EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az emberi jogok és a demokrácia - új uniós cselekvési terv

Napjaink konfliktusai és az emberi jogok megsértésére irányuló gyakori kísérletek az Európai Unió (EU) szilárd és eltökélt reakcióit teszik szükségessé.

JOGI AKTUS

Közös közlemény az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Cselekvési terv az emberi jogokról és a demokráciáról (2015-2019) - „Az emberi jogok központi szerepének megőrzése az uniós menetrendben” (JOIN(2015) 16 final, 2015. április 28.).

ÖSSZEFOGLALÓ

Napjaink konfliktusai és az emberi jogok megsértésére irányuló gyakori kísérletek az Európai Unió (EU) szilárd és eltökélt reakcióit teszik szükségessé.

Az emberi jogokról és a demokráciáról szóló új uniós cselekvési terv célja, hogy megerősítse az uniós emberi jogi politika végrehajtását világszerte. A civil társadalom szereplőinek az emberi jogok védelmében és az emberi jogi jogvédők támogatásának biztosításában betöltött szerepére összpontosít.

MI A KÖZÖS KÖZLEMÉNY CÉLJA?

Az Európai Bizottság és az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője közös közleményének célja, hogy az emberi jogokra és a demokráciára vonatkozóan cselekvési tervet javasoljon a 2015-2019 közötti időszakra.

Az EU Tanácsa 2015. július 20-án fogadta el a cselekvési tervet az emberi jogokról és a demokráciáról szóló cselekvési tervre (2015-2019) vonatkozó következtetései keretében. Végrehajtására az uniós intézmények és az uniós országok által, a civil társadalmi szervezetek erőteljes részvételével kerül sor.

FŐBB PONTOK

A 2015-2019 közötti időszakra szóló cselekvési terv különös hangsúlyt fektet a helyi intézmények és mechanizmusok - többek között a nemzeti emberi jogi intézmények - és a civil társadalom szerepvállalására, továbbá az azokkal való együttműködésre.

Alapelvek

A cselekvési terv céljai a következők:

  • az EU-n kívüli országok szereplőinek (kormányzati, parlamenti, regionális szervezetek) megerősítése, a bírói kar szerepének megerősítése, valamint a civil társadalom támogatása, beleértve a szociális partnereket is;
  • a megkülönböztetés elleni küzdelem, valamint a véleménynyilvánítás szabadsága és a nemek közötti egyenlőség tiszteletben tartásának, továbbá a nők szerepvállalásának az előmozdítása;
  • az uniós intézkedések láthatóbb szerepének biztosítása az emberi jogok terén.

Stratégiai területek

A cselekvési terv a következő öt stratégiai cselekvési területet öleli fel:

  • 1.

    A helyi szereplők szerepének növelése a külső, kormányzati és nem kormányzati érdekelt féllel folytatott interakciót célzó intézkedések révén.

  • 2.

    A fő emberi jogi kihívások kezelése egyrészről a polgári és politikai*, másrészről a gazdasági, szociális és kulturális jogok* közötti egyensúly figyelembevételével.

  • 3.

    A konfliktusok és válságok átfogó emberi jogi megközelítésének biztosítása az emberi jogi jogsértések megelőzését, kezelését és jóvátételét célzó nemzeti, regionális és nemzetközi szintű eszközök támogatása révén.

  • 4.

    Nagyobb politikai koherencia és konzisztencia támogatása az emberi jogoknak az uniós politikák kialakítása során történő szem előtt tartása céljából, különös tekintettel a kereskedelmi/beruházási, migrációs/menedékjogi és fejlesztési politikákra, valamint a terrorizmus elleni küzdelemre.

  • 5.

    A hatékonyság és az eredmények kultúrájának elmélyítése az emberi jogok és a demokrácia terén az eredményorientáltabb és stratégiai jellegű megközelítések fejlesztése révén.

Globális terv

Az uniós cselekvési terv keretében végrehajtott intézkedések a világ valamennyi régiójára vonatkoznak, figyelembe véve a helyi szükségleteket.

2017-ben a terv félidős felülvizsgálatára kerül sor az addig elért főbb eredmények értékelése és az új kihívások figyelembevétele céljából.

HÁTTÉR

Az EU 2012-ben elfogadta az emberi jogokról és a demokráciáról szóló stratégiai keretet, amelyben a 2012-2014 közötti időszakra szóló cselekvési terv szerepelt. Ez az emberi jogi aspektusok számos uniós politikába történő beépítésének ösztönzésére irányult.

A 97 intézkedést felölelő, hároméves stratégiai tervet követően egyes területek tekintetében további erőfeszítések bizonyultak szükségesnek. Ezek kezelését célozza a 2015-2019 közötti időszakra szóló cselekvési terv.

További információkért lásd még:

KULCSFOGALMAK

  • *Polgári és politikai jogok: azon jogok, amelyek a magánszemélyek szabadságát védik, és megkülönböztetés vagy elnyomás nélkül biztosítják számukra a polgári és politikai életben való részvételre való képességet.
  • *Gazdasági, szociális és kulturális jogok: az élelemhez, a lakhatáshoz, az oktatáshoz, az egészséghez, valamint a szociális biztonsághoz, a kulturális életben való részvételhez, a vízhez és a köztisztasághoz, továbbá a munkához való jog.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács következtetései az emberi jogokról és a demokráciáról, az emberi jogokra és a demokráciára vonatkozó uniós stratégiai keret, valamint az emberi jogokra és a demokráciára vonatkozó 2012. június 25-i uniós cselekvési terv.

A Tanács 2015. július 20-i következtetései az emberi jogokról és a demokráciáról szóló cselekvési tervről (2015-2019).

utolsó frissítés 16.08.2015

Top