Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015L0412

Döntési rugalmasság az uniós országok számára a géntechnológiával módosított szervezetek termesztésére vonatkozóan

Döntési rugalmasság az uniós országok számára a géntechnológiával módosított szervezetek termesztésére vonatkozóan

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2015/412 irányelv – az uniós országok számára a géntechnológiával módosított szervezetek területükön történő termesztésének korlátozására, illetve megtiltására biztosított lehetőségről

MI ENNEK AZ IRÁNYELVNEK A CÉLJA?

Módosítja a géntechnológiával módosított szervezetek* környezetbe történő szándékos kibocsátásáról szóló 2001/18/EK irányelvet akként, hogy az egyes uniós országok saját területükön maguk dönthetnek ezek termesztésének megtiltásáról vagy korlátozásáról. A régi szabályok alapján erre akkor volt lehetőség, amikor az uniós ország számára új bizonyítékok álltak rendelkezésre arról, hogy az adott GMO kockázatot jelent az emberi egészségre vagy a környezetre.

FŐBB PONTOK

Az új irányelv kiegészíti a 2001. évi irányelvet. Összhangban áll a szubszidiaritás elvével, amely szerint az uniós országok számára nagyobb döntési rugalmasságot biztosít a GMO-k termesztésére vonatkozóan anélkül, hogy ez befolyásolná a környezeti kockázatértékelést, amely része az EU 1829/2003/EK rendelet és a 2001/18/EK irányelv szerinti GMO engedélyezési rendszerének. Lehetőséget ad az egyes országoknak arra, hogy betiltsák vagy korlátozzák a GMO-k termesztését bizonyos feltételek esetén:

  • egy adott GMO engedélyezési eljárása részeként egy uniós ország az eredeti értékeléstől számított 45 napon belül kérheti, hogy igazítsák ki az engedély földrajzi hatályát oly módon, hogy területe egészét vagy annak egy részét kizárják a GMO termesztése alól;
  • egy GMO engedélyezését követően egy uniós ország megtilthatja vagy korlátozhatja annak termesztését az alábbiakhoz kapcsolódó okokból:
    • környezetpolitikai célok,
    • agrárpolitikai célok,
    • városi és vidéki területrendezési, földhasználati kérdések,
    • társadalmi-gazdasági hatások,
    • a GMO-k más termékekben való előfordulásának elkerülése, valamint
    • közrend (a korlátozások általában nem alapulhatnak kizárólag ezen a tényezőn, valamint ennek súlya nem lehet nagyobb, mint a környezeti kockázatértékelésé).

Az uniós országok által tett lépéseknek összhangban kell állniuk az uniós joggal, valamint indokoltnak, arányosnak és megkülönböztetésmentesnek kell lenniük. Az uniós országok a későbbiekben felülvizsgálhatják döntéseiket és újra egy adott GMO engedély földrajzi hatálya alá kerülhetnek.

A GMO-kat termesztő uniós országok határ menti területein megfelelő intézkedéseket kell hozni a GMO-kat tiltó szomszédos országokat érintő esetleges határon átnyúló szennyeződések elkerülésére.

Jelentések

Legkésőbb 2019. április 3-ig az Európai Bizottság jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek, valamint a Tanácsnak az irányelv alkalmazásáról, továbbá arról, hogy az uniós országok hogyan éltek az ezen irányelvben foglalt lehetőséggel a GMO-k korlátozására vagy betiltására, valamint mindennek az EU belső piacára gyakorolt esetleges hatásairól. A jelentés további jogalkotási javaslatokat is tartalmazhat.

A Bizottság jelentést nyújt be ezenkívül a GMO-k termesztése kapcsán esetleg előforduló környezeti károk tényleges rendezéséről is.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN IRÁNYELV?

Az irányelv 2015. április 2. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk itt találhatók:

KULCSFOGALMAK

Géntechnológiával módosított szervezet (GMO): olyan szervezet, az ember kivételével, amelyben a genetikai anyagot olyan módon változtatták meg, amely nem fordulna elő a természetben párosodás, illetve természetes rekombináció útján. Ennek révén például olyan növények nemesítése és állatok tenyésztése válhat lehetővé, amelyek magasabb hozamot biztosítanak vagy ellenállóbbak a betegségeknek.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/412 irányelve (2015. március 11.) a 2001/18/EK irányelvnek a tagállamok számára a géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k) területükön történő termesztésének korlátozására, illetve megtiltására biztosított lehetőség tekintetében történő módosításáról (HL L 68., 2015.3.13., 1–8. o.).

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1829/2003/EK rendelete (2003. szeptember 22.) a géntechnológiával módosított élelmiszerekről és takarmányokról (HL L 268., 2003.10.18., 1–23. o.).

Az 1829/2003/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács 2001/18/EK irányelve (2001. március 12.) a géntechnológiával módosított szervezetek környezetbe történő szándékos kibocsátásáról és a 90/220/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 106, 2001.4.17., 1–39. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 08.03.2018

Az oldal tetejére