EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0930(06)

Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján (Ez a szöveg a HL C 200., 2020.6.15.15., oldalon közzétett szöveg helyébe lép) 2020/C 322/11

PUB/2020/725

HL C 322., 2020.9.30, p. 49–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.9.2020   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 322/49


Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

(Ez a szöveg a HL C 200., 2020.6.15.15., oldalon közzétett szöveg helyébe lép)

(2020/C 322/11)

Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a módosítás iránti kérelem elleni felszólalásra, amely a közzététel időpontjától számított három hónapon belül tehető meg.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„ΛΟΎΝΤΖΑ ΠΙΤΣΙΛΙΆΣ”/„LOUNTZA PITSILIAS”

EU-szám: PGI-CY-02367 – 2017.9.15.

OEM ( ) OFJ (X)

1.   Elnevezés(ek)

„Λούντζα Πιτσιλιάς” / „Lountza Pitsilias”

2.   Kérelmező ország(ok)

Ciprus

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.2. osztály: Húsipari termékek (főzve, sózva, füstölve stb.)

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” borban pácolt érlelt, száraz, sózott és füstölt húskészítmény; sertéskarajból készül. Tartósítószerek (például nitrátok, nitritek, polifoszfátok), ízfokozók és bármilyen más adalékanyag hozzáadása nélkül állítják elő. A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” elkészítéséhez használt nyersanyagok szintén nem tartalmaznak semmilyen adalékanyagot vagy tartósítószert (például nitrátokokat, nitriteket).

A termék előállításához a következőket használják fel:

a jogszabályoknak megfelelően levágott (teljesen kivéreztetett és azonnal hűtött), egészséges állatokból származó friss sertéskaraj (minden állatnak két karaja van a háton, a gerincoszlop mindkét oldalán egy-egy). Az átvételkor ellenőrzik a színt (jellegzetes világospiros), az illatot (jó), a belső hőmérsékletet (0 °C és 7 °C között) és a pH-értéket (5,3 és 6 között),

száraz vörösbor, amely a helyi „Mavro” fajtához tartozó szőlőt és esetlegesen a „Maratheftiko” fajtához tartozó szőlőt is termő ültetvényekről származik. A bor átvételekor ellenőrzik az aromát (a fajtára jellemző), az alkoholtartalmat (12 % és 15 % közötti) és a cukortartalmat (kevesebb mint 4 g/liter),

durva (tengeri) só,

tört koriander (Coriandrum sativum), valamint – opcionálisan – őrölt kömény (Cuminum cyminum) és/vagy őrölt fekete bors (Piper nigrum).

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” jellemzői a következők:

Fizikai jellemzők

Alak: hosszú, keskeny és hengeres, enyhén elliptikus keresztmetszettel, amely a vége felé kúposodik.

Tömeg: 0,8–2,5 kg.

Érzékszervi tulajdonságok

Szín: színe a külső részén a sötétvöröstől a feketéig terjed, belül pedig a világosvöröstől a bordóig.

Illat: vörösbor, koriander (és/vagy kömény) és füst.

Íz: enyhén sós és füstös, amelyet a készítésnél használt bor, koriander és/vagy (hozzáadásuk esetén) a kömény és a fekete bors íze erősít.

Állag: kompakt, összefüggő, az izomrostokat elválasztó vonalak nélkül, rágáskor kissé szilárd.

Kémiai jellemzők

Víztartalom: 40 %–60 %;

Nátrium-klorid: 3–7 %.

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” egészben vagy szeletelve kerül forgalomba, és csomagolva vagy ömlesztve is értékesíthető.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” elkészítéséhez használt száraz vörösbor a meghatározott földrajzi területen készül, és a régióban domináns helyi „Mavro” fajtához tartozó szőlőt termő ültetvényekről származik. A szőlőültetvények Pitsilia területén találhatók (ellenőrzött eredetmegjelöléssel ellátott borok), és az ültetvényeken termeszthetnek a „Maratheftiko” (Vamvakada) fajtához tartozó szőlőt is.

Pitsilia térségét egyedi morfológiájú és minőségű talaj jellemzi, amelynek tulajdonságai kedveznek a borszőlőfajták termesztésének, ideértve a magas tengerszint feletti elhelyezkedést, a kopár és lejtős talajt, az erodált vulkáni kőzeteket, valamint azt, hogy a szőlő érésekor nincs csapadék. Mindezek az éghajlati és morfológiai sajátosságok egyedi érzékszervi és minőségi jellemzőket kölcsönöznek a Pitsilia térségében készített bornak, amelyek átkerülnek a „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” húskészítménybe és befolyásolják annak érzékszervi karakterét, mivel a tartósítási eljárás fontos részét képezi a borba merítés.

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” elkészítésének a meghatározott földrajzi területen belül elvégzendő lépései a következők: száraz sózás legalább 24 órán át, borba merítés és borban áztatás 7–10 napig, fűszerek hozzáadása, füstölés 1–2 héten át, valamint (szükség esetén) a termék érlelőhelyiségben tartása a kívánt nedvességtartalom elérése érdekében.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

A terméken a kiszerelés formájától (csomagolva vagy ömlesztve, egészben vagy szeletelve) függetlenül el kell helyezni egy megfelelő címkét, feltüntetve rajta a bejegyzett elnevezést és annak az üzemnek az adatait, ahol a terméket előállították és/vagy szeletelték és csomagolták (ha a szeletelés és a csomagolás nem a gyártóüzemben történik).

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

A meghatározott földrajzi terület, Pitsilia hegyvidékként ismert. Legalább 700 méteres tengerszint feletti magasságban található területek alkotják, a következő helységek közigazgatási határain belül:

 

Nicosia körzet: Agia Eirini, Alithinou, Alona, Apliki, Askas, Gourri, Kannavia, Kourdali, Lagoudera, Lazanias, Livadia (Nicosia), Palechori, Platanistasa, Polystypos, Saranti, Spilia, Farmakas, Fikardou, Fterikoudi és Kambi;

 

Larnaca körzet: Odou;

 

Limassol körzet: Agios Theodoros, Agios Ioannis, Agios Konstantinos, Agios Pavlos, Agridia, Agros, Kato Amiantos, Pano Amiantos, Dymes, Zoopigi, Kato Mylos, Kyperounta, Pelendri, Potamitissa, Sykopetra és Chandria.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” elnevezés bejegyzése iránti kérelem a termék fizikai, kémiai és érzékszervi tulajdonságain alapul, amelyeket egy olyan gyártási folyamat eredményeként alakítottak ki és őriztek meg, amelyhez semmilyen adalékanyag vagy egyéb segédanyag használata nem szükséges.

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” jellemzői a gyártók know-how-jának, konkrétan pedig a következőknek az eredményei:

Az az időtartam, ameddig a karaj a sóban marad, illetve a felhasznált só mennyisége a mérettől függően kissé eltérhet. Egy nagyobb méretű lountza hosszabb ideig marad a sóban, és valamivel több só szükséges ahhoz, hogy azt a karaj legbelseje is megfelelő mértékben felszívja, és kialakuljon a végtermék kívánt íze.

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” jellegzetes intenzív borízét, illatát és belsejének jellegzetes színét egyrészt a(z illat és a kémiai tulajdonságok szempontjából) megfelelő száraz vörösbor megválasztása befolyásolja, amely a domináns helyi „Mavro” fajtához tartozó szőlő ültetvényeiről származik (ez a szőlővel beültetett terület mintegy 80 %-át teszi ki), amely ültetvényeken a vörös „Maratheftiko” fajtához tartozó szőlő is előfordulhat, másrészt az, hogy a karajt mennyi ideig áztatják a borba.

A hozzáadott fűszer mennyiségét – amely a só mennyiségéhez hasonlóan a karaj méretétől függ – a gyártók a tapasztalataik alapján állapítják meg. A termék ízét és illatát a megfelelő mennyiségű fűszer hozzáadása határozza meg.

A füstölési szakasz fontos, mivel befolyásolja a „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” ízét, illatát, állagát és színét. A füstölési folyamat enyhe, fokozatos és hideg. A tűz intenzitását, a füstölés időtartamát, a karaj tűztől való távolságát és a karaj füstölőn belüli elhelyezésének rendszeres megváltoztatását a gyártók tapasztalataik alapján határozzák meg, figyelembe véve a karaj méretét és az időjárási körülményeket is. A nyári hónapokban, amikor a hőmérséklet magasabb, a páratartalom pedig alacsonyabb, a tűznek kevésbé intenzívnek, a füstölés időtartamának pedig rövidebbnek kell lennie. A füstölési szakasz végén a termék a bor, a koriander és az esetleg hozzáadott más fűszerek illatán és ízén kívül jellegzetes füstös illatot és ízt is kap, ez különbözteti meg a terméket a hasonló, nem füstölt termékektől.

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” víztartalmát és állagát a füstölési folyamat, valamint (szükség esetén) az érlelőhelyiségben töltött idő határozza meg. Nagyon fontos az enyhe füstölés, mert a szeletelt termék állaga így lesz tömör és összefüggő, nem pedig puha és laza. A füstölési folyamat és (szükség esetén) az érlelőhelyiségben töltött idő a borral együtt a „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” megfelelő belső színének kialakításában is szerepet játszik. A folyamat végén a termék belsejének egységes világosvörös–bordó színűnek kell lennie.

Pitsilia térségének éghajlata, amelyet hűvös, száraz nyarak és enyhe telek jellemeznek, a viszonylag terméketlen lejtős talajjal együtt hozzájárult ahhoz, hogy kialakulhasson a feldolgozott húskészítmények előállításának és szobahőmérsékleten történő tartósításának folyamata, amely lehetővé tette, hogy egész évben biztosított legyen hús a család számára anélkül, hogy azt (más térségek gyakorlatához hasonlóan) zsírban kellene tárolni. A szóban forgó termékek gyártásával kapcsolatos szakértelem változatlan maradt, és nemzedékről nemzedékre öröklődik; ezt a know-how-t alkalmazzák ma is Pitsilia térségének gyártói a korszerű létesítményeikben.

Pitsilia térségének talaja és éghajlata ahhoz is hozzájárult, hogy más térségekhez képest itt kisebb mennyiségű szőlő terem, amelynek leve azonban polifenolokban gazdagabb. A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” gyártói az előállítással kapcsolatos know-how mellett az N. Ierides (1903: Ciprus rövid története) által említett kiváló vörösbort is megörökölték; ez tovább erősíti a termék és a térség közötti kapcsolatot, és megadja a terméknek a helyi „Mavro” bor jellegzetes intenzív illatát és ízét.

A „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” a gyártók know-how-jának és a térségben készített bor felhasználásának köszönhető tulajdonságai miatt vált híressé „pazar rágcsálnivalóként”, amint az P. Xioutas 1978-ban megjelent Kypriaki Laografia ton Zóon (Állatok a ciprusi folklórban) című művében olvasható. Ugyanebben a kiadványban a „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” húskészítményt „rendkívül ízletes”-nek minősíti. Andreasz Mavrommatisz Michelin-csillagos ciprusi séf egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy a legjobb ciprusi lountza Pitsiliában készül.

A feldolgozott pitsiliai húskészítmények, köztük a „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” elválaszthatatlanul kötődnek a szóban forgó térséghez, ezért ezekre minden turisztikai információkat tartalmazó kiadvány és/vagy weboldal kifejezetten hivatkozik. A Pitsilia térségéből származó feldolgozott húskészítményekről, köztük természetesen a „Λούντζα Πιτσιλιάς”/„Lountza Pitsilias” termékről a ciprusi konyhaművészettel kapcsolatos kiadványok is említést tesznek, például a következők: Mezőgazdasági, Természeti Erőforrásokkal Foglalkozó és Környezetvédelmi Minisztérium, 2011: Gastronomikos Chartis tis Kyprou (Ciprus gasztronómiai térképe), valamint Florentia Kithraiotou, 2009: Trofi: aformi schesis (Ételek: egy kapcsolat alapja).

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

http://www.moa.gov.cy/moa/da/da.nsf/All/FE9A90EB4A75497BC22583A9003E9C46?OpenDocument


(1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


Top