EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AR3892

A Régiók Európai Bizottsága véleménye – Európai Szolidaritási Testület és az EU új ifjúsági stratégiája

COR 2018/03892

HL C 86., 2019.3.7, p. 282–294 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

7.3.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 86/282


A Régiók Európai Bizottsága véleménye – Európai Szolidaritási Testület és az EU új ifjúsági stratégiája

(2019/C 86/15)

Előadó:

Matteo Luigi BIANCHI (IT/ECR), Morazzone (Varese megye) polgármestere

Referenciaszövegek:

Javaslat európai parlamenti és Tanácsi rendeletre az Európai Szolidaritási Testület programjának létrehozásáról, valamint az [Európai Szolidaritási Testületről szóló rendelet] és a 375/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről,

COM(2018) 440 final

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A fiatalok bevonása, összekapcsolása és felelősségvállalásának ösztönzése: az EU új ifjúsági stratégiája,

COM(2018) 269 final

I.   MÓDOSÍTÁSOKRA VONATKOZÓ AJÁNLÁSOK

1. módosítás

(1) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az Európai Unió alapköve az Uniós polgárok és a tagállamok közötti szolidaritás. Ez a közös érték vezérli a fellépéseit, biztosítja továbbá a jelenlegi és jövőbeli társadalmi kihívások leküzdéséhez szükséges egységet, amelyek megoldását a gyakorlatban is megnyilvánuló szolidaritásukkal a fiatalok is szeretnének elősegíteni.

Az Európai Unió alapköve az Uniós polgárok és a tagállamok , valamint a tagállamokhoz tartozó helyi és regionális közösségek közötti szolidaritás. Ez a közös érték vezérli a fellépéseit, biztosítja továbbá a jelenlegi és jövőbeli társadalmi kihívások leküzdéséhez szükséges egységet, amelyek megoldását a gyakorlatban is megnyilvánuló szolidaritásukkal a fiatalok is szeretnék elősegíteni , hosszú távú, egész életre szóló kötelezettségvállalásukkal a szolidaritás jegyében .

Indokolás

A beillesztett szövegrész kiemeli a helyi és regionális dimenzió szerepét a fiatalok polgári szerepvállalásában, és azonosítja a szolidaritás területén az első alapvető kapcsolódási pontot.

2. módosítás

(5) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A fiatalok számára a szolidaritási tevékenységekbe történő bekapcsolódáshoz könnyen elérhető lehetőségeket kell biztosítani, amelyek lehetővé teszik, hogy a közösségek előnyére kifejezésre juttassák elkötelezettségüket, miközben személyes, tanulmányi, szociális, állampolgári és szakmai fejlődésük szempontjából is hasznos tapasztalatokra, képességekre és készségekre tesznek szert, ezáltal pedig javítják foglakoztatási lehetőségeiket. E tevékenységek a fiatal önkéntesek, gyakornokok és munkások mobilitását is ösztönzik.

A fiatalok számára a szolidaritási tevékenységekbe történő bekapcsolódáshoz könnyen elérhető lehetőségeket kell biztosítani, amelyek lehetővé teszik, hogy a közösségek előnyére kifejezésre juttassák elkötelezettségüket , különösen a regionális és helyi közösségekben, mind hétköznapi, mind pedig szükséghelyzetekben , miközben személyes, tanulmányi, szociális, állampolgári és szakmai fejlődésük szempontjából is hasznos tapasztalatokra, képességekre és készségekre tesznek szert, ezáltal pedig javítják foglakoztatási lehetőségeiket. E tevékenységek a fiatal önkéntesek, gyakornokok és munkások mobilitását is ösztönzik.

Indokolás

A beillesztett szövegrésszel felhívjuk a figyelmet az európai fiatalok tevékenységeinek regionális és helyi dimenziójára, adott esetben szükséghelyzetekben is, amikor nagyon fontos a humanitárius segítség.

3. módosítás

(6) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A fiatalok számára kínált szolidaritási tevékenységeknek kiváló minőségűeknek kell lenniük, vagyis választ kell adniuk a kielégítetlen társadalmi igényekre, hozzá kell járulniuk a közösségek erősítéséhez, lehetőségeket kell kínálniuk a fiataloknak, hogy értékes tudásra és készségekre tegyenek szert, anyagilag is megfizethetőnek kell lenniük a fiatalok számára, illetve biztonságos és egészséges körülmények között kell megvalósulniuk.

A fiatalok számára kínált szolidaritási tevékenységeknek kiváló minőségűeknek kell lenniük, vagyis választ kell adniuk a kielégítetlen társadalmi igényekre, ezen belül a helyi szükségletekre, hozzá kell járulniuk a helyi és regionális közösségek megerősítéséhez, lehetőségeket kell kínálniuk a fiataloknak, hogy értékes tudásra és készségekre tegyenek szert, anyagilag is megfizethetőnek kell lenniük a fiatalok számára, illetve biztonságos és egészséges körülmények között kell megvalósulniuk.

Indokolás

Hangsúlyozni kell a társadalmi igények kielégítésének és annak a fontosságát, hogy az önkéntes tevékenységek a helyi vagy regionális közösségek megerősítését szolgálják.

4. módosítás

(7) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az Európai Szolidaritási Testület egyablakos ügyintézést biztosít az Unión belül és kívül végzett szolidaritási tevékenységek tekintetében. Biztosítani kell a más vonatkozó uniós szakpolitikákkal és programokkal való összhangot és kiegészítő jelleget. Az Európai Szolidaritási Testület programja az elődprogramok és már működő programok, úgymint az európai önkéntes szolgálat (1) és az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés (2) erősségeire és szinergikus hatásaira épít. A program kiegészíti a tagállamok arra irányuló munkáját is, hogy az ifjúsági garancia keretében támogassák a fiatalokat és megkönnyítsék az iskolából vagy képzésből a munkába való átmenetüket, ezért a program az adott tagállamban vagy külföldön a szolidaritással kapcsolatos területeken gyakornoki vagy álláslehetőségek formájában további lehetőségeket biztosít számukra a munkaerőpiaci megjelenéshez. Az Európai Szolidaritási Testület keretében folyó tevékenységekhez kapcsolódó, már létező uniós szintű hálózatokkal, például az állami foglalkoztatási szolgálatok európai hálózatával, valamint az EURES és az Eurodesk hálózattal biztosított a kiegészítő jelleg. Ezenkívül adott esetben a bevált gyakorlatokra is építve biztosítani kell, hogy kiegészítsék egymást a kapcsolódó, már működő rendszerek is, különösen a fiatalok érdekeit szolgáló nemzeti szolidaritási rendszerek és mobilitási rendszerek, illetve az Európai Szolidaritási Testület.

Az Európai Szolidaritási Testület egyablakos ügyintézést biztosít az Unión belül és kívül végzett szolidaritási tevékenységek tekintetében. Biztosítani kell a más vonatkozó uniós szakpolitikákkal és programokkal való összhangot és kiegészítő jelleget , horizontális megközelítést alakítva ki, és a lehető legnagyobb mértékben ösztönözve az ágazatközi együttműködést . Az Európai Szolidaritási Testület programja az elődprogramok és már működő programok, úgymint az európai önkéntes szolgálat (1) és az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés (2) erősségeire és szinergikus hatásaira épít. A program kiegészíti a tagállamok arra irányuló munkáját is, hogy az ifjúsági garancia keretében támogassák a fiatalokat és megkönnyítsék az iskolából vagy képzésből a munkába való átmenetüket, ezért a program az adott tagállamban vagy külföldön a szolidaritással kapcsolatos területeken tanulószerződéses gyakorlati képzések vagy álláslehetőségek formájában további lehetőségeket biztosít számukra a munkaerőpiaci megjelenéshez. Az Európai Szolidaritási Testület keretében folyó tevékenységekhez kapcsolódó, már létező uniós szintű hálózatokkal, például az állami foglalkoztatási szolgálatok európai hálózatával, valamint az EURES és az Eurodesk hálózattal – illetve az olyan közösségi hálózatokkal is, mint az Európai Önkéntes Központ és az Európai Ifjúsági Fórum – biztosított a kiegészítő jelleg. Ezenkívül adott esetben a bevált gyakorlatokra is építve biztosítani kell, hogy kiegészítsék egymást a kapcsolódó, már működő rendszerek is, különösen a fiatalok érdekeit szolgáló nemzeti szolidaritási rendszerek és mobilitási rendszerek, illetve az Európai Szolidaritási Testület. Így alakulhat ki ugyanis szinergia, valamint állandó és közvetlen párbeszéd minden érdekelt helyi és regionális önkormányzattal, illetve az összes olyan intézménnyel, régióközi szinten is, amelyek már profitáltak szolidaritási intézkedésekből és amelyek tapasztalataik révén javaslatokkal és új szolidaritási perspektívákkal szolgálhatnak.

Indokolás

Az Európai Bizottságnak támogatnia kell a minél több ágazatot átfogó megközelítést, és biztosítania kell a helyi és regionális önkormányzatoknak az Európai Szolidaritási Testülettel való együttműködésbe való nagyobb mértékű közvetlen bevonását. Emellett folyamatos párbeszédet kell folytatnia azokkal a szereplőkkel, akik már aktívak ebben az ágazatban, és már profitáltak szolidaritási intézkedésekből.

5. módosítás

(10) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

E tevékenységeknek a közösségek javát kell szolgálniuk, egyúttal előmozdítva az egyén személyes, szociális, állampolgári és szakmai fejlődését is, és önkéntes munka, szakmai gyakorlatok, állások, projektek és hálózatépítési tevékenységek formáját ölthetik többek között a következő területeken: oktatás és képzés, foglalkoztatás, nemek közötti egyenlőség, vállalkozások (különösen szociális vállalkozások), állampolgárság és demokratikus részvétel, környezet- és természetvédelem, az éghajlatváltozással összefüggő tevékenységek, katasztrófavédelmi megelőzés, felkészültség és helyreállítás, mezőgazdaság és vidékfejlesztés, élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek biztosítása, egészség és jóllét, kreativitás és kultúra, testnevelés és sport, szociális segítségnyújtás és ellátás, harmadik országbeli állampolgárok befogadása és integrációja, területi együttműködés és kohézió, határokon átnyúló együttműködés. E tevékenységeknek jelentős tanulmányi és képzési vetülettel is rendelkezniük kell, mivel a résztvevők a szolidaritási tevékenységet megelőzően, az alatt és azt követően is részt vehetnek egyéb releváns tevékenységekben.

E tevékenységeknek a helyi közösségek javát és a szélesebb körű közösségépítő erőfeszítéseket kell szolgálniuk, egyúttal előmozdítva az egyén személyes, szociális, állampolgári és szakmai fejlődését is, és önkéntes munka, tanulószerződéses gyakorlati képzés, szakmai gyakorlatok, állások, projektek és hálózatépítési tevékenységek formáját ölthetik többek között a következő területeken: oktatás és képzés, foglalkoztatás, nemek közötti egyenlőség, vállalkozások (különösen szociális vállalkozások), állampolgárság és demokratikus részvétel, környezet- és természetvédelem, az éghajlatváltozással összefüggő tevékenységek, katasztrófavédelmi megelőzés, felkészültség és helyreállítás, mezőgazdaság és vidékfejlesztés, élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek biztosítása, egészség és jóllét, kreativitás és kultúra, testnevelés és sport, szociális segítségnyújtás és ellátás, harmadik országbeli állampolgárok befogadása és integrációja, területi együttműködés és kohézió, a helyi és regionális kulturális és művészeti örökség – akár tárgyi, akár eszmei örökség – felértékelése és helyreállítása, határokon átnyúló együttműködés. E tevékenységeknek jelentős tanulmányi és képzési vetülettel is rendelkezniük kell, mivel a résztvevők a szolidaritási tevékenységet megelőzően, az alatt és azt követően is részt vehetnek egyéb releváns tevékenységekben.

Indokolás

A Régiók Bizottsága fontosnak tartja, hogy elősegítsük a helyi és regionális közösségek és az összes érdekelt fél részvételét olyan programok révén, melyek a helyi kulturális és művészeti örökség felértékelését és helyreállítását célozzák.

6. módosítás

(11) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az önkéntes tevékenységek – függetlenül attól, hogy az Unión belül vagy harmadik országban zajlanak – bőséges tapasztalatszerzési lehetőségeket jelentenek, amelyekre nem formális és informális tanulmányi környezetben kerül sor; ez javítja a fiatalok személyes, szociális és szakmai fejlődését, tevékeny polgári szerepvállalását és foglalkoztatási lehetőségeit. Az önkéntes tevékenységek nem befolyásolhatják kedvezőtlenül a potenciális vagy már létező fizetett munkavégzést, és ezek pótlásának sem szabad tekinteni őket. A Bizottságnak és a tagállamoknak a nyitott koordinációs módszer keretében együtt kell működniük az ifjúsági önkéntességre vonatkozó szakpolitikák területén.

Az önkéntes tevékenységek – függetlenül attól, hogy az Unión belül vagy harmadik országban zajlanak – bőséges tapasztalatszerzési lehetőségeket jelentenek, amelyekre nem formális és informális tanulmányi környezetben kerül sor; ez javítja a fiatalok személyes, szociális és szakmai fejlődését, tevékeny polgári szerepvállalását és foglalkoztatási lehetőségeit. Az önkéntes tevékenységek nem befolyásolhatják kedvezőtlenül a potenciális vagy már létező fizetett munkavégzést, és ezek pótlásának sem szabad tekinteni őket. A Bizottságnak és a tagállamoknak a nyitott koordinációs módszer keretében együtt kell működniük az ifjúsági önkéntességre vonatkozó szakpolitikák területén , többek között közös eszközöket határozva meg az úgynevezett „be nem jelentett foglalkoztatás” és az önkéntes tevékenységgel való visszaélés ellen, amikor csak az a cél, hogy ne kelljen fizetni a szolidaritási tevékenység keretében foglalkoztatott fiataloknak .

Indokolás

A Régiók Bizottsága megismétli az Európai Bizottság és a tagállamok közötti koordinációs formák, valamint olyan eszközök kidolgozásának szükségességét, amelyek egyértelműen meghúzzák a határokat az önkéntes munka és az olyan szolidaritási tevékenységek között, melyek jövedelemszerzőek, illetve melyeknél az adott program bértámogatást biztosít.

7. módosítás

(12) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Szolidaritással kapcsolatos területeken a gyakornoki vagy álláslehetőségek további lehetőségeket kínálhatnak a fiatalok számára a munkaerőpiaci megjelenéshez, miközben égető társadalmi problémák megoldásához is hozzájárulnak . Elősegíthetik a fiatalok foglalkoztatási lehetőségeinek és termelékenységének javítását, miközben megkönnyíthetik a munkaerőpiaci lehetőségeik javítása szempontjából nagyon fontos átmenetet az oktatási rendszerből a munka világába. Az Európai Szolidaritási Testület keretében felkínált gyakornoki tevékenységekre a szakmai gyakorlatok minőségi keretrendszerének létrehozásáról szóló tanácsi ajánlásban meghatározott minőségi elveknek kell vonatkozniuk (1) . A felkínált szakmai gyakorlatok és állások ugródeszkát jelentenek a fiatalok számára a munkaerőpiacra történő belépéshez , ezért a tevékenység lezárultával megfelelő támogatás is kapcsolódik hozzájuk. A szakmai gyakorlatokat és állásokat az érintett munkaerőpiaci szereplők, elsősorban a köz- és magánfoglalkoztatási szolgálatok, a szociális partnerek és a kereskedelmi kamarák közvetítik, és finanszírozásukat a részt vevő szervezetek biztosítják. A részt vevő szervezetek az Európai Szolidaritási Testület megfelelő végrehajtási szervezetén keresztül finanszírozási forrásokat igényelhetnek a fiatalok és a szolidaritási ágazatban szakmai gyakorlatokat és állásokat kínáló szervezetek közötti közvetítői feladatok ellátására.

Szolidaritással kapcsolatos területeken a tanulószerződéses gyakorlati képzések , a gyakornoki vagy álláslehetőségek további lehetőségeket kínálhatnak a fiatalok számára a munkaerőpiacra való belépéshez , miközben lehetőségük nyílik a szolidaritás szellemének hosszú távú fejlesztésére, még a magánéletben is . Elősegíthetik a fiatalok foglalkoztatási lehetőségeinek és termelékenységének javítását, miközben megkönnyíthetik a munkaerőpiaci lehetőségeik javítása szempontjából nagyon fontos átmenetet az oktatási rendszerből a munka világába. Az Európai Szolidaritási Testület keretében felkínált tanulószerződéses gyakorlati képzésekre és/vagy gyakornoki tevékenységekre a szakmai gyakorlatok minőségi keretrendszerének létrehozásáról szóló tanácsi ajánlásban meghatározott minőségi elveknek kell vonatkozniuk (1), ezért a tevékenység lezárultával megfelelő támogatás is kapcsolódik hozzájuk. A szakmai gyakorlatokat , a tanulószerződéses gyakorlati képzéseket és az állásokat az érintett munkaerőpiaci szereplők, elsősorban a köz- és magánfoglalkoztatási szolgálatok, a szociális partnerek , a valós helyi szükségleteket leginkább ismerő, érdekelt helyi és regionális intézmények és a kereskedelmi kamarák közvetítik, és finanszírozásukat a részt vevő szervezetek biztosítják. A részt vevő szervezetek az Európai Szolidaritási Testület megfelelő végrehajtási szervezetén keresztül finanszírozási forrásokat igényelhetnek a fiatalok és a szolidaritási ágazatban szakmai gyakorlatokat , tanulószerződéses gyakorlati képzéseket és állásokat kínáló szervezetek közötti közvetítői feladatok ellátására.

Indokolás

A Régiók Bizottsága elismeri az ilyen szakmai gyakorlatok – mint a fiataloknak a munka világába történő belépését elősegítő eszköz – értékét, de felhívja a figyelmet arra, hogy alapos és rendszeres párbeszédet kell folytatni azokkal a helyi és regionális állami és magánszervezetekkel, amelyek rálátnak az adott terület valós társadalmi szükségleteire.

8. módosítás

(13) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A fiatalok kezdeményező szelleme a társadalom és a munkaerőpiac számára is fontos érték. Az Európai Szolidaritási Testület hozzájárul ahhoz, hogy ezt az aspektust erősítve lehetőséget biztosítson a fiataloknak olyan saját projektek megtervezéséhez és végrehajtásához, amelyek a helyi közösségek előnyére konkrét problémák megoldását célozzák. Ezek a projektek lehetőséget biztosítanak ötletek kipróbálásához, illetve támogatják a fiatalokat abban, hogy maguk is szolidaritási tevékenységek kezdeményezőivé váljanak. Emellett kiindulópontot adnak további szolidaritási tevékenységek végzéséhez, és az első ösztönző lépést jelenthetik az Európai Szolidaritási Testületben részt vevők számára önálló vállalkozások létrehozása, vagy pedig egyesületek, nem kormányzati szervezetek vagy más, a szolidaritási, a nonprofit és az ifjúsági ágazatban működő testületek megalakítása felé.

A fiatalok kezdeményező szelleme a társadalom és a munkaerőpiac számára is fontos érték. Az Európai Szolidaritási Testület hozzájárul ahhoz, hogy ezt az aspektust erősítve lehetőséget biztosítson a fiataloknak olyan saját projektek megtervezéséhez és végrehajtásához, amelyek a helyi közösségek előnyére konkrét problémák megoldását célozzák. Ezek a projektek lehetőséget biztosítanak ötletek kipróbálására, illetve támogatják a fiatalokat abban, hogy maguk is a helyi közösségek javát szolgáló szolidaritási tevékenységek kezdeményezőivé váljanak , illetve ösztönzik a polgári szerepvállalást, küzdve a társadalmi kirekesztés és a vidékről városba történő migráció ellen is . Emellett kiindulópontot adnak további szolidaritási tevékenységek végzéséhez, és az első ösztönző lépést jelenthetik az Európai Szolidaritási Testületben részt vevők számára önálló vállalkozások létrehozása, vagy pedig egyesületek, nem kormányzati szervezetek vagy más, a szolidaritási, a nonprofit és az ifjúsági ágazatban működő testületek megalakítása felé.

Indokolás

A Régiók Bizottsága hangsúlyozza egy olyan szolidaritási stratégia fontosságát, amely arra ösztönzi a fiatalokat, hogy később maguk is végezzenek a helyi közösség javát szolgáló és inkluzívabb vállalkozói tevékenységeket.

9. módosítás

(14) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az Európai Szolidaritási Testületben részt vevő fiataloknak és szervezeteknek érezniük kell, hogy egy olyan közösségéhez tartoznak, amelyben a részt vevő magán- és jogi személyek elkötelezettek az európai szolidaritás erősítése iránt. A részt vevő szervezeteknek ugyanakkor a lehetőségeik fejlesztéséhez támogatásra is szükségük van, hogy egyre több résztvevő számára tudjanak jó minőségű tevékenységeket kínálni. Az Európai Szolidaritási Testület támogatja a fiatalok és a részt vevő szervezetek közösségi szerepvállalásának erősítésére, az Európai Szolidaritási Testület szellemének előmozdítására, illetve a hasznos módszerek és tapasztalatok cseréjének ösztönzésére irányuló hálózatépítési tevékenységeket. Ezek a tevékenységek hozzájárulnak továbbá a köz- és magánjogi szereplők körében az Európai Szolidaritási Testület ismertségének fokozásához, illetve a résztvevők és részt vevő szervezetek által az Európai Szolidaritási Testület megvalósításáról adott visszajelzések összegyűjtéséhez.

Az Európai Szolidaritási Testületben részt vevő fiataloknak és szervezeteknek érezniük kell, hogy egy olyan közösségéhez tartoznak, amelyben a részt vevő magán- és jogi személyek elkötelezettek az európai szolidaritás erősítése iránt. A részt vevő szervezeteknek ugyanakkor a lehetőségeik fejlesztéséhez támogatásra is szükségük van, hogy egyre több résztvevő számára tudjanak jó minőségű tevékenységeket kínálni. Az Európai Szolidaritási Testület támogatja a fiatalok és a részt vevő szervezetek szerepvállalásának erősítésére, az Európai Szolidaritási Testület szellemének előmozdítására, illetve a hasznos módszerek és tapasztalatok cseréjének ösztönzésére irányuló hálózatépítési tevékenységeket. Ezek a tevékenységek hozzájárulnak továbbá a köz- és magánjogi szereplők körében az Európai Szolidaritási Testület ismertségének fokozásához, illetve a résztvevők és részt vevő szervezetek által az Európai Szolidaritási Testület megvalósításáról adott visszajelzések összegyűjtéséhez , és erősítik a testület képességét arra, hogy reagáljon a helyi közösségek igényeire és elvárásaira .

Indokolás

Elengedhetetlen az Európai Szolidaritási Testület és az összes érdekelt fél közötti aktív együttműködés, amely nemcsak arra képes, hogy válaszoljon, ha a felek tájékoztatást kérnek, hanem továbbítani tudja azokat a frissítéseket és információkat is, amelyek garantálhatják a projektek integráltabb megközelítését és minőségi fejlesztését.

10. módosítás

(15) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Különös figyelmet kell fordítani az Európai Szolidaritási Testület által kínált tevékenységek és egyéb lehetőségek minőségének biztosítására, elsősorban a következők révén: a résztvevőknek nyújtott képzések, nyelvi támogatás, biztosítás, adminisztratív támogatás és a tevékenységeket követő támogatás, illetve az Európai Szolidaritási Testület keretében szerzett ismeretek, képességek és készségek érvényesítése. Az önkéntesek biztonsága és védelme továbbra is elsődleges fontosságú , ezért az önkéntesek nem küldhetők ki nemzetközi és belső fegyveres konfliktusok helyszínén folytatott műveletekhez.

Különös figyelmet kell fordítani az Európai Szolidaritási Testület által kínált tevékenységek és egyéb lehetőségek minőségének biztosítására, elsősorban a következők révén: a résztvevőknek nyújtott képzések, nyelvi támogatás, biztosítás, adminisztratív támogatás és a tevékenységeket követő támogatás, illetve az Európai Szolidaritási Testület keretében szerzett ismeretek, képességek és készségek érvényesítése , meghatározott tanúsítási kritériumok alapján . Az önkéntes tevékenységekbe be kell vonni profitorientált és közhasznú szervezeteket, alapítványokat, nonprofit szervezeteket, egyesületeket és szociális vállalkozásokat, és specifikus szabályokat kell kidolgozni az úgynevezett „occupational placements”-re, amelyek a szolidaritási projektek támogatását a tagállamok önálló kezdeményezésére esetleges adócsökkentésekkel/adókedvezményekkel segítik. Emellett továbbra is elsődleges fontosságú az önkéntesek biztonsága és védelme, ezért az önkéntesek nem küldhetők ki nemzetközi és belső fegyveres konfliktusok helyszínén folytatott műveletekhez.

Indokolás

A Régiók Bizottsága megerősíti, hogy támogatni kell az önkéntes munkát, a szakmai gyakorlatot, a tanulószerződéses gyakorlati képzést és a fizetett foglalkoztatási tevékenységeket az Európai Szolidaritási Testületen belüli projektek valamennyi szereplőjére vonatkozóan, felmérve annak lehetőségét is, hogy a tagállamok ösztönzésként indítsanak adómentességre/adócsökkentésre irányuló kezdeményezéseket.

11. módosítás

(18) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az Európai Szolidaritási Testületben részt venni kívánó minden jogalanynak minőségi védjegyet kell kiadni, amennyiben teljesíti a megfelelő feltételeket. A minőségi védjegy kiadását biztosító eljárást az Európai Szolidaritási Testület végrehajtó szervezeteinek kell folyamatos jelleggel működtetniük. A kiadott minőségi védjegyet rendszeresen újra kell értékelni, de vissza is lehet vonni, ha az elvégzendő ellenőrzések során megállapítást nyer, hogy a kiadáshoz vezető feltételek már nem teljesülnek.

Az Európai Szolidaritási Testületben részt venni kívánó minden jogalanynak minőségi védjegyet kell kiadni, amennyiben teljesíti a megfelelő feltételeket. Ilyen feltétel többek között a helyi és regionális igények figyelembevételének mértéke, az integrált megközelítés, valamint az aktív és gyümölcsöző együttműködés minden olyan helyi és regionális hatósággal és/vagy más egyesülettel vagy szervezettel, amely a szolidaritási ágazatban tevékenykedik.  A minőségi védjegy kiadását biztosító eljárást az Európai Szolidaritási Testület végrehajtó szervezeteinek kell folyamatos jelleggel működtetniük , szoros együttműködésben a nemzeti irodákkal, és figyelembe véve a szolidaritással kapcsolatos legfontosabb fejlesztési területeket a tagállamokban . A kiadott minőségi védjegyet rendszeresen újra kell értékelni, de vissza is lehet vonni, ha az elvégzendő ellenőrzések során megállapítást nyer, hogy a kiadáshoz vezető feltételek már nem teljesülnek.

Indokolás

A Régiók Bizottsága hangsúlyozza a szolidaritási ágazatban tevékenykedő nemzeti irodák, már meglévő szervezetek vagy helyi és regionális intézmények – például az innovatív önkéntes kezdeményezéseket támogató számtalan sportegyesület – teljeskörű bevonásának fontosságát, integrált megközelítést támogatva és együttműködve a kormányzat minden szintjén azokkal, akik részt kívánnak venni az Európai Szolidaritási Testületben.

12. módosítás

(22) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az Európai Szolidaritási Testület Erőforrásközpontjainak támogatniuk kell az Európai Szolidaritási Testületben részt vevő végrehajtó szerveket, szervezeteket és fiatalokat az Európai Szolidaritási Testület tevékenységeinek magasabb színvonalú végrehajtása, valamint az ilyen tevékenységekben megszerzett készségek beazonosításának és érvényesítésének többek között a Youthpass tanúsítványok kiállításával történő javítása érdekében.

Az Európai Szolidaritási Testület Erőforrásközpontjainak támogatniuk kell az Európai Szolidaritási Testületben részt vevő végrehajtó szerveket, szervezeteket és fiatalokat az Európai Szolidaritási Testület tevékenységeinek magasabb színvonalú végrehajtása, valamint az ilyen tevékenységekben megszerzett készségek beazonosításának és érvényesítésének tanúsítványok kiállításával történő javítása érdekében . Lehet itt szó az Európai Szolidaritási Testület elvégzett tevékenységeket igazoló exkluzív tanúsítványáról, de olyan eszközökről is, mint a Youthpass és a Europass, illetve szakképzésekre vonatkozó rendelkezésekről, melyek azonosítják és meghatározzák a megszerzett ismereteket és készségeket .

Indokolás

A Régiók Bizottsága elismeri, mennyire fontos, hogy megkönnyítsük a későbbi álláskeresést a fiatal önkéntesek számára, ezért a tevékenység elvégzése után ki kell állítani számukra az Európai Szolidaritási Testület exkluzív tanúsítványát, amely ismerteti a megszerzett készségeket, kiegészítve egyedi értékelési paraméterekkel, és amelyet nemzeti és nemzetközi szinten fel lehet használni az adott szakterületen.

13. módosítás

(27) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az Európai Szolidaritási Testület tevékenységei 18 és 30 év közötti fiataloknak szólnak, akiknek a részvétel előtt regisztrálniuk kell az Európai Szolidaritási Testület portálján.

Az Európai Szolidaritási Testület tevékenységei 18 és 30 év közötti fiataloknak szólnak , függetlenül például társadalmi, gazdasági vagy oktatási hátterüktől , akiknek a részvétel előtt regisztrálniuk kell az Európai Szolidaritási Testület portálján. Ezen a portálon keresztül lehetőség van egy többnyelvű online tanfolyam elvégzésére is a kiválasztott szolidaritási tevékenységgel kapcsolatban, amelynek célja egyúttal annak a területnek az azonosítása, amelyen a legjobban hasznosíthatók a résztvevők szolidaritási törekvései, és amelyen leginkább növelhető jövőbeli foglalkoztathatóságuk.

Indokolás

A Régiók Európai Bizottsága egy többnyelvű portál létrehozását javasolja, ahol lehetőség van konkrét információk és képzési anyagok letöltésére a javasolt szolidaritási tapasztalat különböző kategóriáira vonatkozóan. A cél az, hogy a fiatalok segítséget kapjanak annak a területnek a kiválasztásában, amely növelheti jövőbeli foglalkoztathatóságukat.

14. módosítás

(28) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A program keretében különös figyelmet kell fordítani arra, hogy az Európai Szolidaritási Testület által támogatott tevékenységek minden fiatal, még a leghátrányosabb helyzetűek számára is hozzáférhetőek legyenek. Különleges intézkedéseket kell bevezetni a társadalmi befogadásnak és a hátrányos helyzetű fiatalok részvételének elősegítése céljából, illetve annak érdekében, hogy figyelembe lehessen venni azokat a korlátokat, amelyeket számos vidéki régiónak, az Unió legtávolabbi régióinak, valamint a tengerentúli országoknak és területeknek a távoli fekvése jelent. A részt vevő országoknak törekedniük kell továbbá arra, hogy elfogadják az Európai Szolidaritási Testület megfelelő működését gátló jogi és közigazgatási akadályok megszüntetéséhez szükséges valamennyi megfelelő intézkedést. Ezen intézkedések közé tartozik adott esetben – a schengeni vívmányok és a harmadik országbeli állampolgárok beutazása és tartózkodása tekintetében hatályos uniós jogszabályok sérelme nélkül – a vízumok és tartózkodási engedélyek megszerzését nehezítő adminisztratív kérdések rendezése, valamint az Európai Unión belüli, határokon átívelő tevékenységek esetében az európai egészségbiztosítási kártya kibocsátása.

A program keretében különös figyelmet kell fordítani arra, hogy az Európai Szolidaritási Testület által támogatott tevékenységek minden fiatal, még a leghátrányosabb helyzetűek számára is hozzáférhetőek legyenek. Különleges intézkedéseket kell bevezetni a társadalmi befogadásnak és a hátrányos helyzetű , köztük a fogyatékkal élő fiatalok részvételének elősegítése céljából, illetve annak érdekében, hogy figyelembe lehessen venni azokat a korlátokat, amelyeket számos vidéki régiónak, az Unió legtávolabbi régióinak, valamint a tengerentúli országoknak és területeknek a távoli fekvése jelent. A részt vevő országoknak törekedniük kell továbbá arra, hogy elfogadják az Európai Szolidaritási Testület megfelelő működését gátló jogi és közigazgatási akadályok megszüntetéséhez szükséges valamennyi megfelelő intézkedést. Ezen intézkedések közé tartozik adott esetben – a schengeni vívmányok és a harmadik országbeli állampolgárok beutazása és tartózkodása tekintetében hatályos uniós jogszabályok sérelme nélkül – a vízumok és tartózkodási engedélyek megszerzését nehezítő adminisztratív kérdések rendezése, valamint az Európai Unión belüli, határokon átívelő tevékenységek esetében az európai egészségbiztosítási kártya kibocsátása.

Indokolás

A beillesztés célja, hogy felhívjuk a figyelmet a fogyatékkal élő fiatalok integrálásának szempontjára az Európai Szolidaritási Testület tevékenységei vonatkozásában, a fogyatékossággal élők jogairól szóló, az EU által is ratifikált ENSZ-egyezmény rendelkezéseinek értelmében.

15. módosítás

III. fejezet 7. cikk

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A 4. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett önkéntes munkának egy tanulmányi és képzési elemet is kell tartalmaznia, nem helyettesíthet szakmai gyakorlatot vagy állást, nem tekinthető egyenértékűnek munkaviszonnyal, és írásbeli megállapodáson kell alapulnia.

A 4. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett önkéntes munkának egy tanulmányi és képzési elemet is kell tartalmaznia, nem helyettesíthet szakmai gyakorlatot vagy állást, nem tekinthető egyenértékűnek munkaviszonnyal, és írásbeli megállapodáson , tanulószerződéses gyakorlati képzésen vagy bármely egyéb olyan konstrukción kell alapulnia , amely teljes mértékben leírja a tervezett tevékenységet .

Indokolás

Az Európai Bizottság dokumentumában az önkéntes tevékenységet végzők minden típusát el kell ismerni, függetlenül attól, hogy állami vagy magánintézményről, profitorientált vagy nonprofit szervezetről van-e szó, teljes mértékben tükrözve az önkéntes tevékenységekre jellemző szolidáris szellemiséget. Alapvető fontosságú olyan felügyeleti eszközök megalkotása, melyekkel megelőzhető a bizonytalan foglalkoztatás, a feketemunka és az önkéntesség használata a résztvevők javadalmazásának elkerülése végett. Ehhez megfelelően értékelni kell a leginnovatívabb és legeredetibb hozzájárulásokat, és jutalmazni a legdinamikusabb és legaktívabb szereplőket.

16. módosítás

VI. fejezet 16. cikk (2) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

Az értékelési kritériumok között szem előtt kell tartani az együttműködés lehetséges integratív formáit az érdekelt felek és az ifjúsági politikák előmozdítása terén már most is aktív szervezetek között, gondolva itt a sportpolitikára is, melyet kétségtelenül egyre hangsúlyosabb hely illet meg és egyre nagyobb érdeklődés övez. Ebben az értelemben különösen felértékelődik az uniós ifjúságügyi koordinátorral való együttműködés és minden lehetséges részvételi forma az uniós ifjúsági stratégiai platformon belül, ahogy azt az Európai Bizottság javasolta a (2018) 269 final jelű közleményében.

Indokolás

A Régiók Európai Bizottsága üdvözli az Európai Bizottságnak az uniós ifjúságügyi koordinátor és az uniós ifjúsági stratégiai platform létrehozására irányuló javaslatát, reményét fejezve ki egy folyamatos együttműködési rendszer kialakítására vonatkozóan, amelynek keretében a koordinátor és a Régiók Európai Bizottsága között ütemezett szakmai egyeztetésekre kerül sor annak érdekében, hogy hatékonyan be lehessen vonni valamennyi európai helyi és regionális szintet.

17. módosítás

VI. fejezet 17. cikk

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Hozzáférés az Európai Szolidaritási Testület finanszírozási forrásaihoz

Hozzáférés az Európai Szolidaritási Testület finanszírozási forrásaihoz

Az Európai Szolidaritási Testülettől a részt vevő országokban létrehozott köz- vagy magánjogi szervezetek, illetve nemzetközi szervezetek igényelhetnek finanszírozási forrásokat. A 7., 8. és 11. cikkben említett tevékenységek esetében az Európai Szolidaritási Testület finanszírozási forrásaihoz való hozzáférés előfeltétele az, hogy a részt vevő szervezet megszerezze a minőségi védjegyet. A 9. cikkben említett szolidaritási projektek esetében az Európai Szolidaritási Testület résztvevőiből álló informális csoportok nevében magánszemélyek is igényelhetnek finanszírozási forrásokat.

Az Európai Szolidaritási Testülettől a részt vevő országokban létrehozott köz- vagy magánjogi szervezetek, illetve nemzetközi szervezetek igényelhetnek finanszírozási forrásokat. A 7., 8. és 11. cikkben említett tevékenységek esetében az Európai Szolidaritási Testület finanszírozási forrásaihoz való hozzáférés előfeltétele az, hogy a részt vevő szervezet megszerezze a minőségi védjegyet. A 9. cikkben említett szolidaritási projektek esetében az Európai Szolidaritási Testület résztvevőiből álló informális csoportok nevében magánszemélyek is igényelhetnek finanszírozási forrásokat. Minden esetben jutalmazni kellene azokat a projekteket, amelyek magas hozzáadott értékkel rendelkeznek a helyi és regionális dimenzió szempontjából.

Indokolás

A beillesztett szövegrésszel felhívjuk a figyelmet azokra a projektekre, amelyek jelentős hatást gyakorolnak a regionális és helyi közösségekre.

18. módosítás

XI. fejezet 28. cikk (2) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

A Bizottságnak a lehető legnagyobb mértékben támogatnia kell a nemzeti hatóságokat és a nemzeti irodákat az Európai Szolidaritási Testületben javasolható kezdeményezésekre vonatkozó információk terjesztésében, így biztosítva a helyi és regionális szervezetek teljeskörű tájékoztatását és azt, hogy megfelelő közvetlen vagy közvetett technikai segítség álljon rendelkezésre a nyilvántartásba vétel és később a pénzalapok lehívása során.

Indokolás

Elengedhetetlen a helyi és regionális szereplők bevonásának további ösztönzése, biztosítva az aktívabb részvételt és egy rendszeresen frissített hálózatot, amely referenciapontként is szolgál a tájékoztatáshoz mind technikai, mind képzési kérdésekben.

II.   POLITIKAI AJÁNLÁSOK

A RÉGIÓK EURÓPAI BIZOTTSÁGA

Általános megjegyzések – Az EU ifjúsági stratégiája

1.

hangsúlyozza, hogy az ifjúságpolitikát egy horizontális megközelítés segítségével minden uniós politikába be kell építeni, ösztönözve az ágazatközi, régióközi és határokon átnyúló együttműködést;

2.

határozottan üdvözli az Európai Bizottság uniós ifjúságügyi koordinátor bevezetésére és az uniós ifjúsági stratégiai platform kidolgozására vonatkozó javaslatát, mivel ez segíti az információáramlást, és ezáltal állandó és hatékony párbeszédet biztosít valamennyi érdekelt féllel;

3.

szorgalmazza rendszeres találkozók ütemezését az uniós ifjúságügyi koordinátorral, illetve a formális együttműködés elismerését a Régiók Bizottságával, amely az ifjúsági politikák területén a helyi és regionális szociális igényeket tolmácsolja;

4.

üdvözli az új ifjúsági munkatervet, kiemelve annak társadalmi jelentőségét a különböző hátterű, köztük a nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő (NEET), valamint az őshonos nemzeti vagy nyelvi kisebbségekhez tartozó fiatalok számára, és hangsúlyozza, hogy a megújított uniós ifjúsági párbeszéd révén be kell vonni a fiatalokat – köztük a legsebezhetőbbeket is;

5.

javasolja a különböző hátterű fiatalok teljeskörű befogadását az egyenlő esélyek, a társadalmi beilleszkedés és az álláskeresés támogatása érdekében, aktív részvételt garantálva számukra a legdinamikusabb ágazatokban, például a sportban;

6.

üdvözli az uniós kiadások szisztematikus nyomon követhetőségének alkalmazását a különböző ifjúsági finanszírozási programok keretében, remélve, hogy az ifjúsági politikák további hosszú távú pénzügyi növekedésre számíthatnak. Ez különösen fontos azoknak az uniós tagállamoknak és régióknak a szempontjából, melyeket a legsúlyosabban érint az elitelvándorlás;

Európai Szolidaritási Testület

7.

javasolja a helyi önkéntesség megerősítését a különböző finanszírozási és kommunikációs csatornák révén, hangsúlyozva, hogy sok fiatal vesz részt a helyi közösségek projektjeiben, amit hasznosítani kell a politikai és polgári szerepvállalás, a társadalmi integráció és a vidékről városi területekre történő migráció elleni küzdelem terén (1);

8.

sürgeti, hogy a bizonytalan vagy nem fizetett munka elkerülése érdekében húzzanak egyértelmű határt az Európai Szolidaritási Testület önkéntes és foglalkoztatási profilja között, bár elismeri ezek kiegészítő jellegét;

9.

ismételten hangsúlyozza annak fontosságát, hogy elismerjék az önkéntesség révén szerzett készségeket az Európai Szolidaritási Testület által kibocsátott tanúsítványok révén. Ehhez más értékelési eszközöket is lehet alkalmazni, amilyen például a Youthpass és a Europass, azaz a tanulószerződéses gyakorlati képzésekhez meghatározott kritériumok;

10.

kéri a részt vevő szervezetek hatékony nyomon követését, a színvonalas és eredményes tanulószerződéses gyakorlati képzés európai keretrendszeréről szóló tanácsi ajánlásban kiemelt elvek és előírások tiszteletben tartása érdekében (2);

11.

felszólít arra, hogy specifikus kritériumokat határozzanak meg az olyan projektek értékeléséhez, amelyekbe csatlakozásra váró országokat vonnak be. Ezekben az országokban ugyanis a korábbi problémák negatívan befolyásolhatják a szolidaritáson alapuló kötelezettségvállalás és az önkéntes munka fogadtatását, így a fiatalok is kevésbé érzékenyek ezekre az értékekre;

Részletes ajánlások

12.

osztja az Európai Bizottság azon célkitűzését, hogy növelje az uniós ifjúsági stratégia helyi szintű hatását;

13.

elismeri az uniós ifjúságügyi koordinátor jelentőségét, illetve azt a stratégiai szerepet, melyet betölt egyfelől a Régiók Európai Bizottságával rendszeresített találkozói révén, másfelől azáltal, hogy megerősíti a képzési/információs csatornákat az érintett nemzeti irodákkal;

14.

elismeri a magánszektor fontosságát az úgynevezett „occupational placements” vonatkozásában, amelynek kapcsán azonban kéri, hogy a szolidaritási tevékenységekhez mindig garantáljanak javadalmazást;

15.

úgy véli, hogy a projektek végrehajtásakor a maximális minőség biztosítása érdekében elengedhetetlen, hogy az értékelési szakaszokat minél inkább felgyorsítsák, lehetővé téve a részt vevő szervezetek számára az alapok gyorsabb lehívását, illetve a projektek egyszerű, korszerű és rugalmas eljárásokkal történő regisztrációját, különös figyelmet fordítva azokra a szervezetekre, amelyek korlátozott internet-hozzáféréssel rendelkeznek és/vagy nyelvi nehézségekkel küzdenek;

16.

hangsúlyozza, hogy az Európai Szolidaritási Testület minél szélesebb körű helyi és regionális elterjedésének érdekében alapvető fontosságú a nemzeti érdekképviseletekkel való állandó együttműködés, valamint a kínált szolidaritási lehetőségek konkrét és hatékony népszerűsítése;

17.

szorgalmazza, hogy a minőségi címke odaítélésével értékeljék a legeredetibb és leghatékonyabb önkéntes tevékenységeket (például a sportegyesületekkel kiépített együttműködést és szinergiát), amelyek képesek arra ösztönözni a fiatalokat, hogy egész életük során szerepet vállaljanak a szolidaritás jegyében, és reméli, hogy a részt vevő szervezetek különféle adókedvezményekből profitálhatnak a tagállamok önálló kezdeményezésére;

18.

hangsúlyozza, hogy az Európai Szolidaritási Testületről szóló javaslatot a szubszidiaritás elvével összhangban kell végrehajtani. Rendkívül fontos, hogy a javaslat végrehajtási szakaszába bevonják a helyi és regionális önkormányzatokat. Kéri, hogy az Európai Bizottság vegye figyelembe a helyi közösségek igényeit és elvárásait, mivel ők közelebb állnak az érintett polgárokhoz. Hangsúlyozza, hogy az oktatás, a szakképzés és az ifjúsági ügyek tagállami hatáskörbe tartoznak, és az Európai Uniónak az EUMSZ 6. cikkével összhangban az a feladata, hogy támogassa, koordinálja és kiegészítse a nemzeti szintű intézkedéseket, mivel a foglalkoztatás fellendítése közös érdek. Így a releváns uniós intézkedéseknek meg kell felelniük a szubszidiaritás és az arányosság elvének, sikerük pedig az önkormányzatokkal való együttműködéstől függ;

19.

sajnálatát fejezi ki a „szociális vállalkozások” európai szintű közös és egységes meghatározásának hiánya miatt, pedig a rendeletre irányuló javaslat arra kéri ezeket a vállalkozásokat, hogy biztosítsák a program által támogatott tevékenységek lehetőségeinek és eredményeinek megfelelő célba juttatását, hirdetését és terjesztését (38. preambulumbekezdés), valamint az Európai Szolidaritási Testület tevékenységeinek támogatását;

20.

javasolja, hogy az Európai Önkéntes Központ által az önkéntességgel kapcsolatban elismert közös mutatókat építsék be a szolidaritási tevékenységek értékelésébe.

Kelt Brüsszelben, 2018. december 6-án.

a Régiók Európai Bizottsága elnöke

Karl-Heinz LAMBERTZ


(1)  Az Európai Parlament és a Tanács 1288/2013/EU Rendelete (2013. december 11.) az „Erasmus+”: elnevezésű uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogram létrehozásáról, valamint az 1719/2006/EK, az 1720/2006/EK és az 1298/2008/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 50. o.).

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 375/2014/EU rendelete (2014. április 3.) az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest létrehozásáról (az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés) (HL L 122., 2014.4.24., 1. o.).

(1)  Az Európai Parlament és a Tanács 1288/2013/EU Rendelete (2013. december 11.) az „Erasmus+”: elnevezésű uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogram létrehozásáról, valamint az 1719/2006/EK, az 1720/2006/EK és az 1298/2008/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 50. o.).

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 375/2014/EU rendelete (2014. április 3.) az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest létrehozásáról (az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés) (HL L 122., 2014.4.24., 1. o.).

(1)  A Tanács ajánlása (2018. március 15.) a színvonalas és eredményes tanulószerződéses gyakorlati képzés európai keretrendszeréről (HL C 153., 2018.5.2., 1. o.).

(1)  A Tanács ajánlása (2018. március 15.) a színvonalas és eredményes tanulószerződéses gyakorlati képzés európai keretrendszeréről (HL C 153., 2018.5.2., 1. o.).

(1)  Friss példával szolgál erre az olaszországi Lombardia régió, ahol az ifjúsági területen sikeresen népszerűsítettek olyan kezdeményezéseket, melyek szolidaritási szempontból értékes sporttevékenységeket támogatnak (lásd: Lega Civica).

(2)  http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6779-2018-INIT/hu/pdf


Top