EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékei

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékei' for an updated information about the subject.

Az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékei

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1881/2006/EK rendelet az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

Meghatározza az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeit az Európai Unió (EU) polgárok egészségének védelmére, beleértve a népesség legérzékenyebb csoportjait, például a gyermekeket, az idős embereket és a várandós nőket.

FŐBB PONTOK

Hatály

A rendelet a következőkre terjed ki:

  • mikotoxinok (aflatoxinok, ochratoxin-A, fusarium-toxinok, patulin és citrinin, anyarozs-alkaloidok);
  • fémek (ólom, kadmium, higany, szervetlen ón és arzén);
  • 3-monoklór-propán-1,2-diol (3-MCPD) és zsírsav-észterei és glicidil-zsírsav-észterei
  • dioxinok és poliklórozott bifenilek (PCB-k)
  • policiklikus aromás szénhidrogének (PAH-ok)
  • melamin
  • erukasav, hidrogén-cianid, tropán alkaloidok, pirrolizidin alkaloidok
  • nitrátok
  • perklorát.

Korlátozások

A rendelet mellékletében meghatározott határértékeket meghaladó mennyiségű szennyező anyagot tartalmazó élelmiszereket tilos eladni. E felső határértékek az élelmiszerek ehető részére, illetve az összetett vagy feldolgozott, szárított vagy higított élelmiszerekre is vonatkoznak.

A rendelet ezen túlmenően meghatározza a szennyező anyagokra vonatkozó, helyes előállítási gyakorlattal vagy mezőgazdasági gyakorlattal ésszerűen elérhető legalacsonyabb felső határértékeket, vagyis „az ésszerűen elérhető legalacsonyabb értéket”.

A keverésre vonatkozó tilalom

  • A felső határértékeknek megfelelő élelmiszereket tilos egyéb, e felső határértékeket meghaladó élelmiszerekkel keverni.
  • Azok az élelmiszerek, amelyeket a szennyeződés mértékének csökkentése érdekében válogatni kell vagy más fizikai kezelésnek kell alávetni, nem keverhetők közvetlenül az emberi fogyasztásra vagy élelmiszer-összetevőként való felhasználásra szánt élelmiszerekkel.

Címkézés

  • Emberi fogyasztást megelőzően válogatásnak vagy egyéb fizikai kezelésnek alávetendő élelmiszerként eladott földimogyoró, egyéb olajos magvak, diófélék, szárított gyümölcsök, rizs és kukorica címkéjén szerepelnie kell a következő szövegezésnek: „„A terméket emberi fogyasztás vagy élelmiszergyártásnál élelmiszer-összetevőként történő felhasználás előtt válogatni kell vagy más fizikai kezelésnek kell alávetni az aflatoxinszennyezés csökkentése céljából””.
  • Az előre csomagolt földimogyoró, egyéb olajos magvak, olajos magvakból és gabonafélékből származó termékek címkéjén fel kell tüntetni azok felhasználását és a tételazonosító kódot az előrecsomagolt élelmiszerek nyomonkövethetőségéről szóló 2011/91/EU irányelvvel összhangban (lásd összefoglaló).

Kivételek

  • Bizonyos uniós tagállamok túlléphetik a dioxinokra és a PCB-kre vonatkozó határértékeket a balti-tengeri régióból származó és a területükön fogyasztásra szánt halak és egyes haltermékek esetében. A fogyasztókat tájékoztatni kell a fogyasztók egészségét veszélyeztető lehetséges kockázatokról.
  • A hagyományosan füstölt húsban és füstölt hústermékekben, valamint a hagyományosan füstölt halban és füstölt halászati termékekben található PAH-ok maximális szintje tekintetében egyes tagállamok számára kivételeket is engedélyeztek.

Ellenőrzés

A tagállamoknak ellenőrizniük kell az élelmiszerekben lévő szennyező anyagok szintjét. Eredményeiket el kell küldeni a 178/2002/EK rendelet alapján létrehozott Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság-nak (lásd összefoglaló).

Az 1881/2006/EK rendelet módosításai

A rendeletet több mint 30 alkalommal módosították. E módosítások közül sok kapcsolódik a rendelet mellékletéhez, amely felsorolja az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeit.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2007. március 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság 1881/2006/EK rendelete (2006. december 19.) az élelmiszerekben előforduló egyes szennyező anyagok felső határértékeinek meghatározásáról (HL L 364., 2006.12.20., 5–24. o.).

Az 1881/2006/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1–24. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 315/93/EGK rendelete (1993. február 8.) az élelmiszerekben előforduló szennyező anyagok ellenőrzésére vonatkozó közösségi eljárások megállapításáról (HL L 37., 1993.2.13., 1–3. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 26.03.2023

Top