Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az uniós politikai szintű integrált válságelhárítási (IPCR) mechanizmus

Az uniós politikai szintű integrált válságelhárítási (IPCR) mechanizmus

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2018/1993 végrehajtási határozat az uniós politikai szintű integrált válságelhárítási mechanizmusról

MI A HATÁROZAT CÉLJA?

A rendelet az Európai Unió (EU) politikai szintű integrált válságelhárítási mechanizmusáról rendelkezik. Megerősíti az Unió azon képességét, hogy a nagy horderejű vagy politikai jelentőségű válságok* esetén gyors politikai döntéseket hozzon, függetlenül attól, hogy az adott válság az Unió területén belülről vagy kívülről ered. Az IPCR-t aktiváló válságok jellemzően több területet érintenek.

FŐBB PONTOK

Az IPCR:

  • támogatja a jelentősebb és összetett válságokkal kapcsolatos gyors és összehangolt uniós szintű döntéshozatalt;
  • kialakításának köszönhetően rugalmas és méretezhető annak érdekében, hogy az Európai Unió Tanácsának rendelkezésére álljanak a megfelelő eszközök, amelyek az uniós reakciók kezelésével kapcsolatos döntéshozatalhoz szükségesek;
  • az Európai Unió Tanácsa elnökségének politikai és stratégiai ellenőrzése alatt áll;
  • a helyzet súlyosságától függően kétféle módon aktiválható:
    • információmegosztási módban, ami arra szolgál, hogy egyértelmű képet lehessen alkotni a helyzetről és elő lehessen készíteni az esetleges teljeskörű aktiválást,
    • teljeskörűen, az általános stratégiai koordinációnak a válaszintézkedések előkészítésével történő támogatására;
  • az IPCR aktiválás nélkül nyomonkövetési módban is működhet kialakuló vagy enyhülő válsághelyzet esetén, az információk és a meglévő jelentések megosztásának lehetővé tételét célozva;
  • támogatja a Tanácson belüli tájékozott döntéshozatalt és az Unió hatékony politikai koordinációját a következő „támogató elemek” felhasználásával:
    • nem hivatalos kerekasztal-megbeszélések, amelyek célja, hogy a politikai döntéshozatal számára információkkal szolgáljon az elnökség által meghatározott releváns résztvevőkkel;
    • az integrált helyzetismeret és -elemzés eredményeképp született jelentések az IPCR kerekasztal-megbeszélésekhez szolgálnak információkkal, továbbá a helyzetről – az Európai Bizottság és az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) által készített – egyértelmű, közös képet nyújtanak a döntéshozók számára,
    • célzott IPCR-webplatform, amely az érdekelt felek közötti információcserére és információgyűjtésre szolgál, és kizárólag az érintett érdekelt felekre korlátozódik,
    • 24/7 központi kapcsolattartó pont a Bizottság Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központján belül a résztvevőkkel való folyamatos kapcsolattartás céljából;
  • biztosítja, hogy a támogató elemek:
    • a politikai döntéshozatali szint igényeihez szabottak.
    • kiterjednek a válság által érintett fontosabb ágazatokra,
    • a válság különböző dimenzióit koherens módon fűzik egybe,
    • megfelelő szinten részletezettek.

Az IPCR aktiválásáról vagy deaktiválásáról szóló határozat bizonyos kivételekkel az elnökség hatáskörébe tartozik. Az IPCR automatikusan teljeskörűen aktiválódik, amikor egy uniós tagállam a szolidaritási klauzula alkalmazását kéri (az Európai Unió működéséről szóló szerződés 222. cikke). Az IPCR információmegosztási módban történő aktiválására irányuló döntést – az elnökséggel konzultálva – a Tanács Főtitkársága, a Bizottság és az EKSZ is meghozatja.

Az elnökség:

  • jogosult arra, hogy az IPCR-t aktiválja, deaktiválja, illetve feljebb vagy lejjebb minősítse;
  • adott esetben konzultál a tagállamokkal, a Tanács titkárságával, a Bizottsággal, az EKSZ-szel, az uniós ügynökségekkel, valamint az érintett érdekelt felekkel és szervezetekkel, illetve tanácsot kap azoktól;
  • kidolgozza és frissíti az IPCR eljárási standardjait;
  • haladéktalanul értesíti a Tanács Főtitkárságát és az Európai Parlamentet az IPCR aktiválásáról; a Tanács Főtitkársága ezt követően tájékoztatja a Bizottságot és az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét.

A záró rendelkezések a következőket írják elő:

  • a felkészültségre vonatkozó stratégia kidolgozása kísérő intézkedésekkel és kommunikációs stratégiai kerettel együtt;
  • a mechanizmus felülvizsgálata a deaktiválástól számított 12 hónapon belül a levont tanulságok meghatározása és kezelése céljából.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A HATÁROZAT?

A rendelet 2018. december 18. óta hatályos.

HÁTTÉR

A World Trade Center elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat követően az Unió felismerte, hogy szükség van egy olyan keretrendszerre, amely a súlyos válságokra való válaszlépések összehangolását szolgálja. A Tanács ezt a keretrendszert az IPCR mechanizmus 2013. június 25-i elfogadásával hozta létre.

Az IPCR jelenleg teljeskörű aktiválási módban van a közel-keleti helyzet, Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja és a migrációs problémák miatt. Az IPCR-t 2023. május 2-tól a Covid19, valamint a törökországi és szíriai földrengések tekintetében deaktiválták és nyomonkövetési módba kapcsolták át.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Válság. Egy olyan, nagy horderejű vagy politikai jelentőségű helyzet, amelyben az Uniónak gyors politikai döntéseket kell hoznia.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács (EU) 2018/1993 végrehajtási határozata (2018. december 11.) az uniós politikai szintű integrált válságelhárítási mechanizmusról (HL L 320., 2018.12.17., 28–34. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unióról szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – III. cím – Az intézményekre vonatkozó rendelkezések – 16. cikk (HL C 202., 2016.6.7., 24. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – VII. cím – Szolidaritási klauzula – 222. cikk (HL C 202., 2016.6.7., 148. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Hetedik rész – Általános és záró rendelkezések – 346. cikk (az EKSz. korábbi 296. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 194. o.)

A Tanács 2014/415/EU határozata (2014. június 24.) a szolidaritási klauzula Unió által történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályokról (HL L 192., 2014.7.1., 53–58. o.)

Az 2014/415/EU határozat későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 2013/488/EU határozata (2013. szeptember 23.) az EU-minősített adatok védelmét szolgáló biztonsági szabályokról (HL L 274., 2013.10.15., 1–50. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 15.03.2024

Top