EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2511

Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju višegodišnjeg plana za riblje stokove u zapadnim vodama i njima susjednim vodama i za ribarstvo koje iskorištava te stokove, o izmjeni Uredbe (EU) 2016/1139 o utvrđivanju višegodišnjeg plana za Baltičko more i o stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 811/2004, (EZ) br. 2166/2005, (EZ) br. 388/2006, (EZ) br. 509/2007 i (EZ) br. 1300/2008” (COM(2018) 149 final – 2018/0074 (COD))

EESC 2018/02511

SL C 440, 6.12.2018, p. 171–173 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.12.2018   

HR

Službeni list Europske unije

C 440/171


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju višegodišnjeg plana za riblje stokove u zapadnim vodama i njima susjednim vodama i za ribarstvo koje iskorištava te stokove, o izmjeni Uredbe (EU) 2016/1139 o utvrđivanju višegodišnjeg plana za Baltičko more i o stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 811/2004, (EZ) br. 2166/2005, (EZ) br. 388/2006, (EZ) br. 509/2007 i (EZ) br. 1300/2008”

(COM(2018) 149 final – 2018/0074 (COD))

(2018/C 440/29)

Samostalni izvjestitelj:

Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE

Zahtjev Vijeća za savjetovanje:

12.4.2018.

Zahtjev Europskog parlamenta za savjetovanje:

16.4.2018.

Pravni temelj:

članak 43. stavak 2. i članak 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

Odluka Predsjedništva Odbora:

17.4.2018.

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za poljoprivredu, ruralni razvoj i zaštitu okoliša

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

5.9.2018.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

19.9.2018.

Plenarno zasjedanje br.:

537

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

182/1/2

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

EGSO uspostavu višegodišnjeg plana smatra prikladnom mjerom za upravljanje zapadnim vodama, iako se u obzir moraju uzeti posebnosti ribolova u sjeverozapadnim i jugozapadnim vodama.

1.2.

Odbor smatra da ova Uredba mora biti usklađena s ciljevima zajedničke ribarstvene politike (ZRP), zbog čega treba istaknuti važnost društveno-gospodarske dimenzije prilikom raspodjele ribolovnih mogućnosti.

1.3.

EGSO traži da se regionalizacijom omogući ažuriranje popisa vrsta na koje se odnosi ova Uredba, s obzirom na to da neke od njih otežavaju upravljanje mješovitim ribolovom jer ih se povezuje s malim ulovom ili ih se smatra usputnim ulovom, ili pak zbog toga što u pojedinim državama članicama ne postoje ni kvote za njihov ulov. To je posebno važno zbog skorašnjeg stupanja na snagu obveze iskrcavanja, kao i zbog pojave fenomena „vrsta koje ograničavaju ribolov” (eng. choke species), što u određenim slučajevima može dovesti do obustave ribolova.

1.4.

Odbor ustraje na potrebi da se putem Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo (EFPR) povećaju napori usmjereni na znanstvena istraživanja radi stjecanja boljeg uvida u stvarno stanje ribljih stokova čime bi se, u mjeri u kojoj je to moguće, izbjegla primjena predostrožnog pristupa i s vremenom postiglo održivo iskorištavanje tih resursa.

2.   Sažetak prijedloga Komisije

2.1.

Prijedlogom uredbe koji se razmatra u ovom mišljenju nastoji se uspostaviti jedinstveni plan upravljanja za pridnene riblje stokove, uključujući dubokomorski ribolov koji se razvija u zapadnim vodama.

2.2.

Navedenim bi se planom osiguralo iskorištavanje tih stokova u skladu s načelima najvišeg održivog prinosa (MSY) i to primjenom pristupa koji se temelji na ekosustavu, te u skladu s predostrožnim pristupom. Njime se žele pružiti stabilne ribolovne mogućnosti utemeljene na najnovijim znanstvenim informacijama te olakšati uvođenje obveze iskrcavanja.

2.3.

Stokovima treba upravljati u skladu s rasponima vrijednosti FMSY (gdje F predstavlja stopu ribolovne smrtnosti) koje predlaže Međunarodno vijeće za istraživanje mora (ICES), na način da ribolovne mogućnosti za određenu vrstu budu unutar najmanjeg dostupnog raspona vrijednosti FMSY. Međutim, ribolovne mogućnosti na razinama ispod navedenih raspona vrijednosti također će moći utvrditi ili, u određenim okolnostima i uz uvjet da je predmetni stok iznad MSY-a Btrigger (referentna točka biomase stoka u mrijestu), u skladu s najvećim dostupnim rasponom vrijednosti FMSY u tom trenutku.

2.4.

U svakom slučaju, ribolovne mogućnosti utvrdit će se osiguravanjem da postoji manje od 5 % vjerojatnosti da će biomasa stoka u mrijestu pasti ispod granične referentne točke za biomasu stoka u mrijestu (Blim).

2.5.

Prilikom raspodjele tih ribolovnih mogućnosti, države članice dužne su uzeti u obzir mogući sastav ulova na plovilima koja sudjeluju u ribolovu.

2.6.

Komisija je ovlaštena da putem delegiranih akata donosi tehničke mjere povezane s karakteristikama ili ograničenjima ribolovnog alata kako bi se poboljšala selektivnost, smanjio neželjen ulov ili smanjio utjecaj na ekosustav te kako bi se uspostavile minimalne veličine za očuvanje, kao i odredbe o obvezi iskrcavanja.

3.   Opće napomene

3.1.

EGSO uspostavu višegodišnjeg plana smatra prikladnom mjerom za osiguravanje srednjoročnog i dugoročnog iskorištavanja ribolovnih resursa u zapadnim vodama.

3.2.

Međutim, Odbor smatra da bi prilikom izrade plana trebalo razmotriti posebnosti i razlike između ribolovnih područja u sjeverozapadnim i jugozapadnim vodama, u skladu s različitim karakteristikama flota, njihovim ribolovnim aktivnostima (postupcima) i trajanju izlazaka u ribolov.

3.3.

EGSO ustraje u tome da plan treba doprinijeti postizanju svih ciljeva ZRP-a na način da se u svrhu utvrđivanja ribolovnih mogućnosti u obzir također uzmu studije o društveno-gospodarskom učinku i prag gospodarske održivosti za svaku ribolovnu aktivnost koja se uređuje. Međutim, taj element nedostaje u tekstu prijedloga uredbe.

3.4.

Odbor je zabrinut zbog posljedica primjene pristupa predostrožnosti u slučajevima nepostojanja znanstvenih podataka o pojedinim oblicima ribolova i njihovog izravnog utjecaja na smanjenje ribolovnih mogućnosti. EGSO stoga poziva države članice i Komisiju da povećaju svoje napore na području istraživanja s ciljem stjecanja većeg znanja o tim stokovima. Nadalje smatra da, ako znanstvene evaluacije ribljih stokova nemaju analitička obilježja, TAC-ove ne bi trebalo smanjivati sve dok navedene evaluacije ne budu poboljšane.

3.5.

U slučajevima mješovitog ribolova u kojima su utvrđeni problemi povezani s vrstama koje ograničavaju ribolov uključenima u plan, a koje mogu paralizirati ribolov glavnih ciljanih vrsta, EGSO smatra da je potrebno ispitati mogućnost njihovog isključivanja iz sustava ukupnog dopuštenog ulova (TAC) i putem regionalizacije predložiti alternativne mjere upravljanja kako bi se osiguralo dobro stanje njihovih stokova.

3.6.

Posebnosti određenih vrsta i područja zahtijevaju upravljanje ribarstvom koje, kako bi bilo učinkovito, treba olakšati uspostavu potpodručja za upravljanje unutar iste zone ICES-a. Odbor poziva Komisiju da tu mogućnost uključi u sadržaj Uredbe.

4.   Posebne napomene

4.1.

Člankom 1. utvrđuje se popis vrsta koje otežavaju upravljanje mješovitim ribolovom, uključujući dubokomorske vrste s vlastitim, različito uređenim pravilima o TAC-ovima i kvotama koja se usto odnose na razdoblje od pola godine te stoga Odbor smatra da bi njihovo uključivanje dovelo do zabune. Te se vrste u pojedinim državama članicama povezuje s malim ili nikakvim ulovom te ih se smatra usputnim ulovom, kao što je slučaj s alfonsinima (Beryx spp.). Osim toga, uz rumenca okana (Pagellus bogaraveo) iz zone IX.a vezuje se niz posebnosti povezanih s ribolovnim područjima (atlantska i sredozemna područja u kojima ne postoje TAC-ovi i kvote), kao i sudjelovanje flote trećih zemalja u ribolovu te stoga EGSO smatra da nema smisla da ga se uključi u popis, s obzirom na to da nije poznato u kojoj mjeri su te zemlje spremne uskladiti svoje upravljanje s načelima i interesima EU-a.

4.2.

Postoje i vrste poput lubina (Dicentrarchus labrax) i pišmolja (Merlangius merlangus) iz zone IX.a, koje ne podliježu sustavu TAC-ova i kvota te stoga Odbor smatra da ih treba ukloniti s popisa. Druge vrste poput bakalara (Gadus morhua), pišmolja (Merlangus merlangus) iz zone VII. ili koljaka (Melanogrammus aeglefinus) karakteriziraju vrlo male kvote u pojedinim državama članicama zbog čega za određene flote mogu predstavljati jasno ograničenje, s obzirom na to da ih se smatra vrstama koje ograničavaju ribolov. Odbor i za njih smatra da ih je potrebno ukloniti s popisa.

4.3.

Također je uočen niz pogrešaka povezan s definicijom i opsegom funkcionalnih jedinica škampa (Nephrops norvegicus) i stoga EGSO smatra da ih je potrebno preispitati.

4.4.

Odbor smatra da bi u okviru procjene ribolovnih mogućnosti u skladu s najvećim održivim prinosom, kako je predviđeno u člancima 3., 4. i 5., u obzir trebalo uzimati samo varijable povezane s očuvanjem stokova. Plan treba doprinijeti postizanju svih ciljeva ZRP-a, u skladu s člankom 2. Uredbe (EU) br. 1380/2013, umjesto da bude usmjeren isključivo na okolišne varijable te u okviru njega u obzir treba uzeti društvene i gospodarske varijable kako bi se izbjegle nagle promjene ribolovnih mogućnosti između uzastopnih godina.

4.5.

Kako bi se izbjeglo da godišnje upravljanje ribolovnim mogućnostima spriječi pokretanje višegodišnjeg upravljanja i potaknulo sudjelovanje dionika u donošenju odluka, suzakonodavci bi trebali izmijeniti članak 4. predloženog plana upravljanja radi uključivanja pravnog temelja za donošenje pravila iskorištavanja u skladu s načelima ZRP-a, u okviru regionalizacije.

4.6.

U stavku 8. članka 5. utvrđuje se primjena predostrožnog pristupa upravljanju ribarstvom u slučajevima u kojima nema dovoljno dostupnih znanstvenih informacija. EGSO predlaže da se u okviru plana i s pomoću EFPR-a uspostave djelotvorni mehanizmi koji bi mogli pospješiti prikupljanje znanstvenih podataka unutar zadanog roka i u vremenskim razmacima nužnima za izbjegavanje zabrane ribolova.

4.7.

U članku 9. utvrđuje se da su, u svrhu dodjeljivanja ribolovnih mogućnosti, države članice dužne u obzir uzeti mogući sastav ulova na plovilima koja sudjeluju u ribolovu. Odbor smatra da to načelo uvelike nadilazi sadržaj utvrđen u članku 17. Uredbe (EU) br. 1380/2013 o kriterijima dodjeljivanja ribolovnih mogućnosti državama članicama.

Bruxelles, 19. rujna 2018.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Luca JAHIER


Top