Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0402

Odluka Komisije (EU) 2018/402 оd 13. ožujka 2018. o uspostavi Europske savjetodavne skupine za Europsko nadzorno tijelo za rad (Tekst značajan za EGP i Švicarsku. )

C/2018/1505

SL L 72, 15.3.2018, p. 20–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2018/402/oj

15.3.2018   

HR

Službeni list Europske unije

L 72/20


ODLUKA KOMISIJE (EU) 2018/402

оd 13. ožujka 2018.

o uspostavi Europske savjetodavne skupine za Europsko nadzorno tijelo za rad

(Tekst značajan za EGP i Švicarsku)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegove članke 46. i 48., članak 53. stavak 1., članak 62. i članak 91. stavak 1.,

budući da:

(1)

U svojem je govoru o stanju Unije 2017. (1) predsjednik Juncker predložio osnivanje „Europskog nadzornog tijela za rad” radi jačanja pravednosti na jedinstvenom tržištu i osiguravanja pravedne, jednostavne i djelotvorne provedbe pravila EU-a o mobilnosti radne snage.

(2)

Komisija je 13. ožujka 2018. predložila uspostavu Europskog nadzornog tijela za rad (2) s ciljem pružanja potpore državama članicama i Komisiji kako bi pojedinci i poslodavci imali lakši pristup informacijama o svojim pravima i obvezama, kao i relevantnim uslugama u situacijama prekogranične mobilnosti radnika, s ciljem podupiranja suradnje u prekograničnoj provedbi relevantnog prava Unije te posredovanja i olakšavanja pronalaženja rješenja u slučaju prekograničnih sporova ili poremećaja tržišta rada.

(3)

Potrebno je uspostaviti savjetodavnu skupinu koja bi savjetovala Komisiju i pomogla joj u brzoj uspostavi i budućem funkcioniranju Europskog nadzornog tijela za rad, a ta bi se skupina trebala zvati Europska savjetodavna skupina za Europsko nadzorno tijelo za rad (dalje u tekstu „Skupina”). Iako neće sudjelovati u zakonodavnom postupku za donošenje predložene uredbe o osnivanju Europskog nadzornog tijela za rad, Skupina bi trebala pridonijeti njegovoj uspostavi.

(4)

Skupina bi posebno trebala omogućiti razmjenu najbolje prakse i iskustava u pogledu suradnje u području prekogranične mobilnosti radnika i koordinacije sustava socijalne sigurnosti koje bi Europsko nadzorno tijelo za rad moglo dodatno razraditi te razmatrati opća pitanja, načelna pitanja i praktične probleme koji proizlaze iz provedbe relevantnog prava Unije. Skupina bi isto tako trebala pomagati u utvrđivanju načina suradnje i doprinosa relevantnih postojećih tijela, uključujući agencije EU-a, s ciljem osnivanja i dobrog funkcioniranja Europskog nadzornog tijela za rad.

(5)

Skupinom bi trebala predsjedati Komisija (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje) i trebala bi biti sačinjena od predstavnika tijela država članica, socijalnih partnera na razini Unije, Europske zaklade za poboljšanje životnih i radnih uvjeta (Eurofound), Europskog centra za razvoj strukovnog osposobljavanja (Cedefop), Europske zaklade za stručnu izobrazbu (ETF) i Europske agencije za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA) na visokoj razini. Socijalni partneri na razini Unije trebali bi u jednakoj mjeri predstavljati sindikate i organizacije poslodavaca.

(6)

Status promatrača trebalo bi dodijeliti državama članicama Europskog udruženja slobodne trgovine (EFTA) i Agenciji Europske unije za suradnju tijela za izvršavanje zakonodavstva (Europol).

(7)

Skupina bi trebala surađivati s postojećim tijelima u području mobilnosti radnika i koordinacije sustava socijalne sigurnosti.

(8)

Za članove i promatrače Skupine trebalo bi utvrditi pravila o objavljivanju informacija.

(9)

Osobne podatke trebalo bi obrađivati u skladu s Uredbom (EZ) br. 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (3).

(10)

Ova se Odluka primjenjuje do uspostave Europskog nadzornog tijela za rad,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Predmet

Uspostavlja se Europska savjetodavna skupina za Europsko nadzorno tijelo za rad (dalje u tekstu „Skupina”).

Članak 2.

Zadaće

Skupina savjetuje Komisiju (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje) i pomaže joj u brzoj uspostavi i budućem funkcioniranju Europskog nadzornog tijela za rad.

Skupina ima sljedeće zadaće:

(a)

olakšavanje suradnje među nacionalnim tijelima i dionicima te savjetovanje Komisije u pogledu brze uspostave i budućeg funkcioniranja Europskog nadzornog tijela za rad;

(b)

razmatranje općih pitanja, načelnih pitanja i praktičnih problema koji proizlaze iz provedbe zakonodavstva Unije o prekograničnoj mobilnosti radnika i koordinaciji sustava socijalne sigurnosti te njihovog učinka na aktivnosti Europskog nadzornog tijela za rad;

(c)

razmjena mišljenja i utvrđivanje najbolje prakse i primjera dobre suradnje u području prekogranične mobilnosti radnika i koordinacije sustava socijalne sigurnosti radi razvoja aktivnosti Europskog nadzornog tijela za rad;

(d)

utvrđivanje načina suradnje i doprinosa postojećih tijela, uključujući decentralizirane agencije EU-a, s ciljem osnivanja i dobrog funkcioniranja Europskog nadzornog tijela za rad.

Članak 3.

Članstvo

1.   Skupina je sastavljena od sljedećih članova:

jednog predstavnika svake države članice,

šest predstavnika socijalnih partnera na razini Unije koji u jednakoj mjeri predstavljaju sindikate i organizacije poslodavaca,

jednog predstavnika svake agencije EU-a u području zapošljavanja i socijalnih pitanja.

2.   Članovi imenuju svoje predstavnike na visokoj razini i dužni su osigurati da njihovi predstavnici pružaju visoku razinu stručnog znanja.

3.   Predstavnici se imenuju u roku od 30 dana od stupanja na snagu ove Odluke. Predstavnike mogu pratiti stručnjaci.

4.   Članove koji više ne mogu djelotvorno pridonositi vijećanjima stručne skupine, koji prema mišljenju Komisije (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje) ne ispunjavaju uvjete iz članka 339. Ugovora o funkcioniranju Europske unije ili koji daju ostavku, više se ne poziva na sudjelovanje na sastancima Skupine te ih se može zamijeniti do isteka njihova mandata.

Članak 4.

Predsjednik

Skupinom predsjeda predstavnik Komisije (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje).

Članak 5.

Rad Skupine

1.   Skupina djeluje na zahtjev Komisije (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje), u skladu s horizontalnim pravilima (4).

2.   Skupina se sastaje barem triput godišnje. Sastanci Skupine u načelu se održavaju u prostorima Komisije.

3.   Komisija (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje) osigurava usluge tajništva. Sastancima Skupine mogu prisustvovati službenici Komisije iz drugih odjela zainteresirani za rasprave.

4.   U dogovoru s Komisijom (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje) Skupina može običnom većinom glasova svojih članova odlučiti da njezine rasprave budu javne.

5.   Zapisnik o raspravi o pojedinim točkama dnevnog reda i o mišljenjima Skupine mora biti smislen i potpun. Zapisnik sastavlja tajništvo, a za njega je odgovoran predsjednik.

6.   Skupina donosi mišljenja, preporuke i izvješća konsenzusom.

7.   Sudjelovanje stručnjaka Europskog parlamenta u radu Skupine uređeno je točkom 15. Okvirnog sporazuma o odnosima između Europskog parlamenta i Europske komisije (5) i njegovim Prilogom I.

Članak 6.

Pozvani stručnjaci

Komisija (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje) može pozvati stručnjake s posebnim stručnim znanjem u području predmeta na dnevnom redu da na ad hoc osnovi sudjeluju u radu Skupine.

Članak 7.

Promatrači

1.   Status promatrača na izravan se poziv dodjeljuje državama članicama Europskog udruženja slobodne trgovine (EFTA) i Agenciji Europske unije za suradnju tijela za izvršavanje zakonodavstva, u skladu s horizontalnim pravilima.

2.   Promatrači imenuju svoje predstavnike.

3.   Predstavnicima promatrača predsjednik može dopustiti sudjelovanje u raspravama Skupine i pružanje stručnog znanja. Oni međutim ne sudjeluju u izradi preporuka ili savjeta Skupine.

Članak 8.

Poslovnik

Na prijedlog Komisije (GU za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje) i u dogovoru s njome Skupina donosi svoj poslovnik običnom većinom glasova svojih članova na temelju standardnog poslovnika za stručne skupine, u skladu s horizontalnim pravilima.

Članak 9.

Poslovna tajna i postupanje s povjerljivim informacijama

Članovi skupine i njihovi predstavnici te pozvani stručnjaci i promatrači moraju poštovati obvezu čuvanja poslovne tajne, koja se na temelju Ugovora i pravila o njihovoj provedbi odnosi na sve članove institucija i njihovo osoblje, ali i pravila Komisije o sigurnosti u pogledu zaštite povjerljivih podataka Unije utvrđena odlukama Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (6) i (EU, Euratom) 2015/444 (7). U slučaju nepoštovanja tih obveza Komisija može poduzeti odgovarajuće mjere.

Članak 10.

Transparentnost

1.   Skupina se registrira u registru stručnih skupina Komisije ili drugih sličnih subjekata („registar stručnih skupina”).

2.   Kad je riječ o sastavu skupine, u registru stručnih skupina objavljuju se sljedeći podaci:

(a)

imena država članica;

(b)

nazivi socijalnih partnera; zastupani interes;

(c)

nazivi agencija u području zapošljavanja i socijalnih pitanja;

(d)

imena promatrača, uključujući imena trećih zemalja.

3.   Svi relevantni dokumenti, uključujući dnevni red, zapisnike i podneske sudionika, stavljaju se na raspolaganje u registru stručnih skupina, ili se u registru navodi poveznica na posebne internetske stranice na kojem ih se može pronaći. Pristup posebnim internetskim stranicama ne smije se uvjetovati zahtjevom za registraciju korisnika ili bilo kojim drugim ograničenjem. Konkretno, dnevni red i drugi relevantni popratni dokumenti objavljuju se pravodobno prije održavanja sastanka te se potom na vrijeme objavljuje i zapisnik. Iznimke od objave predviđene su samo ako se procijeni da bi se otkrivanjem dokumenta ugrozila zaštita javnog ili privatnog interesa kako je utvrđeno člankom 4. Uredbe (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (8).

Članak 11.

Troškovi sastanaka

1.   Sudionici u aktivnostima Skupine ne primaju naknadu za svoje usluge.

2.   Komisija nadoknađuje putne troškove i dnevnice sudionika u aktivnostima Skupine. Nadoknada se isplaćuje u skladu s važećim propisima Komisije i u okviru raspoloživih sredstava dodijeljenih odjelima Komisije u okviru godišnjeg postupka raspodjele sredstava.

Članak 12.

Primjena

Ova Odluka stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se do uspostave Europskog nadzornog tijela za rad.

Sastavljeno u Strasbourgu 13. ožujka 2018.

Za Komisiju

Predsjednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Govor o stanju Unije 2017. dostupan je na: https://ec.europa.eu/commission/state-union-2017_hr.

(2)  COM(2018) 131.

(3)  Uredba (EZ) br. 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2000. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama i tijelima Zajednice i o slobodnom kretanju takvih podataka (SL L 8, 12.1.2001., str. 1.).

(4)  C(2016) 3301, članak 13. stavak 1.

(5)  SL L 304, 20.11.2010., str. 47.

(6)  Odluka Komisije (EU, Euratom) 2015/443 оd 13. ožujka 2015. o sigurnosti u Komisiji (SL L 72, 17.3.2015., str. 41.).

(7)  Odluka Komisije (EU, Euratom) 2015/444 оd 13. ožujka 2015. o sigurnosnim propisima za zaštitu klasificiranih podataka EU-a (SL L 72, 17.3.2015., str. 53.).

(8)  Uredba (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2001. o javnom pristupu dokumentima Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije (SL L 145, 31.5.2001., str. 43.).


Top