EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2465

A Tanács (EU) 2022/2465 rendelete (2022. december 12.) a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról szóló 2658/87/EGK rendelet I. mellékletének módosításáról

ST/15095/2022/INIT

HL L 322., 2022.12.16, p. 81–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 17/06/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2465/oj

2022.12.16.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 322/81


A TANÁCS (EU) 2022/2465 RENDELETE

(2022. december 12.)

a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról szóló 2658/87/EGK rendelet I. mellékletének módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 31. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

Az Unióban a nitrogénműtrágyák egyes alapanyagainak piaca nagymértékben függ a harmadik országokból érkező behozataltól. Az Unió 2021-ben 2,9 millió tonna ammóniát és 4,7 millió tonna karbamidot importált a nitrogénműtrágyák gyártásához. E termékek ára 2021 folyamán jelentősen emelkedett, idén pedig még tovább nőtt.

(2)

Jelenleg a nitrogénműtrágyák szóban forgó alapanyagainak Unióba történő behozatalán belül jelentős részt képviselnek azok a harmadik országok, amelyek az uniós piachoz való preferenciális piaci hozzáféréssel rendelkeznek, és amelyek esetében ezért a behozatal vámmentes. Mindazonáltal a nitrogénműtrágyák alapanyagai körében az Unió nagy mennyiségeket importál olyan országokból is, amelyek az 2658/87/EGK tanácsi rendeletben (1) meghatározott Közös Vámtarifa szerinti, jelenleg 5,5 %-tól 6,5 %-ig terjedő vámtételű vámok hatálya alá tartoznak.

(3)

A Bizottság 2022. március 23-i, Az élelmezésbiztonság garantálásáról és az élelmiszerrendszerek rezilienciájának megerősítéséről szóló közleményében rámutatott arra, hogy a nyersanyagpiacokon már az Ukrajna elleni orosz inváziót megelőzően is jelentős volt az áremelkedés, ami a mezőgazdasági piacokon az energia- és műtrágyaköltségek emelkedésében és ennek következtében a mezőgazdasági árak emelkedésében nyilvánult meg. A Bizottság megjegyzi, hogy az Ukrajna elleni invázió és a jelentős globális nyersanyagár-emelkedés tovább növelte az árakat a mezőgazdasági termékek piacain, és felszínre hozta a műtrágya-behozatalra nagymértékben támaszkodó uniós élelmiszerrendszer sebezhetőségét. Ez növeli a termelők költségeit és kihat az élelmiszerek árára is, ami aggodalomra ad okot mind a fogyasztók vásárlóereje, mind pedig az uniós mezőgazdasági termelők bevételei szempontjából. A Bizottság hangsúlyozza, hogy rövid távon kiemelt figyelmet kell fordítani az ásványi műtrágyák költségére és elérhetőségére, mindaddig, amíg át nem térünk a fenntartható műtrágyatípusok vagy trágyázási módszerek alkalmazására. Ez alatt az idő alatt az uniós műtrágyaágazatnak hozzá kell jutnia a szükséges importtermékekhez, köztük a műtrágyák Unión belüli gyártásához szükséges alapanyagokhoz. A Bizottság arra is rámutat, hogy a műtrágyaárakat és a mezőgazdasági termelőknek leszállított mennyiségeket nyomon fogják követni annak biztosítása érdekében, hogy az uniós betakarítások ne kerüljenek veszélybe.

(4)

Ennek fényében helyénvaló fellépni az uniós műtrágyagyártók által a nitrogénműtrágyák előállításához szükséges alapanyagok behozatala tekintetében viselt költségek csökkentése érdekében.

(5)

A jelenlegi helyzetben, amikor a nemzetközi piacokon beszűkült a nitrogénműtrágya kínálat, a műtrágyák köztes alapanyagaira, köztük az ammóniára és a karbamidra vonatkozó uniós behozatali vámok – a világ más olyan piacaihoz viszonyítva, amelyeken nincsenek hatályban hasonló vámok – önmagukban visszatartó erőt jelentenek az uniós piac ilyen anyagokkal való ellátása tekintetében. A vámok terén fennálló különbség egyben az uniós behozatal diverzifikációját is akadályozza.

(6)

Mindezek miatt helyénvaló ideiglenesen felfüggeszteni a nitrogénműtrágyák egyes alapanyagaira alkalmazandó, a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 56. cikke (2) bekezdésének c) pontjában említett, Közös Vámtarifa szerinti vámokat. Ez az ideiglenes intézkedés az e rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapos időszakban alkalmazandó. Az intézkedés hatásainak felmérése érdekében a Bizottságnak jelentést kell készítenie, és azt be kell nyújtania a Tanácsnak.

(7)

Az Uniónak eközben – az Európai Unióról szóló szerződés 21. cikkének (3) bekezdésével összhangban – biztosítania kell, hogy külső tevékenységének különböző területein, illetve a külső tevékenység és más uniós szakpolitikák viszonylatában kellő következetesség érvényesüljön.

(8)

Az elmúlt években az Unió és az Oroszországi Föderáció közötti kapcsolatok nagyon kedvezőtlenül alakultak, az elmúlt hónapokban pedig nagymértékű romlás következett be annak nyomán, hogy az Oroszországi Föderáció figyelmen kívül hagyta a nemzetközi jogot, különösen pedig az Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított, indokolatlan agressziós háborúja miatt.

(9)

Az Unió 2014 júliusa óta fokozatosan vezetett be korlátozó intézkedéseket az Oroszországi Föderációval szemben. Az Európai Tanács a 2022. február 24-i következtetéseiben kijelentette, hogy az Oroszországi Föderáció Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított, indokolatlan agressziós háborúja súlyosan sérti a nemzetközi jogot és az Egyesült Nemzetek Szervezetének Alapokmányában foglalt elveket, továbbá aláássa Európa és a világ biztonságát és stabilitását.

(10)

Ezt követően 2022. június 3-án a Tanács – az ukrajnai orosz agressziós háború folytatása és a beszámolók szerint az orosz fegyveres erők által Ukrajnában elkövetett atrocitások nyomán – elfogadta a hatodik szankciós csomagot az Oroszországi Föderációval szemben.

(11)

Mindezen túlmenően azzal együtt, hogy az Oroszországi Föderáció a Kereskedelmi Világszervezet tagja, az Unió – a Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó egyezményben és különösen az 1994. évi GATT XXI. cikkében foglalt kivételek alapján – mentesül azon kötelezettsége alól, hogy az Oroszországi Föderációból behozott termékeknek a más országokból behozott hasonló termékeknek biztosított kedvezményeket biztosítsa (a legnagyobb kedvezményes elbánás).

(12)

Ennek megfelelően nem volna helyénvaló lehetővé tenni, hogy az Oroszországi Föderációból érkező import az e rendelet hatálya alá tartozó termékek esetében a legnagyobb kedvezményes elbánást élvezze, tehát vámmentességben részesüljön.

(13)

Az Unió és Belarusz közötti kapcsolatok szintén romlottak az elmúlt években, mivel a rezsim semmibe veszi a nemzetközi jogot, az alapvető jogokat és az emberi jogokat. Emellett Belarusz a kezdetektől fogva támogatja az Oroszországi Föderáció Ukrajnával szembeni agressziós háborúját, ennek jegyében egyebek mellett lehetővé tette az Oroszországi Föderáció számára, hogy belarusz területről ballisztikus rakétákat lőjön ki, biztosította az orosz katonai személyzetnek és nehézfegyvereknek, harckocsiknak és katonai szállítójárműveknek a területén való áthaladását, engedélyezte az orosz katonai repülőgépek átrepülését a belarusz légtéren Ukrajna felé, üzemanyag-feltöltési lehetőséget biztosított, és területén orosz fegyvereket és katonai felszerelést tárolt.

(14)

Az Unió 2020 októbere óta fokozatosan vezetett be korlátozó intézkedéseket Belarusszal szemben. A Tanács 2021. december 2-án az emberi jogok folytatódó megsértésére és a migránsok eszközként való felhasználására tekintettel elfogadta ötödik szankciós csomagját. A Tanács ezt követően 2022. február 24-én, március 2-án és március 9-én, valamint június 3-án újabb szankciós csomagot fogadott el Belarusznak az Oroszországi Föderáció Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított, indokolatlan agressziós háborújában való részvétele miatt. Belarusz nem tagja a Kereskedelmi Világszervezetnek. Emiatt az Unió a Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó egyezmény értelmében nem köteles a legnagyobb kedvezményes elbánásban részesíteni a Belaruszból érkező termékeket. Emellett a kereskedelmi megállapodások lehetőséget adnak a kivételeket meghatározó rendelkezések, különösen pedig a biztonsági jellegű kivételek alapján történő fellépésre.

(15)

Ennek fényében és a 2658/87/EGK rendelet I. mellékletének „A vámtételekre vonatkozó általános szabályok” című szakaszában és különösen az első rész I. szakasz B. részének 1. pontjában foglalt rendelkezések alapján helyénvaló kizárni az Oroszországi Föderációt és Belaruszt az e rendeletben meghatározott autonóm vámfelfüggesztések hatálya alól.

(16)

Ennek megfelelően a vámfelfüggesztésnek nem helyénvaló kiterjednie az Oroszországi Föderációból és Belaruszból származó nitrogénműtrágya-alapanyagok behozatalára. Ehelyett az e rendelettel érintett termékek Oroszországi Föderációból és Belaruszból érkező behozatala vonatkozásában helyénvaló hatályban tartani az eddigiekben e termékekre alkalmazott vámtételeket.

(17)

A nitrogénműtrágya-alapanyagok árának hirtelen és jelentős megnövekedése miatt, amelyet az Oroszországi Föderáció Ukrajnával szembeni agressziós háborúja nyomán a műtrágyapiacon előállt szükséghelyzet még tovább súlyosbított, ennek a rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon hatályba kell lépnie.

(18)

A 2658/87/EGK rendelet I. mellékletét ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 2658/87/EGK rendelet I. melléklete a következőképpen módosul:

(1)

A második rész VI. szakaszának 28. fejezetében a 2814 10 00 KN-kódhoz tartozó, a 3. oszlopban („Szerződéses vámtétel (%)”) található szövegrész helyébe a következő szöveg lép:

„5,5 (*1)

(*1)  Az (EU) 2022/2465 tanácsi rendelet értelmében a vámtétel az 2022. december 16-tól számított hat hónapos időszakra autonóm alapon felfüggesztve, kivéve Oroszország és Belarusz esetében, ahol 5,5 %-os vámtétel alkalmazandó.”;"

(2)

A második rész VI. szakaszának 31. fejezetében a 3102 10 10 és a 3102 10 90 KN-kódhoz tartozó, a 3. oszlopban („Szerződéses vámtétel (%)”) található szövegrész helyébe a következő szöveg lép:

„6,5 (*2)

(*2)  Az (EU) 2022/2465 tanácsi rendelet értelmében a vámtétel az 2022. december 16-tól számított hat hónapos időszakra autonóm alapon felfüggesztve, kivéve Oroszország és Belarusz esetében, ahol 6,5 %-os vámtétel alkalmazandó.”"

2. cikk

A Bizottság 2023. május 17-ig jelentést készít az e rendeletben meghatározott vámfelfüggesztés következményeinek értékeléséről, és a jelentést benyújtja a Tanácsnak. A jelentés alapján a Bizottság adott esetben jogalkotási javaslatot nyújt be az említett vámfelfüggesztés kiterjesztésére vonatkozóan.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2023. június 17-ig kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező, és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. december 12-én.

a Tanács részéről

az elnök

J. BORRELL FONTELLES


(1)  A Tanács 2658/87/EGK rendelete (1987. július 23.) a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról (HL L 256., 1987.9.7., 1. o.)

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).


Top