Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003L0002

    A bizottság 2003/2/EK irányelve (2003. január 6.) az arzén forgalomba hozatalának és felhasználásának korlátozásairól (a 76/769/EGK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő tizedik hozzáigazítása)EGT vonatkozású szöveg.

    HL L 4., 2003.1.9, p. 9–11 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/05/2009

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2003/2/oj

    32003L0002



    Official Journal L 004 , 09/01/2003 P. 0009 - 0011


    A BIZOTTSÁG 2003/2/EK IRÁNYELVE

    (2003. január 6.)

    az arzén forgalomba hozatalának és felhasználásának korlátozásairól (a 76/769/EGK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő tizedik hozzáigazítása)

    (EGT vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

    tekintettel a legutóbb a 2002/62/EK bizottsági irányelvvel[1] módosított, az egyes veszélyes anyagok és készítmények forgalomba hozatalának és felhasználásának korlátozásaira vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről szóló, 1976. július 27-i 76/769/EGK tanácsi irányelvre[2] és különösen annak a 89/678/EGK tanácsi irányelvvel[3] bevezetett 2a. cikkére,

    mivel:

    (1) A 76/769/EGK irányelvet nyolcadik alkalommal módosító 89/677/EGK tanácsi irányelv[4] bizonyos korlátozásokat rendel el az arzén forgalomba hozatalára és felhasználására vonatkozóan.

    (2) Ausztria, Finnország és Svédország az Európai Unióhoz történő 1995. évi csatlakozását követően, az arzénvegyületeknek a fák kezelésére történő felhasználására vonatkozó közösségi jogszabályok áttekintése keretében kockázatértékelés és elemzés készült egyes faanyagvédő szerekben az arzén további korlátozásának előnyeiről és hátrányairól[5].

    (3) A kockázatértékelést szakértői véleményezésre a toxicitási, ökotoxicitási és környezetvédelmi tudományos bizottság (CSTEE) elé terjesztették[6], és a CSTEE megállapította, hogy helyesen azonosították a fő kockázatokat. E kockázatok az emberek egészségét is veszélyeztetik, főleg a réz-, króm- és arzéntartalmú (CCA) faanyagvédő szerekkel kezelt fa ártalmatlanítása miatt. Különös veszélyt jelentenek a gyermekek egészségére a CCA-val kezelt, játszótéri, fából készült játékok. Megállapították egyes tengeri vizekben a vízi környezet kockázatát is.

    (4) A CSTEE emellett azt tanácsolta, hogy mivel a hulladéklerakóban tárolt, arzénnal kezelt fák viselkedése nem ismert, célszerű lenne elővigyázatosságból az arzéntartalmú faanyagvédő szerek alkalmazását olyan helyekre korlátozni, ahol ez feltétlenül szükséges.

    (5) Az arzén egészségre gyakorolt hatásának további vizsgálata során[7] a CSTEE arra a következtetésre jutott, hogy ez az anyag genotoxikus és köztudottan rákkeltő hatású, gyakorlatilag úgy kell tekinteni, hogy rákkeltő hatásának nincs küszöbértéke.

    (6) A CCA-val kezelt fahulladékot veszélyes hulladéknak minősítették a hulladékjegyzéknek a hulladékokról szóló 75/442/EGK tanácsi irányelv 1. cikkének a) pontja értelmében történő meghatározásáról szóló 94/3/EK határozat, valamint a veszélyes hulladékok jegyzékének a veszélyes hulladékokról szóló 91/689/EGK tanácsi irányelv 1. cikkének (4) bekezdése értelmében történő meghatározásáról szóló 94/904/EK tanácsi határozat felváltásáról szóló, 2000. május 3-i 2000/532/EK bizottsági határozat, valamint a legutóbb a 2001/573/EK tanácsi határozattal[8] módosított, a veszélyes hulladékokról szóló 91/689/EK tanácsi irányelv[9] 1. cikkének (4) bekezdése értelmében.

    (7) A biocid termékek forgalomba hozataláról szóló, 1998. február 16-i 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv[10] rendelkezéseket állapít meg a növényvédőszerek engedélyezésének közösségi szintű összehangolására, a biocid termékekről szóló 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 16. cikke (2) bekezdésében említett program első szakaszáról szóló, 2000. szeptember 7-i 1896/2000/EK bizottsági rendelet[11] pedig megköveteli, hogy a faanyagvédő szerek prioritást kapjanak a 98/8/EK irányelv szerint meghatározott felülvizsgálati programban. Az arzént hatóanyagként azonosították és jelentették be az 1896/2000/EK rendeletben meghatározott határidőn belül. Az arzén, mint létező anyag értékelésére vonatkozó teljes dossziét 2004. március 28-ig kell benyújtani.

    (8) A kockázatértékelésre tekintettel és az elővigyázatosság elvére figyelemmel, minthogy még függőben van a rendelkezések összehangolása a 98/8/EK irányelv szerint, illetve az 1896/2000/EK rendelet 6. cikkének (3) bekezdése szerinti határozat alapján, ezért szükséges a 76/769/EGK irányelvben az arzén korlátozására vonatkozó intézkedéseket a műszaki fejlődéshez igazítani. Ez az irányelv nem vonatkozik a CCA-val kezelt, már használatban lévő faanyagokra.

    (9) Ez az irányelv nem sérti a munkavállalók védelmére vonatkozó minimumkövetelményeket megállapító közösségi jogszabályokat, különös tekintettel a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről szóló, 1989. június 12-i 89/391/EGK tanácsi irányelvet[12], a legutóbb az 1999/38/EK irányelvvel[13] módosított, a munkájuk során rákkeltő anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről (hatodik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) szóló, 1990. június 28-i 90/394/EGK tanácsi irányelvre[14], valamint a a munkájuk során vegyi anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről (tizennegyedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikkének (1) bekezdése értelmében) szóló, 1998. április 7-i 98/24/EK tanácsi irányelvet[15].

    (10) Az ezen irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak a veszélyes anyagok és készítmények kereskedelme technikai akadályainak felszámolásáról szóló irányelveknek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításával foglalkozó bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

    1. cikk

    A 76/769/EGK irányelv I. melléklete ezen irányelv melléklete szerint módosul.

    2. cikk

    A tagállamok elfogadják és kihirdetik azokat a rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 2003. június 30. előtt megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot. Ezeket a rendelkezéseket legkésőbb 2004. június 30-tól alkalmazzák.

    Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

    3. cikk

    Ez az irányelv az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.

    4. cikk

    Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2003. január 6-án.

    a Bizottság részéről

    Erkki LIIKANEN

    a Bizottság tagja

    MELLÉKLET

    A 76/769/EGK irányelv I. mellékletének 20. pontja helyébe a következő szöveg lép:

    "20. Arzénvegyületek 1. Nem használhatók fel a következő célokra szánt anyagokként vagy ilyen készítmények összetevőiként: a) mikroorganizmusok, növények vagy állatok megtelepedésének megakadályozására: - hajótesteken, - ketreceken, úszón, hálón és más hal- és kagylótenyésztésre használt eszközökön és berendezéseken, - bármely teljesen vagy részben víz alá merülő eszközön vagy berendezésen; b) faanyag tartósítására. Továbbá, az így kezelt faanyagot nem lehet forgalomba hozni; c) ettől eltérően: i. A faanyagok tartósítására használt anyagokra és készítményekre vonatkozóan: ezek csak olyan ipari berendezésekben használhatók, amelyek vákuumot vagy nyomást alkalmaznak a fa impregnálásához, ha ezek C típusú szervetlen réz-, króm- és arzénvegyületek (CCA) oldatai. Az így kezelt faanyagot tilos addig forgalomba hozni, amíg nem fejeződik be a tartósítószer fixálása. ii. Az ipari berendezésekben az i. alpont szerint CCA-oldatokkal kezelt faanyagokra vonatkozóan: ezek szakmai vagy ipari célokra forgalomba hozhatók, amennyiben a faanyag szerkezete garantálja mind az emberek, mind az állatok biztonságát, valamint a faanyag felhasználásának teljes időtartama alatt bőrrel nem érintkezhet: - építési faanyagként középületekben, mezőgazdasági épületekben, irodaházakban és ipari létesítményekben, - hidakban és hídépítési munkáknál, - építési faanyagként édesvízi és brakkvizű területeken, pl. hullámtörő gátak és hidak, - zajvédő falakként, - lavina-védőgátaknál, - utak biztonsági korlátaiban és sorompókban, - kéregtelenített, kerek, tűlevelű fa legelői kerítésnek, - földtámasztó szerkezetekben, - villamosenergia-vezeték és távközlési póznaként, - földalatti vasutak talpfáiként. A veszélyes anyagok és készítmények osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó egyéb közösségi rendelkezések sérelme nélkül, minden, forgalomba hozott, kezelt faanyagot egyedileg fel kell címkézni: Kizárólag ipari létesítményekben és szakmai felhasználó által használható, arzént tartalmaz. Emellett, a csomagokban forgalomba hozott faárun címkét kell elhelyezni, ezzel a felirattal: A fa kezelése során viseljen kesztyűt. Viseljen porvédő maszkot és védőszemüveget a fa vágásakor vagy egyéb megmunkálási művelet esetén. E faáru hulladékát egy erre felhatalmazott szervezet veszélyes hulladékként kezeli. iii. Az i. és ii. alpontban említett, kezelt faanyag nem használható: - lakóépületekben, semmilyen célra, - semmilyen olyan felhasználási területen, ahol ismétlődően fennáll a bőrrel érintkezés kockázata, - tengervizekben, - mezőgazdasági célokra, kivéve a legelői kerítést, valamint építési anyagként az ii. alponttal összhangban, - semmilyen olyan felhasználási területen, ahol a kezelt faanyag érintkezésbe kerülhet emberi és/vagy állati fogyasztásra szánt közbenső- vagy késztermékekkel. 2. Nem használható fel ipari vizek kezelésére szánt anyagként vagy készítmények összetevőjeként, függetlenül ezek felhasználási módjától."

    [1] HL L 183., 2002.7.12., 58. o.

    [2] HL L 262., 1976.9.27., 201. o.

    [3] HL L 398., 1989.12.30., 24. o.

    [4] HL L 398., 1989.12.30., 19. o.

    [5] Assessment of the Risks to Health and to the Environment of Arsenic in Wood Preservatives and of the Effects of Further Restrictions on its Marketing and Use, 1998.

    [6] http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/sct/out18_en.html.

    [7] http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/sct/out106_en.html.

    [8] HL L 203., 2001.7.28., 18. o.

    [9] HL L 226., 2000.9.6., 3. o.

    [10] HL L 123., 1998.4.24., 1. o.

    [11] HL L 228., 2000.9.8., 6. o.

    [12] HL L 183., 1989.6.29., 1. o.

    [13] HL L 138., 1999.6.1., 66. o.

    [14] HL L 196., 1990.7.26., 1. o.

    [15] HL L 131., 1998.5.5., 11. o.

    Top