EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0024

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI Naujojo europinio bauhauzo pažangos ataskaita

COM/2023/24 final

Briuselis, 2023 01 16

COM(2023) 24 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Naujojo europinio bauhauzo pažangos ataskaita



Turinys

1.    Santrauka    

2. NEB finansavimas    

3. Įgyvendinimas valstybėse narėse    

4. NEB poveikis ES politinei aplinkai    

4.1. NEB formuojant ES politiką    

4.2. Komisija imasi konkrečių veiksmų    

5. Švietimas ir įgūdžiai    

6.    Didėjanti rėmėjų ir įgyvendintojų bendruomenė    

6.1    Partneriai    

6.2.    Draugai    

6.3    Aukšto lygio apskritojo stalo diskusijų grupė    

6.4    Nacionaliniai informacijos centrai    

7.    NEB laboratorija    

7.1    Komisijos vadovaujami projektai    

7.2. Bendruomenės vadovaujami projektai    

8. 2021 ir 2022 m. naujojo europinio bauhauzo apdovanojimai    

9. Komunikacija, visuomenės dalyvavimas, renginiai    

9.1. Komunikacija ir visuomenės dalyvavimas    

9.2. NEB renginiai    

9.2.1. 2022 m. naujojo europinio bauhauzo festivalis    

9.2.2. Kiti su NEB susiję Europos Komisijos renginiai    

9.2.3. Su NEB susiję renginiai už Europos ribų    



1.Santrauka

Naujasis europinis bauhauzas (NEB) pradėtas įgyvendinti siekiant Europos žaliojo kurso tikslus paversti apčiuopiamais praktiniais pastatų, viešųjų erdvių, dėvimų drabužių ar naudojamų baldų pokyčiais, pagerinsiančiais mūsų kasdienį gyvenimą. Naujojo europinio bauhauzo tikslas – pasiūlyti naują gyvenseną, kurioje dera tvarumas ir geras dizainas, kuria mažinamas anglies dioksido išmetimas, kuri yra įtrauki ir visiems įperkama, o kartu vertinama Europoje bei už jos ribų esanti įvairovė.

Praėjus vos dvejiems metams nuo NEB įgyvendinimo pradžios, jis tapo Europos žaliojo kurso pertvarkos katalizatoriumi, kuriuo užtikrinama socialinė įtrauktis ir dalyvavimas. Iniciatyva išaugo į judėjimą, kuriame aktyviai dalyvauja vis didėjanti bendruomenė iš visų ES valstybių narių ir kitų šalių.

Be to, dėl didelio finansavimo pagal įvairias ES programas pagal NEB iniciatyvą pradėti įgyvendinti realūs praktiniai pokyčiai. 2022 m. buvo atrinkti ir pradėti vykdyti pirmieji šeši NEB parodomieji projektai. 2023 m. bus atrinkta dar dešimt projektų. Nors NEB neturi konkrečios ES programos, daugiau kaip 100 mln. EUR jau investuota į NEB projektus, remiamus pagal įvairias DFP programas, pavyzdžiui, programą „Europos horizontas“, Europos regioninės plėtros fondą (ERPF), programą LIFE, Bendrosios rinkos programą ir Skaitmeninės Europos programą. NEB ypatingas dėmesys skiriamas mažesnių iniciatyvų ir projektų rėmimui, pavyzdžiui, NEB premijoms, kurios jau buvo skirtos 38 projektams.

2023 m.

Padedant 600 oficialių organizacijų partnerių – nuo ES masto tinklų iki vietos iniciatyvų – NEB pasiekia milijonus piliečių. Šia iniciatyva pavyko suburti įvairių sričių atstovus – nuo meno ir dizaino, kultūros ir kūrybinių industrijų, kultūros paveldo institucijų iki pedagogų, mokslininkų ir novatorių, vietos ir regioninių valdžios institucijų bei piliečių iniciatyvų, ir visi jie atlieka labai svarbų vaidmenį įgyvendinant NEB. Pavyzdžiui, pirmieji draugai (bendrovės ir viešieji subjektai) remia iniciatyvą įvairiais būdais, įskaitant privačiąsias investicijas. Nacionalinių kontaktinių centrų tinklas skleidžia NEB tiesiogiai vietoje. Įgyvendinimo valstybėse narėse pavyzdžių rasite atitinkamame skyriuje.

Be veiksmų, renginių ir projektų, kuriuos inicijavo pati Komisija, NEB taip pat paskatino ir įkvėpė daugybę vietos, regioninių ir nacionalinių subjektų kurti savo NEB iniciatyvas. Ataskaitoje visų jų nurodyti neįmanoma, tačiau dauguma NEB projektų ir bendruomenių yra įtraukti į NEB suvestinę 1  – interaktyvų žemėlapį, kuris bus toliau plėtojamas augant NEB bendruomenei.

NEB ne tik sukūrė savo judėjimą, bet ir įkvėpė kitus bendradarbiauti remiantis NEB vertybėmis. Pavyzdžiui, Europos medienos sektorius sukūrė atvirą platformą „Wood4Bauhaus“ 2 , skirtą užmegzti ryšiams su statybos pramone ir visais susijusiais suinteresuotaisiais subjektais. Neseniai įkurtas Europos mados aljansas 3  – dar vienas tarptautinės iniciatyvos, kuriai įkvėpimo semtasi iš NEB, pavyzdys. Pirmaujančios Europos kūrybinės mados organizacijos sudarė aljansą, kurio tikslas – puoselėti klestinčią, tvarią ir įtraukią Europos mados ekosistemą.

Tai tik keli pavyzdžiai, kaip NEB daro poveikį mūsų ekonomikos ir visuomenės pertvarkai ir padeda siekti mūsų klimato srities tikslų. Pagal NEB taip pat remiamos kitos Komisijos politikos iniciatyvos, pavyzdžiui, statybos produktų reglamento peržiūra arba kelių ekosistemų pertvarkos būdai, ir prie jų prisidedama. 2023 m. pagal NEB iniciatyvą bus plėtojama NEB akademija, taip prisidedant prie Europos įgūdžių metų iniciatyvos, ir bus rengiami mokymai apie tvarią statybą, žiediškumą ir biologines medžiagas, kad būtų paspartinta sektoriaus pertvarka.

NEB tapo patikimu ir galingu pokyčių naratyvu, kai niekas nepaliekamas nuošalyje. Įgyvendinant NEB iniciatyvą, įvairiais ryšių kanalais tiesiogiai bendraujama su piliečiais. Kad būtų užtikrintas dar didesnis dalyvavimas, 2023 m. bus sukurta NEB skirta „LinkedIn“ paskyra.

Svetainė

Kitos interneto platformos

„Instagram“ paskyra

Naujienlaiškiai

298 200 

lankytojų

792 500 

puslapio peržiūrų

per pastaruosius metus

[Nuo pradžios:

624 000 lankytojų

1 881 400 puslapio peržiūrų]

110 000

apsilankymų 2022 m.

NEB premijų platformoje

49 910 

unikalių

NEB festivalio platformos lankytojų

per dvi

renginio savaites

24 700 

sekėjų

37 900 

sąveikų

per pastaruosius metus

Vidutiniškai 272

sąveikos

per vieną skelbimą

27 300 

mėnesinio naujienlaiškio prenumeratorių

1 000 

savaitinių bendruomenės naujienų gavėjų

Kad NEB taptų apčiuopiamas, reikia aiškių projektų ir iniciatyvų vertinimo kriterijų. Kartu su šia ataskaita Komisija skelbia NEB kelrodį – pirmąją vertinimo priemonę, kuria naudodamiesi projektų rengėjai gali patikrinti savo projektų NEB lygį. Jame paaiškinama, ką reiškia trys NEB vertybės: tvarumas, įtrauktis ir grožis; kaip galima jas integruoti ir derinti su darbiniais dalyvavimo ir tarpdalykiškumo principais. Remiantis šiuo kelrodžiu, bus parengtos išsamesnės vertinimo priemonės, pradedant nuo apstatytos aplinkos. Pirmieji rezultatai turėtų būti paskelbti 2024 m.

Komisija toliau sieks šalinti kliūtis, įskaitant biurokratines ir teisines, su kuriomis susiduria vietos iniciatyvas vietoje įgyvendinantys asmenys. Šiomis aplinkybėmis atlikus NEB laboratorijos reglamentavimo analizę pirmieji rezultatai bus gauti 2023 m., pavyzdžiui, surengiant praktinį seminarą apie biologines statybines medžiagas, jis taip pat bus susietas su NEB akademija. Komisija ir toliau ieškos sprendimų, kaip būtų galima finansuoti mažesnes struktūras, kurioms sunku pasinaudoti esamomis ES finansavimo schemomis pagal NEB laboratorijos novatoriško finansavimo projektą.

NEB norima įkvėpti piliečius ir suteikti pasitikėjimo išreikšti savo nuomonę ir dalyvauti. Todėl vienas iš svarbių NEB uždavinių tebėra glaudžiau susieti tuos regionus ir šalis, kuriuose NEB veikla iki šiol buvo nedidelė, ir užmegzti ryšius su sektoriais, kuriems nepakankamai atstovaujama Bendrijoje, įskaitant socialinę ekonomiką ir jaunąją kartą. Pagal NEB iniciatyvą taip pat bus dar aktyviau bendradarbiaujama su kūrybos ir kultūros sektoriais, nes jie atlieka itin svarbų vaidmenį įgyvendinant iniciatyvą, visų pirma kalbant apie grožio vertės integravimą ir naujų koncepcijų sklaidą.

Komisija taip pat toliau sieks integruoti NEB į ES programas, be kita ko, taikant pasidalijamąjį valdymą sanglaudos politikos srityje, ir didins iniciatyvos finansavimą; 2023 ir 2024 m. NEB specialiems kvietimams teikti pasiūlymus pagal programos „Europos horizontas“ misiją ir grupes bus skirta 106,3 mln. EUR finansavimo. Atsižvelgiant į 2023-iuosius – Europos įgūdžių metus, kitame NEB premijų konkurse daugiausia dėmesio bus skiriama švietimui, o geografinė aprėptis bus išplėsta įtraukiant ne tik ES valstybes nares, bet ir Vakarų Balkanus.

Įgyvendinant NEB iniciatyvą, vis dažniau bus žvelgiama į kitas šalis ir palaikomi ryšiai su partneriais kitose pasaulio šalyse.

Europos Komisija toliau skatins ir puoselės NEB, tikėdamasi, kad NEB bendruomenės entuziazmas padės judėjimui organiškai augti ir skleistis, o ES institucijos ir nacionalinės valdžios institucijos įsipareigos remti ir palengvinti jo plėtrą, kad naujasis Europos žaliasis kursas reikštų visiems prieinamą įtraukią, gražią ir tvarią šiandieną ir rytojų.

2. NEB finansavimas

Vienas pagrindinių NEB iniciatyvos uždavinių buvo sutelkti lėšas novatoriškiems ir tarpdalykiams projektams, kuriais įkūnijamos NEB vertybės ir sudaromos sąlygos įgyvendinti žaliąjį kursą vietoje, remti ir skatinti. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas inovacijoms, kultūros ir technologijų sąsajai ir mažesnių iniciatyvų bei projektų finansavimui.

Keletas ES programų suvienijo jėgas iniciatyvai įgyvendinti. Du pagrindiniai ramsčiai yra programa „Europos horizontas“ ir Europos regioninės plėtros fondas (ERPF). Prie jų taip pat prisideda Bendrosios rinkos programa, Skaitmeninės Europos programa ir programa LIFE 4 . 2021 ir 2022 m. NEB įgyvendinimas paremtas sėkmingai sutelkus įvairias ES programas, pagal kelis specialius kvietimus teikti pasiūlymus, kurių bendra suma siekė 106,3 mln. EUR. NEB iniciatyva tapo esamų finansavimo mechanizmų ir politikos programų jungiamąja grandimi ir skatintoja. Kvietimų teikti pasiūlymus apžvalgą galima rasti toliau pateiktose lentelėse, sugrupuotose pagal pertvarkos sritis 5 .

Kaip aprašyta komunikate dėl naujojo europinio bauhauzo, NEB siekiama apčiuopiamų pokyčių vietoje, susijusių su ekosistema, kuria sudaromos sąlygos diegti inovacijas, taip pat su produktais ir paslaugomis, kurie pagerintų mūsų piliečių gyvenimo kokybę ir kartu prisidėtų prie mąstysenos pokyčių ilgesniu laikotarpiu, ir šie užmojai taip pat atsispindi pirmosios kartos specialių kvietimų teikti pasiūlymus tiksluose. Pavyzdžiui, šeši NEB pavyzdiniai parodomieji projektai bus įgyvendinti 14-oje vietų (12-oje ES valstybių narių – Belgijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Danijoje, Graikijoje, Kroatijoje, Italijoje, Latvijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Švedijoje ir Slovėnijoje, taip pat Norvegijoje ir Turkijoje). Projektai apims tokias temas kaip pastatų renovacija, žiediškumas, menas, kultūros paveldas, švietimas, pažangieji miestai, pakrančių rajonai, miestų ir kaimų regeneracija ir kt. Iki jų užbaigimo šešiais parodomaisiais projektais siekiama įgyvendinti esminius pokyčius ir pasiekti apčiuopiamų rezultatų, kuriuos būtų galima pritaikyti ir panaudoti mokymuisi kitomis aplinkybėmis, o tai duotų ilgalaikės naudos.

Antrosios kartos parodomieji projektai bus vykdomi pagal Europos miestų iniciatyvą pagal sanglaudos politiką. Pagal 2022 m. rudenį paskelbtą kvietimą teikti pasiūlymus iš Europos regioninės plėtros fondo bus skirta iki 50 mln. EUR novatoriškiems NEB sprendimams, kuriais sprendžiami miestų uždaviniai, remti, be kita ko, šiose srityse: statybos ir renovacijos laikantis žiediškumo ir anglies dioksido poveikio neutralumo principų, kultūros paveldo išsaugojimo ir pertvarkymo, pastatų pritaikymo ir pertvarkymo įperkamo būsto sprendimams ir miestų erdvių atnaujinimo.

Be to, 2022 m. liepos mėn. Komisija ir Europos investicijų bankas pradėjo taikyti pavyzdinę finansinę priemonę – naujojo europinio bauhauzo teritorinio vystymosi modelį. Ši savanoriška priemonė padės ES valstybių narių sanglaudos politikos vadovaujančiosioms institucijoms sukurti finansines priemones ir sutelkti sanglaudos programas, kad NEB projektams būtų panaudoti viešieji ir privatieji ištekliai.

Paskelbus kvietimą teikti paramą naujojo europinio bauhauzo vietos iniciatyvoms, sanglaudos politikoje atsižvelgiama į poreikį stiprinti vietos valdžios institucijų gebėjimus, kad pasitelkiant NEB būtų sudarytos palankesnės sąlygos vietos pertvarkos procesams. Šiame kvietime taip pat daugiausia dėmesio skiriama NEB fizinių erdvių pertvarkymui, be kita ko, kaimo vietovėse. Šiuo metu 20 mažesnių ir vidutinio dydžio savivaldybių gauna specialiai pritaikytą, daugiadalykę ekspertų paramą vietoje, kad jų NEB idėjos virstų tikrove. Projektų temos – nuo naujų meno centrų ir kūrybinių darbo erdvių iki romų įtraukties ir apleistų pramoninių vietų atnaujinimo.

Be tiesioginio NEB projektų finansavimo pagal sanglaudos politiką, Komisija, vadovaujama Komisijos narės E. Ferreiros, pasirašė partnerystės susitarimus ir 2021–2027 m. sanglaudos fondų įgyvendinimo programas su visomis 27 valstybėmis narėmis, įskaitant konkrečias nuorodas į NEB partnerystės susitarimų arba programų lygmeniu. Šiuo didesniu valstybių narių įsipareigojimu remti naująjį europinį bauhauzą įgyvendinant sanglaudos politikos programas sudaromos sąlygos integruoti jo įgyvendinimą regionų ir vietos lygmenimis 2021–2027 m. laikotarpiu. Specialiose veiksmų programose jau numatyta parama NEB projektams vietoje, pavyzdžiui, Teisingos pertvarkos fondui viename iš Vokietijos anglių pramonės regionų Saksonijoje-Anhalte.

Kitas svarbus mūsų gyvenamųjų erdvių ir gyvensenos pokyčių aspektas yra susijęs su pramonės ekosistemomis. Pagal NEB taip pat remiamos inovacijos, susijusios su naujais produktais ir paslaugomis, įskaitant NEB skirtus skaitmeninius sprendimus. Skaitmeninių sprendimų naudojimas remiant NEB iniciatyvas tampa vis svarbesnis ir juo grindžiamas projektas „digiNEB.eu“, kuriuo siekiama puoselėti ryšius tarp skaitmeninių ir NEB bendruomenių ir didinti visų NEB suinteresuotųjų subjektų informuotumą apie ES skaitmeninius sprendimus, sukuriant visos Europos NEB skaitmeninę ekosistemą.

NEB iniciatyva ne tik remiamos inovacijos, susijusios su naujais techniniais ir technologiniais pokyčiais, bet ir nagrinėjami naujų ir tradicinių technologijų deriniai bei naujas vietos amatų ir žinių pritaikymas. Pavyzdžiui, pirmasis kvietimas dalyvauti II vertingos partnerystės projekte buvo skirtas NEB ir buvo atrinktos 65 įmonių partnerystės su naujomis dizainu grindžiamomis verslo idėjomis 6 . Pagal kitą kvietimą teikti pasiūlymus – 2021 m. EIT bendruomenės NEB skatinimo priemonę – 20 perspektyvių startuolių ir veiklą plečiančių įmonių suteikiama parama ir finansavimas po 50 000 EUR kiekvienai.

NEB taip pat padeda piliečiams ir bendruomenėms tapti aktyviais subjektais siekiant paspartinti žaliąją pertvarką jų vietos aplinkybėmis. Taikant dalyvavimu grindžiamą požiūrį, NEB siekiama įtraukti pilietinę visuomenę ir visų amžiaus grupių žmones, atsižvelgiant į jų įvairovę. Pavyzdžiui, dviem specialiais kvietimais teikti pasiūlymus, kuriuos paskelbė EIT bendruomenės NEB, daugiausia dėmesio skirta nedidelio masto projektams ir daug dėmesio skirta bendram bendruomenės sprendimų kūrimui kartu su piliečiais. 2021 m. sėkmingai įgyvendinus pirminį bandomąjį projektą, 2022 m. paskelbus kvietimus bendrai kurti naujojo europinio bauhauzo viešąją erdvę ir skatinti piliečių dalyvavimą naujojo europinio bauhauzo iniciatyvoje, atrinkta 18 piliečių dalyvavimo projektų iš 14 šalių.

Be NEB skirtų kvietimų teikti pasiūlymus ir veiksmų, iniciatyva taip pat skatinama keliais papildomais kvietimais teikti pasiūlymus ir veiksmais, įtraukiant NEB kaip konteksto elementą arba prioritetą (NEB neskiriant specialių biudžeto asignavimų). Tai pasakytina, pavyzdžiui, apie neseniai paskelbtą konkursą dėl tarpusavio mokymosi programos, susijusios su aukštos kokybės architektūra ir apstatyta aplinka, arba apie būsimus kvietimus dėl menininkų rezidencijų pagal programą „Culture Moves Europe“.

Galiausiai yra keletas NEB veiksmų, kuriais prisidėta prie 2022-ųjų – Europos jaunimo metų: pavyzdžiui, Komisija pradėjo diegti NEB maršrutą pagal programos „Erasmus+“ iniciatyvą „Discover EU“ 7 , kad padėtų aštuoniolikmečiams keliauti po Europą ekologiškai.

1 lentelė. Specialūs kvietimai teikti pasiūlymus ir veiksmai, kuriais siekiama vykdyti pertvarką konkrečiose vietose, remiant apstatytos aplinkos ir gyvensenos pokyčius vietos lygmeniu

Kvietimas teikti pasiūlymus

Programa

Biudžetas

Parama įgyvendinant naujojo europinio bauhauzo iniciatyvos pavyzdinius parodomuosius projektus, atsižvelgiant į programos „Europos horizontas“ misijas

„Europos horizontas“

30 mln. EUR

Bendradarbiavimu grindžiami vietos valdymo modeliai, kuriais siekiama paspartinti miesto aplinkos pavyzdinę pertvarką ir prisidėti prie naujojo europinio bauhauzo iniciatyvos bei Europos žaliojo kurso tikslų

„Europos horizontas“

2 mln. EUR

Naujasis europinis bauhauzas – ekologiškesnio ir teisingesnio gyvenimo būdo kūrimas kūrybiškose ir įtraukiose visuomenėse pasitelkiant architektūrą, dizainą ir meną

„Europos horizontas“ 

6 mln. EUR

Socialinio ir įperkamo būsto rajonų parodomieji projektai

„Europos horizontas“ 

10 mln. EUR

Europos koordinavimo ir keitimosi informacija apie inovacijų diegimą siekiant tvarumo, kokybės, žiediškumo ir socialinės įtraukties apstatytoje aplinkoje stiprinimas, taip prisidedant prie naujojo europinio bauhauzo („Built4People“)

„Europos horizontas“

1 mln. EUR

Kvietimas teikti pasiūlymus dėl bendro viešosios erdvės kūrimo įtraukiant piliečius

„Europos horizontas“

0,27 mln. EUR

NEB kvietimas teikti pasiūlymus pagal 2021–2027 m. Europos miestų iniciatyvą

Europos regioninės plėtros fondas (ERPF)

50 mln. EUR

Techninė pagalba valdžios institucijoms: parama naujojo europinio bauhauzo vietos iniciatyvoms

Europos regioninės plėtros fondas (ERPF)

2,5 mln. EUR

Įperkamo būsto iniciatyva

Bendrosios rinkos programa (BRP)

1,2 mln. EUR

2 lentelė. Specialūs kvietimai teikti pasiūlymus ir veiksmai, kuriais siekiama pertvarkyti inovacijoms palankią aplinką, remiant inovacijas, kuriomis siekiama integruoti tvarumą, įtrauktį ir estetiką į naujus sprendimus ir produktus

Kvietimas teikti pasiūlymus

Programa

Biudžetas

EIT vykdomas naujojo europinio bauhauzo startuolių steigimo spartinimas – EIT bendruomenės paramos priemonė

„Europos horizontas“

0,7 mln. EUR

II vertingos partnerystės projektas – 1-asis kvietimas teikti pasiūlymus

Programa COSME, BRP pirmtakė

Maždaug 1 mln. EUR (kvietimas teikti pasiūlymus įtrauktas į bendrą sutartį, kurios bendra vertė – 3,5 mln. EUR)

Stambiųjų pirkėjų kolektyvinio informacijos rinkimo ir veiksmų programa („Big Buyers 3“, BB3)

Bendrosios rinkos programa (BRP)

Jokios iš anksto nustatytos sumos, skirtos NEB

Skaitmeniniai sprendimai naujojo europinio bauhauzo iniciatyvai remti

Skaitmeninės Europos programa (DIGITAL)

1 mln. EUR 

3 lentelė. Kvietimai teikti pasiūlymus ir veiksmai, kuriais siekiama skleisti naujas koncepcijas, kvestionuojant mūsų perspektyvas ir mąstyseną, susijusias su pagrindinėmis estetikos, tvarumo ir įtraukties vertybėmis

Kvietimai teikti pasiūlymus

Programa

Biudžetas

Piliečių dalyvavimo veikla – EIT bendruomenės naujasis europinis bauhauzas

„Europos horizontas“

0,12 mln. EUR

Kvietimas teikti pasiūlymus pagal programą „Erasmus+“ dėl iniciatyvos „Europos jaunimas kartu“

Programa „Erasmus+“ (ERASMUS)

Jokios iš anksto nustatytos sumos, skirtos NEB

Veiksmai

Programa

2022 m. Europos novatoriško mokymo apdovanojimas (NEB metinė tema)

Programa „Erasmus+“ (ERASMUS)

2022 m. „eTwinning“ (NEB metinė tema)

Programa „Erasmus+“ (ERASMUS)

2022 m. „Discover EU“ (NEB maršrutas)

Programa „Erasmus+“ (ERASMUS)

3. Įgyvendinimas valstybėse narėse

Vis daugiau valstybių narių įtraukia NEB į savo veiklą ir politiką. Iš dalies tai daroma per nacionalinius informacijos centrus, taip pat per kitas valstybių narių ministerijas, NEB partnerius ir draugus. Šiame skyriuje pateikiami keli konkrečių valstybių narių veiksmų pavyzdžiai:

·2022 m. lapkričio mėn. Suomijos vyriausybė, bendradarbiaudama su Europos Komisija, Švedijos vyriausybe ir Estijos vyriausybe, Espe (Suomija) surengė aukšto lygio renginį „Naujasis europinis bauhauzas suka į miškus“ 8 . Renginyje daugiausia dėmesio skirta tvariai Europos miškotvarkai, taip pat biologinių medžiagų potencialui statybos sektoriuje siekiant anglies dioksido poveikio neutralumo. Dalyvaujant Suomijos ir Estijos ministrams pirmininkams, taip pat Švedijos ministro pirmininko pavaduotojui ir Komisijos nariui V. Sinkevičiui, Pirmininkė U. von der Leyen paskelbė apie naujojo europinio bauhauzo akademijos atidarymą. 2023-iaisiais – Europos įgūdžių metais – šia iniciatyva siekiama skatinti žaliuosius ir skaitmeninius įgūdžius statybos sektoriuje.

·Švedijos tvarių miestų taryba ir šeši šiauriniai Švedijos miestai taip pat inicijavo projektą „Šiaurės vizijos“ 9 , kuriame dalyvavo 11 kūrybinių grupių, siekiančių pereiti prie neutralaus poveikio klimatui ir tvarių miestų, kad, remiantis išskirtiniais šių šešių miestų ir miestelių atskaitos taškais ir procesais, būtų sukurti NEB metodai.

·Ispanijoje NEB buvo vienas iš veiksnių, paskatinusių greitai priimti naują įstatymą dėl aukštos kokybės architektūros 10 , į kurį įtrauktos tvarumo, kokybės, įtraukties ir prieinamumo vertybės. Teisėkūros procesui buvo pasirengta pasitelkiant dalyvaujamąjį procesą, kuris vyko lygiagrečiai su NEB bendro koncepcijos kūrimo etapu ir buvo grindžiamas sinergija su ES iniciatyva.

·NEB yra įtrauktas į 2022 m. gegužės mėn. pradėtą vykdyti naują Airijos nacionalinę architektūros politiką „Žmonėms skirtos vietos“ 11 .

·NEB įkvėpė naują Slovakijos Respublikos 2030 m. kultūros ir kūrybinių industrijų strategiją 12 .

·NEB suteikė konceptualų pagrindą Slovakijos ir Austrijos 2022-iesiems – klimato priežiūros metams 13 , kurie buvo įgyvendinami remiant Slovakijos Respublikos Prezidentui. Kuratorė – Mária Beňačková Rišková iš NEB HLRT. Buvo surengti įvairūs renginiai, kuriuose daugiausia dėmesio skirta klimato kaitai ir jos poveikiui bendruomenėms, įskaitant kūrybos sektorius.

·Graikijos vyriausybė neseniai įsteigė tarpdalykę vyriausybės darbo grupę NEB klausimais. Daugiapakopę grupę sudarė tiek Aplinkos ir energetikos ministerijos, tiek Kultūros ministerijos nariai, visų Graikijos architektūros mokyklų profesoriai, statybos inžinieriai, Graikijos technikos rūmų ir Graikijos architektų asociacijos atstovai, taip pat vietos valdžios atstovai.

·Vokietijoje Vokietijos aplinkos agentūra (UBA) pradėjo vidaus mokslinių tyrimų projektą, kurio tikslas – parengti rekomendacijas dėl miesto erdvių: „Naujojo europinio bauhauzo plėtra. Darnus judumas ir atsparios miestų erdvės siekiant geresnės gyvenimo kokybės (AdNEB)“ 14 .

·Prancūzijoje pagal Prancūzijos kultūros ministerijos ir Būsto ministerijos paskelbtą kvietimą teikti pasiūlymus „Įsipareigojimas dėl rytojaus būsto kokybės“ 15 97 įgyvendintiems statybos projektams suteiktas įperkamo ir tvaraus kokybiško būsto, atitinkančio NEB principus, kokybės ženklas, o 20 projektų skirta specialiai pritaikyta parama.

·2022 m. kovo mėn. pirmininkaujant Prancūzijai surengtoje neformalioje už būstą atsakingų ES ministrų konferencijoje ES būsto ministrai pareiškė, kad skatins NEB ir kitas Komisijos priemones ir iniciatyvas (pavyzdžiui, iniciatyvą „Renovacijos banga“), skirtas kovoti su pernelyg dideliu žemės užėmimu, ir pastangas sukurti įtraukią, prieinamą ir tinkamą gyvenamąją aplinką 16 .

·Be to, daugelyje valstybių narių 2022 m. pradėjus įgyvendinti 2021–2027 m. sanglaudos politikos programas buvo surengti aukšto lygio renginiai, kuriuose dalyvavo Komisijos narė E. Ferreira ir vyriausybės, regionų ir vietos valdžios institucijų atstovai ir kuriuose, be kita ko, atkreiptas dėmesys į naujojo programavimo laikotarpio NEB siekius ir idėjas.

4. NEB poveikis ES politinei aplinkai

4.1. NEB formuojant ES politiką

Kaip nurodyta komunikate dėl naujojo europinio bauhauzo, iniciatyva grindžiama įvairialypiu ES politikos kontekstu. Pagrindinis NEB tikslas yra ne reglamentavimas, o siekis įkvėpti kitas Komisijos iniciatyvas ir integruoti NEB vertybes bei principus į ES politikos formavimą. Tai iš dalies daroma teikiant finansavimą pagal kelias ES programas ir iš dalies – glaudžiai bendradarbiaujant NEB komandai ir kitoms Komisijos tarnyboms. Siekiant skatinti šį keitimąsi nuomonėmis, iniciatyvinį komitetą sudaro daugiau kaip 20 generalinių direktoratų ir 15 Komisijos narių kabinetų atstovai.

Vykdant tolesnę veiklą, susijusią su ES pramonės strategija, paskelbtos arba rengiamos kelios pertvarkos kryptys, kuriose pateikiama keletas nuorodų į NEB:

·2022 m. lapkričio mėn. pradėtas vykdyti artumo ir socialinės ekonomikos pertvarkos scenarijus 17 , kuriuo nustatytas būdas, kaip ES socialinę ekonomiką ir vietos įmones padaryti atsparesnes, žalesnes ir skaitmenines. Iš viso bendros kūrybos procese dalyvavo daugiau kaip 400 ekosistemų suinteresuotųjų subjektų, įskaitant NEB bendruomenę, kuri prisidėjo prie galutinio dokumento rengimo individualiai arba per 2022 m. pavasarį surengtą specialų praktinį seminarą. Pertvarkos scenarijuje NEB minimas kaip iniciatyva, kuria siekiama sutelkti įvairias bendruomenes vietos lygmeniu siekiant plėtoti tvarius, praturtinančius ir įtraukius projektus. Visų pirma, kalbant apie investicijų į socialinę infrastruktūrą svarbą, dokumente daroma nuoroda į įperkamo būsto iniciatyvą 18 , kuri yra pavyzdinė NEB iniciatyva. Be to, pertvarkos scenarijuje pabrėžiama skaitmeninių socialinių inovacijų ir gerų technologijų 19 svarba remiant socialinius tikslus atitinkančius projektus, laikantis principo „iš apačios į viršų“.

·2022 m. kovo mėn. paskelbtoje ES tvarios ir žiedinės tekstilės ekonomikos strategijoje 20 siūlomi viso tekstilės gaminių gyvavimo ciklo veiksmai, kartu remiant ekosistemą žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos procese. Strategijoje nurodyta, kad NEB įgyvendinamas Europos žaliojo kurso tikslus paverčiant konkrečiomis iniciatyvomis, kuriomis skatinama darni gyvensena, įskaitant madą, kartu tenkinant su estetika ir įtraukumu susijusius poreikius.

·Pertvarkos scenarijus siekiant atsparesnės, žaliosios ir skaitmeninės statybos ekosistemos 21  suteikia daugiau galimybių bendradarbiauti įgyvendinant NEB. Tarnybų darbiniame dokumente, kuriuo siekta 2021 m. gruodžio mėn. pradėti bendros kūrybos procesą 22 , pateikiamos kelios nuorodos į NEB, įskaitant nuorodas į metinės esminės renovacijos tempo spartinimą. NEB laboratorija nurodyta kaip viena iš galimų priemonių, padedančių sukurti sistemą, kuria būtų remiamas statybos atsparumas, be kita ko, sprendžiant strateginės priklausomybės klausimus.

Be to, tarp naujų Komisijos reguliavimo iniciatyvų, kuriomis remiamas žaliojo kurso užmojis, pasiūlyme dėl Pastatų energinio naudingumo direktyvos peržiūros pateikta nuoroda į NEB kaip konteksto elementą 23 , o NEB taip pat glaudžiai susijęs su Statybos produktų reglamento peržiūra.

Siekdama parengti į ateitį orientuotą NEB mokslinių tyrimų ir inovacijų darbotvarkę, Komisija surengė aukšto lygio praktinį seminarą „Naujojo europinio bauhauzo moksliniai tyrimai ir inovacijos“, o po jo 2022 m. vasario mėn. buvo paskelbta programos „Europos horizontas“ ir naujojo europinio bauhauzo sąsajų ataskaita 24 . Praktiniame seminare dalyvavo architektūros, apstatytos aplinkos, dizaino, klimato ir energetikos ekspertai. Ataskaitos rekomendacijomis ir pasiūlymais prisidedama prie programos „Europos horizontas“ darbo programų, kuriomis geriau remiami NEB tikslai, rengimo. Remiantis šia ataskaita, įkvėpta keletas kvietimų teikti pasiūlymus programos „Horizontas“ 2023–2024 m. darbo programoje.

Tarpinstituciniu lygmeniu vienas pagrindinių politikos pokyčių buvo 2021 m. lapkričio mėn. priimtos Tarybos išvados dėl kultūros, aukštos kokybės architektūros ir apstatytos aplinkos kaip itin svarbių naujojo europinio bauhauzo iniciatyvos elementų 25 . Išvadose valstybių narių prašoma skatinti integruoti iniciatyvą ir žiedinės ekonomikos principus bei metodus į nacionalines socialinio, ekonominio ir teritorinio vystymosi strategijas. Atsižvelgiant į Tarybos išvadas ir ES valstybių narių ekspertų AKM grupės ataskaitą dėl investicijų į aukštos kokybės architektūrą ir gyvenamąją aplinką visiems (2021 m.), neseniai priimtame 2023–2026 m. darbo plane kultūros srityje numatyta konkreti veikla, skirta NEB iniciatyvai skatinti, pasitelkiant ekspertų tinklo po AKM mainus ir reguliarius Europos architektūros politikos direktorių (EAPD) susitikimus, siekiant apsvarstyti galimas iniciatyvas, kuriomis būtų siekiama užtikrinti aukštos kokybės gyvenamąją aplinką visiems, įskaitant tuos, kurie gyvena kaimo ir atokiose vietovėse, pavyzdžiui, atokiausiuose regionuose.

Be to, 2022 m. birželio mėn. Taryba priėmė Rekomendaciją dėl mokymosi siekiant aplinkos tvarumo 26 . Joje aiškiai nurodomi kultūriniai ir kūrybiniai aspektai, kuriuos NEB suteikia Europos žaliajam kursui, ir rekomenduojama investuoti į ekologišką ir tvarią įrangą, išteklius ir infrastruktūrą (pastatus, aplinką ir technologijas), skirtus mokymuisi, bendravimui ir rekreacinei veiklai, kad būtų užtikrinta sveika ir atspari mokymosi aplinka.

2022 m. rugsėjo mėn. Europos Parlamentas priėmė pranešimą dėl naujojo europinio bauhauzo 27 . Parlamento pranešime išreiškiama parama šiai iniciatyvai ir visų pirma raginama skirti jai didesnį finansavimą. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) 28 ir Regionų komitetas (RK) 29  taip pat priėmė teigiamas nuomones.

4.2. Komisija imasi konkrečių veiksmų

Europos Komisija, įgyvendindama savo nekilnojamojo turto strategiją ir būdama svarbi Europos kvartalo Briuselyje dalyvė, taip pat siekia įgyvendinti NEB iniciatyvas. Nuo 2021 m. vasario mėn. Komisija įgyvendina naują ilgalaikę nekilnojamojo turto strategiją. Ši strategija apima Komisijos komunikatą ir veiksmų planą dėl Komisijos žalinimo 30 , į kuriuos įtraukti žaliojo kurso principai ir per pasaulinę pandemiją, dėl kurios atsirado naujų mišrių darbo metodų, įgyta patirtis. Komunikate Komisija pateikia veiksmų gaires, kaip iki 2030 m. pasiekti, kad institucijos veikla būtų neutralaus poveikio klimatui.

Naujasis europinis bauhauzas yra šios naujos strategijos dalis ir yra naujas Komisijos ryšių su vietos partneriais Briuselyje tiek regiono, tiek miesto lygmeniu kanalas, nes dalyvavimas visada yra NEB veiklos pagrindas. Pavyzdžiui, pagal NEB iniciatyvą surengtas praktinis seminaras Briuselio regionui rengiant naują Europos kvartalo planą, kad būtų išsiaiškinta, ko kiti kaimynystėje esantys subjektai tikisi iš tokio viešojo subjekto kaip Komisija.

NEB taip pat įkvėpė naujojo Komisijos lankytojų centro Karolio Didžiojo pastate dizainą, kuriame buvo panaudotos žiedinės ir tvarios medžiagos ir įgyvendintas į žmogų labiau orientuotas dizainas.

Naujasis Europos Komisijos Jungtinis tyrimų centras Sevilijoje yra pirmasis EK pastatas, kurio koncepcija visiškai pagrįsta NEB konceptualiu pagrindu 31 . Europos Komisija, surengusi tarptautinį architektūros konkursą, atrinko būsimos vietos koncepcijos dizainą. Visa JRC teritorija bus uždengta stoginėmis nuo saulės, o po jomis, panašiai kaip Sevilijai būdingų pergolių atveju, bus įrengta aikštė, sodas ir mokslinių tyrimų pastatas.

GATVĖS VAIZDAS © PLAYTIME

Šie pavyzdžiai yra tik naujo tvaraus požiūrio pradžia. Atsižvelgiant į dabartinį pastatų ūkį ir vykdomus projektus, skirtus Europos kvartalui, pertvarka bus tęsiama ir ateinančiais metais.

5. Švietimas ir įgūdžiai

Bendro NEB kūrimo etapu tapo labai aišku, kad įgūdžiai ir žinios yra itin svarbūs siekiant paspartinti mūsų visuomenės ir ekonomikos pertvarką ir sudaryti sąlygas tiems, kurie skatina įgyvendinti Europos žaliąjį kursą tiek valstybių narių, tiek ES lygmeniu. Pagal NEB iniciatyvą parengta keletas su įgūdžiais ir žiniomis susijusių projektų, o Komisija ir toliau daug dėmesio skirs šiam sektoriui, be kita ko, 2023-iaisiais – Europos įgūdžių metais. Kaip Pirmininkė U. von der Leyen paskelbė 2022 m. lapkričio mėn. surengtoje konferencijoje „Bauhauzas suka į miškus“, bus atidaryta NEB akademija, kurioje bus rengiami mokymai ir dalijamasi žiniomis, daugiausia dėmesio skiriant tvariai statybai, biologinėms medžiagoms ir žiediškumui. Europos žiedinės biožaliavinės ekonomikos bendroji įmonė projektui skirs 1 mln. EUR dotaciją.

Jau dabar kelios švietimo įstaigos siūlo naujas mokymo programas, grindžiamas NEB vertybėmis, arba samdo jaunus tyrėjus, kad būtų vykdomi su NEB susiję projektai. Delfto technologijų universitete sukurtos jaunesniojo tyrėjo pareigos, kad būtų galima vykdyti NEB pavyzdinį projektą „NEB STAR“. Pasitelkus specialią doktorantūros stipendiją, kurią Airijos mokslinių tyrimų taryba skiria Dublino universitetinio koledžo tyrėjui, tiriamas NEB potencialas skatinti teisingą perėjimą prie mažo anglies dioksido kiekio technologijų kaip pageidaujamą tikslą Airijos miestuose. Dublino universitetiniame koledže, bendradarbiaujant su vietos valdžios institucijomis ir pramonės atstovais, vykdomi papildomi NEB grindžiami mokslinių tyrimų projektai, skirti tokioms temoms kaip kultūros paveldas, pakartotinis nenaudojamų religinių pastatų pritaikymas, mažo anglies dioksido kiekio technologijų projektavimas ir klimato kaitai atsparių rajonų bendras projektavimas. Norvegijos mokslo ir technologijų universitete taip pat numatyta NEB skirtų meninių tyrimų doktorantūros vieta. Europos kūrybinių industrijų asociacija šiuo metu rengia Europos meno magistro laipsnį, kuris įkūnytų NEB principus. Taip siekiama pateikti NEB idėjas didelėms mados įmonėms ir dirbti žaliųjų ir skaitmeninių inovacijų srityje. Šiuo metu NEB itin domimasi eCAADe (Švietimas ir moksliniai tyrimai Europos kompiuterizuoto architektūrinio projektavimo srityje), kuri yra pagrindinė Europos švietimo ir mokslinių tyrimų bendruomenė, daugiausia dėmesio skirianti skaitmeninei architektūros pertvarkai. Šių metų metinė konferencija, kurią Gente surengė Leveno katalikiškasis universitetas, buvo skirta temai „Bendras ateities kūrimas: įtraukimas į dizainą ir per jį“ ir į ją buvo įtraukta speciali NEB skirta sesija 32 . NEB taip pat tampa vis labiau neatsiejama Europos architektūrinio švietimo darbotvarkės dalimi. Šiemet Madride vykusi Europos architektūrinio švietimo asociacijos (EAAE) metinė konferencija „Kuriant naująjį europinį bauhauzą“ 33 buvo visiškai skirta šiam judėjimui. Kova su klimato kaita ir darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimas dabar yra akademinių diskusijų apie švietimą ir profesiją pagrindas. Be to, įgyvendinant NEB laboratorijos projektą „Bauhauzas suka į Pietus“ siekiama parengti universitetams skirtą NEB mokymo programą.

2022 m. pavasarį NEB laboratorija paskelbė kvietimą teikti pasiūlymus dėl mokymosi vietų pertvarkos. Šiuo kvietimu siekiama skatinti naujus bendro gyvenimo būdus, nedarant dar didesnės žalos mūsų aplinkai, didinti mažų projektų matomumą įgyvendinant naujojo europinio bauhauzo iniciatyvą ir sukurti tarptautinį panašiai mąstančių projektų rengėjų ir galimų partnerių tinklą. Tam reikia ne tik mokyti būsimas kartas gerbti ir saugoti biologinę įvairovę, bet ir būti pasirengusiems atsisakyti žalingo elgesio ir keisti savo mąstyseną. Šioje srityje svarbus vaidmuo tenka mūsų švietimo įstaigoms. Šio kvietimo tikslas – sujungti iniciatyvas, kurios keičia tai, kur ir kaip žmonės mokosi – nuo klasių iki gatvių, žaidimų aikštelių ir bibliotekų 34 . Kvietimas teikti pasiūlymus buvo paskelbtas kartu su koalicija „Švietimas klimato labui“ 2022 m. vasario mėn. ir baigėsi 2022 m. pabaigoje 35 . Juo sutelkta daugiau kaip 190 dalyvių iš visos ES ir už jos ribų, įskaitant Meksiką, Turkiją ir Ukrainą. Projektų mastas ir pobūdis labai įvairus – nuo universitetų, siekiančių įtraukti studentus į jų miestelio renovaciją, iki menininkų, rengiančių praktinius seminarus apie vaikų švietimą klimato klausimais.

Vienas iš pagal kvietimą pateiktų projektų „Mokykla pabėgėliams“ yra Lenkijos projekto „Otwieramy szkoły“ („Atidarome mokyklas“) – įvairių socialinių veiksmų, kuriais siekiama spręsti aktualias švietimo problemas pasitelkiant dizainą 36 , – dalis. Šių veiksmų tikslas – grąžinti Ukrainos pabėgėlių vaikams saugumo ir bendrystės jausmą. 2022 m. spalio mėn. šioje mokykloje apsilankė pirmoji Ukrainos ponia Olena Zelenska, o Lenkijos architektų asociacijos parodoje mokykla apdovanota kaip projektas, kuriuo reaguojama į krizės iššūkius, kartu su tokiais sprendimais kaip japonų architekto Shigeru Bano popierinių pertvarų sistema (taip pat žr. NEB laboratorijos veiklą „Veiksmai Ukrainai“).

6.Didėjanti rėmėjų ir įgyvendintojų bendruomenė

Keletą milijonų žmonių visoje Sąjungoje aprėpiantis NEB tapo judėjimu, kuris vis dar turi didžiulį augimo potencialą. Šios bendruomenės vaidmuo buvo ne tik skleisti informaciją apie NEB, bet ir perduoti žinias bendruomenei bei kartu ieškoti sprendimų. Vietos ir tarptautinės organizacijos iš visos Europos, veikiančios kultūros, švietimo, architektūros, paveldo, miškininkystės, statybos, būsto, mados ir kitose srityse, susiburia, kad pristatytų savo veiklą ir ieškotų būdų, kaip suvienyti pastangas. Skirtingų sričių, kilmės ir dydžio bendraminčių organizacijų tinklas gali padėti įgyvendinti darbotvarkę greičiau nei pavieniai subjektai.

Daugiau kaip 600

Daugiau kaip 80

19

99

27

Daugiau kaip 100

6.1Partneriai

Partneriai yra ne pelno organizacijos ir apima NVO, fondus, švietimo ir mokslinių tyrimų subjektus, pavyzdžiui, universitetus ir aukštąsias mokyklas. Nuo pat pradžių partneriai teikė konsultacijas su šia iniciatyva susijusiais klausimais ir veikė kaip jos ambasadoriai. Jie buvo privilegijuoti NEB bendro kūrimo proceso dalyviai. Ilgainiui jie buvo raginami prisidėti prie svarbių iniciatyvos priemonių, pavyzdžiui, NEB laboratorijos, kurioje partneriai vadovauja keliems skirtingų teminių prioritetų NEB projektams, kūrimo. Jie taip pat dalyvavo rengiant NEB kelrodį (žr. priedą) ir tokiuose svarbiuose renginiuose kaip NEB festivalis.

Organizacijos partnerės yra iš visų valstybių narių ir pasiekia milijonus žmonių. Prie tinklo taip pat prisijungė keletas subjektų iš ES nepriklausančių šalių, pavyzdžiui, Ukrainos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Turkijos. Kai kurie partneriai atstovauja dideliems tinklams, kiti – vietos lygmens iniciatyvoms. Nuo 2021 m. rugsėjo mėn., kai buvo paskelbtas komunikatas dėl naujojo europinio bauhauzo, partnerių skaičius išaugo daugiau nei dvigubai.

NEB partnerių skaičius 37

Tokiose šalyse kaip Belgija, Vokietija, Ispanija ir Italija NEB organizacijų partnerių tinklas išsiplėtė greičiau nei kituose Europos regionuose. Daugelis Belgijoje įsikūrusių partnerių yra Europos tinklai.

Viena iš svarbių NEB užduočių yra didinti dalyvavimą regionuose ir šalyse, įskaitant kaimo vietoves 38 , kuriose iki šiol NEB partnerių veikla buvo menka. Mažesnis partnerių skaičius savaime nereiškia mažesnio masto NEB veiklos. Taip pat yra valstybių narių, kuriose NEB yra labai populiarus, tačiau jose turime tik kelias organizacijas partneres. Viena tokių šalių – Estija.

NEB partnerių kilmės šalys (2022-10-09)

NEB ne tik sukūrė savo judėjimą, bet ir įkvėpė kitus bendradarbiauti remiantis NEB vertybėmis. Pavyzdžiui, Europos medienos sektorius sukūrė atvirą platformą „Wood4Bauhaus“ 39 , skirtą užmegzti ryšiams su statybos pramone ir visais susijusiais suinteresuotaisiais subjektais. Neseniai įkurtas Europos mados aljansas 40  – dar vienas tarptautinės iniciatyvos, kuriai įkvėpimo semtasi iš NEB, pavyzdys. 2022 m. kovo mėn. Vokietijoje vykusiame dviejų dienų mados aukščiausiojo lygio susitikime NEB partnerė Vokietijos mados taryba subūrė pirmaujančias Europos mados organizacijas, kad suformuotų permainų koaliciją dėl Europos mados ateities, daugiausia dėmesio skiriant tvarumui ir kūrybiškumui. 25 Europos mados organizacijos prisijungė prie aljanso, kurio tikslas – puoselėti klestinčią, tvarią ir įtraukią Europos mados ekosistemą.

NEB partneriai taip pat vykdo apčiuopiamus pokyčius vietos lygmeniu. Inžinerijos ir plėtros centras pradėjo judėjimą „NEBbyAYR“ 41 Matozinjoso mieste (Portugalija). Centras įtraukia jaunąsias kartas į ankstyvą novatoriškų miestų sprendimų koncepcijos kūrimo, prototipų kūrimo ir diegimo procesą ir laimėjo 2021 m. NEB premiją.

Ispanijoje Galisijos sveikatos priežiūros tarnyba naudojasi NEB naratyvu ir savo, kaip oficialios NEB partnerės, statusu, kad taptų viso regiono projekto, kuriame sveikatos sektorius numatomas kaip tvarumu grindžiamos kultūrinės ir socialinės pertvarkos varomoji jėga, lydere. Prancūzijoje judėjimas „Unisson(s)“ 42 siekia sukurti naują tarpdalykę architektūros srovę, atitinkančią NEB dvasią, ir sužadinti kolektyvinį norą keisti praktiką pereinant prie mažo anglies dioksido kiekio ir ekologiškos architektūros. Keli Nyderlandų NEB partneriai kartu su Ukrainos dizaineriais Nyderlanduose inicijavo erdvinio projektavimo tinklą, skirtą Ukrainai atstatyti 43 . Tinklas daugiausia dėmesio skiria gebėjimų stiprinimui, t. y. ukrainiečių įdarbinimui, paskaitoms, konferencijoms, susitikimams ir studijų vizitams.

6.2.    Draugai

Sukūrus bendruomenės pagrindą tapo visiškai aišku, kad NEB būtų naudinga aktyviau įtraukti įmones ir valdžios institucijas, visų pirma regionuose ir miestuose. Todėl 2022 m. pavasarį paskelbtas naujas nuolatinis kvietimas tapti naujojo europinio bauhauzo draugais. Nuo to laiko prie tinklo prisijungė daugiau kaip 80 draugų. Bendruomenėje draugai atlieka labai svarbų vaidmenį. Jie gali pasisiūlyti tapti NEB projektų šeimininkais arba rėmėjais: jie finansuoja arba priima projektus savo mieste ar regione ir padeda juos įgyvendinti.

Pavyzdžiui, dizaino kolektyvas „Arup“ pasiūlė pagalbą NEB partneriui „Concomitentes“, kuris rengia meninės ir kultūrinės praktikos projektą, skirtą tvarumui ir piliečių dalyvavimui. „Drees & Sommers“, vienas didžiausių nekilnojamojo turto sektoriaus dalyvių, pradėjo vykdyti iniciatyvą „Re-Building Europe“, kurioje dalyvauja gausi verslo bendruomenė. Įvairiuose praktiniuose seminaruose įmonės, investuotojai, nekilnojamojo turto bendrovės, architektai, inžinieriai, savivaldybės ir gyventojai ieško sprendimų, kurie padėtų Europai tapti lydere ir novatore tvarumo, skaitmenizacijos ir pasirengimo srityse.

Draugai taip pat imasi iniciatyvos suburti ir paskatinti veikti suinteresuotųjų subjektų vietos bendruomenes, pavyzdžiui, dalyvaujant dalykiniuose pusryčiuose, kuriuos organizuoja Suomijos NEB draugas „Maptionnaire“, siekiant sukurti platformą, kurioje Suomijos NEB suinteresuotieji subjektai galėtų keistis informacija apie bendruomenės dalyvavimo praktiką 44 .

NEB siekiama užtikrinti apčiuopiamus pokyčius vietoje ir didelė šių pokyčių dalis vyksta vietos ir regionų aplinkoje. Todėl kaimo vietovės, miestai ir regionai atlieka pagrindinį vaidmenį didinant NEB prieinamumą ir įtraukiant piliečius į pertvarkos procesą. Keletas viešųjų subjektų, kurie prisijungė prie NEB bendruomenės kaip draugai, yra Bolcano autonominė provincija, NEB laboratorijos projekto „Kalnų NEB“ koordinatorė, taip pat Aukštutinės Prancūzijos regionas, įgyvendinantis Europos miestų iniciatyvą (EMI) 45 pagal sanglaudos politiką. Norint, kad daugiau regionų ir vietos viešųjų subjektų taptų draugais, labai svarbu, kad vietos NEB projektai būtų skleidžiami visoje Europoje ir klestėtų vietos NEB bendruomenės. 

Draugų geografinis pasiskirstymas panašus į partnerių. Pusė visų draugų yra įsikūrę keturiose valstybėse narėse (Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje ir Italijoje). Daugelis draugų aktyviai veikia architektūros, projektavimo ir miestų plėtros srityse. Draugų geografinio pasiskirstymo įvairinimas ir bendruomenės plėtimas siekiant įtraukti daugiau vietos ir regionų lygmens subjektų, taip pat su jaunimu, įtrauktimi, menu ir kultūra dirbančių subjektų yra artimiausioje ateityje spręstinas uždavinys. Pagal NEB taip pat bus parengti aktyvesnių bendruomenės narių vykdomų mainų ir tinklaveikos formatai.

6.3Aukšto lygio apskritojo stalo diskusijų grupė

Nuo pat iniciatyvos sukūrimo ir įgyvendinimo etapo prie jos įgyvendinimo labai prisidėjo 19 aukšto lygio apskritojo stalo diskusijų grupės (HLRT) narių, kurių tikslas – siekti, kad iniciatyva būtų įgyvendinama ne vien ES politikos priemonėmis 46 . Jų įvairialypė kultūrinė ir geografinė aplinka iš Europos, Azijos ir Afrikos suteikia NEB vertingų perspektyvų. Nariai atlieka įvairius vaidmenis ir užduotis: kaip grupė jie prisidėjo prie NEB bendro kūrimo etapo, taip pat atliko svarbų vaidmenį rengiant 2021 m. rugsėjo mėn. komunikatą dėl naujojo europinio bauhauzo. Grupės paskirtis – teikti konsultacijas Komisijos Pirmininkei ir Komisijos nariams ir padėti išbandyti idėjas bei tęsti iniciatyvos įgyvendinimą.

Kaip pavieniai asmenys, nariai veikia kaip NEB ambasadoriai savo šalyse ir bendruomenėse, dalyvauja NEB veikloje ir renginiuose, pavyzdžiui, 2022 m. NEB festivalyje, o daugelis narių aktyviai dalyvauja kaip pranešėjai arba organizuoja gretutinius renginius. HLRT nariai taip pat aktyviai dalyvauja NEB laboratorijos projektuose. Neseniai jie pradėjo steigti savo darbo grupes NEB bendruomenėje. Pavyzdžiui, Pia Maier Schriever toliau plėtoja NEB grožio aspektą su įvairių sričių ekspertų grupe.

Aukšto lygio apskritojo stalo diskusijų grupės nariai su Pirmininke Ursula von der Leyen, Komisijos nare Mariya Gabriel ir Komisijos nare Elisa Ferreira © Europos Sąjunga, 2021

6.4 Nacionaliniai informacijos centrai 

Siekdamos dar labiau susieti ir koordinuoti su šia iniciatyva susijusias nacionalinio lygmens pastangas, visos valstybės narės paskyrė NEB nacionalinius informacijos centrus (NIC). NIC renka informaciją apie atitinkamus pokyčius nacionalinėje teritorijoje ir dalyvauja ES masto neoficialiame keitimosi informacija ir patirtimi tinkle. Jie yra labai svarbūs skleidžiant informaciją apie NEB valstybėse narėse.

Šis naujas vaidmuo patikėtas įvairiems subjektams – nuo nacionalinių inovacijų agentūrų ir nacionalinių architektūros centrų iki Kultūros ir sporto, Aplinkos ir energetikos ministerijų ir Vidaus reikalų ministerijos. Ši institucinė įvairovė gerai atspindi tarpdalykius, tarpsektorinius iniciatyvos aspektus ir praturtina mainus visame tinkle. NIC reguliariai bendrauja internetu ir kartą per kiekvieną pirmininkavimo laikotarpį susitinka atitinkamoje valstybėje narėje. Po pirmojo sėkmingo susitikimo Paryžiuje kitas susitikimas įvyks Malmėje, pirmininkaujant Švedijai, 2023 m. birželio mėn. Tarybai pirmininkaujanti Švedija taip pat įtrauks NEB į didžiausią šalies kultūros politikos renginį „Žmonės ir kultūra“. Čekijos pirmininkavimo laikotarpiu įvyko keletas NEB renginių, įskaitant du renginius Brno mieste.

NEB nacionaliniai informacijos centrai © Europos Sąjunga, 2021

7.NEB laboratorija

NEB laboratorija – tai iniciatyvos idėjų generavimo ir įgyvendinimo inkubatorius, kuriam pavesta drauge su kitais subjektais modeliuoti pageidaujamą pertvarką vietos lygmeniu lengvinančias priemones, sprendimo būdus ir politikos veiksmus, rengti pirminius jų projektus ir juos išbandyti.

NEB laboratorijos projektus siūlo ir jiems vadovauja Komisija arba įvairių NEB bendruomenės narių konsorciumai 47 . Projektų partnerystės turi sujungti įvairias disciplinas, atitinkamas kompetencijas ir įtraukti dalyvius iš skirtingų ES valstybių narių. Tikimasi, kad projektais bus inicijuotas pokyčių procesas, o jų rezultatai taip pat turėtų padėti formuoti politiką, suteikti NEB bendruomenės nariams atvirojo kodo mokymosi galimybių ir galimybių juos išbandyti bei atkartoti įvairiomis aplinkybėmis.

Laboratorija tiesiogiai neteikia finansavimo, tačiau padeda rengti projektus ir užmezga ryšius su galimais suinteresuotaisiais subjektais (Komisijos tarnybomis, regioninėmis ar vietos valdžios institucijomis, įmonėmis, ekspertais ir kt.).

2022 m. lapkričio mėn. duomenimis, NEB laboratorija įgyvendina penkis Komisijos vadovaujamus ir tris bendruomenės vadovaujamus projektus.

NEB laboratorijos projektai © Europos Sąjunga, 2022

7.1Komisijos vadovaujami projektai 

Sprendimai dėl Komisijos vadovaujamų projektų priimti remiantis bendros kūrybos etapo rezultatais. Bendruomenė nurodė, kad finansavimas, reglamentavimas, įgūdžiai ir (arba) švietimas ir ženklinimas yra svarbūs veiksniai, padedantys pertvarkyti apstatytą aplinką ir įgyvendinti NEB projektus.

Kalbant apie Komisijos vadovaujamus projektus, šiame skyriuje daugiausia dėmesio skiriama trims iniciatyvoms, kurios jau 2022 m. davė rezultatų: ženklinimo strategijai – priemonių, skirtų apibūdinti ir atpažinti elementams, dėl kurių konkrečios iniciatyvos yra priskiriamos NEB, kūrimo projektui, projektui „Novatoriško finansavimo sprendimai“ ir projektui, skirtam padėti reaguoti į ekstremaliąją padėtį Ukrainoje 48 . Projektas dėl Ukrainos buvo įtrauktas į laboratoriją prasidėjus Rusijos agresijai ir juo išreiškiamas NEB bendruomenės pasirengimas remti Ukrainą.

Ženklinimo strategija buvo parengta siekiant paaiškinti bendruosius NEB projektų ir iniciatyvų atrankos ir vertinimo kriterijus 49 . Ši ženklinimo strategija įgyvendinama vykdant parengiamuosius veiksmus, susijusius su Europos Parlamento NEB žinių valdymo platforma. Ženklinimo strategiją sudaro du lygmenys: pirma, NEB kelrodis – pagrindų dokumentas, kuriame aiškiau apibrėžiamos trys NEB vertybės ir NEB principai, kurie gali būti naudojami įvairių sektorių projektams; antra, išsamūs konkrečioms projektų grupėms, pavyzdžiui, apstatytos aplinkos ar tekstilės, taikomi kriterijai.

Naujojo europinio bauhauzo kelrodis 50 paskelbtas kaip šios ataskaitos priedas. Jame apibrėžiami iniciatyvų, pagal kurias projektai dar tik pradedami įgyvendinti, užmojai ir pateikiama apčiuopiama, tikrai dalyvaujamojo pobūdžio ir tarpdalykė gairių sistema sprendimus priimantiems asmenims, norintiems savo teritorijoje taikyti NEB koncepciją. Kelrodyje atsižvelgiama ne tik į naujausią literatūrą apie visas NEB vertybes ir principus, bet ir į jų naudojimą kitose ES programose, leidiniuose ir įsipareigojimų dokumentuose, pavyzdžiui, Atvirųjų koordinavimo metodų (AKM) grupės ataskaitoje „Bendros architektūros kultūros kūrimas. Investavimas į visiems prieinamą aukštos kokybės apstatytą aplinką“ 51 , Davoso deklaracijoje arba daugelyje Europos žaliojo pakto ramsčių, visų pirma strategijoje „Renovacijos banga“. Apibrėžtys papildomos pavyzdžiais, pagrindiniais principais ir vertinimo priemonėmis. NEB kelrodžiu taip pat siekiama palengvinti viešosios politikos ir finansavimo iniciatyvų, susijusių su NEB, plėtojimą tiek ES lygmeniu, tiek valstybėse narėse.

Remiantis kelrodžiu, ateinančiais metais bus parengtos konkretesnės vertinimo sistemos. Pirma, bus parengti pastatams ir apstatytai aplinkai taikomi kriterijai, kuriais atsižvelgiama į tris NEB aspektus: tvarumą, grožį ir įtrauktį. Antruoju etapu daugiausia dėmesio bus skiriama tekstilės sektoriui. Šie NEB ženklai bus kuriami glaudžiai susiejant juos su esamomis sistemomis, pavyzdžiui, LEVEL ar tvarios tekstilės ženklu. Pirmieji rezultatai turėtų būti pasiekti iki dabartinės Komisijos kadencijos pabaigos.

2022 m. užbaigtas pirmasis NEB laboratorijos projekto „Novatoriško finansavimo sprendimai“ etapas. Šio projekto tikslas – finansiškai remti mažesnius naudos gavėjus Europoje, kuriems sunku pasinaudoti standartiniais, dažnai sudėtingais ES finansavimo kanalais pagal ES kvietimus teikti pasiūlymus ir programas. 2023 m. bus sukurtas bandomasis NEB finansavimo sprendimų centras, apimantis ir filantropiją, ir sutelktinį finansavimą. Centras veiktų kaip vieno langelio principu veikianti įstaiga tiek filantropams, tiek projektų vykdytojams, užtikrinanti didesnį efektyvumą ir orientavimąsi į sektorių.

Prasidėjus Rusijos agresijai, buvo parengtas NEB laboratorijos projektas „Veiksmai Ukrainai“. Kaip Europos programų, skirtų padėti Ukrainai, ekosistemos dalimi, NEB pirmiausia siekta sujungti įvairias vykdomas iniciatyvas, dar kartą pasinaudojant tinklo stiprybe ir kolektyviniu intelektu. Pasitelkiant NEB laboratoriją ir bendradarbiaujant su Ukrainos partneriais projektas buvo parengtas pagal tris prioritetines kryptis: ekstremalioji būsto padėtis, žiedinis apgyvendinimas ir gebėjimų stiprinimo internetiniai seminarai. 

Pirmuoju bandomuoju veiksmu HLRT nariai Shigeru Ban (Japonija), Hubert Trammer (Lenkija) ir Mária Beňačková Rišková (Slovakija) kartu su NEB partneriais įgyvendino „popierinių pertvarų sistemą“  – paprastą, bet efektyvų sprendimą, kuriuo siekiama padidinti asmens privatumą apgyvendinimo centruose (pavyzdžiui, viešuosiuose pastatuose ar sporto centruose), kuriuose laikinai apgyvendinami prieglobsčio ieškantys asmenys.

Kitas žingsnis – NEB laboratorija Ukrainos klausimais toliau stiprins vietos savivaldybių pajėgumus kartu su suinteresuotaisiais subjektais. Pirmieji ekspertų vertinimai dėl aktualiausių prioritetų parodė, kad reikia keistis žiniomis ir praktine patirtimi ir jas pritaikyti, pavyzdžiui, tvaraus atstatymo, energijos vartojimo efektyvumo, taip pat dalyvaujamųjų procesų ir miestų planavimo srityse. 2023 m. pavasarį Ukrainos savivaldybėms bus surengti internetiniai seminarai įvairiais atstatymo aspektais.

Be Komisijos vadovaujamų projektų, trims NEB laboratorijos projektams vadovauja NEB bendruomenė. Šiuose projektuose NEB bendruomenės nariai patys organizuoja pokyčius konkrečiose vietose ar kontekstuose.

7.2. Bendruomenės vadovaujami projektai

·„NEB suka į Pietus“ 52  – šešių Pietų Europos architektūros mokyklų (Porto, Valensijos, Tulūzos, Bolonijos, Zagrebo, Atėnų) inicijuotas projektas. Iniciatyvoje aptariamos konkrečios problemos, su kuriomis susiduria Pietų Europos regionai, susijusios su aplinkos ir visuomenės krizėmis, ir reagavimo į jas būdai, taip pat raginama įgyvendinti mokymo programų pakeitimus, kurie galėtų padėti kurti NEB vertybes atitinkančią naują profesinę kultūrą, skatinančią tvaresnę apstatytą aplinką.

·Šiaurės neutralaus anglies dioksido poveikio bauhauzu 53 siekiama išlaisvinti kūrybiškumo galią, kuri gali padėti įsivaizduoti, kokia bus ateities apstatyta aplinka ir miestai. Jį inicijavo penkių Šiaurės šalių (Danijos ir Farerų Salų autonominio regiono, Suomijos, Švedijos, Islandijos ir Norvegijos) vyriausybės. 2022 m. lapkričio mėn. prie Šiaurės bauhauzo prisijungė Estija.

· Naujojo europinio kalnų bauhauzo 54 projektu siekiama įgyvendinti NEB regioniniu lygmeniu, ypatingą dėmesį skiriant Pietų Tiroliui. Šiuo projektu skatinama kalnuose esančių vietų, viešųjų erdvių ir pastatų pertvarka.

Papildomi NEB bendruomenės inicijuoti projektai į NEB laboratoriją pateks 2023 m. pradžioje. Skatinamas valstybių narių, kurioms iki šiol nepakankamai atstovaujama NEB laboratorijos projekte, subjektų dalyvavimas.



8. 2021 ir 2022 m. naujojo europinio bauhauzo apdovanojimai

NEB apdovanojimai yra ypatingas būdas remti konkrečiose vietose vykdomas iniciatyvas. Jie įsteigti siekiant pripažinti ir įvertinti dabartinius laimėjimus bei paskatinti jaunąsias kartas toliau plėtoti naujas koncepcijas ir idėjas. Jie suteikia matomumo pavyzdžiams ir koncepcijoms, iš kurių matyti, kad mūsų teritorijose, bendruomenėse ir praktikoje esama gražių, tvarių ir įtraukių vietų, atveriančių kelią į ateitį.

Sofijos upės © Europos Sąjunga, 2022

Mėlynosios ekonomikos džiaugsmo mokykla Skabrnjoje (Kroatija) © Europos Sąjunga, 2022

Du 2021 ir 2022 m. surengti NEB apdovanojimų konkursai (iš viso gauta daugiau kaip 3 000 paraiškų) iki šiol yra vieni labiausiai matomų ir apčiuopiamiausių iniciatyvos aspektų 55 . NEB apdovanojimai suteikia galimybę pristatyti projektus ir idėjas, atitinkančius NEB principus ir darančius poveikį vietos bendruomenėms visuose ES regionuose, įskaitant kaimo vietoves. Per du NEB apdovanojimų konkursus iš viso buvo apdovanoti 38 laureatai, o bendra piniginio prizo suma siekė 795 000 EUR. Per abu konkursus buvo įteikti NEB apdovanojimai už įgyvendintus projektus, taip pat už koncepcijas ir idėjas 30 metų ir jaunesniems jauniesiems talentams („Kylančios naujojo europinio bauhauzo žvaigždės“). 2022 m. apdovanojimų koncepcija buvo suderinta su pagrindinėmis teminėmis kryptimis, išryškėjusiomis NEB koncepcijos kūrimo etape, kaip apibrėžta NEB komunikate: ryšio su gamta atkūrimas; bendrystės jausmo atgaivinimas; pirmumas vietoms ir žmonėms, kuriems to labiausiai reikia; ilgalaikės integruotos gyvavimo ciklu grindžiamos koncepcijos poreikis pramonės ekosistemoje. Ja taip pat skatintas subalansuotas geografinis atstovavimas apdovanojimų konkurso laureatams. 2022 m. vienas iš viešojo balsavimo nugalėtojų buvo Kipro projektas, o tai rodo, kad NEB palaipsniui plečia savo aprėptį ir yra viešai pripažįstamas mažesnėse valstybėse narėse.

Daugelį apdovanojimų konkurso finalininkų ir laureatų šis apdovanojimas paskatino imtis tolesnių veiksmų, atitinkančių NEB vertybes. Puikus pavyzdys – 2023 m. programa „Bauhauzas rezidencijoje Vienoje“, kurią 2022 m. NEB apdovanojimą laimėjusi grupė (Gleis 21, einszueins Architektur & Schwarzatal) pasiūlė 52-iem 2022 m. NEB apdovanojimų konkurso finalininkams. Vykdant šią programą, keturi 2022 m. NEB apdovanojimų konkurso finalininkai bus pakviesti vieną mėnesį Vienoje dirbti tema „gražu, tvaru, įtrauku“. Graikijos akademija „Odyssea“, kuri 2022 m. laimėjo apdovanojimą už projektą, kuriuo skatinama pažeidžiamų asmenų grupių profesinė integracija, taip pat planuoja kviesti ir priimti kitus NEB premijos laureatus Graikijoje.

Vienas iš 2021 m. laimėjusių projektų, Ispanijos projektas NEST, apdovanotas kategorijoje „Apstatytos aplinkos ir gamtos bendros evoliucijos sprendimai“, vėliau taip pat buvo atrinktas į EIT startuolių akceleratorių. Tai rodo, kad pradedamas taikyti NEB „piltuvėlio“ principas – nuo idėjų iki verslo ir nuo startuolių iki plataus masto augimo, kuriant sinergiją su ES priemonėmis.

Daugelis pirmųjų dviejų NEB apdovanojimų konkursų laimėtojų patvirtino, kad šis apdovanojimas padarė teigiamą ir ilgalaikį poveikį jų projektams. Jie pabrėžė, kad būti bendruomenės, kuri vadovaujasi tomis pačiomis vertybėmis, nariu yra naudinga, o NEB apdovanojimai ir su jais susijęs finansavimas suteikė postūmį jų projektams, dėl kurių įvyko pirmieji matomi pokyčiai vietoje. Visų pirma, NEB apdovanojimų laureatai yra pradininkai, įrodantys, kad kokybiški, tvarūs ir integraciniai sprendimai yra įmanomi, ir įkvepiantys daugelį kitų sekti jų pavyzdžiu.

Komisijos narės Mariya Gabriel, Elisa Ferreira ir 2022 m. apdovanojimų konkurso finalininkai 2022 m. birželio mėn. vykusioje apdovanojimų teikimo ceremonijoje, kuri buvo NEB festivalio dalis © Europos Sąjunga, 2022

Kadangi NEB iniciatyva keičia mūsų gyvenamąją aplinką ir požiūrį į tai, kaip elgtis, NEB apdovanojimai pritaikomi taip, kad atspindėtų šiuos pokyčius. Per 2023 m. NEB apdovanojimų konkursą bus pirmą kartą išplėsta NEB apdovanojimų geografinė aprėptis, įtraukiant ne tik ES, bet ir Vakarų Balkanuose įgyvendinamus projektus, o tai atitinka vieną iš ilgalaikių NEB tikslų – pradėti pasaulinio masto diskusijas, bendradarbiauti ir mokytis vieniems iš kitų ieškant pasaulinių problemų sprendimų vietos lygmeniu. Be to, Europos įgūdžių metais, greta jau įgyvendinamų projektų „Naujojo europinio bauhauzo čempionai“ ir puikių idėjų „Kylančios naujojo europinio bauhauzo žvaigždės“, papildoma kryptis „Naujojo europinio bauhauzo švietimo čempionai“ bus skirta iniciatyvoms, orientuotoms į švietimą ir mokymąsi 56 . Siekiant padėti konkurso laureatams toliau plėtoti ir populiarinti savo projektus ir koncepcijas, pagal šias tris kryptis 15 nugalėtojų iš viso bus skirta 345 000 EUR. Nugalėtojai bus paskelbti oficialioje ceremonijoje, kurią Europos Komisija surengs 2023 m. birželio mėn.

9. Komunikacija, visuomenės dalyvavimas, renginiai

9.1. Komunikacija ir visuomenės dalyvavimas

Pagal NEB iniciatyvą raginama imtis kolektyvinių daugiapakopių veiksmų ir užtikrinti piliečių dalyvavimą kuriant gražesnę, tvaresnę ir įtraukesnę ateitį. Nuo pat iniciatyvos įgyvendinimo pradžios komunikacija buvo labai svarbi siekiant skatinti visuomenės įsitraukimą ir dalyvavimą.

2022 m. komunikacijos veiksmais, susijusiais su NEB, buvo siekiama:

1.didinti informuotumą apie šią iniciatyvą ir įkvėpti žmones pasakojant istorijas, kuriomis parodomi vietos teigiamų pokyčių pavyzdžiai 57 ;

2.užmegzti ryšį su atitinkamų sričių specialistais, kurie norėtų prisijungti prie augančios iniciatyvos bendruomenės;

3.dalytis naudingu turiniu ir informacija apie tai, kaip gauti paramą projektams, pasinaudojant turimomis finansavimo galimybėmis. 

Visus metus svarbiausi pranešimai atitinkamiems subjektams, bendruomenės nariams ir piliečiams buvo skleidžiami per spaudą 58 , skaitmeninę žiniasklaidą (interneto svetainę 59 , naujienlaiškius 60 , „Instagram“ paskyrą 61 ) ir renginius 62 (dalyvaujant tiesiogiai ir internetu).

2022 m. NEB apdovanojimai (sausio–liepos mėn.) ir NEB festivalis (vasario–birželio mėn.) buvo dvi svarbiausios ir reikšmingiausios 2022 m. pagal šią iniciatyvą pradėtos kampanijos. Kiekviena kampanija buvo daugiakanalė ir daugiakalbė.

Tarp svarbiausių metų įvykių buvo NEB laboratorijos veiklos pradžia ir balandžio mėn. bendruomenės plėtra 63 įtraukiant bendroves ir valdžios institucijas. Daug dėmesio sulaukė ir NEB įkvėpto tarptautinio architektūros konkurso laimėtojo 64  – naujo pastato, kuriame Komisijos Jungtiniame tyrimų centre Sevilijoje įsikurs 400 tyrėjų, – paskelbimas. Galiausiai, pranešimai, susiję su finansavimo galimybėmis ir pagal NEB iniciatyvą paskelbtų kvietimų teikti pasiūlymus rezultatais, visus metus pasižymėjo didele įtrauktimi. Pavyzdžiui, kovo mėn. paskelbti atviri kvietimai dėl paramos piliečiams, miestams ir miesteliams 65 , gegužės mėn. – pavyzdinių parodomųjų projektų 66 , rugsėjo mėn. – iniciatyvos „Šešiasdešimt amatų miestų“ 67 , o spalio mėn. pagal NEB iniciatyvą „Inovatyvūs miestų sprendimai“ paskelbtas kvietimas teikti pasiūlymus dėl novatoriškų projektų miestuose 68 .

9.2. NEB renginiai

Praėjusiais metais NEB bendruomenės organizuoti ir jai skirti renginiai suteikė daug progų pasikeisti idėjomis, paskatinti diskusijas NEB temomis ir išnagrinėti būsimo bendradarbiavimo galimybes. NEB renginiai taip pat gali suteikti informacijos apie iniciatyvą žmonėms, kurie apie ją dar nežino, parodyti vykdomą darbą ir sujungti įvairias sritis ir bendruomenes. Komisijos žiniomis, nuo 2021 m. lapkričio mėn. iki 2022 m. lapkričio mėn. buvo surengta daugiau kaip 120 NEB decentralizuotų ar nepriklausomų renginių, daugelyje jų daugiausia dėmesio skirta dalijimuisi gerąja patirtimi tarp bendruomenės narių, tarpvalstybiniu mastu ir įvairiose srityse 69 . Komisijos atstovybės valstybėse narėse taip pat organizavo NEB renginius, bendradarbiaudamos su vietos ir nacionaliniais suinteresuotaisiais subjektais ir organizacijomis.

9.2.1. 2022 m. naujojo europinio bauhauzo festivalis

Pirmasis naujojo europinio bauhauzo festivalis (2022 m. birželio 9–12 d.) buvo didžiausias nuo iniciatyvos įgyvendinimo pradžios NEB bendruomenei skirtas renginys, kuriame internetu ir tiesiogiai Briuselyje ir valstybėse narėse dalyvavo daugiau kaip 200 000 žmonių 70 . Pagrindinis festivalio tikslas – fizinėje aplinkoje skleisti, vertinti ir aptarti gerąją patirtį, kad mūsų gyvenamosios erdvės ir kasdienė patirtis būtų gražesnės, tvaresnės ir įtraukesnės. Renginį sudarė trys pagrindiniai ramsčiai: MUGĖ (NEB iniciatyvų paroda), ŠVENTĖ (kultūrinė programa) ir FORUMAS (diskusijos su NEB susijusiomis temomis).

Pirmininkė Ursula von der Leyen oficialiai atidarė festivalį iš Romos, o Komisijos narės Mariya Gabriel ir Elisa Ferreira bendravo su dalyviais Briuselyje ir užbaigė renginį per 2022 m. NEB apdovanojimų teikimo ceremoniją.

Vien tik festivalio atidaryme ir NEB apdovanojimų teikimo ceremonijoje (tiesiogiai ir internetu) dalyvavo daugiau kaip 2 000 žmonių. Iš viso scenoje pasirodė daugiau kaip 100 pranešėjų ir menininkų, o daugybę renginių ir užsiėmimų stebėjo apie 200 000 žmonių.

Festivalis tapo puikia proga užmegzti ryšius, keistis informacija ir švęsti visose srityse – nuo mokslo iki meno, nuo dizaino iki politikos, nuo architektūros iki technologijų. Vienas puikių bendruomenės investicijų pavyzdžių – festivalyje pradėjęs veikti Europos valstybinių architektų tinklas, kuris buvo sukurtas užmezgus ryšius keturiems skirtingiems valstybiniams architektams iš Airijos, Nyderlandų, Švedijos ir Belgijos Flandrijos regiono bei dviem Briuselio ir Groningeno miestų architektams 71 .

Į darbotvarkę taip pat buvo įtrauktos naujos temos, pavyzdžiui, sunki padėtis Ukrainoje. NEB grupė surengė keletą susitikimų su festivalyje dalyvaujančia Ukrainos NEB bendruomene.  

Naujojo europinio bauhauzo festivalis © Europos Sąjunga, 2022

Be tiesioginių mainų Briuselyje, kita svarbi festivalio dalis buvo daugiau kaip 200 papildomų renginių, vykusių visoje Europoje. Kai kurie iš jų pritraukė daugiau kaip 1 000 dalyvių, tačiau buvo ir mažesnių, turėjusių tiesioginės įtakos bendruomenėms.

Kai kurie gretutiniai renginiai patys savaime buvo nedideli festivaliai. Pasaulio žmonių forumo organizuotas Graikijos NEB festivalis vyko Atėnų Rivjeroje esančiame Elinikone – tai didžiausias Europoje miesto pertvarkymo projektas. Renginyje tema „Ekologinis ateities kūrimas“ dalyvavo aukšto lygio politikos formuotojai ir žymūs tarptautiniai pranešėjai ekologijos, miestų plėtros, turizmo, regeneracinės miestų plėtros ir tvarumo srityse. Keliose teminėse sesijose buvo pateikti nauji arba novatoriški pavyzdžiai, susiję su trimis pagrindinėmis NEB vertybėmis: gražu, tvaru, įtrauku.

© Pasaulio žmonių forumas, 2022

Kitame gretutiniame renginyje „Pertvarkos kultūra“, kuris vyko Desau (Vokietija), vienoje iš istorinio bauhauzo vietų, buvo nagrinėjama, kaip kultūriniais renginiais galima sustiprinti struktūrinius pokyčius 72 . Renginyje daugiausia dėmesio skirta konkrečiam Ceico miesto – netoli Desau esančioje kaimo vietovėje įsikūrusio miestelio, kuris po Berlyno sienos griūties patyrė didelių ekonominių ir socialinių pokyčių ir susiduria su naujais iššūkiais dėl planuojamo laipsniško anglių atsisakymo, – pavyzdžiui.

NEB festivalio metu Komisija taip pat surengė papildomą renginį pagal Pažangiųjų miestų iššūkio iniciatyvą (angl. ICC) 73 , kuria padedama siekti NEB tikslų taikant kūrybiškus sprendimus, kuriais 136 miestų vietos bendruomenėms užtikrinamas žiediškumas. Penki ICC dalyvaujantys miestai pristatė savo iniciatyvas sesijoje, skirtoje „žiedinės ir dalijimosi ekonomikos praktikos plėtojimui miestuose“ 74 . NEB festivalis suteikė dar vieną progą miestų atstovams susiburti ir bendradarbiauti kuriant pritaikomus ir tvarius sprendimus.

Kitą NEB festivalį planuojama surengti 2024 m. balandžio mėn.

9.2.2. Kiti su NEB susiję Europos Komisijos renginiai

NEB siekiama integruoti į įvairias ES politikos sritis. Todėl iniciatyva taip pat buvo aiškiai aptarta keliuose kituose Komisijos surengtuose renginiuose ir konferencijose:

·pirmoji didesnė proga NEB bendruomenei susitikti po komunikato paskelbimo buvo renginys „Programa LIFE įgyvendinant naujojo europinio bauhauzo iniciatyvą“. 3 dienų konferencijoje buvo pristatyti pavyzdiniai projektai, finansuojami pagal programas LIFE ir „Horizontas 2020“, įgyvendinti vadovaujantis NEB dvasia, ir pateikti pirmieji NEB veiklos pavyzdžiai. Kitas tikslas buvo pateikti idėjų, kaip būsimais projektais būtų galima įgyvendinti naujojo europinio bauhauzo principus;

·Europos regionų ir miestų savaitėje (2021 m. spalio mėn.) daugiausia dėmesio skirta Komisijos komunikatui dėl naujojo europinio bauhauzo ir bendruomenės dalyvavimui;

·per ES tvarios energijos savaitę (2021 m. spalio mėn.) surengtoje politinėje konferencijoje daugiausia dėmesio skirta komunikatui dėl naujojo europinio bauhauzo ir bendruomenės dalyvavimui;

·praktiniame seminare „Naujasis europinis bauhauzas: bendradarbiavimas, bendruomenė ir kultūra inovacijų labui“ mokslinių tyrimų ir inovacijų dienų metu (2022 m. rugsėjo mėn.);

·per Europos regionų ir miestų savaitę (2022 m. spalio mėn.) surengtuose praktiniuose seminaruose dėl regionų ir miestų vaidmens NEB, pirmojo kvietimo imtis novatoriškų veiksmų pagal Europos miestų iniciatyvą, NEB ir žaliojo kurso mūsų regionuose ir miestuose;

·įgyvendinant iniciatyvą „Europeana“, kuria kultūros paveldo institucijoms suteikiama galių vykdant skaitmeninę pertvarką, NEB buvo pristatytas 75 keliuose tinklaraščių įrašuose, parodose ir galerijose;

·Komisijos atstovybės valstybėse narėse, bendradarbiaudamos su vietos ir nacionaliniais subjektais, organizavo renginius visoje Europoje, pavyzdžiui, Europos Komisijos atstovybė Estijoje kartu su Estijos architektų asociacija surengė konferenciją „Erdvinio planavimo praktikos žalieji iššūkiai“. Remiantis naujojo europinio bauhauzo dvasia, Taline vykusioje konferencijoje buvo nagrinėjama, kaip tvariai ir įtraukiai planuoti ir projektuoti miestus, pastatus ir viešąją erdvę. Europos Komisijos atstovybės Austrijoje ir Čekijoje surengė aukšto lygio tarpvalstybinį renginį „Bauhaus Villa Tugendhat“ Brno (Čekija) NEB iniciatyvai „Naujasis europinis bauhauzas: grožis, tvarumas ir kultūros paveldas per „Villa Tugendhat“ prizmę“ skatinti. Renginyje dalyvavo Komisijos narė Mariya Gabriel, Čekijos EP narė Martina Dlabajová, Čekijos kultūros ministro pavaduotojas Vlastislav Ouroda ir išsaugojimo bei restauravimo specialistas Ivo Hammer su architektūros, miestų dizaino, pastatų ir kultūros sektorių politikais ir pareigūnais.

Renginys „Programa LIFE įgyvendinant naująjį europinį bauhauzą“ © Europos Sąjunga, 2021

9.2.3. Su NEB susiję renginiai už Europos ribų

Kad būtų palaipsniui plėtojamas jo tarptautinis matmuo, apie NEB kalbėta ir tarptautinėje arenoje:

·skaitmeninis dalyvavimas EXPO Dubajuje, kur buvo pristatomi 2021 m. NEB apdovanojimus laimėję projektai ir idėjos;

·ES papildomas renginys COP 26, kuriame daugiausia dėmesio skirta pasauliniam NEB aspektui, ir

·sesija NEB tema Pasaulio miestų forume (WUF), kurią surengė NEB partneris „Jungtinių Tautų gyvenamųjų vietovių programa (UN-HABITAT)“.

(1)

Suvestinė: https://web.jrc.ec.europa.eu/dashboard/NEB/  

(2)

  https://wood4bauhaus.eu/ .

(3)

  https://www.europeanfashionalliance.org/ .

(4)

Pagal kitas ES programas – programą „Kūrybiška Europa“, „Erasmus+“ ir Europos solidarumo korpusą – naujasis europinis bauhauzas integruojamas kaip papildomas konteksto ar prioriteto elementas, suteikiantis suinteresuotiesiems pareiškėjams galimybę susieti savo projektus su iniciatyva.

(5)

Išsamesnė informacija apie 2021–2022 m. kvietimus teikti pasiūlymus pagal NEB iniciatyvą ir 2023–2024 m. finansavimo prognozė pateikta 1 priede.

(6)

 Daugiau informacijos apie atrinktus projektus ir verslo partnerystes galima rasti adresu https://worth-partnership.ec.europa.eu/worth-partnership-projects/worth-ii-partnership-projects_en.

(7)

  https://youth.europa.eu/discovereu_lt .

(8)

  https://www.nordicbauhaus.eu/into-the-woods#/page=1 .

(9)

  https://arkdes.se/slutevenemang-visioner-i-norr/ .

(10)

  https://www.boe.es/diario_boe/txt.php?id=BOE-A-2022-9837 .

(11)

  https://www.gov.ie/en/publication/f9879-places-for-people-national-policy-on-architecture/ .

(12)

  https://www.culture.gov.sk/ministerstvo/strategia-kultury-a-kreativneho-priemyslu-2030/ .

(13)

  https://yearofclimate.care/en .

(14)

  https://www.umweltbundesamt.de/en/research-project-adneb-advancing-the-new-european .

(15)

  https://www.culture.gouv.fr/en/Thematiques/Architecture/Actualites-de-l-architecture/Appel-a-Manifestation-d-Interet-Engages-pour-la-qualite-du-logement-de-demain .

(16)

  https://presidence-francaise.consilium.europa.eu/en/news/the-27-member-states-the-european-commission-and-stakeholders-in-housing-are-committed-to-supporting-the-ecological-transition-in-construction-for-quality-affordable-and-environmentally-friendly-housing/ .

(17)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/proximity-and-social-economy-transition-pathway_en .

(18)

  Įperkamo būsto iniciatyva (europa.eu) .

(19)

„Geros technologijos“ apima technologijomis pagrįstus, įperkamus, patikimus sprendimus ir paslaugas, kurie padeda siekti gerų socialinių ir aplinkosaugos tikslų.

(20)

  https://environment.ec.europa.eu/publications/textiles-strategy_en .

(21)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/construction/construction-transition-pathway_en .

(22)

  https://ec.europa.eu/docsroom/documents/47996 .

(23)

  https://ec.europa.eu/energy/sites/default/files/proposal-recast-energy-performance-buildings-directive.pdf .

(24)

  https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/9f9acd60-8aec-11ec-8c40-01aa75ed71a1/language-en .

(25)

  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14534-2021-INIT/lt/pdf .

(26)

  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9242-2022-INIT/lt/pdf .

(27)

  https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2022-0213_LT.html#_section2 .

(28)

  https://www.eesc.europa.eu/lt/our-work/opinions-information-reports/opinions/new-european-bauhaus .

(29)

  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021IR5640 .

(30)

  https://commission.europa.eu/about-european-commission/organisational-structure/people-first-modernising-european-commission/people-first-greening-european-commission_lt .

(31)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/new-european-bauhaus-inspired-future-jrc-site-seville_en .

(32)

  https://kuleuven.ecaade2022.be/ . 

(33)

  Pagrindinis puslapis – EAAE (eaaemadrid2022.es) .

(34)

  https://europa.eu/new-european-bauhaus/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas/neb-lab-transformation-places-learning_en .

(35)

  https://education-for-climate.ec.europa.eu/_en .

(36)

  https://otwieramyszkoly.pl/ .

(37)

Atviras kvietimas tapti partneriais 2021 m. vasarą ir 2022 m. buvo laikinai sustabdytas.

(38)

Galima ieškoti sinergijos, pavyzdžiui, su Kaimo pakto bendruomene, sukurta pagal ES kaimo vietovių ilgalaikę viziją, kuriai priklauso daugiau kaip 1 200 narių iš visos Europos kaimo vietovių: https://rural-vision.europa.eu/index_en .

(39)

  https://wood4bauhaus.eu/ .

(40)

  https://www.europeanfashionalliance.org/ .

(41)

  https://www.ceiia.com/ayr .

(42)

  https://www.construction21.org/france/data/sources/users/19148/20220810143309-mouvement-unissons---manifeste-anglais.pdf .

(43)

  https://unun.nu/ .

(44)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events/independent-event-building-better-places-people-examples-efficient-stakeholder-engagement-and-2022-10-13_en .

(45)

  Europos miestų iniciatyva (EMI) (urban-initiative.eu) .

(46)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/about/high-level-roundtable_en .

(47)

Projektus, kuriais siekiama patekti į NEB laboratoriją, gali siūlyti NEB partneriai , aukšto lygio apskritojo stalo diskusijų grupės nariai , NEB premijų konkurso laureatai ir finalininkai , NEB nacionaliniai informacijos centrai ir specialiai NEB skirtų kvietimų teikti paraiškas dėl ES finansavimo naudos gavėjai.  NEB draugai gali siūlyti idėjas ar teikti pasiūlymus ir prisidėti prie projektų kaip šeimininkai ar rėmėjai, tačiau neturi teisės siūlyti projektų. 

(48)

Atitinkamai 5 skyriuje „Švietimas ir įgūdžiai“ ir skyriuje „Santrauka“ nurodyti du papildomi projektai, kuriuose atitinkamai nagrinėjama mokymosi vietų pertvarka ir reglamentavimo sistemos analizė.

(49)

  https://europa.eu/new-european-bauhaus/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas/neb-lab-labelling-strategy_en .

(50)

Prie šios ataskaitos pridedami visi kelrodžio dokumentai, su kuriais taip pat galima susipažinti čia: https://new-european-bauhaus.europa.eu/document/405245f4-6859-4090-b145-1db88f91596d_en .

(51)

  https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/bd7cba7e-2680-11ec-bd8e-01aa75ed71a1/language-en .

(52)

  https://www.up.pt/neb-goes-south/ .

(53)

  https://www.nordicbauhaus.eu/#/page=1 .

(54)

  http://mountainbauhaus.eu/ .

(55)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/2022-prizes_en .

(56)

Būsimuose apdovanojimų konkursuose gali būti siūlomos ir kitos teminės kryptys.

(57)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-inspired/inspiring-projects-and-ideas_en .

(58)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/press-media_en .

(59)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/index_en .

(60)

  https://europa.eu/new-european-bauhaus/stay-touch/e-zine_en .

(61)

  https://www.instagram.com/neweuropeanbauhaus/ .

(62)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events_en .

(63)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/lt/ip_22_2285 .

(64)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/new-european-bauhaus-inspired-future-jrc-site-seville_en .

(65)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/lt/ip_22_2141 .

(66)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_22_2780 .

(67)

  https://craft-cities.eu/wp-content/uploads/2022/09/Sixty-cities-join-CrAFt_-press-release-29.09.22.pdf .

(68)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/lt/ip_22_6003 .

(69)

Nepriklausomų renginių apžvalga pateikiama adresu https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/events_en . Į ją neįtraukta daugiau kaip 200 gretutinių renginių, 2022 m. birželio mėn. surengtų naujojo europinio bauhauzo festivalio metu.

(70)

  https://new-european-bauhaus-festival.eu/home .

(71)

  https://english.collegevanrijksadviseurs.nl/projects/new-european-bauhaus/state-architect-network/start-of-european-state-architect-network .

(72)

  https://new-european-bauhaus-festival.eu/side-events/TPp2GonPu07ym1XoARpkW .

(73)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/ .

(74)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/news/icc-cities-share-circular-solutions-festival-new-european-bauhaus .

(75)

  https://www.europeana.eu/lt/new-european-bauhaus .

Top

Briuselis, 2023 01 16

COM(2023) 24 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Naujojo europinio bauhauzo pažangos ataskaita


Naujojo europinio bauhauzo ES finansavimas ir veiksmai 1

1.Su konkrečiose vietose vykdoma pertvarka susiję veiksmai

Naujojo europinio bauhauzo (NEB) tikslas – remti projektus, kuriais skatinama juntama pertvarka vietoje: nuo namų ir rajonų iki miesto ir kaimo vietovių arba fizinių ir virtualių susitikimų erdvių. 2021 ir 2022 m. įgyvendinti toliau nurodyti veiksmai.

1)Kol kas matomiausias iš šių projektų – kelias programos „Europos horizontas“ misijas apimanti NEB pavyzdinių parodomųjų projektų tema, kurios paraiškos buvo priimamos iki 2022 m. sausio 25 d. 2 Šešiems atrinktiems projektams – CULTUURCAMPUS, NEB-STAR („New European Bauhaus STAvangeR“), „NEBourhoods“, DESIRE („Designing the Irresistible Circular Society“), EHHUR („EYES HEARTS HANDS Urban Revolution“) ir „Bauhaus of the Seas Sails“ – skiriama maždaug po 5 mln. EUR planams įgyvendinti 12-oje valstybių narių (Belgijoje, Čekijoje, Danijoje, Graikijoje, Kroatijoje, Italijoje, Latvijoje, Nyderlanduose, Portugalijoje, Slovėnijoje, Švedijoje ir Vokietijoje), taip pat Norvegijoje ir Turkijoje. Jie apims pastatų renovaciją, žiediškumą, menus, kultūros paveldą, švietimą, pažangiuosius miestus, pakrančių teritorijas, miestų ir kaimo vietovių atgaivinimą ir kt.

2)NEB pavyzdiniai parodomieji projektai bus remiami pagal koordinavimo ir paramos veiksmą CRAFT 3 („CReating Actionable FuTures“) – 2 mln. EUR vertės projektą, atrinktą pagal NEB skirtą temą, kuri yra ES Neutralaus poveikio klimatui ir pažangiųjų miestų misijos dalis, pagal kurią daugiausia dėmesio skiriama bendradarbiavimu grindžiamiems vietos valdymo modeliams, susijusiems su miesto aplinkos atnaujinimu. Pagal specialų programos „Europos horizontas“ kvietimą „kurti ekologiškesnį ir teisingesnį gyvenimo būdą kūrybiškose ir įtraukiose visuomenėse pasitelkiant architektūrą, dizainą ir meną“ atrinkti du projektai, o dabar rengiami jų dotacijos susitarimai. Projektų veikla turėtų būti pradėta vykdyti 2023 m. pirmąjį pusmetį.

3)Komisija ragina socialinio, įperkamo ir tvaraus būsto temai skirti daugiau dėmesio. Įperkamumas – vienas pagrindinių elementų, kuriais Komisija nori pasirūpinti būsto srityje, ypač ekonominio nestabilumo, augančios infliacijos, opių klimato problemų, taip pat energetikos ir būsto krizės Europoje laikais. Šiomis aplinkybėmis statyti ir renovuoti socialinius ir įperkamus būstus ypač svarbu. Pasitelkdama NEB Komisija padeda spręsti šią problemą. „Pirmumas vietoms ir žmonėms, kuriems to labiausiai reikia“ – viena teminių ašių, kuriomis bus remiamasi ateinančiais keleriais metais įgyvendinant NEB. Pavyzdine NEB iniciatyva – Įperkamo būsto iniciatyva 4 siekiama žaliojo kurso ir iniciatyvos „Renovacijos banga“ tikslų, daugiausia dėmesio skiriant žmonėms ir inovacijoms. Vieno 2022 m. kovo mėn. pradėto ir pagal Bendrosios rinkos programą remiamo (1,2 mln. EUR) projekto tikslas – įsteigti Europos įperkamo būsto konsorciumą 5 ir įgyvendinti bandomąjį projektą 20-yje renovuojamų ir statomų pavyzdinių rajonų. 2022 m. spalio ir lapkričio mėn. pradėti dar trys pagal programą „Europos horizontas“ remiami (10 mln. EUR) parodomieji projektai – SUPERSHINE, „ProLight“ ir „drOp“ 6 . Taip bus diegiama dar daugiau inovacijų išbandant ir įgyvendinant naujus įperkamų būstų renovacijos ir statybos projektų metodus ir metodikas (pvz., susijusius su bendruomenės dalyvavimu, rajonų atgaivinimu ir gyventojų gerove, įvairių subjektų bendradarbiavimu ir finansavimu, skaitmeninių technologijų naudojimu arba rezultatų sklaida). Du pirmieji NEB kvietimai teikti pasiūlymus dėl socialinių ir įperkamų būstų renovacijos ir statybos grindžiami integruotu ir pažangiu požiūriu į kaimynystę. Pavyzdžiui, taip suteikiama galimybė kartu atsižvelgti į atsinaujinančiųjų išteklių energijos, architektūros ir žaliosios infrastruktūros aspektus, taip pat pabrėžiant šių rajonų ekonominio atsigavimo svarbą. Šiais projektais pademonstravus bandomuosius renovacijos veiksmus, t. y. pagal Įperkamo būsto iniciatyvą nurodytus vadinamuosius pavyzdinius rajonus, bus sukurti atkartojami pavyzdiniai modeliai, daugiausia dėmesio skiriant patogumui gyventi ir naujausioms technologinėms ir socialinėms inovacijoms. Laikantis požiūrio, pagal kurį sutelkiami įvairūs subjektai, projektuose bus pasitelkiami kelių sektorių vietos lygmens profesinės partnerystės ryšiai siekiant rajonų lygmeniu vystyti, pritaikyti ir kurti naujus socialinių ir įperkamų būstų renovacijos ir statybos procesus ir technologijas (pvz., susijusius su energijos vartojimo efektyvumu, žiedinėmis medžiagomis, moduline statyba, pažangia gyvensena, ekologiniu projektavimu, pagalbine namų automatika).

4)Komisija peržiūri savo biurų pastatams taikomus ES žaliųjų viešųjų pirkimų kriterijus, remdamasi Europos pastatų tvarumo vertinimo sistema „Level(s)“. Šiuo pagal iniciatyvą „Renovacijos banga“ vykdomu veiksmu palaikomos NEB vertybės, susijusios su aplinkos tvarumo aspektais, kurie yra tų kriterijų esmė. Siekiant palaikyti sistemos „Level(s)“ naudojimą, 2022 m. baigta rengti e. mokymosi ir vertinimo skaitmenines priemones įvairiomis kalbomis.

5)Komisija rengia ES lygmens gaires dėl klimato kaitai atsparių pastatų. Šios gairės bus paskelbtos 2023 m. pirmąjį pusmetį.

6)Be to, šiuo atžvilgiu pagrindines NEB vertybes apima ir programos „Europos horizontas“ temos, susijusios su efektyvaus, tvaraus ir įtraukaus energijos vartojimo kryptimi (5 veiksmų grupė, 4 kryptis, susijusi su pastatais), taip pat jos įtrauktos į bendra programa grindžiamos partnerystės „Built4People“ viziją ir misiją. Pavyzdžiui, šiuo metu pagal programos „Europos horizontas“ 2021–2022 m. darbo programą vystoma 1 mln. EUR vertės tema, susiejanti NEB ir „Built4People“. Projekto NEBULA tikslas – dirbant su apstatytos aplinkos inovacijų klasteriais nagrinėti tokius klausimus kaip galimybės gauti bendrojo finansavimo lėšų, tarpusavio mokymasis ir tarpvalstybinis bendradarbiavimas.

7)2022 m. vykdant sanglaudos politiką buvo toliau įgyvendinamas NEB:

·NEB įtrauktas į valstybių narių socialinio, ekonominio ir teritorinio vystymosi strategijas,

·imtasi naujų iniciatyvų, kuriomis remiamas konkrečių NEB projektų įgyvendinimas, taip pat

·pristatyta tam tikra NEB atitinkanti geriausia praktika (teikiant NEB apdovanojimus ir įgyvendinant kitas iniciatyvas).

Visų pirma Komisija pasiekė, kad valstybės narės sanglaudos politikos programose tvirčiau įsipareigotų remti NEB, ir taip sudarė sąlygas 2021–2027 m. integruoti jo įgyvendinimą. Visos valstybės narės į šio laikotarpio programas įtraukė nuorodų į NEB iniciatyvą.

Konkretūs įsipareigojimai remti NEB – tai, pavyzdžiui, įtraukti NEB vertybes į intervencines priemones, susijusias su energijos vartojimo efektyvumu arba tvaria miestų plėtra.

Be to, Komisija pasiūlė kelis konkrečius būdus, kaip padėti vadovaujančiosioms institucijoms rūpintis NEB investicijomis vietoje.

2022 m. liepos mėn. pagal kvietimą dalyvauti konkurse dėl paramos NEB vietos iniciatyvoms 7  atrinktos 20 mažesnių ir vidutinio dydžio savivaldybių šiuo metu vietoje gauna specialiai pritaikytą įvairių dalykų ekspertų paramą, kad jų NEB idėjos virstų konkrečiais projektais. Naudojantis paramos teikimo laikotarpiu įgytomis žiniomis ir patirtimi bus parengtas pameistrystės priemonių rinkinys, skirtas dalytis su kitomis savivaldybėmis, taip pat plačiąja visuomene, suinteresuota vystyti naujus NEB projektus.

2022 m. liepos mėn. Komisija ir Europos investicijų bankas pristatė finansinės priemonės modelį – NEB teritorinio vystymosi modelį 8 . Ši savanoriška priemonė padės vadovaujančiosioms institucijoms parengti finansines priemones ir sutelkti sanglaudos programas siekiant pritraukti viešųjų ir privačiųjų išteklių NEB projektams remti.

2022 m. spalio 11 d. pagal Europos miestų iniciatyvą paskelbtas pirmas kvietimas teikti pasiūlymus dėl inovatyvių miestų sprendimų, kuriais remiamas NEB 9 . Pagal šį kvietimą bus skirta iki 50 mln. EUR tiesioginės paramos NEB vertybes ir principus atitinkantiems perspektyviausiems miesto vietovių pertvarkymo projektams įgyvendinti.

Be to, Komisija jau du kartus teikė NEB apdovanojimus 10  – 2021 ir 2022 m. NEB apdovanojimai suteikia galimybę pristatyti NEB principus atitinkančius projektus ir idėjas, kurie turi poveikio vietos bendruomenėms. Jie gali būti įkvėpimo šaltinis piliečiams ir vietos valdžios institucijoms 2021–2027 m. įgyvendinant sanglaudos politiką. 2021 m. NEB apdovanojimus, kurių bendra suma buvo 450 000 EUR, gavo 20 laureatų, o per 2022 m. NEB apdovanojimų teikimo ceremoniją 18 laureatų skirta 345 000 EUR. 2023 m. paskelbus Europos įgūdžių metais, kitąkart teikiant NEB apdovanojimus daugiau dėmesio bus skiriama švietimui, o geografinė aprėptis bus išplėsta įtraukiant ir Vakarų Balkanus. Per konkursą bendra 345 000 EUR suma bus išdalyta 15 iniciatyvų, siekiant padėti pagal jas toliau plėtoti ir propaguoti projektus ir koncepcijas. Laureatai bus paskelbti Europos Komisijos rengiamoje oficialioje ceremonijoje.

2. Su inovacijoms palankios aplinkos pertvarkymu susiję veiksmai

Esminį vaidmenį įgyvendinant NEB tikslus atlieka ne vien technologijos ir į rinką orientuoti metodai, bet ir inovacijos. 2021 ir 2022 m. skatinant inovacijoms palankios aplinkos pertvarkymą įgyvendinti toliau nurodyti veiksmai.

1)2021 m. Europos inovacijos ir technologijos institutas (EIT) sukūrė EIT bendruomenės NEB, subūrusį penkias žinių ir inovacijos bendrijas (ŽIB). Jis paskelbė kelis kvietimus remti NEB, pavyzdžiui:

·2021 m. EIT bendruomenės paramos priemonės kvietimą teikti pasiūlymus, pagal kurį siekta plėsti 20-ies novatoriškų įmonių ir startuolių veiklą didinant jų veiklos tvarumą, estetiką ir įtraukumą. 2022 m. balandžio 5 d. paskelbta 20 pagal EIT bendruomenės paramos priemonę atrinktų naujojo europinio bauhauzo įmonių. Net iš 1 029 paraiškų atrinktai kiekvienai šių itin novatoriškų veiklą pradedančių ir plečiančių Europos įmonių bus teikiamos 50 000 EUR vertės verslo plėtros ir paramos paslaugos;

·kvietimą teikti pasiūlymus bendrai kurti viešąją erdvę (paskelbtas 2022 m. kovo 30 d., o pasiūlymai buvo priimami iki 2022 m. gegužės 29 d.), pagal kurį siekiama spręsti miestams, taip pat priemiesčiams ir kaimo vietovėms kylančias problemas, daugiausia dėmesio skiriant NEB teminėms kryptims. Jame raginama viešose erdvėse diegti inovacijas ir imtis veiksmų įtraukiant piliečius ir laukiama pasiūlymų, kurie atskleistų gilų vietos ekosistemos (įskaitant suinteresuotuosius subjektus, kultūrą ir socialinę dinamiką) suvokimą, taip pat praktinę patirtį įtraukiant piliečius ir diegiant inovacijas ir (arba) vykdant veiksmus. Šis kvietimas paskelbtas tą pačią dieną kaip ir kvietimas teikti pasiūlymus dėl piliečių įtraukimo veiklos, siekiant įgalinti piliečius ir galutinius naudotojus bendrai kurti galimus sprendimus, laikantis NEB metodo 11 .

2022 m. rugsėjo ir spalio mėn. EIT bendruomenės naujojo europinio bauhauzo partneriai surengė šešis hakatonus siekdami palaikyti novatoriškus visos Europos bendruomenėms kylančių pagrindinių problemų sprendimus: 

·„Impact Hub Vienna“ (Austrija) – rugsėjo 20–21 d.;

·„Cirka Cph“ (Danija) – rugsėjo 29 d. ir spalio 6 d.;

·Katalonijos technikos universiteto Techninių inovacijų fondo ir Vitorijos-Gasteiso miesto tarybos (Ispanija) – rugsėjo 30 d. – spalio 2 d.;

·Varšuvos universiteto (Lenkija) – spalio 4–5 d.; 

·„Regea“ – Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (Kroatija) – spalio 3–4 d.; 

·Turino universiteto (Italija) – spalio 20–21 d.

Rugsėjo 23 d. per INNOVEIT savaites įvyko svarbus EIT renginys „Naujojo europinio bauhauzo kūrimas“ (Berlyne). Renginyje buvo svarstoma, kaip politika, institucijos ir verslas gali padėti remti pokyčius skatinančius dalykus.

Be to, palaikant su NEB susijusias temas esminis vaidmuo teks EIT kultūros ir kūrybiškumo bendruomenei 12 .

2)II vertingos partnerystės projektas – didžiausia ES inkubatoriaus programa, skirta gyvensenos sektorių dizaineriams ir kūrėjams. Pagal šią programą dizaineriai, MVĮ, gamintojai ir technologijų tiekėjai bendradarbiaudami kuria novatoriškas ir dizainu grindžiamas verslo idėjas. Jie didina savo inovacinį pajėgumuą ir priima sprendimus, kurie jų įmones priartintų prie neutralaus poveikio klimatui ir skaitmeninės lyderystės tikslų. Dizainas yra itin svarbus užtikrinant, kad nauji produktai ir paslaugos būtų tvaresni, estetiškesni ir įtraukesni. Todėl 2021–2022 m. vienas iš trijų kvietimų pareikšti susidomėjimą pagal II vertingos partnerystės projektą buvo skirtas NEB. 65 novatoriškų verslo idėjų turinčios partnerystės gavo galimybę dalyvauti inkubatoriaus programoje ir naudotis: a) finansine parama, b) konsultuojamuoju mokymu verslo strategijos ir technologijų plėtros klausimais, c) teisinėmis konsultacijomis intelektinės nuosavybės teisių ir apsaugos klausimais, d) galimybe dalyvauti parodose, e) galimybe kurti tinklus ir megzti profesinius ryšius.

Visi 65 projektai atitinka tris esmines NEB vertybes – estetikos, tvarumo ir įtraukties. Projektų inkubacinis procesas bus baigtas 2023 m. birželio mėn. 13

Nors Ukrainos kūrėjams ir įmonėms dabar nepaprastai sunkus ir sudėtingas metas, paramai gauti atrinktos dvi partnerystės, kuriose dalyvauja trys subjektai iš Ukrainos. Tai rodo, kad ES palaiko Ukrainos profesionalius kūrėjus ir MVĮ.

3)Pagal Skaitmeninės Europos programą pradėtas NEB iniciatyvos skaitmeninės ekosistemos projektas „digiNEB.eu“. Juo puoselėjami skaitmeniniai sprendimai, paskatinsiantys augantį NEB judėjimą. Tokiu būdu susiejant skaitmenines ir NEB bendruomenes ir didinant visų NEB suinteresuotųjų subjektų informuotumą apie ES skaitmeninius sprendimus, kuriama visos Europos skaitmeninė ekosistema. Projekto „digiNEB.eu“ veikloje dalyvauja NEB bendruomenės nariai ir kiti dalyviai iš Italijos, Nyderlandų, Švedijos ir Belgijos. Keli aukšto lygio darbo grupės nariai kaip patarėjai vadovaus projektui.

4)Siekiant pertvarkyti vietas pagal NEB principus, taip pat reikia pritaikyti verslo modelius ir kurti naujus metodus. Atsižvelgiant į tai, artumo ir socialinės ekonomikos ekosistema gali svariai prisidėti prie šios iniciatyvos.

Pagal 2021 m. Bendrosios rinkos programą paskelbtas kvietimas teikti pasiūlymus dėl socialinės ekonomikos ir vietos žaliojo kurso projektų, kuriais remiant MVĮ didinamas jų atsparumas. Kvietimų tikslas – remti su vietos žaliuoju kursu ir socialine ekonomika susijusių regionų ir miestų partnerysčių kūrimą, siekiant padidinti teritorijų atsparumą ir pertvarkyti vietos ekonomikos augimą atsižvelgiant į dvejopą pertvarką. Stengiantis stiprinti miestų ir (arba) vietos valdžios institucijų ir socialinės ekonomikos įmonių pajėgumus, taip pat skatinti dalyvauti ir įgalinti piliečius, NEB atsidūrė kelių projektų dėmesio centre 14 .

5)Pagal Europos Komisijos įgyvendinamą Pažangiųjų miestų iššūkio (ICC) 15 iniciatyvą suburiama gyvybinga 34 mln. ES piliečių atstovaujanti 136 ES miestų iš 21 šalies bendruomenė, kuri naudodamasi pažangiosiomis technologijomis pirmauja žaliojo ir skaitmeninio atsigavimo ir socialinio atsparumo srityse. Šia iniciatyva nustatoma aiški pramonės plėtros kryptis – aplinkos atžvilgiu tvari, socialiai teisinga ir imli žinioms. Pagal ICC teikiamos strateginės gairės siekiant užtikrinti tvarią ir įtraukią plėtrą vietoje, taip pat pajėgumų stiprinimo priemonės (t. y. pavyzdinis vietos žaliojo kurso modelis, miestų įgūdžių tobulinimo ir pertvarkymo gairės, sprendimams, kuriais palaikomi socialiniai, aplinkosauginiai ir ekonominiai siekiai, skirta platforma „Tech4Good“).

6)Europos įmonių tinklas 16 populiarina NEB iniciatyvą tarp ES ir kitų dalyvaujančių šalių statybos sektoriuje veikiančių mažųjų ir vidutinių įmonių rengdamas specialias informacines sesijas, kurios yra viena iš jo tvarumo konsultantų ir inovacijų patarėjų teikiamų paslaugų.

7)Europos klasterių bendradarbiavimo platformoje 17 stengtasi NEB iniciatyvą nukreipti į Europos klasterius, ypač veikiančius statybos, skaitmeniniame, kultūros ir kūrybos sektoriuose, taip pat atsinaujinančiųjų išteklių energijos ekosistemose. Taigi klasterių organizacijos padeda MVĮ įvertinti galimybes ir burtis siekiant kurti naujus produktus, paslaugas ir projektus, kurie atitiktų NEB užmojus. Be to, Europos klasteriai jungia įvairių sektorių ekosistemų klasterių organizacijas, kad jos galėtų kartu generuoti idėjas, padeda joms kurti tinklus, imtis inovacijų ir diegti procesus bei technologijas, kad būtų greičiau persitvarkyta į žalesnę ir labiau skaitmeninę ekonomiką. Pavyzdžiui, 5 narių iš 3 ES šalių Europos klasteris „SUSTAIN“ siekia propaguoti efektyvaus energijos vartojimo didinimo priemones ir inovacijas statybos sektoriuje.

8)13 mln. EUR finansinis paketas buvo numatytas ir pagal programos LIFE kvietimą teikti pasiūlymus (LIFE-2021-SAP-ENV-ENVIRONMENT), bet paraiškos nebuvo patvirtintos vertinimo etape.



3. Su naujų koncepcijų sklaida susiję veiksmai

Naujų koncepcijų sklaida – trečias pertvarkos lygmuo, kuriuo įgyvendinta tikslinių veiksmų. Kiekvienas judėjimas prasideda nuo vertybių. Labai svarbu bendradarbiauti su tais, kurie reflektuoja, tyrinėja ir skleidžia mūsų vertybes, pavyzdžiui, menininkais, socialinių mokslų ekspertais, pedagogais, švietimo įstaigomis ir jaunimo organizacijomis. 2021 ir 2022 m. pasiekti toliau nurodyti rezultatai.

1)Į kvietimus teikti pasiūlymus pagal programos „Kūrybiška Europa“ 2022 m. metinę darbo programą įtraukta su NEB susijusių temų ir teminių prioritetų. 2022 m. vasario mėn. pradžioje paskelbtas kvietimas remti Europos bendradarbiavimo projektus. Pateikta rekordiškai daug paraiškų (beveik 700), o tai rodo, kad kultūros ir kūrybos sektoriuose labai domimasi bendradarbiavimu ir būtina finansinė parama. Iš finansuoti atrinktų projektų maždaug 20 yra aiškiai įkvėpti NEB principų.

2)Taip pat numatoma, kad prie NEB prioritetų prisidės 2022 m. pabaigoje pradėta nauja menininkų ir kultūros veiklos vykdytojų judumo programa. Pagal programą „Culture Moves Europe“ bus remiamos menininkų rezidencijos ir kitokia su konkrečiomis vietomis susijusi veikla. Skatinti visuomenės pertvarką laikantis NEB principų ir vertybių – vienas iš prioritetų, kuriuos galėtų rinktis rezidencijų šeimininkai. Kvietimai teikti pasiūlymus dėl rezidencijų bus skelbiami 2023 m.

3)2022 m. gruodžio mėn. paskelbtas kvietimas teikti pasiūlymus rengti Komisijos komunikate dėl NEB 18 nurodytą savitarpio mokymosi priemonę. Juo siekiama padėti vietos valdžios institucijoms apstatytoje aplinkoje integruoti ir įgyvendinti kokybės principus, parengtus Davoso proceso metu ir valstybių narių ekspertų grupėje dėl visiems skirtos aukštos kokybės architektūros ir apstatytos aplinkos, įsteigtoje pagal Naująją Europos kultūros darbotvarkę.

4)Programos „Erasmus+“ 2022 m. bendru kvietimu aukštojo mokslo ir profesinio rengimo bei mokymo sektoriai raginami kurti inovacijų aljansus, kurie prisidėtų prie NEB iniciatyvos ir švietimo sričiai suteiktų novatoriškų, kūrybiškų ir tvarių metodų. 

5)Pagal Europos solidarumo korpuso 2022 m. metinę darbo programą 19 (priimtą 2021 m. lapkričio 8 d.) ir kvietimą teikti pasiūlymus 20 (paskelbtą 2021 m. lapkričio 17 d.) skatinami jauniems savanoriams skirti aplinkos tvarumo ir NEB srities projektai.

6)Pagal 2022 m. kvietimą teikti projektus pagal programos „Erasmus+“ iniciatyvą „Europos jaunimas kartu“ remiamos tarpvalstybinės jaunimo organizacijų partnerystės, padedančios įgyvendinti Europos žaliąjį kursą ir NEB.

7)Pagal programos „Erasmus+“ iniciatyvą „DiscoverEU“ 2022 m. kuriamas naujojo europinio bauhauzo maršrutas (po Europą keliaujantiems 18 metų jaunuoliams). Maršrutas turėtų būti pristatytas 2023 m. pradžioje.

8)2022 m. Europos novatoriško mokymo apdovanojimas 21 sumanytas siekiant įvertinti mokytojų ir mokinių užsidegimą ir rūpestį Europos švietimo sistemose. Antrasis Europos novatoriško mokymo apdovanojimas skirtas 98 keturių kategorijų projektams: ikimokyklinio ugdymo ir priežiūros, pradinio ugdymo, vidurinio ugdymo ir profesinio rengimo bei mokymo mokyklų. Šių metų apdovanojimo teminė sritis susijusi su NEB iniciatyva – „Mokymasis kartu, kūrybiškumo ir tvarumo skatinimas“.

9)Programos „eTwinning“ 2022 m. tema – „Graži, tvari, įtrauki mūsų ateitis. Mokyklos ir naujasis europinis bauhauzas: kaip kūrybiška mokymosi aplinka įsivaizduojama žaliose ir įtraukiose mokyklose“. Mokytojai ir mokyklų darbuotojai raginami kartu su mokiniais apmąstyti, kaip įsivaizduoja idealią mokyklą (gražią, tvarią, įtraukią).

2022 m. rugsėjo 26 d. – spalio 20 d. vyko „eTwinning“ savaičių kampanija, kuria siekta paskatinti „eTwinners“ kurti su metų tema susijusius naujus kokybiškus projektus. Per specialioje tikslinėje grupėje (tik „eTwinners“) vykusią kampaniją dalyviams buvo teikiama parama per įvairią su šia tema susijusią veiklą, pavyzdžiui, surengta interaktyvių internetinių seminarų, partnerių mugių, projektų veiklos galerija, taip pat klausimų ir atsakymų forumas.

2022 m. spalio 20–22 d. įvyko „eTwinning“ metinė konferencija. Šiuo renginiu siekta didinti informuotumą, mokyti ir sudominti dalyvius, kaip „eTwinning“ gali padėti mokytojams savo mokyklose plėtoti metų temą – naująjį europinį bauhauzą.

10)Kvietimas teikti pasiūlymus dėl mokymosi vietų pertvarkos galiojo iki 2022 m. gruodžio 31 d. Pagal jį raginta teikti projektus, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama mokymosi vietų pertvarkai susiejant konkrečią vietą su novatoriškais pedagoginiais metodais ir vietos bendruomene. Komisija domėjosi galimybėmis pritaikyti vykdomus arba naujus švietimo, mokymo, jaunimo ir žinių sričių projektus, kurie atspindi NEB vertybes (tvarumo, estetikos, įtraukties) ir kuriais siekiama pertvarkyti:

·fizinę švietimo ir žinių teikimo vietą,

·mokymosi ar žinių įgijimo būdus ir (arba) švietimo ir pedagogikos akcentus,

·santykius su vietos bendruomene.



4. NEB skiriamas ES finansavimas. Apibendrinamosios lentelės

Iniciatyvai skirtas finansavimas – daugiausia pagal 2021–2022 m. NEB skirtus kvietimus teikti pasiūlymus

·Kol kas ES finansavimas šiai iniciatyvai skiriamas pagal esamas ES programas. Vykstant NEB integravimo procesui, skelbta vien šiai iniciatyvai skirtų kvietimų teikti pasiūlymus (žr. santrauką paskesnėje lentelėje).

ES programa

2021–2022 m. finansavimas (NEB skirti kvietimai)

Papildoma informacija

„Europos horizontas“

50,5 mln. EUR

Finansuota pagal veiksmų grupes, misijas ir kelių ŽIB iniciatyvą „EIT bendruomenės NEB“.

Sanglaudos politika (ERPF)

52,5 mln. EUR

Finansuota teikiant techninę paramą ir pagal Europos miestų iniciatyvą.

Metinėms NEB premijoms skirtas finansavimas neįskaičiuotas.

LIFE

0,15 mln. EUR

Finansuotas dalijimosi žiniomis platformos renginys (LIFE naujojo europinio bauhauzo kontekste).

Pagal LIFE kvietimą teikti pasiūlymus buvo numatyta skirti dar 13 mln. EUR finansinį paketą, bet paraiškos nepraėjo vertinimo.

Bendrosios rinkos programa, įskaitant programą COSME

2,2 mln. EUR

Finansuota pagal Įperkamo būsto iniciatyvą ir II vertingos partnerystės projektą.

Skaitmeninės Europos programa

1 mln. EUR

Finansuota pagal Skaitmeninės Europos programos 2021–2022 m. daugiametę darbo programą.

IŠ VISO pagal 2021–2022 m. NEB skirtus kvietimus teikti pasiūlymus

106,35 mln. EUR

Numatomas iniciatyvos finansavimas – daugiausia pagal 2023–2024 m. NEB skirtus kvietimus teikti pasiūlymus

·2023–2024 m. naujojo europinio bauhauzo integravimas bus tęsiamas. Šiuo metu turima daugiausia su programa „Europos horizontas“ susijusios informacijos (žr. paskesnę lentelę).

ES programa

2023–2024 m. finansavimas (NEB skirti kvietimai)

Papildoma informacija

„Europos horizontas“

106,3 mln. EUR

Finansavimas pagal veiksmų grupes ir misijas.

Kelių ŽIB iniciatyvos „EIT bendruomenės NEB“ finansavimas dar nepatvirtintas (EIT kvietimas remti kelių ŽIB iniciatyvas šiuo metu rengiamas).

Papildomas finansavimas, teikiamas pagal su NEB susijusius papildomus kvietimus teikti pasiūlymus

·Papildomi kvietimai teikti pasiūlymus – kvietimai, pagal kuriuos iš dalies remiamas ir NEB, šią iniciatyvą įtraukus kaip konteksto elementą arba prioritetą (specialiai NEB lėšų neskiriama).

·Be programos „Europos horizontas“, 2023 m. papildomų kvietimų teikti pasiūlymus numatyta pagal programas „Erasmus+“, „Kūrybiška Europa“, Europos solidarumo korpuso programą ir LIFE (žr. paskesnę lentelę).

ES programa

Papildoma informacija

LIFE

Kaip ir 2022 m., NEB bus vienas iš programos LIFE 2023 m. kvietimo teikti pasiūlymus tikslų be specialiai skirto biudžeto. Bendras kvietimo teikti pasiūlymus biudžetas bus maždaug 92 mln. EUR.

Kvietimas teikti pasiūlymus bus paskelbtas 2023 m. balandžio mėn. dviem etapais. Rezultatus numatoma skelbti 2023 m. pabaigoje arba 2024 m. pradžioje.

„Kūrybiška Europa“

Programos „Kūrybiška Europa“ 2023 m. metinė darbo programa priimta 2022 m. rugpjūčio 31 d. Numatoma, kad kultūros ir tarpsektorinėje kryptyse prie NEB temų bus prisidedama keliais veiksmais, pavyzdžiui, nauja menininkų ir kultūros veiklos vykdytojų judumo programa, rūpinantis rezidencijomis ir konkrečioms vietoms skirtomis kultūros programomis. Be to, bendradarbiavimo projektų ir inovacijų laboratorijų veiksmų aprašyme aiškiai nurodomas NEB.

„Erasmus+“

Programos „Erasmus+“ 2023 m. metinė darbo programa priimta 2022 m. rugpjūčio 25 d.

Kaip ir 2022 m., šioje metinėje darbo programoje NEB iniciatyva įtraukta į „žaliąjį“ prioritetą – vieną iš keturių programos „Erasmus+“ bendrųjų prioritetų; tai reiškia, kad šį aspektą skatinama įtraukti į visuose susijusiuose sektoriuose vykdomus visus programos projektus.

Prie kai kurių programos veiksmų, kuriuose šis aspektas buvo laikomas ypač svarbiu, ši sąsaja nurodoma dar aiškiau: tai pasakytina apie profesinės kompetencijos centrus (profesinio rengimo ir mokymo projektus, suburiančius įvairių šalių vietos ir (arba) regionų partnerius, vystančius veiklą, kuria siekiama kurti įgūdžių ekosistemas), inovacijų aljansus (kurie siekia skatinti inovacijas bendradarbiaujant aukštojo mokslo, profesinio mokymo ir platesnėje socialinėje ir ekonominėje aplinkoje), iniciatyvą „Europos jaunimas kartu“, kuria remiamas jaunimo NVO bendradarbiavimas, ir sportą (iniciatyva „SHARE – SportHub. Europos regionų vystymosi aljansas“, kuria toliau bus palaikomas sporto ir fizinio aktyvumo vaidmuo užtikrinant ekonominį, socialinį ir kultūrinį vystymąsi, kad bendruomenės būtų sveikesnės ir aktyvesnės, ir sudaromos sąlygos puoselėti sveiką gyvenseną).

Europos solidarumo korpusas

2022 m. pavasarį vyko su Europos solidarumo korpuso 2023 m. metine darbo programa susiję parengiamieji darbai. Rugpjūčio mėn. pabaigoje priėmus atitinkamą įgyvendinimo sprendimą buvo sudarytos sąlygos parengti 2023 m. bendrąjį kvietimą teikti pasiūlymus; šis kvietimas paskelbtas 2022 m. lapkričio 24 d.

2023 m. darbo programos politikos prioritetuose NEB nurodomas prie aplinkos tvarumo ir klimato srities tikslų: „Ypač skatinama veikla, kuria prisidedama prie kitų esamų ES iniciatyvų aplinkos tvarumo srityje (pvz., NEB, ES miškų strategijos, konkrečiau – jos 3 milijardų medžių iniciatyvos, ir ES klimato misijų).“

Papildomas finansavimas – parengiamieji veiksmai (Europos Parlamento siūlymu)

ES finansavimas

Biudžetas

Papildoma informacija

Bandomieji projektai ir parengiamieji veiksmai

2 mln. EUR

Viename iš NEB laboratorijos projektų, kuriam vadovauja Komisija, kuriamos priemonės, padedančios apibūdinti ir atpažinti ypatybes, dėl kurių konkreti iniciatyva gali būti laikoma naujojo europinio bauhauzo iniciatyva. Ši vadinamoji ženklinimo strategija įgyvendinama vykdant parengiamuosius veiksmus, susijusius su NEB žinių valdymo platforma.

(1)

 Šiame priede apžvelgiami veiksmai, kuriais įgyvendinamas arba remiamas NEB, visų pirma tie, kuriems skiriama ES lėšų. Jame nesiekiama pateikti išsamaus tų veiksmų sąrašo, tik pristatomi pagrindiniai veiksmai ir pateikiama aktualių ir reprezentatyvių kitų veiksmų pavyzdžių.

(2)

Į programos „Europos horizontas“ 2021–2022 m. darbo programą įtrauktos kelios 2, 4, 5 ir 6 veiksmų grupių temos ir misijoms skirta darbo programos dalis, kuria tiesiogiai prisidedama prie NEB. Šių temų rezultatai bus matyti ateinančiais metais. Tai sudaro 44 mln. EUR NEB skirto finansavimo, neįskaitant 123 mln. EUR vertės temų, į kurias NEB įtrauktas kaip konteksto elementas.

(3)

  https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/climate-neutral-and-smart-cities_en

(4)

  https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/social-economy-eu/affordable-housing-initiative_en

(5)

  https://shape-affordablehousing.eu/  

(6)

https://cordis.europa.eu/

(7)

  https://c.ramboll.com/local-support-new-european-bauhaus?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=twit1  

(8)

  https://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/publications/communications/2022/new-european-bauhaus-territorial-development-model-neb-tdm-financial-instrument  

(9)

  https://www.urban-initiative.eu/new-european-bauhaus-topic-first-call  

(10)

  https://new-european-bauhaus.europa.eu/get-involved/2022-prizes_en  

(11)

18 projektų, kuriems pagal abu kvietimus skirta parama, pristatomi čia: https://eit.europa.eu/news-events/news/eit-community-announces-new-european-bauhaus-citizen-engagement-projects .

(12)

  https://eit.europa.eu/news-events/news/multi-million-euro-partnership-culture-and-creativity-launched-eit-culture  

(13)

 Daugiau informacijos apie atrinktus projektus ir verslo partnerystes pateikiama programos interneto svetainėje – Vertingos partnerystės projektas (europa.eu) .

(14)

 Pavyzdžiui, projekto SEA4NEB – Finansavimas ir konkursai (europa.eu) ir projekto „eLabHauSE“ –   Finansavimas ir konkursai (europa.eu) .

(15)

  https://www.intelligentcitieschallenge.eu/  

(16)

  https://een.ec.europa.eu/  

(17)

  https://clustercollaboration.eu/  

(18)

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/lt/IP_21_4626  

(19)

  https://www.solidaritaetskorps.at/wp-content/uploads/2021/11/2022-annual-work-programme_esk.pdf  

(20)

  https://europa.eu/youth/sites/default/files/european_solidarity_corps_guide_2022.pdf  

(21)

  https://innovative-teaching-award.ec.europa.eu/european-innovative-teaching-award-2022_en  

Top

Briuselis, 2023 01 16

COM(2023) 24 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Naujojo europinio bauhauzo pažangos ataskaita


Naujojo europinio bauhauzo

kelrodis



Naujasis europinis bauhauzas

Naujojo europinio bauhauzo (NEB) iniciatyva sudaro sąlygas mūsų visuomenės ir ekonomikos žaliajai pertvarkai. Pagal šią iniciatyvą visi europiečiai raginami įsivaizduoti ir kartu kurti tvarią ir įtraukią ateitį – gražią mūsų akims, protams ir sieloms. Ja siekiama pertvarkyti įvairius ekonomikos sektorius, ypač apstatytą aplinką, kad jie padėtų siekti mūsų nustatytų klimato tikslų ir gerinti visų piliečių gyvenimo kokybę.

Naujojo europinio bauhauzo iniciatyva skatina veikti įvairius subjektus skirtingais lygiais – nuo didelių įmonių iki piliečių iniciatyvų, nuo nacionalinių vyriausybių iki miestų tarybų. Tai vilties ir galimybių projektas, kuriuo žaliajam kursui – Europos klimato darbotvarkei – suteikiamas kultūrinis ir kūrybinis matmuo, kad būtų skatinamos tvarios inovacijos, technologijos ir ekonomika. Ši iniciatyva suteikia galimybę vietos lygmeniu realiai patirti ekologinės pertvarkos teikiamą naudą. Pagal ją sudaromos sąlygos kurti ir eksperimentuoti remiantis šiais principais:

·estetikos, apimančios ne vien funkcionalumą, bet ir potyrių kokybę bei stilių,

·tvarumo – nuo klimato srities tikslų iki žiediškumo, nulinės taršos ir biologinės įvairovės,

·įtraukties – nuo įvairovės ir lygybės visiems puoselėjimo iki prieinamumo ir įperkamumo užtikrinimo.

Gražu, tvaru, įtrauku

Kad būtų pasiekti Europos žaliojo kurso tikslai ir visuomenė taptų tvari, daugeliu lygių turi įvykti esminis pokytis.

Tvarumą galima užtikrinti tik bendromis daugelio subjektų pastangomis.

Visuomenės lygmeniu aplinkos srities inovacijos bus diegiamos tik pasikeitus ekonominei sistemai arba galios santykiams. Technologinius pakeitimus turi papildyti esmingesni pokyčiai, susiję su elgesiu, pasaulėžiūra ir modeliais.

Asmeniniu lygmeniu tvarumas iš esmės priklauso nuo užuojautos, empatijos, vienybės, kūrybiškumo ir gebėjimo pereiti prie kitų modelių. Pokyčius žmonės priims arba skatins, kai juos pamatys. Mūsų gyvenamosios aplinkos kokybė itin svarbi, o menas ir kultūra atlieka esminį vaidmenį ją gerinant. Todėl remiamės esamomis sistemomis, kaip antai Davoso Baukulture kokybės sistema.

Nuo vilčių iki užmojų

Kad kartu kurtume ateitį, kurioje gera gyventi, turime savo viltis paversti aiškiais siekiais ir nustatyti nuoseklius būdus, kaip juos įgyvendinsime. 2021 m. komunikate dėl naujojo europinio bauhauzo Europos Komisija pristatė plėtojimo priemonių, skirtų nustatyti, kaip iniciatyvos vertybes ir principus galima perkelti į konkrečius projektus. Įgyvendinant NEB ženklinimo strategiją – Komisijos vadovaujamą NEB laboratorijos projektą – šis pažadas bus vykdomas pateikiant įvairių su naujuoju europiniu bauhauzu susijusių pripažinimo, apibūdinimo ir kokybės vertinimo priemonių. NEB ženklinimo strategija bus įgyvendinama dviem skirtingais, bet tarpusavyje susijusiais lygiais: NEB kelrodžio ir NEB (įsi)vertinimo priemonių.

·Kelrodis nurodo pagrindines pavyzdinių NEB projektų ypatybes. Jis gali būti taikomas įvairiausių tipų projektams: pastatams, produktams, paslaugoms, švietimo modeliams ir kt. Siekiant padėti (sprendimų ir projektų) rengėjams ankstyviausiu jų veiklos etapu, taip pat nurodomos galimos pokyčių kryptys trimis vis didesnių užmojų lygiais.

·Dėl (įsi)vertinimo priemonių ši sistema bus detalesnė, taip pat bus nustatyti konkretūs tam tikrų tipų projektams taikomų skaitinių kriterijų sąrašai.

Taigi šis Kelrodžio dokumentas – pirmas žingsnis siekiant padėti sprendimų ir (arba) projektų rengėjams įvertinti savo projektą įvairiais aspektais ir nustatyti, kuriuos jų NEB užmojus galima padidinti.

Kelrodžio apibūdinimas

Naujojo europinio bauhauzo kelrodis – gairės, skirtos sprendimų ir projektų rengėjams, norintiems savo veikloje taikyti NEB principus ir kriterijus. Kelrodžio dokumente siūlomos NEB projektų plėtojimo kryptys ir nustatomas išsamesnių vertinimo priemonių taikymo pagrindas.

NEB kelrodžio dokumente apibūdinamos trys esminės iniciatyvos vertybės ir nurodoma, kaip projektas gali tapti tikru NEB projektu. Tuo tikslu Kelrodžio dokumente taip pat nustatomi trys darbo principai, taikomi visoje vertybių sistemoje.

Konkrečiau, Kelrodžio dokumente:

·pateikiama pavyzdžių, kaip trimis užmojų lygiais reiškiasi grožis, tvarumas ir įtraukumas;

·plačiau paaiškinami trys pagrindiniai principai, kuriais grindžiamas NEB atitinkantis darbo būdas: dalyvavimu grindžiamas procesas, įvairių lygių įsitraukimas ir tarpdalykiškumas;

·daug dėmesio skiriama NEB projektų pajėgumui bandyti ir skatinti naujas vizijas ir procesus, grindžiamus ilgalaikėmis įžvalgomis;

·remiamasi esamomis teorijomis ir modeliais, tačiau, atsižvelgiant į eksperimentinį iniciatyvos pobūdį, palankiai priimama kaita;

·ketinama kelrodį išbandyti bendradarbiaujant su NEB bendruomene. Nuo pat pradžių įgyvendinant NEB iniciatyvą įsipareigota mokytis iš patirties ir nuolat tobulėti;

·Kelrodis neturi būti taikomas vietoj kvietimų teikti finansavimo paraiškas kriterijų.

Kelrodžio naudojimas

Siekiant įkvėpti ir nukreipti kuriamą projektą nuo pirmųjų etapų, NEB kelrodžio dokumente nurodomi su kiekviena vertybe ir kiekvienu darbo principu susiję trys užmojų lygiai. Jie pristatomi daugiausia klausimais ir pavyzdžiais. Kelrodžiu siekiama sukurti veiksmingą ir aiškią orientacinę sistemą, kurioje būtų atskiriamos platesnio ir siauresnio užmojo pastangos. Visi sprendimų ir projektų rengėjai gali pasitikrinti savo NEB užmojų lygį remdamiesi projektų pavyzdžiais ir orientaciniais klausimais kaip pagalbine medžiaga.

Pirmas užmojų lygis yra bazinis. Šiame lygyje Kelrodžio dokumente nurodomos bazinės naujojo europinio bauhauzo projekto ypatybės. Tik pasiekus šį lygį, projektas gali būti laikomas atitinkančiu NEB. Antrame ir trečiame lygiuose pradinės apibrėžtys išplečiamos pagal didesnius užmojus. Kuo užmojai didesni, tuo projekto vertybės ir darbo principai yra tvirčiau susiję ir labiau sutampa.

Aukščiausių lygių užmojai atitinka idealią galutinę vertybės ar principo būseną. Atsižvelgiant į aplinkybes ir turimus išteklius, kiekvienam projektui būdingas savitas užmojų derinys.

Dėl kiekvieno su visomis vertybėmis ir principais susijusio užmojų lygio parengta orientacinių klausimų. Kai kurie jų aktualūs tik projekto pradžioje, tačiau daugumą taip pat galima taikyti jau vystomiems ar net užbaigtiems projektams. Atsižvelgiant į projekto pobūdį, galima įtraukti ir kitų klausimų, grindžiamų vertybių ir principų apibūdinimu. Į visus klausimus reikėtų atsakyti ne vien teigiamai arba neigiamai – jie skatina pamąstyti, kaip pasiekti atitinkamą užmojį.

Pavyzdžių paveikumas 

Kad būtų lengviau suprasti skirtingus lygius, prie kiekvieno užmojo apibūdinimo pateikiamas NEB apdovanojimų konkurso finalininkų arba kitų specialių NEB konkursų laimėtojų pavyzdinis projektas. Šios tekstų ištraukos pasirinktos, nes geriausiai iliustruoja, kaip praktiškai taikomas tam tikras su vertybe ar principu susijusių užmojų lygis. Be to, siekiant parodyti, kaip Kelrodį galima taikyti projektui, šeši projektai nagrinėjami atsižvelgiant į visas vertybes ir darbo principus. Kaip ir naujojo europinio bauhauzo iniciatyva, šis Kelrodis taip pat susijęs su įvairiomis politikos priemonėmis ir teisės aktais. Šios nuorodos apžvelgiamos dokumento pabaigoje, ten taip pat nurodomi moksliniai šaltiniai, kuriais naudotasi siekiant sistemiškai apžvelgti užmojų lygius.

Vertybių ir principų įtraukimas

 

Visos vertybės ir principai savaime nėra nauji, tačiau pagal NEB iniciatyvą siekiama, kad į NEB projektus jie būtų įtraukti visi šeši – bent baziniu lygiu.

Aukščiausi užmojų lygiai pagal kiekvieną vertybę ir principą visada susiję su pertvarka. Su tvarumo vertybe yra susijęs modelių pakeitimas siekiant užtikrinti atkūrimą ir megzti naujus pozityvius ryšius su gamta. Užtikrinant grožio vertybę yra svarbios prasmingos patirtys, kurios padėtų išplėsti sąvoką „mes“, o rūpindamiesi įtraukumo vertybe stengiamės įveikti tiek vietos, tiek pasaulinio masto neteisybę ir atsikratyti pasenusių socialinių modelių.

Darbo principai padeda suprasti, kaip įgyvendinami pokyčius skatinantys projektai. Projektai, kurių užmojai dėl dalyvavimu grindžiamų procesų yra didžiausi, įgalina bendruomenes priimti sprendimus ir užtikrinti savivaldą. Įgyvendinant tarpdalykes iniciatyvas vadovaujamasi vietinių, tradicinių ir akademinių žinių turėtojų bendradarbiavimu grindžiamu požiūriu į žinių kūrimą. Jos įtraukia dalyvius įvairiais lygiais ir susieja konkrečiai vietai skirtas strategijas su pasauliniu subjektų tinklu, kartu atsižvelgiant į iniciatyvų platesnį pasaulinį poveikį.

Kelrodis sudarytas taip, kad suderinus aukščiausius su kiekviena vertybe ir principu susijusių užmojų lygius būtų pradedama esminė mūsų visuomenių organizavimo pertvarka. Galimybių atsirinkti skirtingas vertybes ir principus (rinktis vieną arba kitą) nėra. Priešingai, stiprindami vieni kitus vertybės ir principai padeda kurti naują gyvenseną, kuri apimtų visus aspektus. Tai galėtų turėti poveikio ekonominiams modeliams, valdymo struktūroms ir mąstysenai, į kuriuos atsižvelgiama daugelyje projektų.

Taip galima pakeisti modelį atsisakant gavyba grindžiamos, taršios ir išnaudotojiškos praktikos bei mąstysenos ir bendrai iš naujo kuriant visus įtraukiančią teisingą visuomenę, kuri paisytų mūsų planetos išgalių. Kovojant su klimato krize, biologinės įvairovės nykimu, didėjančia pasauline nelygybe, konfliktais ir karais, kurie paveikia pažeidžiamiausius mūsų visuomenės narius, reikia nedelsiant spręsti daug tarpusavyje susijusių krizių. Kelrodis nukreipia pageidaujamos ir teigiamos pertvarkos keliu, kuriame trys vertybės – tvarumo, įtraukties ir grožio – stiprindamos viena kitą padeda kurti naują gyvenseną.

Pagal daugelį iniciatyvų, kurios buvo pristatytos per pastaruosius dvejus metus, rasta naujų būdų pakeisti ne vien savo projektą, bet ir susijusias organizacijas bei partnerius, o kai kuriais atvejais net ir plačiąją visuomenę. Rasta naujų bankininkystės būdų, kuriuos taikant atsižvelgiama į žmones, kuriems to labiausiai reikia. Rengiami sutelktinio finansavimo projektai, kurie iš tiesų yra remiami „iš apačios“. Rasta gamtinių sprendimų, kad miestų struktūra taptų atsparesnė.

Į vertingus dalykus pažvelgta naujai.

Kelrodis įkvepia stengtis toliau, kad diegdami naujojo europinio bauhauzo vertybes ir principus rengtume gražią, tvarią ir žmones bei bendruomenes sutelkiančią pertvarką.



Gražu

Dėl ko paslauga, interneto platforma, gatvė ar skulptūra laikoma gražia?

Įvairiausias menas ir kultūra atlieka esminį vaidmenį užtikrinant, kad mūsų gyvenimas būtų gražus ir prasmingas. Kelrodis nurodo tris suminius gražaus projekto užmojus: (vėl) suaktyvinti tam tikrai aplinkai būdingas ypatybes, kartu prisidedant prie mūsų fizinės ir psichinės gerovės, susieti įvairias vietas ir žmones ir puoselėti bendrystės jausmą per prasmingus bendrus patyrimus, per kūrybą integruoti naujas ilgalaikes kultūrines ir socialines vertybes.

Peržengiant asmeninį skonį, pagal naująjį europinį bauhauzą projekto grožį visų pirma lemia jo kūrybinis procesas. Gražus projektas randasi tada, kai jo autoriai ne vien užtikrina funkcionalumą, bet ir pasitelkdami bendrą jautrumą, intelektą ir gebėjimus kuria pozityvią ir praturtinančią patirtį žmonėms. Projektas, kuriame iš tiesų paisoma jo aplinkos ir naudotojų, skatina rūpintis vieniems kitais ir gali tapti galinga paskata imtis pokyčių.

Gražu

I UŽMOJIS – aktyvinti

Aplinkos aktyvinimas • Juslinė patirtis • Estetika

Gražus projektas didina fizinę ir psichinę žmonių gerovę atsižvelgdamas ne vien į jų poreikius, bet ir į jausmus bei emocijas. Aktyvindamas kultūrines, socialines ir gamtines vietos ypatybes, jis kuria savitas ir pozityvias patirtis. Projektu didinamas informuotumas apie vietą ir visą jos paveldo įvairovę, tačiau įtraukiama ir sava estetika.

PAVYZDYS

Kaip architektūra turėtų sąveikauti su didžiulės estetinės galios ir stulbinamo grožio kraštovaizdžiu? Kanjo de Hiero (Ispanija) urvai ištisus dešimtmečius buvo užversti griuvėsiais ir žemėmis. Kanjo de Hiere vykdomas projektas yra dalis veiklos, kuria siekiama atskleisti Hornačueloso paveldą kaimynams ir atkreipti dėmesį į didžiulę gamtinę, istorinę ir architektūrinę miestelio įvairovę. Pasiūlyta įrengti pasivaikščiojimo taką. Naudojamas natūralus nendrių klojinys atkartoja urvų įdubas. Spalva dera su uolienomis.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI 

·Ar projekte atsižvelgiama į patogumą naudotojams (pvz., medžiagų, šviesos, oro, triukšmo požiūriu)? Kaip tai integruojama?

·Ar projekte atsižvelgiama į juslinį suvokimą (regos, klausos, lytėjimo ir uoslės) ir emocinį jautrumą? Kokią patirtį jis teikia?

·Ar projektas atspindi regiono ir (arba) vietos savitumą ir skatina naudoti vietos medžiagas ir įgūdžius? Kaip tai daroma?

·Ar projekte priimami savi estetiniai sprendimai (pvz., dėl kompozicijos, spalvų, pusiausvyros ar medžiagų suderinamumo)? Kaip tai daroma?

_______________________________________

II UŽMOJIS – susieti

Skirtingos aplinkos sąsaja • Bendra patirtis • Bendrystės jausmas

Gražus projektas didina prasmingos socialinės sąveikos ir bendrų patirčių galimybes. Jis stiprina bendrystės jausmą ir praturtina gyvenimą susiedamas įvairias vietas ir žmones. Įgyvendinant projektą atsiradę nauji prieraišumo objektai skatina būti atviriems ir rūpintis vieniems kitais.

PAVYZDYS

Daugelio juslių muziejus (Nyderlandai) – projektas, grindžiamas mokslinių tyrimų ir architektūros sąveika. Projekte taikomi socialiniu požiūriu naujoviški architektūriniai procesai – parengtas bendro projektavimo metodas, pagal kurį žmonės su negalia ir architektai kartu įsitraukia į kūrybinę veiklą. Rezultatas – patraukli erdvė, įtraukianti muziejaus lankytoją per visas jusles (garsą, lytėjimą, kvapą, vaizdą, judesį), įtraukčiai ir dialogui suteikianti architektūrinę išraišką ir sudaranti sąlygas apsilankymą muziejuje patirti naujai.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projektu sukuriama patrauklių ir patogių erdvių, kuriose įvairioje aplinkoje burtųsi žmonės? Kaip tai daroma?

·Ar projektas teikia bendruomenės jausmą skirtingos patirties ir požiūrių žmonėms? Kaip jis stiprina šį bendruomenės jausmą?

·Ar projektas suteikia galimybių sužinoti apie naujas idėjas, vietas ar žmones? Kaip tai daroma?

·Ar projektas interaktyvus? Ar jis suteikia galimybių susitikimams ar atradimams? Kaip dalyviai gali sąveikauti su projektu?

_______________________________________

 

III UŽMOJIS – integruoti

Sąlygų kūrybai sudarymas • Vertybių pertvarkymas • Ilgalaikis judėjimas

Gražiu projektu sudaromos sąlygos kurti ir bendrai perkurti vietas, gyvenseną ir bendruomenes, su kuriomis tapatinamės. Jame integruojamos naujos kultūrinės ir socialinės vertybės, visų pirma prasmingai patiriant plačiau suvokiamą „mes“ (įtraukiant ir ne žmonių pasaulį). Taip stengiamasi numatyti būsimas permainas, taip pat tokiu būdu gali būti paskatintas ilgalaikis judėjimas.

PAVYZDYS

„Baubotanik“ (Vokietija) – naujoviška tvarios architektūros forma, kurioje techninės statybinės medžiagos iš dalies pakeičiamos gyvais augančiais medžiais. „Baubotanik“ konstrukcijos visą gyvenimą toliau vystosi. Persipindamos su gamta, jos paneigia apstatytos ir gyvos aplinkos priešpriešą. Šiuo atveju rūpinimasis ir priežiūra suvokiami kaip bendradarbiavimu grindžiamas kūrybinis procesas, nukreipiantis būsimą vystymąsi. Ši žmogaus veiklos ir augalų augimo sąveika stiprina bendrystės jausmą ir aukština gamtos estetiką – vaizdus, kvapus, garsus ir pojūčius.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar įgyvendinant projektą dalyviai gali suabejoti savo gyvensena ir ją pergalvoti? Kaip jie gali tai padaryti?

·Ar projektu kuriami nauji pasitenkinimą teikiantys įpročiai? Kokie tie įpročiai ir kaip jie atsiranda?

·Ar mąstoma apie būsimus projekto naudotojų poreikius? Kaip į projektą būtų galima įtraukti šį perspektyvinį mąstymą?

·Ar projektas skatina teigiamus pokyčius dalyvių gyvenime? Kaip jis keičia gyvenimą?

Tvaru

NEB kelrodis akcentuoja galutinius siektinus tikslus (užmojus) ir aplinkosauginį tvarumo aspektą, nes socialinis aspektas susijęs ir su trečiąja NEB vertybe – įtraukumu.

Todėl Kelrodžio dokumente remiamasi Europos sistemoje „GreenComp“ taikoma apibrėžtimi, t. y.: „tvarumas reiškia, kad pirmenybė teikiama visų gyvybės formų ir planetos poreikiams, užtikrinant, kad žmogaus veikla neviršytų planetos išgalių.“

Pagal Kelrodį bazinis tvarumo užmojis susijęs su įprastinėmis ypatybėmis, pavyzdžiui, galimybe išlaikyti ar pailginti tinkamumo naudoti trukmę, o kitame lygyje atsižvelgiama į visą projekto sistemą. Didžiausias užmojis – atgaivinti ir atkurti ryšį su gamta.

Kas vyksta laikantis šių trijų vertybių (pvz., poveikis gyvensenai, santykiams ir ekonomikai, kartais taip pat įtraukiamas į platesnę tvarumo apibrėžtį), nurodoma dokumento pabaigoje, kur vertybės apibendrinamos.

Tvaru

I UŽMOJIS – pakeisti paskirtį

Išsaugojimas • Taisymas, pakartotinis naudojimas, mažinimas • Tobulinimas, naujinimas

Tvariu projektu siekiama pakeisti paskirtį, kad būtų išvengta poveikio aplinkai ar jis būtų sumažintas, ir pirmiausia stengiamasi užtikrinti patvarumą, pritaikomumą ir perdirbamumą. Jame siekiama pergalvoti paslaugas, produktus ir vietas siekiant sumažinti taršą ir anglies dioksido poveikį ir užtikrinti, kad būtų naudojama kuo mažiau išteklių, medžiagų ir energijos. Jame mąstoma produktų gyvavimo ciklo mastu. Įgyvendinant projektus, kuriais siekiama pakeisti paskirtį, suvokiamas jų iniciatyvos poveikis aplinkai ir siekiama sumažinti jų aplinkosauginį pėdsaką.

PAVYZDYS

Medžio paviljonas BUGA (Vokietija) išreiškia naują požiūrį į skaitmeninę medžio statybą. Įspūdingas medinis stogas, 30 metrų besidriekiantis virš viešos renginių erdvės, pastatytas naudojant itin mažai medžiagų ir sudaro unikalią architektūrinę erdvę. Dėl naujoviškos statybos sistemos jį visą galima iš naujo surinkti kitoje vietoje ir perdirbti pasibaigus statinio eksploatavimo laikui.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Kaip būtų galima patenkinti projekto reikmes naudojant mažiau medžiagų, pvz., dalijantis ištekliais?

·Ar galima pailginti naudojimo trukmę, pvz., renovuojant arba užtikrinant, kad projektą būtų galima pataisyti ar patobulinti? Kaip tai būtų padaryta?

·Ar galima sumažinti projekto poveikį aplinkai, pvz., naudojant mažiau energijos, vandens, pesticidų, CO2 ar kitų kenksmingų medžiagų? Kaip tai būtų daroma?

·Ar tam tikrus komponentus ar elementus galima pakeisti natūraliomis medžiagomis ar kitais mažiau kenksmingais ištekliais? Kaip tai būtų daroma?

·Ar būtų galima pirmumą teikti biologinei įvairovei palankiems atsinaujinančiosios energijos sprendimams? Kaip tai būtų daroma? _______________________________________

 

II UŽMOJIS – sukurti ciklą

(Pramonės) sistema • Žiediškumas • Atliekų transformavimas

Tvariu projektu siekiama sukurti ciklą, sumažinti linijinių procesų arba pertvarkyti juos į žiedinius procesus siekiant nulinės taršos. Jame mąstoma (pramonės) sistemos mastu. Projektuose, per kuriuos sukuriamas ciklas, į savo iniciatyvos kūrimo, gamybos, naudojimo ir išmetimo etapų ciklą aktyviai įtraukiami visi kiti dalyviai.

PAVYZDYS

Modulinė pastatų sistema „Vivihouse“ (Austrija) atveria statybos sritį platesnei visuomenei. Šį ilgalaikį ir pritaikomą statybos rinkinį sudaro moduliniai mediniai rėmai, surenkami naudojant tvarias medžiagas, pvz., šiaudų ryšulius izoliacijai. Šiuo projektu naudotojai, projektuotojai, amatininkai ir įmonės kviečiami diegti modulinę sistemą ir bendradarbiaujant ieškoti naujų miesto kūrimo formų žiedinėje ekonomikoje.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar iniciatyva įgyvendinama laikantis žiedinės ekonomikos principų, pvz., sukuriant visą uždarą medžiagų ciklą arba transformuojant atliekas? Kaip tai daroma?

·Ar visi cikle dalyvaujantys suinteresuotieji subjektai bendradarbiauja? Kokiu būdu?

·Ar apžvelgiamas anglies dioksido poveikis ir medžiagų, energijos ar vandens atliekų srautai prieš naudojant produktą, statinį ar intervencijos priemonę, naudojimo metu ir baigus naudoti? Kaip tai daroma?

·Ar parengtas, pvz., oro, vandens ir dirvožemio nulinės taršos veiksmų planas? Kaip jis bus įgyvendintas?

·Ar projekte nagrinėjamas netiesioginis poveikis laike ir erdvėje, taip pat kompromisai naudojant įvairias tvarumo užtikrinimo priemones? Kaip projekte sprendžiami šie klausimai?

_______________________________________

 

III UŽMOJIS – atkurti

Anglies dioksido saugojimas • Biologinės įvairovės didinimas • Gamtinių kraštovaizdžių atkūrimas ir plėtra • Modelių pakeitimas, elgesio pokyčiai

Tvariu projektu siekiama duoti daugiau, nei paimama, ne naikinti, o didinti biologinę įvairovę, kurti paskatas atkurti ir plėsti gamtą.

Rūpinantis atkuriamuoju tvarumu taip pat atsižvelgiama į aplinkybių ir aplinkos įtaką pasaulėžiūrai, modeliams ir elgesiui. Čia mąstoma ekosistemos mastu.

Šio masto iniciatyvose paisoma visos ekosistemos, kurioje jos veikia, ir jų projekto poveikio biologinei įvairovei ir gamtos ištekliams bėgant laikui ir tolstant erdvėje.

PAVYZDYS

Pagal Paplūdimių kopų sistemų atkūrimo projektą (Ispanija) tvarkomi Barselonos ir jos apylinkių paplūdimiai, esantys tankiai gyvenamoje vietovėje ir patiriantys smarkų spaudimą dėl didelės vertės logistikai, miestui ir turizmui. Projektu siekiama veiksmų seka apsaugoti ir atkurti paplūdimių kopas, didinant informuotumą apie kopų svarbą aplinkai. Projektas taip pat susijęs su paplūdimių infrastruktūros ir prieinamumo gerinimu, kad visi galėtų toliau mėgautis šiomis vertingomis gamtos vietomis.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar įgyvendinant iniciatyvą duodama daugiau, nei imama, pvz., saugant anglies dioksidą pastatuose? Kaip tai daroma?

·Ar suvokiamas vidinis (gamtinės) ekosistemos veikimas, dėl kurio gali atsikurti kraštovaizdis ar biologinė įvairovė? Kokį poveikį tam daro projektas?

·Ar įsivaizduojama, kokius visuomenės pokyčius nulems pasikeitęs elgesys, ir ar nurodomas modelių pakeitimas? Kaip to bus siekiama?

Įtrauku

Trečia esminė naujojo europinio bauhauzo vertybė grindžiama įtraukties koncepcija ir ją papildo lygybės, prieinamumo ir įperkamumo sąvokomis. Pradedant nuo šių bazinių ypatybių, Kelrodžio dokumente nurodomi vis aukštesni užmojų lygiai nenukrypstant nuo esminės idėjos – visiems sudaryti ir užtikrinti vienodas sąlygas naudotis galimybėmis bei ištekliais ir skatinti kultūrų, lyčių ir amžiaus grupių mainus.

Ištikimai puoselėjant sambūvio dvasią, pagal NEB kelrodį laikomasi pozityvaus, atviro ir nediskriminacinio požiūrio, pagal kurį socialinės grupės nebėra rikiuojamos ir skirstomos pagal jų skirtumus. Todėl tiesiogiai nekalbama nė apie vieną iš jų.

Įtrauku

I UŽMOJISįtraukti

Lygybė • Prieinamumas • Pirmumas palankių sąlygų neturintiems žmonėms

Įtraukus projektas užtikrina prieinamumą (fizinį, kognityvinį, psichologinį ir kt.) ir įperkamumą visiems, neatsižvelgiant į lytį, rasinę ar etninę kilmę, religiją ar tikėjimą, galią, amžių ar seksualinę orientaciją. Vienodas požiūris ir galimybės būtini, tačiau jų negalima laikyti savaime suprantamu dalyku, todėl svarbu teikti pirmumą prasčiau atstovaujamiems asmenims, grupėms ir bendruomenėms.

PAVYZDYS

Kristobalo de Moros žalioji gatvė (Ispanija) – parko projektas Barselonoje. Į projektą įtraukta įperkamų viešųjų būstų, taigi mažiau ekonominių išteklių turintiems žmonėms taip pat suteikiama galimybė mėgautis gyvenimu parko aplinkoje. Projektas taip pat apima vaikų darželius, socialinius centrus, viešą sporto klubą, bendradarbystės erdves ir kitą socialinę, kultūros ir švietimo infrastruktūrą, kuria gali džiaugtis įvairios grupės.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projektas yra lengvai ir vienodai prieinamas? Kuria prasme?

·Ar projektas įperkamas? Kaip projektas gali tapti įperkamesnis?

·Ar projekte atsižvelgiama į prasčiau atstovaujamų bendruomenių poreikius? Kurių bendruomenių? Kaip tai daroma?

_______________________________________

 

II UŽMOJIS – suvienyti

Segregacijos įveikimas • Atstovavimas ir socialinis stabilumas • Dalijimasis ištekliais ir galimybėmis

Įtraukiu projektu puoselėjami naudotojų ir (arba) bendruomenių santykiai ir stengiamasi, kad jie būtų lygūs, taip ilgainiui įtvirtinant vienodo požiūrio principą ir socialinį teisingumą. Įtrauktis ir galimybės laisvai naudotis paslaugomis užtikrinamos oficialiais struktūriniais mechanizmais, pavyzdžiui, finansavimo priemonėmis, verslo modeliais, planavimu, politika, reguliavimu ir kitais institucijų vykdomais procesais.

PAVYZDYS

Burlengės savivaldybės architektūros mokykla (Švedija) veikia kaip demokratijos užtikrinimo priemonė. Mokykloje vaikai ir jaunimas gauna žinių ir apie fizinę aplinką, ir apie bendruomenių kūrimosi procesą. Prisijungę vaikai įtraukiami į ekspertų grupę, padedančią projektuotojams organizuoti statybas savivaldybėje. Taip ne tik planuojant atsižvelgiama į vaikų požiūrį, bet ir įtvirtinama kiekvieno vaiko teisė laisvai reikšti nuomonę visais jam poveikį turinčiais klausimais, taip pat ir apie apstatytą aplinką.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projektas ilgainiui užtikrina socialinį teisingumą? Kaip tai daroma?

·Ar projektas sudaro sąlygas lygiai naudotis ištekliais ir galimybėmis? Kokiais būdais?

·Ar projektas padeda įveikti skirtingų bendruomenių segregaciją? Kokių priemonių galima imtis šiam tikslui pasiekti?

_______________________________________

III UŽMOJIS – pertvarkyti

Bendrų socialinių vertybių puoselėjimas • Visuomenės vystymasis ir bendras augimas • Nauji sambūvio būdai

Įtrauktis įkvepia naujus sambūvio būdus, grindžiamus solidarumu ir bendradarbiavimu ir padedančius geriau suvokti

diskriminaciją ir neteisybę. Įtraukus projektas tampa pavyzdiniu ir atkartojamu ir gali pakeisti pasenusius socialinius modelius, kurti vertę ir duoti pokyčius skatinančios naudos visuomenės lygmeniu, darydamas įtaką pasaulėžiūrai, modeliams ir socialinio elgesio būdams.

PAVYZDYS

Fidžino „Borgo Sostenibile“ (Italija) – vienas pirmųjų socialinių ir bendradarbiavimu grindžiamų būsto projektų Italijoje. Eksperimentai, kurių imtasi jį projektuojant ir kuriant, padėjo apibrėžti socialinio būsto sektorių Milane ne tik kuriant įperkamų būstų rajonus, bet ir skatinant bendradarbiaujančių ir tvarių bendruomenių plėtrą. Kai yra bendrų erdvių ir paslaugų, gyventojai gali organizuoti ir vykdyti kasdienę veiklą kartu su kaimynais, taigi šie tampa esminiais aktyviais dalyviais gerinant jų gyvenimo sąlygas ir aplinką.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projektu skatinami nauji sambūvio būdai? Kokių priemonių galima imtis šiam tikslui pasiekti?

·Ar projektu siekiama pakeisti pasenusius ir neteisingus socialinius modelius? Kaip juo planuojama tai padaryti?

Darbo principai

NEB projektas turėtų būti grindžiamas trimis darbo principais: dalyvavimu grindžiamo proceso, įvairių lygių įsitraukimo ir tarpdalykiškumo. Šiais principais apibūdinamas procesas, kaip turėtų būti vykdomas projektas ir stengiamasi atitikti aukščiausią užmojų lygį pagal tris vertybes.

Aprėpiant įvairias disciplinas, sektorius ir valdymo lygius ir atvirai bei lygiai įtraukiant visus, turėtų būti užtikrinama, kad projektu būtų skatinami teisingus pokyčius lemiantys rezultatai, kurie būtų ne tik priimtini, bet ir naudingi visiems, atsižvelgiant į sisteminius ir glaudžius sudėtingų socialinių, aplinkos ir struktūrinių veiksnių ryšius.

Trijų principų sankirtoje vykdant projektą taip pat turėtų būti kaupiamos žinios ir įžvalgos, kurias būtų galima panaudoti kituose projektuose ar žinių srityse.

Dalyvavimu grindžiamas procesas

Šis principas nurodo, kiek bendruomenės, kurioms projektas daro poveikį, dalyvauja projektavimo, sprendimų priėmimo ir įgyvendinimo etapuose. Nuo pat pradžių daroma prielaida, kad vykdant NEB projektą aktyviu dalyvavimu grindžiamoje sistemoje visada dalyvauja pilietinė visuomenė arba socialinių grupių atstovai (toliau – suinteresuotieji subjektai).

Šis procesas turėtų padėti siekti lygių santykių apibrėžiant ir įgyvendinant projektą ir įgalinti vietos bendruomenę valdyti pagrindinius procesus ar rezultatus arba suteikti jiems galimybę ilgainiui pradėti ir savarankiškai valdyti būsimus veiksmus.

Dalyvavimu grindžiamas procesas

I UŽMOJIS – tartis

Informavimas • Dialogas • Konsultavimasis

Dalyvavimu grindžiamame projekte naudojamasi jau įsigalėjusiais ryšių kanalais ir užtikrinamas suinteresuotųjų subjektų dalyvavimas. Šiuo pirmu užmojų lygiu dalyvaujama įvairiai: nuo dalijimosi informacija apie projektą iki konsultacijų, kuriomis remiamasi priimant sprendimus. Informacijos srautas yra statiškas ir dažniausiai vienpusis: informaciją projekto rengėjas perduoda savo auditorijai, o vėliau ji perduodama atgal.

PAVYZDYS

Veimaro bauhauzo studentų miestelio (Vokietija) atvirų erdvių pertvarkymo projekte ypatingas dėmesys buvo skiriamas tam, kad būtų įtraukti įvairių projektu besinaudosiančių studentų poreikiai, organizuojant savaitinius pasitarimus, kad vykstant statyboms būtų skaidriai dalijamasi informacija.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projekte suinteresuotiesiems subjektams nuolat teikiama informacija? Kaip tai daroma?

·Ar žinoma, kas gali būti neįtrauktas į projektą? Jei taip, kas?

·Kokiu mastu projekte bus sudaromos sąlygos suinteresuotiesiems subjektams prisidėti?

_______________________________________

II UŽMOJIS – bendrai vystyti

Mainai • Bendrų projektų etapai • Bendra kūryba

Į dalyvavimu grindžiamą projektą suinteresuotieji subjektai įtraukiami kaip esminiai partneriai ir patarėjai, kad nustatytų ir (arba) bendrai kurtų projekto taisykles ir tikslus. Projekto vykdytojai ir jo suinteresuotieji subjektai bendrai plėtoja kylančias idėjas. Informacijos srautas yra dinamiškas, keitimasis informacija vyksta lygiomis sąlygomis, o informacija rengiama bendrai.

PAVYZDYS

Bendro projektavimo procese mėginant įsivaizduoti Rivaltos kunigaikščių rūmų (Italija) ateitį nustatyta dalyvavimu grindžiamų procesų, kurie ne tik apima tradicines konsultacijas, bet ir įtraukia visuomenės narius kartu su įvairiais suinteresuotaisiais subjektais ir ekspertais. Šis procesas rėmėsi lygiagrečiu bendro projektavimo procesu, kuriame dalyvavo politikos formuotojai ir tyrinėtojai.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projekte bus naudojamasi suinteresuotųjų subjektų indėliu? Kaip tai bus daroma?

·Ar asmenys, kuriems projektas daro poveikį, yra įtraukti į sprendimų priėmimo procesą? Kaip ir kokiomis priemonėmis?

·Ar projekte siekiama bendradarbiauti su suinteresuotaisiais subjektais? Kaip tai daroma?

·Ar projekte kreipiamasi į žmones, kurie yra neįtraukti į jo veiklą? Kaip ketinama tai padaryti?

_______________________________________

III UŽMOJIS – užtikrinti savivaldą

Partnerystė • Bendri veiksmai • Bendruomenės savivalda

Dalyvavimu grindžiamo projekto tikslas – sudaryti sąlygas suinteresuotiesiems subjektams derėtis ir siekti kompromisų su valdžios subjektais visuose projekto gyvavimo ciklo etapuose (kūrimo, valdymo, įgyvendinimo, stebėsenos ir vertinimo) ir suteikti galių bendruomenei priimti sprendimus ir valdyti projektą.

PAVYZDYS

„Arkki“ mokymosi dalyvaujant modeliu (Suomija) siekiama sudaryti sąlygas vaikams pozityviai keisti aplinką ir padaryti miestų projektavimo procesą demokratiškesnį. Įspūdingiausias rezultatas po programos – tai, kad kai kurie vaikai nusprendė toliau galvoti idėjas, kurti modelius, pristatyti dizaino sprendimus ir ieškoti

finansavimo toms idėjoms įgyvendinti savo aplinkoje. Pasinaudodami įgytomis žiniomis, jie pristatė savo idėjas politikos formuotojams ir gavo politinės ir piniginės paramos projektui.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projektas įgalina ir palaiko vietos lygmens iniciatyvas, nesusijusias su projekto įgyvendinimu? Kaip tai daroma?

·Ar projektu siekiama sudaryti sąlygas suinteresuotiesiems subjektams (teisiškai) prisiimti atsakomybę? Kaip tai daroma?

·Ar projekto rengėjai stengiasi, kad jų nebereikėtų, o bendruomenė būtų pajėgi prisiimti įsipareigojimus? Kaip tai daroma?

·Kokių priemonių imamasi įgyvendinant projektą, kad būtų įtraukti asmenys, kuriems projektas daro poveikį, ir užtikrintas atstovavimas priimant sprendimus?

Įvairių lygių įsitraukimas

Siekiant numatyti, kokį poveikį visuotiniai dalykai gali turėti vietos mastu ir atvirkščiai (pvz., nacionalinių oro kokybės taisyklių poveikis vietos aplinkai, kaimynystėje pradėtos veiklos poveikis vandenynų valymui ir kt.), būtinas įvairių lygių įsitraukimas įvairiu mastu, įvairiose srityse ir įvairiu metu.

Įgyvendinant įvairių lygių NEB projektą turėtų būti užtikrinamas veiksmingas keitimasis informacija tiek horizontaliai (su kolegomis), tiek vertikaliai (su subjektais, dirbančiais kitu mastu), tada reikėtų pereiti prie aiškiai apibrėžtos bendradarbiavimo sistemos, kuri apimtų abu šiuos aspektus. Aukščiausias įvairių lygių NEB projekto užmojis – rasti būdų pasiekti pokyčius lemiantį poveikį, kuris viršytų pradinį mastą, ir sujungti vietinį ir visuotinį aspektus susiejant suinteresuotuosius subjektus, įvairiais lygiais siekiančius panašių tikslų. Tokiu būdu vieta besiremiantis požiūris derinamas su sisteminiu mąstymu.

Iš veiksmingo įvairių lygių bendradarbiavimo turėtų rastis universalūs ir keičiamo masto sprendimai, padėsiantys skleisti žinias įvairiuose sektoriuose, be to, tai turėtų paskatinti tarpvalstybiniu mastu išbandyti naujas idėjas.

Įvairių lygių įsitraukimas

I UŽMOJIS – dirbti vietoje

Savivaldybių bendradarbiavimas • Tinklas, koalicijos • Neformalus bendradarbiavimas

Įvairių lygių NEB projekte horizontaliai susiejami ir (arba) įtraukiami neformalūs tinklai (pvz., asmenų grupės, rajonai ir kt.) ir (arba) oficialios institucijos (pvz., sektorių padaliniai, frakcijos ir kt.), kad darytų įtaką vietos gyvenamajai aplinkai taikydami konkrečioms vietoms skirtą metodą.

PAVYZDYS

Socialinės veiklos, švietimo ir kultūros savivaldybių tarnybos sukūrė Santa Marija da Feiros bendruomenės menų tinklą (Portugalija) siekdamos įtraukti „vietos subjektus ir tarnybas, pilietinės visuomenės organizacijas, vietos bendruomenes ir daug kitų susijusių suinteresuotųjų subjektų“ į vietos dalyvaujamojo valdymo tinklą, kad jie galėtų bendradarbiaudami užtikrinti didesnį meno prieinamumą visiems.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projektas sąveikauja su vietos tinklais ir kolektyvais? Kokia veikla pagal jį vykdoma tuo tikslu?

·Ar projektu siekiama daryti įtaką vietos gyvenamajai aplinkai? Kaip tai daroma?

·Ar įgyvendinant projektą plėtojamas konkrečiai vietai skirtas metodas? Kaip tai daroma?

______________________________________

II UŽMOJIS – veikti įvairiais lygiais

Viršvalstybinės institucijos • ES valstybės narės • Vietos ir regionų valdžios institucijos

Įvairių lygių NEB projekte neformalūs tinklai (pvz., žmonių grupės, rajonai ir kt.) ir (arba) oficialios institucijos (pvz., vyriausybė, administravimo įstaigos ir kt.) vertikaliai susiejamos įvairiu mastu (pvz., atskiros savivaldybės su regiono valdžios institucijomis, vietos tyrimai su tarptautinėmis mokslinių tyrimų programomis) ir su jais dirbant stengiamasi, kad vieno masto iniciatyvos peržengtų savo lygmens ribas (pvz., vietos, regioninio, nacionalinio ir kt.).

PAVYZDYS

Naujasis mokslo centras „Immaginario Scientifico“ (Italija) – naujas muziejus, kuriame siekiama įtraukti „visuomenę į tarptautinės bendruomenės gyvenimą, dėl kurio Triestas tapo mokslo miestu“. Rengiant ir kuriant projektą aktyviai dalyvavo regionų ir savivaldybių institucijos ir Italijos universitetų ir mokslinių tyrimų ministerija.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projektas sąveikauja su tinklais ir (arba) institucijomis, veikiančiais didesniu nei pačių projektų mastu (pvz., nuo vietos iki regioninio, nuo nacionalinio iki tarptautinio ir pan.)? Kokia veikla pagal jį vykdoma tuo tikslu?

·Ar projektas vykdomas skirtingu mastu (pvz., kaimynystėje ir mieste, vienoje mokykloje ir nacionalinių mokyklų tinkle ir kt.)? Kaip tai tampa įmanoma?

·Ar projektu siekiama daryti įtaką įvairiu mastu? Kaip ketinama tai padaryti?

III UŽMOJIS – veikti pasaulio mastu

Įvairaus masto poveikis • Bendradarbiavimas tarp sektorių • Pasauliniai Šiaurės, pasaulio ir Pietų ryšiai

Įvairių lygių NEB projektu, kuris veikia pasauliniu lygmeniu, siekiama platesnio, pokyčius lemiančio poveikio, neapsiribojančio pradiniu taikymo vietoje mastu, ir susiejami tinklai ir (arba) (tarp)valstybinės institucijos, kurios įvairiais lygiais siekia panašių tikslų ir rūpinasi visos ekosistemos ateitimi.

PAVYZDYS

Projektas „VITA Erasmus+“ (Rumunija) – trijų Rumunijos, Italijos ir Norvegijos universitetų tarpvalstybiniu bendradarbiavimu grindžiamas projektas, kuriuo siekiama skatinti mokytis apie tarpkultūrinius pokyčius ir valdyti skirtingas įvairių kultūrų švietimo tradicijas. Šiame projekte dalyvavo keletas regioninių ir nacionalinių įstaigų, taip pat sukurtas su panašiais klausimais susiduriančių kartu dirbančių Europos šalių subjektų tinklas, skirtas bendradarbiauti vykstančiame procese. Projektu taip pat siekiama skleisti rezultatus ir metodiką Europoje, be kita ko, kitose srityse ir sektoriuose.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projektu siekiama pasaulinio, pokyčius lemiančio poveikio? Kaip tai daroma?

·Ar projekte vietoje daromas poveikis vertinamas atsižvelgiant į visos ekosistemos ateitį? Kokių veiksmų tuo tikslu ketinama imtis?

Tarpdalykiškumas

NEB projektais turėtų būti siekiama sutelkti skirtingų sričių žinias ir įvairių sričių specialistus. Juose ieškoma sprendimų, kurie daro poveikį įvairiems projekto aspektams – socialiniams, ekonominiams, kultūriniams, meniniams, architektūriniams, ekologiniams ir kt. Tarpdalykiai darbo būdai taip pat skatina ieškoti sprendimų, kurie gali būti taikomi ne vienoje srityje, o įvairiose disciplinose ir srityse.

Daugiadalykiu bendradarbiavimu pradedamame NEB projekte turėtų būti stengiamasi susieti skirtingų disciplinų rezultatus. Galiausiai jis turėtų įtvirtinti mokslo žinias visuomenėje, remdamasis neakademinės bendruomenės ir visuomenės žiniomis.

Tarpdalykiškumas

I UŽMOJIS – aprėpti įvairius dalykus

Dalykų įvairovė • Įvairių sričių išsilavinimas • Bendros problemos apibrėžimas

Daugiadalykiu NEB projektu siekiama spręsti bendrą problemą vienoje žinių srityje. Laikantis daugiadalykiškumo principo, dirbama nepriklausomai greta kitų disciplinų, kuriose nagrinėjamos panašios temos.

PAVYZDYS

Projektu, kuriuo siekiama pertvarkyti XX a. 7-ojo dešimtmečio gyvenamąjį pastatą Papage (Graikija), skatinami „Graikijos pasyviųjų pastatų instituto (HPHI) vadovų, visų sektorių ir įmonių prekybos ir technikos padalinių sertifikuotų pasyviųjų pastatų projektuotojų, inžinierių ir technikų bendradarbiavimo procesai“.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar projekto veikla susijusi su įvairiomis disciplinomis? Kaip jos projekte susiejamos?

·Ar įvairūs suinteresuotieji subjektai bendrai apibrėžia problemą? Kaip tai buvo pasiekta?

·Kiek įvairių išsilavinimo sričių įtraukta? Ar būtų galima jų įtraukti daugiau?

·Kiek disciplinos nutolusios, pvz., kaip urbanistų, dirbančių su architektais (netolimos sritys), ar biologų, dirbančių su menininkais (tolimos sritys)? Kokia sistema įdiegta projekte, siekiant susieti skirtingas sritis? 

_______________________________________

II UŽMOJIS –    sieti skirtingus dalykus

Žinių kūrimas • Ryšių intensyvumas • Rezultatų susiejimas

Tarpdalykiu NEB projektu siekiama spręsti bendrą problemą ar klausimą įtraukiant dvi ar daugiau

akademines disciplinas arba žinių sritis. Laikantis tarpdalykiškumo principo, bendradarbiaujama su kitų disciplinų atstovais siekiant bendro tikslo.

PAVYZDYS

Įgyvendinant Barselonos didžiųjų kvartalų projektą (Ispanija) administravimą bendrai koordinavo įvairūs padaliniai ir tarpdalykės grupės, kuriose susibūrė urbanistikos, žaliųjų zonų, judumo specialistai, geografai, inžinieriai, menininkai ir architektai.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Kaip intensyviai palaikomi ryšiai? Kaip tai valdoma?

·Ar kuriamos naujos žinios?

·Ar rezultatai susiejami tarpusavyje? Kaip tai daroma? 

_______________________________________

III UŽMOJIS –    neapsiriboti tam tikrais dalykais

Neakademinės partnerystės • Sąveika su neakademine bendruomene • Visuomenės įsitraukimas • Bendradarbiavimu grindžiamas procesas • Sąveikos lygis (-iai)

Tam tikrais dalykais neapsiribojančiu NEB projektu siekiama įtraukti tiek formalias, tiek neformalias žinias siekiant bendro tikslo. Projekto tikslas – suburti žmones iš politikos, socialinių reikalų ir ekonomikos sričių kartu su visuomenės nariais tyrinėti galimybių ir įgyvendinti naujų naratyvų. Remiantis vietos ir tradicinėmis žiniomis, taip pat kultūros normomis ir vertybėmis, siekiama papildyti ir pertvarkyti mokslines įžvalgas visuomenės labui.

PAVYZDYS

Tarptautinėse tarpdalykėse magistrantūros studijų programose, kurias siūlo Vienos taikomųjų menų universiteto Tarptautinių darnaus vystymosi programų fakultetas (Austrija), siekiama mokyti studentus, kaip spręsti pasaulinius uždavinius nuo pat projekto pradžios „atsižvelgiant į tarpdalykiškumą, pagal kurį įtraukiami neakademinės srities ir bendradarbiavimo partneriai ir visų visuomenės grupių suinteresuotieji subjektai“.

GALIMI ORIENTACINIAI KLAUSIMAI

·Ar kuriant žinias dalyvauja neformalių žinių turintys partneriai? Kaip tai daroma?

·Ar formalios ir neformalios žinios vertinamos vienodai? Kaip tai daroma?

·Ar yra bendras tikslas? Kaip ketinama bendrai jį pasiekti?

·Ar nustatytas bendradarbiavimo procesas, palengvinantis skirtingų žinių sričių sujungimą? Kaip tai vyksta?



Kelrodžio taikymas

Kiekviena Kelrodžio dokumente apibrėžta vertybė ir darbo principas gali būti taikomi įvairiausiems pokyčius skatinantiems veiksmams. Tačiau ši priemonė – ir pats naujasis europinis bauhauzas – išsiskiria visų trijų vertybių ir darbo principų deriniu. Tikras NEB projektas turi apimti visas tris vertybes ir darbo principus bent 1 lygiu.

Toliau pristatome skirtingo pobūdžio (apstatyta aplinka, produktas, švietimo modelis, bendruomenės įsitraukimas), masto ir vystymo etapo atvejų tyrimų. Projektai pagal Kelrodį išdėstyti remiantis užmojais, kuriuos jų autoriai pristatė įvairiomis priemonėmis (paraiškoje, pranešime spaudai ir kt.). Aukščiausi užmojų lygiai visada apima pirmiau nurodytas ypatybes, todėl projektas negali „peršokti“ į trečią užmojų lygį, jeigu jame nėra sprendžiamos pirmo ir antro lygių problemos. Prie kiekvieno atvejo tyrimo glaustai nurodoma, kaip projektas vieną po kito pasiekia – arba nepasiekia – tris užmojų lygius. Keičiamas Kelrodžio logotipas parodo bendrą projekto poziciją pagal Kelrodį.


„Korzo Zálesie“

Mažojo Dunojaus upės

pakrančių atgaivinimas laisvalaikio veiklai

Slovakija (2022 m.)

Projekto aprašymas

„Korzo Zalesie“ – nauja Mažojo Dunojaus upės Zalesjėje atradimo istorija. Tai kelerių metų projektas, kuriuo siekiama apleistą upės pakrantę paversti gyvu kaimo pasivaikščiojimo taku. Tai erdvė pasivaikščioti gamtoje, susipažinti su gyvūnija ir augalija, pailsėti irkluotojams, turistams, dviratininkams ir vietos gyventojams. Upės krantuose buvęs šiukšlynas tapo patrauklia regiono vieta. Intervencinės priemonės savo estetika ilgainiui susilies su aplinkine gamta.

Visos nuotraukos: „Korzo Zálesie“ © Europos Sąjunga, 2022 m.


„Korzo Zálesie“

Mažojo Dunojaus upės

pakrančių atgaivinimas laisvalaikio veiklai

Slovakija (2022 m.)

Gražu

III UŽMOJIS – integruoti

Įvairių architektūros elementų derinys sukuria sinerginį poveikį, todėl pasivaikščiojimo takas nuolat traukia naujus lankytojus ir kviečia mėgautis ir ilsėtis [I užmojis]. Projektu siekta svarbaus tikslo – pasivaikščiojimo taką vizualiai ir estetiškai priderinti prie gamtinės upės aplinkos ir suburti žmones, kad jie galėtų patirti nepaliestos gamtos grožį ir juo mėgautis [II]. Atgaivinus upės pakrantę, pagerėjo jos estetika ir kokybė, ši vieta įgijo naują prasmę, be to, čia bus galima organizuoti kultūros renginius (parodas, koncertus, aplinkosauginio švietimo užsiėmimus ir kt.) [III].

Tvaru

I UŽMOJIS – pakeisti paskirtį

Gamtos apsauga yra svarbiausias Mažojo Dunojaus upės projekto prioritetas, o pagrindinis tikslas – sukurti ilgalaikius, tvarius ir darnius kaimo ir gamtos santykius išnaudojant daug metų niokotos ir apleistos pakrantės atsigavimą [I].

 

Įtrauku

I UŽMOJIS – įtraukti

Projektas sukurtas be kliūčių, kad būtų laisvai ir atvirai prieinamas įvairioms žmonių grupėms, o ypatingas dėmesys skiriamas vaikų ir pagyvenusių žmonių įtraukčiai [I]. Projektu taip pat siekiama kurti aktyvią bendruomenę, kurioje įvairios grupės galėtų taikiai burtis, susitikti ir bendrauti [III]. Be to, projektu įtvirtinama novatoriška mąstysena apie žmonių ir gamtos, kaimo ir saugomos teritorijos santykius. Jis atkreipia bendruomenės dėmesį į jos atsakomybę už aplinkos būklę ir sukuria teigiamą žemės atkūrimo pavyzdį, kuriuo lengva sekti [III].

„Korzo Zálesie“

Mažojo Dunojaus upės

pakrančių atgaivinimas laisvalaikio veiklai

Slovakija (2022 m.)

Dalyvavimu grindžiamas procesas

III užmojis – užtikrinti savivaldą

Projektu sukuriama principu „iš apačios į viršų“ grindžiama aktyvaus dalyvavimo sistema, pirmiausia įtraukianti Zalesjės kaimo gyventojus. Visų pirma aktyvūs žmonės ir kūrėjai sugalvoja projektą, įtraukia bendruomenę [I], kartu prašo savivaldybės paramos, ieško finansinių išteklių [II], įgyvendina projektą ir rūpinasi savo bendru darbu bendruomenėje [III] ir plėtoja kitus projektus.

Įvairių lygių įsitraukimas

II UŽMOJIS – veikti įvairiais lygiais

Vietos aktyvistai savanoriškai vykdo ir įgyvendina pradžioje nustatytus tikslus [I], o vėliau projektas valdomas bendradarbiaujant su ekspertais ir valstybės, profesinių organizacijų, kaimo ir regiono savivaldos atstovais [III]. Kad būtų įgyvendintas, projektas taip pat finansuojamas iš įvairių valstybės programų, fondų, rėmėjų, taip pat iš ES šaltinių (INTERREG programos) [II].

Tarpdalykiškumas

III užmojis – neapsiriboti tam tikrais dalykais

Aplink projektą buriasi nuolatinė visų amžiaus grupių aktyvių žmonių bendruomenė, turinti įvairių žinių, patirties ir įgūdžių [II]. Projektas novatoriškai sujungia bendruomenę, kultūrą, gamtos apsaugą, švietimą ir turizmą į darnią visumą [III].



„Hal5“

Mišrios paskirties rajono bendruomenės centras

Belgija (2017 m.)

Projekto aprašymas

„Hal5“ – finansiškai išsilaikantis laikinas apleistos saugomos geležinkelio halės pertvarkymo projektas. Projektą inicijavo rajono gyventojai. Jis suteikia įperkamų erdvių ir skatina socialinių organizacijų, verslininkų ir rajono gyventojų tarpusavio sąveiką. Pagal projektą įrengta maisto halė su baru, socialinė maisto produktų parduotuvė, renginių erdvės, parkūro salės suaugusiesiems ir mažiems vaikams, socialinių organizacijų patalpos, kavos skrudinimo vieta, trumpos tiekimo grandinės kepyklėlė, miesto daržas ir skinamų gėlių gėlynas. ​

„Hal5“

Mišrios paskirties rajono bendruomenės centras

Belgija (2017 m.)

Gražu

III UŽMOJIS – integruoti

Nors lėšų vystyti projektui turėta nedaug, sukurta jauki, maloni ir graži miesto aplinka [I]. Čia architektūros paskirtis – užtikrinti žmonėms malonią bendrą erdvę [II], nustatyti ir nurodyti galimybes, užtikrinti, kad pastatas būtų tinkamas gyventi, jį vėl integruoti į miestą ir dosniai juo naudotis. Tai paminklas miestiško gyvenimo kokybei [III].

Tvaru

III UŽMOJIS – atkurti

Aplinkai palankios plėtros požiūriu, projektas daugiausia pastatytas iš pakartotinai naudojamų medžiagų (plytų, konteinerių ir kt.). Naudojant naujus šilumos siurblius, elektros energijos ir dujų bendrai suvartojama mažiau už vidurkį [I]. Be to, vanduo nuo stogo pakartotinai naudojamas ekologiniame miesto darže ir gėlyne [II], o šie taip pat aktyviai didina biologinę įvairovę kaimynystėje [III].

 

Įtrauku

III UŽMOJIS – pertvarkyti

Projektu siekiama teikti įperkamas erdves ir paslaugas [I] įvairiems miesto gyventojams (vietos bendruomenės nariams, verslininkams, savanoriams ir kt.), gaunantiems skirtingo lygio pajamas (hipsteriams, remtinoms šeimoms ir kt.), ir sukurti naują sambūvio būdą [III]. Tam tikros šioje halėje vykdomos veiklos vykdytojai (maisto produktų parduotuvė, sporto klubai, kultūros centrai) skurdžiau gyvenantiems naudotojams sudaro palankesnes sąlygas ir taiko tokias sistemas kaip dviguba kainodara. Socialinės organizacijos vykdomos darbo programos padėjo „Hal5“ įsidarbinti vietos jaunimui, kuriam kyla sunkumų įprastoje darbo rinkoje [II].

„Hal5“

Mišrios paskirties rajono bendruomenės centras

Belgija (2017 m.)

Dalyvavimu grindžiamas procesas

III užmojis – užtikrinti savivaldą

Projektas pradėtas įsitraukus pilietinei visuomenei. Ne pelno organizacija subūrė įvairius nuomininkus ir kitus suinteresuotuosius subjektus (socialinius ir kultūrinius partnerius, verslininkus, kaimynus) siekti tų pačių tikslų. Taip sukurtas tvirtas (teisiškai pripažintas) tinklas pastaraisiais keleriais metais buvo išplėstas ir sustiprintas įtraukus investuotojų, tiekėjų ir naujų partnerių, įskaitant partnerystę su vietos valdžios institucija. „Hal5“ ribos tarp architekto, kliento ir statytojo tampa neryškios.

Įvairių lygių įsitraukimas

II UŽMOJIS – veikti įvairiais lygiais

Šį projektą pradėjo vietos gyventojų grupė [I] – jie suprato vietos potencialą, turėjo vaizduotės, nuovokos dizaino srityje ir vadovavimo gebėjimų sutelkti gyventojus, asociacijas ir valdžios institucijas. Kultūros plėtros srityje „Hal5“ bendradarbiaudami su Leveno miestu taip pat stengėsi vietos organizacijoms suteikti įperkamą erdvę renginiams [II]. Aktyviai įsitraukus pilietinei visuomenei (ir vietos valdžiai) taip pat sukurta paramos ir žinių bazė, kad būtų galima galutinai pertvarkyti šį saugomą paminklą, o tai vėliau galėtų būti atkartojama ir kitose Europos šalyse [III].

Tarpdalykiškumas

III užmojis – neapsiriboti tam tikrais dalykais

Projekto sėkmė priklauso nuo įvairių specialistų bendradarbiavimo: visuomenės narių, architektų, verslininkų, mokytojų, muzikantų, maisto gamintojų ir kt. Ši nevienalytė žmonių grupė sėkmingai pritaikė formalias ir neformalias žinias, kad pasiektų bendrą tikslą [III].



„MadreProject“

Duonos kepimo ir ryšio su vietomis mokykla

Italija (2021 m.)

Projekto aprašymas

„MadreProject“ – vienintelė tokio pobūdžio mokykla, kviečianti dalyvius duonos kepimą vertinti kaip būdą susieti vietos bendruomenes, vietas ir įvairią praktiką. Taip siekiama mokyti bendruomenės narius rūpintis aplinka, būsimus verslininkus, kad jie galėtų daryti socialinį poveikį ir palaikyti dialogą su aplinka, kurioje veikia, ir duonos kepėjus, kad jie žinotų apie tinklą, kuriam priklauso, ir suvoktų visapusiško požiūrio naudą.


„MadreProject“

Duonos kepimo ir ryšio su vietomis mokykla

Italija (2021 m.)

Gražu

III UŽMOJIS – integruoti

Pagal „MadreProject“ (vėl) suaktyvinama Kjaravalės apylinkių ekosistema [I] vykdant mokyklos veiklą įvairiuose renovuotuose ir pakeistos paskirties pastatuose (buvusiame ūkyje, Padiljonio paminkle ir kt.). Projektas sutelkia dalyvius [II] per bendrą kūrybinę duonos kepimo patirtį [III] ir skatina juos įsitraukti į savo kultūrinę, socialinę ir gamtinę aplinką, puoselėjant jų bendrystės jausmą [II]. Galiausiai projektas parengtas kaip dalyvaujamasis meninis pasirodymas, suteikiantis mokiniams galimybę bendrai kurti (pavyzdžiui, įkūrus laikiną kepyklą) [III].

Tvaru

III UŽMOJIS – atkurti

„MadreProject“ siūlomas švietimo modelis, pagal kurį žmonės mokomi saugoti savo aplinką [I]. Tačiau tai dar ne viskas – į jį įtraukiamas mokymasis apie sisteminį mąstymą ir žmogaus ekologiją, o tai, kartu su konkrečia veikla, gali pakeisti dalyvių pasaulėžiūrą ir elgesį [III]. Be to, į projektą įtrauktas planas atkurti 10 ha apleistų žemės ūkio paskirties laukų [III] – tai sutrumpintų tiekimo grandinę [II] ir sukurtų daugiau galimybių įsidarbinti kaimiškame Kjaravalės (Milano) rajone.

 

Įtrauku

II UŽMOJIS – suvienyti

Siekiant projekto tikslų kliaujamasi solidarumu ir bendradarbiavimu [I]: pradėjus sutelktinio finansavimo kampaniją galiausiai siekiama atidaryti kepimo mokyklą, kuri galėtų kultūros ir socialiniu požiūriu vėl suaktyvinti rajoną. Iš surinktų lėšų taip pat bus finansuojamos stipendijos siekiant pritraukti palankių sąlygų neturinčių studentų [II].

„MadreProject“

Duonos kepimo ir ryšio su vietomis mokykla

Italija (2021 m.)

Dalyvavimu grindžiamas procesas

III užmojis – užtikrinti savivaldą

Per bandomąją savaitę „MadreProject“ subūrė dalyvius į bendros kūrybos procesą [II], kad nustatytų mokyklos veiklos kryptį, „grindžiamą kolektyviniu išmanymu“. Pagal šią kryptį siūloma, kad kiekvienas besimokantis asmuo susidarytų mokymosi planą atsižvelgdamas į savo poreikius ir interesus [II]. Mokykla prisistato kaip horizontaliojo, savianalize grindžiamo švietimo modelis [III]. „MadreProject“ taip pat buvo remiama pagal Milano miesto sutelktinio finansavimo kampaniją – novatorišką finansavimo mechanizmą, skirtą pagal principą „iš apačios į viršų“ vykdomiems projektams, kuriuose dalyvauja ne pelno organizacijos ir gyventojai. Per sutelktinio finansavimo kampaniją paramą skyrė 360 paramos teikėjų, o tai padėjo įgyvendinti projektą [III].

Įvairių lygių įsitraukimas

I UŽMOJIS – dirbti vietoje

„MadreProject“ remiasi įvairialype vietos, regiono ir šalies lygmenimis veikiančių subjektų (ne pelno organizacijų, startuolių akceleratorių) koalicija. Nors šis projektas tvirtai susijęs su Kjaravalės rajonu, Milano miestas jį atrinko dalyvauti novatoriškame finansavimo mechanizme. 360 paramos teikėjų, kurie pagal sutelktinio finansavimo kampaniją projektui skyrė lėšų, ir daug dalyvaujančių organizacijų sudaro vietoje įsitvirtinusį formalų ir neformalų tinklą [I].

Tarpdalykiškumas

III užmojis – neapsiriboti tam tikrais dalykais

Projektą bendromis pastangomis pradėjo <...> ne pelno organizacija, kurios specializacija – atkūrimas kultūros priemonėmis, socialinės pakraipos startuolių akceleratorius ir svarbi duonos kepimo įmonė, grūdų augintoja ir viena iš PAU (Panificatori Agricoli Urbani – Miesto ūkių duonos kepėjų asociacijos) steigėjų. Šie subjektai sujungia ir perduoda skirtingų sektorių žinias [II] spręsdami bendras problemas [II]. Įsitraukus įvairios patirties turintiems ir nevienodu lygiu su duonos kepimu susipažinusiems dalyviams, atsirado galimybių mokytis vieniems iš kitų ir naudotis tiek formaliomis, tiek neformaliomis žiniomis [III].



„Flaux“

Gėlių medžiaga

Vokietija (2022 m.)

Projekto aprašymas

Iš gėlių atliekų gaminamas naujoviškas audinys – sprendimas, kaip sumažinti su gėlėmis susijusių atliekų. Užuot vežus gėlių atliekas į sąvartynus, jos paverčiamos aplinką tausojančiomis medžiagomis, su gėlėmis susidarančios perdirbamos atliekos nukreipiamos į tinkamus perdirbimo procesus, siūloma netvarių medžiagų alternatyvų ir sudaromos sąlygos šiame sektoriuje užtikrinti žiediškumą.


„Flaux“

Gėlių medžiaga

Vokietija (2022 m.)

Gražu

I UŽMOJIS – aktyvinti

Projekto „Flaux. Gėlių medžiaga“ tikslas – naudotojams suteikti unikalią patirtį [I] kūryboje naudojant natūralius procesus ir medžiagas.

Tvaru

II UŽMOJIS – sukurti ciklą

Projektu siekiama sumažinti gėlių atliekų taikant žiedinės ekonomikos metodus ir laikantis principo „nuo lopšio iki lopšio“, taip pat kovoti su biologinės įvairovės nykimu. Tačiau projektu labiau siekiama sušvelninti ir sumažinti neigiamą netvarių gėlių atliekų naudojimo alternatyvų poveikį [II], o ne atkurti ekosistemas.

Įtrauku

I UŽMOJIS – įtraukti

Šiuo projektu siekiama gerinti kitos etninės kilmės verslininkių, kurioms šiuo metu nepakankamai atstovaujama, informuotumą ir didinti lyčių lygybę verslo startuolių ekosistemoje [II]. Turėdami omenyje vaikų darbą ir priverčiamąjį darbą kituose pasaulio kraštuose, įkūrėjai taip pat siekia sukurti verslo struktūrą, kurioje būtų išlaikoma lygybė, skaidrumas ir proceso atsekamumas.

„Flaux“

Gėlių medžiaga

Vokietija (2022 m.)

Dalyvavimu grindžiamas procesas

I UŽMOJIS – tartis

Šiuo metu vyksta projekto koncepcijos ir norimo sukurti verslo modelio sklaidos etapas [I]. Tačiau projektu siekiama sukurti stiprią vietos lygmens gėlių sektoriaus suinteresuotųjų subjektų bendruomenę, kurioje visos šalys vienodai ir sąžiningai įsitrauktų į kūrybinio perdirbimo sistemas.

Įvairių lygių įsitraukimas

III UŽMOJIS – veikti pasaulio mastu

Pirmame etape siekiama išbandyti projektą Tailande, tada pritaikyti koncepciją Europoje ir sukurti suinteresuotųjų subjektų tinklą, apimantį ryšius su gėlių rinkomis ir galimais investuotojais bei rėmėjais, remiantis bandomosios sistemos duomenų ataskaita.

Tarpdalykiškumas

I UŽMOJIS – aprėpti įvairius dalykus

Kelis sektorius ir kelias disciplinas apimantį projektą vykdo dvi būsimos verslininkės, sektoriaus ekspertai, nevyriausybinė organizacija (NVO) ir tame sektoriuje veikiantys inkubatoriai.



Medžio paviljonas BUGA

ICD / ITKE ir Štutgarto universitetas

Vokietija (2019 m.)

Projekto aprašymas

Medžio paviljonas BUGA išreiškia naują požiūrį į skaitmeninę medžio statybą. Įspūdingas medinis stogas, 30 metrų besidriekiantis virš viešos renginių erdvės, pastatytas naudojant itin mažai medžiagų ir sudaro unikalią architektūrinę erdvę. Paviljoną sukūrė tarpdalykė architektų, inžinierių, mokslininkų, amatininkų ir visuomenės suinteresuotųjų subjektų grupė. Dėl naujoviškos statybos sistemos jį visą galima iš naujo surinkti kitoje vietoje, taip pat visą perdirbti pasibaigus statinio eksploatavimo laikui.


Medžio paviljonas BUGA

ICD / ITKE ir Štutgarto universitetas

Vokietija (2019 m.)

Gražu

III UŽMOJIS – integruoti

Paviljonas sumanytas taip, kad naudotojams suteiktų pozityvią juslinę patirtį, taip pat ypatingas dėmesys skiriamas šviesai, akustikai, atmosferai ir erdvių kokybei [I]. Konstrukciją įkvėpė jūrų ežių kiautas. Ši lanksti erdvė tinkama didelėms žmonių grupėms susiburti ir suteikia kokybišką bendrą patirtį [II]. Be to, čia architektūrą galima laikyti kultūros perteikimo priemone, suteikiančia galimybę daugiau sužinoti apie gyvavimo ciklu grindžiamą mąstyseną ir pakartotinį naudojimą projektuojant [III].

Tvaru

II UŽMOJIS – atkurti

Projektuojant paviljoną atsižvelgta ne tik į galimybę perdirbti [I], bet ir į pakartotinio naudojimo ir žiediškumo principus [II]: jis gali būti išrinktas ir pastatytas kitur, daug kartų arba panaudotas naujai energijai gaminti taikant šiluminę regeneraciją. Konstrukcijos elementai yra mediniai ir gaminami atsakingai, kad jų anglies dioksido pėdsakas būtų neigiamas [III].

 

Įtrauku

I UŽMOJIS – įtraukti

Paviljonas suprojektuotas įtraukus: jame nėra fizinių kliūčių, į jį gali viešai ir atvirai patekti visi be išimties [I].

Medžio paviljonas BUGA

ICD / ITKE ir Štutgarto universitetas

Vokietija (2019 m.)

Dalyvavimu grindžiamas procesas

I UŽMOJIS – tartis

Projekto grupė nuolat palaikė dialogą su visuomene, aktyviai informuodama apie mokslinių tyrimų pažangą pristatymuose, leidiniuose ir pokalbiuose [I]. Paviljonas nuo pat pradžių buvo kuriamas kartu su viešojo sektoriaus atstovais, vietos dailidėmis ir robotikos specialistais.

Įvairių lygių įsitraukimas

AIŠKIOS NUORODOS NĖRA

Kelrodyje apibrėžti įvairių lygių įsitraukimo aspektai projekto aprašyme aiškiai nenurodyti.

Tarpdalykiškumas

III užmojis – neapsiriboti tam tikrais dalykais

Taikant novatorišką bendro projektavimo metodą ir įtraukiant skaitmeninę gamybą į tradiciniais amatais grindžiamą statybos kultūrą [III], projekte suburiami akademikai, pramonės atstovai ir vietos amatininkai. Robotų ir žmonių bendradarbiavimas suteikia naujų galimybių projektavimo, inžinerijos ir gamybos srityse.



„Arkki“ mokymosi
dalyvaujant modelis

Suomija (2007 m.)

Projekto aprašymas

„Arkki“ mokymosi dalyvaujant modelis – Suomijos dalyvaujamojo švietimo modelis, kuriuo siekiama sudaryti vaikams sąlygas dalyvauti miesto projektavimo procese. Vietname (2018 m.) ir Bankoke (2020 m.) išbandytas modelis paskatino vaikus kurti vaikams palankių miestų idėjas.


„Arkki“ mokymosi
dalyvaujant modelis

Suomija (2007 m.)

Gražu

III UŽMOJIS – integruoti

Projektu siekiama mokymosi procese susieti etinius, socialinius ir ekologinius klausimus kuriant dizaino idėjas. Proceso dalyviai įvertina, kas jiems gyvenime svarbu. Pagrindinis projekto tikslas – padėti vaikams ugdytis, kad jie taptų etiškai atsakingais visuomenės ir žmonijos nariais [III]. Be to, projektu ugdomas kūrybiškumas ir skatinama susimąstyti, kaip aplinkos formavimas veikia žmonių gyvenimą. Šio tikslo siekiama per bendrą suaugusiųjų ir vaikų bendradarbiavimo patirtį [II] ir plėtojant asmeninį ir bendruomeninį grožio suvokimą bendraujant.

Tvaru

I UŽMOJIS – pakeisti paskirtį

Projekto tvarumo aspektas nėra aiškiai apibrėžtas, tačiau jame atsiskleidžia holistinis požiūris į tvarius procesus ir sprendimus urbanizmo srityje. Dalyvaujantys vaikai sužino apie naujoviškus ir įgyvendinamus sprendimus, susijusius su medžiagomis, saulės energija, viešuoju transportu, ir teikia atitinkamus pasiūlymus.

Įtrauku

II UŽMOJIS – suvienyti

Siekiama šių pagrindinių įtraukties tikslų: nuo pat pradžių į miestų planavimą įtraukti vaikų požiūrį ir pasiūlymus [I], ugdyti įgūdžius, kurie padėtų vaikams tapti aktyviais piliečiais [II] ir suprasti apstatytą aplinką, atsižvelgiant į įvairias esmines sritis ir disciplinas.

„Arkki“ mokymosi
dalyvaujant modelis

Suomija (2007 m.)

Dalyvavimu grindžiamas procesas

III užmojis – užtikrinti savivaldą

Modelio esmė – sukurti ir išbandyti dalyvavimu grindžiamą metodą, pagal kurį vaikai įtraukiami kiekviename miestų planavimo etape [I], rengti projektus ir ugdyti pilietiškumo įgūdžius bei gebėjimą daryti įtaką. Su vaikais ne tik tariamasi – jie taip pat įtraukiami į bendro projektavimo etapą, kuriame siūlo savo sprendimus ir jų idėjos yra įgyvendinamos [II]. Įgiję žinių ir patirties, kai kurie vaikai sugebėjo sugalvoti pertvarkos projektą savo kaimynystėje, pristatyti jį sprendimus priimantiems asmenims ir surinkti lėšų jam įgyvendinti [III]. ​

Įvairių lygių įsitraukimas
III UŽMOJIS – veikti pasaulio mastu

Projektas vykdomas įvairiu mastu ir bendradarbiaujant su įvairiais suinteresuotaisiais subjektais, sėkmingai įgyvendinant pagrindinius principus ir mokantis iš kitų projektų, vykdomų Vietname, Tailande ir Graikijoje. Per 20 gyvavimo metų šis modelis buvo įgyvendinamas sudarius partnerystę su atitinkamų šalių vietos valdžios institucijomis, mokyklomis ir bendruomenėmis, taip pat tarptautinėmis organizacijomis, tokiomis kaip „Unicef“ ir „Gelbėkit vaikus“. ​

Tarpdalykiškumas

III užmojis – neapsiriboti tam tikrais dalykais

„Arkki“ mokymosi modelis veikia neapsiribodamas keliomis disciplinomis: architektūra ir urbanistika vertinami kaip daugiadalykiai reiškiniai, o STEAM dalykai (mokslas, technologijos, inžinerija, menas ir matematika) kompleksiškai jungiami su humanitariniais ir socialiniais mokslais, taip pat stiprinamas tarpdalykis mokymasis [II]. Antra, projektas grindžiamas tikrovėje vykstančiais procesais ir remiasi bendruomenių, vaikų, įvairių naudotojų grupių [III] ir kt. žiniomis ir požiūriais.



Kūrybinė laboratorija „Krater“

Slovėnija (2021 m.)

Projekto aprašymas

„Krater“ – bendruomenės vadovaujama, ekologinės ir socialinės srities praktikams skirta gamybos erdvė, iškilusi apleistoje, į kraterį panašioje statybvietėje netoli nuo Liublianos miesto centro. Konkrečiai vietai pritaikytuose gamybos taškuose – popieriaus dirbtuvėse, medienos dirbtuvėse, projektavimo iš grybienos laboratorijoje ir paliktų kambarinių augalų prieglaudoje – stengiamasi kurti aplinką tausojančias medžiagas, praktiką ir sąjungas, skatinančias miestų bendruomenes iš naujo atidžiau įsižiūrėti į žemę ir viena į kitą.


Kūrybinė laboratorija „Krater“

Slovėnija (2021 m.)

Gražu

II UŽMOJIS – susieti

„Krater“ siekė sukurti vizualiai patrauklias erdvines intervencijas, išreiškiančias jo bazines sistemas. Projekto partneriai dizaineriai ir architektai suderino savo kūrybinius pasiūlymus, susijusius su nulinio atliekų kiekio, žemųjų technologijų, dalyvavimo ir permakultūros principais. Veikiant apleistoje statybvietėje ir planuojant infrastruktūros intervencijas, kuriose naudojami naudoti daiktai ar medžiagų likučiai, „Krater“ teko sukurti paveikią estetinę kalbą, kuri galėtų paskatinti tikslinę auditoriją atsisakyti stereotipinio požiūrio į miesto dykynes [I]. Siekdama užtikrinti, kad vykdant naujas erdvines intervencijas būtų atsižvelgiama ir į nežmogiškų gyventojų interesus, „Krater“ prisijungė prie zoonomijos judėjimo [II].

Tvaru

III UŽMOJIS – atkurti

Pagrindinis projekto „Krater“ tikslas – atskleisti naujus ekologiškų medžiagų kultūrų kelius miesto aplinkoje. Kitaip pažvelgus į apleistą statybvietę išryškėjo jos galimybės, susijusios su tvariu žaliavų gavimu [I] ir perdirbimu [II], taip pat su biokultūriniu atkūrimu. [III] Nauji gamybos taškai buvo įsteigti siekiant žmonėms pristatyti gamybos ciklus, kurie paprastai jiems yra tolimi; tyrinėti ir vystyti tvarias projektavimo naudojant pluoštą, medieną ir dirvožemį procedūras; įtraukti į tokią veiklą kaip invazinių augalų perdirbimas į popieriaus plaušieną, iš kurios gaminami rankų darbo popieriaus lakštai arba augalų vazonai.

Įtrauku

II UŽMOJIS – suvienyti

„Krater“ dalyvauja bendruose miesto reikaluose, o sprendimų priėmimo procesams vadovauja vietos gyventojų grupė, koordinuojanti kasdienę veiklą šioje erdvėje [II]. Dėl projekte dalyvaujančių žmonių grupės įvairovės „Krater“ yra visiškai pajėgi pritraukti įvairių naudotojų dalyvauti jos viešoje programoje. Kūrybinės dirbtuvės, atvirų durų dienos, pokalbiai ir susibūrimai „Krater“ yra nemokami, taigi visiškai prieinami visuomenei. „Krater“ įrengta dviračių stovėjimo aikštelė ir nuovaža, kad į šią vietą lengvai patektų riboto judumo asmenys. [I] Kad programa būtų prieinama naudotojams, pavyzdžiui, vyresniems žmonėms, vietos gyventojams ir jaunimui, „Krater“ veikla pristatoma įvairiais ryšių kanalais.

Kūrybinė laboratorija „Krater“

Slovėnija (2021 m.)

Dalyvavimu grindžiamas procesas

II UŽMOJIS – bendrai vystyti

„Krater“ įkurta vykdant „Trajna“ penkerių metų dalyvaujamosios veiklos tyrimų projektą, kuriuo siekiama pergalvoti invazinių rūšių valdymą miestų kraštovaizdžiuose. Projektas tapo įmanomas dėl sėkmingos partnerystės su įvairiomis organizacijomis, dėl kurios susikūrė asmenų ir kolektyvų bendruomenė, norinti burtis, kad palaikytų ir paskatintų vieni kitų tarpdalykę veiklą. Bendradarbiaudama su Slovėnijos permakultūros asociacija ir „prostoRož“, „Krater“ kartu su suinteresuotaisiais subjektais surengė vietos žvalgymo ir erdvės planavimo užsiėmimų ir daugiau nei 15 bendros kūrybos dirbtuvių [II]. Savaitiniuose užsiėmimuose, kurie buvo atviri visuomenei siekiant pritraukti būsimų šios vietos naudotojų, be kita ko, buvo tiesiami pėsčiųjų takai, projektuojami lauko baldai ir statomas nuotekų valymo įrenginys.

Įvairių lygių įsitraukimas
II UŽMOJIS – veikti įvairiais lygiais

Išbandydama dalyvaujamuosius žemės valdymo procesus, „Krater“ subūrė sprendimus priimančius asmenis, gyventojus, kūrėjus, tyrinėtojus ir NVO [I], kad išmoktų naujų metodų, kaip dirbti su miesto gamta. Remiantis „Krater“ pavyzdžiu, vietos valdžios institucijoms pavyko sumažinti priežiūros išlaidas atvėrus nenaudojamas žaliąsias erdves organizacijoms, norinčioms aktyviai išnaudoti jų materialinį ir ekologinį potencialą.

Tarpdalykiškumas

III užmojis – neapsiriboti tam tikrais dalykais

Projekto partneriai raginami savo dalykines žinias perkelti į naujas veiklos sritis, kuriant mišrias metodikas, kurios atsispindi projekto rezultatuose. Atsižvelgdama į dabartines pasaulines problemas, kurias sprendžiant reikia susieti socialinius ir gamtos mokslus [II], „Krater“ kuria tarpdalykių žinių ir metodų sąveikos erdvę. Projekto rengėjai ne vien pritaiko mokslines išvadas, bet ir aktyviai kartu kuria mokslinius tyrimus ir novatoriškas idėjas [III].
Darbo metodas

Kelrodis parengtas trimis etapais:

1. peržiūrėta atsitiktinė 2021 m. NEB premijų konkurso paraiškų imtis siekiant nustatyti galimus įvairių projektų aspektų užmojų lygius, kuriuos būtų galima susieti su vertybėmis, darbo principais ir mūsų nustatytais aspektais;

2. nustatyti trys su kiekviena vertybe ir kiekvienu principu susiję užmojų lygiai, koncepcinis pagrindas palygintas su esamais moksliniais modeliais ir literatūra, aiškiai nurodyti smulkesni aspektai;

3. vertybių ir principų koncepcinė sistema palyginta su 2021 m. Naujojo europinio bauhauzo komunikate nurodytais strateginiais politikos dokumentais, prireikus pritaikant formuluotes ar sąvokas prie esamų politikos terminų ar principų.






Gražu

MOKSLINIAI DOKUMENTAI IR ATASKAITOS

 

Beardsley, Monroe (1982). The Aesthetic Point of View (Ithaca, N.Y: Cornel University Press).

Davoso deklaracija (2018). Prieiga per internetą: https://davosdeclaration2018.ch/.

Fisher, Berenice and Joan Tronto (1990). Towards a Feminist Theory of Care, in E. Abel and M. Nelson, eds., Circles of Care (Albany, N.Y.: State University of New York Press).

Kennedy Reid, Sherry (2014). Towards Redefining Individual-Collective Transformative Learning: A Duality Approach.

Kenrick, Douglas T et al. (2010). Renovating the Pyramid of Needs: Contemporary Extensions Built Upon Ancient Foundations’, in Perspectives on psychological science: a journal of the Association for Psychological Science, Vol. 5,3: 292–314. Prieiga per internetą: doi:10.1177/1745691610369469.

Koltko-Rivera M. E. (2006). Rediscovering the Later Version of Maslow’s Hierarchy of Needs: Self-Transcendence and Opportunities for

Theory, Research, and Unification. Review of General Psychology. 2006; 10(4): 302–317. Prieiga per internetą: doi:10.1037/1089-2680.10.4.302.

Lambert N. M., Stillman T. F., Hicks J. A., Kamble S., Baumeister R. F., Fincham F. D. To Belong Is to Matter: Sense of Belonging Enhances

Meaning in Life, Personality and Social Psychology Bulletin, 1418-1427. Prieiga per internetą: doi:10.1177/0146167213499186.

Marković, Slobodan (2012). Components of aesthetic experience: aesthetic fascination, aesthetic appraisal, and aesthetic emotion, i-Perception Vol. 3,1: 1–17. Prieiga per internetą: doi:10.1068/ i0450aap.

Osman, Mariana & Abu Bakar, Aisyah & Bachok, Syahriah & Ibrahim, Mansor & Abdullah, Alias (2015). Sustainable Wellbeing Objective Indicators: Basic Necessities, Complimentary Needs and Desired Opportunities.

Pallasmaa, Juhani (2019). Design for Sensory Reality, From Visuality to Existential Experience, Architectural Design, Special Issue: The Identity of the Architect: Culture & Communication, Vol. 89, 6: 22–27.

 

Panksepp, Jaak & Panksepp, Jules (2013). Toward a cross-species understanding of empathy, Trends in neurosciences, Vol. 36, 8: 489–496. Prieiga per internetą: doi: 36. 10.1016/j. tins.2013.04.009.

Rural Urban Framework, and 51N4E (2021). The Things Around Us: 51N4E and Rural Urban Framework. (CCA/JOVIS Verlag).

Santayana, Georges (1896). The Sense of Beauty.

Shusterman, Richard (2004). Complexities of Aesthetic Experience: Response to Johnston, The Journal of Aesthetic Education, vol.38, 4:109-112.

Starr, G. Gabriella (2015). Feeling Beauty, The Neuroscience of Aesthetic Experience (Cambridge Mass.: MIT Press).

Tronto, Joan C. (1998). An Ethic of Care, Generations 22, 3.

Wong, Paul (2021). From Viktor Frankl’s Logotherapy to the Four Defining Characteristics of Self-Transcendence (ST). Prieiga per internetą: doi:10.31234/osf.io/76bm9.

Wu, Susie & Fan, Peilei & Chen, Jiquan (2015). Incorporating Culture into Sustainable Development: A Cultural Sustainability Index Framework for Green Buildings. Sustainable Development. 24. 10.1002/sd.1608.

Wuthnow, Robert (1978). Peak Experiences: Some Empirical Tests, Journal of Humanistic Psychology, Vol.18: 59–76.

Zumthor, Peter (2006). Atmospheres: Architectural Environments, Surrounding Objects (Birkhäuser).

Dimitrova, Elena, Lavenir, Marie-Laure, McMahon, Paul, Mūrniece, Baiba, Musso, Stefano Francesco, Nagy, Gergely, Rauhut, Christoph, Rourke, Grellan D., Sciacchitano, Erminia and Selfslagh, Bénédicte (peržiūrėtas leidimas – 2020 m. lapkričio mėn.) European Quality Principles for EU-funded Interventions with potential impact upon Cultural Heritage.

European Commission, Directorate-General for Education, Youth, Sport and Culture (2021) Towards a shared culture of architecture : investing in a high-quality living environment for everyone : report of the OMC (Open Method of Coordination) group of EU Member State experts, 2021, Publications Office

Tvaru

MOKSLINIAI DOKUMENTAI IR ATASKAITOS

Bakker, C., den Hollander, M, van Hinte, E., Zijlstra, Y. (2019). Products that Flow, BIS Publishers.

Brown, M., Haselsteiner, E., Apró, D., Kopeva, D., Luca, E., Pulkkinen, K., Vula Rizvanolli, B., (Eds.) (2018). Sustainability, Restorative to Regenerative. COST Action CA16114 RESTORE, Working Group One.

European Commission, Directorate-General for Research and Innovation (2021). Evaluating the impact of nature-based solutions: a handbook for practitioners, Luxembourg: Publications Office of the European Union.

European Commission, Directorate-General for Research and Innovation, Schellnhuber, H., Widera, B., Kutnar, A., Organschi, A., Hafner, A., Hillebrandt, A., Murphy, O. Nakicenovic, N. (2022). Horizon Europe and New European Bauhaus NEXUS report: conclusions of the High-Level Workshop on ‘Research and Innovation for the New European Bauhaus’, jointly organised by DG Research and Innovation and the Joint Research Centre. Luxembourg: Publications Office of the European Union.

Gibbons, L. V. (2020). Regenerative - The New Sustainable?, Sustainability, 12,13: 5483. Prieiga per internetą: https://doi.org/10.3390/su12135483.

Haffmans, S., van Gelder, M., van Hinte, E., Zijlstra, Y. (2018). Poducts that Last, BIS Publishers.

Mang, P., Bill Reed, B. (2017). Update Reneregative Development & Design.

World Commission on Environment and Development (1987). Our common future. Oxford: Oxford University Press.

Dodd, N., Cordella, M., Traverso, M. & Donatello, S., Level(s) – A common EU framework of core sustainability indicators for office and residential buildings: Part 3: How to make performance assessments using Level(s) (Beta v1.0) , EUR 28898 EN, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2017, ISBN 978-92-79-76907-8. Prieiga per internetą: doi:10.2760/95143, JRC109286.



Įtrauku

MOKSLINIAI DOKUMENTAI IR ATASKAITOS

Collins-Foley, J., Ghorkhmazyan, M., Godfrey, L., Whatley, J. (2018). TAAP toolkit and guide for inclusive development. Washington, DC: World Learning.

Gardner, J., Marpillero-Colomina, A., Begault, L. – Gehl Institute (2019). Inclusive Healthy Places. A Guide to Inclusion & Health in Public Space: Learning Globally to Transform Locally.

Gidley, J., Hampson, G., Wheeler, L., Bereded-Samuel, E. (2010). Social inclusion: Context, theory and practice. Community Interventions, žiūrėta 2022 04 07. Prieiga per internetą: https://ctb.ku.edu/en/table-of-contents/ analyze/where-to-start/participatory-approaches/main.

Logie, C.H, Lacombe-Duncan, A., Lee-Foon, N., Ryan, S., Ramsay, H. (2016). It’s for us -newcomers, LGBTQ persons, and HIV-positive persons. You feel free to be: a qualitative study exploring social support group participation among African and Caribbean lesbian, gay, bisexual and transgender newcomers and refugees in Toronto, Canada.

Metha, V. (2013). Evaluating Public space.

Mey, E. (2021). Using an ecological approach to grasp the complexity of social inclusion around a person with a disability.

Ravindran, K., Kawale, K., Sinha, S., NaiduIndia, M. – Smart Cities Fellowship (2019). Design and Assessment Tool for Public Space. A citizen based platform to score & co-create public spaces - Project Report, Systems, Vol. 75: 229–243.

West Sussex County Council (2021). West Sussex Inclusion Framework, Ambio, Vol. 48: 515–528. Prieiga per internetą: https://doi.org/10.1007/s13280-018-1109-9.

Zhou Stella, L. (2019). Understanding Inclusiveness in Public Space: Learning from Existing Approaches.



Darbo principai

MOKSLINIAI DOKUMENTAI IR ATASKAITOS

Apostel, G. Berger, A. Briggs & G. Michaud (1972). Interdisciplinarity: Problems of Teaching and Research in Universities. Paris: OECD Publications.

Arnstein, S. R. (1969). A Ladder of Citizen Participation, Journal of the American Institute of Planners, Vol 35,4: 216–224.

Community Tool Box (1994). Analyzing Community Problems and Designing and Adapting Community Interventions » Chapter 18. Deciding Where to Start » Section 2. Participatory Approaches to Planning Community Interventions, žiūrėta 2022 04 07. Prieiga per internetą: https://ctb. ku.edu/en/table-of-contents/analyze/where-to-start/participatory- approaches/main.

Connor, D. M. (1988). A New Ladder of Citizen Participation, National Civic Review, Vol. 77,3: 249–257.

Darbellay, F. (2015). Rethinking inter- and transdisciplinarity: Undisciplined knowledge and the emergence of a new thought style, Futures, Vol. 65: 163–174.

Ford, A., Barra, R., Dawson, R., Virgoa, J., Batty, M., Hall, J. (2019). A

multi-scale urban integrated assessment framework for climate change studies: a flooding application, Computers, Environment and Urban Systems, Vol. 75: 229–243.

Glaas, E., Hjerpe, M., Storbjork, S., Neset, T., Bohman, A., Muthumanickam, P., Johansson, J. (2019). Developing transformative capacity through systematic assessments and visualization of urban climate transitions, Ambio, Vol. 48: 515–528. Prieiga per internetą: https://doi.org/10.1007/s13280-018-1109-9.

Hassenforder, E., Smajgl A. & Ward, J. (2015). Towards understanding participatory processes: Framework, application and results, Journal of Environmental Management, Vol. 157: 84–95.

OECD (2010). Multi-level Governance: A Conceptual Framework’, in Cities and Climate Change, OECD Publishing, Paris. Prieiga per internetą: https://doi.

org/10.1787/9789264091375-11-en.https://doi.org/10.1007/s11625- 021-01080-0.

 

OECD (2020). Addressing societal challenges using transdisciplinary research, OECD Science, Technology and Industry Policy Papers, No. 88, OECD Publishing, Paris. Prieiga per internetą: https://doi.org/10.1787/0ca0ca45-en.

Parés, M., & March, M. (2013). Guide to Evaluating Participatory Processes. Generalitat de Cataluna.

Purvis, B., Mao, Y., Robinson, D. (2022). A multi-scale integrated assessment model to support urban sustainability, Sustainability Science, Vol. 17: 151–169. Prieiga per internetą: https://doi.org/10.1007/s11625-021-01080-0.

Stember, M. (1991). Advancing the social sciences through the interdisciplinary enterprise, The Social Science Journal, Vol. 28(1): 1–14.

Toomey, A. H., Markusson, N., Adams, E. & Brockett, B. (2015). Inter- and Trans-disciplinary Research: A Critical Perspective, GSDR 2015 Brief.

van der Bijl, M. (2018). Transdisciplinary Innovation and Design. Medium.com.

Visseren-Hamakers, I. J. et al. (2021). Transformative governance of biodiversity: insights for sustainable development, Current Opinion in Environmental Sustainability, Vol. 53: 20–28.

Top