Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás az EU és a Közép-Afrikai fél között

Átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás az EU és a Közép-Afrikai fél között

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás egyrészről az EU és tagállamai, másrészről a Közép-Afrikai fél között

2009/152/EK határozat – az egyrészről az EU és tagállamai, másrészről a Közép-Afrikai fél közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

  • A megállapodás létrehozza az EU és a Közép-afrikai Gazdasági és Monetáris Közösség (CEMAC) közötti teljes körű gazdasági partnerségi megállapodás (GPM) kezdeti alapjait.
  • Konkrét, végrehajtható kötelezettségvállalásokat tartalmaz bizonyos kérdések tekintetben (például árukereskedelem, piacvédelem, a kereskedelem technikai akadályai, egészségügyi és növényegészségügyi intézkedések és a kereskedelem könnyítése), valamint létrehozza a további elemekkel kapcsolatos tárgyalások alapját.
  • A határozat megállapodás EU nevében történő aláírását és ideiglenes alkalmazását jelöli. Az EU és Kamerun 2007-ben tárgyalásokat folytatott egy átmeneti gazdasági partnerségi megállapodásról. Az Európai Parlament a megállapodást 2013 júniusában hagyta jóvá, Kamerun pedig 2014 júliusában megerősítette azt. Az ideiglenes alkalmazás 2014. augusztus 4-től hatályos.

FŐBB PONTOK

Közép-Afrikai fél

  • Az egész közép-afrikai régióval (Csád, Egyenlítői-Guinea, Gabon, Kamerun, Kongó, Kongói Demokratikus Köztársaság, Közép-Afrikai Köztársaság, São Tomé és Príncipe) kötendő átfogó gazdasági partnerségi megállapodásra irányuló tárgyalások 2003-ban kezdődtek meg. Az EU és Kamerun között megvalósult gazdasági partnerségi megállapodás előrelépés a teljes körű regionális megállapodás felé. Valójában lehetőséget nyújt a partnerség bővítésére és elmélyítésére a kedvezményezettek igényeinek és céljainak megfelelően. Regionális elhivatottsága révén nyitott a régió minden olyan országa vagy országcsoportja számára, amely csatlakozni szeretne a megállapodáshoz.
  • Az átmeneti megállapodás lehetővé teszi Kamerun számára, hogy regionális gazdasági partnerségi megállapodás hiányában továbbra is részesülhessen azokban a kereskedelmi kedvezményekben, amelyek elvesztését kockáztatta volna, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival összhangban.

Célkitűzések

Számos általános cél mellett a megállapodás több konkrét célt is meghatároz.

  • Létrehozza a gazdasági partnerségi megállapodásra irányuló tárgyalások alapját, amely:
    • segíteni fogja a szegénység csökkentését;
    • előmozdítja a regionális integrációt, a gazdasági együttműködést és a felelős kormányzást Közép-Afrikában;
    • növeli Közép-Afrika termelési, export- és ellátási kapacitásait; javítja Közép-Afrika azon képességét, hogy külföldi befektetéseket vonzzon; és
    • növeli kapacitásait a kereskedelempolitika és más kereskedelemmel kapcsolatos kérdések terén.
  • Elősegíti Közép-Afrika zökkenőmentes és fokozatos integrálódását a kontinens gazdaságába, valamint a globális gazdaságba, politikai döntéseivel és fejlesztési prioritásaival összhangban.
  • Bővíti az EU-ba irányuló exportját, és erősíti a felek között meglévő kapcsolatokat a szolidaritás és a kölcsönös érdekek alapján.
  • Olyan megállapodást hoz létre, amely összeegyeztethető a WTO szabályaival.
  • Megteremti az alapokat a kereskedelem, a beruházások, a piaci verseny, a szellemi tulajdon, a közbeszerzések és a fenntartható fejlődés szempontjából hatékony, előrejelezhető és átlátható jogalapra irányuló tárgyalásokhoz és annak végrehajtásához a közép-afrikai régióban.
  • Ütemtervet hoz létre a tárgyalások lebonyolításához a fent említett egyes területeken, amelyekre vonatkozóan a tárgyalások a megállapodás megkötésekor még nem zárultak le.

Hatály

A megállapodás számos politikai és gazdasági szempontra kiterjed, köztük a következőkre.

  • Fejlesztési együttműködés annak érdekében, hogy segítse Közép-Afrikának elérni a gazdasági partnerségi megállapodás céljait, különösen a kapacitások erősítése és modernizáció révén, az alábbi területeken:
    • regionális rendeltetésű alap-infrastruktúra fejlesztése;
    • mezőgazdaság és élelmezésbiztonság;
    • ipar, gazdaságok diverzifikációja és versenyképessége;
    • a regionális integráció elmélyítése;
    • az üzleti környezet javítása; és
    • a kereskedelemmel kapcsolatos szabályok megvalósításának támogatása;
  • Árukereskedelmi rendszer, ideértve a vámokra vonatkozó szabályokat, a kereskedelem könnyítését és a kereskedelemvédelmi intézkedéseket, például a dömpingellenes intézkedéseket, a kereskedelem technikai akadályait, az egészségügyi és növényegészségügyi intézkedéseket és az erdészeti irányítást.
  • Letelepedési jog, szolgáltatáskereskedelem és elektronikus kereskedelem.
  • A kereskedelemmel kapcsolatos szabályokra – ideértve a szellemi tulajdont, a közbeszerzéseket és a fenntartható fejlődést is – vonatkozó tárgyalások folytatása melletti elkötelezettség.
  • A viták elkerülése és rendezése.
  • Intézményi szabályok, beleértve egy gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó bizottság felállítását a megállapodás valamennyi szempontjának kezelésére.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

A megállapodást ideiglenesen 2014. augusztus 4. óta alkalmazzák.

HÁTTÉR

Az EU politikai és gazdasági kapcsolatai az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS-) országokkal a Cotonoui Megállapodás hatálya alá tartoznak (lásd az összefoglalót). Egy új AKCS–EU partnerségi megállapodás tárgyalása folyamatban van. A meglévő megállapodás 2020-ban járt volna le, de rendelkezéseinek alkalmazását 2021. november 30-ig meghosszabbították.

További információk a következő oldalakon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUMOK

Egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Közép-Afrikai fél közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás – Jegyzőkönyv (HL L 57., 2009.2.28., 2–360. o.)

A megállapodás későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 2009/152/EK határozata (2008. november 20.) az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a Közép-Afrikai fél közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 57., 2009.2.28., 1. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Közös közlemény az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Az Afrikával kapcsolatos átfogó stratégia felé (JOIN(2020) 4 final, 2020.3.9.)

Értesítés az egyrészről az Európai Közösség és tagállamai, másrészről a közép-afrikai fél közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodás ideiglenes alkalmazásáról (HL L 254., 2014.8.28., 1. o.)

A Cotonouban 2000. június 23-án aláírt partnerségi megállapodás egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok, másrészről az Európai Közösség és tagállamai között – Jegyzőkönyvek – Záróokmány – Nyilatkozatok (HL L 317., 2000.12.15., 3–353. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 21.01.2021

Top