Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0330

    A Bizottság 330/2009/EK rendelete ( 2009. április 22. ) az idényjellegű termékeknek a harmonizált fogyasztói árindexekben (HICP) való kezelésére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályokról (EGT-vonatkozású szöveg)

    HL L 103., 2009.4.23, p. 6–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 23/08/2020; hatályon kívül helyezte: 32020R1148

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/330/oj

    23.4.2009   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 103/6


    A BIZOTTSÁG 330/2009/EK RENDELETE

    (2009. április 22.)

    az idényjellegű termékeknek a harmonizált fogyasztói árindexekben (HICP) való kezelésére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályokról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a harmonizált fogyasztói árindexekről szóló, 1995. október 23-i 2494/95/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikke harmadik bekezdésére és 5. cikke (3) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A harmonizált fogyasztói árindexek (Harmonised Indices of Consumer Prices, HICP) olyan harmonizált inflációs adatok, melyekre a Bizottságnak és az Európai Központi Banknak az EK-Szerződés 121. cikkében megfogalmazott feladatai ellátásához szüksége van. A harmonizált fogyasztói árindexek a fogyasztói árak inflációjának nemzetközi összehasonlításait hivatottak megkönnyíteni. Fontos mutatóként szolgálnak a monetáris politika alakítása során.

    (2)

    A 2494/95/EK rendelet 5. cikke (1) bekezdésének b) pontja értelmében a rendelet végrehajtásának keretében valamennyi tagállam köteles a 1997. januári indexszel kezdődően harmonizált fogyasztói árindexeket összeállítani.

    (3)

    A harmonizált fogyasztói árindexekről szóló 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó kezdeti intézkedésekről szóló, 1996. szeptember 9-i 1749/96/EK bizottsági rendelet (2) a következőképpen határozza meg a harmonizált fogyasztói árindexek lefedettségét: azok a termékek és szolgáltatások, amelyek a tagállam gazdasági területén, az összehasonlított időszakok egyikében vagy mindkettőben a háztartások végső fogyasztási kiadásának részét képezik.

    (4)

    A harmonizált fogyasztói árindexekről: a HICP részindexeinek továbbításáról és terjesztéséről szóló, 1996. november 20-i 2214/96/EK bizottsági rendelet (3) 2. cikke meghatározza, hogy a HICP/COICOP-t (4) főcsoport (két számjegyű), csoport (három számjegyű) és osztály (négy számjegyű) szerint kell bontani.

    (5)

    A HICP-súlyozás minőségére vonatkozó minimumszabályok tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 1997. december 10-i 2454/97/EK bizottsági rendelet (5) 2. cikke a harmonizált fogyasztói árindexek „súlyrendszerének bázisidőszakát” 12 hónapos fogyasztási vagy kiadási időszakként határozza meg. A rendelet 3. cikke előírja, hogy a tagállamoknak minden hónapban olyan súlyokat használva kell elkészíteniük a harmonizált fogyasztói árindexeket, amelyek a súlyrendszer bázisidőszakának fogyasztói kiadási szerkezetét tükrözik.

    (6)

    Következésképp a súlyoknak a COICOP/HICP főcsoportjainak, csoportjainak és osztályainak szintjén nem szabad különbözniük az év egyes hónapjai tekintetében. A COICOP/HICP részletesebb szintjén azonban megengedhető, hogy a súlyok szezonálisan ingadozó fogyasztási mintát tükrözzenek. Bár a szezonálisan súlyozott és nem súlyozott indexek különböző statisztikai céloknak felelnek meg, a módszertanra vonatkozó megszorításokkal biztosítható a szükséges összehasonlíthatóság a két megközelítés között, és a tagállamok között is az egyes megközelítéseken belül.

    (7)

    Az idényjellegű termékekre az jellemző, hogy az éves ciklus bizonyos időszakaiban nem kaphatók, illetve a vásárolt mennyiségek elhanyagolhatók; az 1749/96/EK rendelet 6. cikke szerint, amennyiben a célminta tényleges árainak havi megfigyelése nem szükséges az év során, becsült árakat kell használni.

    (8)

    A harmonizált fogyasztói árindexek felülvizsgálatának minimumszabályai tekintetében a 2494/95/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról és a 2602/2000/EK rendelet módosításáról szóló, 2001. szeptember 28-i 1921/1001/EK bizottsági rendelet (6) meghatározza a harmonizált fogyasztói árindexek felülvizsgálatának keretrendszerét.

    (9)

    A 2494/95/EK tanácsi rendelet 4. cikke úgy rendelkezik, hogy azok a harmonizált fogyasztói árindexek, amelyek a meghatározásuk és összeállításuk során alkalmazott fogalmak, módszerek vagy gyakorlat közötti eltérések következtében különböznek, nem tekinthetők összehasonlíthatónak. A tagállamok által az idényjellegű termékek vonatkozásában használt módszertan azonban meglehetősen nagy különbségeket mutat, ezért az eredmények nem tekinthetők kellő mértékben összehasonlíthatónak. A harmonizált fogyasztói árindexekben figyelembe vett idényjellegű termékek vonatkozásában ezért összehangolt megközelítésre van szükség, hogy biztosítsuk: az eredményül kapott harmonizált fogyasztói árindexek megfelelnek a követelményeknek a 2494/95/EK rendelet 4. cikke és 5. cikkének (3) bekezdése által előírt összehasonlíthatóság, megbízhatóság és helytállóság tekintetében.

    (10)

    A 2494/95/EK rendelet 5. cikkének (3) bekezdése alapján az Európai Központi Bankkal konzultációt folytattak (7).

    (11)

    Az ebben a rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozattal (8) létrehozott statisztikai programbizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Tárgy

    A rendelet minimumszabályokat állapít meg az idényjellegű termékek kezelésére, hogy ezáltal javítsa a harmonizált fogyasztói árindexek (Harmonized Indices of Consumer Prices, HICP) összehasonlíthatóságát, megbízhatóságát és helytállóságát.

    2. cikk

    Meghatározások

    E rendelet alkalmazásában a következő meghatározásokat kell alkalmazni:

    1.

    „idényjellegű termékek”: azok az áruk és szolgáltatások, amelyek egy tipikus éves ciklus bizonyos időszakaiban nem vásárolhatók meg, illetve csak kis vagy elhanyagolható mennyiségben vásárolják őket. Az idénynek tekintett időszak legalább egy hónap;

    2.

    „a COICOP/HICP alosztálya”: COICOP/HICP-osztály a valamely COICOP/HICP-osztályban szereplő áruk és szolgáltatások esetében; COICOP/HICP-csoport azon csoportok esetében, amelyeket nem soroltak osztályokba a harmonizált fogyasztói árindexek részindexeiről szóló 2214/96/EK rendelet módosításáról szóló, 1999. július 23-i 1749/1999/EK rendeletben (9) meghatározott, harmonizált COICOP/HICP-osztályozás szerint;

    3.

    „idényen kívüli becslés”: a termék idényen kívüli árának az alábbiak szerint történő becslése:

    az idényen kívüli időszak első hónapjában a becsült ár megegyezik a megelőző idényben megfigyelt, jellemző árral, és

    a második hónaptól kezdve a becsült árat úgy kapjuk, hogy a megelőző hónapra becsült árat kiigazítjuk a szerint az átlagos árváltozás szerint, amelyet az ugyanabba a COICOP/HICP alosztályba tartozó, idényben lévő összes idényjellegű termék árai mutattak;

    4.

    „idényeket átfogó becslés”: a termék idényen kívüli árának az alábbiak szerinti becslése:

    az idényen kívüli időszak első hónapjában a becsült ár megegyezik a megelőző idényben megfigyelt, jellemző árral, és

    a második hónaptól kezdve a becsült árat úgy kapjuk, hogy a megelőző hónapra becsült árat kiigazítjuk a szerint az átlagos árváltozás szerint, amelyet az ugyanabba a COICOP/HICP alosztályba tartozó, összes kapható termék árai mutattak;

    5.

    „szigorú éves súlyozású index”: olyan árindex, amelynek súlyai egy adott éven belül az egyes hónapok között az indexszámítás egyik szintjén sem mutatnak eltéréseket;

    6.

    „osztály és idény szerinti súlyozású index”: olyan árindex, amelynek súlyai ugyanazon az éven belül:

    egyik COICOP/HICP alosztály egészének tekintetében sem térnek el az egyes hónapok között,

    az idényjellegű termékeket nem tartalmazó egyik COICOP/HICP alosztályon belüli termékek tekintetében sem térnek el az egyes hónapok között,

    az idényen belül nem térnek el az egyes hónapok között az idényjellegű termékeket tartalmazó egyik COICOP/HICP alosztályon belüli termékek tekintetében sem, hacsak nem az ahhoz szükséges mértékben, amelyre a fogyasztói kosár összetételében bekövetkező havi változások lehetővé tételéhez szükség van.

    3. cikk

    Alkalmazási kör

    (1)   A minimumszabályok az alábbi COICOP/HICP-osztályokon és -csoportokon belüli idényjellegű termékekre vonatkoznak:

    01.1.3

    Halak

    01.1.6

    Gyümölcs

    01.1.7

    Zöldségfélék

    03.1

    Ruhanemű

    03.2

    Lábbeli

    (2)   A minimumszabályok adott esetben az (1) bekezdésben fel nem sorolt COICOP/HICP-osztályokon és -csoportokon belüli idényjellegű termékek vonatkozásában is mérvadónak tekinthetők.

    4. cikk

    Minimumszabályok

    (1)   Az idényjellegű termékeket valamennyi adott hónapban vagy idényben lévőnek, vagy idényen kívülinek kell tekinteni. Az idénynek tekintett időszakok évről évre változhatnak.

    (2)   A harmonizált fogyasztói árindexek részindexe elemi termékcsoport szinten szigorú éves súlyozású index vagy osztály és idény szerinti súlyozású index.

    (3)   Az olyan harmonizált fogyasztói árindexek tekintetében, amelyek szigorú éves súlyozású indexek, az idényen kívüli idényjellegű termék esetében az 1749/96/EK rendelet 6. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerint becsült értékeket kell használni.

    (4)   Az olyan harmonizált fogyasztói árindexek tekintetében, amelyek szigorú éves súlyozású indexek, az idényen kívüli idényjellegű termék becsült árát vagy az idényen kívüli becsléssel, vagy az idényeket átfogó becsléssel kell meghatározni. Az idényen kívüli becslést kell előnyben részesíteni, ha azt a tagállam a megfigyelt árak elérhetősége tekintetében kivitelezhetőnek tartja, amint az a ruhaneműk és lábbelik esetében valószínűsíthető. Ha az idényen kívüli becslés kivitelezhetetlennek ítélik, az idényeket átfogó becslést kell alkalmazni.

    (5)   Az olyan harmonizált fogyasztói árindexek tekintetében, amelyek osztály és idény szerinti súlyozású indexek, az idényen kívüli idényjellegű termékek súlya zéró.

    (6)   Az olyan harmonizált fogyasztói árindexek tekintetében, amelyek szigorú éves súlyozású indexek, a COICOP/HICP-alosztályánál részletesebb szinten is lehet becsléseket végezni, például a rétegek esetében, amennyiben rétegzett mintavételt alkalmaznak. Az olyan harmonizált fogyasztói árindexek tekintetében, amelyek osztály és idény szerinti súlyozású indexek, az idény szerinti súlyokat részletesebb szinten is meg lehet állapítani.

    (7)   Azon idényjellegű termékek árának változásait, amelyek aránya a harmonizált fogyasztói árindexek által mért összfogyasztásban egy tipikus idény alatt valószínűleg legalább két ezrelék lesz, tükrözni kell a harmonizált fogyasztói árindexekben.

    (8)   Az idényjellegű termékek súlyait a 2454/97/EK rendelet 2. és 3. cikkének megfelelően állapítják meg és aktualizálják szükség esetén. Ha az indexszámítás megköveteli, a súlyok éves árai aktualizálásához használt indexek az aktualizáláshoz figyelembe vett hónap átlagos áraira vonatkoznak.

    5. cikk

    Összehasonlíthatóság

    A rendelet 4. cikkében előírt szabályoktól eltérő szabályok szerint összeállított harmonizált fogyasztói árindexek összehasonlíthatónak tekinthetők, ha olyan indexeket eredményeznek, amelyek az e rendelet előírásai szerint összeállított indextől nem térnek el rendszeresen nagyobb mértékben, mint:

    a)

    egy éven keresztül átlagosan egy tized százalékpont az előző évi, összes cikket magában foglaló, harmonizált fogyasztói árindexhez képest;

    b)

    egy éven keresztül átlagosan három, négy vagy öt tized százalékpont az előző évi bármely COICOP/HICP-főcsoport, -csoport vagy -osztály tekintetében;

    c)

    egy bizonyos hónapban átlagosan egy tized százalékpont az előző havi, összes cikket magában foglaló, harmonizált fogyasztói árindexhez képest.

    6. cikk

    Alkalmazás

    Az ebből a rendeletből, különösen annak 4. cikkéből eredő változások 2010 decemberétől alkalmazandók, és a 2011. januári indexszel kezdődően lépnek érvénybe.

    7. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2009. április 22-én.

    a Bizottság részéről

    Joaquín ALMUNIA

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 257., 1995.10.27., 1. o.

    (2)  HL L 229., 1996.9.10., 3. o.

    (3)  HL L 296., 1996.11.21., 8. o.

    (4)  Az egyéni fogyasztás rendeltetés szerinti osztályozása a harmonizált fogyasztói árindexek (HICP) igényeinek megfelelően.

    (5)  HL L 340., 1997.12.11., 24. o.

    (6)  HL L 261., 2001.9.29., 49. o.

    (7)  HL C 58., 2009.3.12., 1. o.

    (8)  HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

    (9)  HL L 214., 1999.8.13., 1. o.


    Top