EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0334

2009/334/EK: A Bizottság határozata ( 2009. április 20. ) az európai GNSS-rendszerek biztonságával foglalkozó szakértői csoport létrehozásáról (EGT-vonatkozású szöveg )

HL L 101., 2009.4.21, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/334/oj

21.4.2009   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 101/22


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2009. április 20.)

az európai GNSS-rendszerek biztonságával foglalkozó szakértői csoport létrehozásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2009/334/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

mivel:

(1)

Az európai műholdas navigációs programok (EGNOS és Galileo) végrehajtásának folytatásáról szóló, 2008. július 9-i 683/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) alapjaiban módosította a címében említett két program irányításának és finanszírozásának rendjét.

(2)

A 683/2008/EK rendelet 13. cikkének (1) bekezdése értelmében a Bizottság foglalkozik a rendszerek biztonságát érintő valamennyi kérdéssel, ennek során az egész program vonatkozásában megfelelően figyelembe veszi a biztonsági követelmények ellenőrzésének és integrálásának szükségességét. Az említett cikk (2) bekezdése értelmében a Bizottság elfogadja a rendszerek biztonságát szolgáló technológiákhoz való hozzáférés ellenőrzésére és az e technológiák használatára vonatkozó főbb műszaki követelményeket megállapító végrehajtási intézkedéseket. Végül a (3) bekezdés értelmében a Bizottság – a szakértők véleményének teljes mértékű figyelembevételével – biztosítja a (2) bekezdésben említett intézkedések tiszteletben tartásához szükséges lépések megtételét és a rendszerek biztonságával kapcsolatban felmerülő esetleges új követelmények teljesülését.

(3)

A 683/2008/EK rendelet 23. cikke 2009. július 25-i hatállyal hatályon kívül helyezi a Galileo Közös Vállalkozás létrehozásáról szóló, 2002. május 21-i 876/2002/EK tanácsi rendelet (2) 7. cikkét. Ez a 7. cikk egy biztonsági tanácsot hozott létre a Galileo rendszerrel összefüggő biztonsági kérdések vizsgálatára.

(4)

Ahhoz, hogy a 683/2008/EK rendelet 13. cikkének idézett rendelkezéseiben meghatározott küldetését teljesíthesse, és 2009. július 25. után is biztosítható legyen a 876/2002/EK rendelet 7. cikke értelmében az említett időpontig a biztonsági tanács feladatkörébe tartozó feladatok megfelelő színvonalú ellátása, a Bizottságnak szüksége van a tagállamok szakértőinek segítségére.

(5)

A 683/2008/EK rendelet elfogadásakor a Bizottság nyilatkozatban vállalta, hogy a rendelet fent idézett 13. cikkének (1) bekezdésében foglalt rendelkezések végrehajtásához és a rendszerek biztonságával összefüggő kérdések vizsgálatához tagállami képviselőkből szakértői csoportot hoz létre.

(6)

Ebben a nyilatkozatában a Bizottság kijelentette, hogy a szakértői csoport tagállamonként egy-egy képviselőből és a Bizottság egy képviselőjéből fog állni, hogy a testületben az elnöki teendőket a Bizottság képviselője fogja ellátni, továbbá hogy a testület meg fogja alkotni eljárási szabályzatát, amely egyebek mellett elő fogja írni, hogy a testület konszenzussal alkot véleményt, és a szakértők jogosultak lesznek a rendszerek biztonságával kapcsolatban bárminemű kérdést felvetni.

(7)

Ugyanebben a nyilatkozatában a Bizottság azt is vállalta, hogy hatáskörének gyakorlása során – és különösen a 683/2008/EK rendelet 13. cikke értelmében megállapítandó főbb rendszerbiztonsági követelmények meghatározása előtt – konzultálni fog a szakértői csoporttal, és teljes mértékben figyelembe fogja venni annak véleményét.

(8)

Az említett nyilatkozatban a Bizottság azt is kijelentette, hogy a szakértői csoport munkájában a testület eljárási szabályzatában foglalt feltételekkel megfigyelőként indokolt biztosítani az Európai GNSS Ellenőrző Hatóság és az Európai Űrügynökség képviselőjének, valamint a főtitkár/főképviselő megbízottjának részvételét, továbbá hogy célszerű lehetőséget adni arra, hogy az Európai Közösség által kötött nemzetközi megállapodások rendelkezzenek harmadik országoknak a szakértői csoport munkájában való, a testület belső eljárási szabályzatában foglalt feltételekkel történő részvételéről.

(9)

Mindezeknek megfelelően „Az Európai GNSS-rendszerek Biztonsági Tanácsa” elnevezéssel indokolt létrehozni egy olyan szakértői csoportot, amelynek megalakítása, feladatköre, összetétele és működése megfelel a Bizottság fent idézett nyilatkozatában foglalt kijelentéseknek, és igazodik a C(2005) 2817 bizottsági határozatban a Bizottság munkáját segítő szakértői csoportokra vonatkozóan megállapított horizontális keretfeltételekhez.

(10)

Indokolt biztosítani, hogy a szóban forgó szakértői csoport munkájában harmadik országok is részt vehessenek. Figyelemmel különösen arra, hogy az Európai Űrügynökség két tagja, Norvégia és Svájc részt vesz az európai GNSS-programokban és e programok biztonsági vonatkozásai közvetlenül érintik őket, fontos, hogy ez a két ország társult tagként ideiglenesen három évig részt vehessen a szakértői csoport munkájában, és ezen ideiglenes részvétel időtartamát az Európai Közösség és az adott harmadik állam kétoldalú megállapodásban meghosszabbíthassa,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az Európai GNSS-rendszerek Biztonsági Tanácsa

Az európai GNSS-rendszerek biztonsága területén „Az Európai GNSS-rendszerek Biztonsági Tanácsa” elnevezéssel szakértői csoport jön létre (a továbbiakban: biztonsági tanács).

2. cikk

Feladatok

A biztonsági tanács segíti a Bizottság munkáját a 683/2008/EK rendelet 13. cikkének (1) bekezdésében foglalt rendelkezések végrehajtásában és az európai GNSS-rendszerek biztonságával összefüggő kérdések vizsgálatában. A Bizottság konzultál a biztonsági tanáccsal a 13. cikk (2) bekezdése értelmében kidolgozandó főbb rendszerbiztonsági követelmények meghatározása előtt; a biztonsági tanács támogatást nyújt a Bizottságnak a 13. cikk (3) bekezdésében foglalt rendelkezések alkalmazásához.

3. cikk

Konzultáció

A Bizottság a biztonsági tanáccsal rendszeresen konzultál. Véleményét teljes mértékben figyelembe veszi.

4. cikk

Összetétel

(1)   A biztonsági tanács tagállamonként egy képviselőből áll, akit a biztonság és a védelem területének elismert szakértői közül kell kiválasztani; a biztonsági tanácsnak tagja továbbá a Bizottság egy képviselője.

(2)   A biztonsági tanács munkájában a testület eljárási szabályzatában foglalt feltételekkel összhangban, megfigyelői minőségben részt vehet az Európai GNSS Ellenőrző Hatóság és az Európai Űrügynökség egy-egy képviselője, valamint a főtitkár/főképviselő megbízottja.

(3)   Az Európai Közösség által megkötött nemzetközi megállapodás rendelkezhet harmadik országok képviselőinek a biztonsági tanács munkájában való részvételéről, beleértve a teljes jogú tagként való részvételt is.

(4)   E határozat hatálybalépésétől fogva Norvégia és Svájc képviselője a biztonsági tanács eljárási szabályzatában foglalt feltételekkel megfigyelőként ideiglenesen részt vehet a biztonsági tanács munkájában, amennyiben Norvégia, illetőleg Svájc előzetesen megerősíti arra vonatkozó szándékát, hogy területén az európai GNSS-rendszerekhez kapcsolódó infrastruktúra, szolgáltatások és technológia megfelelő szintű védelmének biztosításához szükséges biztonsági intézkedéseket – különösen a kivitel ellenőrzése vonatkozásában – maradéktalanul alkalmazza. Ezen ideiglenes részvétel időtartamát úgy kell meghatározni, hogy módot adjon a (3) bekezdésben említett megállapodás megkötésére, ugyanakkor azonban három évnél ne legyen hosszabb.

(5)   Harmadik államnak a biztonsági tanács munkájában való részvétele korlátozható vagy felfüggeszthető, ha vélelmezhető, hogy a kérdéses állam cselekményei nem teszik lehetővé a biztonsággal összefüggésben szükséges védelem egy meghatározott szintjének fenntartását vagy az európai GNSS-programok vonatkozásában meghatározott biztonsági szabályok teljesülését.

(6)   A biztonsági tanács elnöke eseti alapon, a testület eljárási szabályzatában meghatározott feltételekkel más szakértőket is felkérhet a biztonsági tanács munkájában való részvételre. Ilyen esetekben az elnök a biztonsági tanács tagjait előzetesen tájékoztatja e szakértők jelenlétének indokairól.

(7)   Valamely tagállam vagy szervezet képviselője a helyébe lépő új képviselő kinevezéséig, illetőleg megbízatása időtartamának végéig látja el feladatait. Valamely állam vagy szervezet képviselőjének kinevezését a Bizottság elutasíthatja, ha a kérdéses kinevezést nem tartja megfelelőnek, különösen pedig összeférhetetlenség fennállása esetén; a Bizottság erről haladéktalanul értesíti az érintett államot vagy szervezetet, amely ekkor másik képviselőt nevez ki.

5. cikk

Működés

(1)   A biztonsági tanácsban az elnöki teendőket a Bizottság képviselője látja el.

(2)   Meghatározott kérdések vizsgálatára – a Bizottság egyetértésével, a biztonsági tanács által meghatározott megbízatással – alcsoport hozható létre; megbízatásának teljesülésével az alcsoport megszűnik.

(3)   A biztonsági tanács és alcsoportjai rendesen a Bizottság és annak szervezeti egységei valamelyik működési helyén, a Bizottság által meghatározott módon és időbeosztás szerint tartják üléseiket. Az ülések helyszínének biztonságáról az elvégzendő munka természetének megfelelően alkalmas módon gondoskodni kell. Titkársági szolgáltatásokat a Bizottság szervezeti egységei nyújtanak. Az üléseken részt vehetnek a Bizottság egyéb érdekelt tisztviselői.

(4)   A biztonsági tanács a Bizottság által elfogadott eljárásiszabályzat-minta (3) alapján elfogadja eljárási szabályzatát. Az eljárási szabályzatban rendelkezik különösen arról, hogy véleményét és jelentéseit a biztonsági tanács a lehetőségekhez mérten egyhangúlag fogadja el, továbbá arról, hogy a biztonsági tanács bármely tagja jogosult bármely olyan kérdést felvetni, amely összefügg az európai GNSS-rendszerek biztonságával.

(5)   A biztonsági tanács és alcsoportjai ülésein részt vevő személyek – különösen a minősített dokumentumok vonatkozásában – kötelesek szigorúan betartani a Bizottság védelmi és biztonsági szabályait.

6. cikk

Az ülések költségei

(1)   A tagoknak, a szakértőknek és a megfigyelőknek a biztonsági tanács tevékenységével összefüggésben felmerülő utazási és tartózkodási költségeit a Bizottság saját hatályos belső szabályainak megfelelően visszatéríti. A feladatok ellátása külön díjazást nem von maga után.

(2)   Az ülésekkel kapcsolatban felmerülő költségeket az éves forrásfelosztási eljárás keretében az érintett szervezeti egység részére megállapított előirányzatok erejéig kell visszatéríteni.

7. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat elfogadásának napján lép hatályba. Ezt a határozatot Az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzé kell tenni.

Kelt Brüsszelben, 2009. április 20-án.

a Bizottság részéről

Antonio TAJANI

alelnök


(1)  HL L 196., 2008.7.24., 1. o.

(2)  HL L 138., 2002.5.28., 1. o.

(3)  SEC(2005) 1004, 2005. július 27., III. melléklet.


Top