Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022L0890

    Direktiva Vijeća (EU) 2022/890 od 3. lipnja 2022. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ u pogledu produljenja razdoblja primjene neobveznog mehanizma prijenosa porezne obveze u odnosu na isporuke određene robe i usluga podložnih prijevari te primjene mehanizma brze reakcije na prijevaru povezanu s PDV-om

    ST/7137/2022/INIT

    SL L 155, 8.6.2022, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2022/890/oj

    8.6.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 155/1


    DIREKTIVA VIJEĆA (EU) 2022/890

    od 3. lipnja 2022.

    o izmjeni Direktive 2006/112/EZ u pogledu produljenja razdoblja primjene neobveznog mehanizma prijenosa porezne obveze u odnosu na isporuke određene robe i usluga podložnih prijevari te primjene mehanizma brze reakcije na prijevaru povezanu s PDV-om

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 113.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

    uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta (1),

    uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora (2),

    u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom,

    budući da:

    (1)

    Porezne prijevare povezane s porezom na dodanu vrijednost (PDV) uzrokuju znatne gubitke u proračunu te utječu na funkcioniranje unutarnjeg tržišta.

    (2)

    Direktivom Vijeća 2006/112/EZ (3) predviđeno je da države članice na neobveznoj osnovi mogu upotrebljavati mehanizam prijenosa porezne obveze za plaćanje PDV-a na isporuke prethodno definiranih robe i usluga podložnih prijevari, a posebno prijevari s nepostojećim trgovcem unutar Zajednice (MTIC). Tom je direktivom također predviđena posebna mjera mehanizma brze reakcije (MBR), kojom se državama članicama omogućuje, pod određenim strogim uvjetima, brži postupak za uvođenje mehanizma prijenosa porezne obveze, čime se postiže primjereniji i učinkovitiji odgovor na iznenadne prijevare velikih razmjera. Razdoblje primjene obaju mehanizama istječe 30. lipnja 2022.

    (3)

    Komisija je donijela dva zakonodavna prijedloga za uvođenje konačnog sustava PDV-a, čiji je cilj pružanje sveobuhvatnog odgovora na prijevare s nepostojećim trgovcem unutar Zajednice. O tim se prijedlozima, za koje je prvotno predviđeno da će stupiti na snagu 1. srpnja 2022., još uvijek pregovara u Vijeću te se može predvidjeti da neće biti doneseni prije tog datuma ni stupiti na snagu na taj datum.

    (4)

    U izvješću od 8. ožujka 2018. o učinku članaka 199.a i 199.b Direktive 2006/112/EZ u borbi protiv prijevara Komisija je navela da su države članice i dionici općenito smatrali da je mehanizam prijenosa porezne obveze djelotvoran privremeni instrument u borbi protiv prijevara povezanih s PDV-om. Nadalje, države članice smatrale su da je mehanizam brze reakcije koristan instrument i mjera predostrožnosti protiv iznimnih slučajeva prijevara povezanih s PDV-om. Otada nisu izmijenjeni pravni uvjeti ni praktični aspekti primjene mehanizma prijenosa porezne obveze u sustavu PDV-a u Uniji. Osim toga, nisu provedene znatnije izmjene Direktive 2006/112/EZ kako bi se pronašlo sustavnije rješenje za problem prijevara s nepostojećim trgovcem unutar Zajednice. Stoga je razumno pretpostaviti da su nalazi i razmatranja iz tog izvješća i dalje u velikoj mjeri valjani.

    (5)

    Stoga se čini da su mehanizam prijenosa porezne obveze i mehanizam brze reakcije bili korisni kao privremene i ciljane mjere. Prestanak njihove primjene lišio bi države članice učinkovitih instrumenata za borbu protiv prijevara. Stoga bi razdoblje primjene mehanizma prijenosa porezne obveze i mehanizma brze reakcije trebalo produljiti za još jedno ograničeno razdoblje kako bi se omogućili pregovori u Vijeću o konačnom sustavu PDV-a te kako bi se omogućio nastavak razvoja instrumenata za borbu protiv utaje poreza i moderniziranih pravila o izvješćivanju koji će se u međuvremenu donijeti.

    (6)

    S obzirom na to da cilj ove Direktive, to jest održavanje učinkovitih instrumenata za borbu protiv prijevara, ne mogu dostatno ostvariti države članice, nego se zbog učinaka djelovanja on na bolji način može ostvariti na razini Unije, Unija može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji. U skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u tom članku, ova Direktiva ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje tog cilja.

    (7)

    Direktivu 2006/112/EZ trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

    DONIJELO JE OVU DIREKTIVU:

    Članak 1.

    Direktiva 2006/112/EZ mijenja se kako slijedi:

    1.

    članak 199.a mijenja se kako slijedi:

    (a)

    u stavku 1. uvodni tekst zamjenjuje se sljedećim:

    „Do 31. prosinca 2026. države članice mogu odrediti da je osoba koja je odgovorna za plaćanje PDV-a porezni obveznik kojem se isporučuje bilo što od navedenog u nastavku:”;

    (b)

    stavci 3., 4. i 5. brišu se;

    2.

    u članku 199.b stavak 6. zamjenjuje se sljedećim:

    „6.   Posebna mjera MBR-a predviđena u stavku 1. primjenjuje se do 31. prosinca 2026.”.

    Članak 2.

    Ova Direktiva stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Članak 3.

    Ova je Direktiva upućena državama članicama.

    Sastavljeno u Luxembourgu 3. lipnja 2022.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    F. RIESTER


    (1)  Mišljenje od 3. svibnja 2022. (još nije objavljeno u Službenom listu).

    (2)  Mišljenje od 23. ožujka 2022. (još nije objavljeno u Službenom listu).

    (3)  Direktiva Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 347, 11.12.2006., str. 1.).


    Top