Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2691

    Provedbena uredba Komisije (EU) 2023/2691 оd 29. studenoga 2023. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno

    C/2023/8233

    SL L, 2023/2691, 30.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2691/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2691/oj

    European flag

    Službeni list
    Europske unije

    HR

    Serije L


    2023/2691

    30.11.2023

    PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/2691

    оd 29. studenoga 2023.

    o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2005. o uspostavi liste Zajednice koja sadrži zračne prijevoznike na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice, o informiranju putnika u zračnom prometu o identitetu zračnog prijevoznika koji obavlja let i stavljanju izvan snage članka 9. Direktive 2004/36/EZ (1), a posebno njezin članak 4. stavak 2.,

    budući da:

    (1)

    Uredbom Komisije (EZ) br. 474/2006 (2) utvrđen je popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije.

    (2)

    Određene države članice i Agencija Europske unije za sigurnost zračnog prometa („Agencija”) Komisiji su u skladu s člankom 4. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 dostavile informacije koje su relevantne za ažuriranje tog popisa. Relevantne informacije dostavile su i treće zemlje i međunarodne organizacije. Popis bi trebalo ažurirati na temelju tih informacija.

    (3)

    Komisija je izravno ili putem tijela nadležnih za njihov regulatorni nadzor obavijestila sve predmetne zračne prijevoznike o bitnim činjenicama i razmatranjima koji čine osnovu za donošenje odluke da im se zabrani letenje u Uniji ili da se za njih, ako se već nalaze na popisu utvrđenom u Prilogu A ili B Uredbi (EZ) br. 474/2006., izmijene uvjeti zabrane letenja.

    (4)

    Komisija je predmetnim zračnim prijevoznicima dala uvid u sve relevantne dokumente te im omogućila da Odboru osnovanom člankom 15. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 („Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa”) i njoj podnesu pisane primjedbe i daju usmeno očitovanje.

    (5)

    Komisija je u okviru Uredbe (EZ) br. 2111/2005 i Delegirane uredbe Komisije (EU) 2023/660 (3) obavijestila Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa o savjetovanjima koja su u tijeku s nadležnim tijelima i zračnim prijevoznicima iz Armenije, Egipta, Iraka, Kazahstana, Kenije, Nepala i Pakistana. Komisija je Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o stanju sigurnosti zračnog prometa u Kongu (Brazzaville), Libiji, Južnom Sudanu i Surinamu.

    (6)

    Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila o tehničkim procjenama provedenima radi početne ocjene i kontinuiranog nadzora odobrenja operatora iz treće zemlje („TCO”) koja su izdana u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 452/2014 (4).

    (7)

    Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o rezultatima analize inspekcijskih pregleda na stajanci obavljenih na temelju programa ocjenjivanja sigurnosti stranih zrakoplova („program SAFA”) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 965/2012 (5).

    (8)

    Agencija je Komisiju i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obavijestila i o projektima tehničke pomoći koji se provode u trećim zemljama čijim je zračnim prijevoznicima u skladu s Uredbom (EZ) br. 474/2006 zabranjeno letjeti u Uniji. Nadalje, Agencija je dostavila informacije o planovima i zahtjevima za dodatnu tehničku pomoć i suradnju radi poboljšanja administrativnih i tehničkih mogućnosti tijela nadležnih za civilno zrakoplovstvo u trećim zemljama u cilju osiguravanja usklađenosti s primjenjivim međunarodnim standardima sigurnosti u području civilnog zrakoplovstva. Države članice pozvane su da u koordinaciji s Komisijom i Agencijom na bilateralnoj osnovi odgovore na te zahtjeve. Komisija je u tom pogledu ponovno naglasila korist od dostavljanja informacija međunarodnoj zrakoplovnoj zajednici (posebno putem ICAO-ova alata partnerstva za pomoć u postizanju zrakoplovne sigurnosti) o tehničkoj pomoći trećim zemljama koju radi povećanja sigurnosti zračnog prometa u cijelom svijetu pružaju Unija i države članice.

    (9)

    Eurocontrol je Komisiji i Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa dostavio ažurirane podatke o statusu funkcije za uzbunjivanje programa SAFA i TCO-a, uključujući statističke podatke koji se odnose na poruke upozorenja o zračnim prijevoznicima kojima je zabranjeno letjeti u Uniji.

    Zračni prijevoznici iz Armenije

    (10)

    U lipnju 2020. zračni prijevoznici certificirani u Armeniji uvršteni su Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2020/736 (6) u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

    (11)

    U okviru aktivnosti kontinuiranog praćenja Komisija je utvrdila da je zračni prijevoznik Aircompany Armenia počeo djelovati pod novim trgovačkim nazivom AIR DILIJANS.

    (12)

    U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika iz Armenije kojima je zabranjeno letjeti u Uniji trebalo izmijeniti tako što bi se u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 uvrstio zračni prijevoznik AIR DILIJANS, a zračni prijevoznik Aircompany Armenia iz njega izbrisao.

    (13)

    Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Armeniji relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

    Zračni prijevoznici iz Egipta

    (14)

    Zračni prijevoznici certificirani u Egiptu nikad nisu bili uvršteni u Prilog A ni B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

    (15)

    U okviru kontinuiranog praćenja odobrenja za operatere iz treće zemlje (TCO) izdanih u skladu s Uredbom (EU) br. 452/2014 i kao rezultat analize inspekcijskih pregleda na stajanci provedenih u okviru programa SAFA u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012, pokazalo se da zračni prijevoznici certificirani u Egiptu imaju sve veći broj sigurnosnih problema. Zabilježeni su važni nalazi za niz egipatskih zračnih prijevoznika s odobrenjem TCO. Osim toga, odobrenje TCO izdano društvu AlMasria Universal Airlines je suspendirano iz sigurnosnih razloga po drugi put u dvije godine.

    (16)

    Komisija je 21. lipnja 2023. uputila dopis egipatskom tijelu za civilno zrakoplovstvo („ECAA”) u kojem je izrazila zabrinutost u pogledu sigurnosti zračnih prijevoznika koje je certificirala ECAA te je zatražila niz dokumenata u kojima se opisuje ta organizacija i njezini kapaciteti za nadzor i povezane aktivnosti.

    (17)

    ECAA je 13. srpnja 2023. dostavila prvi skup informacija i dokumentacije o svojoj organizaciji, osoblju, osposobljavanju inspektora, postupcima, priručnicima, kao i pregled provedenih i planiranih revizija te izvješćivanja o događajima povezanima sa sigurnošću za razdoblje od 2020. do 2023.

    (18)

    Procjenom dokumenata, provedenom uz pomoć stručnjaka Agencije, otkriveno je da ECAA nije dostavila sve tražene informacije o broju osoblja i zahtjevima u pogledu kvalifikacija osoblja, zahtjevima za osposobljavanje inspektora i stvarno provedenom osposobljavanju. Stoga je Komisija 5. listopada 2023. uputila drugi dopis ECAA-i i zatražila dokumente i informacije koji nedostaju, koji su naknadno primljeni 13. studenog 2023. i trenutačno se preispituju i analiziraju. Komisija će organizirati tehnički sastanak s ECAA-om u prvom tromjesečju 2024.

    (19)

    U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima certificiranima u Egiptu.

    (20)

    Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Egiptu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

    (21)

    Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici nastali zbog nepoštovanja relevantnih međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija će možda morati poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

    Zračni prijevoznici iz Iraka

    (22)

    U prosincu 2015. zračni prijevoznik Iraqi Airways uvršten je Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2015/2322 (7) u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

    (23)

    Fly Baghdad podnio je 10. veljače 2022. zahtjev za odobrenje TCO. Agencija je ocijenila taj zahtjev u skladu sa zahtjevima utvrđenima u Uredbi (EU) br. 452/2014.

    (24)

    Agencija je u provedbi svoje procjene izrazila zabrinutost da Fly Baghdad ne može riješiti utvrđene sigurnosne probleme. Konkretno, utvrdila je da Fly Baghdad nije kontrolirao i osigurao da su planirano i ostvareno vrijeme leta, trajanje letačke dužnosti, vrijeme na dužnosti i vrijeme odmora unutar ograničenja u skladu s propisima Iraka o upravljanju umorom.

    (25)

    Nesposobnost poduzeća Fly Baghdad da riješi ta sigurnosna pitanja dokazana je podnošenjem neprihvatljivog plana korektivnih mjera u vezi s njima. To znači da Fly Baghdad nije dokazao usklađenost s primjenjivim međunarodnim sigurnosnim standardima povezanima s utvrđenim sigurnosnim problemima. Agencija je stoga zaključila da daljnja procjena ne bi završila izdavanjem odobrenja zračnom prijevozniku Fly Baghdad i da stoga on ne ispunjava primjenjive zahtjeve Uredbe (EU) br. 452/2014. Agencija je na temelju toga 22. prosinca 2022. iz sigurnosnih razloga odbila zahtjev za izdavanje odobrenja TCO koji je podnio Fly Baghdad.

    (26)

    U skladu s člankom 109. Uredbe (EU) 2018/1139 Europskog parlamenta i Vijeća (8) prijevoznik Fly Baghdad podnio je 11. veljače 2023. žalbu protiv odluke Agencije od 22. prosinca 2022. o odbijanju njegova zahtjeva. Odlukom Odbora za žalbe EASA-e, osnovanog na temelju članka 105. Uredbe (EU) 2018/1139, od 7. rujna 2023. žalba je odbijena kao neosnovana i time potvrđena valjanost odluke Agencije od 22. prosinca 2022.

    (27)

    U okviru Komisijinih aktivnosti kontinuiranog praćenja 20. travnja 2023. održan je tehnički sastanak na kojem su sudjelovali Komisija, Agencija, države članice i iračko tijelo za civilno zrakoplovstvo („ICAA”). Tijekom tog sastanka Komisija je obavijestila ICAA-u da će, s obzirom na negativnu odluku Agencije o zahtjevu prijevoznika Fly Baghdad za izdavanje odobrenja TCO, Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa dodatno preispitati tog zračnog prijevoznika.

    (28)

    Komisija se 2. listopada 2023. pisanim putem obratila ICAA-i i prijevozniku Fly Baghdad kako bi ih izvijestila da je predmet tog prijevoznika stavljen na dnevni red sastanka Odbora za sigurnost zračnog prometa koji će se održati od 14. do 16. studenoga 2023. te da će ICAA i Fly Baghdad dobiti priliku da budu saslušani pred Odborom za sigurnost zračnog prometa u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

    (29)

    Odbor za sigurnost zračnog prometa saslušao je ICAA-u i Fly Baghdad15. studenog 2023. Među ostalim, ICAA je izvijestila da ima odgovornost nadzirati sedam nositelja svjedodžbe zračnog prijevoznika, uključujući Fly Baghdad, u pogledu osiguravanja primjene i provedbe međunarodnih sigurnosnih standarda i iračkih propisa o civilnom zrakoplovstvu, u skladu s obvezama iz Konvencije ICAO-a.

    (30)

    ICAA je iznijela i pregled svoje politike i aktivnosti nadzora, ističući relevantne revizije koje su planirane i provedene za Fly Baghdad 2023. Nadalje, ICAA je iznijela sažetak planiranih aktivnosti usmjerenih na jačanje svojih sposobnosti nadzora, posebno korištenjem usluga stručnjaka u području letačkih operacija, plovidbenosti i licenciranja osoblja. Kad je riječ o sigurnosnim problemima koje je Agencija utvrdila u okviru postupka izdavanja odobrenja TCO, ICAA je predstavila pregled načina na koji je istražila i osigurava odgovarajuće daljnje postupanje s prijevoznikom Fly Baghdad kako bi se provele odgovarajuće korektivne mjere.

    (31)

    U prezentaciji prijevoznika Fly Baghdad Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa naglasak je bio na mjerama koje je poduzeo kako bi otklonio sigurnosne probleme koje je Agencija utvrdila u okviru postupka izdavanja odobrenja TCO. Detaljan pregled sadržavao je informacije koje se odnose na analizu temeljnih uzroka i posljedične mjere poduzete u pogledu organizacije, postupaka, osposobljavanja i usklađenosti. Iako je Fly Baghdad izrazio predanost kontinuiranom poboljšanju sigurnosti, u prezentaciji u kojoj su razmotreni pojedinačni sigurnosni problemi nisu pruženi odgovarajući dokazi o detaljima funkcioniranja sustava upravljanja sigurnošću i kvalitetom u tom prijevozniku.

    (32)

    Informacije koje je dostavio Fly Baghdad nisu bile dovoljne za potpuno otklanjanje sigurnosnih problema na temelju kojih je donesena odluka Agencije o odbijanju izdavanja odobrenja TCO tom prijevozniku. Plan korektivnih mjera koji je dostavio Fly Baghdad, posebno povezana analiza temeljnih uzroka, nije pokazao sposobnost zračnog prijevoznika da provede odgovarajuće mjere kako bi se osigurala usklađenost s međunarodnim sigurnosnim standardima.

    (33)

    Stoga je, u skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005, procijenjeno da bi popis onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije trebalo izmijeniti dodavanjem zračnog prijevoznika Fly Baghdad u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006. Komisija uz pomoć Agencije i potporu država članica namjerava organizirati Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Iraku kako bi provjerila provodi li ICAA certificiranje i nadzor zračnih prijevoznika u skladu s relevantnim međunarodnim standardima sigurnosti. Ta Unijina sigurnosna ocjena na terenu bit će usmjerena na ICAA-u i odabrane zračne prijevoznike certificirane u Iraku.

    (34)

    Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Iraku relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

    (35)

    Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici nastali zbog nepoštovanja relevantnih međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija će možda morati poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

    Zračni prijevoznici iz Kazahstana

    (36)

    U prosincu 2016. zračni prijevoznici certificirani u Kazahstanu izbrisani su iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2016/2214 (9), osim zračnog prijevoznika Air Astana, koji je već 2015. izbrisan iz Priloga B Uredbi (EZ) br. 474/2006 Provedbenom uredbom (EU) 2015/2322.

    (37)

    Komisija, Agencija, države članice te predstavnici Kazahstanskog odbora za civilno zrakoplovstvo („CAC KZ”) i Kazahstanske uprave za zrakoplovstvo d.d. („AAK”) održali su 13. listopada 2023. tehnički sastanak u okviru aktivnosti kontinuiranog praćenja.

    (38)

    Na sastanku su CAC KZ i AAK izvijestili o napretku u provođenju i poboljšanju plana korektivnih mjera. AAK je 19. listopada 2023. i ponovno 7. studenog 2023. Komisiji dostavio informacije kojima potkrepljuje tvrdnju da je uzeo u obzir sva opažanja i preporuke. Iznio je da se trideset i pet od tih pitanja sada smatra potpuno riješenima, tri su djelomično riješena, a jedno je ostalo neriješeno zbog dugoročnog postupka provedbe rješenja.

    (39)

    AAK je predstavio novu organizacijsku strukturu usklađenu sa zahtjevima ICAO-a te izvijestio o napretku postignutom u prelasku na samofinanciranje u okviru novog programa financiranja uspostavljenog od srpnja 2023.

    (40)

    Kad je riječ o kazahstanskom zakonodavnom okviru za zrakoplovstvo, AAK i CAC KZ spomenuli su reviziju primarnog zakona o zrakoplovstvu, koji je službeno donesen u prosincu 2022. Nakon donošenja tog zakona AAK je tijekom 2023. revidirao četrdeset četiri sekundarna propisa o zrakoplovstvu. U vrijeme sastanka aktivno je radio na reviziji dodatnih trinaest sekundarnih propisa, za koje se, prema izjavama, očekuje da će biti ažurirani do kraja 2023. Nadalje, od početka 2023. do datuma sastanka AAK je odobrio niz novih i ažuriranih postupaka i smjernica, pri čemu je dvanaest njih dobilo potpuno odobrenje a više od petnaest je u fazi konačnog nacrta. Međutim, još uvijek nije jasno jesu li sekundarnim propisima obuhvaćene samo nedavne izmjene primarnog zakona o zrakoplovstvu ili su ažurirani i kako bi se uskladili s najnovijim izmjenama prilogâ ICAO-u.

    (41)

    Iako se tijekom tehničkog sastanka raspravljalo o raznim pitanjima, dogovoreno je da bi Unijina sigurnosna ocjena na terenu bila primjerena za provjeru učinkovite provedbe navedenih promjena. Postignut je dogovor da bi se taj posjet trebao održati u prvom tromjesečju 2024.

    (42)

    U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Kazahstana.

    (43)

    Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Kazahstanu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

    (44)

    Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici nastali zbog nepoštovanja relevantnih međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija će možda morati poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

    Zračni prijevoznici iz Kenije

    (45)

    Zračni prijevoznici certificirani u Keniji nikad nisu bili uvršteni u Prilog A ni B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

    (46)

    U lipnju i srpnju 2022. dogodio se niz nesreća i incidenata u kojima su sudjelovali zrakoplovi registrirani u Keniji koji su obavljali letove u zračne luke u Južnom Sudanu. Okolnosti tih nesreća i incidenata potaknule su Komisiju da 20. rujna 2022. uputi dopis kenijskom tijelu za civilno zrakoplovstvo („KCAA”) u kojem traži informacije o statusu tih zrakoplova u Registru zrakoplova Kenije, njihovim zračnim prijevoznicima i/ili zakupodavcima, kao i o ishodu svih preliminarnih izvješća iz istraga nesreća.

    (47)

    Na temelju te korespondencije Komisija je 31. svibnja 2023. organizirala poziv glavnom direktoru KCAA-e i njegovim službama kako bi raspravila i pojasnila prirodu zahtjeva.

    (48)

    Komisija je 21. lipnja 2023. uputila dopis KCAA-i i zatražila niz dokumenata u kojima se opisuje organizacija i ilustriraju njezini kapaciteti za nadzor i povezane aktivnosti u pogledu zračnih prijevoznika koje je certificirala. U okviru tog zahtjeva Komisija je posebno zatražila informacije o djelotvornom nadzoru zračnih prijevoznika i zrakoplova koji lete izvan Kenije, posebno u pogledu dvaju poduzeća čiji su zrakoplovi sudjelovali u nesrećama i incidentima u lipnju i srpnju 2022.

    (49)

    KCAA je 18. srpnja 2023. dostavila prvi skup informacija i dokumentacije o svojoj organizaciji, osoblju, osposobljavanju inspektora, postupcima, priručnicima, provedenim i planiranim revizijama te izvješćivanju o događajima za razdoblje od 2020. do 2023.

    (50)

    Detaljno ispitivanje primljenih informacija i dokumenata, provedeno uz pomoć stručnjaka Agencije, pokazalo je da su za određena područja potrebni dodatni dokumenti i dodatna pojašnjenja KCAA-e kako bi se omogućilo jasno razumijevanje. Stoga je Komisija 5. listopada 2023. uputila dopis o daljnjim mjerama u kojem je zatražila dokumente i informacije koji nedostaju.

    (51)

    U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima certificiranima u Keniji.

    (52)

    Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Keniji relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

    (53)

    Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici nastali zbog nepoštovanja relevantnih međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija će možda morati poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

    Zračni prijevoznici iz Nepala

    (54)

    U prosincu 2013. zračni prijevoznici certificirani u Nepalu uvršteni su Provedbenom uredbom Komisije (EU) br. 1264/2013 (10) u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

    (55)

    Nakon rasprava Odbora EU-a za sigurnost zračnog prometa u svibnju 2022. stručnjaci iz Komisije, Agencije i država članica proveli su u Nepalu u razdoblju od 11. do 15. rujna 2023. Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u prostorijama tijela za civilno zrakoplovstvo Nepala („CAAN”) i nad uzorkom od dva zračna prijevoznika certificirana u Nepalu, tj. zračnih prijevoznika Shree Airlines i Nepal Airlines.

    (56)

    Posjet radi ocjene na terenu bio je usmjeren na CAAN s obzirom na njegovu ulogu i odgovornost za aktivnosti nadzora zračnih prijevoznika certificiranih u Nepalu. Tijekom ocjene otkrivene su razlike između odobrene organizacijske strukture i stvarne raspodjele odjela, odsjeka i osoblja. Ta nedosljednost ukazuje na potrebu za sveobuhvatnom revizijom organizacijske strukture kako bi se točnije odrazile trenutačne aktivnosti i raspodjela osoblja. Takva je revizija ključna kako bi se osigurao pouzdan i djelotvoran sustav nadzora sigurnosti koji je usklađen s nacionalnim i međunarodnim obvezama, čime će se u konačnici poboljšati operativna učinkovitost i sigurnosni standardi zračnih prijevoznika u Nepalu.

    (57)

    Trenutačne prakse CAAN-a u pogledu zahtjeva za izdavanje dozvola za osoblje i sustava ispitivača pokazuju neusklađenost s međunarodnim sigurnosnim standardima, zbog čega je potrebno hitno uskladiti njegove propise s tim standardima, posebno u pogledu imenovanja ispitivača u području izdavanja dozvola za letačku posadu. Posebno zbog nepostojanja čvrstog okvira za imenovanje i praćenje ispitivača i instruktora leta u kontekstu helikopterskih operacija CAAN mora uspostaviti jasne kriterije, privilegije i učinkovite nadzorne mehanizme za imenovane pilote i ispitivače. Provedbom tih mjera znatno će se poboljšati standardi sigurnosti i kompetencija u zrakoplovnom sektoru u Nepalu te osigurati dosljedniji i pouzdaniji nadzor zrakoplovnih stručnjaka.

    (58)

    Nadalje, u procjenama je utvrđen nedostatak u učinkovitom praćenju i dokumentiranju osposobljavanja CAAN-a za uloge inspektora za izdavanje dozvola za osoblje i pomoćnika inspektora.

    (59)

    U procjeni su utvrđeni i znatni nedostaci u CAAN-ovu odjelu za letačke operacije, posebno u pogledu nadzora umora povezanog s ograničenjima razdoblja dužnosti i osiguravanja sveobuhvatnih provjera usklađenosti tijekom postupka odobrenja. Ti nedostaci ukazuju na to da CAAN hitno mora provesti pouzdane protokole za upravljanje umorom i ojačati postupke tehničke evaluacije i odobravanja. Osim toga, nepostojanje posebnog osposobljavanja i kvalifikacija među inspektorima, posebno u pogledu ovlaštenja za tip zrakoplova kojima upravljaju zračni prijevoznici, izaziva zabrinutost u pogledu djelotvornosti CAAN-ovih aktivnosti certifikacije i nadzora.

    (60)

    Nadalje, u ocjeni je utvrđen sustavni problem u pristupu odjela za letačke operacije preispitivanju, ocjenjivanju i potvrđivanju dokumentacije o sigurnosti leta i posebnih odobrenja zračnih prijevoznika. Uočena odstupanja, kao što su neusklađenosti u zahtjevima sustava za izbjegavanje sudara (TCAS), izračunima goriva i nadzoru ograničenja vremena leta, znatno utječu na sigurnost leta.

    (61)

    Odjel za provjeru plovidbenosti nema dovoljno kapaciteta u ključnim aspektima kao što su kontrola revizije, potpunost programa osposobljavanja i analiza dokumenata. CAAN mora riješiti ta pitanja jačanjem programa osposobljavanja i strožim pristupom reviziji te bi trebao nastojati prijeći na učinkovitije digitalne sustave evidencije.

    (62)

    Iako su utvrđena područja u kojima su potrebna poboljšanja, u razgovorima s osobljem CAAN-a primijećena je snažna predanost poboljšanju sustava nadzora sigurnosti zračnog prometa Nepala. Ključno je da CAAN nastavi raditi na tome i osiguravati usklađenost s međunarodnim sigurnosnim standardima te učinkovito rješavati operativne i sigurnosne probleme utvrđene u ocjeni.

    (63)

    Zračni prijevoznik Shree Airlines, osnovan 1999., bio je predmet posebnog posjeta tima Unije za ocjenu 13. rujna 2023.

    (64)

    Shree Airlines trebao bi znatno poboljšati svoj sustav upravljanja sigurnošću i operativne politike radi usklađivanja s međunarodnim sigurnosnim standardima i nepalskim zakonodavstvom. To uključuje reviziju Priručnika za upravljanje sigurnošću, kontrolne popise za reviziju i rješavanje nedostataka u dokumentaciji i postupcima održavanja, kao što su netočnosti u radnim nalozima i kalibraciji opreme.

    (65)

    Pitanja operativne usklađenosti i usklađenosti sa sigurnosnim zahtjevima u Shree Airlines obuhvaćaju aspekte planiranja leta, upravljanja umorom posade i poštovanja regulatornih zahtjeva u postupcima odleđivanja, zahtjeva za TCAS i popis minimalne opreme za određene tipove zrakoplova.

    (66)

    Nadalje, uočeni nedostaci u upravljanju valjanošću i kvalitetom certifikata o osposobljavanju, zajedno s nejasnim ili netočnim povratnim informacijama instruktora, upućuju na potrebu za pouzdanijim sustavom za praćenje i poboljšanje kompetencija posade i učinkovitosti osposobljavanja.

    (67)

    Zračni prijevoznik Nepal Airlines, osnovan 1958., bio je predmet posebnog posjeta tima Unije za ocjenu 14. rujna 2023.

    (68)

    U toj su ocjeni istaknuti nedostaci u njegovu sustavu upravljanja sigurnošću i operativnoj usklađenosti. Problemi uključuju neodgovarajuće utvrđivanje opasnosti i upravljanje njima, ponavljajuće nalaze u godišnjim revizijama i nedovoljno detaljne kontrolne popise za reviziju kvalitete. Osim toga, postoji zabrinutost u pogledu učinkovitosti odjela za osiguranje kvalitete, nepostojanja sveobuhvatnog dnevnika opasnosti u organizaciji za vođenje kontinuirane plovidbenosti i ovlaštenoj organizaciji za održavanje te nedostataka u analizi radne snage.

    (69)

    Tijekom posjeta opaženi su izazovi s kojima se Nepal Airlines suočava u održavanju operativnog nadzora te očiti problemi u različitim područjima, uključujući kompetencije za osposobljavanje, ograničenja trajanja leta, upravljanje dokumentima i praćenje usklađenosti.

    (70)

    Opažanja iznesena tijekom sigurnosne ocjene na terenu upućuju na to da Nepal Airlines mora provesti znatne reforme svojih sustava i postupaka kako bi uspostavio odgovarajući sustav upravljanja sigurnošću i osigurao pouzdano razumijevanje svojih odobrenja za plovidbenost te operativni nadzor i upravljanje.

    (71)

    Na temelju rezultata Unijine sigurnosne ocjene na terenu Komisija je 15. studenog 2023. pozvala CAAN i zračne prijevoznike Shree Airlines i Nepal Airlines na saslušanje pred Odborom EU-a za sigurnost zračnog prometa.

    (72)

    CAAN je Odboru EU-a za sigurnost zračnog prometa predstavio sažetak koji je sadržavao pregled zračnih prijevoznika certificiranih u Nepalu, broj zrakoplova registriranih u Nepalu, najnovije rezultate kontinuiranog praćenja u kontekstu Univerzalnog programa nadzora sigurnosti ICAO-a i napredak Nepala u poboljšanju rezultata provedbe tog programa.

    (73)

    Kad je riječ o izvješću EU-a o ocjeni, CAAN je detaljno opisao mjere poduzete odmah nakon Unijine sigurnosne ocjene na terenu. One su obuhvatile organizacijsko restrukturiranje i izradu priručnika za integrirano upravljanje. Istaknute ključne mjere bile su uključivanje funkcije praćenja usklađenosti u odjel za reviziju i pokretanje izrade priručnika za sustav upravljanja kvalitetom.

    (74)

    Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa obaviješten je o planu korektivnih mjera koji je izradio CAAN za rješavanje pitanja uočenih tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu. CAAN je proveo analizu temeljnih uzroka za svako opažanje te predložio neposredne i dugoročne korektivne mjere. Međutim, nije bilo jasno primjenjuju li se dosljedno načela dubinske analize temeljnih uzroka.

    (75)

    Komisija i Odbor EU-a za sigurnost zračnog prometa prepoznali su i ohrabrili rad CAAN-a, napominjući važnost kontinuirane potpore nepalske vlade. Ponovili su da će i dalje pružati potporu CAAN-u u njegovim nastojanjima da poboljša svoje sposobnosti nadzora sigurnosti te izrazili zadovoljstvo predanošću glavnog direktora CAAN-a.

    (76)

    Unatoč tom radu, smatra se da je sposobnost CAAN-a da provodi međunarodne standarde sigurnosti i osigura usklađene operacije svojih certificiranih zračnih prijevoznika nedostatna. Dokazi, uključujući opažanja iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu, upućuju na to da kapaciteti CAAN-a za nadzor zrakoplovnih aktivnosti u Nepalu nisu u skladu s primjenjivim minimalnim međunarodnim sigurnosnim standardima. To je ukazalo na potrebu za daljnjim poboljšanjima kapaciteta CAAN-a za nadzor, upravljanje osobljem, osposobljavanje osoblja i postupke certifikacije.

    (77)

    Zračni prijevoznik Shree Airlines predstavio je sveobuhvatan pregled s pojedinostima o svojoj trenutačnoj floti, resursima i objektima. Izvijestio je i o korektivnim mjerama provedenima nakon opažanja iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu. One su uključivale i rezultate analize temeljnih uzroka za svako opažanje koje je iznio ocjenjivački tim Unije. Osim toga, Shree Airlines iznio je i plan korektivnih mjera na temelju tih analiza, navodeći kratkoročne i dugoročne planove.

    (78)

    Iz dostavljenih informacija proizlazi da se nisu u potpunosti riješili sigurnosni problemi istaknuti tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu. Plan korektivnih mjera koji je dostavio zračni prijevoznik Shree Airlines, a posebno povezana analiza temeljnih uzroka, nije pokazao njegovu sposobnost da provede odgovarajuće mjere kako bi osigurao usklađenost s međunarodnim sigurnosnim standardima.

    (79)

    Nepal Airlines održao je detaljnu prezentaciju u kojoj je prikazao vlastitu povijest kao nacionalnog prijevoznika Nepala te kapacitete flote i resursa. U prezentaciji su sveobuhvatno obuhvaćene mjere koje su poduzete kao odgovor na opažanja iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu. Zračni prijevoznik detaljno je opisao rezultate analize temeljnih uzroka provedene za svako opažanje i preporuku ocjenjivačkog tima Unije. Osim toga, zračni prijevoznik predstavio je svoj plan korektivnih mjera.

    (80)

    Unatoč tome, iz informacija koje je iznio Nepal Airlines, iako su bile opsežne, nije bilo vidljivo da su ispunjeni zahtjevi za potpuno rješavanje sigurnosnih pitanja koja proizlaze iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu. Plan korektivnih mjera koji je dostavio Nepal Airlines, a posebno povezana analiza temeljnih uzroka, nije pokazao sposobnost zračnog prijevoznika da provede odgovarajuće mjere kako bi osigurao usklađenost s međunarodnim sigurnosnim standardima.

    (81)

    U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima certificiranima u Nepalu.

    (82)

    Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Nepalu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

    Zračni prijevoznici iz Pakistana

    (83)

    U ožujku 2007. Pakistan International Airlines uvršten je Uredbom Komisije (EZ) br. 235/2007 (11) u Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006, a kasnije je u studenom 2007. Uredbom Komisije (EZ) br. 1400/2007 (12) iz njega izbrisan.

    (84)

    Komisija je 1. srpnja 2020. započela savjetovanja s pakistanskim tijelom za civilno zrakoplovstvo („PCAA”) u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe Komisije (EZ) br. 473/2006 (13) na temelju suspenzije odobrenja TCO za zračne prijevoznike Pakistan International Airlines i Vision Air i izjave pakistanskog ministra prometa o prijevarno pribavljenim dozvolama pilota u Pakistanu.

    (85)

    U tom je kontekstu Komisija u suradnji s Agencijom i državama članicama organizirala niz tehničkih i informativnih sastanaka s PCAA-om. Te su rasprave bile usmjerene na rad PCAA-e na uklanjanju razloga za zabrinutost u pogledu nadzora sigurnosti koje su utvrdili stručnjaci Komisije i Agencije, kao i onih koje je ICAO utvrdio tijekom svojeg posjeta u okviru Univerzalnog programa nadzora sigurnosti („USOAP”) održanog od 29. studenog do 10. prosinca 2021.

    (86)

    Komisija, Agencija, države članice i predstavnici PCAA-e održali su 23. kolovoza 2023. još jedan tehnički sastanak, čija je svrha bila da PCAA izvijesti o razvoju događaja i prikaže razvoj događaja od posljednjeg tehničkog sastanka održanog 25. listopada 2022. Od posebnog su interesa bile informacije koje se odnose na donošenje Pravilnika tijela za civilno zrakoplovstvo (2023.), status plana korektivnih mjera u vezi s Univerzalnim programom nadzora sigurnosti ICAO-a i mjere za uklanjanje zabrinutosti EU-a izraženih u prethodnoj komunikaciji.

    (87)

    Na temelju toga i uzimajući u obzir stajališta Odbora EU-a za sigurnost zračnog prometa iz studenog 2022., Komisija je obavijestila PCAA-u da će zajedno s Agencijom i državama članicama provesti Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Pakistanu od 27. do 30. studenog 2023. kako bi procijenila stanje PCAA-e u pogledu provedbe djelotvornog nadzora sigurnosti.

    (88)

    U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima certificiranima u Pakistanu.

    (89)

    Države članice trebale bi i dalje provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Pakistanu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem tih prijevoznika kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

    (90)

    Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici nastali zbog nepoštovanja relevantnih međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija će možda morati poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

    (91)

    Uredbu (EZ) br. 474/2006 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

    (92)

    U člancima 5. i 6. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 prepoznaje se potreba za brzim, a prema potrebi i hitnim donošenjem odluka, s obzirom na moguće posljedice za sigurnost. Kako bi se zaštitili osjetljivi podaci i građani na putovanju, nužno je da se svaka odluka povezana s ažuriranjem popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana ili ograničenje letenja unutar Unije objavi i stupi na snagu odmah nakon donošenja.

    (93)

    Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora za sigurnost zračnog prometa uspostavljenog člankom 15. Uredbe (EZ) br. 2111/2005,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Uredba (EZ) br. 474/2006 mijenja se kako slijedi:

    1.

    Prilog A zamjenjuje se tekstom iz Priloga I. ovoj Uredbi;

    2.

    Prilog B zamjenjuje se tekstom iz Priloga II. ovoj Uredbi.

    Članak 2.

    Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 29. studenoga 2023.

    Za Komisiju,

    u ime predsjednice,

    Adina VĂLEAN

    Članica Komisije


    (1)   SL L 344, 27.12.2005., str. 15.

    (2)  Uredba Komisije (EZ) br. 474/2006 od 22. ožujka 2006. o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 14.).

    (3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/660 оd 2. prosinca 2022. o utvrđivanju detaljnih pravila za popis zračnih prijevoznika kojima je zabranjeno letenje unutar Unije ili na koje se primjenjuju ograničenja letenja unutar Unije iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 473/2006 o utvrđivanju provedbenih pravila za popis Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 83, 22.3.2023., str. 47.).

    (4)  Uredba Komisije (EU) br. 452/2014 od 29. travnja 2014. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama operatora iz trećih zemalja u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 133, 6.5.2014., str. 12.).

    (5)  Uredba Komisije (EU) br. 965/2012 od 5. listopada 2012. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 296, 25.10.2012., str. 1.).

    (6)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/736 оd 2. lipnja 2020. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika kojima je letenje u Uniji zabranjeno ili ograničeno (SL L 172, 3.6.2020., str. 7.).

    (7)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/2322 od 10. prosinca 2015. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 328, 12.12.2015., str. 67.).

    (8)  Uredba (EU) 2018/1139 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2018. o zajedničkim pravilima u području civilnog zrakoplovstva i osnivanju Agencije Europske unije za sigurnost zračnog prometa i izmjeni uredbi (EZ) br. 2111/2005, (EZ) br. 1008/2008, (EU) br. 996/2010, (EU) br. 376/2014 i direktiva 2014/30/EU i 2014/53/EU Europskog parlamenta i Vijeća te stavljanju izvan snage uredbi (EZ) br. 552/2004 i (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća i Uredbe Vijeća (EEZ) br. 3922/91 (SL L 212, 22.8.2018., str. 1.).

    (9)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/2214 od 8. prosinca 2016. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije (SL L 334, 9.12.2016., str. 6.).

    (10)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 1264/2013 оd 3. prosinca 2013. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 326, 6.12.2013., str. 7.).

    (11)  Uredba Komisije (EZ) br. 235/2007 оd 5. ožujka 2007. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 66, 6.3.2007., str. 3.).

    (12)  Uredba Komisije (EZ) br. 1400/2007 оd 28. studenoga 2007. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 o uspostavi popisa Zajednice koji sadrži zračne prijevoznike na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 311, 29.11.2007., str. 12.).

    (13)  Uredba Komisije (EZ) br. 473/2006 od 22. ožujka 2006. o utvrđivanju provedbenih pravila za popis Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 8.).


    PRILOG I.

    „PRILOG A

    POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDI ZABRANA LETENJA U UNIJI, S IZNIMKAMA (1)

    Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

    Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika (‚AOC’) ili broj operativne licencije

    ICAO troslovna oznaka

    Država zračnog prijevoznika

    AIR ZIMBABWE (PVT)

    177/04

    AZW

    Zimbabve

    AVIOR AIRLINES

    ROI-RNR-011

    ROI

    Venezuela

    BLUE WING AIRLINES

    SRBWA-01/2002

    BWI

    Surinam

    IRAN ASEMAN AIRLINES

    FS-102

    IRC

    Iran

    FLY BAGHDAD

    007

    FBA

    Irak

    IRAQI AIRWAYS

    001

    IAW

    Irak

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala afganistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Afganistan

    ARIANA AFGHAN AIRLINES

    AOC 009

    AFG

    Afganistan

    KAM AIR

    AOC 001

    KMF

    Afganistan

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala angolska tijela nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika TAAG Angola Airlines i Heli Malongo, među ostalim

     

     

    Angola

    AEROJET

    AO-008/11-07/17 TEJ

    TEJ

    Angola

    GUICANGO

    AO-009/11-06/17 YYY

    Nepoznata

    Angola

    AIR JET

    AO-006/11-08/18 MBC

    MBC

    Angola

    BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

    AO-015/15-06/17YYY

    Nepoznata

    Angola

    HELIANG

    AO 007/11-08/18 YYY

    Nepoznata

    Angola

    SJL

    AO-014/13-08/18YYY

    Nepoznata

    Angola

    SONAIR

    AO-002/11-08/17 SOR

    SOR

    Angola

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala armenska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Armenija

    AIR DILIJANS

    AM AOC 065

    NGT

    Armenija

    ARMENIAN AIRLINES

    AM AOC 076

    AAG

    Armenija

    ARMENIA AIRWAYS

    AM AOC 063

    AMW

    Armenija

    ARMENIAN HELICOPTERS

    AM AOC 067

    KAV

    Armenija

    FLY ARNA

    AM AOC 075

    ACY

    Armenija

    FLYONE ARMENIA

    AM AOC 074

    FIE

    Armenija

    NOVAIR

    AM AOC 071

    NAI

    Armenija

    SHIRAK AVIA

    AM AOC 072

    SHS

    Armenija

    SKYBALL

    AM AOC 073

    Nije primjenjivo

    Armenija

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Konga (Brazzaville) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Kongo (Brazzaville)

    CANADIAN AIRWAYS CONGO

    CG-CTA 006

    TWC

    Kongo (Brazzaville)

    EQUAFLIGHT SERVICES

    CG-CTA 002

    EKA

    Kongo (Brazzaville)

    EQUAJET

    RAC06-007

    EKJ

    Kongo (Brazzaville)

    TRANS AIR CONGO

    CG-CTA 001

    TSG

    Kongo (Brazzaville)

    SOCIETE NOUVELLE AIR CONGO

    CG-CTA 004

    Nepoznata

    Kongo (Brazzaville)

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Demokratske Republike Konga (DRK) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    AB BUSINESS

    AAC/DG/OPS-09/14

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    AIR FAST CONGO

    AAC/DG/OPS-09/03

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    AIR KASAI

    AAC/DG/OPS-09/11

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    AIR KATANGA

    AAC/DG/OPS-09/08

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    BUSY BEE CONGO

    AAC/DG/OPS-09/04

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

    AAC/DG/OPS-09/02

    DBP

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    CONGO AIRWAYS

    AAC/DG/OPS-09/01

    COG

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    GOMA EXPRESS

    AAC/DG/OPS-09/13

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    KIN AVIA

    AAC/DG/OPS-09/10

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    MALU AVIATION

    AAC/DG/OPS-09/05

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    SERVE AIR CARGO

    AAC/DG/OPS-09/07

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    SWALA AVIATION

    AAC/DG/OPS-09/06

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    TRACEP CONGO AVIATION

    AAC/DG/OPS-09/15

    Nepoznata

    Demokratska Republika Kongo (DR Kongo)

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Džibutija nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Džibuti

    DAALLO AIRLINES

    Nepoznata

    DAO

    Džibuti

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Ekvatorske Gvineje nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Ekvatorska Gvineja

    CEIBA INTERCONTINENTAL

    2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

    CEL

    Ekvatorska Gvineja

    CRONOS AIRLINES

    2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

    Nepoznata

    Ekvatorska Gvineja

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala eritrejska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Eritreja

    ERITREAN AIRLINES

    AOC br. 004

    ERT

    Eritreja

    NASAIR ERITREA

    AOC br. 005

    NAS

    Eritreja

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala kirgistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Kirgistan

    AERO NOMAD AIRLINES

    57

    ANK

    Kirgistan

    AEROSTAN

    08

    BSC

    Kirgistan

    AIR COMPANY AIR KG

    50

    KGC

    Kirgistan

    AIRCOMPANY MOALEM AVIATION

    56

    AMA

    Kirgistan

    AVIA TRAFFIC COMPANY

    23

    AVJ

    Kirgistan

    CENTRAL ASIAN AVIATION SERVICES

    58

    KAS

    Kirgistan

    FLYSKY AIRLINES

    53

    FSQ

    Kirgistan

    GLOBAL 8 AIRLINES

    59

    Nepoznata

    Kirgistan

    HELI SKY

    47

    HAC

    Kirgistan

    KAP.KG AIRCOMPANY

    52

    KGS

    Kirgistan

    MAC.KG AIRLINES

    61

    MSK

    Kirgistan

    SAPSAN AIRLINE

    54

    KGB

    Kirgistan

    SKY JET

    60

    SJL

    Kirgistan

    SKY KG AIRLINES

    41

    KGK

    Kirgistan

    TRANS CARAVAN KG

    55

    TCK

    Kirgistan

    TEZ JET

    46

    TEZ

    Kirgistan

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala liberijska tijela nadležna za regulatorni nadzor.

     

     

    Liberija

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala libijska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Libija

    AFRIQIYAH AIRWAYS

    007/01

    AAW

    Libija

    AIR LIBYA

    004/01

    TLR

    Libija

    AL MAHA AVIATION

    030/18

    Nepoznata

    Libija

    BERNIQ AIRWAYS

    032/21

    BNL

    Libija

    BURAQ AIR

    002/01

    BRQ

    Libija

    GLOBAL AIR TRANSPORT

    008/05

    GAK

    Libija

    HALA AIRLINES

    033/21

    HTP

    Libija

    LIBYAN AIRLINES

    001/01

    LAA

    Libija

    LIBYAN WINGS AIRLINES

    029/15

    LWA

    Libija

    PETRO AIR

    025/08

    PEO

    Libija

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala nepalska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Nepal

    AIR DYNASTY HELI. S.

    035/2001

    Nepoznata

    Nepal

    ALTITUDE AIR

    085/2016

    Nepoznata

    Nepal

    BUDDHA AIR

    014/1996

    BHA

    Nepal

    FISHTAIL AIR

    017/2001

    Nepoznata

    Nepal

    SUMMIT AIR

    064/2010

    Nepoznata

    Nepal

    HELI EVEREST

    086/2016

    Nepoznata

    Nepal

    HIMALAYA AIRLINES

    084/2015

    HIM

    Nepal

    KAILASH HELICOPTER SERVICES

    087/2018

    Nepoznata

    Nepal

    MAKALU AIR

    057 A/2009

    Nepoznata

    Nepal

    MANANG AIR PVT

    082/2014

    Nepoznata

    Nepal

    MOUNTAIN HELICOPTERS

    055/2009

    Nepoznata

    Nepal

    PRABHU HELICOPTERS

    081/2013

    Nepoznata

    Nepal

    NEPAL AIRLINES CORPORATION

    003/2000

    RNA

    Nepal

    SAURYA AIRLINES

    083/2014

    Nepoznata

    Nepal

    SHREE AIRLINES

    030/2002

    SHA

    Nepal

    SIMRIK AIR

    034/2000

    Nepoznata

    Nepal

    SIMRIK AIRLINES

    052/2009

    RMK

    Nepal

    SITA AIR

    033/2000

    Nepoznata

    Nepal

    TARA AIR

    053/2009

    Nepoznata

    Nepal

    YETI AIRLINES

    037/2004

    NYT

    Nepal

    Sljedeći zračni prijevoznici koje su certificirala ruska tijela nadležna za regulatorni nadzor.

     

     

    Rusija

    AURORA AIRLINES

    486

    SHU

    Rusija

    AVIACOMPANY ‚AVIASTAR-TU’ CO. LTD

    458

    TUP

    Rusija

    IZHAVIA

    479

    IZA

    Rusija

    JOINT STOCK COMPANY ‚AIR COMPANY ‚YAKUTIA’

    464

    SYL

    Rusija

    JOINT STOCK COMPANY ‚RUSJET’

    498

    RSJ

    Rusija

    JOINT STOCK COMPANY ‚UVT AERO’

    567

    UVT

    Rusija

    JOINT STOCK COMPANY SIBERIA AIRLINES

    31

    SBI

    Rusija

    JOINT STOCK COMPANY SMARTAVIA AIRLINES

    466

    AUL

    Rusija

    JOINT-STOCK COMPANY ‚IRAERO’ AIRLINES

    480

    IAE

    Rusija

    JOINT-STOCK COMPANY ‚URAL AIRLINES’

    18

    SVR

    Rusija

    JOINT–STOCK COMPANY ALROSA AIR COMPANY

    230

    DRU

    Rusija

    JOINT-STOCK COMPANY NORDSTAR AIRLINES

    452

    TYA

    Rusija

    JS AVIATION COMPANY ‚RUSLINE’

    225

    RLU

    Rusija

    JSC YAMAL AIRLINES

    142

    LLM

    Rusija

    LLC ‚NORD WIND’

    516

    NWS

    Rusija

    LLC ‚AIRCOMPANY IKAR’

    36

    KAR

    Rusija

    LTD. I FLY

    533

    RSY

    Rusija

    POBEDA AIRLINES LIMITED LIABILITY COMPANY

    562

    PBD

    Rusija

    PUBLIC JOINT STOCK COMPANY ‚AEROFLOT - RUSSIAN AIRLINES’

    1

    AFL

    Rusija

    ROSSIYA AIRLINES, JOINT STOCK COMPANY

    2

    SDM

    Rusija

    SKOL AIRLINE LLC

    228

    CDV

    Rusija

    UTAIR AVIATION, JOINT-STOCK COMPANY

    6

    UTA

    Rusija

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Svetog Tome i Prinsipa nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Sveti Toma i Prinsipe

    AFRICA’S CONNECTION

    10/AOC/2008

    ACH

    Sveti Toma i Prinsipe

    STP AIRWAYS

    03/AOC/2006

    STP

    Sveti Toma i Prinsipe

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Sijere Leonea nadležna za regulatorni nadzor.

     

     

    Sijera Leone

    Svi zračni prijevoznici koje su certificirala sudanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

     

     

    Sudan

    ALFA AIRLINES

    54

    AAJ

    Sudan

    BADR AIRLINES

    35

    BDR

    Sudan

    BLUE BIRD AVIATION

    11

    BLB

    Sudan

    ELDINDER AVIATION

    8

    DND

    Sudan

    GREEN FLAG AVIATION

    17

    GNF

    Sudan

    HELEJETIC AIR

    57

    HJT

    Sudan

    KATA AIR TRANSPORT

    9

    KTV

    Sudan

    KUSH AVIATION CO.

    60

    KUH

    Sudan

    NOVA AIRWAYS

    46

    NOV

    Sudan

    SUDAN AIRWAYS CO.

    1

    SUD

    Sudan

    SUN AIR

    51

    SNR

    Sudan

    TARCO AIR

    56

    TRQ

    Sudan


    (1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u ovom prilogu može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.


    PRILOG II.

    „PRILOG B

    POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDE OGRANIČENJA LETENJA U UNIJI (1)

    Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

    Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”)

    ICAO troslovna oznaka

    Država zračnog prijevoznika

    Tip zrakoplova za koji vrijede ograničenja

    Registarske oznake i, ako su poznati, tvornički serijski brojevi zrakoplova za koje vrijede ograničenja

    Država registracije

    IRAN AIR

    IR.AOC.100

    IRA

    Iran

    Svi zrakoplovi tipa Fokker F100 i tipa Boeing B747

    Zrakoplovi tipa Fokker F100, kako je navedeno u AOC-u; zrakoplovi tipa Boeing B747, kako je navedeno u AOC-u

    Iran

    AIR KORYO

    GAC-AOC/KOR-01

    KOR

    Sjeverna Koreja

    Cjelokupna flota, osim: 2 zrakoplova tipa TU-204

    Cjelokupna flota, osim: P-632, P-633

    Sjeverna Koreja


    (1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u ovom prilogu može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2691/oj

    ISSN 1977-0847 (electronic edition)


    Top