Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A „termelőtől a fogyasztóig” stratégia a méltányos, egészséges és környezetbarát élelmiszerrendszerért

A „termelőtől a fogyasztóig” stratégia a méltányos, egészséges és környezetbarát élelmiszerrendszerért

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Közlemény: A „termelőtől a fogyasztóig” stratégia a méltányos, egészséges és környezetbarát élelmiszerrendszerért

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

A közlemény meghatározza azt a „termelőtől a fogyasztóig” stratégiát, amely célja az Unió olyan fenntartható élelmiszerrendszerre való átállásának felgyorsítása és megkönnyítése, amely:

  • semleges vagy pozitív környezeti hatást gyakorol;
  • mérsékeli az éghajlatváltozást, és támogatja a hatásaihoz való alkalmazkodást;
  • visszafordítja a biológiai sokféleség csökkenését;
  • biztosítja az élelmezés- és táplálkozásbiztonságot és a népegészségügyet – annak garantálása révén, hogy mindenki elegendő, tápláló és fenntartható élelmiszerhez jusson;
  • megőrzi az élelmiszerek megfizethetőségét a méltányosabb gazdasági megtérülés mellett, és előmozdítja az uniós ellátási ágazat versenyképességét a tisztességes kereskedelem ösztönzése mellett.

FŐBB PONTOK

Az európai zöld megállapodás

A „termelőtől a fogyasztóig” stratégia az európai zöld megállapodás (lásd az összefoglalót) kulcsfontosságú eleme, mely együttműködik a 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégiával (lásd az összefoglalót).

Fenntartható élelmiszerrendszer

A stratégia célja, hogy fenntartható élelmiszerrendszert hozzon létre számos probléma megoldásával:

  • a fenntartható élelmiszertermelés biztosítása;
  • a fenntartható élelmezésbiztonság biztosítása;
  • a fenntartható élelmiszer-feldolgozás, -nagykereskedelem, -kiskereskedelem, vendéglátás és étkeztetés gyakorlatainak ösztönzése;
  • a fenntartható élelmiszer-fogyasztás előmozdítása, megkönnyítve az egészséges, fenntartható étrendre való átállást;
  • az élelmiszer-veszteség és -pazarlás csökkentése;
  • az élelmiszercsalás elleni küzdelem az élelmiszer-ellátási láncban.

Cselekvési terv

A közlemény mellékletében egy cselekvési terv tervezete található. Tartalmazza a jogalkotási javaslatok és a felülvizsgálandó hatályos jogszabályok listáját, valamint számos egyéb felülvizsgálatot és kezdeményezést. Ezek többek között a következők:

  • javaslat a peszticidek fenntartható használatáról szóló 2009/128/EK irányelv (lásd az összefoglalót) felülvizsgálatára a növényvédő szerek használatának, kockázatainak és az azoktól való függésnek a jelentős csökkentése, valamint az integrált növényvédelem javítása érdekében;
  • javaslat a kötelező, harmonizált, látómezős (FOP) tápértékjelölésre, amely lehetővé teszi a fogyasztók számára az egészségtudatos választásokat az élelmiszerekkel kapcsolatban, amely az Európai Bizottságnak a látómezős (FOP) tápértékjelölés használatáról szóló, 1169/2011/EU rendeletből eredő jelentését követi (lásd az összefoglalót);
  • tápanyagprofilok meghatározása a magas só-, cukor- és/vagy zsírtartalmú élelmiszerek promóciójának korlátozása érdekében, amely az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról szóló 1924/2006/EK rendelet értékeléséről szóló bizottsági munkadokumentumot követi (lásd az összefoglalót);
  • javaslat a hatályos állatjóléti jogszabályok felülvizsgálatára, többek között az állatok szállítására és levágására vonatkozóan, amely kapcsolódik az uniós állatjóléti jogszabályok alkalmasságának ellenőrzésével kapcsolatos bizottsági ütemtervhez.

2030-as célkitűzések

A stratégia számos konkrét célt határoz meg, amelyeket 2030-ig el kell érni:

  • Növényvédő szerek. A vegyi növényvédő szerek és a legkockázatosabb növényvédő szerek használatát 50%-kal kell csökkenteni.
  • Tápanyagok. A tápanyagveszteséget legalább 50%-os mértékben kell csökkenteni, biztosítva ugyanakkor, hogy a talaj termőképessége ne romoljon, továbbá a műtrágyahasználatot legalább 20%-kal kell visszaszorítani.
  • Antimikrobiális rezisztencia. 50%-kal kell csökkenteni a haszonállatoknak szánt és az akvakultúrában használt antimikrobiális szerek – pl. antibiotikumok – használatát.
  • Biogazdálkodás. A földek legalább 25%-án biogazdálkodást kell folytatni.

A stratégia célja továbbá, hogy 2025-ig valamennyi vidéki területen biztosítsa a gyors szélessávú internethez való hozzáférést.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A „termelőtől a fogyasztóig” stratégia a méltányos, egészséges és környezetbarát élelmiszerrendszerért (COM(2020) 381 final, 2020.5.20.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a tagállamok által a nemzeti cselekvési terveikben meghatározott nemzeti célok végrehajtása során szerzett tapasztalatokról és a peszticidek fenntartható használatáról szóló 2009/128/EK irányelv végrehajtásában elért haladásról (COM(2020) 204 final, 2020.5.20.)

Bizottsági szolgálati munkadokumentum: Értékelés az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról szóló 1924/2006/EK rendeletről a tápanyagprofilok, valamint a növényekre és készítményeikre és az egészségre vonatkozó állítások tekintetében, valamint az élelmiszerekben történő felhasználásuk általános szabályozási keretéről (SWD(2020) 95 final, 2020.5.20.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégia – Hozzuk vissza a természetet az életünkbe! (COM(2020) 380 final, 2020.5.20.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az európai zöld megállapodás (COM(2019) 640 final, 2019.12.11.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1169/2011/EU rendelete (2011. október 25.) a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról, az 1924/2006/EK és az 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 87/250/EGK bizottsági irányelv, a 90/496/EGK tanácsi irányelv, az 1999/10/EK bizottsági irányelv, a 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2002/67/EK és a 2008/5/EK bizottsági irányelv és a 608/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 304., 2011.11.22., 18–63. o.)

Az 1169/2011/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/128/EK irányelve (2009. október 21.) a peszticidek fenntartható használatának elérését célzó közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról (HL L 309., 2009.11.24., 71–86. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 05.02.2021

Top