Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0791

    Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/791 оd 31. svibnja 2018. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 690/2008 o priznavanju zaštićenih zona u Zajednici izloženih posebnim rizicima za zdravlje bilja

    C/2018/3294

    SL L 136, 1.6.2018, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/12/2019; Implicitno stavljeno izvan snage 32019R2072

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/791/oj

    1.6.2018   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 136/1


    PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/791

    оd 31. svibnja 2018.

    o izmjeni Uredbe (EZ) br. 690/2008 o priznavanju zaštićenih zona u Zajednici izloženih posebnim rizicima za zdravlje bilja

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 2000/29/EZ od 8. svibnja 2000. o mjerama zaštite od unošenja u Zajednicu organizama štetnih za bilje ili biljne proizvode i njihovog širenja unutar Zajednice (1), a posebno njezin članak 2. stavak 1. točku (h),

    uzimajući u obzir zahtjeve koje su podnijeli Finska, Grčka, Irska, Italija, Litva, Malta, Portugal, Slovačka, Slovenija, Švedska i Ujedinjena Kraljevina,

    budući da:

    (1)

    Uredbom Komisije (EZ) br. 690/2008 (2) određene su države članice i određena područja unutar država članica priznati kao zaštićene zone u odnosu na određene štetne organizme. U nekim je slučajevima priznanje odobreno privremeno kako bi se državi članici omogućilo da dostavi potpune informacije potrebne kako bi se pokazalo da predmetni štetni organizmi nisu prisutni u predmetnoj državi članici ili na predmetnom području odnosno kako bi se dovršila provedba mjera za iskorjenjivanje tih organizama. Od tada je došlo do znatnih promjena u pogledu fitosanitarnog statusa određenih zaštićenih zona u nekim državama članicama.

    (2)

    Državno područje Finske priznato je kao trajna zaštićena zona u odnosu na Bemisia tabaci Genn. (europske populacije). Finska je zatražila ukidanje svojeg statusa zaštićene zone zbog nedovoljnog stupnja trajne gospodarske koristi i koristi za zdravlje bilja. Finska stoga više ne bi trebala biti priznata kao zaštićena zona u odnosu na Bemisia tabaci Genn (europske populacije).

    (3)

    Područje Azora u Portugalu priznato je do 30. travnja 2018. kao zaštićena zona u odnosu na Globodera pallida (Stone) Behrens, Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens i Rhynchophorus ferrugineus (Olivier). Prema dodatnim informacijama koje je dostavio Portugal čini se da na području Azora ti organizmi i dalje nisu prisutni. Stoga bi Azori trebali biti priznati kao zaštićena zona u odnosu na te štetne organizme bez vremenskog ograničenja.

    (4)

    Irska i Ujedinjena Kraljevina podnijele su zahtjev za priznavanje državnih područja Irske odnosno područja Sjeverne Irske kao zaštićenih zona u odnosu na Liriomyza huidobrensis (Blanchard) i Liriomyza trifolii (Burgess). Na temelju istraživanja provedenih od 2011. u Irskoj te od 2012. u Sjevernoj Irskoj u Ujedinjenoj Kraljevini, Irska i Ujedinjena Kraljevina dostavile su dokaze o tome da predmetni štetni organizmi nisu prisutni na njihovim državnim područjima iako su uvjeti za to povoljni. Trebalo bi međutim provesti daljnja istraživanja. Ta bi istraživanja trebali ubuduće pratiti stručnjaci koje ovlasti Komisija. Stoga bi Irska i Sjeverna Irska u Ujedinjenoj Kraljevini trebale biti priznate kao zaštićene zone u odnosu na Liriomyza huidobrensis i Liriomyza trifolii do 30. travnja 2020.

    (5)

    Državna područja Irske, Malte i Ujedinjene Kraljevine priznata su do 30. travnja 2018. kao zaštićene zone u odnosu na Paysandisia archon (Burmeister). Prema dodatnim informacijama koje su dostavile Irska, Malta i Ujedinjena Kraljevina čini se da na njihovu državnom području ti organizmi i dalje nisu prisutni. Stoga bi Irska, Malta i Ujedinjena Kraljevina trebale biti priznate kao zaštićene zone u odnosu na Paysandisia archon bez vremenskog ograničenja.

    (6)

    Državna područja Irske i Ujedinjene Kraljevine priznata su do 30. travnja 2018. kao zaštićene zone u odnosu na Rhynchophorus ferrugineus (Olivier). Prema dodatnim informacijama koje su dostavile Irska i Ujedinjena Kraljevina čini se da na njihovu državnom području ti organizmi i dalje nisu prisutni. Stoga bi Irska i Ujedinjena Kraljevina trebale biti priznate kao zaštićene zone u odnosu na Rhynchophorus ferrugineus bez vremenskog ograničenja.

    (7)

    Državno područje Ujedinjene Kraljevine priznato je do 30. travnja 2018. kao zaštićena zona u odnosu na Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller i „Candidatus Phytoplasma ulmi”. Prema dodatnim informacijama koje je dostavila Ujedinjena Kraljevina čini se da na njezinu državnom području ti štetni organizmi i dalje nisu prisutni. Stoga bi Ujedinjena Kraljevina trebala biti priznata kao zaštićena zona u odnosu na Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller i „Candidatus Phytoplasma ulmi” bez vremenskog ograničenja.

    (8)

    Državno područje Ujedinjene Kraljevine, uz iznimku određenih područja u nadležnosti lokalnih tijela, priznato je kao zaštićena zona u odnosu na Thaumetopoea processionea L. do 30. travnja 2018. Ujedinjena Kraljevina dostavila je informacije prema kojima je štetni organizam Thaumetopoea processionea L. sada prisutan u područjima u nadležnosti lokalnih tijela Barking i Dagenham; Basildon; Basingstoke i Dene; Bexley; Bracknell Forest; Brentwood; Broxbourne; Castle Point; Chelmsford; Chiltem; Crawley; Dacorum; Dartford; East Hertfordshire; Enfield; Epping Forest; Gravesham; Greenwich; Harlow; Hart; Havering; Hertsmere; Horsham; Littlesford; Medway; Mid Sussex; Mole Valley; Newham; North Hertfordshire; Redbridge; Reigate i Banstead; Rushmoor; Sevenoaks; South Bedfordshire; South Bucks; St Albans; Surrey Heath; Tandridge; Three Rivers; Thurrock; Tonbridge i Malling; Waltham Forest; Watford; Waverley; Welwyn Hatfield; Windsor i Maidenhead, Wokingham i Wycombe. Ta područja stoga više ne bi trebala biti priznata kao dio zaštićene zone Ujedinjene Kraljevine te bi ih trebalo dodati na popis područja u nadležnosti lokalnih tijela isključenih iz zaštićene zone. Na temelju tih informacija čini se i da na ostatku državnog područja Ujedinjene Kraljevine, koje je priznato kao zaštićena zona u odnosu na Thaumetopoea processionea L., taj štetni organizam i dalje nije prisutan. Trebalo bi međutim provesti daljnja istraživanja. Ta bi istraživanja trebali nastaviti pratiti stručnjaci koje ovlasti Komisija. Stoga bi Ujedinjena Kraljevina, uz iznimku određenih područja u nadležnosti lokalnih tijela, trebala i dalje biti priznata kao zaštićena zona u odnosu na Thaumetopoea processionea L. do 30. travnja 2020.

    (9)

    Područje Sicilije u Italiji priznato je kao trajna zaštićena zona u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.). Winsl. et al. Italija je dostavila informacije prema kojima je štetni organizam Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. sada prisutan u općinama Cesarò (pokrajina Messina), Maniace, Bronte, Adrano (pokrajina Catania) i Centuripe, Regalbuto i Troina (pokrajina Enna) na Siciliji. Općine Cesarò (pokrajina Messina), Maniace, Bronte, Adrano (pokrajina Catania) i Centuripe, Regalbuto i Troina (pokrajina Enna) stoga više ne bi trebale biti priznate kao dio zaštićene zone Italije na Siciliji u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.

    (10)

    Nadalje, određeni dijelovi državnog područja Italije priznati su kao zaštićena zona u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do 30. travnja 2018. Italija je dostavila informacije prema kojima je štetni organizam Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. sada prisutan u pokrajinama Parmi i Piacenzi, koje su jedini preostali dijelovi Emilije-Romagne koji su priznati kao zaštićena zona u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Emilia-Romagna stoga više ne bi trebala biti priznata kao dio zaštićene zone Italije. Na temelju tih informacija čini se i da na ostatku državnog područja Italije, koje je priznato kao zaštićena zona u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do 30. travnja 2018., taj štetni organizam i dalje nije prisutan. Trebalo bi međutim provesti daljnja istraživanja. Ta bi istraživanja trebali nastaviti pratiti stručnjaci koje ovlasti Komisija. Stoga bi državno područje Italije, koje je priznato kao zaštićena zona u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do 30. travnja 2018., uz iznimku određenih pokrajina, uključujući pokrajine Parmu i Piacenzu u Emiliji-Romagni, trebalo biti priznato kao zaštićena zona u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do 30. travnja 2020.

    (11)

    Područje Sjeverne Irske, uz iznimku nekih općina, priznato je kao dio zaštićene zone Ujedinjene Kraljevine u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Ujedinjena Kraljevina dostavila je informacije prema kojima je štetni organizam Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. sada prisutan i u drugim dijelovima Sjeverne Irske te je zatražila ukidanje statusa zaštićene zone za cijelo područje Sjeverne Irske. Sjeverna Irska stoga više ne bi trebala biti priznata kao dio zaštićene zone Ujedinjene Kraljevine u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.). Winsl. et al.

    (12)

    Državna područja Irske, Litve, Slovenije i Slovačke, uz iznimku određenih područja, priznata su kao zaštićene zone u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do 30. travnja 2018. Prema dodatnim informacijama koje su dostavile Irska, Litva, Slovenija i Slovačka čini se da su povremeni i izdvojeni slučajevi prisutnosti tog štetnog organizma u nekim dijelovima zaštićene zone iskorijenjeni ili je njihovo iskorjenjivanje u tijeku te da je preostali dio njihovih državnih područja, osim određenih područja, i dalje slobodan od tog štetnog organizma. Iz informacija je vidljivo i da iskorjenjivanje štetnog organizma dosad nijednom nije potrajalo duže od dvije godine. Trebalo bi međutim provesti daljnja istraživanja. Ta bi istraživanja trebali nastaviti pratiti stručnjaci koje ovlasti Komisija. Državna područja Irske, Litve, Slovenije i Slovačke, uz iznimku određenih područja, stoga bi trebala biti priznata kao zaštićene zone u odnosu na Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. do 30. travnja 2020.

    (13)

    Državno područje Ujedinjene Kraljevine priznato je do 30. travnja 2018. kao zaštićena zona u odnosu na Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al. Prema dodatnim informacijama koje je dostavila Ujedinjena Kraljevina čini se da su povremeni i izdvojeni slučajevi prisutnosti tog štetnog organizma u nekim dijelovima zaštićene zone iskorijenjeni ili je njihovo iskorjenjivanje u tijeku te da je preostali dio njezina državnog područja i dalje slobodan od tog štetnog organizma. Iz informacija je vidljivo i da iskorjenjivanje štetnog organizma dosad nijednom nije potrajalo duže od dvije godine. Trebalo bi međutim nastaviti aktivnosti na iskorjenjivanju i provesti daljnja istraživanja. Ta bi istraživanja trebali nastaviti pratiti stručnjaci koje ovlasti Komisija. Stoga bi status Ujedinjene Kraljevine kao priznate zaštićene zone u odnosu na Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al. trebalo produžiti do 30. travnja 2020.

    (14)

    Irska je do 30. travnja 2018. priznata kao zaštićena zona u odnosu na Ceratocystis platani (J. M. Walter) Engelbr. & T. C. Harr. Prema dodatnim informacijama koje je dostavila Irska čini se da na njezinu državnom području taj štetni organizam i dalje nije prisutan. Stoga bi Irska trebala biti priznata kao zaštićena zona u odnosu na taj štetni organizam bez vremenskog ograničenja.

    (15)

    Područje Sjeverne Irske u Ujedinjenoj Kraljevini priznato je kao zaštićena zona u odnosu na Gremmeniella abietina (Lag.) Morelet. Ujedinjena Kraljevina dostavila je informacije prema kojima je štetni organizam Gremmeniella abietina (Lag.) Morelet sada prisutan u Sjevernoj Irskoj. Sjeverna Irska stoga više ne bi trebala biti priznata kao zaštićena zona u odnosu na Gremmeniella abietina (Lag.) Morelet.

    (16)

    Državno područje Grčke, uz iznimku određenih regionalnih jedinica, priznato je kao zaštićena zona u odnosu na virus Citrus tristeza (europski sojevi). Grčka je dostavila informacije prema kojima je virus Citrus tristeza (europski sojevi) sada prisutan i u regionalnim jedinicama Arte i Lakonije. Regionalne jedinice Arte i Lakonije stoga više ne bi trebale biti priznate kao dio zaštićene zone Grčke u odnosu na virus Citrus tristeza (europski sojevi).

    (17)

    Švedska je priznata kao zaštićena zona u odnosu na virus točkastog sušenja rajčice. Švedska je zatražila ukidanje svojeg statusa zaštićene zone zbog nedovoljnog stupnja trajne gospodarske koristi. Švedska stoga više ne bi trebala biti priznata kao zaštićena zona u odnosu na virus točkastog sušenja rajčice.

    (18)

    Radi veće jasnoće trebalo bi zamijeniti cijeli Prilog Uredbi (EZ) br. 690/2008.

    (19)

    Uredbu (EZ) br. 690/2008 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

    (20)

    Budući da su određena područja u skladu s Uredbom (EZ) br. 690/2008 priznata kao zaštićene zone do 30. travnja 2018., ova bi se Uredba trebala primjenjivati od 1. svibnja 2018. kako bi se osigurao pravni kontinuitet i izbjegli prekidi u trgovanju.

    (21)

    Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za bilje, životinje, hranu i hranu za životinje,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Prilog I. Uredbi (EZ) br. 690/2008 zamjenjuje se Prilogom ovoj Uredbi.

    Članak 2.

    Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od 1. svibnja 2018.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 31. svibnja 2018.

    Za Komisiju

    Predsjednik

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  SL L 169, 10.7.2000., str. 1.

    (2)  Uredba Komisije (EZ) br. 690/2008 od 4. srpnja 2008. o priznavanju zaštićenih zona u Zajednici izloženih posebnim rizicima za zdravlje bilja (SL L 193, 22.7.2008., str. 1.).


    PRILOG

    Prilog I. Uredbi (EZ) br. 690/2008 zamjenjuje se sljedećim:

    PRILOG I.

    Zone u Zajednici koje su priznate kao ‚zaštićene zone’ u odnosu na štetni organizam/štetne organizme navedene prema njihovu nazivu

    Štetni organizmi

    Zaštićene zone: državno područje sljedećih država članica

    (a)   

    Kukci, crvi i nematodi, u svim stadijima njihova razvoja

    1.

    Anthonomus grandis (Boh.)

    Grčka, Španjolska (Andaluzija, Katalonija, Ekstremadura, Murcia, Valencija)

    2.

    Bemisia tabaci Genn. (europske populacije)

    Irska, Portugal (Azori, Beira Interior, Beira Litoral, Entre Douro e Minho i Trás-os-Montes), Švedska, Ujedinjena Kraljevina

    3.

    Cephalcia lariciphila (Klug.)

    Irska, Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska, otok Man i Jersey)

    3.1

    Daktulosphaira vitifoliae (Fitch)

    Cipar

    4.

    Dendroctonus micans Kugelan

    Irska, Grčka, Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska, otok Man i Jersey)

    4.1

    Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu

    Irska, Ujedinjena Kraljevina

    5.

    Gilpinia hercyniae (Hartig)

    Irska, Grčka, Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska, otok Man i Jersey)

    6.

    Globodera pallida (Stone) Behrens

    Latvija, Portugal (Azori), Slovenija, Slovačka, Finska

    6.1

    Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens

    Portugal (Azori)

    7.

    Gonipterus scutellatus Gyll.

    Grčka, Portugal (Azori)

    8.

    Ips amitinus Eichhof

    Irska, Grčka, Ujedinjena Kraljevina

    9.

    Ips cembrae Heer

    Irska, Grčka, Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska i otok Man)

    10.

    Ips duplicatus Sahlberg

    Irska, Grčka, Ujedinjena Kraljevina

    11.

    Ips sexdentatus Bőrner

    Irska, Cipar, Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska i otok Man)

    12.

    Ips typographus Heer

    Irska, Ujedinjena Kraljevina

    13.

    Leptinotarsa decemlineata Say

    Irska, Španjolska (Ibiza i Menorca), Cipar, Malta, Portugal (Azori i Madeira), Finska (okruzi Åland, Häme, Kymi, Pirkanmaa, Satakunta, Turku, Uusima), Švedska (okruzi Blekinge, Gotland, Halland, Kalmar i Skåne), Ujedinjena Kraljevina

    14.

    Liriomyza bryoniae (Kaltenbach)

    Irska, Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska)

    14.01.

    Liriomyza huidobrensis (Blanchard)

    Irska (do 30. travnja 2020.), Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska) (do 30. travnja 2020.)

    14.02.

    Liriomyza trifolii (Burgess)

    Irska (do 30. travnja 2020.), Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska) (do 30. travnja 2020.)

    14.1

    Paysandisia archon (Burmeister)

    Irska, Malta, Ujedinjena Kraljevina

    14.2

    Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)

    Irska, Portugal (Azori), Ujedinjena Kraljevina

    15.

    Sternochetus mangiferae Fabricius

    Španjolska (Granada i Malaga), Portugal (Alentejo, Algarve i Madeira)

    15.1

    Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller

    Ujedinjena Kraljevina

    16.

    Thaumetopoea processionea L.

    Irska, Ujedinjena Kraljevina (nisu uključena područja u nadležnosti sljedećih lokalnih tijela: Barking i Dagenham; Barnet; Basildon; Basingstoke i Dene; Bexley; Bracknell Forest; Brent; Brentwood; Bromley; Broxbourne; Camden; Castle Point; Chelmsford; Chiltem; Grad London; Grad Westminster; Crawley; Croydon; Dacorum; Dartford; Ealing; East Hertfordshire; okrug Elmbridge; Enfield; Epping Forest; okruzi Epsom i Ewell; Gravesham; Greenwich; Guildford; Hackney; Hammersmith & Fulham; Haringey; Harlow; Harrow; Hart; Havering; Hertsmere; Hillingdon; Horsham; Hounslow; Islington; Kensington & Chelsea; Kingston upon Thames; Lambeth; Lewisham; Littlesford; Medway; Merton; Mid Sussex; Mole Valley; Newham; North Hertfordshire; Reading; Redbridge; Reigate i Banstead; Richmond Upon Thames; okrug Runnymede; Rushmoor; Sevenoaks; Slough; South Bedfordshire; South Bucks; South Oxfordshire; Southwark; okrug Spelthorne; St Albans; Sutton; Surrey Heath; Tandridge; Three Rivers; Thurrock; Tonbridge i Malling; Tower Hamlets; Waltham Forest; Wandsworth; Watford; Waverley; Welwyn Hatfield; West Berkshire; Windsor i Maidenhead; Woking, Wokingham i Wycombe) (do 30. travnja 2020.)

    (b)   

    Bakterije

    01.

    Candidatus Phytoplasma ulmi’

    Ujedinjena Kraljevina

    1.

    Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Col.

    Grčka, Španjolska

    2.

    Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al.

    Estonija, Španjolska (osim autonomnih zajednica Andaluzije, Aragonije, Kastilje i la Manche, Kastilje i Leóna, Ekstremadure, autonomne zajednice Madrida, Murcije, Navarre i La Rioje, pokrajine Guipuzcoe (Baskija), okruga Garrigues, Noguera, Pla d'Urgell, Segrià i Urgell u pokrajini Lleidi (‚Comunidad autonoma de Catalunya’); te općine Alborache i Turís u pokrajini Valenciji i okruzi L'Alt Vinalopó i El Vinalopó Mitjà u pokrajini Alicanteu (Comunidad Valenciana)), Francuska (Korzika), Italija (Abruzzo, Basilicata, Kalabrija, Kampanija, Lacij, Ligurija, Marche, Molise, Pijemont (osim općina Busca, Centallo i Tarantasca u pokrajini Cuneo), Sardinija, Sicilija (osim općine Cesarò (pokrajina Messina), Maniace, Bronte, Adrano (pokrajina Catania) i Centuripe, Regalbuto i Troina (pokrajina Enna)), Toskana, Umbrija, Valle d'Aosta), Latvija, Portugal, Finska, Ujedinjena Kraljevina (Isle of Man); Kanalski otoci),

    i, do 30. travnja 2020., Irska (osim grada Galwaya), Italija (Apulija, Lombardija (osim pokrajina Milana, Mantove, Sondrija i Varesea), Veneto (osim pokrajina Roviga i Venecije, općina Barbona, Boare Pisani, Castelbaldo, Masi, Piacenza d'Adige, S. Urbano i Vescovana u pokrajini Padovi te područja smještenog južno od autoceste A4 u pokrajini Veroni)), Litva (osim općina Babtai i Kėdainiai (regija Kaunas)), Slovenija (osim regija Gorenjske, Koroške, Maribora i Notranjske te općina Lendava i Renče-Vogrsko (južno od autoceste H4)), Slovačka (osim okruga Dunajská Streda, Hronovce i Hronské Kľačany (okrug Levice), Dvory nad Žitavou (okrug Nové Zámky), Málinec (okrug Poltár), Hrhov (okrug Rožňava), Veľké Ripňany (okrug Topoľčany), Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín (okrug Trebišov))

    3.

    Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al.

    Ujedinjena Kraljevina (do 30. travnja 2020.)

    (c)   

    Gljivice

    01.

    Ceratocystis platani (J. M. Walter) Engelbr. & T. C. Harr.

    Irska, Ujedinjena Kraljevina

    02.

    Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr.

    Češka, Irska, Švedska, Ujedinjena Kraljevina

    1.

    Glomerella gossypii Edgerton

    Grčka

    2.

    Gremmeniella abietina (Lag.) Morelet

    Irska

    3.

    Hypoxylon mammatum (Wahlenberg) J. Miller

    Irska, Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska)

    (d)   

    Virusi i virusoliki organizmi

    1.

    Virus nekrotične žute žiličavosti

    Irska, Francuska (Bretanja), Portugal (Azori), Finska, Ujedinjena Kraljevina (Sjeverna Irska)

    3.

    Virus Citrus tristeza (europski sojevi)

    Grčka (osim regionalnih jedinica Argolide, Arte, Hanije i Lakonije), Malta, Portugal (osim Algarvea, Madeire i okruga Odemira u Alenteju)

    4.

    Žutilo vinove loze dorée MLO

    Češka, Francuska (Alzas, Champagne-Ardenne, Pikardija (departman Aisne), Ile de France (općine Citry, Nanteuil-sur-Marne i Saâcy-sur-Marne) i Lorena)), Italija (Apulija, Sardinija i Basilicata)


    Top