Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D0117

    Provedbena odluka Komisije (EU) 2023/117 оd 13. siječnja 2023. o zahtjevima u pogledu razine usluga za aktivnosti koje treba provoditi agencija eu-LISA u vezi sa sustavom e-CODEX (Tekst značajan za EGP)

    C/2023/197

    SL L 15, 17.1.2023, p. 17–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/117/oj

    17.1.2023   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 15/17


    PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2023/117

    оd 13. siječnja 2023.

    o zahtjevima u pogledu razine usluga za aktivnosti koje treba provoditi agencija eu-LISA u vezi sa sustavom e-CODEX

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2022. o računalnom sustavu za prekograničnu elektroničku razmjenu podataka u području pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima (sustav e-CODEX) i izmjeni Uredbe (EU) 2018/1726 (1), a posebno njezin članak 6. stavak 1. točku (b),

    budući da:

    (1)

    Potrebno je utvrditi zahtjeve u pogledu razine usluga za aktivnosti koje treba provoditi agencija eu-LISA u odnosu na sustav e-CODEX te druge potrebne tehničke specifikacije za te aktivnosti, uključujući broj korespondenata za e-CODEX.

    (2)

    Zahtjevi u pogledu razine usluga za aktivnosti koje treba provoditi agencija eu-LISA u pogledu sustava e-CODEX trebali bi obuhvaćati zadaće utvrđene u Uredbi (EU) 2022/850.

    (3)

    Korespondent za e-CODEX fizička je osoba koju je imenovala država članica ili Komisija i koja može zatražiti i primiti tehničku potporu agencije eu-LISA u vezi sa svim komponentama sustava e-CODEX.

    (4)

    Broj korespondenata za e-CODEX u državama članicama i u Komisiji trebalo bi utvrditi razmjerno broju odobrenih pristupnih točaka e-CODEX-a i broju digitalnih postupovnih standarda koje one primjenjuju.

    (5)

    U skladu s člancima 1. i 2. Protokola br. 22 o stajalištu Danske, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije, Danska nije sudjelovala u donošenju Uredbe (EU) 2022/850, pa ova Odluka za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje.

    (6)

    U skladu s člancima 1. i 2. te člankom 4.a stavkom 1. Protokola br. 21 o stajalištu Ujedinjene Kraljevine i Irske s obzirom na područje slobode, sigurnosti i pravde, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije, i ne dovodeći u pitanje članak 4. navedenog protokola, Irska nije sudjelovala u donošenju Uredbe (EU) 2022/850, pa ova Odluka za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje.

    (7)

    Provedeno je savjetovanje s Europskim nadzornikom za zaštitu podataka u skladu s člankom 42. stavkom 1. Uredbe (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (2) te je on dao mišljenje 24. studenoga 2022.

    (8)

    Mjere predviđene u ovoj Odluci u skladu su s mišljenjem Odbora osnovanog člankom 19. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/850,

    DONIJELA JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Zahtjevi za razinu usluge za aktivnosti iz članka 7. Uredbe (EU) 2022/850 koje treba provoditi agencija eu-LISA i druge potrebne tehničke specifikacije za te aktivnosti utvrđeni su u Prilogu ovoj Odluci.

    Članak 2.

    Broj korespondenata za e-CODEX iz članka 6. stavka 1. točke (b) Uredbe (EU) 2022/850 utvrđen je u Prilogu ovoj Odluci.

    Članak 3.

    Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Sastavljeno u Bruxellesu 13. siječnja 2023.

    Za Komisiju

    Predsjednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  SL L 150, 1.6.2022., str. 1.

    (2)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).


    PRILOG

    Zahtjevi u pogledu razine usluga za aktivnosti koje treba provoditi agencija eu-LISA u vezi sa sustavom e-CODEX

    1.   UVOD

    U ovom se Prilogu utvrđuju zahtjevi za razinu usluga za aktivnosti iz članka 7. Uredbe (EU) 2022/850 (1) koje treba provoditi agencija eu-LISA i druge potrebne tehničke specifikacije za te aktivnosti, uključujući broj korespondenata za e-CODEX.

    Cilj svih aktivnosti u tom pogledu je zajamčiti pružanje troškovno učinkovitih visokokvalitetnih usluga potrebnih za osiguravanje dugoročne održivosti sustava e-CODEX i upravljanje njime.

    U tu se svrhu u ovom Prilogu utvrđuju pokazatelji koji se koriste za mjerenje kvalitete pruženih usluga i minimalne ciljne razine koje treba postići.

    U ovom se Prilogu utvrđuje i broj korespondenata za e-CODEX koji imaju pravo zatražiti i primiti tehničku potporu agencije eu-LISA.

    2.   DEFINICIJE

    2.1

    Primjenjuju se definicije i sastav sustava e-CODEX utvrđeni u člancima 3. i 5. Uredbe (EU) 2022/850 i Prilogu toj uredbi.

    2.2

    Za potrebe ovog Priloga primjenjuju se i sljedeće definicije:

    (a)

    „podržani paket e-CODEX-a” znači kombinacija verzija poveznika i pristupnika koju je eu-LISA testirala i preporučila za pravilno funkcioniranje pristupne točke;

    (b)

    „radni dani” znači uobičajeni radni dani za europske institucije, agencije i tijela, isključujući državne praznike, kako je utvrđeno za svaku kalendarsku godinu u skladu s člankom 61. Pravilnika o osoblju za dužnosnike Europske unije i Uvjeta zaposlenja ostalih službenika Unije, utvrđenih u Uredbi Vijeća (EEZ, Euratom, EZUČ) br. 259/68 (2);

    (c)

    „radno vrijeme” znači radno vrijeme u radnim danima od 09:00 do 17:00 (istočnoeuropsko vrijeme/istočnoeuropsko ljetno računanje vremena);

    (d)

    „ITSM” ili „upravljanje IT uslugama” znači aktivnosti koje provodi agencija eu-LISA kako bi dizajnirala, izgradila, isporučila, vodila i kontrolirala usluge informacijske tehnologije (IT);

    (e)

    „plan kontinuiteta rada” znači proces uspostave sustava prevencije potencijalnih prijetnji e-CODEX-u i oporavka od njih. Osim prevencije, cilj je plana kontinuiteta rada omogućiti nastavak rada prije i tijekom incidenta;

    (f)

    „postupak upravljanja potražnjom” znači postupak čiji je cilj osigurati da se zahtjevi za promjenu evidentiraju, procjenjuju i, ako su odobreni, pretvaraju u zahtjeve za daljnje postupanje s kontroliranim proizvodom, programom ili postupkom upravljanja projektima u agenciji eu-LISA;

    (g)

    „postupak upravljanja operativnim promjenama” znači postupak čiji je cilj olakšati realizaciju operativnih tehničkih promjena na kontroliran način i uz ograničene i prihvatljive rizike, maksimalno povećavajući dodanu vrijednost, a smanjujući ili izbjegavajući poremećaje i udvostručivanje rada;

    (h)

    „izdanje” znači skup novih i/ili ažuriranih promjena koje su prethodno ispitane i odobrene;

    (i)

    „postupak upravljanja izdanjem” znači postupak čiji je cilj osigurati strukturiran način isporuke novih izdanja, koji obuhvaća definiciju i dogovor o planovima izdanja i uvođenja i osigurava da se svaki paket izdanja sastoji od skupa povezanih komponenti opreme i usluga koje su međusobno kompatibilne.

    3.   ZADAĆE AGENCIJE eu-LISA

    3.1   Zadaće agencije eu-LISA na temelju članka 7. stavka 1. Uredbe (EU) 2022/850

    3.1.1

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (a) Uredbe (EU) 2022/850 (razvoj, održavanje, popravljanje pogrešaka i ažuriranje, među ostalim u odnosu na sigurnost, softverske proizvode i drugu opremu i njihovo distribuiranje subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a), agencija eu-LISA odgovorna je za sve aspekte životnog ciklusa razvoja softvera povezane s razvojem i održavanjem komponenata e-CODEX-a.

    Agencija eu-LISA vodi repozitorij u kojem su artefakti komponenata e-CODEX-a pohranjeni i dostupni subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a. Komponente sustava e-CODEX obuhvaćene javnom licencijom Europske unije javno su dostupne.

    3.1.2

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (b) Uredbe (EU) 2022/850 (izrada, vođenje i ažuriranje dokumentacije koja se odnosi na sastavnice sustava e-CODEX, njegove prateće softverske proizvode i drugu prateću opremu, te distribuiranje te dokumentacije subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a), izdana dokumentacija stavlja se na raspolaganje subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a u repozitoriju koji osigurava agencija eu-LISA. Agencija eu-LISA utvrđuje odgovarajući postupak upravljanja izdanjima.

    3.1.3

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (c) Uredbe (EU) 2022/850 (razvoj, održavanje i ažuriranje konfiguracijske datoteke koja sadržava taksativan popis odobrenih pristupnih točaka e-CODEX-a, uključujući digitalne postupovne standarde koje svaka od tih odobrenih pristupnih točaka e-CODEX-a primjenjuje, te njezino distribuiranje subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a), zbog kritičnosti usluge konfiguracijske datoteke eu-LISA razvija i održava alat za upravljanje konfiguracijom u skladu sa zahtjevima u pogledu dostupnosti utvrđenima u nastavku. Taj je alat softverski proizvod koji se upotrebljava za pomoć u obavljanju zadaće iz članka 7. stavka 1.

    3.1.4

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (d) Uredbe (EU) 2022/850 (uvođenje tehničkih izmjena i dodavanje novih značajki, što se objavljuje u obliku novih verzija softvera, u sustav e-CODEX kako bi se odgovorilo na nove zahtjeve, kao što su zahtjevi koji proizlaze iz provedbenih akata iz članka 6. stavka 2., ili ako ih je zatražila savjetodavna skupina za e-CODEX), nove verzije softvera imaju oblik izdanja. Kako bi odgovorila na nove poslovne i tehničke zahtjeve, agencija eu-LISA odgovorna je za kontinuirani razvoj komponenata softvera koje čine sustav e-CODEX.

    Nakon što uzme u obzir mišljenje savjetodavne skupine za e-CODEX Upravni odbor agencije eu-LISA uvodi postupak agencije eu-LISA za upravljanje potražnjom i postupak upravljanja operativnim promjenama.

    3.1.5

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (e) Uredbe (EU) 2022/850 (potpora aktivnostima testiranja i koordinacija tih aktivnosti, među ostalim i povezivanje, što uključuje odobrene pristupne točke e-CODEX-a), agencija eu-LISA pruža podršku za aktivnosti testiranja koje uključuju odobrene pristupne točke e-CODEX-a i koordinira ih. U tom pogledu agencija eu-LISA utvrđuje smjernice, planove testiranja, scenarije ispitivanja i slučajeve testiranja te izrađuje izvješća o testiranju/sukladnosti.

    3.1.6

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (f) Uredbe (EU) 2022/850 (pružanje tehničke podrške korespondentima za e-CODEX u vezi sa sustavom e-CODEX), agencija eu-LISA pruža tehničku podršku korespondentima za e-CODEX u vezi sa sustavom e-CODEX. U tu svrhu agencija eu-LISA osigurava dostupnost resursa tijekom radnog vremena kako bi se korespondentima za e-CODEX osigurala jedinstvena kontaktna točka za tehničku podršku, među ostalim za pristupnik (usluga službe za pomoć). Agencija eu-LISA u okviru podržanog paketa e-CODEX-a prati zahtjeve za pristupnik u mjeri u kojoj se oni odnose na njegovo pravilno funkcioniranje s poveznikom.

    Tehnička podrška pruža se u skladu s priručnikom za rad e-CODEX-a.

    Pri obradi zahtjeva za tehničku potporu i incidenata agencija eu-LISA pruža podršku u opsegu svoje nadležnosti i najbolje što može, osim ako su zahtjevi i incidenti povezani isključivo s okolnostima specifičnima za infrastrukturu subjekata koji upravljaju odobrenom pristupnom točkom e-CODEX-a.

    3.1.7

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (g) Uredbe (EU) 2022/850 (razvoj, uvođenje, održavanje i ažuriranje digitalnih postupovnih standarda te njihovo distribuiranje subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a), agencija eu-LISA odgovorna je za razvoj, održavanje, ažuriranje i uvođenje digitalnih postupovnih standarda donesenih na temelju provedbenih akata predviđenih Uredbom (EU) 2022/850 (njezinim člankom 6. stavkom 2.) ili drugih pravnih akata Unije u području pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima ili akata koje je pripremila savjetodavna skupina za e-CODEX (članak 12. stavak 2. točka (b) Uredbe (EU) 2022/850).

    Agencija eu-LISA odgovorna je za organizaciju uvođenja novih i/ili ažuriranih digitalnih postupovnih standarda njihovim distribuiranjem relevantnim subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a.

    3.1.8

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (h) Uredbe (EU) 2022/850 (objava, na svojim internetskim stranicama, popisa odobrenih pristupnih točaka e-CODEX-a o kojima je obaviještena te digitalnih postupovnih standarda koje svaka od tih odobrenih pristupnih točaka e-CODEX-a primjenjuje), na popisu koji se objavljuje na posebnim internetskim stranicama agencije eu-LISA za e-CODEX navodi se naziv subjekata koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama.

    3.1.9

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (i) Uredbe (EU) 2022/850 (odgovaranje na zahtjeve za tehničke savjete i podršku koje su dostavile službe Komisije u kontekstu izrade provedbenih akata iz članka 6. stavka 2.), agencija eu-LISA pruža tehničku pomoć i stručno znanje Komisiji u izradi novih digitalnih postupovnih standarda, konkretno pripremu tehničkog znanja i dokaza te pomoć tijekom cijelog postupka do donošenja provedbenih akata, uključujući sudjelovanje na sastancima.

    3.1.10

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (j) Uredbe (EU) 2022/850 (evaluacija potrebe za novim digitalnim postupovnim standardima te njihova procjena i priprema, što uključuje organiziranje i održavanje radionica za korespondente za e-CODEX), agencija eu-LISA ocjenjuje potrebu za novim digitalnim postupovnim standardima te ih procjenjuje i priprema. Ta je zadaća posebno povjerena savjetodavnoj skupini za e-CODEX (članak 12. stavak 2. točka (b) te uredbe). Organizacija i održavanje radionica s korespondentima za e-CODEX koriste se kao jedan od alata u evaluaciji.

    3.1.11

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (k) Uredbe (EU) 2022/850 (razvoj, održavanje i ažuriranje temeljnog rječnika e-pravosuđa EU-a na kojem se temelje digitalni postupovni standardi), agencija eu-LISA razvija, održava i ažurira temeljni rječnik e-pravosuđa EU-a na kojem se temelje digitalni postupovni standardi. U tom se pogledu temeljni rječnik e-pravosuđa EU-a održava u okviru postupka upravljanja potražnjom i pohranjuje kao dio baze podataka koju osigurava i udomljuje agencija eu-LISA.

    3.1.12

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (l) Uredbe (EU) 2022/850, agencija eu-LISA odgovorna je za izradu i distribuiranje sigurnosnih operativnih standarda, kako je predviđeno u članku 11. Uredbe (EU) 2022/850.

    3.1.13

    U pogledu članka 7. stavka 1. točke (m) Uredbe (EU) 2022/850 (pružanje osposobljavanja, među ostalim i svim relevantnim dionicima, o tehničkoj upotrebi sustava e-CODEX u skladu s Uredbom (EU) 2018/1726 (3), što uključuje i osiguravanje materijala za osposobljavanje dostupnih na internetu), agencija eu-LISA izdaje plan osposobljavanja za sustav e-CODEX na temelju analize potreba dionika.

    3.2   Zadaće agencije eu-LISA na temelju članka 7. stavka 2. Uredbe (EU) 2022/850

    3.2.1

    U pogledu članka 7. stavka 2. točke (a) Uredbe (EU) 2022/850 (osiguravanje i održavanje hardverske i softverske informacijske infrastrukture koja je potrebna za obavljanje njezinih zadaća te upravljanje njome u tehničkim centrima agencije eu-LISA), agencija eu-LISA osigurava i održava svu potrebnu hardversku i softversku IT infrastrukturu u svojim tehničkim pogonima koja je potrebna za izvršavanje zadaća agencije eu-LISA u pogledu sustava e-CODEX te upravlja njome. Agencija eu-LISA ažurira svoje relevantne postupke, uključujući plan kontinuiteta rada, kako bi obuhvatili sve komponente sustava e-CODEX.

    3.2.2

    U pogledu članka 7. stavka 2. točke (b) Uredbe (EU) 2022/850 (osiguravanje središnje platforme za testiranje, upravljanje njome i njezino održavanje, uz istodobno osiguravanje cjelovitosti i dostupnosti ostatka sustava e-CODEX), agencija eu-LISA u skladu sa zahtjevima u pogledu dostupnosti utvrđenima u nastavku osigurava i održava središnju platformu za testiranje e-CODEX-a (CTP) i upravlja njome. Održavanje koje se odnosi na aktivnosti testiranja koje se izvodi na CTP-u ne smije negativno utjecati na integritet i dostupnost drugih dijelova sustava e-CODEX.

    3.2.3

    U pogledu članka 7. stavka 2. točke (c) Uredbe (EU) 2022/850 (informiranje javnosti o sustavu e-CODEX s pomoću skupa opsežnih komunikacijskih kanala, uključujući internetske stranice ili platforme društvenih medija), agencija eu-LISA odgovorna je za informiranje javnosti o sustavu e-CODEX i svim bitnim događajima. To se postiže upotrebom niza opsežnih komunikacijskih kanala, uključujući internetske stranice i/ili platforme društvenih medija. U skladu s člankom 12. stavkom 2. točkom (c) Uredbe (EU) 2022/850 pri utvrđivanju i obavljanju svojih aktivnosti u tom pogledu agencija eu-LISA uzima u obzir informacije dobivene od savjetodavne skupine za e-CODEX.

    3.2.4

    U pogledu članka 7. stavka 2. točke (d) Uredbe (EU) 2022/850, agencija eu-LISA odgovorna je za pripremu, ažuriranje i internetsku distribuciju netehničkih informacija o sustavu e-CODEX i aktivnostima koje provodi.

    4.   ULOGA AGENCIJE eu-LISA U POGLEDU PRISTUPNIKA

    Za potrebe članka 7. stavka 3. Uredbe (EU) 2022/850 agencija eu-LISA na temelju pojedinačnih zahtjeva osigurava dostupnost resursa tijekom radnog vremena kako bi korespondentima za e-CODEX osigurala jedinstvenu kontaktnu točku za tehničku podršku, među ostalim i za pristupnik.

    U skladu s člankom 7. stavkom 1. Uredbe (EU) 2022/850 agencija eu-LISA odgovorna je za komponente sustava e-CODEX, osim za pristupnik, koji se trenutačno temelji na sastavnici poznatoj kao „e-dostava”, koju održava Komisija i koja se pruža na međusektorskoj osnovi. Agencija eu-LISA preuzima punu odgovornost za upravljanje poveznikom i digitalnim postupovnim standardima od subjekta koji upravlja sustavom e-CODEX. S obzirom na to da su pristupnik i poveznik sastavni dijelovi sustava e-CODEX, agencija eu-LISA trebala bi osigurati da je poveznik kompatibilan s najnovijom verzijom pristupnika.

    U okviru podržanog paketa e-CODEX-a agencija eu-LISA obrađuje probleme povezane s pristupnikom u mjeri u kojoj se to odnosi na njihovo pravilno funkcioniranje s poveznikom.

    Kad je riječ o pitanjima tehničke podrške u okviru podržanog paketa e-CODEX-a, koja se odnose na pristupnik i koja služba za usluge agencije eu-LISA ne može sama riješiti, agencija eu-LISA povezuje se sa subjektom odgovornim za upravljanje pristupnikom. Taj postupak mora biti transparentan za korespondente za e-CODEX.

    Iako agencija eu-LISA primjenjuje pristup „najbolje moguće” u njihovu rješavanju, u konačnici to može ovisiti o pomoći aktera odgovornih za pristupnik. Stoga se ciljevi u pogledu zahtjeva za razinu usluga ne primjenjuju u slučajevima u kojima bi agenciji eu-LISA mogla biti potrebna pomoć aktera odgovornih za pristupnik.

     

    Korisnici Komisijine aplikacije e-dostava

    Korisnici izvedbe koja nije izvedba aplikacije e-dostava

    Specifikacije API-ja

    uključeno

    uključeno

    Uvođenje i konfiguracija

    uključeno

    nije uključeno

    Certifikati

    uključeno

    uključeno

    Podrška za testiranje povezivosti

    uključeno

    uključeno

    Podrška za testiranje integracije

    uključeno

    uključeno

    Otklanjanje poteškoća

    uključeno

    nije uključeno

    5.   IZVJEŠĆIVANJE SAVJETODAVNOJ SKUPINI

    Kako bi se Savjetodavnoj skupini omogućilo da prati kako agencija eu-LISA ispunjava zahtjeve u pogledu razine usluga iz članka 12. stavka 2. točke (d) Uredbe (EU) 2022/850, agencija eu-LISA redovito izvješćuje savjetodavnu skupinu za e-CODEX o svim aktivnostima operativnog upravljanja provedenima u vezi sa sustavom e-CODEX. Konkretno, Agencija eu-LISA vodi računa i redovito obavješćuje savjetodavnu skupinu za e-CODEX o sljedećem:

    (a)

    o svim informacijama relevantnima za procjenu usklađenosti sa zahtjevima za razinu usluga utvrđenima u ovoj Provedbenoj odluci;

    (b)

    o vremenskom rasporedu i planiranim artefaktima zahtjeva za promjene i novih izdanja softvera.

    Savjetodavna skupina za e-CODEX utvrđuje točnu strukturu, sadržaj i parametre tog izvješćivanja te njegove točne načine i učestalost.

    6.   PRIRUČNIK ZA RAD e-CODEX-a

    Agencija eu-LISA izdaje priručnik za rad e-CODEX-a, koji je referentni dokument za operativno upravljanje sustavima za korespondente za e-CODEX i službu za usluge agencije eu-LISA. U njemu se opisuju sve moguće interakcije povezane s upravljanjem IT uslugama.

    Priručnik za rad e-CODEX-a, koji će službe agencije eu-LISA za usluge dostaviti svim korespondentima u najnovijoj odobrenoj verziji, dokument je kojem je pristup ograničen na temelju nužnosti pristupa podacima. Korespondenti mogu prosljeđivati priručnik za rad e-CODEX-a drugima samo ako su za to ovlašteni.

    Priručnik za rad e-CODEX-a konkretno sadržava:

    (a)

    komunikacijski pristup i kanale;

    (b)

    zahtjeve za operativno postavljanje s definiranim ciljevima u pogledu usluga i razine usluga;

    (c)

    postupak upravljanja incidentima/postupak eskalacije, uključujući klasifikaciju i određivanje prioriteta;

    (d)

    postupke za upravljanje ispunjavanjem zahtjeva i za tehničku pomoć;

    (e)

    upravljanje održavanjem;

    (f)

    sve primjenjive priloge.

    Upravni odbor agencije eu-LISA donosi priručnik za rad e-CODEX-a nakon što uzme u obzir mišljenje savjetodavne skupine za e-CODEX.

    7.   KORESPONDENTI ZA e-CODEX

    U skladu s člankom 6. stavkom 5. i člankom 8. stavkom 2. Uredbe (EU) 2022/850 države članice i Komisija trebaju odrediti broj korespondenata za e-CODEX razmjerno broju pristupnih točaka e-CODEX-a koje su odobrile i broju digitalnih postupovnih standarda koje te odobrene pristupne točke e-CODEX-a primjenjuju. One agenciji eu-LISA dostavljaju popis korespondenata za e-CODEX i sve njegove izmjene.

    Svaka odobrena pristupna točka e-CODEX-a ima najmanje dva korespondenta za e-CODEX. Odobrenoj pristupnoj točki e-CODEX-a mogu se dodijeliti više od dva korespondenta, uzimajući u obzir broj digitalnih postupovnih standarda koje primjenjuje.

    Upravni odbor agencije eu-LISA na prijedlog Odbora za upravljanje programom e-CODEX svake godine utvrđuje i preispituje ukupan broj korespondenata za e-CODEX i objektivne kriterije koji omogućuju dodjelu više od dva korespondenta odobrenoj pristupnoj točki e-CODEX-a u skladu sa zahtjevima odobrenih pristupnih točaka e-CODEX-a i uzimajući u obzir dostupne resurse agencije eu-LISA.

    U kontekstu praćenja kako agencija eu-LISA ispunjava zahtjeve u pogledu razine usluga na temelju članka 12. stavka 2. točke (d) Uredbe (EU) 2022/850 savjetodavna skupina za e-CODEX prati potrebu za promjenom ukupnog broja korespondenata za e-CODEX.

    8.   USLUGE I CILJNE RAZINE

    8.1   Načela

    Za sigurnu uspostavu odobrene pristupne točke e-CODEX-a i njezin siguran rad odgovorni su subjekti koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a. U tom kontekstu korespondenti za e-CODEX pružaju početnu podršku korisnicima u pogledu uvođenja odobrenih pristupnih točaka e-CODEX-a za koje su odgovorni.

    Agencija eu-LISA pruža tehničku podršku korespondentima za e-CODEX u pogledu odgovaranja i davanja rješenja kako je definirano u priručniku za rad e-CODEX-a.

    Agencija eu-LISA uspostavlja službu za usluge koja služi kao jedinstvena ulazna točka za tehničku podršku. Korespondenti za e-CODEX otvaraju incidente u skladu s priručnikom za rad e-CODEX-a, koje agencija eu-LISA analizira pri njihovu kreiranju. Korespondent za e-CODEX najprije utvrđuje i kategorizira incidente u skladu sa smjernicama iz priručnika za rad. Uz suglasnost relevantnog korespondenta za e-CODEX, eu-LISA može preklasificirati incident.

    S promjenama će se postupati u okviru postupka upravljanja potražnjom. Agencija eu-LISA redovito ih u potpunom i sintetiziranom obliku prosljeđuje subjektima koji upravljaju odobrenim pristupnim točkama e-CODEX-a i savjetodavnoj skupini za e-CODEX.

    Služba za usluge agencije eu-LISA dostupna je tijekom radnog vremena.

    8.2   Komponente u okviru upravljanja IT uslugama:

    (a)

    softver poveznika;

    (b)

    središnja platforma za testiranje;

    (c)

    alat za upravljanje konfiguracijama;

    (d)

    repozitorij za e-CODEX;

    (e)

    digitalni postupovni standardi.

    Za te će se komponente u priručniku za rad navesti povezani ciljevi u pogledu usluga i razine usluga koje bi trebalo ispuniti u okviru upravljanja rješavanjem incidenata i dostupnošću.

    8.3   Dostupnost

    Dostupnost komponenata e-CODEX-a izračunava se tijekom izvještajnog razdoblja koje će se definirati u priručniku za rad e-CODEX-a. Planirana razdoblja nedostupnosti neće se uzeti u obzir pri izračunu dostupnosti.

    Komponenta

    Dostupnost

    Repozitorij

    95  %

    CMT

    98  %

    CTP

    90  %

    Alat za ITSM

    95  %


    (1)  Uredba (EU) 2022/850 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2022. o računalnom sustavu za prekograničnu elektroničku razmjenu podataka u području pravosudne suradnje u građanskim i kaznenim stvarima (sustav e-CODEX) i izmjeni Uredbe (EU) 2018/1726 (SL L 150, 1.6.2022., str. 1.)

    (2)  SL L 56, 4.3.1968., str. 1.

    (3)  Uredba (EU) 2018/1726 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. studenoga 2018. o Agenciji Europske unije za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde (eu-LISA) te izmjeni Uredbe (EZ) br. 1987/2006 i Odluke Vijeća 2007/533/PUP i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1077/2011 (SL L 295, 21.11.2018., str. 99.).


    Top