Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0417

    Preporuka za ODLUKU VIJEĆA o odobrenju otvaranja pregovora o Sporazumu između Europske unije i Republike Kabo Verdea o izmjeni Sporazuma između Europske unije i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije

    COM/2019/417 final

    Bruxelles, 13.9.2019.

    COM(2019) 417 final

    Preporuka za

    ODLUKU VIJEĆA

    o odobrenju otvaranja pregovora o Sporazumu između Europske unije i Republike Kabo Verdea o izmjeni Sporazuma između Europske unije i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PREPORUKE

    Kabo Verde i EU vrlo su blisko i konstruktivno povezani već više od 35 godina, prvenstveno na temelju znatne i trajne razvojne suradnje. Od studenoga 2007. odnosi EU-a i Kabo Verdea uređeni su Posebnim partnerstvom – ambicioznim instrumentom za jačanje bilateralnih odnosa, jedinstvenim u Skupini afričkih, karipskih i pacifičkih država (AKP). Jedan od ciljeva Posebnog partnerstva jest poboljšati mobilnost i međuljudske kontakte između građana EU-a i Kabo Verdea te povećati suradnju u borbi protiv nezakonitog useljavanja. U okviru tog partnerstva Kabo Verde je 2008. bio prva afrička zemlja koja je sklopila partnerstvo za mobilnost s EU-om. Cilj je partnerstva za mobilnost jačanje suradnje s EU-om u području migracija, upravljanja granicama te borbe protiv nezakonitih migracija i trgovine ljudima.

    Posebno partnerstvo utrlo je put za pregovore i sklapanje Sporazuma između Europske unije i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije 1 (dalje u tekstu „Sporazum”), donesenog istodobno sa Sporazumom između Europske unije i Republike Kabo Verde o ponovnom prihvatu osoba bez dozvole 2 . Oba sporazuma stupila su na snagu 1. prosinca 2014.

    Uredba (EU) 2019/1155 od 20. lipnja 2019. o izmjeni Zakonika o vizama primjenjivat će se od 2. veljače 2020. 3 U slučaju razlika među njima, Sporazum bi, kao međunarodni sporazum Unije, imao prednost pred sekundarnim zakonodavstvom Unije te bi se stoga i dalje primjenjivao. Međutim, Zakonik o vizama primjenjivat će se i na pitanja koja nisu obuhvaćena Sporazumom. Stoga će neke od odredaba revidiranog Zakonika o vizama utjecati na postupke za izdavanje viza građanima Kabo Verdea.

    Na primjer, revidiranim Zakonikom o vizama uvodi se usklađen pristup izdavanju viza za višekratni ulazak redovitim putnicima koji imaju povoljnu viznu povijest za razdoblje koje se postupno povećava s jedne na pet godina te će se predvidjeti mogućnost ukidanja vizne pristojbe za djecu u dobi od šest do 18 godina. Njime se također povećava opći iznos vizne pristojbe sa 60 EUR na 80 EUR te se uvodi mogućnost da se na temelju provedbene odluke Vijeća suspendiraju određena pojednostavnjenja koja se primjenjuju na državljane trećih zemalja (i/ili određene kategorije putnika iz predmetne zemlje), primjerice oslobođenje od plaćanja vizne pristojbe, rok valjanosti viza za višekratni ulazak ili smanjen broj popratnih isprava koje treba dostaviti, ako se razina suradnje te zemlje u pogledu ponovnog prihvata ocijeni nedovoljnom.

    Za razliku od sličnih sporazuma o pojednostavnjenju izdavanja viza koje je EU sklopio s ostalim trećim zemljama, Sporazum s Kabo Verdeom ne sadržava odredbu o smanjenju iznosa vizne pristojbe ni usklađen popis popratnih isprava koje podnositelj zahtjeva mora predočiti kako bi opravdao svrhu putovanja. Nadalje, Sporazumom se ne omogućuje suspenzija svih ili nekih njegovih odredaba u slučaju nedovoljne suradnje u pogledu ponovnog prihvata.

    S obzirom na navedeno, Europska komisija smatra prikladnim prilagoditi Sporazum sklopljen s Kabo Verdeom.

    Vizna politika Kabo Verdea za građane EU-a

    Od 1. siječnja 2019. Kabo Verde izuzeo je građane EU-a od obveze posjedovanja vize (za boravak do 30 dana) prilikom putovanja na njegovo državno područje.

    Građani EU-a mogu iskoristiti pojednostavnjenja iz Sporazuma za boravak od 30 do 90 dana u razdoblju od 180 dana.

    Ako Kabo Verde za građane EU-a ponovno uvede obvezu posjedovanja vize, odredbe Sporazuma u potpunosti bi se primjenjivale, na temelju uzajamnosti, na građane EU-a.

    Dosljednost s postojećim odredbama politike u određenom području

    Kako je objašnjeno u prethodnom odjeljku, glavni cilj pregovorâ i sklapanja izmijenjenog sporazuma jest uskladiti pojednostavnjenja dodijeljena državljanima Kabo Verdea s revidiranim odredbama Zakonika o vizama.

    2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

    Pravna osnova

    Pravna je osnova za ovu preporuku članak 218. stavci 3. i 4. UFEU-a.

    Predmet izmijenjenog sporazuma bio bi dio zajedničke vizne politike Unije za kratkotrajni boravak od najviše 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana. Stoga se može očekivati da će materijalnopravna osnova odluka o potpisivanju i sklapanju sporazuma biti članak 77. stavak 2. točka (a) Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).

    Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

    Unija već izvršava svoju nadležnost u tom području te je u tom pogledu uspostavila pravila donošenjem Zakonika o vizama, kojim se utvrđuju postupci i uvjeti za izdavanje viza za kratkotrajni boravak koji su obvezujući za sve države članice Europske unije koje provode schengensku pravnu stečevinu.

    3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

    Zajednički odbor osnovan radi praćenja provedbe Sporazuma sastao se tri puta (5. listopada 2015., 19. listopada 2016. i 27. studenoga 2017.) te je potvrdio općenito pozitivnu provedbu, iako je prepoznato da ima prostora za poboljšanje u određenim aspektima postupka obrade viza. Zajednički odbor posebice je preporučio da obje stranke dodatno rade na informiranju kako bi podnositelji zahtjeva za izdavanje vize dobili primjerene i sveobuhvatne informacije o uvjetima za podnošenje zahtjeva za izdavanje schengenske vize i dobivanje te vize.

    Broj zahtjeva za izdavanje vize koji su u konzulatima država članica u Kabo Verdeu podneseni od stupanja Sporazuma na snagu postupno se povećava. U 2014. podnesena su 14 694 zahtjeva za izdavanje vize. Taj se broj 2018. povećao na 20 158 (porast za 37,2 %). Broj izdanih viza također se povećao, iako u manjoj mjeri: s 11 370 u 2014. na 13 343 u 2018. (porast za 17,3 %). Stopa odbijanja zahtjeva za izdavanje vize 2018. iznosila je 33,5 %.

    Države članice koje izdaju vize u Kabo Verdeu (tj. Španjolska i Portugal, pri čemu Portugal zastupa 19 država članica u Zajedničkom viznom centru u Praiji) redovito se okupljaju u formatu skupine za lokalnu schengensku suradnju u Praiji. Delegacija EU-a u Kabo Verdeu predsjeda tim sastancima.

    Skupina za lokalnu schengensku suradnju složila se u pogledu opće dobre provedbe Sporazuma i primjenjivih odredbi Zakonika o vizama. Međutim, istodobno je uočeno nekoliko poteškoća u obradi zahtjeva za izdavanje vize koje su podnijeli državljani Kabo Verdea, posebice u pogledu isprava kojima se dokazuje svrha putovanja i/ili pripadnost jednoj od kategorija podnositelja zahtjeva na koje se primjenjuju pojednostavnjenja i koje su utvrđene u aktualnom Sporazumu.

    Radna skupina za vize u okviru Vijeća pet je puta raspravljala o trenutačnom stanju provedbe Sporazuma (26. listopada 2015., 27. listopada 2016., 11. prosinca 2017., 20. svibnja 2019. i 10. srpnja 2019.). Na posljednjem je sastanku Komisija obavijestila države članice o preliminarnim razgovorima s nadležnim tijelima Kabo Verdea u vezi s mogućom izmjenom Sporazuma i njegova područja primjene.

    4.UTJECAJ NA PRORAČUN

    Predviđeni izmijenjeni sporazum neće utjecati na proračun EU-a.

    5.OSTALI DIJELOVI

    Pregovaračke smjernice

    Vizna pristojba i oslobođenje od plaćanja vizne pristojbe

    U ostalim sporazumima o pojednostavnjenju izdavanja viza koje je EU sklopio s trećim zemljama opća vizna pristojba iznosi 35 EUR. Taj je iznos uključen u prethodne pregovaračke smjernice, uzimajući u obzir iznos vizne pristojbe od 60 EUR iz Zakonika o vizama. Sporazum s Kabo Verdeom ne sadržava odredbu o smanjenju opće vizne pristojbe.

    Budući da će se u revidiranom Zakoniku o vizama vizna pristojba povećati sa 60 EUR na 80 EUR, ta će se povećana pristojba primjenjivati i na podnositelje zahtjeva iz Kabo Verdea.

    Stoga se predlaže smanjenje vizne pristojbe za podnositelje zahtjeva iz Kabo Verdea, kao što je učinjeno i za državljane svih ostalih trećih zemalja koje su s EU-om sklopile sporazum o pojednostavnjenju izdavanja viza. Međutim, iznos smanjene pristojbe trebao bi biti razmjeran revidiranoj viznoj pristojbi. Stoga se predlaže da se iznos smanjene pristojbe odredi na pola iznosa određenog domaćim propisima stranaka (za EU, Zakonikom o vizama). Tim bi se pristupom EU-u omogućilo da prilagodi iznos pristojbe s obzirom na promjenjive okolnosti.

    Tijekom pregovora trebalo bi razmotriti uključivanje dodatnih kategorija podnositelja zahtjeva koje bi trebale biti izuzete od plaćanja vizne pristojbe.

    Vize za višekratni ulazak s dugim rokom valjanosti

    U Sporazumu o izmjeni morat će se uzeti u obzir promjene uvedene revidiranim Zakonikom o vizama u pogledu izdavanja viza za višekratni ulazak s dugim rokom valjanosti.

    Sporazumom koji je trenutačno na snazi omogućava se izdavanje petogodišnjih viza za višekratni ulazak ograničenom broju kategorija osoba koje redovito putuju (npr. članovima nacionalnih i regionalnih vlasti, stalnim članovima službenih izaslanstava, poslovnim ljudima, bliskim članovima obitelji), dok se za ostale kategorije redovitih putnika predviđa „kaskadni” sustav viza za višekratni ulazak sa sve duljim rokom valjanosti.

    Međutim, revidiranim Zakonikom o vizama (članak 24. stavak 2.) predviđen je drugačiji „kaskadni” sustav za dobivanje viza za višekratni ulazak, koji nije ograničen na određene kategorije.

    Stoga se predlaže da se u izmijenjenom sporazumu slijedi sličan pristup, tj. „kaskadni” pristup koji bi se primjenjivao na sve podnositelje zahtjeva osim onih koji su u kategorijama za koje se već odobravaju petogodišnje vize za višekratni ulazak u skladu s člankom 5. stavkom 1. aktualnog Sporazuma.

    Osim toga, Sporazumom o izmjeni trebalo bi smanjiti broj viza čije je zakonito korištenje preduvjet za dobivanje vize za višekratni ulazak i/ili produljiti referentna razdoblja tijekom kojih bi trebalo dobiti i zakonito koristiti određeni broj viza.

    Popis popratnih isprava za potrebe putovanja/dokaza smještaja

    U postojećim sporazumima o pojednostavnjenju izdavanja viza koje je EU sklopio s ostalim trećim zemljama pojednostavnjenja se omogućavaju smanjenjem broja popratnih isprava potrebnih za dokazivanje svrhe putovanja tako da je općenito potrebna samo po jedna isprava za svaku od kategorija podnositelja zahtjeva. Sporazum s Kabo Verdeom, s druge strane, ne sadržava takvu odredbu.

    Sporazumom o izmjeni trebalo bi utvrditi popis popratnih isprava koje podnositelji zahtjeva trebaju dostaviti kako bi dokazali svrhu putovanja. Dokumentaciju bi općenito trebalo smanjiti na jednu popratnu ispravu po kategoriji. Ciljevi bi bili pojednostavniti postupak podnošenja zahtjeva i olakšati identifikaciju podnositelja zahtjeva koji pripadaju jednoj od kategorija utvrđenih Sporazumom.

    Nadalje, Zakonikom o vizama predviđaju se određena horizontalna pojednostavnjenja u pogledu popratnih isprava koje trebaju dostaviti osobe koje redovito putuju. U skladu s člankom 14. stavkom 6., konzulati mogu ukinuti zahtjev obveznog prilaganja određenih popratnih isprava ako im je podnositelj poznat po poštenju i pouzdanosti, posebno po zakonitom korištenju prethodnih viza, i ako nema sumnje da će ispunjavati uvjete iz članka 6. stavka 1. Zakonika o schengenskim granicama u trenutku prelaska vanjskih granica država članica.

    S obzirom na to načelo, izmijenjeni sporazum trebao bi sadržavati odredbu u skladu s kojom bi osoba nakon što dobije prve vize za višekratni ulazak s dugim rokom valjanosti (na jednu, dvije ili tri godine), tj. kad dođe do drugog koraka u „kaskadnom” modelu, u načelu trebala biti izuzeta od obveze dostavljanja isprava kojima se dokazuje smještaj i/ili dokaza o dostatnim sredstvima za plaćanje smještaja.

    Izuzeće od obveze posjedovanja vize za nositelje propusnice EU-a

    Izmijenjenim sporazumom trebalo bi od obveze posjedovanja vize izuzeti nositelje propusnice EU-a koja se izdaje određenim službenicima institucija Unije u skladu s Uredbom Vijeća (EU) br. 1417/2013.

    Suspenzija zbog nedostatne provedbe Sporazuma o ponovnom prihvatu

    Sporazum sadržava iscrpan popis mogućih razloga za njegovu suspenziju. To su razlozi javnog reda, zaštite nacionalne sigurnosti te zaštite javnog zdravlja.

    U skladu s pristupom iz revidiranog Zakonika o vizama, u okviru kojeg se suradnja u pogledu ponovnog prihvata povezuje s pojednostavnjenjem izdavanja viza, Sporazumom o izmjeni trebalo bi proširiti osnovu za suspenziju kako bi se uključila mogućnost da EU u cijelosti ili djelomično suspendira Sporazum u slučaju nedostatne provedbe Sporazuma o ponovnom prihvatu, sklopljenog između EU-a i Kabo Verdea, ili nedostatne razine suradnje u borbi protiv nezakonitih migracija.

    6.ZAKLJUČCI

    S obzirom na navedeno Komisija preporučuje Vijeću da odobri otvaranje pregovora o Sporazumu između EU-a i Republike Kabo Verdea o izmjeni Sporazuma između EU-a i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije koji je trenutačno na snazi.

    Preporuka za

    ODLUKU VIJEĆA

    o odobrenju otvaranja pregovora o Sporazumu između Europske unije i Republike Kabo Verdea o izmjeni Sporazuma između Europske unije i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 218. stavke 3. i 4.,

    uzimajući u obzir preporuku Europske komisije,

    budući da bi trebalo otvoriti pregovore s ciljem sklapanja Sporazuma s Republikom Kabo Verdeom o izmjeni Sporazuma između EU-a i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Komisija se ovlašćuje da u ime Unije pregovara o međunarodnom sporazumu s Republikom Kabo Verdeom o izmjeni Sporazuma između Europske unije i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije.

    Članak 2.

    Pregovaračke smjernice utvrđene su u Prilogu ovoj Odluci.

    Članak 3.

    Pregovori se vode uz savjetovanje s Radnom skupinom za vize u okviru Vijeća.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

       Za Vijeće

       Predsjednik

    (1)    SL L 282, 24.10.2013., str. 3.–12.
    (2)    SL L 282, 24.10.2013., str. 15.–34.
    (3)    Uredba (EU) 2019/1155 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 810/2009 o uspostavi Zakonika Zajednice o vizama (Zakonik o vizama). SL L 188, 12.7.2019., str. 25.–54.
    Top

    Bruxelles, 13.9.2019.

    COM(2019) 417 final

    PRILOG

    Prijedlogu ODLUKE VIJEĆA

    o odobrenju otvaranja pregovora o Sporazumu između Europske unije i Republike Kabo Verdea o izmjeni Sporazuma između Europske unije i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije


    PRILOG

    Pregovaračke smjernice

    Komisija bi tijekom pregovora trebala nastojati postići ciljeve koji su detaljno navedeni u nastavku.

    1.Svrha i područje primjene sporazuma

    Svrha Sporazuma jest izmjena postojećeg Sporazuma između Europske unije i Republike Kabo Verde o pojednostavljenju izdavanja viza za kratkotrajni boravak građana Republike Kabo Verde i Europske unije 1 (dalje u tekstu „aktualni Sporazum”). Potonji sporazum, koji je stupio na snagu 1. prosinca 2014., primjenjuje se na izdavanje viza građanima Republike Kabo Verdea (dalje u tekstu „Kabo Verde”) za planirani boravak na schengenskom području u trajanju od najviše 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.

    Od 1. siječnja 2019. Kabo Verde izuzima građane EU-a od obveze posjedovanja vize ako putuju u Kabo Verde na najviše 30 dana. Građani EU-a načelno mogu iskoristiti pojednostavnjenja iz Sporazuma za boravak u trajanju od 30 do 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.

    Sporazum o izmjeni također bi se u potpunosti primjenjivao, na uzajamnoj osnovi, ako Kabo Verde odluči ponovno uvesti obvezu posjedovanja vize za građane EU-a.

    Sporazumom o izmjeni trebalo bi utvrditi jasna, nedvosmislena i pravno obvezujuća prava i obveze kako bi se olakšalo podnošenje zahtjeva za izdavanje vize i postupci izdavanja vize za državljane Kabo Verdea, uzimajući u obzir pravila iz revidiranog Zakonika o vizama 2 .

     

    2.Posebna pitanja

    U Sporazumu o izmjeni trebalo bi uzeti u obzir aktualni sporazum, prethodne sporazume o pojednostavnjenju izdavanja viza koje je Unija sklopila s ostalim trećim zemljama, kao i posebnu situaciju u Kabo Verdeu, koji je bio prva treća zemlja izvan susjedstva EU-a s kojom je EU sklopio sporazum o pojednostavnjenju izdavanja viza, usporedno sa sporazumom o ponovnom prihvatu.

    Osim toga, izmjenom Zakonika o vizama koja je stupila na snagu 2. kolovoza 2019., a primjenjivat će se od 2. veljače 2020., predviđa se niz promjena općih pravila za postupke izdavanja viza. Trebalo bi uzeti u obzir i revidirana pravila kako bi se osiguralo da pojednostavnjenja koja se omogućavaju Kabo Verdeu u sporazumu o izmjeni i dalje nadilaze opća pravila utvrđena u revidiranom Zakoniku o vizama.

    2.1.Vizna pristojba

    Sporazumom o izmjeni trebalo bi utvrditi pristojbu za obradu zahtjeva za izdavanje vize kao polovinu iznosa propisanog domaćim zakonodavstvom stranaka.

    Osim za kategorije definirane u članku 5. stavku 1. aktualnog Sporazuma, obvezu plaćanja pristojbe trebalo bi ukinuti i za podnositelje zahtjeva mlađe od 18 godina. Moglo bi se razmotriti i uključivanje drugih kategorija podnositelja zahtjeva, primjerice bliže rodbine građana EU-a.

    2.2.    Vize za višekratni ulazak s dugim rokom valjanosti

    Pravila o odobravanju petogodišnjih viza za višekratni ulazak određenim kategorijama podnositelja zahtjeva, utvrđenima u članku 4. stavku 1. aktualnog Sporazuma, trebala bi se i dalje primjenjivati.

    Uz to, Sporazumom o izmjeni trebala bi se utvrditi pravila za izdavanje viza za višekratni ulazak svim ostalim podnositeljima zahtjeva, uzimajući kao osnovu odredbe iz članka 24. revidiranog Zakonika o vizama.

    Člankom 24. stavkom 2. revidiranog Zakonika o vizama utvrđuje se opći „kaskadni” sustav izdavanja viza svim podnositeljima zahtjeva neovisno o svrsi njihova putovanja. Sličan pristup trebalo bi utvrditi i u Sporazumu o izmjeni.

    Sporazumom o izmjeni trebalo bi se olakšati izdavanje viza za višekratni ulazak smanjenjem potrebnog broja prethodno dobivenih i zakonito korištenih viza i/ili produljenjem referentnih razdoblja tijekom kojih bi trebalo dobiti i zakonito koristiti određeni broj viza. Takav „kaskadni” sustav mogao bi, na primjer, biti sljedeći:

    nakon jedne ili dvije vize dobivene i zakonito korištene u prethodna 24 mjeseca, podnositelji zahtjeva trebali bi nakon sljedećeg podnošenja zahtjeva za vizu dobiti vizu za višekratni ulazak s rokom valjanosti od godinu dana,

    nakon što su u prethodnih 30 ili 36 mjeseci zakonito koristili jednu jednogodišnju vizu za višekratni ulazak, podnositeljima zahtjeva trebalo bi odobriti vizu za višekratni ulazak s duljim rokom valjanosti (na primjer dvije ili tri godine),

    nakon što su u prethodnih 42 ili 48 mjeseci zakonito koristili jednu dvogodišnju ili trogodišnju vizu za višekratni ulazak, podnositeljima zahtjeva trebalo bi odobriti vizu za višekratni ulazak s duljim rokom valjanosti (na primjer tri ili najviše pet godina).

    2.3.    Popratne isprave

    Izmijenjenim sporazumom trebalo bi omogućiti pojednostavnjenja u vezi s popratnim ispravama koje se dostavljaju prilikom podnošenja zahtjeva za vizu.

    Isprave koje je potrebno dostaviti radi dokazivanja svrhe putovanja podnositelja zahtjeva trebalo bi svesti na, u pravilu, jednu popratnu ispravu po kategoriji podnositelja zahtjeva obuhvaćenog Sporazumom o izmjeni.

    Podnositelji zahtjeva koji su već dobili i zakonito koristili vizu za višekratni ulazak (s rokom valjanosti od najmanje godinu dana) u načelu bi trebali biti izuzeti od obveze dostavljanja popratnih isprava o smještaju ili dokaza o dostatnim sredstvima za pokrivanje troškova smještaja.

    2.4.    Izuzeće od obveze posjedovanja vize za nositelje propusnice EU-a

    Sporazumom o izmjeni trebalo bi od obveze posjedovanja vize izuzeti nositelje propusnice EU-a koja se izdaje određenim službenicima institucija Unije u skladu s Uredbom Vijeća (EU) br. 1417/2013.

    2.5.    Odredba o suspenziji

    Sporazumom o izmjeni trebale bi se izmijeniti završne odredbe aktualnog Sporazuma tako da se uključi mogućnost da ga stranke u cijelosti ili djelomično suspendiraju iz bilo kojeg razloga i, izričito, ako se smatra da Kabo Verde ne surađuje u dovoljnoj mjeri u području ponovnog prihvata.

    (1)    SL L 282, 24.10.2013., str. 3.
    (2)    Uredba (EU) 2019/1155 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 810/2009 o uspostavi Zakonika Zajednice o vizama (Zakonik o vizama). SL L 188, 12.7.2019., str. 25.
    Top