EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0024

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA Izvješće o napretku novog europskog Bauhausa

COM/2023/24 final

Bruxelles, 16.1.2023.

COM(2023) 24 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

Izvješće o napretku novog europskog Bauhausa


Sadržaj

1.    Sažetak    

2.    Financiranje novog europskog Bauhausa    

3.    Provedba u državama članicama    

4.    Utjecaj novog europskog Bauhausa na političko okruženje EU-a    

4.1.     Novi europski Bauhaus u oblikovanju politika EU-a    

4.2    Komisija se uhvatila posla    

5.    Obrazovanje i vještine    

6.    Sve veća zajednica podupiratelja i provoditelja    

6.1.    Partneri    

6.2.    Prijatelji    

6.3.    Okrugli stol na visokoj razini    

6.4.    Nacionalne kontaktne točke    

7.    Laboratorij novog europskog Bauhausa    

7.1.    Projekti koje vodi Komisija    

7.2.    Projekti koje vodi zajednica    

8. Nagrade novog europskog Bauhausa za 2021. i 2022.    

9. Komunikacija, uključivanje javnosti, događanja    

9.1. Komunikacija i uključivanje javnosti    

9.2. Događanja novog europskog Bauhausa    

9.2.1. Festival novog europskog Bauhausa 2022.     

9.2.2. Druga događanja Europske komisije povezana s novim europskim Bauhausom    

9.2.3. Događanja povezana s novim europskim Bauhausom izvan Europe    30



1.Sažetak

Novi europski Bauhaus pokrenut je kako bi unaprijedio naš svakodnevni život na temelju europskog zelenog plana s pomoću vidljivih promjena u zgradama i javnim prostorima, ali i u području mode i namještaja. Novim europskim Bauhausom nastoji se oblikovati nov način života, u kojem je održivost povezana s dobrim dizajnom, u kojem je potrebno manje ugljika, koji je uključiv i svima cjenovno pristupačan te u kojem se poštuje raznolikost u Europi i šire.

Samo dvije godine nakon pokretanja novi europski Bauhaus postao je pokretač preobrazbe europskog zelenog plana, osiguravajući socijalnu uključenost i sudjelovanje. Inicijativa se razvila u pokret sa sve većom aktivnom zajednicom iz svih država članica EU-a i šire.

S druge strane, zahvaljujući velikoj količini sredstava iz raznih programa EU-a u okviru novog europskog Bauhausa počele su se događati prave promjene na terenu. U 2022. odabrano je i pokrenuto prvih šest demonstracijskih projekata novog europskog Bauhausa. Idućih deset bit će pokrenuto 2023. Premda novi europski Bauhaus nema na raspolaganju poseban program EU-a, već je više od 100 milijuna EUR uloženo u projekte novog europskog Bauhausa uz potporu programa VFO-a kao što su Obzor Europa, Europski fond za regionalni razvoj (EFRR), program LIFE, Program jedinstvenog tržišta i program Digitalna Europa. Novi europski Bauhaus posebno je usmjeren na podupiranje manjih inicijativa i projekata, primjerice nagradama novog europskog Bauhausa, koje je već primilo 38 projekata.

2023.

Novi europski Bauhaus sa 600 službenih partnerskih organizacija koje obuhvaćaju i mreže na razini EU-a i lokalne inicijative dopire do više milijuna građana. Inicijativa je okupila osobe iz različitih područja, od umjetnosti i dizajna, kulturne i kreativne industrije te ustanova za kulturnu baštinu do nastavnika, znanstvenika i inovatora, lokalnih i regionalnih tijela i građanskih inicijativa, te svi oni imaju važnu ulogu u provedbi novog europskog Bauhausa. Primjerice, prvi prijatelji (poduzeća i javni subjekti) podupiru inicijativu na mnoge načine, među ostalim privatnim ulaganjima. Mreža nacionalnih kontaktnih točaka širi novi europski Bauhaus izravno na terenu. Primjere provedbe u državama članicama možete naći u odgovarajućem poglavlju.

Osim mjera, događanja i projekata koje je pokrenula sama Komisija, novi europski Bauhaus potaknuo je i nadahnuo velik broj lokalnih, regionalnih i nacionalnih aktera da osmisle svoje inicijative novog europskog Bauhausa. Nemoguće ih je sve spomenuti u izvješću, ali većina projekata i zajednica novog europskog Bauhausa navedena je u pregledniku novog europskog Bauhausa 1 , interaktivnoj karti koja će se mijenjati usporedno s daljnjim rastom zajednice novog europskog Bauhausa.

Novim europskim Bauhausom nije samo uspostavljen pokret, nego su i drugi nadahnuti da surađuju na temelju vrijednosti novog europskog Bauhausa. Primjerice, europski je drvni sektor pokrenuo Wood4Bauhaus 2 , otvorenu platformu kojom se nastoji doprijeti do građevinske industrije i svih uključenih dionika. Nedavno osnovani Europski modni savez 3 još je jedan primjer transnacionalne inicijative nadahnute novim europskim Bauhausom. Vodeće europske kreativne organizacije iz područja mode osnovale su savez kako bi poticale uspješan, održiv i uključiv europski modni ekosustav.

To su samo neki od primjera doprinosa novog europskog Bauhausa preobrazbi gospodarstva i društva te postizanju klimatskih ciljeva. Novi europski Bauhaus podupire i pridonosi i drugim inicijativama politike Komisije, kao što su revizija Uredbe o građevnim proizvodima ili putovi preobrazbe većeg broja ekosustava. U okviru novog europskog Bauhausa 2023. pokrenut će se Akademija novog europskog Bauhausa kao doprinos Europskoj godini vještina i osmisliti programi osposobljavanja o održivoj gradnji, kružnosti i materijalima na biološkoj osnovi kako bi se ubrzala preobrazba sektora.

Novi europski Bauhaus razvio se u vjerodostojan i snažan diskurs o preobrazbi koji nikog ne isključuje. U okviru inicijative raznim se komunikacijskim kanalima komunicira izravno s građanima. Kako bi ih se još više uključilo, za novi će se europski Bauhaus 2023. izraditi račun na LinkedInu.

Internetska stranica

Druge internetske platforme

Instagram

Bilteni

298 200 

posjetitelja

792 500 

pregleda stranice

u prethodnoj godini

(od pokretanja:

624 000 posjetitelja

1 881 400 pregleda stranice)

110 000

pregleda platforme

za nagrade novog europskog Bauhausa za 2022.

49 910 

pojedinačnih posjetitelja

platforme za festival novog europskog Bauhausa

tijekom dva tjedna

prije i poslije događanja

24 700 

pratitelja

37 900 

interakcija

u prethodnoj godini

272

interakcije

po objavi u prosjeku

27 300 

pretplatnika na mjesečni bilten

1 000 

primatelja tjednih novosti o zajednici

Kako bi novi europski Bauhaus bio opipljiv, potrebni su jasni kriteriji za procjenu projekata i inicijativa. Komisija uz ovo izvješće objavljuje i kompas novog europskog Bauhausa, prvi alat za ocjenjivanje koji nositeljima projekata omogućuje da provjere koliko su njihovi projekti usklađeni s novim europskim Bauhausom. U njemu je objašnjeno što znače tri vrijednosti – održivost, uključivost i atraktivnost – novog europskog Bauhausa i kako se one mogu uključiti i kombinirati s radnim načelima sudjelovanja i transdisciplinarnošću. Na temelju tog kompasa razvit će se precizniji alati za procjenu, počevši s izgrađenim okolišem. Prvi bi rezultati trebali biti dostupni 2024.

Komisija će i dalje raditi na tome da ukloni prepreke, i birokratske i pravne, za osobe koje vode lokalne inicijative na terenu. U tom će smislu regulatorna analiza laboratorija novog europskog Bauhausa pokazati prve rezultate 2023., primjerice u obliku radionice o građevnim materijalima na biološkoj osnovi, koja će biti povezana i s Akademijom novog europskog Bauhausa. Komisija će i dalje tražiti rješenja za nove načine financiranja manjih struktura, kojima je teško pristupiti postojećim programima financiranja EU-a u okviru projekta laboratorija novog europskog Bauhausa za inovativno financiranje.

Novim europskim Bauhausom nastoji se nadahnuti građane te svima dati samopouzdanje da podijele svoje mišljenje i sudjeluju. Važna zadaća novog europskog Bauhausa uspostaviti je tješnju suradnju s regijama i zemljama u kojima još nema mnogo aktivnosti povezanih s novim europskim Bauhausom i doprijeti do sektora koji nisu dovoljno zastupljeni u zajednici, uključujući socijalnu ekonomiju i mlađe naraštaje. U okviru novog europskog Bauhausa još će se više surađivati s kreativnim i kulturnim sektorima zbog njihove ključne uloge u inicijativi, posebno u vezi s integracijom vrijednosti ljepote i širenjem novih značenja.

Komisija će nastaviti raditi i na uključivanju novog europskog Bauhausa u programe EU-a, među ostalim u okviru podijeljenog upravljanja u području kohezijske politike, i na povećanju financijskih sredstava za inicijativu. Za namjenske pozive za novi europski Bauhaus 2023. i 2024. bit će dodijeljeno 106,3 milijuna EUR u okviru misija i klastera Obzora Europa. U kontekstu Europske godine vještina 2023., iduće izdanje nagrada novog europskog Bauhausa bit će tematski usmjereno na obrazovanje te će se geografska pokrivenost povećati i obuhvatiti zapadni Balkan uz države članice EU-a.

Novi europski Bauhaus širit će se preko granica i dopirati do partnera drugdje u svijetu.

Europska će komisija i dalje promicati novi europski Bauhaus, a istodobno će računati na entuzijazam zajednice europskog novog Bauhausa da organski razvija i širi pokret i na spremnost institucija EU-a i nacionalnih tijela da podupiru i olakšavaju taj razvoj pa da novi europski zeleni plan podrazumijeva uključivu, atraktivnu i održivu sadašnjost i budućnost za sve.

2. Financiranje novog europskog Bauhausa

Među glavnim izazovima inicijative za novi europski Bauhaus bilo je mobiliziranje sredstava kako bi se poduprli i potaknuli inovativni i transdisciplinarni projekti koji su oličenje vrijednosti novog europskog Bauhausa i kojima se europski zeleni plan ostvaruje na terenu. Ponajprije je riječ o inovacijama, poveznici između kulture i tehnologije te financiranju manjih inicijativa i projekata.

Nekoliko je programa EU-a udruženo radi provedbe inicijative. Dva su glavna stupa Obzor Europa i Europski fond za regionalni razvoj (EFRR). Pridonosi se i u okviru Programa jedinstvenog tržišta, programa Digitalna Europa i programa LIFE 4 . Zahvaljujući uspješnoj mobilizaciji raznih programa EU-a namjenskim je pozivima, s ukupno 106,3 milijuna EUR, poduprta provedba novog europskog Bauhausa 2021. i 2022. Novi europski Bauhaus djelovao je kao poveznica i promicatelj postojećih mehanizama financiranja i programa politika. Pregled poziva kategoriziranih prema području preobrazbe nalazi se u tablicama u nastavku 5 .

Kako je opisano u Komunikaciji o novom europskom Bauhausu, inicijativom se nastoje ostvariti konkretne promjene na terenu u vezi s poticajnim ekosustavom za inoviranje, kao i u vezi s proizvodima i uslugama koje unapređuju kvalitetu života naših građana i istodobno dugoročno pridonose promjeni načina razmišljanja, što su ambicije koje odražavaju ciljeve prvoga kruga namjenskih poziva. Primjerice, šest demonstracijskih projekata vodilja novog europskog Bauhausa provest će se na 14 lokacija (u 12 država članica EU-a, Belgiji, Češkoj, Njemačkoj, Danskoj, Grčkoj, Hrvatskoj, Italiji, Latviji, Nizozemskoj, Portugalu, Švedskoj i Sloveniji te u Norveškoj i Turskoj). Obuhvaćat će obnovu zgrada, kružnost, umjetnost, kulturnu baštinu, obrazovanje, pametne gradove, obalna područja, obnovu urbanih i ruralnih područja i drugo. Prije završetka tih šest demonstracijskih projekata u okviru njih nastoji se osigurati sveobuhvatna preobrazba na temelju konkretnih rezultata koji se mogu prilagoditi i iskoristiti za učenje u drugim kontekstima, što vodi do dugoročnih koristi.

Druga generacija demonstracijskih projekata uslijedit će u Europskoj urbanoj inicijativi u okviru kohezijske politike. U okviru poziva koji je otvoren ujesen 2022. dodijelit će se 50 milijuna EUR iz Europskog fonda za regionalni razvoj kako bi se poduprla inovativna rješenja novog europskog Bauhausa za urbane izazove, među ostalim u sljedećim područjima: građevinarstvo i obnova u duhu kružnosti i ugljične neutralnosti, očuvanje i preobrazba kulturne baštine, prilagodba i prenamjena objekata za cjenovno pristupačna stambena rješenja i obnova urbanih prostora.

Nadalje, u srpnju 2022. Komisija i Europska investicijska banka uspostavile su model financijskog instrumenta, „model teritorijalnog razvoja novog europskog Bauhausa”. Taj dobrovoljni instrument pomoći će upravljačkim tijelima kohezijske politike u državama članicama EU-a da uspostave financijske instrumente i mobiliziraju kohezijske programe kako bi iskoristila javna i privatna sredstva kao potporu projektima novog europskog Bauhausa.

U okviru kohezijske politike pozivom „Potpora lokalnim inicijativama novog europskog Bauhausa” nastoji se riješiti potreba za izgradnjom kapaciteta lokalnih vlasti kako bi se olakšali lokalni postupci preobrazbe na temelju novog europskog Bauhausa. Taj je poziv usmjeren i na preobrazbu fizičkih prostora u okviru novog europskog Bauhausa, među ostalim u ruralnim područjima. Dvadeset manjih i srednjih općina sad prima prilagođenu, multidisciplinarnu stručnu potporu na terenu kako bi ostvarilo ideje u okviru novog europskog Bauhausa. Teme projekata sežu od novih umjetničkih centara i prostora za kreativni rad do uključivanja Roma u obnovu napuštenih industrijskih područja.

Osim izravnog financiranja projekata novog europskog Bauhausa u okviru kohezijske politike Komisija je pod vodstvom povjerenice Ferreire potpisala sporazume o partnerstvu i programe za provedbu fondova kohezijske politike za razdoblje 2021.–2027., a svih je 27 država članica uključilo posebno upućivanje na novi europski Bauhaus na razini sporazuma o partnerstvu ili programa. Ti povećani napori država članica da podupru novi europski Bauhaus u programima kohezijske politike stvaraju uvjete za integraciju njegove provedbe na regionalnoj i lokalnoj razini tijekom razdoblja 2021.–2027. Posebnim operativnim programima, kao što je Fond za pravednu tranziciju u jednoj od njemačkih rudarskih regija u Saska-Anhaltu, već je predviđena potpora projektima novog europskog Bauhausa na terenu.

Još jedna bitna strana preobrazbe naših životnih prostora i načina života povezana je s industrijskim ekosustavima. Novim europskim Bauhausom podupire se i inovacija novih proizvoda i usluga, uključujući digitalna rješenja za novi europski Bauhaus. Iskorištavanje digitalnih rješenja kako bi se poduprle inicijative novog europskog Bauhausa postaje sve važnije te je tema projekta digiNEB.eu, kojim se nastoji povezati digitalna zajednica i zajednica novog europskog Bauhausa i informirati javnost o digitalnim rješenjima EU-a za sve dionike novog europskog Bauhausa, čime se uspostavlja paneuropski digitalni ekosustav novog europskog Bauhausa.

Inicijativom novog europskog Bauhausa ne podupiru se samo inovacije u smislu tehničkoga i tehnološkog napretka, nego se istražuju i kombinacije novih i tradicionalnih tehnologija te nove primjene lokalnih vještina i znanja. Primjerice, prvi poziv projekta partnerstva WORTH II bio je usmjeren na novi europski Bauhaus te je odabrano 65 poslovnih partnerstva s novim poslovnim idejama koje se temelje na dizajnu 6 . U okviru drugog poziva, Potpore zajednice EIT-a za novi europski Bauhaus za 2021., 20 perspektivnih novoosnovanih i rastućih poduzeća dobilo je potporu i sredstva u iznosu od 50 000 EUR.

Novim se europskim Bauhausom potiču i građani i zajednice da postanu aktivni akteri koji će ubrzati zelenu tranziciju u svojem lokalnom okruženju. Inicijativom se na temelju njezina participativnog pristupa nastoji uključiti civilno društvo i osobe svake dobi sa svim njihovim razlikama. Primjerice, zajednica EIT-a za novi europski Bauhaus pokrenula je dva namjenska poziva za novi europski Bauhaus usmjerena na manje projekte, usredotočivši se na zajedničko pronalaženje rješenja za zajednicu s građanima. Nakon uspjeha pilot-faze 2021. u okviru poziva „Novi europski Bauhaus – Zajedničko stvaranje javnog prostora” i „Novi europski Bauhaus – Građansko sudjelovanje” iz 2022. odabrano je 18 projekata za građansko sudjelovanje iz 14 zemalja.

Uz namjenske pozive i mjere za novi europski Bauhaus, inicijativa se promiče i na temelju većeg broja poziva i mjera koji joj pridonose tako da se novi europski Bauhaus uključuje kao element konteksta ili prioritet (bez posebnih proračunskih sredstava za inicijativu). To je, primjerice, slučaj s nedavno objavljenim pozivom za podnošenje prijedloga za program uzajamnog učenja o visokokvalitetnoj arhitekturi i izgrađenom okolišu ili s budućim pozivima za rezidencije umjetnika u okviru programa Kultura pokreće Europu.

Najzad, postoji više mjera novog europskog Bauhausa koje su pridonijele Europskoj godini mladih 2022. Primjerice, Komisija je osmislila rutu novog europskog Bauhausa u okviru inicijative DiscoverEU programa Erasmus+ 7 kako bi pomogla 18-godišnjacima putovati Europom na ekološki prihvatljiv način.

Tablica 1: Namjenski pozivi i mjere za preobrazbu prostora na terenu kojima se podupire preobrazba izgrađenog okoliša i načina života na lokalnoj razini

Poziv

Program

Proračun

Potpora provedbi demonstracijskih projekata vodilja za inicijativu novi europski Bauhaus u kontekstu misija programa Obzor Europa

Obzor Europa

30 milijuna EUR

Modeli suradnje na razini lokalne uprave kako bi se ubrzala simbolična preobrazba urbanog okoliša i pridonijelo inicijativi novi europski Bauhaus i ciljevima europskog zelenog plana

Obzor Europa

2 milijuna EUR

Novi europski Bauhaus – oblikovanje zelenijeg i pravednijeg načina života u kreativnim i uključivim društvima putem arhitekture, dizajna i umjetnosti

Obzor Europa 

6 milijuna EUR

Demonstracijski projekti socijalnog i cjenovno pristupačnog stambenog okruga

Obzor Europa 

10 milijuna EUR

Jačanje europske koordinacije i razmjene za iskorištavanje inovacija za održivost, kvalitetu, kružnost i socijalnu uključenost u izgrađenom okolišu kao doprinos novom europskom Bauhausu (Built4People)

Obzor Europa

1 milijun EUR

Poziv za zajedničko stvaranje javnog prostora na temelju građanskog sudjelovanja

Obzor Europa

0,27 milijuna EUR

Poziv za novi europski Bauhaus u okviru Europske urbane inicijative za razdoblje 2021.–2027.

Europski fond za regionalni razvoj (EFRR)

50 milijuna EUR

Tehnička pomoć za javna tijela: potpora lokalnim inicijativama novog europskog Bauhausa

Europski fond za regionalni razvoj (EFRR)

2,5 milijuna EUR

Inicijativa za cjenovno pristupačno stanovanje

Program jedinstvenog tržišta

1,2 milijuna EUR

Tablica 2: Namjenski pozivi i mjere kojima se nastoji preobraziti poticajno okruženje za inovacije i poduprijeti inoviranje kojim se teži integriranju održivosti, uključivosti i estetike u nova rješenja i proizvode

Poziv

Program

Proračun

Ubrzavanje razvoja novoosnovanih poduzeća u okviru novog europskog Bauhausa u provedbi EIT-a – Potpora zajednice EIT-a

Obzor Europa

0,7 milijuna EUR

Projekt partnerstva WORTH II – prvi poziv za podnošenje prijedloga

Program COSME, prethodnik Programa jedinstvenog tržišta

Otprilike 1 milijun EUR (poziv je uključen u cjelokupni ugovor ukupne vrijednosti od 3,5 milijuna EUR)

Zajedničkom inteligencijom i akcijskim programom za velike kupce (Big Buyers 3 – BB3)

Program jedinstvenog tržišta

Nema unaprijed utvrđenog odnosa koji se dodjeljuje za novi europski Bauhaus

Digitalna rješenja kao potpora inicijativi novi europski Bauhaus

Program Digitalna Europa

1 milijun EUR 

Tablica 3: Pozivi i mjere za širenje novih značenja, preispitivanjem naših perspektiva i načina razmišljanja o temeljnim vrijednostima estetike, održivosti i uključivosti

Pozivi

Program

Proračun

Aktivnosti građanskog sudjelovanja – Zajednica EIT-a za novi europski Bauhaus

Obzor Europa

0,12 milijuna EUR

Poziv programa Erasmus+ za inicijativu Europski mladi zajedno

Program Erasmus+

Nema unaprijed utvrđenog odnosa koji se dodjeljuje za novi europski Bauhaus

Mjere

Program

Europska nagrada za inovativno poučavanje 2022. (godišnja tema novog europskog Bauhausa)

Program Erasmus+

eTwinning za 2022. (godišnja tema novog europskog Bauhausa)

Program Erasmus+

DiscoverEU za 2022. (ruta novog europskog Bauhausa)

Program Erasmus+

3. Provedba u državama članicama

Sve više država članica uključuje novi europski Bauhaus u svoje aktivnosti i politike. To se djelomično provodi putem nacionalnih kontaktnih točaka, ali i putem drugih ministarstava država članica kao i preko partnera i prijatelja novog europskog Bauhausa. U ovom je poglavlju navedeno nekoliko primjera konkretnih mjera država članica:

·u studenome 2022. finska je vlada, u suradnji s Europskom komisijom, švedskom vladom i estonskom vladom, organizirala događanje na visokoj razini u Espoou (Finska) naziva „Novi europski Bauhaus ide u šumu” 8 . Događanje je bilo usmjereno na održivo upravljanje europskim šumama, kao i na potencijal koji materijali na biološkoj osnovi imaju u prijelazu građevinskog sektora na ugljičnu neutralnost. Predsjednica von der Leyen u društvu predsjednica vlade Finske i Estonije, kao i zamjenika predsjednika vlade Švedske i povjerenika Sinkevičiusa, najavila je pokretanje Akademije novog europskog Bauhausa. U kontekstu Europske godine vještina 2023. tom se inicijativom nastoji poticati razvoj zelenih i digitalnih vještina u građevinskom sektoru;

·Švedsko vijeće za održive gradove i šest gradova u sjevernoj Švedskoj pokrenuli su i inicijativu „Vizije sjevera” 9 , koja uključuje 11 kreativnih timova koji rade na prelasku na klimatski neutralne i održive gradove kako bi se razvili pristupi novog europskog Bauhausa, na temelju jedinstvenih polazišnih točaka i postupaka tih šest gradova;

·u Španjolskoj novi europski Bauhaus bio je čimbenik koji je potaknuo brzo donošenje novog Zakona o visokokvalitetnoj arhitekturi 10 , kojim su obuhvaćene vrijednosti održivosti, kvalitete, uključivosti i pristupačnosti. Zakonodavni je postupak pripremljen u skladu s participativnim postupkom koji se odvijao usporedno s fazom zajedničkog osmišljavanja novog europskog Bauhausa i na temelju sinergija s inicijativom EU-a;

·novi europski Bauhaus ugrađen je u novu irsku nacionalu politiku o arhitekturi, Mjesta za ljude 11 , pokrenutu u svibnju 2022.;

·novi europski Bauhaus nadahnuo je novu Strategiju za kulturnu i kreativnu industriju Slovačke Republike do 2030. 12 ;

·novi europski Bauhaus osigurao je koncepcijski kontekst za slovačko-austrijsku Godinu brige o klimi 2022. 13 , koja je održana pod pokroviteljstvom predsjednika Slovačke Republike. Voditeljica je projekta Mária Beňačková Rišková iz okruglog stola na visokoj razini novog europskog Bauhausa. Projekt je obuhvaćao više događanja na temu klimatskih promjena i njihovog utjecaja na zajednice, uključujući kreativne sektore;

·grčka je vlada nedavno pokrenula transdisciplinarnu radnu skupinu za novi europski Bauhaus u okviru vlade. Ta skupina na više razina obuhvaća članove Ministarstva okoliša i energetike i Ministarstva kulture, profesore sa svih arhitektonskih fakulteta u Grčkoj, inženjere građevinarstva, predstavnike Grčke tehničke komore i Grčkog udruženja arhitekata kao i predstavnike lokalnih vlada;

·u Njemačkoj Njemačka agencija za zaštitu okoliša pokrenula je unutarnji istraživački projekt u okviru kojeg se nastoje razviti preporuke za urbane prostore: „Promicanje novog europskog Bauhausa: održiva mobilnost i otporni urbani prostori za bolju kvalitetu života (AdNEB)” 14 ;

·u Francuskoj u okviru poziva „Posvećeni kvaliteti budućih stambenih objekata 15 francuskog Ministarstva kulture i Ministarstva stanovanja 97 izgrađenih projekata dobilo je pečat izvrsnosti za cjenovno pristupačna, održiva i kvalitetna stambena rješenja u skladu s načelima novog europskog Bauhausa te je za 20 projekata dodijeljena prilagođena potpora;

·na neformalnoj konferenciji ministara EU-a odgovornih za stanovanje, koja je organizirana tijekom francuskog predsjedanja u ožujku 2022., ministri EU-a za stanovanje izjavili su da će promicati novi europski Bauhaus i druge alate i inicijative Komisije (kao što je val obnove) kojima se sprečava prekomjerno zauzimanje zemljišta te napore koji se ulažu u razvoj uključivog, pristupačnog i primjerenog životnog okruženja 16 ;

·usto, u mnogim državama članicama pokretanje programâ kohezijske politike za razdoblje 2021.–2027. u 2022. uključivalo je događanja na visokoj razini uz sudjelovanje povjerenice Ferreire i predstavnika vlade, regionalnih i lokalnih vlasti, pri čemu su, među ostalim, istaknute težnje i ideje za novo programsko razdoblje povezane s novim europskim Bauhausom.

4. Utjecaj novog europskog Bauhausa na političko okruženje EU-a

4.1. Novi europski Bauhaus u oblikovanju politika EU-a

Kako je navedeno u Komunikaciji o novom europskom Bauhausu, inicijativa se temelji na bogatom kontekstu politike EU-a. U središtu novog europskog Bauhausa nije propisivanje, nego poticanje drugih inicijativa Komisije i integriranje vrijednosti i načela novog europskog Bauhausa u oblikovanje politika EU-a. To se jednim dijelom čini financiranjem u okviru više programa EU-a, a drugim dijelom bliskom suradnjom tima za novi europski Bauhaus i drugih službi Komisije. Kako bi se ta razmjena promicala, upravljački odbor okuplja više od 20 glavnih uprava i predstavnike kabineta 15 povjerenika.

Kao dio daljnjih koraka u vezi s industrijskom strategijom EU-a objavljeno je ili je u pripremi nekoliko tranzicijskih putova koji sadržavaju više upućivanja na novi europski Bauhaus:

·u studenome 2022. pokrenut je tranzicijski put za gospodarstvo blizine i socijalne ekonomije 17 , čime je postavljen temelj za otporniju, zeleniju i digitalniju socijalnu ekonomiju i lokalna poduzeća EU-a. Ukupno je više od 400 dionika ekosustava sudjelovalo u postupku zajedničkog stvaranja, uključujući zajednicu novog europskog Bauhausa, koja je pridonijela konačnom dokumentu pojedinačno i namjenskom radionicom organiziranom u proljeće 2022. U dokumentu o tranzicijskom putu navedeno je da je novi europski Bauhaus inicijativa kojom se nastoje mobilizirati lokalne zajednice radi razvoja održivih, poticajnih i uključivih projekata. Posebno treba napomenuti da se, kad je riječ o važnosti ulaganja u socijalnu infrastrukturu, u dokumentu navodi Inicijativa za cjenovno pristupačno stanovanje 18 , koja je vodeća inicijativa novog europskog Bauhausa. Usto se u okviru tranzicijskog puta ističe važnost digitalnih socijalnih inovacija i „tehnologije za dobro” 19 u podupiranju projekata sa socijalnom svrhom koji se temelje na pristupu odozdo prema gore;

·strategijom EU-a za održive i kružne tekstilne proizvode 20 , koja je objavljena u ožujku 2022., predlažu se mjere za cijeli životni ciklus tekstilnih proizvoda, čime se štiti ekosustav u zelenoj i digitalnoj tranziciji. U strategiji se navodi da se novim europskim Bauhausom europski zeleni plan pretvara u konkretne inicijative kojima se promiču održivi načini života, uključujući modu, i istodobno ispunjavaju zahtjevi u vezi s estetikom i uključivošću;

·tranzicijski put za otporniji, zeleniji i digitalniji građevinski ekosustav 21 nudi dodatne mogućnosti za suradnju s novim europskim Bauhausom. Radni dokument službi Komisije za pokretanje postupka zajedničkog stvaranja iz prosinca 2021. 22 sadržava više upućivanja na novi europski Bauhaus, uključujući poveznice na povećanje godišnje stope dubinske obnove. Navodi se da je laboratorij novog europskog Bauhausa jedan od mogućih alata za stvaranje poticajnog okvira za otpornost građevinarstva, uključujući rješavanje strateških ovisnosti.

Nadalje, među novim regulatornim inicijativama Komisije kojima se podupire ambicija zelenog plana nalazi se prijedlog za reviziju Direktive o energetskim svojstvima zgrada, u kojem se upućuje na novi europski Bauhaus kao element konteksta 23 , a novim europskim Bauhausom pridonijelo se i reviziji Uredbe o građevnim proizvodima.

Kako bi razvila napredan program za istraživanja i inovacije za novi europski Bauhaus, Komisija je organizirala radionicu na visokoj razini naziva „Istraživanja i inovacije za novi europski Bauhaus”, što je dovelo do objave „Izvješća o povezanosti Obzora Europa i novog europskog Bauhausa” 24 u veljači 2022. Na radionici su se okupili stručnjaci iz područja arhitekture, izgrađenog okoliša, dizajna, klime i energetike. Preporuke i prijedlozi iz izvješća pridonose razvoju programâ rada Obzora Europa kojima se bolje podupiru ciljevi novog europskog Bauhausa. Nekoliko je poziva iz programa rada Obzora za razdoblje 2023.–2024. potaknuto tim izvješćem.

Na međuinstitucijskoj je razini u studenome 2021. među glavnim stavkama u razvoju politike bilo donošenje zaključaka Vijeća o kulturi, visokokvalitetnoj arhitekturi i izgrađenom okolišu kao ključnim elementima inicijative „novi europski Bauhaus” 25 . U zaključcima se države članice poziva da promiču uključivanje inicijative te načelâ i pristupa kružnoga gospodarstva u nacionalne strategije za socioekonomski i teritorijalni razvoj. U skladu sa zaključcima Vijeća i izvješćem skupine za OMK koju sačinjavaju stručnjaci iz država članica EU-a o ulaganju u visokokvalitetnu arhitekturu i životno okruženje za sve (2021.) novodoneseni plan rada za kulturu za razdoblje 2023.–2026. sadržava posebnu mjeru za promicanje novog europskog Bauhausa putem dijaloga u okviru mreže stručnjaka nakon OMK-a i redovitih sastanaka europskih direktora za arhitektonske politike kako bi se razmotrile moguće inicijative za postizanje visokokvalitetnog životnog okruženja za sve, uključujući one koji žive u ruralnim i udaljenim područjima, kao što su najudaljenije regije.

Nadalje, u lipnju 2022. Vijeće je donijelo Preporuku o učenju za okolišnu održivost 26 . Uz izravno upućivanje na kulturnu i kreativnu dimenziju koju novi europski Bauhaus dodaje europskom zelenom planu, Vijeće preporučuje ulaganje u zelenu i održivu opremu, resurse i infrastrukturu (zgrade, terene i tehnologiju) za učenje, socijalizaciju i rekreaciju kako bi se osigurala zdrava i otporna okruženja za učenje.

U rujnu 2022. Europski je parlament donio izvješće o novom europskom Bauhausu 27 . U izvješću Parlamenta izražena je potpora inicijativi te se posebno poziva na povećanje financiranja inicijative. I Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) 28 i Odbor regija (OR) 29 donijeli su pozitivna mišljenja.

4.2. Komisija se uhvatila posla

Europska komisija ulaže napore u provedbi inicijativa novog europskog Bauhausa i kao dio strategije za nekretnine i njezine odgovornosti kao važnog aktera u Europskoj četvrti u Bruxellesu. Od veljače 2021. Komisija provodi novu, dugoročnu strategiju za nekretnine. Ta strategija uključuje Komunikaciju Komisije i akcijski plan o „ekologizaciji Komisije” 30 , koji obuhvaćaju načela zelenog plana kao i iskustva s novim hibridnim načinima rada zbog globalne pandemije. Komisija u Komunikaciji predstavlja plan za institucije kako bi se postigla klimatska neutralnost do 2030.

Novi europski Bauhaus dio je te nove strategije i osigurava novi kanal za interakciju u odnosima Komisije i lokalnih partnera u Bruxellesu na razini regije i na razini grada s obzirom na to da je sudjelovanje uvijek u središtu aktivnosti novog europskog Bauhausa. Primjerice, u okviru novog europskog Bauhausa organizirana je radionica o razvoju novog plana Briselske regije za Europsku četvrt kako bi se ispitalo što drugi u susjedstvu očekuju od javnog aktera kao što je Komisija.

Novi je europski Bauhaus nadahnuo i dizajn novog Centra za posjetitelje Komisije u zgradi Charlemagne, za koji su upotrijebljeni kružni i održivi materijali te je primijenjen dizajn koji je više usmjeren na ljude.

Novi Zajednički istraživački centar Europske Komisije u Sevilli trebao bi biti prva zgrada Komisije koja se u potpunosti, od samog osmišljavanja, temelji na koncepcijskom okviru novog europskog Bauhausa 31 . Europska je komisija u okviru međunarodnog arhitektonskog natječaja odabrala idejno rješenje za buduću zgradu. Zgrada Zajedničkog istraživačkog centra tijekom gradnje bit će pokrivena oblakom solarnih nadstrešnica, nalik na pergole koje su tipične za Sevillu, pa će trg, vrt i zgrada centra biti natkriveni.

POGLED S ULICE © PLAYTIME

Ti primjeri tek su početak novog održivog pristupa. S obzirom na sadašnji fond zgrada i tekuće projekte usmjerene na Europsku četvrt preobrazba će se nastaviti u idućim godinama.

5. Obrazovanje i vještine

Tijekom faze zajedničkog stvaranja novog europskog Bauhausa postalo je vrlo jasno da su vještine i znanje ključni u ubrzanju preobrazbe naših društava i gospodarstva i u podupiranju onih koji pokreću europski zeleni plan, i na razini država članica i na razini EU-a. U okviru novog europskog Bauhausa razvijeno je nekoliko projekata povezanih s vještinama i znanjem te će Komisija i dalje biti usmjerena na taj sektor, i u okviru Europske godine vještina 2023. Kako je predsjednica von der Leyen najavila na konferenciji „Bauhaus ide u šumu” u studenome 2022., pokrenut ćemo Akademiju novog europskog Bauhausa u okviru koje ćemo osposobljavati ljude i dijeliti znanje o održivoj gradnji, materijalima na biološkoj osnovi i kružnosti. Zajedničko poduzeće za Europu kao kružno biogospodarstvo dodijelit će projektu bespovratna sredstva u iznosu od 1 milijun EUR.

Više obrazovnih ustanova već predlaže nove kurikulume koji se temelje na vrijednostima novog europskog Bauhausa ili zapošljava mlade istraživače kako bi ostvarili napredak u projektima povezanima s novim europskim Bauhausom. Tehnološko sveučilište Delft otvorilo je radno mjesto mlađeg istraživača koji će raditi na projektu vodilji NEB STAR. U okviru posebne stipendije za doktorat koju Irsko istraživačko vijeće dodjeljuje istraživaču na Sveučilištu u Dublinu razmatra se mogućnost da se novim europskim Bauhausom promiče pravedna tranzicija na niskougljično gospodarstvo kao poželjan cilj u irskim gradovima. Daljnjim istraživačkim projektima koji se temelje na novom europskom Bauhausu na Sveučilištu u Dublinu, u suradnji s lokalnim vlastima i industrijom, razmatraju se teme kao što su kulturna baština, prilagodljiva ponovna upotreba napuštenih vjerskih objekata, niskougljični dizajn i zajedničko osmišljavanje četvrti otpornih na klimatske uvjete. Slično tomu, Norveško sveučilište znanosti i tehnologije otvorilo je radno mjesto za doktorat iz umjetničkog istraživanja, koji je usmjeren na novi europski Bauhaus. Europsko udruženje kreativnih industrija trenutačno radi na europskom magisteriju iz umjetnosti kojim bi se utjelovila načela novog europskog Bauhausa. Oni nastoje uvesti ideje novog europskog Bauhausu u velika modna poduzeća i raditi na zelenim i digitalnim inovacijama. Novi europski Bauhaus sad je od interesa i za eCAADe (Obrazovanje i istraživanje u području računalno potpomognutog arhitektonskog projektiranja u Europi), koji je glavna obrazovna i istraživačka zajednica u Europi usmjerena na digitalnu preobrazbu arhitekture. Ove je godine godišnja konferencija održana na Katoličkom sveučilištu Leuven u Gentu te je tema bila „Zajedničko stvaranje budućnosti: uključivost u dizajnu i putem dizajna”, a održano je i posebno predavanje o novom europskom Bauhausu 32 . Novi europski Bauhaus postaje i sve važniji dio programa obrazovanja arhitekata u Europi. Godišnja konferencija Europskog udruženja za arhitektonsko obrazovanje (EAAE) ove je godine održana u Madridu pod nazivom „Ususret novom europskom Bauhausu” 33 i u potpunosti je bila usmjerena na pokret. Borba protiv klimatskih promjena i razmatranje ciljeva održivog razvoja sad su temelj akademskih rasprava o obrazovanju i struci. Isto tako, u projektu laboratorija novog europskog Bauhausa naziva „Bauhaus ide na jug” radi se na razvoju kurikuluma za novi europski Bauhaus na sveučilištima.

U proljeće 2022. laboratorij novog europskog Bauhausa pokrenuo je poziv na temu „preobrazba mjestâ za učenje”. Pozivom se nastoje promicati novi načini zajedničkog života bez daljnjeg narušavanja okoliša, učiniti manje projekte vidljivijima kao dio inicijative novi europski Bauhaus i stvoriti transnacionalnu mrežu nositelja projekata istomišljenika i mogućih partnera. To zahtijeva ne samo poučavanje mlađih naraštaja da poštuju i štite bioraznolikost, nego i spremnost da se odučimo od štetnih ponašanja i promjenu načina razmišljanja. Naše obrazovne ustanove imaju veliku ulogu u tome. Pozivom se nastoje povezati inicijative koje čine razliku u tome gdje i kako ljudi uče, od razreda do ulica, igrališta i knjižnica 34 . Taj je poziv pokrenut zajedno s koalicijom „Obrazovanje za klimu” u veljači 2022. te je zatvoren krajem 2022. 35 U okviru njega mobilizirano je više od 190 sudionika iz cijelog EU-a i izvan njega, uključujući Meksiko, Tursku i Ukrajinu. Projekti se uvelike razlikuju po veličini i vrsti, a obuhvaćaju sveučilišta koja žele uključiti studente u obnovu kampusa do umjetnika koji žele pokrenuti obrazovne radionice o klimi za djecu.

Jedan od projekata dostavljenih na poziv, „Škola za izbjeglice”, dio je poljskog projekta „Otwieramy szkoły” (Otvaramo škole), koji čine socijalne mjere kojima se nastoje riješiti trenutačni obrazovni problemi putem dizajna 36 . U okviru projekta želi se ukrajinskoj djeci izbjeglicama vratiti osjećaj sigurnosti i pripadnosti. U listopadu 2022. školu je posjetila prva dama Ukrajine, Olena Zelenska, te je škola na izložbi Udruženja poljskih arhitekata nagrađena kao projekt koji odgovara na izazove u kriznim situacijama, uz rješenja kao što je sustav papirnih pregrada japanskog arhitekta Shigeru Bana (vidjeti i „Mjere za Ukrajinu” laboratorija novog europskog Bauhausa).

6.Sve veća zajednica podupiratelja i provoditelja

Novi europski Bauhaus dopire do nekoliko milijuna ljudi u cijeloj Uniji te se razvio u pokret koji i dalje ima velike mogućnosti za rast. Uloga te zajednice nije samo intenziviranje poruka u vezi s novim europskim Bauhausom, nego i prenošenje znanja zajednici i zajednički razvoj rješenja. Lokalne i međunarodne organizacije u cijeloj Europi, iz područja kao što su kultura, obrazovanje, arhitektura, baština, šumarstvo, građevinarstvo i stanovanje ili moda, među ostalim, okupljaju se kako bi predstavile svoj rad i razmotrile načine da udruže snage. Mreža slično usmjerenih organizacija iz različitih područja i različitog podrijetla i veličina može brže ostvariti napredak u okviru nekog programa nego samostalni subjekti.

600+

80+

19

99

27

100+

6.1.Partneri

Partneri su neprofitne organizacije koje obuhvaćaju nevladine organizacije, zaklade te subjekte za obrazovanje i istraživanje kao što su sveučilišta i ustanove za visoko obrazovanje. Partneri otpočetka djeluju kao savjetodavni odbori i ambasadori inicijative. Oni su privilegirani akteri u postupku zajedničkog stvaranja novog europskog Bauhausa. Poziva ih se da doprinesu oblikovanju bitnih alata inicijative, kao što je laboratorij novog europskog Bauhausa, u okviru kojeg partneri vode nekoliko projekata novog europskog Bauhausa s različitim tematskim prioritetima. Uključeni su i u osmišljavanje kompasa novog europskog Bauhausa (vidjeti Prilog) i u bitna događanja kao što je festival novog europskog Bauhausa.

Partnerske su organizacije iz svih država članica i dopiru do nekoliko milijuna ljudi. Mreži se pridružio i veći broj subjekata iz zemalja koje nisu članice EU-a, kao što su Ukrajina, SAD i Turska. Neki od partnera predstavljaju velike mreže, a drugi su lokalne inicijative. Od objave Komunikacije o novom europskom Bauhausu u rujnu 2021. broj partnera više se nego udvostručio.

Broj partnera novog europskog Bauhausa 37

U zemljama kao što su Belgija, Njemačka, Španjolska i Italija mreža partnerskih organizacija novog europskog Bauhausa brže se proširila u odnosu na druge regije Europe. Mnogi partneri sa sjedištem u Belgiji europske su mreže.

U okviru novog europskog Bauhausa smatra se da je jedna od bitnih zadaća inicijative povećati prisutnost u regijama i zemljama, uključujući ruralna područja 38 , u kojima još nema mnogo aktivnosti partnera novog europskog Bauhausa. Ako je partnera manje, to ne podrazumijeva da je automatski manje aktivnosti novog europskog Bauhausa. Postoje države članice u kojima je novi europski Bauhaus jako popularan, ali koje imaju samo nekoliko partnerskih organizacija, primjerice, Estonija.

Zemlje iz kojih dolaze partneri novog europskog Bauhausa (9.10.2022.)

Novim europskim Bauhausom nije samo uspostavljen pokret, nego su i drugi nadahnuti da surađuju na temelju vrijednosti te inicijative. Primjerice, europski je drvni sektor pokrenuo Wood4Bauhaus 39 , otvorenu platformu kojom se nastoji doprijeti do građevinske industrije i svih uključenih dionika. Nedavno osnovani Europski modni savez 40 još je jedan primjer transnacionalne inicijative koja se oslanja na ideje novog europskog Bauhausa. Vodeće europske kreativne organizacije iz područja mode osnovale su savez kako bi poticale uspješan, održiv i uključiv europski modni ekosustav. Tijekom dvodnevnog modnog samita u Njemačkoj u ožujku 2022. partner novog europskog Bauhausa Modno vijeće Njemačke okupilo je vodeće europske modne organizacije kako bi osnovali koaliciju za promjenu budućnosti europske mode koja bi se usredotočila na održivost i kreativnost. Dvadeset i pet europskih organizacija iz područja mode pridružilo se savezu kako bi poticalo uspješan, održiv i uključiv europski modni ekosustav.

Partneri novog europskog Bauhausa pokreću konkretne promjene i u lokalnim okruženjima. Centar za inženjerstvo i razvoj pokrenuo je projekt NEbbyAYR 41 u gradu Matosinhosu (Portugal). Centar uključuje mlade naraštaje u rano osmišljavanje dizajna, prototipa i provedbu inovativnih urbanih rješenja te je osvojio nagradu novog europskog Bauhausa za 2021.

U Španjolskoj Zdravstvena služba Galicije upotrebljava diskurs i status službenog partnera novog europskog Bauhausa kako bi postala predvodnik regionalnog projekta u okviru kojeg je zdravstveni sektor pokretač kulturne i društvene preobrazbe na temelju održivosti. U Francuskoj se projektom Unisson(s) 42 nastoji pokrenuti nova interdisciplinarna arhitektonska struja u duhu novog europskog Bauhausa kojom bi se potaknula kolektivna želja za prijelazom na prakse niskougljične i organske arhitekture. Nekoliko je nizozemskih partnera novog europskog Bauhausa, zajedno s ukrajinskim dizajnerima u Nizozemskoj, pokrenulo mrežu prostornog uređenja za obnovu Ukrajine 43 . Mreža je usmjerena na izgradnju kapaciteta, u smislu pronalaženja posla za Ukrajince, predavanja, konferencije, sastanke i posjete studijima.

6.2.    Prijatelji

Kad je uspostavljen temelj zajednice, postalo je vrlo jasno da bi novi europski Bauhaus imao koristi od aktivnijeg uključivanja poduzeća i javnih tijela, konkretno u regijama i gradovima. Stoga je u proljeće 2022. pokrenut novi stalni poziv za prijatelje novog europskog Bauhausa. Otad se više od 80 prijatelja pridružilo mreži. Prijatelji imaju važnu ulogu u zajednici. Mogu ponuditi da budu domaćini ili sponzori projekata novog europskog Bauhausa: mogu financirati projekte ili ih organizirati u svojem gradu ili regiji te pomoći u njihovoj provedbi.

Primjerice, dizajnersko udruženje Arup ponudilo je pomoć partneru novog europskog Bauhausa Concomitentesu na projektu o umjetničkim i kulturnim praksama usmjerenima na održivost i sudjelovanje građana. Drees & Sommer, veliko poduzeće u sektoru nekretnina, pokrenuo je inicijativu „Obnova Europe”, koja uključuje veliku poslovnu zajednicu. Na nizu radionica poduzeća, ulagatelji, društva za promet nekretninama, arhitekti, inženjeri, općine i stanovnici razmatraju rješenja koja Europu čine predvodnikom i inovatorom u području održivosti, digitalizacije i pripravnosti.

Prijatelji preuzimaju i inicijativu da okupe i pokrenu lokalne zajednice dionika, primjerice putem jutarnjih sastanaka, kao što su oni koje organizira finski prijatelj novog europskog Bauhausa Maptionnaire kako bi stvorio platformu za finske dionike novog europskog Bauhausa s pomoću koje mogu razmjenjivati prakse povezane s uključivanjem zajednice 44 .

Novim europskim Bauhausom žele se ostvariti konkretne promjene na terenu, a velik dio tih promjena događa se u lokalnim i regionalnim okruženjima. Stoga ruralna područja, gradovi i regije imaju važnu ulogu kad je riječ o povećanju pristupačnosti novog europskog Bauhausa i uključivanju građana u postupak preobrazbe. Neki su od javnih subjekata koji su se pridružili zajednici novog europskog Bauhausa kao prijatelji autonomna pokrajina Bolzano, koordinator projekta laboratorija novog europskog Bauhausa naziva „Novi europski Bauhaus planina”, kao i regija Hauts-de-France, koja provodi Europsku urbanu inicijativu 45 u okviru kohezijske politike. Radi širenja lokalnih projekata novog europskog Bauhausa u cijeloj Europi i uspjeha zajednica novog europskog Bauhausa ključno je da još regija i lokalnih javnih aktera postanu prijatelji. 

Zemljopisna rasprostranjenost prijatelja slična je rasprostranjenosti partnera. Polovica prijatelja ima sjedište u četiri države članice (Njemačkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Italiji). Mnogi prijatelji djeluju u području arhitekture, dizajna i urbanog razvoja. U bliskoj budućnosti trebat će riješiti izazove diversificiranja zemljopisne rasprostranjenosti prijatelja i širenja zajednice tako da obuhvaća više subjekata na lokalnoj i regionalnoj razini kao i onih koji rade s mladima. U okviru inicijative razvit će se i formati za aktivniju razmjenu i umrežavanje među članovima zajednice.

6.3.Okrugli stol na visokoj razini

Inicijativa je od samog začetka pa sve do faze provedbe imala velike koristi od doprinosa 19 članova okruglog stola na visokoj razini, koji je organiziran kako bi napredak u inicijativi nadišao učinak instrumenata politike EU-a 46 . Njihova raznolika kulturna i zemljopisna podrijetla (iz Europe, Azije i Afrike) dodaju dragocjene perspektive novom europskom Bauhausu. Članovi ispunjavaju razne uloge i zadaće: zajednički su izradili izvješće koje je upotrijebljeno u fazi zajedničkog stvaranja novog europskog Bauhausa te su imali i važnu ulogu u pripremi nacrta Komunikacije o novom europskom Bauhausu iz rujna 2021. Djeluju kao savjetodavni odbor za predsjednicu Komisije i povjerenike, koji uz njihovu pomoć ispituju ideje i ostvaruju napredak u inicijativi.

Kao pojedinci, članovi su ambasadori novog europskog Bauhausa u svojim zemljama i zajednicama te sudjeluju u aktivnostima i događanjima novog europskog Bauhausa kao što je festival novog europskog Bauhausa 2022., a mnogi članovi aktivno sudjeluju kao govornici ili u organizaciji popratnih događanja. Članovi okruglog stola na visokoj razini sudjeluju i u projektima laboratorija novog europskog Bauhausa. Nedavno su počeli uspostavljati i svoje radne skupine u zajednici novog europskog Bauhausa. Primjerice, Pia Maier Schriever dodatno razvija aspekt ljepote novog europskog Bauhausa sa skupinom stručnjaka iz različitih područja.

Članovi okruglog stola na visokoj razini s predsjednicom Ursulom von der Leyen, povjerenicom Mariyom Gabriel i povjerenicom Elisom Ferreirom. © Europska unija 2021.

6.4. Nacionalne kontaktne točke 

Sve su države članice imenovale nacionalne kontaktne točke novog europskog Bauhausa kako bi dodatno uskladile i koordinirale nacionalne napore koji se ulažu u inicijativu. Nacionalne kontaktne točke prikupljaju informacije o relevantnim događajima na nacionalnom području i sudjeluju u neformalnoj mreži EU-a za razmjenu informacija i iskustava. Ključne su za širenje informacija o novom europskom Bauhausu u državama članicama.

Ta je uloga povjerena različitim subjektima, od nacionalnih agencija za inovacije i nacionalnih centara za arhitekturu do ministarstava kulture i sporta, ministarstava okoliša i energetike te ministarstava unutarnjih poslova. Ta raznolikost u vrsti ustanova dobro odražava transdisciplinarnu i međusektorsku dimenziju inicijative te obogaćuje razmjenu unutar mreže. Nacionalne kontaktne točke redovito se sastaju putem interneta i jednom tijekom svakog predsjedanja u predmetnoj državi članici. Nakon uspješnog prvog sastanka u Parizu sljedeći će se održati u Malmöu u lipnju 2023. tijekom švedskog predsjedanja. Švedsko predsjedanje uključivat će i događanje novog europskog Bauhausa na najvećem događanju države o kulturnoj politici „Ljudi i kultura”. Tijekom češkog predsjedanja održano je više događanja novog europskog Bauhausa, među ostalim dva u Brnu.

Nacionalne kontaktne točke novog europskog Bauhausa. © Europska unija 2021.

7.Laboratorij novog europskog Bauhausa

Laboratorij novog europskog Bauhausa skupina je za strateško promišljanje i djelovanje inicijative koja zajednički stvara, osmišljava prototipove i ispituje alate, rješenja i mjere politike koji će olakšati željenu preobrazbu na terenu.

Projekte laboratorija novog europskog Bauhausa predlaže i vodi Komisija ili udruženja članova zajednice novog europskog Bauhausa 47 . Projektna partnerstva trebaju objedinjavati razne discipline i relevantne kompetencije te obuhvaćati sudionike iz različitih država članica EU-a. Očekuje se da će se projektima pokrenuti postupak promjene te bi trebalo temeljiti oblikovanje politika na njihovim ishodima, nuditi mogućnosti učenja na temelju otvorenog izvora članovima zajednice novog europskog Bauhausa te moći testirati i ponoviti projekte u različitim kontekstima.

Laboratorij ne dodjeljuje izravno financijska sredstva, nego podupire razvoj projekata i olakšava povezivanje s potencijalno zainteresiranim stranama (službe Komisije, regionalne i lokalne vlasti, poduzeća, stručnjaci itd.)

Od studenoga 2022. laboratorij novog europskog Bauhausa ostvaren je u okviru pet projekata koje vodi Komisija i tri projekta koje vodi zajednica.

Projekti laboratorija novog europskog Bauhausa. © Europska unija 2022.

7.1.Projekti koje vodi Komisija 

Odluka o projektima koje vodi Komisija donesena je na temelju ishoda faze zajedničkog stvaranja. Zajednica je utvrdila da su financiranje, propisi, vještine/obrazovanje i označivanje važni čimbenici za omogućivanje preobrazbe izgrađenog okoliša i provedbe projekata novog europskog Bauhausa.

Ovo je poglavlje usmjereno na tri inicijative koje vodi Komisija i koje su već 2022. urodile plodom: strategiju označivanja (projekt za razvoj alata kojima će se određivati i prepoznavati elementi zbog kojih određena inicijativa odgovara opisu novog europskog Bauhausa), projekt za inovativna rješenja za financiranje i projekt kojim se pomaže u suočavanju s izvanrednom situacijom u Ukrajini 48 . Projekt za Ukrajinu dodan je u laboratorij nakon početka ruske agresije i njime se izražava spremnost zajednice novog europskog Bauhausa da podrži Ukrajinu.

Strategija označivanja razvijena je kako bi se razjasnili opći kriteriji za odabir i ocjenu projekata i inicijativa novog europskog Bauhausa 49 . Strategija označivanja provodi se u okviru pripremnog djelovanja Europskog parlamenta za platformu novog europskog Bauhausa za upravljanje znanjem. Strategija označivanja ima dvije razine: prvo, kompas novog europskog Bauhausa, okvirni dokument koji daje jasnije definicije triju vrijednosti novog europskog Bauhausa i načela novog europskog Bauhausa koji se mogu upotrijebiti za projekte iz različitih sektora, drugo, detaljne kriterije za određene skupine projekata, npr. izgrađeni okoliš ili tekstilne proizvode.

Kompas novog europskog Bauhausa 50 objavljen je kao prilog ovom izvješću. Njime su definirane razine ambicije za inicijative čiji su projekti tek počeli te je predviđen konkretan, istinski participativan i transdisciplinaran okvir smjernica za oblikovatelje politika koji žele primijeniti filozofiju novog europskog Bauhausa na svojem području. Kompasom se uzima u obzir ne samo nova literatura o svim vrijednostima i načelima novog europskog Bauhausa nego i njihova upotreba u okviru drugih programa, publikacija i obveza EU-a kao što su izvješće skupine za otvorenu metodu koordinacije (OMK) „Ususret zajedničkoj kulturi arhitekture: ulaganje u visokokvalitetna životna okruženja za sve” 51 , Deklaracija iz Davosa ili mnogi stupovi europskog zelenog plana, posebno val obnove. Definicije su dopunjene primjerima, vodećim načelima i alatima za procjenu. Kompasom novog europskog Bauhausa nastoji se olakšati razvoj javnih politika i inicijativa za financiranje povezanih s novim europskim Bauhausom, i na razini EU-a i na razini država članica.

U nadolazećim će se godinama na temelju kompasa razviti konkretniji okviri za evaluaciju. Prvo, razvit će se kriteriji za zgrade i izgrađeni okoliš kojim će se uzeti u obzir tri dimenzije novog europskog Bauhausa: održivost, atraktivnost i uključivost. Drugo, naš će rad biti usmjeren na tekstilni sektor. Te oznake novog europskog Bauhausa razvit će se tako da budu usko povezane s postojećim okvirima kao što su LEVELs ili oznaka održivog tekstila. Prvi rezultati trebali bi se dostaviti prije završetka trenutačnog mandata Komisije.

U 2022. dovršena je prva faza projekta laboratorija novog europskog Bauhausa „Inovativna rješenja za financiranje”. Tim se projektom nastoji osigurati financijska potpora za manje korisnike u Europi kojima je teže pristupiti uobičajenim, često složenim kanalima za financijska sredstva EU-a putem poziva i programa EU-a. U 2023. razvit će se pilot-projekt naziva „Centar novog europskog Bauhausa za rješenja za financiranje”, koji će obuhvaćati financiranje na temelju filantropije i skupno financiranje. Centar bi djelovao kao središte i za filantrope i za nositelje projekata te bi njime sektor dobio na većoj učinkovitosti i usredotočenosti.

Nakon ruske agresije uspostavljen je projekt laboratorija novog europskog Bauhausa „Mjere za Ukrajinu”. Uloga novog europskog Bauhausa u sustavu europskih programa posvećenih pružanju pomoći Ukrajini prvo je bila povezati različite tekuće inicijative te iskoristiti snagu i kolektivnu inteligenciju mreže. Projekt je u okviru laboratorija novog europskog Bauhausa i u suradnji s ukrajinskim partnerima osmišljen tako da se okreće oko tri prioritetne osi: internetskih seminara o kriznoj situaciji sa stanovanjem, kružnom stanovanju i izgradnji kapaciteta. 

U okviru prve pilot-mjere sudionici okruglog stola na visokoj razini Shigeru Ban (Japan), Hubert Trammer (Poljska) i Mária Beňačková Rišková (Slovačka) zajedno su s partnerima novog europskog Bauhausa primijenili sustav papirnih pregrada – jednostavno, a učinkovito rješenje kako bi ljudi koji privremeno borave u centrima za smještaj (npr. javnim zgradama ili sportskim dvoranama) imali više privatnosti.

Idući je korak da laboratorij novog europskog Bauhausa za Ukrajinu nastavi s dionicima graditi kapacitete u lokalnim općinama. Prve stručne procjene najhitnijih prioriteta koje treba riješiti pokazale su da postoji potražnja za razmjenom i prilagodbom znanja i stručnosti, npr. za održivu gradnju, energetsku učinkovitost, ali i participativne postupke i urbanističko planiranje. U proljeće 2023. počet će internetski seminari za općine u Ukrajini o raznim aspektima obnove.

Osim projekata koje vodi Komisija tri projekta laboratorija vodi zajednica novog europskog Bauhausa. U okviru tih projekata članovi zajednice novog europskog Bauhausa samostalno se organiziraju kako bi ostvarili promjene u određenim mjestima ili kontekstima.

7.2. Projekti koje vodi zajednica

·„Novi europski Bauhaus ide na jug” 52 projekt je koji je pokrenulo šest arhitektonskih fakulteta iz južne Europe (Porto, Valencia, Toulouse, Bologna, Zagreb, Atena). U okviru inicijative raspravlja se o konkretnim problemima i odgovorima s kojima se regije južne Europe suočavaju u vezi s ekološkom i društvenom krizom te se zalaže za izmjenu kurikuluma kako bi se promicala nova stručna kultura kojom se potiče održiviji izgrađeni okoliš u skladu s vrijednostima novog europskog Bauhausa.

·Nordijskim ugljično neutralnim Bauhausom 53 nastoji se osloboditi moć kreativnosti koja nam može pomoći da zamislimo kakav će biti izgrađeni okoliš i gradovi u budućnosti. Pokrenule su ga vlade pet nordijskih zemalja (Danska s autonomnom regijom Farskim Otocima, Finska, Švedska, Island i Norveška). U studenome 2022. Estonija se pridružila nordijskom Bauhausu.

· Novi europski Bauhaus planina 54 projekt je kojim se nastoji provesti novi europski Bauhaus na regionalnoj razini, s posebnim usmjerenjem na Južni Tirol. Projektom se potiče preobrazba mjesta, javnih prostora i građevina u planinama.

Dodatni projekti koje je pokrenula zajednica novog europskog Bauhausa bit će pridruženi laboratoriju početkom 2023. Potiče se sudjelovanje subjekata iz država članice koje su, do ovog trenutka, manje zastupljene u projektu laboratorija novog europskog Bauhausa.



8. Nagrade novog europskog Bauhausa za 2021. i 2022.

Nagrade novog europskog Bauhausa poseban su način kojim se podupiru inicijative na terenu. Osmišljene su kako bi odale priznanje i iskazale pohvale postojećim dostignućima te potaknule mlađe naraštaje da usavršavaju koncepte i ideje u nastajanju. Zahvaljujući njima skreće se pozornost na primjere i koncepte koji pokazuju da atraktivna, održiva i uključiva mjesta postoje na našim područjima, u našim zajednicama i praksama, čime se gradi temelj za budućnost.

Rijeke Sofije © Europska unija 2022.

Sretna škola plave ekonomije, Škabrnja, Hrvatska 
© Europska unija 2022.

Dva izdanja nagrade novog europskog Bauhausa 2021. i 2022. (primljeno više od 3 000 prijava) među najvidljivijim i najkonkretnijim su aspektima inicijative dosad 55 . Nagradama novog europskog Bauhausa skreće se pozornost na projekte i ideje koji su usklađeni s načelima novog europskog Bauhausa i koji imaju učinak na lokalne zajednice u regijama u cijelom EU-u i u ruralnim područjima. U sklopu dvaju izdanja nagrada novog europskog Bauhausa odabrano je 38 dobitnika, a oni su zajedno dobili novčanu nagradu od 795 000 EUR. U oba su izdanja nagrade dodijeljene za dovršene projekte, „nagrade novog europskog Bauhausa”, kao i za koncepte i ideje talentiranih mladih ljudi u dobi od 30 godina ili manje, „mlade nade novog europskog Bauhausa”. U 2022. koncept nagrada bio je usklađen s glavnim tematskim osima koje proizlaze iz faze osmišljavanja novog europskog Bauhausa, kako je definirano u Komunikaciji o novom europskom Bauhausu: ponovno povezivanje s prirodom, vraćanje osjećaja pripadnosti, davanje prioriteta mjestima i ljudima kojima je to najpotrebnije, potreba za dugoročnim razmišljanjem o životnom ciklusu u industrijskom ekosustavu. Promicala se i uravnotežena zemljopisna zastupljenost među dobitnicima nagrada. U 2022. jedan je od dobitnika odabranih javnim glasovanjem bio projekt s Cipra, što je pokazatelj da novi europski Bauhaus ima sve veći doseg i da javnost prepoznaje doprinos manjih država članica.

Za mnoge finaliste i dobitnike nagrada je poticaj za daljnje djelovanje u skladu s vrijednostima novog europskog Bauhausa. Izvanredan je primjer program „Bauhaus u rezidenciji – Beč 2023.”, koji je austrijska ekipa dobitnika nagrade za 2022. (Gleis 21, einszueins architektur & Schwarzatal) ponudila 52 finalista za nagradu novog europskog Bauhausa 2022. Tijekom tog će programa četvero finalista izdanja nagrada novog europskog Bauhausa za 2022. biti pozvano da tijekom jednog mjeseca u Beču rade na temi „atraktivan, održiv, zajedno”. I grčka Akademija Odiseja, koja je 2022. osvojila nagradu za projekt kojim se promiče profesionalna integracija ranjivih skupina, planira pozvati i ugostiti u Grčkoj druge dobitnike nagrade novog europskog Bauhausa.

Među nagrađenim projektima 2021. španjolski projekt NEST nagrađen u kategoriji „Rješenja za zajedničku evoluciju izgrađenog okoliša i prirode” naknadno je odabran i za EIT-ov centar za ubrzani razvoj novoosnovanih poduzeća. To je pokazatelj početka pristupa lijevka novog europskog Bauhausa, od ideje do poslovanja i od novoosnovanog poduzeća do ubrzanog rasta, gradeći tako sinergije s instrumentima EU-a.

Mnogi korisnici iz prva dva kruga nagrada novog europskog Bauhausa potvrdili su pozitivan i dugotrajan učinak koji je nagrada imala na njihove projekte. Istaknuli su koristi sudjelovanja u zajednici koja ima iste vrijednosti i poticaj koji su nagrade novog europskog Bauhausa i povezana financijska sredstva dala njihovim projektima, što je dovelo do prvih vidljivih preobrazbi na terenu. Prije svega, dobitnici nagrada novog europskog Bauhausa pioniri su koji pokazuju da su visokokvalitetna, održiva i uključiva rješenja moguća i koji potiču druge da slijede njihov primjer.

Povjerenice Mariya Gabriel, Elisa Ferreira i finalisti za nagrade 2022. na svečanoj dodjeli nagrada u lipnju 2022., koja je bila dio festivala novog europskog Bauhausa. © Europska unija 2022.

Kako novi europski Bauhaus mijenja naše životno okruženje i način na koji radimo, tako se nagrade novog europskog Bauhausa prilagođavaju kako bi bile odraz tih promjena. Izdanje nagrada novog europskog Bauhausa za 2023. prvi će put obuhvatiti veće geografsko područje kako bi se uključili projekti iz zapadnog Balkana uz one iz EU-a, u skladu s jednim od dugoročnih ciljeva novog europskog Bauhausa da se započne globalni dijalog kako bi se surađivalo i uzajamno učilo na temelju pružanja lokalnih rješenja za globalne izazove. Nadalje, tijekom Europske godine vještina, uz uspostavljene projekte „prvaka novog europskog Bauhausa” i izvanredne ideje „mladih nada novog europskog Bauhausa”, dodatna kategorija „obrazovnih prvaka novog europskog Bauhausa” bit će usmjerena na inicijative u središtu koje su obrazovanje i učenje 56 . U okviru natjecanja 15 laureata u te tri kategorije dobit će ukupno 345 000 EUR kako bi im se pomoglo da dalje razvijaju i promiču svoje projekte i koncepte. Pobjednici će biti proglašeni na službenoj svečanoj dodjeli koju će organizirati Europska komisija u lipnju 2023.

9. Komunikacija, uključivanje javnosti, događanja

9.1. Komunikacija i uključivanje javnosti

Novim europskim Bauhausom poziva se na kolektivno višerazinsko djelovanje i sudjelovanje građana u izgradnji atraktivnije, održivije i uključivije budućnosti. Komunikacija je od samog početka neophodna za poticanje javnosti na uključivanje i sudjelovanje.

U 2022. komunikacijskim se aktivnostima u vezi s novim europskim Bauhausom nastojalo:

1.informirati javnost o inicijativi i nadahnuti ljude dijeljenjem lokalnih primjera pozitivnih promjena 57 ;

2.povezati se sa stručnjacima u relevantnim područjima koji bi se htjeli pridružiti sve većoj zajednici inicijative;

3.dijeliti koristan sadržaj i informacije o tome kako dobiti potporu za projekte iz dostupnih sredstava. 

Relevantnim akterima, članovima zajednice i građanima tijekom godine slale su se ključne poruke putem tiska 58 , digitalnih medija (internetska stranica 59 , bilteni 60 , Instagram 61 ) i događanja 62 (uživo i putem interneta).

Nagrade novog europskog Bauhausa za 2022. (siječanj–srpanj) i festival novog europskog Bauhausa (veljača–lipanj) najvažnije su i najutjecajnije kampanje pokrenute 2022. u okviru te inicijative. Obje su kampanje bile višekanalne i višejezične.

Među vrhuncima godine bilo je travanjsko pokretanje laboratorija novog europskog Bauhausa i širenje zajednice 63 kako bi se uključila poduzeća i javna tijela. I objava pobjednika međunarodnog arhitektonskog natječaja nadahnutog novim europskim Bauhausom 64 za novu zgradu u kojoj će biti smješteno 400 istraživača u Zajedničkom istraživačkom centru Komisije u Sevilli privukla je veliku pozornost. Napokon, objave povezane s mogućnostima financiranja i rezultatima poziva novog europskog Bauhausa tijekom godine privukle su velik broj sudionika. Primjeri toga bili su otvoreni pozivi za potporu građanima i gradovima 65 u ožujku, demonstracijski projekti vodilje 66 u svibnju, šezdeset gradova projekta CrAFT 67 u rujnu i otvoreni poziv za novi europski Bauhaus u okviru Inovativnih mjera za gradove za inovativne projekte u gradovima 68 u listopadu.

9.2. Događanja novog europskog Bauhausa

Protekle su godine događanja za zajednicu novog europskog Bauhausa koja je organizirala sama zajednica pružila mnoge prilike za razmjenu ideja, poticanje rasprave o temama koje se odnose na inicijativu i razmatranje mogućnosti za buduću suradnju. Događanjima novog europskog Bauhausa može se i informirati ljude koji još ne znaju za inicijativu, pokazati na čemu se trenutačno radi i međusobno povezati razna područja i zajednice. Prema saznanjima Komisije više od 120 decentraliziranih/neovisnih događanja novog europskog Bauhausa organizirano je od studenoga 2021. do studenoga 2022., a mnoga su bila usmjerena na razmjenu dobrih praksi među članovima zajednice iz različitih zemalja i disciplina 69 . I predstavništva Komisije u državama članicama organizirala su u suradnji s lokalnim i nacionalnim dionicima događanja novog europskog Bauhausa.

9.2.1. Festival novog europskog Bauhausa 2022.

Prvi festival novog europskog Bauhausa (9.–12. lipnja 2022.) bio je najveće događanje za zajednicu novog europskog Bauhausa od pokretanja inicijative te je okupio više od 200 000 osoba putem interneta i uživo u Bruxellesu i državama članicama 70 . Glavni je cilj festivala bio komunicirati, iskazati pohvalu i razgovarati u fizičkom okruženju o dobrim praksama koje naše životne prostore i svakodnevna iskustva čine atraktivnijima, održivijima i uključivijima. Tri su glavna stupa događanja bila: sajam (izložba inicijativa novog europskog Bauhausa), festival (kulturni program) i forum (rasprava o temama povezanima s novim europskim Bauhausom).

Predsjednica Ursula von der Leyen službeno je otvorila festival iz Rima, dok su se povjerenice Mariya Gabriel i Elisa Ferreira družile u Bruxellesu sa sudionicima i zatvorile događanje na svečanoj dodjeli nagrada novog europskog Bauhausa za 2022.

Samo otvaranje festivala i dodjela nagrada novog europskog Bauhausa privukli su više od 2 000 sudionika (uživo i virtualno). Ukupno je više od 100 govornika i umjetnika stalo na pozornicu te je oko 200 000 osoba pratilo mnoga događanja i predavanja.

Festival se pokazao odličnom prilikom za umrežavanje, komuniciranje i iskazivanje pohvale, od znanosti do umjetnosti, dizajna do politike, arhitekture do tehnologije. Izvanredan primjer ulaganja zajednice bilo je uspostavljanje Europske mreže državnih arhitekata, koja je pokrenuta na festivalu kao rezultat umrežavanja četiriju državnih arhitekata iz Irske, Nizozemske, Švedske i Flamanske regije u Belgiji te dvaju gradskih arhitekata iz Bruxellesa i Groningena 71 .

Na rasporedu su bile i nove teme, kao što je teška situacija u Ukrajini. Tim novog europskog Bauhausa organizirao je sastanke s ukrajinskom zajednicom novog europskog Bauhausa koja je bila na festivalu.  

Festival novog europskog Bauhausa © Europska unija 2022.

Osim događanja u Bruxellesu važan dio festivala bilo je i više od 200 popratnih događanja u cijeloj Europi. Na nekima je bilo više od 1 000 sudionika, ali bilo je i manjih događanja koja su imala izravan učinak u zajednici.

Neka popratna događanja i sama su bila manji festivali. U organizaciji Svjetskog foruma za ljude održan je grčki festival novog europskog Bauhausa u Ellinkionu na atenskoj rivijeri, najvećem projektu urbane sanacije u Europi. Događanje pod nazivom „Ekološka gradnja budućnosti” okupilo je oblikovatelje politika na visokoj razini kao i istaknute međunarodne govornike iz područja ekologije, urbanog razvoja, turizma, regenerativnog urbanog razvoja i održivosti. Na nekoliko tematskih predavanja predstavljeni su novi ili inovativni primjeri povezani s trima temeljim vrijednostima novog europskog Bauhausa: atraktivan, održiv, zajedno.

© Svjetski forum za ljude 2022.

Na još jednom popratnom događanju naziva „Kultura preobrazbe”, koje je održano u Dessauu u Njemačkoj, na jednoj od lokacija starog Bauhausa, razmatralo se kako kulturna događanja mogu ojačati strukturne promjene 72 . Događanje je bilo usmjereno na konkretan primjer Zeitza, grada u ruralnom području blizu Dessaua, koji je prošao kroz velike gospodarske i socijalne promjene nakon pada Berlinskog zida i koji se sad suočava s novim izazovima zbog planiranog postupnog prestanka upotrebe ugljena.

Komisija je tijekom festivala novog europskog Bauhausa organizirala i popratno događanje u okviru inicijative „Izazov za pametne gradove” 73 , kojom se pridonosi ciljevima novog europskog Bauhausa na temelju kreativnih rješenja kojima se osigurava kružnost za lokalne zajednice u 136 gradova. Među njima je pet gradova predstavilo svoje inicijative na predavanju posvećenom razvoju praksi kružnoga gospodarstva i ekonomije suradnje u gradovima 74 . Festival novog europskog Bauhausa bio je još jedna prilika da se predstavnici gradova okupe i surađuju na stvaranju prilagodljivih i održivih rješenja.

Sljedeći bi se festival novog europskog Bauhausa trebao održati u travnju 2024.

9.2.2. Druga događanja Europske komisije povezana s novim europskim Bauhausom

Teži se tomu da novi europski Bauhaus bude uključen u razne politike EU-a. Stoga je inicijativa uvelike uključena i u druga događanja i konferencije u organizaciji Komisije:

·prva veća prilika za sastajanje zajednice novog europskog Bauhausa nakon objave Komunikacije bilo je događanje „LIFE u novom europskom Bauhausu”. Na trodnevnoj su konferenciji predstavljeni izvanredni projekti financirani programima LIFE i Obzor 2020., koji se provode u duhu novog europskog Bauhausa i prvi su primjeri novog europskog Bauhausa na djelu. Još je jedan cilj bio predložiti kako bi se u budućim projektima mogla uključiti načela novog europskog Bauhausa;

·Europski tjedan regija i gradova (listopad 2021.), koji je bio usmjeren na Komunikaciju Komisije o novom europskom Bauhausu i uključivanje zajednice;

·politička konferencija u okviru Tjedna održive energije EU-a (listopad 2021.), koja je bila usmjerena na Komunikaciju Komisije o novom europskom Bauhausu i uključivanje zajednice;

·radionica „Novi europski Bauhaus: suradnja, zajednica i kultura za inovacije” na Danima istraživanja i inovacija (rujan 2022.);

·radionice tijekom Europskog tjedna regija i gradova (listopad 2022.) o ulozi regija i gradova u novom europskom Bauhausu, prvom pozivu za inovativne mjere u okviru Europske urbane inicijative te novom europskom Bauhausu i zelenom planu u našim regijama i gradovima;

·inicijativa Europeana, kojom se osnažuju ustanove kulturne baštine u digitalnoj transformaciji, uključila 75 je novi europski Bauhaus u nekoliko objava na blogu, izložbi i galerija;

·predstavništva Komisije u državama članicama u suradnji su s lokalnim i nacionalnim subjektima organizirala događanja u cijeloj Europi, primjerice konferenciju „Zeleni izazovi u prostornoj praksi” u organizaciji Predstavništva Europske komisije u Estoniji zajedno s Estonskim udruženjem arhitekata. U duhu novog europskog Bauhausa na konferenciji u Tallinnu razmatralo se kako planirati i projektirati gradove, zgrade i javni prostor na održive i uključive načine. Predstavništva Europske komisije u Austriji i Češkoj organizirala su u vili Tugendhat u Brnu u Češkoj međunarodni događaj na visokoj razini za promicanje novog europskog Bauhausa, pod nazivom „Novi europski Bauhaus: ljepota, održivost i kulturna baština kroz prizmu vile Tugendhat”. Na događanju se odvijala rasprava između povjerenice Mariye Gabriel, češke članice Parlamenta Martine Dlabajove, češkog zamjenika ministra kulture Vlatislava Ourode, konzervatora i restauratora Ive Hammera te političara i dužnosnika iz sektora arhitekture, urbanog projektiranja, građevinarstva i kulture.

LIFE u novom europskom Bauhausu © Europska unija 2021.

9.2.3. Događanja povezana s novim europskim Bauhausom izvan Europe

Kako bi se postupno razvijala međunarodna dimenzija inicijative, novi europski Bauhaus bio je prisutan i na međunarodnoj sceni:

·digitalna prisutnost na izložbi EXPO Dubai, gdje su predstavljeni projekti/ideje za koje je dodijeljena nagrada novog europskog Bauhausa za 2021.,

·popratno događanje EU-a na konferenciji COP26, koje je bilo usmjereno na globalnu dimenziju novog europskog Bauhausa, i

·predavanje o novom europskom Bauhausu na Svjetskom forumu urbanizma u organizaciji partnera novog europskog Bauhausa Programa Ujedinjenih naroda za ljudska naselja (UN-Habitat).

(1)

Preglednik: https://web.jrc.ec.europa.eu/dashboard/NEB/ .

(2)

  https://wood4bauhaus.eu/  

(3)

  https://www.europeanfashionalliance.org/  

(4)

Novi europski Bauhaus uključuje se u druge programe EU-a, Kreativna Europa, Erasmus+ i Europske snage solidarnosti, kao dodatni element konteksta ili prioritet, čime se zainteresiranim kandidatima omogućuje da povežu svoje projekte s inicijativom.

(5)

Više detalja o pozivima za novi europski Bauhaus za 2021. i 2022. i predviđanja o dostupnim financijskim sredstvima za razdoblje 2023.–2024. nalaze se u Prilogu 1.

(6)

 Više informacija o odabranim projektima i poslovnim partnerstvima možete pronaći na sljedećoj poveznici: https://worth-partnership.ec.europa.eu/worth-partnership-projects/worth-ii-partnership-projects_en.

(7)

  https://youth.europa.eu/discovereu_hr  

(8)

  https://www.nordicbauhaus.eu/into-the-woods#/page=1  

(9)

  https://arkdes.se/slutevenemang-visioner-i-norr/  

(10)

  https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2022-9837  

(11)

  https://www.gov.ie/en/publication/f9879-places-for-people-national-policy-on-architecture/  

(12)

  https://www.culture.gov.sk/ministerstvo/strategia-kultury-a-kreativneho-priemyslu-2030/  

(13)

  https://yearofclimate.care/en  

(14)

  https://www.umweltbundesamt.de/en/research-project-adneb-advancing-the-new-european  

(15)

  https://www.culture.gouv.fr/en/Thematiques/Architecture/Actualites-de-l-architecture/Appel-a-Manifestation-d-Interet-Engages-pour-la-qualite-du-logement-de-demain  

(16)

  https://presidence-francaise.consilium.europa.eu/en/news/the-27-member-states-the-european-commission-and-stakeholders-in-housing-are-committed-to-supporting-the-ecological-transition-in-construction-for-quality-affordable-and-environmentally-friendly-housing/  

(17)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/proximity-and-social-economy-transition-pathway_hr  

(18)

  Inicijativa za cjenovno pristupačno stanovanje (europa.eu) .

(19)

„Tehnologija za dobro” obuhvaća pristupačna i pouzdana rješenja i usluge koje se temelje na tehnologiji i kojima se promiču hvalevrijedni društveni i ekološki ciljevi.

(20)

  https://environment.ec.europa.eu/publications/textiles-strategy_hr  

(21)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/construction/construction-transition-pathway_hr  

(22)

  https://ec.europa.eu/docsroom/documents/47996?locale=hr  

(23)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?qid=1641802763889&uri=CELEX%3A52021PC0802  

(24)

  https://op.europa.eu/hr/publication-detail/-/publication/9f9acd60-8aec-11ec-8c40-01aa75ed71a1  

(25)

  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14534-2021-INIT/hr/pdf  

(26)

  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9242-2022-INIT/hr/pdf  

(27)

  https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2022-0213_HR.html#_section2  

(28)

  https://www.eesc.europa.eu/hr/our-work/opinions-information-reports/opinions/new-european-bauhaus  

(29)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021IR5640  

(30)

  https://commission.europa.eu/about-european-commission/organisational-structure/people-first-modernising-european-commission/people-first-greening-european-commission_hr  

(31)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-inspired/new-european-bauhaus-inspired-future-jrc-site-seville_hr  

(32)

  https://kuleuven.ecaade2022.be/  

(33)

  Početna stranica — EAAE (eaaemadrid2022.es) .

(34)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas/neb-lab-transformation-places-learning_hr  

(35)

  https://education-for-climate.ec.europa.eu/_en  

(36)

  https://otwieramyszkoly.pl/  

(37)

Otvoreni poziv za prijavu partnera privremeno je obustavljen tijekom ljeta 2021. i 2022.

(38)

Mogu se razmotriti sinergije, primjerice sa zajednicom za pakt za ruralna područja uspostavljenom u okviru dugoročne vizije za ruralna područja na razini EU-a, koja okuplja više od 1 200 članova iz ruralnih područja iz cijele Europe: https://rural-vision.europa.eu/index_hr .

(39)

  https://wood4bauhaus.eu/  

(40)

  https://www.europeanfashionalliance.org/  

(41)

  https://www.ceiia.com/ayr  

(42)

  https://www.construction21.org/france/data/sources/users/19148/20220810143309-mouvement-unissons---manifeste-anglais.pdf  

(43)

  https://unun.nu/  

(44)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events/independent-event-building-better-places-people-examples-efficient-stakeholder-engagement-and-2022-10-13_hr  

(45)

  Europska urbana inicijativa | EUI (urban-initiative.eu) .

(46)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/about/high-level-roundtable_hr  

(47)

Projekte koje se želi pridružiti laboratoriju novog europskog Bauhausa mogu predložiti partneri novog europskog Bauhausa , članovi okruglog stola na visokoj razini , dobitnici i finalisti za nagradu novog europskog Bauhausa , nacionalne kontaktne točke novog europskog Bauhausa i korisnici namjenskih poziva za novi europski Bauhaus za financijska sredstva EU-a. Prijatelji novog europskog Bauhausa mogu predlagati ideje te pridonositi projektima kao domaćini ili sponzori, ali nemaju pravo dati prijedlog za projekt. 

(48)

Dva dodatna projekta koja se bave preobrazbom mjestâ za učenje i analizom regulatornog okvira spominju se u poglavlju 5. „Obrazovanje i vještine” i sažetku.

(49)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas/neb-lab-labelling-strategy_hr  

(50)

Sva dokumentacija o kompasu priložena je izvješću, a može joj se pristupiti i na sljedećoj poveznici: https://new-european-bauhaus.europa.eu/document/405245f4-6859-4090-b145-1db88f91596d_hr .

(51)

  https://op.europa.eu/hr/publication-detail/-/publication/bd7cba7e-2680-11ec-bd8e-01aa75ed71a1  

(52)

  https://www.up.pt/neb-goes-south/  

(53)

  https://www.nordicbauhaus.eu/#/page=1  

(54)

  http://mountainbauhaus.eu/  

(55)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/2022-prizes_hr  

(56)

Za iduća izdanja nagrada mogu se predložiti druge tematske kategorije.

(57)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas_hr  

(58)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/press-media_hr  

(59)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/index_hr  

(60)

  https://europa.eu/new-european-bauhaus/stay-touch/e-zine_en  

(61)

  https://www.instagram.com/neweuropeanbauhaus/  

(62)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events_hr  

(63)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_22_2285  

(64)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-inspired/new-european-bauhaus-inspired-future-jrc-site-seville_hr  

(65)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_22_2141  

(66)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_22_2780  

(67)

  https://craft-cities.eu/wp-content/uploads/2022/09/Sixty-cities-join-CrAFt_-press-release-29.09.22.pdf  

(68)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_22_6003  

(69)

Pregled neovisnih događanja možete pronaći na sljedećoj poveznici: https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events_hr . To ne uključuje više od 200 popratnih događanja organiziranih u okviru festivala novog europskog Bauhausa u lipnju 2022.

(70)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/festival_hr  

(71)

  https://english.collegevanrijksadviseurs.nl/projects/new-european-bauhaus/state-architect-network/start-of-european-state-architect-network  

(72)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/festival_hr  

(73)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/

(74)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/news/icc-cities-share-circular-solutions-festival-new-european-bauhaus  

(75)

  https://www.europeana.eu/en/new-european-bauhaus  

Top

Bruxelles, 16.1.2023.

COM(2023) 24 final

PRILOG

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

Izvješće o napretku novog europskog Bauhausa


Financijska sredstva i mjere EU-a za novi europski Bauhaus 1

1.Mjere povezane s preobrazbama na terenu

Novim europskim Bauhausom nastoje se promicati projekti kojima se potiče konkretna preobrazba na terenu, od domova i četvrti preko urbanih i ruralnih područja do fizičkih i virtualnih prostora za sastajanje. Sljedeće su mjere provedene 2021. i 2022.:

1)zasad je najvidljiviji projekt međumisijska tema Obzora Europa za demonstracijske projekte vodilje novog europskog Bauhausa, koji je dovršen 25. siječnja 2022. 2 Šest projekata u užem izboru, CULTUURCAMPUS, NEB-STAR (New European Bauhaus STAvangeR), NEBourhoods, DESIRE (Designing the Irresistible Circular Society), EHHUR (EYES HEARTS HANDS Urban Revolution) i Bauhaus of the Seas Sails, primit će po otprilike 5 milijuna EUR kako bi se proveli njihovi planovi u 12 država članica (Belgija, Češka, Njemačka, Danska, Grčka, Hrvatska, Italija, Latvija, Nizozemska, Portugal, Švedska i Slovenija), kao i u Norveškoj i Turskoj. Obuhvaćat će obnovu zgrada, kružnost, umjetnost, kulturnu baštinu, obrazovanje, pametne gradove, obalna područja, obnovu urbanih i ruralnih područja i drugo.

2)demonstracijskim projektima vodiljama novog europskog Bauhausa potpora će biti pružena u okviru projekta za koordinaciju i potporu CRAFT 3 (CReating Actionable FuTures). Riječ je o projektu od 2 milijuna EUR, koji je u okviru teme usmjerene na novi europski Bauhaus odabran kao dio misije EU-a za klimatski neutralne i pametne gradove, koja se bavi kolaborativnim modelima lokalnog upravljanja povezanima s obnovom urbanog okoliša. Za namjenski poziv Obzora Europa za „oblikovanje zelenijeg i pravednijeg načina života u kreativnim i uključivim društvima putem arhitekture, dizajna i umjetnosti” odabrana su dva projekta i oni trenutačno prolaze postupak pripreme ugovora o bespovratnim sredstvima. Aktivnosti u okviru projekata trebale bi početi u prvoj polovici 2023.;

3)Komisija se zalaže za veću vidljivost teme socijalnog, cjenovno pristupačnog i održivog stanovanja. Cjenovna je pristupačnost ključan element onoga što Komisija želi postići u području stanovanja, posebno u razdoblju gospodarske nestabilnosti, rastuće inflacije i klimatske krize, ali i energetske i stambene krize u Europi. U tom je smislu gradnja i obnova socijalnih i cjenovno pristupačnih stambenih rješenja od presudne važnosti. Komisija uz novi europski Bauhaus pridonosi rješavanju tog izazova. „Davanje prednosti mjestima i ljudima kojima je to najpotrebnije” jedna je od tematskih osi novog europskog Bauhausa u nadolazećim godinama. Inicijativom za cjenovno pristupačno stanovanje 4 , kao jednom od vodećih inicijativa novog europskog Bauhausa, nastoje se ostvariti ciljevi zelenog plana i vala obnove tako da u središtu pozornosti budu ljudi i inovacije. Jednim projektom, koji je pokrenut u ožujku 2022. i koji dobiva potporu u okviru Programa jedinstvenog tržišta (1,2 milijuna EUR), nastoji se uspostaviti europski konzorcij za cjenovno pristupačno stanovanje 5 i pokrenuti 20 pilot-projekata za obnovu i izgradnju četvrti vodilja. Tri druga demonstracijska projekta, SUPERSHINE, ProLight i drOp 6 , koji dobivaju potporu u okviru Obzora Europa (10 milijuna EUR), pokrenuta su u listopadu i studenome 2022. Tako se ostvaruje dodatan napredak u smislu inovacija za vrijeme testiranja i provođenja novih pristupa i metodologija u projektima obnove i gradnje cjenovno pristupačnih stambenih rješenja (npr. u vezi sa sudjelovanjem zajednice, obnovom četvrti i dobrobiti stanovnika, višedioničkom suradnjom i financiranjem, upotrebom digitalnih tehnologija ili širenjem rezultata). Prva dva poziva novog europskog Bauhausa za podnošenje prijedloga koji su usmjereni na obnovu i gradnju socijalnih i cjenovno pristupačnih stambenih rješenja temelje se na integriranom i pametnom pristupu na razini četvrti. Time se, primjerice, omogućuje da se aspekti obnovljive energije, arhitekture i zelene infrastrukture razmatraju zajedno, ističući pritom važnost gospodarske obnove u tim četvrtima. Ti projekti predstavljat će pilot-projekte obnove u smislu „četvrti vodilja”, kako je najavila inicijativa za cjenovno pristupačno stanovanje, čime se osiguravaju nacrti za reprodukciju te se udobnost življenja kao i najnovije tehnološke i socijalne inovacije stavljaju u prvi plan. U okviru projekata će se, upotrebom višedioničkog pristupa, mobilizirati međusektorska industrijska partnerstva na lokalnoj razini kako bi se razvijali, prilagođavali i osmišljavali novi postupci i tehnologije (npr. energetska učinkovitost, kružni materijali, modularna gradnja, pametni životni prostori, ekološki dizajn, pomoćna kućna automatizacija) za obnovu i gradnju socijalnih i cjenovno pristupačnih stambenih prostora na razini četvrti;

4)Komisija će revidirati kriterije EU-a za zelenu javnu nabavu za poslovne zgrade, u skladu sa sustavom Level(s), europskim okvirom za procjenu održivosti zgrada. To je mjera u okviru vala obnove koja pridonosi vrijednostima novog europskog Bauhausa povezanima s aspektima okolišne održivosti, koji su temelj kriterija. Kad je riječ o okviru Level(s), razvoj digitalnih alata za e-učenje i procjenu kako bi se poduprla upotreba okvira dovršen je 2022. te su oni dostupni na više jezika;

5)Komisija radi na smjernicama na razini EU-a za zgrade otporne na klimatske promjene. Te će smjernice biti objavljene u prvoj polovini 2023.;

6)u tom smislu, u temama iz Obzora Europa koje se odnose na područje učinkovite, održive i uključive upotrebe energije (klaster 5, područje 4 u vezi sa zgradama) integrirane su temeljne vrijednosti novog europskog Bauhausa, obuhvaćene i vizijom i misijom partnerstva za zajedničke programe Built4People. Primjerice, u tijeku je tema od 1 milijun EUR koja povezuje novi europski Bauhaus i Built4People u programu rada Obzora Europa za razdoblje 2021.–2022. U okviru projekta NEBULA nastoji se raditi s inovacijskim klasterima za izgrađeni okoliš, razmatrajući pitanja kao što je pristup sufinanciranju, uzajamno učenje i prekogranična suradnja;

7)tijekom 2022. u okviru kohezijske politike nastavili su se ostvarivati rezultate u vezi s novim europskim Bauhausom:

·uključivanjem novog europskog Bauhausa u strategije za socioekonomski i teritorijalni razvoj,

·pokretanjem novih inicijativa kako bi se podržalo ostvarivanje konkretnih projekata novog europskog Bauhausa, i

·isticanjem nekih od najboljih praksi koje su u skladu s novim europskim Bauhausom (putem nagrada novog europskog Bauhausa i drugih inicijativa).

Prije svega, Komisija je postigla veću spremnost država članica da podrže novi europski Bauhaus u programima kohezijske politike, čime je postavljen temelj za uključivanje njegove provedbe u razdoblju 2021.–2027. Sve su države članice u programima za to razdoblje uključile upućivanja na inicijativu novi europski Bauhaus.

Konkretne su mjere kojima se podupire novi europski Bauhaus, primjerice, uključivanje vrijednosti novog europskog Bauhausa u intervencije u vezi s energetskom učinkovitošću ili održivim urbanim razvojem.

Nadalje, Komisija je predložila nekoliko konkretnih načina za podupiranje upravljačkih tijela u razvoju ulaganja u novi europski Bauhaus na terenu.

U srpnju 2022. dvadeset je manjih i srednjih općina odabrano u okviru poziva na nadmetanje „Potpora lokalnim inicijativama novog europskog Bauhausa” 7 te sad primaju prilagođenu, multidisciplinarnu stručnu potporu na terenu kako bi svoje ideje za novi europski Bauhaus pretočile u konkretne projekte. Znanja i iskustva stečena tijekom razdoblja potpore objedinit će se u „alate” naukovanja koji će se dijeliti s drugim općinama, kao i širom javnošću koju zanima razvoj novih projekata novog europskog Bauhausa.

U srpnju 2022. Komisija i Europska investicijska banka uspostavile su model financijskog instrumenta, model teritorijalnog razvoja novog europskog Bauhausa 8 . Taj dobrovoljni instrument pomoći će upravljačkim tijelima da uspostave financijske instrumente i mobiliziraju kohezijske programe kako bi iskoristila javna i privatna sredstva kao potporu projektima novog europskog Bauhausa.

Dana 11. listopada 2022. pokrenut je prvi poziv za inovativne mjere za gradove kao potpora novom europskom Bauhausu u okviru Europske urbane inicijative 9 . Tim će se pozivom dodijeliti do 50 milijuna EUR kako bi se osigurala izravna potpora provedbi vodećih projekata u području preobrazbe urbanih prostora u skladu s vrijednostima i načelima novog europskog Bauhausa.

Nadalje, Komisija je već organizirala dva izdanja nagrada novog europskog Bauhausa 10 , 2021. i 2022. Nagradama novog europskog Bauhausa skreće se pozornost na projekte i ideje koji su usklađeni s načelima novog europskog Bauhausa i koji utječu na lokalne zajednice. One mogu služiti kao izvor inspiracije za građane i lokalne vlade u kontekstu kohezijske politike za razdoblje 2021.–2027. Godine 2021. dodijeljeno je 20 nagrada novog europskog Bauhausa u ukupnoj vrijednosti od 450 000 EUR, dok je 2022. dodijeljeno 18 nagrada u vrijednosti od 345 000 EUR. U kontekstu Europske godine vještina 2023. tema idućeg izdanja nagrada novog europskog Bauhausa bit obrazovanje te će se one proširiti i na zapadni Balkan. U okviru natjecanja 15 inicijativa dobit će ukupno 345 000 EUR kako bi im se pomoglo da dalje razvijaju i promiču svoje projekte i koncepte. Pobjednici će biti proglašeni na službenoj svečanoj dodjeli, koju će organizirati Europska komisija.

2. Mjere povezane s preobrazbom poticajnog okruženja za inovacije

Inovacije, osim pristupa koji se temelje na tehnologiji i tržištu, imaju ključnu ulogu u ostvarivanju ciljeva novog europskog Bauhausa. U 2021. i 2022. provedene su sljedeće mjere za promicanje preobrazbe poticajnog okruženja za inoviranje:

1)u 2021. Europski institut za inovacije i tehnologiju (EIT) uspostavio je zajednicu EIT-a za novi europski Bauhaus, koja okuplja pet zajednica znanja i inovacija. Pokrenula je nekoliko poziva za potporu novom europskom Bauhausu, primjerice:

·poziv „Potpora zajednice EIT-a” za 2021. usmjeren na rast 20 inovativnih i novoosnovanih poduzeća kako bi se povećala održivost, estetika i uključivost njihovih djelatnosti. Dana 5. travnja 2022. objavljeno je 20 odabranih pothvata novog europskog Bauhausa. Ta su vrlo inovativna novoosnovana i rastuća europska poduzeća odabrana među 1 029 prijava te će svako biti nagrađeno uslugama usmjerenima na poslovni rast i potporu vrijednima 50 000 EUR,

·pozivom za zajedničko stvaranje javnog prostora (pokrenut 30. ožujka 2022. i zatvoren 29. svibnja 2022.) nastoje se riješiti izazovi s kojima se suočavaju gradovi kao i prigradska i ruralna područja, usredotočujući se pritom na tematske osi novog europskog Bauhausa. Njime se poziva na inoviranje i djelovanje u javnim prostorima na temelju građanskog sudjelovanja te se traže prijedlozi u kojima se vidi dobro razumijevanje lokalnog ekosustava (uključujući dionike, kulturu i društvenu dinamiku) kao i stručnost u aktivnostima i inovacijama/mjerama povezanima s građanskim sudjelovanjem. Poziv je pokrenut istog dana kao i poziv za aktivnosti građanskog sudjelovanja u vezi s poticanjem građana i krajnjih korisnika da zajednički stvaraju moguća rješenja na temelju pristupa novog europskog Bauhausa 11 .

Partneri zajednice EIT-a za novi europski Bauhaus organizirali su šest hakatona u rujnu i listopadu 2022. kako bi poduprli inovativna rješenja za ključne izazove u zajednicama u cijeloj Europi: 

·Impact Hub Vienna (Austrija): od 20. do 21. rujna,

·Cirka Cph (Danska): od 29. rujna do 6. listopada,

·Zaklada za tehnološke inovacije Tehničkog sveučilišta Katalonije i Gradsko vijeće Vitoria-Gasteiza (Španjolska): od 30. rujna do 2. listopada,

·Sveučilište u Varšavi (Poljska): od 4. do 5. listopada, 

·Regea – Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (Hrvatska): od 3. do 4. listopada, 

·Sveučilište u Torinu (Italija): od 20. do 21. listopada.

Ključno događanje EIT-a, „Gradnja novog europskog Bauhausa” (Berlin), održano je 23. rujna u okviru događanja INNOVEIT Weeks. Na događanju se razmatralo kako politike, institucije i poduzeća mogu pomoći u podupiranju aspekata preobrazbe.

Usto, zajednica EIT-a Kultura i kreativnost 12 imat će ključnu ulogu u podupiranju tema povezanih s novim europskim Bauhausom;

2)projekt partnerstva WORTH II najveći je inkubacijski program EU-a za dizajnere i kreativce u industrijama usmjerenima na stil života. U okviru tog programa dizajneri, MSP-ovi, proizvođači i pružatelji tehnoloških rješenja surađuju i razvijaju inovativne poslovne ideje koje se temelje na dizajnu. Povećavaju svoj inovacijski kapacitet i donose odluke kako bi svoje poslovanje približili klimatskoj neutralnosti i digitalnom vodstvu. Dizajn ima ključnu ulogu u stvaranju novih proizvoda i usluga koji su održiviji, ljepši i uključiviji. Stoga je jedan od tri poziva za iskazivanje interesa u okviru projekta partnerstva WORTH II u razdoblju 2021.–2022. bio usmjeren na novi europski Bauhaus. Šezdeset i pet partnerstva s inovativnim poslovnim idejama dobilo je mogućnost sudjelovati u inkubacijskom programu u okviru kojeg će imati koristi od: a) financijske potpore, b) savjetovanja o poslovnoj strategiji i tehnološkom razvoju, c) pravnog savjetovanja o pravima i zaštiti intelektualnog vlasništva, d) sudjelovanja na izložbama i e) umrežavanja i profesionalnih veza.

Svih 65 projekata usklađeno je s tri temeljne vrijednosti novog europskog Bauhausa: estetika, održivost i uključivost. Projekti završavaju inkubacijskim postupkom u lipnju 2023. 13

Unatoč iznimno teškom razdoblju za ukrajinske kreativce i poduzeća dva partnerstva koja uključuju troje ukrajinskih sudionika odabrana su za primanje potpore. To je znak da EU stoji uz ukrajinske kreativce i MSP-ove;

3)u okviru programa Digitalna Europa pokrenut je projekt digitalnog ekosustava za novi europski Bauhaus. Projektom digiNEB.eu promiču se digitalna rješenja koja će potaknuti rast sve većeg pokreta novog europskog Bauhausa. Njime se povezuju digitalna zajednica i zajednica novog europskog Bauhausa te se informira javnost o digitalnim rješenjima EU-a za sve dionike novog europskog Bauhausa, uspostavljajući tako paneuropski digitalni ekosustav. Projekt digiNEB.eu uključuje članove zajednice novog europskog Bauhausa i druge sudionike iz Italije, Nizozemske, Švedske i Belgije. Nekoliko članova okruglog stola na visokoj razini bit će uključeno kao savjetnici kako bi upravljali projektom;

4)preobrazba mjestâ u skladu s načelima novog europskog Bauhausa zahtijeva i prilagodbu poslovnih modela i razvoj novih pristupa. U tom smislu ekosustav gospodarstva blizine i socijalne ekonomije može bitno pridonijeti inicijativi.

U okviru Programa jedinstvenog tržišta za 2021. pokrenut je poziv za podnošenje prijedloga naziva „Socijalna ekonomija i lokalni zeleni planovi kojima se podržavaju MSP-ovi kako bi bili otporniji”. Njime se nastojalo poduprijeti razvoj partnerstva u regijama i gradovima u vezi s lokalnim zelenim planovima i socijalnom ekonomijom radi jačanja teritorijalne otpornosti i ponovnog definiranja lokalnog gospodarskog rasta u skladu s usporednom tranzicijom. Nekoliko projekata u okviru kojih se radi na izgradnji kapaciteta za gradove/lokalne vlasti i poduzeća socijalne ekonomije, sudjelovanju i osnaživanju građana usmjereno je na novi europski Bauhaus 14 ;

5)inicijativom „Izazov za pametne gradove” 15 , koju provodi Europska komisija, povezuje se raznolika zajednica od 136 gradova iz 21 države članice EU-a koje predstavljaju 34 milijuna građana EU-a. U okviru inicijative provodi se zeleni i digitalni oporavak i razvoj socijalne otpornosti, iskorištavajući pritom najnovije tehnologije. Njome su postavljene jasne smjernice o ekološki održivom, socijalno pravednom i na znanju utemeljenom industrijskom razvoju. U okviru inicijative donesene su strateške smjernice za održiv i uključiv lokalni razvoj te su osmišljeni alati za izgradnju kapaciteta (tj. vodič za lokalne zelene planove, vodič za gradove za usavršavanje i prekvalifikaciju, platforma Tech4Good Marketplace za rješenja kojima se ostvaruje napredak u socijalnim, ekološkim i gospodarskim pitanjima);

6)Europska poduzetnička mreža 16 u okviru usluga koje nude njezini savjetnici za održivost i inovacije organizira posebna informativna predavanja kojima promiče inicijativu novi europski Bauhaus među malim i srednjim poduzećima u građevinskom sektoru u EU-u i drugim zemljama sudionicama;

7)Europska platforma za suradnju klastera 17 promiče novi europski Bauhaus među europskim klasterima, posebno onima koji djeluju u građevinskoj, digitalnoj, kulturnoj i kreativnoj industriji kao i ekosustavima za obnovljivu energiju. Organizacije klastera stoga pomažu MSP-ovima da razmotre mogućnosti i ujedine se kako bi osmislili nove proizvode, usluge i projekte koji će biti u skladu s ambicijama novog europskog Bauhausa. Usto, euroklasteri povezuju i organizacije klastera iz različitih industrijskih ekosustava kako bi zajedno promišljali, poticali ih da se umrežavaju, inoviraju i primjenjuju postupke i tehnologije kako bi ojačali preobrazbu u zelenije i digitalnije gospodarstvo. Primjerice, euroklaster SUSTAIN čini pet članova iz tri zemlje EU-a koji promiču mjere i inovacije u građevinskom sektoru koje se temelje na energetskoj učinkovitosti;

8)predviđena je i financijska omotnica od 13 milijuna EUR u okviru poziva programa LIFE (LIFE-2021-SAP-ENV-ENVIRONMENT), ali prijave nisu prošle evaluaciju.



3. Mjere povezane sa širenjem novih značenja

Širenje novih značenja treća je razina preobrazbe na kojoj su ciljane mjere provedene. Vrijednosti su temelj svakog pokreta. Nužno je surađivati s onima koji razmišljaju o našim vrijednostima, proučavaju ih i prenose, kao što su umjetnici, sociolozi, nastavnici, obrazovne ustanove i organizacije mladih. Sljedeće je postignuto 2021. i 2022.:

1)pozivi za podnošenje prijedloga u okviru godišnjeg programa rada Kreativne Europe za 2022. obuhvaćali su teme i tematske prioritete povezane s novim europskim Bauhausom. Poziv za potporu europskim projektima suradnje otvoren je početkom veljače 2022. Dostavljeno je gotovo 700 prijava, što je rekordan broj i odražava velik interes u kulturnog i kreativnog sektora za suradnju i njihovu potrebu za financijskom potporom. Među projektima odabranima za financiranje oko 20 ih je uvelike nadahnuto načelima novog europskog Bauhausa;

2)u 2022. pokrenut je i novi program mobilnosti za umjetnike i kulturne subjekte te se očekuje da će pridonijeti prioritetima novog europskog Bauhausa. Programom Kultura pokreće Europu poduprijet će se rezidencije umjetnika i druge vrste aktivnosti vezanih uz određeno mjesto. Poticanje društvene preobrazbe u skladu s načelima i vrijednostima novog europskog Bauhausa jedan je od prioriteta koje organizatori mogu odabrati za svoje rezidencije. Pozivi za rezidencije bit će objavljeni 2023.;

3)poziv za podnošenje ponuda za razvoj aktivnosti uzajamnog učenja, kako je najavljeno u Komunikaciji Komisije o novom europskom Bauhausu 18 , objavljen je u prosincu 2022. Njime se nastoji pomoći lokalnim vlastima da integriraju i provode u izgrađenom okolišu načela kvalitete koja su razvijena u okviru sastanka u Davosu i stručne skupine država članica za visokokvalitetnu arhitekturu i izgrađeni okoliš za sve, koja je uspostavljena Novom europskom agendom za kulturu;

4)općim pozivom programa Erasmus+ za 2022. potiče se i sektor visokog obrazovanja i sektor strukovnog obrazovanja i osposobljavanja da predlože saveze za inovacije koji pridonose inicijativi novi europski Bauhaus i nadograđuju obrazovanje inovativnim, kreativnim i održivim pristupima; 

5)godišnjim programom rada za Europske snage solidarnosti za 2022. 19  (donesen 8. studenoga 2021.) i pozivom 20  (pokrenut 17. studenoga 2021.) potiču se projekti za mlade volontere u području okolišne održivosti i novog europskog Bauhausa;

6)pozivom za projekte u okviru inicijative Europski mladi zajedno programa Erasmus+ za 2022. podupiru se transnacionalna partnerstva za organizacije mladih koje provode europski zeleni plan i novi europski Bauhaus;

7)razvija se ruta novog europskog Bauhausa u okviru inicijative DiscoverEU programa Erasmus+ za 2022. (za 18-godišnjake koji putuju po Europi). Ruta će se objaviti početkom 2023.;

8)Europska nagrada za inovativno poučavanje za 2022. 21 zamišljena je kao pothvat kojim se iskazuje pohvala za strast i brigu nastavnika i učenika u europskim obrazovnim sustavima. U drugom je izdanju nagrada 98 projekata dobilo europsku nagradu za inovativno poučavanje u četiri kategorije: rani i predškolski odgoj i obrazovanje, osnovnoškolsko obrazovanje, srednjoškolsko obrazovanje i škole za strukovno obrazovanje. Tematsko područje odabrano za ovogodišnje izdanje nagrada povezano je s novim europskim Bauhausom: „Zajedničko učenje, promicanje kreativnosti i održivosti”;

9)godišnja je tema eTwinninga za 2022. „Naša budućnost: lijepa, održiva, zajednička. Škole i novi europski Bauhaus: zamišljanje kreativnog okruženja za učenje u zelenim i uključivim školama”. Nastavnike i školsko osoblje poziva se na promišljanje s učenicima o viziji idealne škole (lijepe, održive, zajedničke).

Od 26. rujna do 20. listopada 2022. odvijala se kampanja eTwinning Weeks, kojom se nastojalo potaknuti eTwinnere da osmisle nove kvalitetne projekte u vezi s godišnjom temom. Kampanja je organizirana u posebnoj namjenskoj grupi (kojoj mogu pristupiti samo eTwinneri) te je u okviru nje pružena potpora sudionicima u obliku raznih aktivnosti usmjerenih na temu, kao što su interaktivni internetski seminari, partnerski sajmovi, galerija projektnih aktivnosti i forum s pitanjima i odgovorima.

Od 20. do 22. listopada 2022. održana je godišnja konferencija eTwinninga. U okviru događanja nastojalo se informirati javnost, uključiti sudionike i poučiti ih o tome kako eTwinning može pomoći nastavnicima da u svojim školama primijene temu godine – novi europski Bauhaus;

10)poziv za preobrazbu mjestâ za učenje zatvoren je 31. prosinca 2022. Njime su se tražili projekti koji su usmjereni na preobrazbu mjesta za učenje koja povezuju opipljivo mjesto s inovativnim pedagoškim metodama i lokalnom zajednicom. Komisiju su zanimale prijave tekućih ili novih projekata u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i znanja koji odražavaju vrijednosti novog europskog Bauhausa (održivost, estetika, uključivost) i kojima se nastoji postići preobrazba:

·fizičkog prostora za obrazovanje i znanje,

·načina učenja ili stjecanja znanja i/ili obrazovnog i pedagoškog fokusa,

·odnosa s lokalnom zajednicom.



4. Financijska sredstva EU-a za novi europski Bauhaus – tablice sa sažecima

Financijska sredstva stavljena na raspolaganje za inicijativu, većinom u okviru namjenskih poziva za novi europski Bauhaus za razdoblje 2021.–2022.

·Zasad se financijska sredstva stavljena na raspolaganje za inicijativu dodjeljuju u okviru postojećih programa EU-a. Taj postupak uključivanja novog europskog Bauhausa doveo je do poziva koji su u potpunosti namijenjeni inicijativi (vidjeti sažetak u tablici u nastavku).

Program EU-a

Financijska sredstva 2021.–2022. (namjenski pozivi za novi europski Bauhaus)

Dodatne informacije

Obzor Europa

50,5 milijuna EUR

Financijska sredstva u okviru klastera, misija i inicijative na razini više ZZI-jeva „Zajednica EIT-a za novi europski Bauhaus”

Kohezijska politika (EFRR)

52,5 milijuna EUR

Financijska sredstva u okviru tehničke pomoći i Europske urbane inicijative

Brojka ne uključuje financijska sredstva dodijeljena za godišnje nagrade novog europskog Bauhausa

Program LIFE

0,15 milijuna EUR

Financijska sredstva za događanje na platformi za razmjenu znanja (LIFE u novom europskom Bauhausu)

Predviđena je i financijska omotnica od 13 milijuna EUR u okviru poziva programa LIFE, ali prijave nisu prošle evaluaciju

Program jedinstvenog tržišta, uključujući program COSME

2,2 milijuna EUR

Financijska sredstva u okviru Inicijative za cjenovno pristupačno stanovanje i projekta partnerstva WORTH II

Program Digitalna Europa

1 milijun EUR

Financijska sredstva u okviru višegodišnjeg programa rada za Digitalnu Europu za razdoblje 2021.–2022.

UKUPNO za namjenske pozive za novi europski Bauhaus 2021.–2022.

106,35 milijuna EUR

Okvirna financijska sredstva za inicijativu, većinom u okviru namjenskih poziva za novi europski Bauhaus za razdoblje 2023.–2024.

·U razdoblju 2023.–2024. nastavit će se uključivanje novog europskog Bauhausa u programe. Trenutačno se većina dostupnih podatka odnosi na program Obzor Europa (vidjeti tablicu u nastavku).

Program EU-a

Financijska sredstva 2023.–2024. (namjenski pozivi za novi europski Bauhaus)

Dodatne informacije

Obzor Europa

106,3 milijuna EUR

Financijska sredstva u okviru klastera i misija

Financijska sredstva za inicijativu na razini više ZZI-jeva „Zajednica EIT-a za novi europski Bauhaus” još nisu potvrđena (u tijeku je poziv EIT-a za potporu inicijativama na razini više ZZI-jeva).

Dodatna financijska sredstva stavljena na raspolaganje u okviru poziva koji pridonose novom europskom Bauhausu

·Pozivi koji pridonose novom europskom Bauhausu pozivi su koji djelomice podupiru inicijativu tako da je uključuju kao element konteksta ili prioritet (nema posebnih proračunskih sredstava za novi europski Bauhaus).

·Osim Obzora Europa pozivi koji pridonose novom europskom Bauhausu predviđaju se 2023. u okviru programa Erasmus+, Kreativna Europa, Europske snage solidarnosti i LIFE (vidjeti tablicu u nastavku).

Program EU-a

Dodatne informacije

Program LIFE

Kao što je bio slučaj 2022., novi će europski Bauhaus biti jedan od ciljeva obuhvaćenih pozivom programa LIFE za 2023. bez posebno dodijeljenog proračuna. Ukupni proračun za poziv bit će otprilike 92 milijuna EUR.

Poziv će se pokrenuti u travnju 2023., a prijave će se podnositi u dva koraka. Rezultati se očekuju krajem 2023./početkom 2024.

Kreativna Europa

Godišnji program rada za Kreativnu Europu za 2023. donesen je 31. kolovoza 2022. Kad je riječ o kulturnom i međusektorskom potprogramu, očekuje se da će više mjera, uključujući nove programe mobilnosti za umjetnike i kulturne subjekte, u okviru rezidencija i kulturnih programa usmjerenih na konkretna područja pridonijeti temama novog europskog Bauhausa. I projekti suradnje i inovacijski laboratoriji izričito upućuju na novi europski Bauhaus u opisu mjera.

Erasmus+

Godišnji program rada za Erasmus+ za 2023. donesen je 25. kolovoza 2022.

Kao što je bio slučaj 2022., godišnjim programom rada novi je europski Bauhaus obuhvaćen u okviru prioriteta „Zeleno”, jednog od četiri opća prioriteta programa Erasmus+. To znači da se potiče da se u sve projekte u okviru programa u svim obuhvaćenim sektorima uključi taj aspekt.

U okviru nekih mjera programa gdje se to smatra posebno relevantnim poveznica je još izravnija: to je slučaj s centrima strukovne izvrsnosti (projekti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja kojima se povezuju lokalni/regionalni partneri iz različitih zemalja koji razvijaju aktivnosti kojima žele uspostaviti ekosustave vještina), savezima za inovacije (kojima se nastoji poticati inoviranje suradnjom među dionicima u visokom obrazovanju, strukovnom obrazovanju i osposobljavanju i širem socioekonomskom okruženju), inicijativom Europski mladi zajedno kojom se potiče suradnja među nevladinim organizacijama mladih i u sportu (u okviru inicijative SHARE – SportHub: Savez za regionalni razvoj u Europi, kojom će se i dalje promicati uloga sporta i fizičke aktivnosti kao alata za gospodarski, društveni i kulturni razvoj koji pridonosi zdravijim i aktivnijim zajednicama te stvaranju prostorâ za zdrav način života).

Europske snage solidarnosti

Pripremne aktivnosti u vezi s godišnjim programom rada za Europske snage solidarnosti za 2023. nastavljene su tijekom proljeća 2022. Relevantna provedbena odluka donesena je krajem kolovoza, čime je postavljen temelj za pripremu općeg poziva za podnošenje prijedlogâ za 2023., koji je objavljen 24. studenoga 2022.

Prioriteti politike u programu rada za 2023. uključuju upućivanje na novi europski Bauhaus u okviru ciljeva za okolišnu održivost i klimatskih ciljeva, kako slijedi: „Uvelike se potiču aktivnosti koje pridonose postojećim inicijativama EU-a u području okolišne održivost (npr. novi europski Bauhaus, strategija EU-a za šume, točnije njezina inicijativa za tri milijarde stabala, i klimatske misije EU-a).”

Dodatna financijska sredstva – pripremno djelovanje (na prijedlog Europskog parlamenta)

Financijska sredstva EU-a

Proračun

Dodatne informacije

Pilot-projekti i pripremna djelovanja

2 milijuna EUR

Jedan od projekata laboratorija novog europskog Bauhausa, koji vodi Komisija, usmjeren je na razvoj alata kojima se određuje i prepoznaje što određenu inicijativu čini inicijativom novog europskog Bauhausa. Ta strategija označavanja provodi se u okviru pripremnog djelovanja za platformu novog europskog Bauhausa za upravljanje znanjem.

(1)

 Svrha je ovog priloga dati pregled mjera kojima se provodi ili podupire novi europski Bauhaus, posebno onih koje se financiraju sredstvima EU-a. Namjera nije bila dati sveobuhvatan popis tih mjera, nego predstaviti glavne mjere i navesti relevantne i reprezentativne primjere drugih.

(2)

Program rada Obzora Europa za razdoblje 2021.–2022. obuhvaćao je nekoliko tema u klasterima 2, 4, 5 i 6 i misijama programa rada koje su izravno pridonosile novom europskom Bauhausu. Te će teme početi davati rezultate tijekom nadolazećih godina. To obuhvaća 44 milijuna EUR namjenskih financijskih sredstava za novi europski Bauhaus, ne uključujući teme u kojima je novi europski Bauhaus bio uključen kao element konteksta i koje vrijede 123 milijuna EUR.

(3)

  https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/climate-neutral-and-smart-cities_hr

(4)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/social-economy-eu/affordable-housing-initiative_hr

(5)

  https://shape-affordablehousing.eu/  

(6)

https://cordis.europa.eu/

(7)

  https://c.ramboll.com/local-support-new-european-bauhaus?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=twit1  

(8)

  https://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/publications/communications/2022/new-european-bauhaus-territorial-development-model-neb-tdm-financial-instrument  

(9)

  https://www.urban-initiative.eu/new-european-bauhaus-topic-first-call  

(10)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/2022-prizes_hr  

(11)

Na sljedećoj poveznici nalazi se 18 nagrađenih projekata: https://eit.europa.eu/news-events/news/eit-community-announces-new-european-bauhaus-citizen-engagement-projects .

(12)

  https://eit.europa.eu/news-events/news/multi-million-euro-partnership-culture-and-creativity-launched-eit-culture  

(13)

 Više informacija o odabranim projektima i poslovnim partnerstvima možete pronaći na internetskoj stranici programa: Projekt partnerstva WORTH (europa.eu) .

(14)

 Primjerice: Projekt SEA4NEB: Financiranje i pozivi za podnošenje ponuda (europa.eu) i projekt eLabHauSE: Financiranje i pozivi za podnošenje ponuda (europa.eu) .

(15)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/  

(16)

  https://een.ec.europa.eu/  

(17)

  https://clustercollaboration.eu/  

(18)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/IP_21_4626  

(19)

  https://www.solidaritaetskorps.at/wp-content/uploads/2021/11/2022-annual-work-programme_esk.pdf  

(20)

  https://europa.eu/youth/sites/default/files/european_solidarity_corps_guide_2022.pdf  

(21)

  https://innovative-teaching-award.ec.europa.eu/european-innovative-teaching-award-2022_hr  

Top

Bruxelles, 16.1.2023.

COM(2023) 24 final

PRILOG

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

Izvješće o napretku novog europskog Bauhausa


Kompas

novog europskog Bauhausa



Novi europski Bauhaus

Inicijativa novi europski Bauhaus omogućuje zelenu tranziciju našeg društva i gospodarstva. U okviru inicijative pozivaju se svi Europljani da zamisle i zajedno izgrade održivu i uključivu budućnost koja nas ispunjava na estetskoj, umnoj i duševnoj razini. Nastoje se preobraziti razni gospodarski sektori, posebno izgrađeni okoliš, kako bi mogli pridonijeti klimatskim ciljevima i boljoj kvaliteti života svih građana.

Novi europski Bauhaus je inicijativa koja bi trebala pokrenuti aktere na raznim razinama, od velikih poduzeća do građanskih inicijativa, od nacionalnih vlada do gradskih vijeća. Ona predstavlja nadu i perspektive koje zelenom planu, europskom klimatskom programu, dodaju kulturnu i kreativnu dimenziju kako bi se ostvario napredak u području održivih inovacija, tehnologije i gospodarstva. Inicijativa donosi koristi ekološke tranzicije konkretnim lokalnim iskustvima. Osigurava prostor za stvaranje i ispitivanje ideja na temelju:

·estetike, koja podrazumijeva kvalitetu iskustva i stila, izvan okvira funkcionalnosti,

·održivosti, od klimatskih ciljeva do kružnosti, nulte stope onečišćenja i bioraznolikosti,

·uključivosti, od poštovanja raznolikosti i ravnopravnosti za sve do osiguranja dostupnosti i cjenovne pristupačnosti.

Atraktivan, održiv, zajedno

Kako bi se postigli ciljevi europskog zelenog plana i tranzicija na održivo društvo, treba se dogoditi sveobuhvatna promjena na mnogim razinama.

Održivost se može postići jedino zajedničkim naporima mnogih aktera.

Na razini društva ekološke će se inovacije ostvariti samo uz promjene gospodarskog okvira ili odnosa moći. Tehnološki pomak treba se podržati dubljim promjenama koje se odnose na ponašanja, stavove i paradigme.

Na individualnoj razini održivost najviše ovisi o suosjećanju, empatiji, jedinstvu, kreativnosti i mogućnosti promjene paradigma. Ljudi će prihvatiti ili poticati promjene kad ih vide. Nužna je kvaliteta životnog okruženja, a umjetnost i kultura imaju ključnu ulogu u njegovu poboljšanju. Inicijativa se stoga nadovezuje na postojeće okvire kao što je sustav kvalitete građevinske kulture u skladu s Deklaracijom iz Davosa.

Od nada do ambicija

Kako bismo zajedno izgradili budućnost ugodnu za život, moramo nade pretvoriti u jasne ambicije i uspostaviti dosljedne

putove kako bismo ih ostvarili. Europska komisija u Komunikaciji o novom europskom Bauhausu iz 2021. najavila je razvoj alata kojima se utvrđuje kako se vrijednosti i načela inicijative mogu pretočiti u konkretne projekte. Strategijom označivanja novog europskog Bauhausa, koja je projekt laboratorija novog europskog Bauhausa pod vodstvom Komisije, ispunit će se to obećanje tako što će se osigurati instrumenti za prepoznavanje, određivanje i procjenu kvalitete u odnosu na novi europski Bauhaus. Strategija označivanja novog europskog Bauhausa funkcionirat će na temelju dviju različitih, ali povezanih razina: kompasa novog europskog Bauhausa i alata novog europskog Bauhausa za (samo)procjenu.

·Kompasom su definirana ključna obilježja projekata novog europskog Bauhausa koji mogu služiti kao primjer. Može se primijeniti na razne tipologije: zgrade, proizvode, usluge, modele obrazovanja itd. U njemu su navedeni smjerovi u kojem može ići promjena, s tri uzastopne razine ambicije, kako bi se oblikovatelje politika i nositelje projekata poduprlo u prvim fazama djelovanja.

·Alatima za (samo)procjenu dodat će se određena razina detalja u taj okvir i uvesti posebni popisi mjerljivih kriterija za određene vrste projekata.

Dokument kompasa stoga je prvi korak kojim se oblikovateljima politika i nositeljima projekata pomaže da sagledaju svoje projekte iz više kutova i utvrde kako bi mogli ojačati svoje ambicije u vezi s novim europskim Bauhausom.

Što je kompas?

Kompas novog europskog Bauhausa orijentacijski je okvir za oblikovatelje politika i nositelje projekata koji žele primijeniti načela i kriterije novog europskog Bauhausa na svoje aktivnosti. U kompasu su predložene smjernice za razvoj projekata novog europskog Bauhausa te je određen temelj za preciznije alate za procjenu.

U kompasu novog europskog Bauhausa opisane su tri temeljne vrijednosti inicijative i način na koji projekt uistinu postaje usklađen s novim europskim Bauhausom. Kako bi se to postiglo, u kompasu su utvrđena i tri načela rada koja se primjenjuju na sustav vrijednosti.

Konkretnije:

·u kompasu se pokazuje što „atraktivan, održiv i zajedno” znači na tri razine ambicije,

·kompas sadržava opis triju temeljnih načela kojima je definiran način rada u skladu s novim europskim Bauhausom: participativni postupak, višerazinsko uključivanje i transdisciplinarni pristup,

·kompas je usmjeren na kapacitet projekata novog europskog Bauhausa da se ispituju i promiču nove vizije i postupci, uz dugoročnu viziju,

·kompas se temelji na postojećim teorijama i modelima, dok se istodobno može razvijati u skladu s eksperimentalnom prirodom inicijative,

·kompas će se ispitati na temelju interakcije sa zajednicom novog europskog Bauhausa. Novi europski Bauhaus otpočetka je usmjeren na učenje iz iskustava i postupni napredak,

·kompas ne zamjenjuje kriterije za pozive za financijska sredstva.

Kako kompas funkcionira?

U kompasu novog europskog Bauhausa za svaku su vrijednost i svako načelo rada navedene tri razine ambicije kako bi se nadahnulo i vodilo osmišljavanje projekta od prve faze. To se uglavnom radi pitanjima i primjerima. Kompasom se nastoji stvoriti funkcionalan i jasan referentni okvir u kojem se razlikuju manje-više ambiciozni pothvati. Svaki oblikovatelj politika ili nositelj projekta može ispitati svoje ambicije u vezi s novim europskim Bauhausom uz primjere projekata i pitanja za usmjeravanje kao referentne materijale.

Prva je razina ambicije osnova. Ovdje su kompasom utvrđena temeljna obilježja projekta novog europskog Bauhausa. Projekt se može smatrati usklađenim s novim europskim Bauhausom samo ako se postigne ta razina. Druga i treća razina nadovezuju se na početne definicije i proširuju ih većim težnjama. Što je veća ambicija, to će vrijednosti i načela rada projekta biti više povezani i preklapati se.

Najviše razine ambicije pokazuju koje je idealno krajnje stanje vrijednosti ili načela. Svaki projekt imat će posebnu kombinaciju ambicija, ovisno o kontekstu i dostupnim resursima.

Za svaku razinu ambicije svake vrijednosti ili načela pripremljena su pitanja za usmjeravanje. Neka od njih primjenjiva su samo na početku projekta, a većina se može primijeniti i na projekte koji se već razvijaju ili su čak dovršeni. Ovisno o vrsti projekta mogu se dodati i druga pitanja na temelju opisa vrijednosti i načela. Na pitanja ne bi trebalo odgovarati samo s „da” ili „ne”, nego su ona poziv na razmišljanje o ostvarivanju ambicije.

Moć primjera 

Kako bi se omogućilo bolje razumijevanje razina, opis svake ambicije popraćen je oglednim projektom, bilo projektom finalista za nagradu novog europskog Bauhausa ili projektom drugih korisnika namjenskih poziva novog europskog Bauhausa. Ti su dijelovi teksta odabrani jer najbolje prikazuju praktičnu primjenu određene razine ambicije neke vrijednosti ili načela. Usto, šest je projekata analizirano na temelju svih vrijednosti i načela rada kako bi se pokazalo kako se kompas može primijeniti na projekte. Kao što je slučaj s novim europskim Bauhausom, taj je kompas povezan i s nekoliko alata politike i zakonodavstava. Na kraju dokumenta možete naći pregled navedenoga, kao i popis znanstvenih izvora upotrijebljenih kako bi se pripremio sustavni pregled razina ambicije.

Integriranje vrijednosti i načela

 

Vrijednosti i načela nisu novi sami po sebi, ali u okviru novog europskog Bauhausa teži se tomu da se svih šest integrira u projekte inicijative, barem na osnovnoj razini.

Najviše razine ambicije svake vrijednosti ili načela uvijek uključuju riječ preobrazba. U slučaju vrijednosti „održiv” riječ je o promjeni paradigme prema obnovi i gradnji novih pozitivnih odnosa s prirodom. U slučaju vrijednosti „atraktivan” riječ je o smislenim iskustvima usmjerenima prema širem konceptu „nas”, a u slučaju vrijednosti „zajedno” radimo na sprečavanju lokalnih i globalnih nepravdi te ukidanju zastarjelih socijalnih modela.

Načela rada služe kao smjernice za provedbu projekata preobrazbe. Projekti s najvećom ambicijom u odnosu na participativne postupke potiču zajednice da samostalno donose odluke i upravljaju. Transdisciplinarne inicijative temelje se na suradničkom pristupu stvaranju znanja među osobama koje posjeduju lokalno, tradicionalno i akademsko znanje. Provode se na više razina i povezuju lokalne strategije usmjerene na konkretna područja s globalnom mrežom aktera, istodobno uzimajući u obzir širi globalni učinak inicijativa.

Kompas je strukturiran tako da kombiniranje najviših razina ambicije svake vrijednosti i načela podrazumijeva pokretanje sveobuhvatne preobrazbe načina na koji organiziramo naša društva. Nema mogućeg kompromisa između vrijednosti i načela (ili jedno ili drugo). Umjesto toga, oni se međusobno dopunjuju kako bi se postigao nov način života koji uključuje sve aspekte. To bi moglo utjecati na gospodarske modele, upravljačke strukture i načine razmišljanja, što se uzima u obzir u mnogim projektima.

To čini promjenu paradigme od praksi i načina razmišljanja koji se temelje na praksama vađenja, onečišćavanja i iskorištavanja prema zajedničkom oblikovanju pravednog društva za sve koji poštuju granice našeg planeta. S obzirom na klimatsku krizu, gubitak bioraznolikosti, sve veće globalne nejednakosti, sukobe i ratove koji utječu na najranjivije u društvu – potrebno je što prije riješiti mnoge i međusobno povezane krizne situacije. Kompas nas usmjerava prema poželjnom i pozitivnom putu preobrazbe u kojem se tri vrijednosti – održiv, zajedno i atraktivan – međusobno dopunjuju kako bi se oblikovao nov način života.

U okviru mnogih inicijativa koje su pokrenute u posljednje dvije godine nisu nađeni samo novi načini za promjenu njihovih projekata, nego i organizacija i partnera oko njih, a u nekim slučajevima i društva u cjelini. Pronalaženjem novih načina obavljanja bankarskih usluga kojima se poštuju ljudi kojima je to najpotrebnije. Organiziranjem projekata skupnog financiranja koji se zaista provode odozdo prema gore. Pronalaženjem rješenja koja se temelje na prirodi i koja čine strukturu grada otpornijom.

Ili promišljanjem o tome što je dragocjeno na nov način.

Kompasom se promiču daljnji koraci kako bismo mogli vrijednosti i načela novog europskog Bauhausa primijeniti u oblikovanju preobrazbe koja je atraktivna, održiva i koja spaja ljude i zajednice.



Atraktivan

Što uslugu, internetsku platformu, ulicu ili skulpturu čini atraktivnima?

Umjetnost i kultura sa svojom raznolikošću naše živote čine lijepima i sadržajnima. Kompasom su definirane tri kumulativne ambicije atraktivnih projekata: (ponovno) aktiviranje kvaliteta određenog konteksta uz istodobni doprinos našoj fizičkoj i mentalnoj dobrobiti, povezivanje različitih mjesta i ljudi te poticanje osjećaja pripadnosti s pomoću smislenih kolektivnih iskustava i stvaranje radi integracije novih trajnih kulturnih i društvenih vrijednosti.

Ne uzimajući u obzir osobne preferencije, u okviru novog europskog Bauhausa baš kreativni proces projekt čini atraktivnim. Atraktivan projekt nastaje kad njegovi autori ulože zajednički senzibilitet, inteligenciju i sposobnosti u stvaranje pozitivnog i dragocjenog iskustva koje nadilazi funkcionalnost. Projekt u okviru kojeg se uistinu uzimaju u obzir kontekst i korisnici potiče uzajamnu brigu i može biti moćan pokretač promjena.

Atraktivan

1. AMBICIJA: aktiviranje

Ponovno aktiviranje konteksta • Osjetilno iskustvo • Estetika

Atraktivan projekt unapređuje fizičku i mentalnu dobrobit osoba, odnosno ne uzima u obzir samo njihove potrebe, nego i njihova osjetila i osjećaje. Njime se aktiviraju kulturna, društvena i prirodna obilježja nekog mjesta kako bi se stvorila jedinstvena i pozitivna iskustva. Projektom se potiče informiranost o mjestu i baštini zajedno s njihovom raznolikošću, dok se istodobno promiče vlastita estetika.

PRIMJER

Kako bi arhitektura trebala reagirati na iznimno lijep krajolik golemog estetskog učinka? Špilje Caño de Hierro (Španjolska) desetljećima su bile zakopane pod ruševinama i raslinjem. Projekt u špiljama Caño de Hierro dio je obnove baštine Hornachuelosa za ljude koji ondje žive, kojim se želi istaknuti golemo prirodno, povijesno i arhitektonsko bogatstvo grada. Predložena je izgradnja šetnice. Oplata od prirodne trske oponaša nepravilnost špilja. Boja je u skladu s bojom stijena.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE: 

·Uzima li se u okviru projekta u obzir udobnost korisnika (npr. u smislu materijala, svjetlosti, zraka, buke)? Kako je ona uključena u projekt?

·Uzimaju li se u okviru projekta u obzir osjetilna opažanja (vizualna, slušna, taktilna ili olfaktorna) i emocionalni senzibilitet? Kakvom se iskustvu teži?

·Odražava li projekt regionalne/lokalne posebnosti i oslanja li se na lokalne materijale i vještine? Na koji način?

·Odražava li projekt odluke o estetici (npr. u smislu kompozicije, boja, ravnoteže ili kompatibilnosti materijala)? Na koji način?

_______________________________________

2. AMBICIJA: povezivanje

Povezivanje među kontekstima • Kolektivno iskustvo • Osjećaj pripadnosti

Atraktivan projekt nudi više mogućnosti za smislene socijalne interakcije i kolektivna iskustva. Takvim se projektom jača osjećaj pripadnosti i obogaćuju se životi povezivanjem raznih mjesta i ljudi. Novim vezama nastalima u okviru projekta promiče se otvorenost i uzajamna briga.

PRIMJER

Muzej osjetila (Nizozemska) projekt je u kojem se susreću istraživanje i arhitektura. Riječ je o projektu socijalnog inoviranja arhitektonskih postupaka razvojem metode zajedničkog osmišljavanja kojom se osobe s invaliditetom i arhitekte zajedno uključuje u kreativni pothvat. Ishod je zanimljiv prostor koji privlači sva osjetila (sluh, dodir, miris, vid, pokret), čime uključivost i dijalog dobivaju arhitektonski izričaj, a posjet muzeju postaje novo iskustvo.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Pruža li projekt privlačne i ugodne prostore koji okupljaju ljude u različitim okruženjima? Na koji način?

·Pruža li se projektom osjećaj zajedništva ljudima koji imaju različita iskustva i stajališta? Kako se njime jača taj osjećaj zajedništva?

·Pružaju li se projektom mogućnosti za učenje o novim idejama, mjestima ili ljudima? Na koji način?

·Je li projekt interaktivan? Nude li se njime mogućnosti za susrete ili spoznaje? Kako sudionici mogu komunicirati s projektom?

_______________________________________

 

3. AMBICIJA: integriranje

Omogućivanje stvaranja • Restrukturiranje vrijednosti • Dugotrajan pokret

Atraktivnim projektom omogućuje se stvaranje i zajedničko ponovno osmišljavanje mjesta, načina života i zajednica s kojima se poistovjećujemo. Njime su obuhvaćene kulturne i društvene vrijednosti, konkretno uz smisleno iskustvo koje je usmjereno na širi koncept „nas” (uključujući svijet kojem ne pripadaju ljudi). Time se nastoje predvidjeti buduće preobrazbe te se može uspostaviti dugotrajan pokret.

PRIMJER

Baubotanik (Njemačka) inovativan je oblik održive arhitekture kojim se tehnički građevinski materijali djelomice zamjenjuju živim drvećem. Strukture Baubotanika razvijaju se za svojeg životnog vijeka. Mijenjaju se zajedno s prirodom i nadilaze dihotomiju izgrađenog okoliša i životnog okruženja. U ovom se slučaju briga i održavanje smatraju kreativnim postupkom suradnje kojim se oblikuje budući razvoj. To međudjelovanje ljudske aktivnosti i rasta biljaka jača osjećaj zajedništva i slavi estetiku prirode, uključujući prizore, mirise, zvukove i osjećaje.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Mogu li sudionici propitivati i ponovno osmišljavati svoj način života u okviru projekta? Kako to mogu učiniti?

·Stvaraju li se u okviru projekta nove poticajne navike? Koje su to navike i kako se stvaraju?

·Jesu li razmotrene buduće potrebe korisnika projekta? Kako bi se u okviru projekta moglo pristupiti tom dugoročnom načinu razmišljanja?

·Mijenja li projekt živote sudionika na bolje? Kako mijenja njihove živote?

Održiv

Kompas novog europskog Bauhausa usmjeren je na krajnje ciljeve (ambicije) i ekološki aspekt održivosti jer je socijalni aspekt razmotren i u okviru treće vrijednosti novog europskog Bauhausa, „zajedno”.

U kompasu je stoga zadržana definicija koja je upotrijebljena u europskom okviru kompetencija za održivost GreenComp: „Održivost znači davanje prioriteta potrebama svih oblika života i potrebama planeta tako da se osigura da ljudska djelatnost ne prekorači granice planeta.”

Osnovna ambicija u kompasu koja se odnosi na održivost povezana je s konvencionalnim obilježjima kao što je mogućnost očuvanja ili produljenja iskoristivosti, a sljedećom razinom razmotren je cijeli sustav projekta. Najveća je ambicija obnova prirode i ponovno povezivanje s njom.

Posljedice poštovanja tih triju vrijednosti (npr. učinak na način života, odnose i gospodarstvo, koji je katkad uključen i u širu definiciju održivosti) spominju se na kraju dokumenta, gdje se vrijednosti objedinjuju.

Održiv

1. AMBICIJA: prenamjena

Očuvanje • Popravak, ponovna upotreba i smanjenje • Modernizacija, obnova

Održivim projektom nastoji se nešto prenamijeniti kako bi se izbjegao i smanjio učinak na okoliš te se prednost daje trajnosti, prilagodljivosti i mogućnosti recikliranja. Njime se nastoje preispitati usluge, proizvodi i mjesta kako bi se smanjilo onečišćenje i ugljični učinak te upotreba resursa, materijala i energije. Razmatra se životni vijek proizvoda. U projektima za prenamjenu sudionici su upoznati s učinkom inicijative na okoliš te teže tomu da smanje svoj ekološki otisak.

PRIMJER

Drveni paviljon BUGA (Njemačka) utjelovljenje je novog pristupa digitalnoj gradnji drvom. Impresivan drveni krov proteže se 30 metara iznad prostora za javna događanja, a za taj jedinstven arhitektonski prostor upotrijebljena je najmanja moguća količina materijala. Zbog inovativnog sustava gradnje može se u potpunosti ponovno montirati na drugoj lokaciji i reciklirati na kraju životnog vijeka.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Kako bi se u okviru projekta mogle ispuniti njegove potrebe a da se pritom upotrebljava manje materijala, npr. dijeljenjem resursa?

·Može li se upotreba produljiti, npr. obnovom ili tako da se uvede mogućnost popravka ili modernizacije? Kako bi se to moglo postići?

·Može li se učinak projekta na okoliš smanjiti, npr. smanjenjem upotrebe energije, vode, pesticida, CO2 i drugih štetnih tvari? Na koji način?

·Mogu li se dijelovi ili elementi zamijeniti prirodnim materijalima ili drugim manje štetnim sredstvima? Na koji način?

·Može li se prednost dati rješenjima za obnovljivu energiju koja su pogodnija za bioraznolikost? Na koji način? _______________________________________

 

2. AMBICIJA: zatvaranje kruga

(Industrijski) sustav • Kružnost • Prerada otpada

Održivim projektima nastoji se zatvoriti krug, smanjiti linearne postupke ili ih preobraziti u kružne postupke kako bi se postigla nulta stopa onečišćenja. Njima se razmatra opseg nekog (industrijskog) sustava. U okviru projekata kojima se zatvara krug aktivno se uključuju svi drugi akteri u ciklusu faze osmišljavanja, proizvodnje, upotrebe i odbacivanja njihove inicijative.

PRIMJER

Modularni sustav gradnje Vivihouse (Austrija) otvara svijet gradnje široj javnosti. Taj dugotrajan i prilagodljiv graditeljski set sastoji se od modularnih drvenih okvira ispunjenih održivim materijalima kao što su bale sijena za izolaciju. Projektom se korisnike, urbaniste, obrtnike i poduzeća poziva na primjenu modularnog sustava i zajedničko razmatranje novih oblika urbanističkog planiranja u kružnom gospodarstvu.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Funkcionira li inicijativa u skladu s načelima kružnoga gospodarstva, npr. sa zatvaranjem cijelog ciklusa materijala ili preradom otpada? Na koji način?

·Surađuju li svi dionici u ciklusu? Kako?

·Postoji li pregled ugljičnog učinka, materijala, energije ili tokova otpadnih voda prije, za vrijeme i nakon upotrebe nekog proizvoda, zgrade ili provođenja intervencije? Kakav?

·Postoji li akcijski plan za nultu stopu onečišćenja, npr. za zrak, vodu i zemlju? Kako će to funkcionirati?

·Razmatraju li se u okviru projekta neizravni učinci u vremenu i prostoru i kompromisi između mjera održivosti? Kako se rješava to pitanje?

_______________________________________

 

3. AMBICIJA: obnavljanje

Skladištenje ugljika • Povećanje bioraznolikosti • Obnova i širenje prirodnih krajolika • Promjena paradigme, promjena ponašanja

Održivim projektima nastoji se dati više nego što se uzima, povećavati, a ne smanjivati bioraznolikost te tako potaknuti obnovu i širenje prirode.

U okviru regenerativne održivosti razmatra se i kako konteksti i okoliši utječu na svjetonazore, paradigme i ponašanja. Uzima se u obzir veličina ekosustava.

U okviru povezanih inicijativa sudionici su svjesni cjelokupnog ekosustava u kojem djeluju te učinka njihova projekta u vremenu i prostoru na bioraznolikost i prirodne resurse.

PRIMJER

Projekt obnove sustava obalnih sipina (Španjolska) usmjeren je na plaže u Barceloni i oko nje koje su dio gusto naseljenog područja, koje je pod velikim pritiskom zbog velike logističke, urbane i turističke vrijednosti. Projektom se nastoje zaštititi i obnoviti obalne sipine raznim mjerama kako bi se javnost informirala o ekološkoj važnosti sipina. Projekt je povezan i s poboljšanjem infrastrukture i pristupa plažama kako bi svi mogli nastaviti uživati u tim dragocjenim prirodnim lokalitetima.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Daje li se inicijativom više nego što se uzima, npr. skladištenjem ugljika u zgradama? Na koji način?

·Razumije li se unutarnje funkcioniranje (prirodnog) ekosustava kojim bi se mogao obnoviti krajolik ili bioraznolikost? Kako projekt utječe na to?

·Postoji li vizija društvene promjene promjenom ponašanja i spominje li se promjena paradigme? Kako će se to uzeti u obzir?

Zajedno

Treća temeljna vrijednost novog europskog Bauhausa temelji se na konceptu uključivosti te ga dograđuje konceptima ravnopravnosti, dostupnosti i cjenovne pristupačnosti. Polazeći od tih temeljnih obilježja, u kompasu su utvrđene uzastopne razine ambicije, zadržavajući se na osnovnoj ideji davanja i osiguravanja jednakog pristupa mogućnostima i resursima za sve i potičući razmjene među osobama različitih kultura, roda i dobi.

Kompas novog europskog Bauhausa vjeran je duhu zajedništva te se temelji na pozitivnom, otvorenom i nediskriminirajućem pristupu koji nadilazi praksu navođenja ili kategoriziranja društvenih skupina prema njihovim razlikama. Stoga ni na jednu od njih ne upućuje izravno.

Zajedno

1. AMBICIJA: uključivanje

Ravnopravnost • Dostupnost • Davanje prednosti osobama u nepovoljnom položaju

Uključivi projekti osiguravaju dostupnost (fizičku, kognitivnu, psihološku itd.) i cjenovnu pristupačnost za sve, neovisno o rodu, rasnom ili etničkom podrijetlu, religiji ili vjeri, sposobnostima, dobi ili seksualnoj orijentaciji. Ravnopravan tretman i mogućnosti nužni su, ali ne smije ih se uzimati zdravo za gotovo, stoga je bitno dati prednost manje zastupljenim osobama, skupinama i zajednicama.

PRIMJER

Zelena ulica Cristobala de Moure (Španjolska) projekt je parka u Barceloni. Projekt uključuje cjenovno pristupačne socijalne stanove i daje ljudima s manje financijskih sredstava mogućnost da i oni uživaju u životu u okružju parka. Obuhvaća i vrtiće, društvene centre, javnu teretanu, prostor za zajednički rad te drugu društvenu, kulturnu i obrazovnu opremu kojom se različite skupine mogu koristiti.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Može li se projektu lako i ravnopravno pristupiti? U kojem smislu?

·Je li projekt cjenovno pristupačan? Kako projekt može postati cjenovno pristupačniji?

·Jesu li u okviru projekta uzete u obzir potrebe manje zastupljenih zajednica? Koje? Na koji način?

_______________________________________

 

2. AMBICIJA: konsolidiranje

Nadilaženje segregacije • Zastupljenost i socijalna stabilnost • Dijeljenje resursa i mogućnosti

Uključivim projektima promiču se i izjednačavaju odnosi između korisnika i/ili zajednica, štiteći pritom načelo jednakog postupanja i socijalne pravde. Uključivost i otvoreni pristup uslugama osigurani su formalnim, strukturnim mehanizmima kao što su instrumenti financiranja, poslovni modeli, planiranje, politike, propisi i drugi postupci institucionalizacije.

PRIMJER

Općinska škola arhitekture u Borlängeu (Švedska) alat je demokracije. U školi djeca i mladi uče i o fizičkom okruženju i o postupku izgradnje zajednice. Nakon što krenu u školu, djeca postaju članovi stručne skupine koja urbanistima pomaže graditi općinu. Tom se metodom perspektiva djece uključuje u urbanističko planiranje, ali uspostavlja se i pravo svakog djeteta da slobodno izrazi svoje stavove o svim pitanjima koja utječu na njega, kao što je slučaj s izgrađenim okolišem.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Osigurava li se s vremenom u okviru projekta socijalna pravda? Na koji način?

·Pružaju li se projektom jednaki resursi i mogućnosti? Na koje načine?

·Pridonosi li projekt prevladavanju segregacije među zajednicama? Koji se instrumenti mogu uspostaviti kako bi se ostvario taj cilj?

_______________________________________

3. AMBICIJA: preobrazba

Promicanje zajedničkih društvenih vrijednosti • Društveni razvoj i zajednički rast • Novi načini zajedničkog života

Uključivošću se promiču novi načini zajedničkog života na temelju solidarnosti i suradnje, čime se javnost upoznaje

s problemima diskriminacije i nepravde. Uključivi projekti postaju primjeri, može ih se kopirati te imaju potencijal prekinuti zastarjele socijalne modele, donijeti vrijednost i koristi preobrazbe na razini društva, među ostalim svjetonazore, paradigme i ponašanja društva.

PRIMJER

Borgo Sostenibile Figino (Italija) među prvim je socijalnim i suradničkim stambenim projektima u Italiji. Ispitivanje provedeno za njegovo projektiranje i izgradnju pomoglo je u definiranju sektora socijalnog stanovanja u Milanu, pri čemu nisu samo stvoreni cjenovno pristupačni stambeni okruzi, nego je potaknut i razvoj suradničkih i održivih zajednica. Postojanje zajedničkih prostora i usluga omogućuje stanarima da organiziraju i dijele svakodnevne aktivnosti sa susjedima, čime postaju ključni aktivni igrači u poboljšanju svojih životnih uvjeta i konteksta.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Promiču li se projektom novi načini zajedničkog života? Koji se instrumenti mogu uspostaviti kako bi se ostvario taj cilj?

·Teži li se projektom prekinuti zastarjele i nepravedne socijalne modele? Kako se to planira učiniti?

Načela rada

U projektu novog europskog Bauhausa trebala bi se obuhvatiti tri načela rada: participativni postupak, višerazinsko uključivanje i transdisciplinarni pristup. Ta načela opisuju postupak na temelju kojeg bi projekt trebao funkcionirati kako bi se postigla najviša razina ambicije za tri vrijednosti.

Projektom bi se na temelju djelovanja u više disciplina, sektora i upravljačkih razina te uključivanja svih na otvoren i ravnopravan način trebao promicati pravedan ishod preobrazbe koji nije samo prihvatljiv, nego donosi i koristi za sve i uzima u obzir sustavne i bliske odnose među složenim socijalnim, ekološkim i strukturnim čimbenicima.

Projekt počiva na tri načela te bi trebao rezultirati i znanjem i spoznajama koji se mogu prenositi na druge projekte ili područja znanja.

Participativni postupak

Ovo načelo odnosi se na mjeru u kojoj su zajednice na koje projekt utječe uključene u faze osmišljavanja, donošenja odluka i provedbe. Polazi od pretpostavke da projekt novog europskog Bauhausa uvijek uključuje civilno društvo ili predstavnike društvenih skupina („dionike”) u vrlo participativnom okviru.

Postupkom bi se trebali ostvariti ravnopravni odnosi u definiranju i provedbi projekta te bi se lokalna zajednica trebala potaknuti da upravlja ključnim postupcima i ishodima ili bi joj se trebalo omogućiti da dugoročno pokreće i samostalno upravlja budućim mjerama.

Participativni postupak

1. AMBICIJA: savjetovanje

Informacije • Dijalog • Savjetovanje

Participativan projekt obuhvaća uspostavljene komunikacijske kanale i sudjelovanje dionika. Na toj prvoj razini ambicije sudjelovanje obuhvaća aspekte od dijeljenja informacija o projektu do savjetovanja koje olakšava donošenje odluka. Protok informacija je statičan i većinom jednostran: informacije se prenose od nositelja projekta do drugih dionika i obrnuto.

PRIMJER

U okviru projekta za redizajniranje otvorenih prostora kampusa Sveučilišta Bauhaus u Weimaru (Njemačka) posebna je pozornost posvećena zahtjevima studenata, korisnika projekta. Stoga su organizirana tjedna savjetovanja kako bi se za vrijeme gradnje transparentno razmjenjivale informacije.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Informira li se dionike redovito o projektu? Na koji način?

·Jesu li uključene strane upoznate s tim tko bi mogao biti isključen iz projekta? Ako da, tko?

·U kojoj mjeri dionici mogu pridonijeti projektu?

_______________________________________

2. AMBICIJA: zajednički razvoj

Razmjena • Koraci u zajedničkom projektu • Zajedničko stvaranje

U participativnom projektu dionici su ključni partneri i savjetnici u definiranju i/ili zajedničkom stvaranju pravila i ciljeva projekta. Nove ideje razvijaju se zajednički u okviru projekta i uz pomoć dionika. Protok informacija dinamičan je, razmjene informacija ravnopravne su te se stoga informacije zajednički oblikuju.

PRIMJER

Postupkom zajedničkog osmišljavanja za oblikovanje budućnosti kneževe palače Rivalta (Italija) uspostavljeni su participativni postupci koji nadilaze tradicionalno savjetovanje i uključuju javnost zajedno s mnogim dionicima i stručnjacima. Postupak se temeljio na usporednom postupku zajedničkog osmišljavanja oblikovatelja politika i istraživača.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Hoće li se u okviru projekta obraditi doprinos dionika? Na koji način?

·Jesu li oni na koje projekt utječe uključeni u donošenje odluka? Na koji način?

·Teži li se u okviru projekta suradnji s dionicima? Na koji način?

·Dopire li se u okviru projekta do onih koji su isključeni iz aktivnosti projekta? Kako se to planira učiniti?

_______________________________________

3. AMBICIJA: samostalno upravljanje

Partnerstvo • Zajedničko djelovanje • Samostalno upravljanje zajednice

Participativnim projektima nastoji se omogućiti dionicima da pregovaraju i sudjeluju u dogovaranju kompromisa s nositeljima vlasti, u svim fazama životnog ciklusa projekta (osmišljavanje, upravljanje, provedba, praćenje i ocjena), te se potiče zajednica da donosi odluke i upravlja projektom.

PRIMJER

Arkkijevim modelom učenja sudjelovanjem (Finska) nastoji se omogućiti da djeca pridonose pozitivnim promjenama u svojem okruženju i da se demokratizira postupak urbanog projektiranja. Najdojmljivije je što su nakon programa neka djeca odlučila nastaviti smišljati ideje, graditi modele, predstavljati dizajne i tražiti

financijska sredstva za provedbu ideja u svojem okruženju. Znanje koje su stekla upotrijebila su za predstavljanje ideja oblikovateljima politika te su dobila političku i novčanu potporu za projekt.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Potiču li se i održavaju u okviru projekta lokalne inicijative koje nadilaze provedbu projekta? Na koji način?

·Nastoji li se projektom omogućiti dionicima da preuzmu (pravnu) odgovornost? Na koji način?

·Teže li nositelji projekta tomu da postanu suvišni pa da zajednica može preuzeti upravljanje? Na koji način?

·Koje se mjere poduzimaju u okviru projekta kako bi se uključili oni na koje utječe neki dizajn i kako bi se osigurala zastupljenost u donošenju odluka?

Višerazinsko uključivanje

Višerazinsko uključivanje u okviru različitih dimenzija, područja i vremena potrebno je kako bi se predvidjeli učinci koje globalna pitanja mogu imati na lokalna okruženja i obrnuto (npr. učinak nacionalnih propisa o kvaliteti zraka na lokalna okruženja, učinak aktivnosti pokrenute na razini četvrti za čišćenje oceana itd.).

Višerazinskim projektom novog europskog Bauhausa trebala bi se obuhvatiti učinkovita razmjena i na horizontalnoj (s kolegama) i na vertikalnoj (s drugima koji djeluju na drugim razinama) osnovi te potom prijeći na dobro definiran okvir suradnje koji objedinjuje to dvoje. Najveća ambicija za višerazinski projekt novog europskog Bauhausa pronalaženje je načina da se postigne učinak preobrazbe koji nadilazi početnu primjenu i prevladaju lokalne i globalne dimenzije kako bi se povezalo dionike koji na više razina imaju slične svrhe. Tako se kombinira pristup usmjeren na konkretna područja sa sustavnim razmišljanjem.

Učinkovita višerazinska suradnja trebala bi donijeti prenosiva i prilagodljiva rješenja koja pomažu u širenju znanja među sektorima i potiču prekogranično ispitivanje novih ideja.

Višerazinsko uključivanje

1. AMBICIJA: lokalno djelovanje

Međuopćinska suradnja • Mreža, koalicije • Neformalna suradnja

Višerazinskim projektima novog europskog Bauhausa horizontalno se povezuju neformalne mreže (npr. skupine pojedinaca, četvrti itd.) i/ili formalne institucije (npr. sektorski odjeli, političke stranke itd.) i surađuje se s njima kako bi se utjecalo na lokalno životno okruženje primjenom pristupa usmjerenog na konkretno područje.

PRIMJER

Umjetničku mrežu zajednice Santa Maria da Feira (Portugal) osmislili su gradski uredi za socijalno djelovanje, obrazovanje i kulturu radi uključivanja lokalnih subjekata i službi, organizacija civilnog društva, lokalnih zajednica i mnogih drugih relevantnih dionika u lokalnu participativnu upravljačku mrežu kako bi im pomogli surađivati na tome da umjetnost učine dostupnijom svima.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Komunicira li se u okviru projekta s lokalnim mrežama i zajednicama? Koje su aktivnosti uspostavljene kako bi se to činilo?

·Nastoji li se projektom utjecati na lokalno životno okruženje? Na koji način?

·Potiče li se projektom pristup usmjeren na konkretna područja? Na koji način?

______________________________________

2. AMBICIJA: djelovanje na različitim razinama

Nadnacionalne institucije • Države članice EU-a • Lokalne i regionalne vlasti

Višerazinskim projektima novog europskog Bauhausa vertikalno se povezuju neformalne mreže (npr. skupine pojedinaca, četvrti itd.) i/ili formalne institucije (npr. vlada, uprave itd.) na različitim razinama (npr. općine s regionalnim vlastima, lokalne studije s međunarodnim istraživačkim programima) i surađuje se s njima kako bi se jednorazinske inicijative proširile izvan svojih dimenzija (npr. lokalne, regionalne, nacionalne itd.).

PRIMJER

Znanstveni centar Immaginario Scientifico (Italija) zapravo je novi muzej čija je svrha uključiti javnost u život međunarodne zajednice koja je Trst učinila „gradom znanosti”. U osmišljavanje i pokretanje projekta bila su uključena regionalna i općinska tijela te talijansko ministarstvo nadležno za znanost i visoko obrazovanje.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Komunicira li se u okviru projekta s mrežama i/ili institucijama koje su aktivne izvan opsega samog projekta (npr. od lokalne do regionalne razine, od nacionalne do međunarodne razine itd.)? Koje aktivnosti to omogućuju?

·Djeluje li se u okviru projekta u različitim dimenzijama (npr. četvrt i grad, jedna škola s mrežom nacionalnih škola itd.)? Kako je to omogućeno?

·Teži li se projektom utjecati na različite dimenzije? Kako se to planira učiniti?

3. AMBICIJA: globalno djelovanje

Višerazinski učinak • Međusektorska suradnja • Odnosi globalnog sjevera i globalnog juga

Višerazinskim projektom novog europskog Bauhausa kojim se djeluje na globalnoj razini teži se širem učinku preobrazbe koji nadilazi početnu, lokalnu primjenu i povezuju se mreže i/ili (među)vladine institucije koje na različitim razinama imaju slične svrhe u odnosu na budućnost cijelog ekosustava.

PRIMJER

Projekt VITA programa Erasmus+ (Rumunjska) projekt je koji se temelji na transnacionalnoj suradnji triju sveučilišta u Rumunjskoj, Italiji i Norveškoj i kojim se nastoji potaknuti učenje o međukulturnim promjenama te upravljati obrazovnim tradicijama u različitim kulturama. U taj je projekt uključeno više regionalnih i nacionalnih tijela te je u okviru njega uspostavljena mreža suradnika iz europskih zemalja sa sličnim problemima koji zajedno rade na postupku koji je u tijeku. Projektom se nastoje dijeliti nalazi i metodologija u cijeloj Europi, ali i u drugim područjima i sektorima.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Nastoji li se projektom postići globalna preobrazba? Na koji način?

·Uzima li se u okviru projekta u obzir lokalni učinak, u kontekstu budućnosti cijelog ekosustava? Koje su mjere uspostavljene kako bi se to činilo?

Transdisciplinarni pristup

U projektima novog europskog Bauhausa trebalo bi se nastojati povezati znanje i stručnjake iz različitih područja. Oni rade na rješenjima koja utječu na razne aspekte projekta: društvene, gospodarske, kulturne, umjetničke, arhitektonske, ekološke itd. Transdisciplinarnim načinima rada promiču se rješenja koja se također mogu primijeniti na mnoge discipline i domene i koja nisu ograničena samo na jedno područje.

Projektom novog europskog Bauhausa, koji počinje kao multidisciplinarna suradnja, trebalo bi se napredovati prema integriranju rezultata iz različitih disciplina. Napokon, njime bi se trebala uspostaviti znanstvena stručnost u društvu na temelju znanja neakademske zajednice i javnosti.

Transdisciplinarni pristup

1. AMBICIJA: multidisciplinarnost

Raznolikost disciplina • Različito obrazovanje • Definiranje zajedničkog problema

Multidisciplinarnim projektom novog europskog Bauhausa nastoji se riješiti zajednički problem u jednom području znanja. Multidisciplinaran način rada podrazumijeva samostalan rad zajedno s drugim disciplinama koje se bave sličnim temama.

PRIMJER

Projektom kojim se nastoji obnoviti stambena zgrada iz 1960-ih u Papagosu (Grčka) promiču se postupci suradnje među rukovoditeljima iz Grčkog zavoda za pasivnu gradnju, ovlaštenim projektantima za pasivnu gradnju, inženjerima i tehničarima iz svih sektora te komercijalnih i tehničkih odjela poduzeća.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Surađuje li se u okviru projekta s drugim disciplinama? Kako ih se povezuje?

·Definiraju li svi dionici problem jednako? Kako se došlo do definicije?

·Koliko je vrsta obrazovanja uključeno? Bi li ih moglo biti uključeno više?

·Kolika je udaljenost među disciplinama (npr. urbanisti rade s arhitektima (malena udaljenost) ili biolozi rade s umjetnicima (velika udaljenost))? Koji je sustav uspostavljen kako bi se premostila ta udaljenost? 

_______________________________________

2. AMBICIJA:    interdisciplinarnost

Stvaranje znanja Intenzitet komunikacije Integracija rezultata

Interdisciplinarnim projektom novog europskog Bauhausa nastoji se riješiti zajednički problem koji uključuje dvije ili više

akademskih disciplina ili područja znanja. Interdisciplinaran rad podrazumijeva suradnju s drugim disciplinama na zajedničkom cilju.

PRIMJER

U projektu Superblocks u Barceloni (Španjolska) za upravljanje su bili zaduženi mnogi odjeli i interdisciplinarni timovi stručnjaka za urbanističko planiranje, zelene površine i mobilnost te geografi, inženjeri, umjetnici i arhitekti.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Kakav je intenzitet komunikacije? Kako se njome upravlja?

·Stvara li se novo znanje?

·Integriraju li se rezultati međusobno? Na koji način? 

_______________________________________

3. AMBICIJA:    djelovanje izvan okvira disciplina

Neakademska partnerstva • Interakcija s neakademskom zajednicom • Uključivanje javnosti • Postupak suradnje • Razina interakcije

Projektom novog europskog Bauhausa koji se temelji na djelovanju izvan okvira disciplina nastoji se uključiti i formalno i neformalno znanje kako bi se postigao zajednički cilj. Nastoji se povezati osobe iz političkih, društvenih i gospodarskih područja s pripadnicima javnosti kako bi se istražile mogućnosti i uspostavili novi diskursi. Projektom se na temelju lokalnog i tradicionalnog znanja i kulturnih normi i vrijednosti teži tomu da se dopune i izmijene znanstvene spoznaje za dobrobit društva.

PRIMJER

Međunarodnim, interdisciplinarnim diplomskim studijima na Odsjeku za međunarodne studije u području održivog razvoja Sveučilišta primijenjenih umjetnosti u Beču (Austrija) nastoji se poučiti studente kako pristupiti globalnim izazovima tako da se primijeni transdisciplinarni pristup koji od početka projekta uključuje neakademske partnere te suradnike i dionike iz svih društvenih skupina.

MOGUĆA PITANJA ZA USMJERAVANJE:

·Jesu li partneri u neformalnom znanju uključeni u stvaranje znanja? Na koji način?

·Pridaje li se jednaka važnost formalnom i neformalnom znanju? Na koji način?

·Postoji li zajednički cilj? Kako se on može zajednički postići?

·Postoji li postupak suradnje kojim se olakšava objedinjavanje različitih područja znanja? Kako funkcionira?



Primjena kompasa

Svaka vrijednost i načelo rada koji su definirani u kompasu može se primijeniti na mnoge mjere preobrazbe. Međutim, posebnost tog instrumenta, i novog europskog Bauhausa, u kombinaciji je svih triju vrijednosti i načela rada. Cjelokupan projekt novog europskog Bauhausa mora obuhvaćati sve tri vrijednosti i načela rada barem na prvoj razini.

Na sljedećim ćemo stranicama predstaviti nekoliko studija slučaja, različitih po prirodi (izgrađeni okoliš, proizvod, model obrazovanja, uključivanje zajednice), opsegu i fazi razvoja. Projekti su smješteni na kompas na temelju ambicija koje su njihovi nositelji podijelili na razne načine (prijava, priopćenje za medije itd.). Najviše razine ambicije uvijek obuhvaćaju spomenuta obilježja. Stoga nije moguće da projekt „skoči” na treću razinu ambicije, a da se nisu riješili izazovi prve i druge razine. Za svaku studiju slučaja naveden je kratak tekst koji je pokazuje kako se projektom postižu, ili ne postižu, tri uzastopne razine ambicije. Logotip kompasa koji se mijenja pokazuje ukupan položaj projekta na kompasu.


Korzo Zálesie

Revitalizacija nasipa

rijeke Mali Dunav za aktivnosti razonode

Slovačka (2022.)

Opis projekta

Korzo Zálesie priča je o ponovnom otkrivanju rijeke Mali Dunav u općini Zálesie. Višegodišnji je to projekt preobrazbe zapostavljenog riječnog nasipa u živopisnu seosku šetnicu. Prostor za šetnju u prirodi, istraživanje flore i faune, opuštanje za veslače, turiste, bicikliste i lokalno stanovništvo. Nekoć smetlište na riječnom nasipu danas je privlačan dio regije. Estetika projekta s vremenom će se uklopiti u okruženje.

Sve fotografije: Korzo Zálesie © Europska unija, 2022.


Korzo Zálesie

Revitalizacija nasipa

rijeke Mali Dunav za aktivnosti razonode

Slovačka (2022.)

Atraktivan

3. AMBICIJA: integriranje

Kombinacija različitih arhitektonskih elemenata stvara sinergijski učinak pa je šetnica postala magnet za nove posjetitelje i poziva ih na uživanje i odmor (1. ambicija). Važan cilj projekta bio je da šetnica vizualno i estetski bude usklađena s prirodnim obilježjima rijeke te da okuplja ljude kako bi doživjeli ljepotu netaknute prirode i uživali u njoj (2. ambicija). Revitalizacija riječnog nasipa unaprijedila je njegovu estetiku i kvalitetu te je zbog nje to mjesto, na kojem će se moći održavati i kulturna događanja (izložbe, koncerti, predavanja o okolišu itd.), dobilo novu dimenziju (3. ambicija).

Održiv

1. AMBICIJA: prenamjena

Zaštita prirode najvažniji je prioritet projekta rijeke Mali Dunav, a glavni cilj stvaranje je dugoročnog te održivog i skladnog odnosa sela i prirode koji se nadovezuje na oporavak nasipa nakon godina uništavanja i zapuštanja (1.).

 

Zajedno

1. AMBICIJA: uključivanje

Projekt se temelji na neometanom pristupu te je osmišljen da bude besplatan i dostupan svim skupinama, a posebna se pozornost posvećuje uključivanju djece i starijih osoba (1.) Projektom se također teži stvaranju zajednice u kojoj se različite skupine mogu mirno okupiti, sastati i komunicirati (3.). Projekt je i utjelovljenje inovativnih načina razmišljanja o odnosu ljudi i prirode, sela i zaštićenog područja. Usmjerava pozornost zajednice na njihovu odgovornost za stanje okoliša i stvara pozitivan primjer obnove zemljišta koji je lako pratiti (3.).

Korzo Zálesie

Revitalizacija nasipa

rijeke Mali Dunav za aktivnosti razonode

Slovačka (2022.)

Participativni postupak

3. AMBICIJA: samostalno upravljanje

Projektom se uspostavlja sustav aktivnog sudjelovanja odozdo, počevši od stanovnika sela Zálesie. Prvo, aktivne osobe i kreativci osmišljavaju projekt, uključuju zajednicu (1.), zajedno traže potporu općine, traže financijsku potporu (2.), provode i brinu se o zajedničkom radu u zajednici (3.) i razvijaju druge projekte.

Višerazinsko uključivanje

2. AMBICIJA: djelovanje na različitim razinama

Lokalni aktivisti dobrovoljno provode i ostvaruju ciljeve koje su postavili na početku (1.), ali projektom se potom upravlja u suradnji sa stručnjacima i predstavnicima države, stručnim organizacijama, predstavnicima sela i samoupravnom regijom (3.). Za provedbu projekta financijska se sredstva dobivaju u okviru raznih državnih programa, od zaklada i donatora, ali i iz izvora financiranja EU-a (program Interreg) (2.).

Transdisciplinarni pristup

3. AMBICIJA: djelovanje izvan okvira disciplina

Stabilna zajednica aktivnih osoba svih dobi okuplja se u svrhu projekta, s različitim znanjima, iskustvima i vještinama (2.). U projektu se zajednica, kultura, zaštita prirode, obrazovanje i turizam inovativno objedinjuju u skladnu cjelinu (3.).



Hal5

Centar četvrti za mješovitu upotrebu

Belgija (2017.)

Opis projekta

​Hal5 je projekt financijski samoodržive privremene prenamjene napuštene zaštićene zgrade željeznice. Projekt je pokrenula četvrt. Njime se osigurava cjenovno pristupačan prostor te se potiče interakcija među društvenim organizacijama, poduzetnicima i susjedima. Projektom su obuhvaćeni odjel hrane s kafićem, socijalna samoposluga, prostori za događanja, dvorane za parkour za odrasle i djecu, društvene organizacije, pržionica kave, pekarnica s kratkim opskrbnim lancem, urbana poljoprivreda i cvjetnjak u kojem se može brati cvijeće.

Hal5

Centar četvrti za mješovitu upotrebu

Belgija (2017.)

Atraktivan

3. AMBICIJA: integriranje

Projekt je omogućio toplo i lijepo urbano okruženje unatoč malim financijskim sredstvima dostupnima za njegov razvoj (1.). Uloga arhitekture ovdje je pružiti topao, zajednički prostor za ljude (2.), utvrditi i istaknuti mogućnosti, učiniti zgradu upotrebljivom, integrirati je opet u gradsko okruženje i što je više upotrebljavati. Projekt je spomenik kvaliteti urbanog života (3.).

Održiv

3. AMBICIJA: obnavljanje

U smislu ekološkog razvoja projekt je uglavnom izgrađen od ponovno upotrijebljenih materijala (cigle, kontejneri itd.). Zahvaljujući upotrebi novih dizalica topline ukupna je potrošnja struje i plina ispodprosječna (1.). Usto, voda s krova ponovno se upotrebljava za biološku urbanu poljoprivredu i cvjetnjak (2.), koji isto tako povećavaju bioraznolikost u četvrti (3.).

 

Zajedno

3. AMBICIJA: preobrazba

Projektom se nastoje omogućiti cjenovno pristupačni prostori i usluge (1.) za velik broj ljudi iz grada (osobe iz lokalne zajednice, poduzetnici, volonteri itd.) s različitim prihodima („hipsteri”, siromašne obitelji itd.) te stvoriti nov način zajedničkog života (3.). U okviru nekih sadržaja (trgovina namirnicama, sportski klubovi, kulturni centri) nude se povoljni uvjeti za osobe slabijeg imovinskog stanja te su određene dvostruke cijene. Programi zapošljavanja društvenih organizacija pomogli su lokalnim mladima koji nisu mogli pronaći posao da se zaposle na projektu Hal5 (2.).

Hal5

Centar četvrti za mješovitu upotrebu

Belgija (2017.)

Participativni postupak

3. AMBICIJA: samostalno upravljanje

Projekt je počeo uključivanjem civilnog društva. Neprofitna se organizacija okupila radi istih ciljeva i tako povezala zakupce i druge dionike (socijalni i kulturni partneri, poduzetnici, četvrt). Tako je stvorena čvrsta (zakonski priznata) mreža koja je proteklih godina proširena i ojačana zahvaljujući ulagateljima, dobavljačima i novim partnerstvima, uključujući partnerstvo s lokalnim vlastima. Kad je riječ o projektu Hal5, brišu se granice između arhitekta, klijenta i građevinara.

Višerazinsko uključivanje

2. AMBICIJA: djelovanje na različitim razinama

Projekt je pokrenula skupina lokalnih stanovnika (1.): uvidjeli su potencijal tog prostora te imali maštu, znanje o dizajnu i sposobnost vođenja da okupe stanare, udruge i vlasti. U smislu kulturnog razvoja Hal5 i grad Leuven pridonijeli su i tako što su omogućili cjenovno pristupačan prostor za događanja za lokalne organizacije (2.). Aktivno uključivanje civilnog društva (i lokalne vlade) pridonijelo je i stvaranju baze potpore i znanja za trajnu prenamjenu tog zaštićenog spomenika, što bi se potencijalno moglo kopirati drugdje u Europi (3.).

Transdisciplinarni pristup

3. AMBICIJA: djelovanje izvan okvira disciplina

Uspjeh projekta temelji se na suradnji različitih stručnjaka: pripadnika javnosti, arhitekata, poduzetnika, nastavnika, glazbenika, proizvođača hrane i drugih. Ta je heterogena skupina uspjela primijeniti formalno i neformalno znanje kako bi postigla zajednički cilj (3.).



MadreProject

Škola mjestâ i kruha

Italija (2021.)

Opis projekta

MadreProject jedinstvena je škola koja sudionike poziva da pristupe pripremi kruha kao načinu povezivanja lokalnih zajednica, mjestâ i običaja. Cilj je naučiti članove zajednice kako se brinuti o okolišu te podučavati buduće poduzetnike koji mogu utjecati na društvo i održavati dijalog s okružjem u kojem djeluju te pekare koji su svjesni mreže kojoj pripadaju i prednosti cjelovitog pristupa.


MadreProject

Škola za kruh povezuje mjesta

Italija (2021.)

Atraktivan

3. AMBICIJA: integriranje

Projektom MadreProject aktivira se ekosustav mjestâ u Chiaravalleu (1.) jer se aktivnosti škole odvijaju u različitim obnovljenim i prenamijenjenim zgradama (nekadašnje seosko imanje, spomenik Padiglioni itd.). Njime se okupljaju sudionici (2.) u svrhu kreativnog i kolektivnog iskustva pripreme kruha (3.) te ih se potiče na interakciju s njihovim kulturnim, društvenim i prirodnim okruženjem, čime se promiče osjećaj pripadnosti (2.). Napokon, projekt je zamišljen kao participativna umjetnička izvedba kojom se polaznike potiče na zajedničko stvaranje (primjerice, privremena pekara) (3.).

Održiv

3. AMBICIJA: obnavljanje

U okviru projekta MadreProject predlaže se model obrazovanja kojim se ljude poučava očuvanju (1.) njihova okoliša. Međutim, to se nadograđuje učenjem o sustavnom razmišljanju i socijalnoj ekologiji, što bi konkretnim aktivnostima moglo promijeniti svjetonazore i ponašanja sudionika (3.). Usto, projektom je obuhvaćen plan za obnovu deset hektara napuštene poljoprivredne površine (3.), čime bi se skratio lanac opskrbe (2.) i povećale mogućnosti zapošljavanja u ruralnom okrugu Chiaravalle (Milano).

 

Zajedno

2. AMBICIJA: konsolidiranje

Projekt se oslanja na solidarnost i suradnju (1.) za postizanje ciljeva: pokretanje kampanje skupnog financiranja s vremenom će dovesti do otvaranja pekarske škole s potencijalom za ponovno kulturno i društveno aktiviranje četvrti. Prikupljenim novcem financirat će se i stipendije kako bi se privukli polaznici u nepovoljnom položaju (2.).

MadreProject

Škola za kruh povezuje mjesta

Italija (2021.)

Participativni postupak

3. AMBICIJA: samostalno upravljanje

Za vrijeme pilot-tjedna u okviru projekta MadreProject okupljeni su sudionici radi postupka zajedničkog stvaranja (2.) kako bi se utvrdio plan za školu koja se temelji na kolektivnom znanju. Predloženo je da svaki polaznik osmisli vlastiti obrazovni put na temelju svojih potreba i interesa (2.). Škola se predstavlja kao horizontalni model obrazovanja koji se temelji na samovrednovanju. Grad Milano podupro je MadreProject građanskom kampanjom skupnog financiranja, koja se temelji na inovativnom mehanizmu financiranja za projekte koji obuhvaćaju pristup odozdo prema gore i uključuju neprofitne organizacije i stanovnike. Kampanjom skupnog financiranja prikupljena je potpora 360 donatora koji su bili motivirani da se projekt ostvari (3.).

Višerazinsko uključivanje

1. AMBICIJA: lokalno djelovanje

MadreProject oslanja se na raznoliku koaliciju aktera (neprofitne organizacije, centar za ubrzani razvoj novoosnovanih poduzeća) na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Projekt je čvrsto ukorijenjen na razini okruga, u Chiaravalleu, te ga je grad Milano uključio u inovativan mehanizam financiranja. Tristo šezdeset donatora koji su financirali projekt i mnoge uključene organizacije čine formalnu i neformalnu lokalnu mrežu (1.).

Transdisciplinarni pristup

3. AMBICIJA: djelovanje izvan okvira disciplina

Projekt je pokrenut zahvaljujući skupnim naporima (...) neprofitne organizacije specijalizirane za obnovu putem kulture, centra za ubrzani razvoj novoosnovanih poduzeća i majstora pekara, uzgajivača žitarica, suosnivača udruge PAU (Panificatori Agricoli Urbani – Urbani pekari poljoprivrednici). Ti dionici objedinjuju i prenose međusektorsko stručno znanje (2.) kako bi riješili zajedničke izazove (2.). Sudjelovanje osoba različitih iskustava i razina znanja o pripremi kruha omogućuje uzajamno učenje te iskorištavanje i formalnog i neformalnog znanja (3.).



Flaux

Flower Matter

Njemačka (2022.)

Opis projekta

Ovaj inovativni tekstilni materijal napravljen od cvjetnog otpada rješenje je za smanjenje otpada povezanog s cvijećem. To se čini pretvaranjem cvjetnog otpada s odlagališta u ekološki prihvatljive materijale, čime se oporabljivi cvjetni otpad upotrebljava u vlastitim postupcima recikliranja, osiguravaju se alternative za neodržive materijale i omogućuje kružnost u industriji.


Flaux

Flower Matter

Njemačka (2022.)

Atraktivan

1. AMBICIJA: aktiviranje

Projektom Flaux – Flower Matter nastoji se stvoriti jedinstveno iskustvo (1.) za korisnike tako da se u postupku dizajna primjenjuju prirodni postupci i materijali.

Održiv

2. AMBICIJA: zatvaranje kruga

Projektom se teži smanjiti cvjetni otpad kružnim gospodarstvom, pristupom „od kolijevke do kolijevke”, kako bi se spriječio gubitak bioraznolikosti. Međutim, u okviru projekta nastoje se ublažiti i smanjiti negativni učinci neodrživih alternativa (2.) koje se odnose na cvjetni otpad, a ne obnoviti ekosustave.

Zajedno

1. AMBICIJA: uključivanje

U okviru projekta teži se informiranju javnosti i poboljšanju rodne ravnopravnosti u poduzetničkom ekosustavu novoosnovanih poduzeća za poslovne žene iz etničkih manjina koje su trenutačno manje zastupljene (2.). Osnivači su svjesni i rada djece i prisilnog rada u drugim dijelovima svijeta pa žele uspostaviti poslovnu strukturu kojom se održava jednakost, transparentnost i sljedivost postupka.

Flaux

Flower Matter

Njemačka (2022.)

Participativni postupak

1. AMBICIJA: savjetovanje

Projekt je trenutačno u fazi širenja koncepta i poslovnog modela koji se želi uspostaviti (1.). Međutim, u okviru projekta nastoji se izgraditi čvrsta zajednica dionika s lokalnim rezanim cvijećem u kojoj su sve strane jednako i pravedno uključene u sustave proizvodnje reciklata više vrijednosti.

Višerazinsko uključivanje

3. AMBICIJA: globalno djelovanje

U prvoj se fazi planira pilot-projekt u Tajlandu, a potom se planira primijeniti koncept u Europi i uspostaviti mreža dionika, uključujući veze s tržnicama cvijeća i mogućim ulagateljima i podupirateljima na temelju izvješća o podacima pilot-programa.

Transdisciplinarni pristup

1. AMBICIJA: multidisciplinarnost

Projekt funkcionira na unutarsektorski i unutardisciplinaran način te ga vode dvoje budućih poduzetnika, stručnjaci iz industrije, nevladina organizacija i centri za novoosnovana poduzeća koji djeluju u istoj industriji.



Drveni paviljon BUGA,

čiji su autori ICD/ITKE i Sveučilište u Stuttgartu

Njemačka (2019.)

Opis projekta

Drvenim paviljonom BUGA iskazuje se pohvala novom pristupu digitalnoj gradnji drvom. Impresivan drveni krov proteže se 30 metara iznad prostora za javna događanja, a za taj jedinstven arhitektonski prostor upotrijebljena je najmanja moguća količina materijala. Paviljon je osmislio interdisciplinarni tim arhitekata, inženjera, znanstvenika, obrtnika i javnih dionika. Zbog inovativnog sustava gradnje može se u cijelosti ponovno montirati na drugoj lokaciji i u potpunosti reciklirati na kraju životnog vijeka strukture.


Drveni paviljon BUGA,

čiji su autori ICD/ITKE i Sveučilište u Stuttgartu

Njemačka (2019.)

Atraktivan

3. AMBICIJA: integriranje

Zamišljeno je da paviljon korisnicima nudi pozitivno osjetilno iskustvo te je posebna pozornost posvećena svjetlosti, akustici, ozračju i kvaliteti prostora (1.). Struktura je nadahnuta kosturom morskog ježinca. Prilagodljivost strukture čini je prikladnom za veće skupine ljudi i osigurava visokokvalitetno kolektivno iskustvo (2.). Nadalje, arhitektura se ovdje može smatrati „kulturnim sredstvom” jer daje priliku da se nauči nešto o konceptu životnog ciklusa i ponovnoj upotrebi u dizajnu (3.).

Održiv

2. AMBICIJA: obnavljanje

U projektiranju paviljona u obzir su uzeti mogućnost recikliranja (1.), ali i načela ponovne upotrebe i kružnosti (2.): može se rastaviti i podići na drugoj lokaciji, više puta, ili se može upotrijebiti za proizvodnju nove energije termičkim obnavljanjem. Elementi koji čine strukturu napravljeni su od drveta te su odgovorno proizvedeni tako da imaju negativan ugljični otisak (3.).

 

Zajedno

1. AMBICIJA: uključivanje

Paviljon je u smislu dizajna uključiv: nema nikakve fizičke prepreke te mu svatko bez ikakve iznimke može javno i slobodno pristupiti (2.).

Drveni paviljon BUGA,

čiji su autori ICD/ITKE i Sveučilište u Stuttgartu

Njemačka (2019.)

Participativni postupak

1. AMBICIJA: savjetovanje

Projektni tim održavao je stalni dijalog s javnošću, koju je prezentacijama, publikacijama i razgovorima aktivno obavješćivao o napretku istraživanja (1.). Paviljon je otpočetka razvijan u suradnji s predstavnicima javnosti, lokalnim stolarima i poduzećima za integriranje robotskih rješenja.

Višerazinsko uključivanje

NEMA JASNIH INFORMACIJA

U opisu projekta ne navode se otvoreno dimenzije višerazinskog uključivanja u kontekstu definiranom u kompasu.

Transdisciplinarni pristup

3. AMBICIJA: djelovanje izvan okvira disciplina

Projektom se povezuju akademska zajednica te stručnjaci iz industrije i lokalni obrtnici na temelju inovativnog pristupa zajedničkog osmišljavanja, čime se integrira digitalna proizvodnja u kulturu gradnje tradicionalnih zanata (3.). Suradnja između robota i ljudi donosi nove mogućnosti u područje projektiranja, inženjerstva i proizvodnje.



Arkkijev modelučenja sudjelovanjem

Finska (2007.)

Opis projekta

Arkkijev model učenja sudjelovanjem participativni je model obrazovanja iz Finske kojim se nastoji omogućiti djeci da sudjeluju u postupku urbanog projektiranja. Model je testiran u Vijetnamu (2018.) i Bangkoku (2020.) te uključuje djecu u osmišljavanje ideja za grad prilagođenih njima.


Arkkijev modelučenja sudjelovanjem

Finska (2007.)

Atraktivan

3. AMBICIJA: integriranje

Projektom se nastoje uključiti etička, socijalna i ekološka pitanja u postupak učenja na temelju ideja za dizajn. Sudionici u sklopu projekta usto procjenjuju što im je bitno u životu. Glavni je cilj projekta potaknuti razvoj djece u etički odgovorne članove društva i čovječanstva (3.). Nadalje, projektom se potiče kreativnost i promišljanje o tome kako oblikovanje okruženja utječe na ljudske živote. To se nastoji postići kolektivnim iskustvom, koje uključuje suradnju odraslih i djece (2.), te razvojem osobne i zajedničke percepcije ljepote na temelju interakcija.

Održiv

1. AMBICIJA: prenamjena

Stajalište o održivosti u okviru projekta nije jasno definirano, ali postoje naznake holističkog pristupa održivim postupcima i rješenjima u urbanoj domeni. Djeca koja sudjeluju uče o inovativnim i izvedivim rješenjima za materijale, solarnu energiju i javni prijevoz te ih predlažu.

Zajedno

2. AMBICIJA: konsolidiranje

Ključni su ciljevi u smislu uključivosti sljedeći: uključivanje mišljenja i prijedloga djece u urbanističko planiranje od samog početka (1.), razvoj vještina koje djeci omogućuju da postanu aktivni građani (2.) i razumijevanje izgrađenog okoliša koji uključuje nekoliko ključnih područja i disciplina.

Arkkijev modelučenja sudjelovanjem

Finska (2007.)

Participativni postupak

3. AMBICIJA: samostalno upravljanje

U srži je modela uspostavljanje i testiranje participativnog pristupa koji uključuje djecu u svakoj fazi urbanističkog planiranja (1.) kako bi se osmišljavali projekti te razvijale građanske vještine i sposobnost utjecanja na druge. Djecu se ne pita samo za mišljenje, nego su uključena u fazu zajedničkog osmišljavanja u kojoj predlažu vlastita rješenja te se njihove ideje ostvaruju (2.). Ideje i iskustvo djece omogućili su nekima od njih da osmisle projekt preobrazbe u svojoj četvrti, predstave ga oblikovateljima politika i prikupe novac za provođenje projekta (3.).

Višerazinsko uključivanje
3. AMBICIJA: globalno djelovanje

U okviru projekta djeluje se na više razina i u suradnji s više dionika te se uspješno provode ključna načela i spoznaje iz drugih projekata u Vijetnamu, Tajlandu i Grčkoj. Tijekom 20 godina postojanja model se provodi u suradnji s lokalnim vlastima, školama i zajednicama iz predmetnih zemalja, kao i međunarodnim organizacijama kao što su UNICEF i Save the Children.

Transdisciplinarni pristup

3. AMBICIJA: djelovanje izvan okvira disciplina

Arkkijev model učenja nadilazi discipline jer se u okviru njega arhitektura i urbanističko planiranje razmatraju kao multidisciplinarni fenomeni, predmeti iz područja STEAM-a (znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika) holistički se kombiniraju s humanističkim i društvenim znanostima te se potiče interdisciplinarno učenje (2.). Drugo, projekt se temelji na postupcima iz stvarnog svijeta i nadovezuje se na znanje i stajališta zajednica, djece, skupina korisnika (3.) itd.



Kreativni laboratorij Krater

Slovenija (2021.)

Opis projekta

KRATER je proizvodni prostor za osobe koje se bave ekološkim i društvenim pitanjima, koji vodi zajednica i koji je niknuo na zapuštenom gradilištu nalik na krater blizu središta Ljubljane. Na proizvodnim postajama specifičnima za lokaciju, u radionici za izradu papiru, stolarskoj radionici, laboratoriju za mikodizajn i utočištu za napuštene lončanice trebali bi se proizvoditi ekološki prihvatljivi materijali te bi se trebale uspostaviti prakse i suradnje kojima se urbane zajednice poziva da iznova promotre zemlju i jedni druge.


Kreativni laboratorij Krater

Slovenija (2021.)

Atraktivan

2. AMBICIJA: povezivanje

Kraterom su se nastojale provesti vizualno privlačne intervencije u prostoru koje odražavaju njegove temeljne okvire. U projektu su projektanti i arhitekti uskladili svoje kreativne prijedloge koji se odnose na načela nulte stope otpada, niske razine tehnologije, sudjelovanja i permakulture. Rad na napuštenom gradilištu i planiranje infrastrukturnih intervencija upotrebom rabljenih predmeta ili preostalih materijala autore su projekta potaknuli da razviju snažan estetski jezik koji može promijeniti stereotipne percepcije urbanih pustoši prisutne kod ciljne publike (1.). Kako bi se osiguralo da se intervencijama u prostoru uzimaju u obzir interesi svih živih bića, a ne samo ljudi, Krater se pridružio pokretu zoonomije (2.).

Održiv

3. AMBICIJA: obnavljanje

Glavni je cilj projekta Krater pokazati nove putove za kulture ekoloških materijala u urbanim okruženjima. Ponovnim osmišljavanjem napuštenoga gradilišta otkriven je njegov potencijal za nabavu (1.) i obradu (2.) održivih materijala te za biokulturnu obnovu. (3.) Uspostavljene su nove proizvodne jedinice kako bi se: upoznalo ljude s proizvodnim ciklusima koji su im obično strani, istražili i razvili održivi postupci za gradnju s vlaknima, drvetom i zemljom i sudjelovalo u aktivnostima kao što je prerađivanje invazivnih biljaka u papirnu masu za proizvodnju ručno izrađenog papira ili tegli za biljke.

Zajedno

2. AMBICIJA: konsolidiranje

Krater je dio javnoga gradskog prostora, a postupke donošenja odluka vodi skupina lokalnih stanovnika koja koordinira svakodnevne aktivnosti prostora (2.). Budući da je skupina koja je uključena u projekt raznolika, Kraterom se može privući raznovrsna skupina korisnika za sudjelovanje u njegovu javnom programu. Kreativne radionice, dani otvorenih vrata, predavanja i okupljanja u Krateru besplatni su i stoga potpuno dostupni javnosti. U okviru Kratera postoji mjesto za parkiranje bicikala i rampa kojom je omogućen jednostavan pristup lokaciji osobama sa smanjenom pokretljivošću. (1.) Aktivnosti Kratera promiču se raznim komunikacijskim kanalima kako bi program bio dostupan korisnicima kao što su osobe starije dobi, lokalni stanovnici i mladi.

Kreativni laboratorij Krater

Slovenija (2021.)

Participativni postupak

2. AMBICIJA: zajednički razvoj

Krater je rezultat petogodišnjeg participativnog istraživačkog projekta udruge Trajna kojim se nastojalo iznova razmotriti upravljanje invazivnim vrstama u urbanim krajolicima. Provedba projekta bila je moguća zbog niza uspješnih partnerstva, kojima je uspostavljena zajednica pojedinaca i skupina koji se žele ujediniti da podrže i kombiniraju svoje interdisciplinarne prakse. U okviru Kratera s dionicima je i u suradnji sa Slovenskim udruženjem za permakulturu i prostoRožom organizirana potraga za lokacijom i sastanci za prostorno planiranje te više od 15 radionica zajedničke izgradnje (2.). Tjedna okupljanja, otvorena za javnost kako bi se privukli budući korisnici projekta, uključivala su aktivnosti kao što je priprema staza za šetanje, dizajniranje vanjskog namještaja i izgradnja postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda.

Višerazinsko uključivanje
2. AMBICIJA: djelovanje na različitim razinama

U okviru Kratera zbog ispitivanja participativnih postupaka za upravljanje zemljištem okupili su se oblikovatelji politika, stanovnici, kreativci, istraživači i nevladine organizacije (1.) kako bi se usvojili novi pristupi radu s urbanom prirodom. Lokalne su vlade u skladu s primjerom Kratera uspjele smanjiti troškove održavanja tako da su stavile neiskorištene zelene površine na raspolaganje organizacijama zainteresiranima za iskorištavanje njihova materijala i ekološkog potencijala.

Transdisciplinarni pristup

3. AMBICIJA: djelovanje izvan okvira disciplina

Projektni partneri potiču se da prenose svoje disciplinarno znanje na nova područja djelovanja, stvarajući tako hibridne metodologije obuhvaćene rezultatima projekta. S obzirom na trenutačne globalne izazove, čije rješavanje zahtijeva povezivanje društvenih i prirodnih znanosti (2.), u okviru Kratera stvoren je prostor za interakciju interdisciplinarnog znanja i pristupa. Projektanti u projektu nisu samo prevoditelji znanstvenih spoznaja, nego su i aktivni suautori istraživanja i inovativnih ideja (3.).
Metoda rada

Kompas je pripremljen u tri faze, koje su uključivale:

1. pregled slučajnog uzorka prijava za nagrade novog europskog Bauhausa za 2021. kako bi se pronašle moguće razine ambicije među raznim aspektima projekata koje se mogu povezati s vrijednostima, načelima rada i dimenzijama koje smo utvrdili;

2. utvrđivanje tri razine ambicije za svaku vrijednost i svako načelo, usporedbu koncepcijskog temelja s postojećim znanstvenim modelima i literaturom, razjašnjavanje poddimenzija;

3. usporedbu koncepcijskog okvira vrijednosti i načela sa strateškim dokumentima o politikama iz Komunikacije o novom europskom Bauhausu iz 2021., prilagođavajući pritom prema potrebi jezik ili koncepte postojećim uvjetima politike ili načelima.






Atraktivan

ZNANSTVENI RADOVI I IZVJEŠĆA

 

Beardsley, Monroe, The Aesthetic Point of View, Cornell University Press, Ithaca, N. Y., 1982.

Deklaracija iz Davosa, 2018., https://davosdeclaration2018.ch/

Fisher, Berenice i Tronto, Joan, „Towards a Feminist Theory of Care”, Circles of Care, Abel, E. i Nelson, M., urednice, State University of New York Press, Albany, N. Y., 1990.

Kennedy-Reid, Sherry, Towards Redefining Individual-Collective Transformative Learning: A Duality Approach, 2014.

Kenrick, Douglas T. et al., „Renovating the Pyramid of Needs: Contemporary Extensions Built Upon Ancient Foundations”, Perspectives on psychological science, časopis Udruženja za psihološku znanost, br. 5, 3, 2010. str. 292.–314., doi:10.1177/1745691610369469.

Koltko-Rivera, M. E., „Rediscovering the Later Version of Maslow's Hierarchy of Needs: Self-Transcendence and Opportunities for Theory, Research, and Unification”,

Review of General Psychology, br. 10(4), 2006., str. 302.–317., doi:10.1037/1089-2680.10.4.302.

Lambert, N. M., Stillman, T. F., Hicks, J. A., Kamble, S., Baumeister, R. F., Fincham, F. D., „To Belong Is to Matter: Sense of Belonging Enhances

Meaning in Life”, Personality and Social Psychology Bulletin, str. 1418.–1427., doi:10.1177/0146167213499186.

Marković, Slobodan, „Components of aesthetic experience: aesthetic fascination, aesthetic appraisal, and aesthetic emotion”, i-Perception, br. 3,1, 2012., str. 1.–17., doi:10.1068/i0450aap.

Osman, Mariana; Abu Bakar, Aisyah; Bachok, Syahriah; Ibrahim, Mansor i Abdullah, Alias, Sustainable Wellbeing Objective Indicators: Basic Necessities, Complimentary Needs and Desired Opportunities, 2015.

Pallasmaa, Juhani, „Design for Sensory Reality, From Visuality to Existential Experience”, Architectural Design, posebno izdanje: „The Identity of the Architect: Culture & Communication”, br. 89, 6, 2019., str. 22.–27.

 

Panksepp, Jaak i Panksepp, Jules, „Toward a cross-species understanding of empathy”, Trends in neurosciences, br. 36, 8 2013., str. 489.–496., doi: 36. 10.1016/j. tins.2013.04.009.

Rural Urban Framework i 51N4E, The Things Around Us: 51N4E and Rural Urban Framework, CCA/JOVIS Verlag, 2021.

Santayana, Georges, The Sense of Beauty, 1896.

Shusterman, Richard, „Complexities of Aesthetic Experience: Response to Johnston”, The Journal of Aesthetic Education, br. 38, 4, 2004., str. 109.–112.

Starr, G. Gabriella, Feeling Beauty, The Neuroscience of Aesthetic Experience, Cambridge Mass.: MIT Press, 2015.

Tronto, Joan C., „An Ethic of Care”, Generations, br. 22, 3, 1998.

Wong, Paul, From Viktor Frankl's Logotherapy to the Four Defining Characteristics of Self-Transcendence (ST), 2021., doi:10.31234/osf.io/76bm9.

Wu, Susie; Fan, Peilei i Chen, Jiquan, „Incorporating Culture into Sustainable Development: A Cultural Sustainability Index Framework for Green Buildings”, Sustainable Development, br. 24, 2015., doi:10.1002/j. sd.1608.

Wuthnow, Robert, „Peak Experiences: Some Empirical Tests”, Journal of Humanistic Psychology, br. 18, 1978., str. 59.–76.

Zumthor, Peter, Atmospheres: Architectural Environments, Surrounding Objects, Birkhäuser, 2006.

Dimitrova, Elena; Lavenir, Marie-Laure; McMahon, Paul; Mūrniece, Baiba; Musso, Stefano Francesco; Nagy, Gergely; Rauhut, Christoph; Rourke, Grellan D.; Sciacchitano, Erminia i Selfslagh, Bénédicte, European Quality Principles for EU-funded Interventions with potential impact upon Cultural Heritage (revidirano izdanje iz studenoga 2020.).

Europska komisija, Glavna uprava za obrazovanje, mlade, sport i kulturu, Ususret zajedničkoj kulturi arhitekture: ulaganje u visokokvalitetna životna okruženja za sve: izvješće skupine za OMK (otvorena metoda koordinacije) koju sačinjavaju stručnjaci iz država članica EU-a, Ured za publikacije, 2021.

Održiv

ZNANSTVENI RADOVI I IZVJEŠĆA

Bakker, C., den Hollander, M., van Hinte, E. i Zijlstra, Y., Products that Flow, BIS Publishers, 2019.

Brown, M., Haselsteiner, E., Apró, D., Kopeva, D., Luca, E., Pulkkinen, K. i Vula Rizvanolli, B., urednici, Sustainability, Restorative to Regenerative: COST Action CA16114 RESTORE, izvješće prve radne skupine, 2018.

Europska komisija, Glavna uprava za istraživanje i inovacije, Evaluating the impact of nature-based solutions a handbook for practitioners, Ured za publikacije Europske unije, Luksemburg, 2021.

Europska komisija, Glavna uprava za istraživanje i inovacije, Schellnhuber, H., Widera, B., Kutnar, A., Organschi, A., Hafner, A., Hillebrandt, A., Murphy, O. i Nakicenovic, N., Horizon Europe and New European Bauhaus NEXUS report: conclusions of the High-Level Workshop on 'Research and Innovation for the New European Bauhaus', zajedno organizirali Glavna uprava za istraživanje i inovacije i Zajednički istraživački centar, Ured za publikacije Europske unije, Luksemburg, 2022.

Gibbons, L. V., „Regenerative - The New Sustainable?”, Sustainability, br. 12, 13, 2020., str. 5483., https://doi.org/10.3390/su12135483.

Haffmans, S., van Gelder, M., van Hinte, E. i Zijlstra, Y., Poducts that Last, BIS Publishers, 2018.

Mang, P. i Bill Reed, B., Update Reneregative Development & Design, 2017.

Svjetska komisija za okoliš i razvoj, World Commission on Environment and Development, Oxford University Press, Oxford, 1987.

Dodd, N., Cordella, M., Traverso, M. i Donatello, S., Level(s) – A common EU framework of core sustainability indicators for office and residential buildings: Part 3: How to make performance assessments using Level(s) (Beta v1.0), EUR 28898 EN, Ured za publikacije Europske unije, Luksemburg, 2017., ISBN 978-92-79-76907-8, doi:10.2760/95143, JRC109286.



Zajedno

ZNANSTVENI RADOVI I IZVJEŠĆA

Collins-Foley, J., Ghorkhmazyan, M., Godfrey, L. i Whatley, J., TAAP toolkit and guide for inclusive development, World Learning, Washington, D. C., 2018.

Gardner, J., Marpillero-Colomina, A. i Begault, L., Inclusive Healthy Places. A Guide to Inclusion & Health in Public Space: Learning Globally to Transform Locally, Gehl Institute, 2019.

Gidley, J.; Hampson, G.; Wheeler, L. i Bereded-Samuel, E., Social inclusion: Context, theory and practice. Community Interventions, 2010., https://ctb.ku.edu/en/table-of-contents/ analyze/where-to-start/participatory-approaches/main, pristupljeno 7.4.2022.

Logie, C. H., Lacombe-Duncan, A., Lee-Foon, N., Ryan, S. i Ramsay, H., 'It's for us -newcomers, LGBTQ persons, and HIV-positive persons. You feel free to be': a qualitative study exploring social support group participation among African and Caribbean lesbian, gay, bisexual and transgender newcomers and refugees in Toronto, Canada, 2016.

Metha, V., Evaluating Public Space, 2013.

Mey, E., Using an ecological approach to grasp the complexity of social inclusion around a person with a disability, 2021.

Ravindran, K., Kawale, K., Sinha, S. i NaiduIndia, M. – Smart Cities Fellowship, „Design and Assessment Tool for Public Space. A citizen based platform to score & co-create public spaces - Project Report”, Systems, br. 75, 2019., str. 229.–243.

Vijeće okruga West Sussex, „West Sussex Inclusion Framework”, Ambio, br. 48, 2021., str. 515.–528., https://doi.org/10.1007/s13280-018-1109-9.

Zhou Stella, L., Understanding Inclusiveness in Public Space: Learning from Existing Approaches, 2019.



Načela rada

ZNANSTVENI RADOVI I IZVJEŠĆA

Apostel, G., Berger, A., Briggs A. i Michaud, G., Interdisciplinarity: Problems of Teaching and Research in Universities, OECD Publications Center, Pariz, 1972.

Arnstein, S. R., „A Ladder of Citizen Participation”, Journal of the American Institute of Planners, br. 35, 4, str. 216.–224.

Community Tool Box, Analyzing Community Problems and Designing and Adapting Community Interventions, poglavlje 18. Deciding Where to Start, dio 2. Participatory Approaches to Planning Community Interventions, 1994., https://ctb. ku.edu/en/table-of-contents/analyze/where-to-start/participatory- approaches/main, pristupljeno 7.4.2022.

Connor, D. M., „A New Ladder of Citizen Participation”, National Civic Review, br. 77, 3, str. 249.–257.

Darbellay, F., „Rethinking inter- and transdisciplinarity: Undisciplined knowledge and the emergence of a new thought style”, Futures, br. 65, 2015., str. 163.–174.

Ford, A., Barra, R., Dawson, R., Virgoa, J., Batty, M., Hall, J., „A

multi-scale urban integrated assessment framework for climate change studies: a flooding application”, Computers, Environment and Urban Systems, br. 75, str. 229.–243.

Glaas, E., Hjerpe, M., Storbjork, S., Neset, T., Bohman, A., Muthumanickam, P., Johansson, J., „Developing transformative capacity through systematic assessments and visualization of urban climate transitions”, Ambio, br. 48, 2019., str. 515.–528., https://doi.org/10.1007/s13280-018-1109-9.

Hassenforder, E., Smajgl A. i Ward, J., „Towards understanding participatory processes: Framework, application and results”, Journal of Environmental Management, br. 157, str. 84.–95.

OECD, „Multi-level Governance: A Conceptual Framework”, Cities and Climate Change, OECD Publishing, Pariz, 2010., https://doi.

org/10.1787/9789264091375-11-en.https://doi.org/10.1007/s11625- 021-01080-0

 

OECD, „Addressing societal challenges using transdisciplinary research”, OECD Science, Technology and Industry Policy Papers, br. 88, OECD Publishing, Pariz, 2020., https://doi.org/10.1787/0ca0ca45-en.

Parés, M. i March, M., Guide to Evaluating Participatory Processes, Generalitat de Cataluna, 2013.

Purvis, B., Mao, Y., Robinson, D., „A multi-scale integrated assessment model to support urban sustainability”, Sustainability Science, br. 17, 2022., str. 151.–169., https://doi.org/10.1007/s11625-021-01080-0.

Stember, M., „Advancing the social sciences through the interdisciplinary enterprise”, The Social Science Journal, br. 28(1), 1991., str. 1.–14.

Toomey, A. H., Markusson, N., Adams, E. i Brockett, B., „Inter- and Trans-disciplinary Research: A Critical Perspective”, u pregledu iz Izvješća o globalnom održivom razvoju za 2015., 2015.

van der Bijl, M., Transdisciplinary Innovation and Design, Medium.com, 2018.

Visseren-Hamakers, I. J. et al., „Transformative governance of biodiversity: insights for sustainable development”, Current Opinion in Environmental Sustainability, br. 53, 2021., str. 20.–28.

Top