Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0737

    2009/737/EZ: Odluka Komisije od 5. listopada 2009. o prekidu ispitnog postupka u vezi s mjerama koje je uvela Istočna Republika Urugvaj za uvoz i prodaju viskija u Urugvaju

    SL L 262, 6.10.2009, p. 52–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/737/oj

    11/Sv. 120

    HR

    Službeni list Europske unije

    287


    32009D0737


    L 262/52

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


    ODLUKA KOMISIJE

    od 5. listopada 2009.

    o prekidu ispitnog postupka u vezi s mjerama koje je uvela Istočna Republika Urugvaj za uvoz i prodaju viskija u Urugvaju

    (2009/737/EZ)

    KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

    uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EZ) br. 3286/94 od 22. prosinca 1994. o utvrđivanju postupaka Zajednice u području zajedničke trgovinske politike kako bi se osiguralo ostvarivanje prava Zajednice prema međunarodnim trgovinskim pravilima, posebno onima utvrđenima pod okriljem Svjetske trgovinske organizacije (1), a posebno njezin članak 11. stavak 1.,

    budući da:

    A.   POZADINA POSTUPKA

    (1)

    Udruženje Scotch Whisky Association (SWA) podnijelo je 2. rujna 2004. pritužbu prema članku 4. Uredbe (EZ) br. 3286/94 (dalje u tekstu „Uredba”) u ime svojih članova koji predstavljaju industriju škotskog viskija.

    (2)

    Podnositelj pritužbe tvrdio je da trgovinske prepreke ometaju prodaju škotskog viskija Zajednice u Istočnoj Republici Urugvaju u smislu članka 2. stavka 1. Uredbe. Navodne trgovinske prepreke bile su izravno povezane s urugvajskim sustavom trošarina IMESI (Impuesto Especifico Interno), a obuhvaćale su:

    (a)

    isključivanje viskija koji su zreli tri godine ili više iz najniže kategorije oporezivanja;

    (b)

    pomanjkanje transparentnosti i predvidivosti sustava IMESI;

    (c)

    zahtjev za upotrebu trošarinskih naljepnica na uvezene viskije;

    (d)

    zahtjev za plaćanje poreza na uvoz unaprijed.

    (3)

    Podnositelj pritužbe također je tvrdio da navedene prakse imaju štetne učinke na trgovinu u smislu članka 2. stavka 4. Uredbe.

    (4)

    Komisija je, stoga, nakon savjetovanja sa Savjetodavnim odborom, koji je ustanovljen Uredbom, odlučila da postoje dostatni dokazi koji opravdavaju pokretanje ispitnog postupka za potrebe razmatranja pravnih i činjeničnih pitanja. Slijedom toga, ispitni je postupak pokrenut 23. listopada 2004. (2).

    B.   NALAZI ISPITNOG POSTUPKA

    (5)

    Tijekom ispitnog postupka urugvajska su tijela izrazila spremnost na iznalaženje obostrano zadovoljavajućeg rješenja. Službe Komisije dogovorile su se da će raspravljati o mogućima načinima rješavanja pitanja iz pritužbe. Na temelju rasprave, urugvajska su tijela predložila rješavanje predmeta na osnovi sljedećih elemenata:

    (a)

    kao odgovor na prvu praksu urugvajskih tijela isključivanja svih viskija koji su zreli više od tri godine iz najniže porezne kategorije (a propisi EU-a zahtijevaju da viski zrije barem 3 godine), Urugvaj je predložio povlačenje navedenog zahtjeva od 1. srpnja 2005.;

    (b)

    što se tiče diskriminacijskih zahtjeva za upotrebu trošarinskih naljepnica na boce uvezenog viskija, Urugvaj se obvezao izmijeniti svoje propise do 30. lipnja 2005., sa stupanjem na snagu u roku 90 dana;

    (c)

    Kao treće, SWA je također tvrdio da urugvajski nacionalni porezi na alkoholna pića krše GATT jer se ne primjenjuju na jednak, nepristran i objektivan način. Urugvajska su tijela predložila promicanje promjene strukture sustava trošarina IMESI kako bi se do 2006. isti „uskladio s najuobičajenijim poreznim sustavima na međunarodnoj razini”;

    (d)

    Što se tiče četvrtog aspekta, odnosno zahtjeva za plaćanje poreza na uvoz po stopi od 80 % carinske vrijednosti robe unaprijed, dogovoreno je da Urugvaj može zadržati sustav plaćanja poreza IMESI unaprijed kako bi se spriječila utaja poreza.

    C.   RAZVOJ DOGAĐAJA NAKON ZAVRŠETKA ISPITNOG POSTUPKA

    (6)

    Prva dva koraka koja su predvidjela urugvajska tijela provedena su u dogovorenim rokovima, ali je promjena strukture IMESI-ja odgođena do 2007., kada je Urugvaj Odlukom br. 520/2007 od 27. prosinca 2007. donio novo zakonodavstvo o trošarinama.

    (7)

    Početkom 2008. Komisija je od Urugvaja zatražila brojna pojašnjenja koja se odnose na reviziju strukture posebnih nacionalnih poreza. Pojašnjenja koje je dostavila urugvajska vlada u svibnju 2009. potvrdila su da urugvajski sustav funkcionira na način koji je u skladu s odgovarajućim obvezama WTO-a i angažmanom Urugvaja u dogovoru.

    D.   ZAKLJUČAK I PREPORUKE

    (8)

    Na temelju gornje analize smatra se da je ispitni postupak doveo do zadovoljavajućeg stanja u vezi s trgovinskim preprekama koje se navode u pritužbi koju je podnio SWA. Stoga bi se ispitni postupak trebao prekinuti u skladu s člankom 11. stavkom 1. Uredbe.

    (9)

    U vezi s mjerama predviđenima ovom Odlukom izvršeno je savjetovanje sa Savjetodavnim odborom,

    ODLUČILA JE:

    Jedini članak

    Prekida se ispitni postupak u vezi mjera koje je uvela Istočna Republika Urugvaj za uvoz i prodaju viskija u Urugvaju.

    Sastavljeno u Bruxellesu 5. listopada 2009.

    Za Komisiju

    Catherine ASHTON

    Članica Komisije


    (1)  SL L 349, 31.12.1994., str. 71.

    (2)  SL C 261, 23.10.2004., str. 3.


    Top