Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0259

2007/259/EK: A Tanács határozata ( 2007. április 16. ) a Moldovának nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról

HL L 111., 2007.4.28, p. 69–71 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
HL L 4M., 2008.1.8, p. 468–470 (MT)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/259/oj

28.4.2007   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 111/69


A TANÁCS HATÁROZATA

(2007. április 16.)

a Moldovának nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról

(2007/259/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 308. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére (1),

a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1)

Moldova hatóságai elkötelezték magukat a gazdasági stabilizáció és a strukturális reformok mellett, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a szegénység csökkentésére és a növekedésre irányuló eszközön (PRGF) alapuló, 2006. május 5-én jóváhagyott hároméves megállapodás révén támogat. 2006. május 12-én a Párizsi Klubba tartozó hitelezők megállapodást kötöttek Moldova hivatalos bilaterális adósságának a houstoni feltételek szerinti átalakításáról.

(2)

A moldovai hatóságok 2004 májusában elfogadtak egy, a gazdaság növekedésére és a szegénység csökkentésére irányuló stratégiai dokumentumot, amelyben középtávon prioritást élvező kormányzati intézkedéseket határoztak meg.

(3)

Moldova egyrészről, valamint az Európai Közösséggel és annak tagállamai másrészről, társulási és együttműködési megállapodást (2) írtak alá, amely 1998. július 1-jén lépett hatályba.

(4)

A Moldova és az Európai Unió közötti kapcsolatok az európai szomszédságpolitika keretein belül fejlődnek, amely a várakozások szerint a gazdasági kapcsolatok elmélyítéséhez vezet majd. Az EU és Moldova megállapodtak egy európai szomszédságpolitikai cselekvési tervben, amely az EU és Moldova közötti kapcsolatok és a vonatkozó szakpolitikák tekintetében rövid és középtávú prioritásokat határoz meg.

(5)

Moldovának a jelentősen romló helyzetéből fakadóan alapvető finanszírozási szükségletei vannak.

(6)

A moldovai hatóságok kedvezményes alapon pénzügyi támogatást kértek a Közösségtől, a nemzetközi pénzügyi intézményektől és más bilaterális adományozóktól. Az IMF és a Világbank által nyújtott finanszírozáson túlmenően fennmarad egy jelentős finanszírozási rés, amelyet az ország fizetési mérlegének javítása, az ország monetáris tartalékainak megerősítése és a kormányzat reformtörekvéseihez kapcsolódó politikai célkitűzések támogatása céljából fedezni kell.

(7)

Moldova különlegesen kedvező feltételű kölcsönökre és segélyekre jogosult a Világbanktól és az IMF-től.

(8)

Ezen körülmények között a Közösség Moldovának nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatását segély formájában kell rendelkezésre bocsátani, amely megfelelő eszköz Moldova megsegítésére e kritikus helyzetben.

(9)

A Közösség makroszintű pénzügyi támogatásához kapcsolódó pénzügyi érdekeinek hatékony védelme érdekében, rendelkezni kell Moldova megfelelő intézkedéseiről az e támogatást érintő csalás, korrupció és egyéb szabálytalanságok megelőzése és az azok elleni küzdelem tekintetében, Rendelkezéseket kell hozni a Bizottság által végzett ellenőrzésekről és a Számvevőszék által végzett vizsgálatokról is.

(10)

A Közösség makroszintű pénzügyi támogatásának felszabadítása nem sérti a költségvetési hatóság hatáskörét.

(11)

A Közösség makroszintű pénzügyi támogatását a Bizottság kezeli a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal együttműködve,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

(1)   A Közösség 45 000 000 EUR összeghatárig segély formájában makroszintű pénzügyi támogatást nyújt Moldova részére a moldovai fizetési mérleg javítása céljából, enyhítve a kormány gazdasági programjának végrehajtását akadályozó pénzügyi gondokat.

(2)   A Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultáció alapján a Közösség makroszintű pénzügyi támogatását a Bizottság kezeli a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Moldova között létrejött megállapodásokkal és egyezményekkel összeegyeztethető módon.

(3)   A Közösség makroszintű pénzügyi támogatása az e határozat hatálybalépését követő első naptól számított két évig áll rendelkezésre. Amennyiben azonban a körülmények megkövetelik, a Bizottság, a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően, legfeljebb egy évvel meghosszabbíthatja a rendelkezésre állás időtartamát.

2. cikk

(1)   A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy – a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal folytatott konzultációt követően – megállapodjon a moldovai hatóságokkal a makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó szándéknyilatkozatba és támogatási megállapodásba foglalandó gazdaságpolitikai és pénzügyi feltételekről. E feltételeknek összhangban kell lenniük az 1. cikk (2) bekezdésében említett megállapodásokkal és egyezményekkel.

(2)   A Közösség makroszintű pénzügyi támogatásának végrehajtása során a Bizottság felügyeli a támogatás tekintetében lényeges moldovai pénzügyi szabályozások, igazgatási eljárások valamint külső és belső ellenőrzési mechanizmusok hatékonyságát és eredményességét.

(3)   A Bizottság a Gazdasági és Pénzügyi Bizottsággal együttműködve, valamint az IMF-fel megvalósuló koordináció útján rendszeres időközönként ellenőrzi, hogy a moldovai gazdaságpolitika megfelel-e a támogatás célkitűzéseinek, és hogy a megállapodás szerinti gazdaságpolitikai és pénzügyi feltételek kielégítő módon teljesülnek-e.

3. cikk

(1)   A Bizottság a Közösség makroszintű pénzügyi támogatását három részletben bocsátja Moldova rendelkezésére.

(2)   Az első részletet az IMF által a szegénység csökkentésére és a növekedésre irányuló eszköz révén támogatott gazdasági program és az EU–Moldova európai szomszédságpolitikai cselekvési terv kielégítő végrehajtása esetén szabadítják fel.

(3)   A második és harmadik részletet az IMF által a szegénység csökkentésére és a növekedésre irányuló eszköz révén támogatott gazdasági program és az EU-Moldova európai szomszédságpolitikai cselekvési terv, valamint a 2. cikk (1) bekezdése értelmében a Bizottsággal való megállapodás szerinti bármely egyéb intézkedés kielégítő végrehajtása esetén szabadítják fel, legkorábban egy negyedévvel az előző részlet felszabadítása után.

(4)   A pénzeszközöket a Moldovai Nemzeti Bank részére kell kifizetni. A pénzeszközök végső címzettje a moldovai pénzügyminisztérium.

4. cikk

A Közösség makroszintű pénzügyi támogatását az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről és ennek végrehajtási szabályairól szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK/Euratom tanácsi rendelet (3) rendelkezéseivel összhangban kell végrehajtani. A moldovai hatóságokkal létrejövő szándéknyilatkozat és támogatási megállapodás különösen rendelkezik Moldova megfelelő intézkedéseiről a támogatást érintő csalás, korrupció és egyéb szabálytalanságok megelőzésére és az azok elleni küzdelemre. A szándéknyilatkozat és a támogatási megállapodás rendelkezik a Bizottság által elvégzendő ellenőrzésekről – beleértve a helyszíni ellenőrzésekre és vizsgálatokra jogosult Európai Csalás Elleni Hivatalt is –, valamint adott esetben a Számvevőszék által végzett, helyszínen végrehajtott pénzügyi ellenőrzésekről.

5. cikk

A Bizottság minden év augusztus 31-éig jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, amely tartalmazza e határozat előző évi végrehajtásának értékelését. A jelentésnek részleteznie kell a 2. cikk (1) bekezdésében megállapított politikai feltételek, Moldova jelenlegi gazdasági és fiskális teljesítménye és a Bizottságnak a támogatási részletek felszabadítására vonatkozó döntésének kapcsolatát.

6. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Kelt Luxembourgban, 2007. április 16-án.

a Tanács részéről

az elnök

H. SEEHOFER


(1)  A 2007. február 14-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2)  HL L 181., 1998.6.24., 3. o.

(3)  HL L 248., 2002.9.16., 1. o. A legutóbb az 1995/2006/EK, Euratom rendelettel (HL L 390., 2006.12.30., 1. o.) módosított rendelet.


Top