Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D0117

A Bizottság (EU) 2023/117 végrehajtási határozata (2023. január 13.) Az eu-LISA által végzendő, az e-CODEX-rendszerrel összefüggő tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatási szintre vonatkozó követelményekről (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2023/197

HL L 15., 2023.1.17, p. 17–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/117/oj

2023.1.17.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 15/17


A BIZOTTSÁG (EU) 2023/117 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2023. január 13.)

Az eu-LISA által végzendő, az e-CODEX-rendszerrel összefüggő tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatási szintre vonatkozó követelményekről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén történő, határokon átnyúló elektronikus adatcserére szolgáló számítógépes rendszerről (e-CODEX-rendszer) és az (EU) 2018/1726 rendelet módosításáról szóló, 2022. május 30-i (EU) 2022/850 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésének b) pontjára,

mivel:

(1)

Meg kell határozni az eu-LISA által végzendő, az e-CODEX-rendszerrel összefüggő tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeket, valamint az e tevékenységekhez szükséges egyéb műszaki előírásokat, beleértve az e-CODEX-kapcsolattartók számát is.

(2)

Az eu-LISA által végzendő, az e-CODEX-rendszerrel összefüggő tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeknek ki kell terjedniük az (EU) 2022/850 rendeletben meghatározott feladatokra.

(3)

Az „e-CODEX-kapcsolattartó”: olyan, valamely tagállam vagy a Bizottság által kijelölt természetes személy, aki technikai támogatást kérhet és kaphat az eu-LISA-tól az e-CODEX-rendszer valamennyi komponensével kapcsolatban.

(4)

A tagállamokban és a Bizottságban működő e-CODEX kapcsolattartók számát az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok számával és az általuk alkalmazott digitális eljárási szabványok számával arányosan kell meghatározni.

(5)

Az Európai Unióról szóló szerződéshez és az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez csatolt, Dánia helyzetéről szóló 22. jegyzőkönyv 1. és 2. cikke értelmében Dánia nem vett részt az (EU) 2022/850 rendelet elfogadásában, ezért ez a határozat rá nézve nem kötelező és nem alkalmazandó.

(6)

Az Európai Unióról szóló szerződéshez és az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez csatolt, az Egyesült Királyságnak és Írországnak a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség tekintetében fennálló helyzetéről szóló 21. jegyzőkönyv 1. és 2. cikkével és 4a. cikkének (1) bekezdésével összhangban, az említett jegyzőkönyv 4. cikkének sérelme nélkül, Írország nem vesz részt az (EU) 2022/850 rendelet elfogadásában, ezért ez a határozat rá nézve nem kötelező és nem alkalmazandó.

(7)

Az (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 42. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Bizottság egyeztetett az európai adatvédelmi biztossal, aki 2022. november 24-én véleményt nyilvánított.

(8)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az (EU) 2022/850 rendelet 19. cikkének (1) bekezdésével létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az eu-LISA által végzendő, az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikkében említett tevékenységekkel kapcsolatos, szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeket, valamint az e tevékenységekhez szükséges egyéb műszaki előírásokat e határozat melléklete határozza meg.

2. cikk

Az (EU) 2022/850 rendelet 6. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett e-CODEX-kapcsolattartók számát e határozat melléklete határozza meg.

3. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2023. január 13-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 150., 2022.6.1., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).


MELLÉKLET

Az eu-LISA által végzendő, az e-CODEX-rendszerrel összefüggő tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatási szintre vonatkozó követelmények

1.   BEVEZETÉS

Ez a melléklet meghatározza az eu-LISA által végzendő, az (EU) 2022/850 rendelet (1) 7. cikkében említett tevékenységekkel kapcsolatos, szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeket, valamint az e tevékenységekhez szükséges egyéb műszaki előírásokat, beleértve az e-CODEX-kapcsolattartók számát is.

E tekintetben valamennyi tevékenység célja az e-CODEX-rendszer hosszú távú fenntarthatóságának és irányításának biztosításához szükséges, költséghatékony, magas színvonalú szolgáltatások nyújtásának garantálása.

E melléklet célja, hogy meghatározza a nyújtott szolgáltatások minőségének mérésére szolgáló mutatókat és az elérendő minimális célszinteket.

Ez a melléklet meghatározza azon e-CODEX-kapcsolattartók számát is, akik jogosultak technikai támogatást kérni és kapni az eu-LISA-tól.

2.   FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

2.1.

Az e-CODEX-rendszernek az (EU) 2022/850 rendelet 3. és 5. cikkében és mellékletében szereplő fogalommeghatározásai és felépítése alkalmazandók.

2.2.

E melléklet alkalmazásában az alábbi fogalommeghatározásokat is alkalmazni kell:

a)

„támogatott e-CODEX-csomag rendszere”: a csatlakozó és az átjáró azon verzióinak kombinációja, amelyeket az eu-LISA a hozzáférési pont helyes működése érdekében tesztelt és ajánlott,

b)

„munkanapok”: az európai intézmények, ügynökségek és szervek számára a 259/68/EGK, Euratom, ESZAK tanácsi rendeletben megállapított, az Európai Unió tisztviselőinek személyzeti szabályzata és az Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételek 61. cikke alapján az egyes naptári évekre megállapított rendes munkanapok, a munkaszüneti napok kivételével (2),

c)

„munkaidő”: munkanapokon 9:00 és 17:00 óra közötti munkaidő (EET/EEST),

d)

ITSM vagy „Informatikai Szolgáltatások Irányítása”: az eu-LISA által az informatikai szolgáltatások tervezése, kiépítése, nyújtása, működtetése és ellenőrzése céljából végzett tevékenységek,

e)

„üzletmenet-folytonossági terv”: az e-CODEX-et fenyegető potenciális veszélyek megelőzését és az azok elhárítását szolgáló rendszerek létrehozásának folyamata. Az üzletmenet-folytonossági terv célja a megelőzés mellett, hogy lehetővé tegye a folyamatban lévő műveleteket a katasztrófák esetén foganatosított intézkedések végrehajtása előtt és alatt,

f)

„a kérések kezelésére irányuló eljárás”: olyan folyamat, amelynek célja annak biztosítása, hogy a változtatási kérelmeket rögzítsék, értékeljék, és ha jóváhagyják, követelményekké alakítsák át, hogy azokat az eu-LISA ellenőrzött termék-, program- vagy projektirányítási folyamatával tovább kezeljék,

g)

„operatív változáskezelési eljárás”: olyan folyamat, amelynek célja az operatív technikai változások ellenőrzött módon, korlátozott és elfogadható kockázatokkal történő megvalósításának megkönnyítése, a hozzáadott érték maximalizálása, valamint a fennakadások és az átdolgozás csökkentése vagy elkerülése,

h)

„verziók kibocsátása”: először tesztelt és jóváhagyott új és/vagy frissített változások csoportja,

i)

„verziók kibocsátásának irányítási folyamata”: olyan folyamat, amelynek célja, hogy strukturált módszert biztosítson az új verziók kibocsátására, ez kiterjed a kibocsátási és telepítési tervek meghatározására és az azokról való megállapodásra, valamint annak biztosítására, hogy minden új verziócsomag egymással kompatibilis, kapcsolódó eszközök és szolgáltatási elemek összességéből álljon.

3.   AZ EU-LISA FELADATAI

3.1.   Az eu-LISA (EU) 2022/850 rendelet 7. cikkének (1) bekezdése szerinti feladatai

3.1.1.

Ami az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének a) pontját illeti, (a szoftvertermékek és egyéb eszközök fejlesztése, karbantartása, hibajavításai és frissítései, többek között a biztonsággal kapcsolatban, valamint terjesztésük az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részére), az eu-LISA felel az e-CODEX komponenseinek fejlesztésével és karbantartásával kapcsolatos szoftverfejlesztés életciklus-szempontjaiért.

Az eu-LISA az e-CODEX alkotóelemeinek tárolására szolgáló adattárat tart fenn, amely az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek rendelkezésére áll. Az e-CODEX-rendszernek az európai uniós nyilvános licenc hatálya alá tartozó komponenseit nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenni.

3.1.2.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének b) pontját illetően (az e-CODEX-rendszer alkotóelemeire, a támogató szoftvertermékekre és egyéb eszközökre vonatkozó dokumentáció elkészítése, karbantartása és frissítése, valamint e dokumentációnak az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részére történő terjesztése), a dokumentáció eredményeit az eu-LISA által biztosított adattárban kell hozzáférhetővé tenni az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek számára. Az eu-LISA meghatározza a verziók kibocsátásának megfelelő irányítási folyamatát.

3.1.3.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének c) pontját illetően (az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok kimerítő jellegű felsorolását tartalmazó konfigurációs fájl fejlesztése, karbantartása és frissítése – beleértve azokat a digitális eljárási szabványokat is, amelyeket ezen egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok alkalmaznak –, valamint terjesztése az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részére), a konfigurációs fájlszolgáltatás kritikus jellege miatt az eu-LISA az alább meghatározott rendelkezésreállási követelményekkel összhangban kidolgozza és fenntartja a konfigurációkezelő eszközt. Ez az eszköz a 7. cikk (1) bekezdésében említett feladat ellátásának elősegítésére használt szoftvertermék;

3.1.4.

Ami az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének d) pontját illeti, (technikai változtatások elvégzése, valamint új szoftververziók formájában közzétett új funkciók hozzáadása az e-CODEX-rendszerhez az újonnan felmerülő, például a 6. cikk (2) bekezdésében említett végrehajtási jogi aktusokból fakadó követelmények teljesítése érdekében, vagy adott esetben az e-CODEX tanácsadó csoport kérésére), az új szoftververziók verziók kibocsátásának formáját öltik. Az újonnan felmerülő üzleti és műszaki követelményeknek való megfelelés érdekében az eu-LISA felel az e-CODEX-rendszert alkotó szoftverösszetevők folyamatos fejlesztéséért.

Az eu-LISA igazgatótanácsa – az e-CODEX tanácsadó csoport véleményének figyelembevételét követően – elfogadja az eu-LISA kérések kezelésére irányuló és operatív változáskezelési eljárásait.

3.1.5.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének e) pontját illetően (az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok bevonásával végzett tesztelési tevékenységek támogatása és koordinálása, a hálózati összekapcsoltságot is beleértve), az eu-LISA támogatja és koordinálja az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat érintő tesztelési tevékenységeket. Ezzel összefüggésben az eu-LISA-nak iránymutatásokat, tesztterveket, tesztelési forgatókönyveket és tesztelési eseteket kell meghatároznia, valamint tesztelési/megfelelési jelentéseket készítenie.

3.1.6.

Ami az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének f) pontját illeti (az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos technikai segítségnyújtás az e-CODEX-kapcsolattartók számára), az eu-LISA az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos technikai támogatást nyújt az e-CODEX-kapcsolattartóknak. E célból az eu-LISA munkaidőben folyamatosan erőforrásokat bocsát rendelkezésre annak érdekében, hogy az e-CODEX-kapcsolattartók számára egyablakos ügyintézési pontot biztosítson technikai segítségnyújtás céljából, többek között az átjáró tekintetében is („helpdesk” szolgáltatás). Az eu-LISA egy támogatott e-CODEX-csomagban nyomon követi az átjáró iránti megkereséseket, amennyiben azok a csatlakozóval való helyes működésüket érintik.

A technikai támogatást az e-CODEX üzemeltetői kézikönyvével összhangban kell nyújtani.

A technikai támogatásnyújtás iránti kérelmek és az incidensek kezelése során az eu-LISA-nak a hatásköre és legjobb képességei szerint támogatást kell nyújtania, kivéve, ha a kérelmek és incidensek kizárólag az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontot működtető szervezetek infrastruktúrájának sajátos körülményeihez kapcsolódnak.

3.1.7.

Ami az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének g) pontját illeti (a digitális eljárási szabványok fejlesztése, bevezetése, karbantartása és frissítése, továbbá azok terjesztése az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek részére), az eu-LISA felel az (EU) 2022/850 rendelet (6. cikkének (2) bekezdése), vagy a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területére vonatkozó egyéb uniós jogi aktusok alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusok alapján elfogadott – vagy az (EU) 2022/850 rendelet 12. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerint az e-CODEX tanácsadó csoport által kidolgozott – digitális eljárási szabványok fejlesztéséért, karbantartásáért, frissítéséért és telepítéséért.

Az eu-LISA felel az új és/vagy aktualizált digitális eljárási szabványok telepítésének megszervezéséért azáltal, hogy azokat eljuttatja az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető érintett szervezetekhez.

3.1.8.

Ami az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének h) pontját illeti (a hozzá bejelentett, engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok jegyzékének, valamint azon digitális eljárási szabványoknak a honlapján történő közzététele, amelyeket ezen egyes engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok alkalmaznak), az engedélyezett hozzáférési pontok jegyzékében fel kell tüntetni az azokat működtető szervezetek nevét, és azt közzé kell tenni az eu-LISA erre a célra létrehozott, e-CODEX weboldalán.

3.1.9.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének i) pontját illetően (a 6. cikk (2) bekezdésében említett végrehajtási jogi aktusok előkészítésével összefüggésben a Bizottság szolgálataitól érkező, technikai tanácsadásra és támogatásra irányuló kérelmek megválaszolása), az eu-LISA technikai segítséget és szakértelmet biztosít a Bizottság számára az új digitális eljárási szabványok kidolgozásához, ez magában foglalja különösen a technikai háttér és bizonyítékok elkészítését, valamint az eljárás során a végrehajtási jogi aktusok elfogadásáig tartó segítségnyújtást, ezen belül az üléseken való részvételt is.

3.1.10.

Ami az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének j) pontját illeti (az új digitális eljárási szabványok iránti igény felmérése, továbbá ilyen szabványok értékelése és kidolgozása, többek között az e-CODEX-kapcsolattartóknak szóló műhelytalálkozók szervezése és elősegítése révén), az eu-LISA felméri az új digitális eljárási szabványok szükségességét, értékeli és kidolgozza azokat. Ezzel a feladattal elsősorban az e-CODEX tanácsadó csoportot bízták meg (a rendelet 12. cikke (2) bekezdésének b) pontja). Az értékelés egyik eszközeként az e-CODEX-kapcsolattartókkal való műhelyfoglalkozások szervezését és elősegítését kell alkalmazni.

3.1.11.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének k) pontját illetően (a digitális eljárási szabványok alapjául szolgáló uniós e-igazságügyi alapszókészlet fejlesztése, karbantartása és frissítése), az eu-LISA kidolgozza, fenntartja és frissíti a digitális eljárási szabványok alapjául szolgáló uniós e-igazságügyi alapszókészletet. E tekintetben az uniós e-igazságszolgáltatás alapszókészletét kérések kezelésére irányuló eljárás keretében kell fenntartani, és az eu-LISA által biztosított és tárolt adattár részeként kell tárolni.

3.1.12.

Ami az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének l) pontját illeti, az eu-LISA felel az (EU) 2022/850 rendelet 11. cikkében előírt biztonsági üzemeltetési szabványok fejlesztéséért és terjesztéséért.

3.1.13.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (1) bekezdésének m) pontját illetően (az (EU) 2018/1726 rendelettel (3) összhangban az e-CODEX-rendszer technikai használatára vonatkozó képzés nyújtása – többek között az összes érintett érdekelt fél számára –, beleértve az online képzési anyagok biztosítását is), az eu-LISA az érdekelt felek szükségleteinek elemzése alapján képzési tervet készít az e-CODEX-rendszerre vonatkozóan.

3.2.   Az eu-LISA feladatai az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikkének (2) bekezdése alapján

3.2.1.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (2) bekezdésének a) pontját illetően (a technikai helyszínein a feladatai ellátásához szükséges hardver és szoftver informatikai infrastruktúra biztosítása, üzemeltetése és karbantartása), az eu-LISA technikai helyszínein biztosítja, üzemelteti és karbantartja az eu-LISA e-CODEX-rendszerrel kapcsolatos feladatainak ellátásához szükséges valamennyi hardver- és szoftverinfrastruktúrát. Az eu-LISA aktualizálja vonatkozó eljárásait, többek között az üzletmenet-folytonossági tervet, hogy az tartalmazza az e-CODEX-rendszer valamennyi elemét.

3.2.2.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (2) bekezdésének b) pontját illetően (központi tesztelési platform biztosítása, üzemeltetése és karbantartása, biztosítva ugyanakkor az e-CODEX-rendszer többi részének integritását és rendelkezésre állását), az eu-LISA az alábbiakban meghatározott rendelkezésreállási követelményekkel összhangban biztosítja, működteti és karbantartja az e-CODEX központi tesztelési platformot (KTP). A KTP-n végzett tesztelési tevékenységekkel kapcsolatos karbantartás nem befolyásolhatja hátrányosan az e-CODEX-rendszer többi részének integritását és rendelkezésre állását.

3.2.3.

Ami az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (2) bekezdésének c) pontját illeti (a nagyközönség tájékoztatása az e-CODEX-rendszerről nagyméretű kommunikációs csatornák, többek között honlapok vagy közösségimédia-platformok segítségével), az eu-LISA felel azért, hogy tájékoztassa a nyilvánosságot az e-CODEX-rendszerről és minden jelentősebb fejlesztésről. Erre a nagyméretű kommunikációs csatornák, többek között honlapok vagy közösségimédia-platformok segítségével kell sort keríteni. Az (EU) 2022/850 rendelet 12. cikke (2) bekezdésének c) pontja értelmében az eu-LISA az e tekintetben végzett tevékenységeinek meghatározása és végrehajtása során figyelembe veszi az e-CODEX tanácsadó csoporttól kapott információkat.

3.2.4.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikke (2) bekezdésének d) pontja tekintetében az eu-LISA felel az e-CODEX-rendszerrel és az általa végzett tevékenységekkel kapcsolatos nem technikai jellegű információk összeállításáért, frissítéséért és online terjesztéséért.)

4.   AZ EU-LISA ÁTJÁRÓVAL KAPCSOLATOS SZEREPE

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikkének (3) bekezdéssel összhangban az eu-LISA hivatali időben készenléti jelleggel erőforrásokat bocsát rendelkezésre annak érdekében, hogy az e-CODEX-kapcsolattartók számára egyedüli kapcsolattartó pontot biztosítson a – többek között az átjáróval kapcsolatos – technikai támogatás céljára.

Az (EU) 2022/850 rendelet 7. cikkének (1) bekezdése szerint az eu-LISA felel az e-CODEX-rendszer komponenseiért, az átjáró kivételével, mivel az jelenleg az „eDelivery” néven ismert építőelemen alapul, amelyet a Bizottság tart fenn és ágazatközi alapon biztosít. Az eu-LISA átvállalja az e-CODEX-rendszert igazgató szervezettől a csatlakozó és a digitális eljárási szabványok kezeléséének teljeskörű felelősségét. Mivel az átjáró és a csatlakozó az e-CODEX-rendszer szerves részét képező komponensek, az eu-LISA-nak biztosítania kell, hogy a csatlakozó kompatibilis legyen az átjáró legújabb verziójával.

Az eu-LISA egy támogatott e-CODEX-csomag keretében nyomon követi az átjáróval kapcsolatos kérdéseket, amennyiben azok a csatlakozóval való helyes működésüket érintik.

A támogatott e-CODEX-csomagban szereplő, átjáróra vonatkozó azon technikai támogatási kérdések tekintetében, amelyekre az eu-LISA ügyfélszolgálata egyedül nem tud megoldást nyújtani, az eu-LISA kapcsolatba lép az átjáró kezeléséért felelős szervezettel. Ennek a folyamatnak átláthatónak kell lennie az e-CODEX kapcsolattartók számára.

Míg az eu-LISA-nak a szanálás során a „legnagyobb gondosság” elvét kell alkalmaznia, ez végső soron az átjáróért felelős szereplők segítségétől függhet. Ezért a szolgáltatási szintre vonatkozó követelménycélok nem alkalmazandók azokban az esetekben, amikor az eu-LISA-nak segítségre lehet szüksége az átjáróért felelős szereplőktől.

 

A Bizottság eDelivery alkalmazásának felhasználói

Az eDelivery alkalmazástól eltérő alkalmazás felhasználói

API-előírások

Tartalmazza

Tartalmazza

Telepítés és konfiguráció

Tartalmazza

Nem tartalmazza

Tanúsítványok

Tartalmazza

Tartalmazza

Az összekapcsoltság teszteléséhez nyújtott támogatás

Tartalmazza

Tartalmazza

Integrációs tesztelési támogatás

Tartalmazza

Tartalmazza

Hibaelhárítás

Tartalmazza

Nem tartalmazza

5.   JELENTÉSTÉTEL A TANÁCSADÓ CSOPORTNAK

Annak érdekében, hogy a tanácsadó csoport nyomon követhesse, hogy az eu-LISA megfelel-e az (EU) 2022/850 rendelet 12. cikke (2) bekezdésének d) pontjában említett szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeknek, az eu-LISA rendszeresen tájékoztatja az e-CODEX tanácsadó csoportot az e-CODEX-rendszerrel kapcsolatban végzett valamennyi üzemeltetési igazgatási tevékenységről. Az eu-LISA különösen a következőket jegyzi fel és közli rendszeresen az e-CODEX tanácsadó csoporttal:

a)

az e végrehajtási határozatban meghatározott, a szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeknek való megfelelés értékelése szempontjából releváns információk,

b)

a változtatási kérelmek végrehajtásának, valamint az új szoftver verziók kibocsátásának ütemezésére és tervezésére vonatkozó anyagok.

Az e-CODEX tanácsadó csoport meghatározza az erre vonatkozó jelentés pontos szerkezetét, tartalmát és paramétereit, valamint pontos módozatait és gyakoriságát.

6.   AZ E-CODEX ÜZEMELTETŐI KÉZIKÖNYVE

Az eu-LISA biztosítja az üzemeltetői kézikönyvet, amely referenciadokumentumként szolgál az e-CODEX-kapcsolattartók, valamint az eu-LISA ügyfélszolgálati rendszereinek üzemeltetési igazgatása számára. A kézikönyvnek le kell írnia az informatikai szolgáltatások kezelésével kapcsolatos összes lehetséges interakciót.

Az e-CODEX üzemeltetői kézikönyve egy korlátozott, szükséges ismereten alapuló dokumentum, amelynek legutóbbi jóváhagyott változatát az eu-LISA ügyfélszolgálata valamennyi kapcsolattartó rendelkezésére bocsátja. A kapcsolattartók csak akkor oszthatják meg az e-CODEX üzemeltetői kézikönyvet, ha erre engedélyt kaptak.

Az e-CODEX üzemeltetői kézikönyvnek különösen a következőket kell tartalmaznia:

a)

kommunikációs megközelítés és kommunikációs csatornák,

b)

A működési felépítésre vonatkozó követelmények meghatározott szolgáltatási, valamint szolgáltatási szintre vonatkozó célokkal,

c)

incidenskezelési/felterjesztési eljárás, amely magában foglalja az osztályozást és a rangsorolást,

d)

kérésteljesítés-kezelési és technikai segítségnyújtási eljárások,

e)

karbantartás-menedzsment,

f)

Bármely vonatkozó melléklet.

Az e-CODEX üzemeltetői kézikönyvet az eu-LISA igazgatótanácsa fogadja el az e-CODEX tanácsadó csoport véleményének figyelembevételét követően.

7.   e-CODEX KAPCSOLATTARTÓK

Az (EU) 2022/850 rendelet 6. cikkének (5) bekezdésével és 8. cikkének (2) bekezdésével összhangban a tagállamok és a Bizottság az általa engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok számával és az említett engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok által alkalmazott digitális eljárási szabványok számával arányos számú e-CODEX-kapcsolattartót jelöl ki. A Bizottság és a tagállamok értesítik az eu-LISA-t az általuk kijelölt e-CODEX-kapcsolattartók jegyzékéről és annak minden változásáról.

Minden engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontnak legalább két kijelölt e-CODEX-kapcsolattartóval kell rendelkeznie. Egy engedélyezett e-CODEX hozzáférési ponthoz kettőnél is több kapcsolattartó rendelhető, figyelembe véve az általa alkalmazott digitális eljárási szabványok számát.

Az eu-LISA igazgatótanácsának az e-CODEX programirányítási tanács javaslata alapján évente meg kell határoznia és – a felhatalmazott e-CODEX hozzáférési pontok követelményeinek megfelelően, valamint az eu-LISA rendelkezésre álló erőforrásainak figyelembevételével – felül kell vizsgálnia az e-CODEX-kapcsolattartók teljes számát és azokat az objektív kritériumokat, amelyek lehetővé teszik, hogy kettőnél több kapcsolattartót rendeljenek egy engedélyezett e-CODEX hozzáférési ponthoz.

Az (EU) 2022/850 rendelet 12. cikke (2) bekezdésének d) pontja szerinti szolgáltatási szintre vonatkozó követelményeknek való megfelelés eu-LISA általi nyomon követése során az e-CODEX tanácsadó csoport figyelemmel kíséri, hogy szükséges-e megváltoztatni az e-CODEX-kapcsolattartók teljes számát.

8.   SZOLGÁLTATÁSOK ÉS CÉLSZINTEK

8.1.   Általános elvek

Egy engedélyezett e-CODEX hozzáférési pont biztonságos létrehozása és biztonságos működtetése az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetek feladata. Ezzel összefüggésben az e-CODEX-kapcsolattartóknak kezdeti felhasználói támogatást kell nyújtaniuk a felelősségi körükbe tartozó, engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontok telepítéséhez.

Az eu-LISA technikai támogatást nyújt az e-CODEX-kapcsolattartóknak az e-CODEX üzemeltetői kézikönyvében meghatározott válaszadás és szanálás tekintetében.

Az eu-LISA ügyfélszolgálatot hoz létre, amely a technikai támogatás egyetlen belépési pontja. Az e-CODEX-kapcsolattartók az e-CODEX üzemeltetői kézikönyvével összhangban ügyfélszolgálati aktát hoznak létre, amelyeket az eu-LISA a létrehozásukkor elemez. Az e-CODEX-kapcsolattartó az üzemeltetői kézikönyv iránymutatása alapján először azonosítja és kategorizálja az ügyfélszolgálati aktákat. Az érintett e-CODEX-kapcsolattartó beleegyezésével az eu-LISA átminősítheti a jegyet.

A változásokat a kérések kezelésére irányuló eljárás keretében kezelik. Az eu-LISA teljes és szintetikus formában rendszeresen megosztja azokat az engedélyezett e-CODEX hozzáférési pontokat működtető szervezetekkel és az e-CODEX tanácsadó csoporttal.

Az eu-LISA ügyfélszolgálatának munkaidőben rendelkezésre kell állnia.

8.2.   Az informatikai szolgáltatások irányításához tartozó komponensek:

a)

csatlakozószoftver;

b)

központi tesztelési platform,

c)

konfigurációkezelő eszköz,

d)

e-CODEX adattár,

e)

digitális eljárási szabványok.

Ezen összetevők tekintetében az üzemeltetői kézikönyv meghatározza a kapcsolódó szolgáltatásokat és a szolgáltatási szintre vonatkozó célokat, amelyeket az incidenskezelés és a rendelkezésre állás keretében kell teljesíteni.

8.3.   Rendelkezésre állás

Az e-CODEX komponenseinek rendelkezésre állását az e-CODEX üzemeltetői kézikönyvében meghatározott jelentéstételi időszakra vonatkozóan számítják ki. A rendelkezésre állás kiszámításakor nem veszik figyelembe a rendelkezésre állás tervezett szüneteltetési időszakait.

Komponens

Rendelkezésre állás

Adattár

95  %

Konfigurációkezelő eszköz

98  %

KTP (Központi tesztelési platform)

90  %

ITSM eszköz

95  %


(1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/850 rendelete (2022. május 30.) a polgári és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén történő, határokon átnyúló elektronikus adatcserére szolgáló számítógépes rendszerről (e-CODEX-rendszer) és az (EU) 2018/1726 rendelet módosításáról (HL L 150., 2022.6.1., 1. o.).

(2)   HL L 56., 1968.3.4., 1. o.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1726 rendelete (2018. november 14.) a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökségről (eu-LISA), az 1987/2006/EK rendelet és a 2007/533/IB tanácsi határozat módosításáról, valamint az 1077/2011/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 99. o.).


Top