EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0822

A Bizottság (EU) 2016/822 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. április 21.) a 153/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendeletnek a pénzügyi eszközök különböző kategóriái esetében figyelembe veendő, a likvidációs időszakra vonatkozó időhorizontok tekintetében történő módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2016/2302

HL L 137., 2016.5.26, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/822/oj

26.5.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 137/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2016/822 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. április 21.)

a 153/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendeletnek a pénzügyi eszközök különböző kategóriái esetében figyelembe veendő, a likvidációs időszakra vonatkozó időhorizontok tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról szóló, 2012. július 4-i 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 41. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1)

A 153/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) meghatározza a központi szerződő felekre vonatkozó követelményekről szóló szabályozástechnikai standardokat a pénzügyi eszközök különböző kategóriái esetében figyelembe veendő, a likvidációs időszakra vonatkozó időhorizontok tekintetében. Az említett szabályozástechnikai standardokat a vonatkozó szabályozási fejleményeknek megfelelően naprakésszé kell tenni.

(2)

A központi szerződő felek piaci kockázatnak való kitettségének fedezéséhez szükséges biztosítéki követelmények kiszámítása céljából egyes bruttó alapon kiszámított, minimálisan egynapos likvidációs időszakon alapuló számlastruktúrák megfelelő szintű fedezetet nyújtanak a központi szerződő feleknek, jobb védelmet biztosítanak az ügyfelek számára és enyhítik a rendszerszintű kockázatokat. Ezért – bizonyos feltételek teljesülése esetén – engedélyezni kell ezt a minimális likvidációs időszakot az ügyfelek tőzsdén kívüli származtatott termékektől eltérő pénzügyieszköz-pozícióinak elszámolására.

(3)

Tekintettel arra, hogy az egyedi elkülönített számlák még nagyobb fokú védelmet jelentenek az ügyfeleknek, mint a bruttó gyűjtőszámlák, az egyedi elkülönített számlák esetében lehetővé kell tenni, hogy a biztosíték kiszámításához ugyanolyan hosszúságú minimális likvidációs időszakot lehessen figyelembe venni, mint a bruttó gyűjtőszámlák esetében.

(4)

Azon központi szerződő felek esetében, amelyek napon belül nem allokálják a kereskedéseket az egyes ügyfelekhez, a minimális likvidációs időszak két napról egy napra történő csökkentése azzal járhat, hogy a napon belül elszámolt és az egyedi ügyfelekhez nem allokált új kereskedések esetében a központi szerződő fél egynapos nettó alapú biztosítékot kér. Ez jelentős veszteségeket eredményezhet a központi szerződő feleknek az árak olyan napközbeni mozgása esetén, ami nem váltja ki napon belüli biztosítékok lehívását. Ezért egyedi küszöbértékeket kell meghatározni annak biztosításához, hogy a központi szerződő felek napon belüli biztosítékokat hívjanak le és a likvidációs időszak csökkentésétől függetlenül kellő mértékű védelemben részesüljenek.

(5)

Ezért a 153/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

(6)

Ez a rendelet az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) által – az Európai Bankhatósággal és a Központi Bankok Európai Rendszerével folytatott konzultációt követően – a Bizottságnak benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeteken alapul

(7)

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 10. cikkével összhangban nyilvános konzultációkat folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardok tervezetéről, elemezte a lehetséges kapcsolódó költségeket és hasznot, és kikérte az 1095/2010/EU rendelet 37. cikke szerint létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport véleményét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 153/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 26. cikke a következőképpen módosul:

1.

Az (1) és a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

„(1)   A 648/2012/EU rendelet 41. cikkének alkalmazásában a központi szerződő fél a likvidációs időszak megfelelő időhorizontjainak meghatározása során figyelembe veszi az elszámolt pénzügyi eszköznek és annak a piacnak a jellemzőit, ahol a pénzügyi eszközzel kereskednek, annak a számlának a jellemzőit, amelyen a pénzügyi eszközt tartják, valamint a likvidációs időszak következő minimális időhorizontjait:

a)

tőzsdén kívüli származtatott ügyletek esetében öt munkanap;

b)

tőzsdén kívüli származtatott ügyletektől eltérő, a c) pontban meghatározott feltételeket nem teljesítő számlán tartott pénzügyi eszközök esetében két munkanap:

c)

tőzsdén kívüli származtatott ügyletektől eltérő, gyűjtő ügyfélszámlákon vagy egyedi ügyfélszámlákon tartott pénzügyi eszközök esetében egy munkanap, amennyiben teljesülnek a következő feltételek:

i.

a központi szerződő fél legalább minden nap végén elkülönített nyilvántartást vezet az egyes ügyfelek pozícióiról, minden egyes ügyfélre vonatkozóan kiszámítja a biztosítékot és bruttó alapon beszedi az egyes ügyfelekre alkalmazandó biztosítékok összegét:

ii.

a központi szerződő fél ismeri valamennyi ügyfél személyazonosságát;

iii.

a számlán tartott pozíciók nem olyan vállalkozás tulajdonosi pozíciói, amely ugyanahhoz a csoporthoz tartozik, mint a klíringtag;

iv.

a központi szerződő fél értékeli a kitettségeket és minden egyes számla esetében közel valós időben és a nap folyamán legalább minden órában kiszámítja az alapbiztosítékra és a változó biztosítékra vonatkozó követelményeket az aktualizált pozíciók és árak felhasználásával;

v.

amennyiben a központi szerződő fél napon belül nem allokál új kereskedéseket az egyes ügyfelekhez, a központi szerződő fél egy órán belül beszedi a biztosítékokat, amennyiben a iv. alpont szerint kiszámított biztosítéki követelmények meghaladják a X. fejezettel összhangban rendelkezésre álló, aktualizált biztosíték 110 %-át, kivéve, ha a központi szerződő félnek fizetendő napon belüli biztosíték összege a központi szerződő fél által előre meghatározott és az illetékes hatóság által elfogadott összeghez képest nem jelentős, és amennyiben az előzőleg az ügyfelekhez allokált kereskedésekre a napon belül nem allokált kereskedésektől elkülönítve kérnek biztosítékot.

(2)   A központi szerződő fél a likvidációs időszak megfelelő időhorizontjainak meghatározásakor minden esetben értékeli és összegzi legalább a következőket:

a)

az a lehetséges leghosszabb időszak, amely a biztosítékok utolsó beszedésétől a nemteljesítés központi szerződő fél általi megállapításáig vagy a nemteljesítés kezelésére szolgáló eljárásnak a központi szerződő fél általi aktiválásáig eltelik;

b)

a valamely klíringtag nemteljesítésének kezelésére szolgáló stratégia kialakításához és végrehajtásához szükséges becsült időszak az egyes pénzügyieszköz-kategóriák sajátosságainak megfelelően, beleértve a likviditás szintjét, valamint a pozíciók méretét és koncentrációját, és azokat a piacokat, amelyeket a központi szerződő fél fel fog használni a klíringtag pozícióinak lezárásához vagy teljes fedezéséhez;

c)

adott esetben az az időszak, amely a központi szerződő felet érintő partnerkockázat fedezéséhez szükséges.”;

2.

A (4) bekezdés b) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„b)

ez az időhorizont legalább két munkanap, vagy az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott feltételek teljesülése esetén egy munkanap.”.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. április 21-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 201., 2012.7.27., 1. o.

(2)  A Bizottság 2012. december 19-i 153/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a központi szerződő felekre vonatkozó követelményekről szóló szabályozási technikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 52., 2013.2.23., 41. o.)

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2010. november 24-i 1095/2010/EU rendelete az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).


Top