Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31998R1239

    Uredba Vijeća (EZ) br. 1239/98 od 8. lipnja 1998. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 894/97 o utvrđivanju određene tehničke mjere za očuvanje ribolovnih resursa

    SL L 171, 17.6.1998, p. 1–4 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/08/2019; Implicitno stavljeno izvan snage 32019R1241

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1998/1239/oj

    04/Sv. 7

    HR

    Službeni list Europske unije

    45


    31998R1239


    L 171/1

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


    UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 1239/98

    od 8. lipnja 1998.

    o izmjeni Uredbe (EZ) br. 894/97 o utvrđivanju određene tehničke mjere za očuvanje ribolovnih resursa

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 43,

    uzimajući u obzir prijedlog Komisije (1),

    uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta (2),

    uzimajući u obzir mišljenje Gospodarskog i socijalnog odbora (3),

    (1)

    Budući da u člancima 2. i 4. Uredbe Vijeća (EEZ) br. 3760/92 od 20. prosinca 1992. o uspostavi sustava Zajednice za ribarstvo i akvakulturu (4) stoji da će Vijeće, u svjetlu dostupnog znanstvenog mišljenja, utvrditi mjere za očuvanje koje su nužne za osiguravanje racionalnoga i odgovornog iskorištavanja, na održivoj osnovi, živih morskih bogatstava, uzimajući u obzir, inter alia, utjecaj ribolova na morski ekosustav; budući da u tu svrhu Vijeće može usvojiti tehničke mjere koje se odnose na ribolovni alat i metode njegova korištenja.

    (2)

    Budući da je nužno ustanoviti načela i određena pravila na razini Zajednice kako bi države članice mogle osigurati upravljanje ribolovnim aktivnostima plovilima koja plove pod njihovom zastavom ili pod njihovom jurisdikcijom.

    (3)

    Budući da Uredba (EZ) 894/97 (5) uređuje ribolov lebdećim (plovućim) mrežama.

    (4)

    Budući da su ribolovne aktivnosti u kojima se koriste lebdeće (plovuće) mreže u prošlosti doživjele nagli porast ribolovnih napora; budući da nekontrolirano proširenje tih aktivnosti može predstavljati ozbiljne rizike prevelikog povećavanja u ribolovnim naporima koji se odnose na ciljne vrste.

    (5)

    Budući da stavak 2. članka 130.r Ugovora uspostavlja načelo prema kojemu sve mjere Zajednice moraju uzeti u obzir zahtjeve za zaštitu okoliša u duhu predostrožnosti.

    (6)

    Budući da je, u skladu s međunarodnim obvezama Zajednice da doprinese očuvanju i upravljanju biološkim resursima oceana, neophodno strogo urediti svako proširenje ribolova lebdećim (plovućim) mrežama koji obavljaju plovila Zajednice.

    (7)

    Budući da su potrebna ograničenja po pitanju duljine lebdećih (plovućih) mreža.

    (8)

    Budući da ribolov tune, igluna (sabljarke) i određenih ostalih vrsta lebdećim (plovućim) mrežama dovodi do prilova i rizika po populaciju ostalih vrsta koje nisu ciljne vrste.

    (9)

    Budući da, s obzirom na rizik nekontroliranog povećanja ribolovnih napora i pomanjkanja dostatne selektivnosti lebdećih (plovućih) mreža, potrebno je zabraniti njihovo korištenje u ribolovu tune, igluna (sabljarke) i određenih ostalih vrsta; budući da prijelaz treba provesti brzo kako bi se izbjegli bilo koji rizici po okoliš.

    (10)

    Budući da se na plovila Zajednice koja se bave ribolovom tih vrsta koristeći se lebdećim (plovućim) mrežama primjenjuju gospodarska ograničenja za koja je potrebno razdoblje postupnog ukidanja; budući da se nastavak ribolova tih plovila lebećim (plovućim) mrežama treba odobriti do 31. prosinca 2001.

    (11)

    Budući da su tehničke mjere očuvanja ribolova na Baltičkome moru utvrđene Uredbom (EZ) br. 88/98 (6).

    (12)

    Budući da se ribolov korištenjem lebdećih (plovućih) mreža treba odvijati samo pod uvjetima u kojima ga se može kontrolirati i u kojima se on doista i kontrolira.

    (13)

    Budući da Uredba Komisije (EEZ) br. 2807/83 od 22. rujna 1983. o utvrđivanju detaljnih pravila za evidentiranje podataka o ulovu ribe država članica (7) ne pokriva sve ribarstvo na koje se odnosi korištenje lebdećih (plovućih) mreža; budući da se opće odredbe Uredbe Vijeća (EEZ) br. 2847/93 od 12. listopada 1993. o uspostavi sustava kontrole koji se primjenjuje na zajedničku ribarstvenu politiku (8), a odnose se na očevidnike i iskrcajne deklaracije, ne primjenjuju na Sredozemlje do 1. siječnja 1999.

    (14)

    Budući da stoga kontrola ribolova za koji se koriste lebdeće (plovuće) mreže predstavlja posebne poteškoće; budući da treba definirati posebne odredbe za tu aktivnost.

    (15)

    Budući da posljedice ribolova korištenjem lebdećih (plovućih) mreža moraju biti podvrgnute neprekidnom ocjenjivanju; budući da stoga treba prikupiti nužne podatke.

    (16)

    Budući da se podaci iz očevidnika trebaju provjeriti s obzirom na iskrcane količine, za koje moraju biti omogućene učinkovite kontrole.

    (17)

    Budući da države članice moraju Komisiji dostaviti određene informacije koje su nužne u nadzoru nad kontrolama koje provode na razini Zajednice.

    (18)

    Budući da države članice trebaju sankcionirati svako neispunjavanje odredbi ove Uredbe, u skladu s Uredbom (EZ) br. 2847/93,

    DONIJELO JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Uredba (EZ) br. 894/97 mijenja se kako slijedi:

    1.

    Članak 11. zamjenjuje se sljedećim:

    „Članak 11.

    Niti na jednom plovilu ne smije se držati, niti se smije koristiti za ribolov, jedna ili više lebdećih (plovućih) mreža čija je pojedinačna ili ukupna dužina veća od 2,5 kilometara.

    Članak 11.a

    1.   Od 1. siječnja 2002. niti na jednom plovilu ne smije se držati niti se smije koristiti za ribolov, jedna ili više lebdećih (plovućih) mreža namijenjenih ulovu vrsta koje su navedene u Prilogu VIII.

    2.   Od 1. siječnja 2002. zabranjeno je iskrcavati na kopno one vrste koje su navedene u Prilogu VIII., a koje su ulovljene lebdećim (plovućim) mrežama.

    3.   Do 31. prosinca 2001. na plovilu se smije držati ili se smije koristiti za ribolov jedna ili više lebdećih (plovućih) mreža iz stavka 1. nakon dobivanja odobrenja od nadležnih tijela države članice zastave. U 1998. godini maksimalni broj plovila koja mogu dobiti odobrenje od države članice za držanje jedne ili više lebdećih (plovućih) mreža na plovilu ili za njihovo korištenje za ribolov ne smije biti veći od 60 % ribarskih plovila koja su koristila jednu ili više lebdećih (plovućih) mreža tijekom razdoblja od 1995. do 1997. godine.

    4.   Države članice Komisiji dostavljaju svake godine do 30. travnja za svaku ciljnu vrstu popis plovila kojima je odobreno provođenje ribolovnih aktivnosti korištenjem lebdećih (plovućih) mreža navedenih u stavku 3.; a za 1998. godinu informacije treba poslati najkasnije do 31. lipnja 1998.

    Članak 11.b

    1.   Sva ribarska plovila koja koriste jednu ili više lebdećih (plovućih) mreža namijenjenih ulovu vrsta iz popisa Priloga VIII. trebaju djelovati pod sljedećim uvjetima:

    tijekom ribolovne aktivnosti plovilo mora držati mrežu pod neprekidnim vizualnim nadzorom,

    plutajuće bove, s radarskim reflektorima, moraju biti vezane na svakome od krajeva mreže tako da se u svakom trenutku može utvrditi njezin položaj. Bove moraju biti trajno označene registracijskim slovom (slovima) i brojem plovila kojemu pripadaju.

    2.   Zapovjednik ribarskog plovila s jednom ili više lebdećih (plovućih) mreža iz stavka 1. treba voditi očevidnik u koji svakodnevno mora upisivati sljedeće informacije:

    ukupnu duljinu mreža na plovilu,

    ukupnu duljinu mreža koje se koriste pri svakom ribolovu,

    količinu svake vrste ulovljene tijekom svakog pojedinačnog ribolova, uključujući usputni ulov i ulov odbačen na moru, a posebno kitove, gmazove i morske ptice,

    količinu svake vrste koju se zadrži na plovilu,

    datum i poziciju takvih ulova.

    3.   Svi zapovjednici iz stavka 2. dostavljaju nadležnim tijelima države članice u kojoj iskrcavaju ulov deklaraciju koja sadrži barem količine svake iskrcane vrste i datume i zone ulova.

    4.   Zapovjednici plovila koja koriste jednu ili više lebdećih (plovućih) mreža iz stavka 1., a koji žele koristiti mjesta iskrcaja u državama članicama, obavješćuju nadležna tijela predmetnih država članica najkasnije dva sata prije pristajanja u luku o namjeravanome mjestu iskrcaja i vremenu pristajanja.

    5.   Na svim ribolovnim plovilima koja koriste jednu ili više lebdećih (plovućih) mreža iz stavka 1. mora postojati prije toga izdano odobrenje za ribolov koje su izdala nadležna tijela države članice zastave.

    6.   U slučaju nepoštivanja obveza iz članaka 11. i 11.a i ovog članka, nadležna tijela poduzimaju odgovarajuće mjere vezane uz predmetno plovilo, u skladu s člankom 31. Uredbe (EEZ) br. 2847/93.

    Članak 11.c

    Uz iznimku voda na koje se odnosi Uredba Vijeća (EZ) br. 88/98 od 18. prosinca 1997. o utvrđivanju određenih tehničkih mjera za očuvanje ribolovnih resursa u vodama Baltičkog mora, Velikoga i Malog Belta i Oresunda (9) te bez obzira na stavak 1. članka 1., članci 11., 11.a i 11.b primjenjuju se u vodama koje spadaju pod suverenitet i jurisdikciju država članica a izvan tih voda primjenjuju se na sva ribarska plovila Zajednice.

    2.

    Ovdje priloženi tekst dodaje se kao Prilog VIII.

    Članak 2.

    Ova Uredba stupa na snagu sedmog dana od dana objave u Službenom listu Europskih zajednica.

    Primjenjuje se od 1. lipnja 1998.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Luxembourgu 8. lipnja 1998.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    J. CUNNINGHAM


    (1)  SL C 118, 29.4.1994., str. 2.

    (2)  SL C 305, 31.10.1994., str. 83.

    (3)  SL C 393, 31.12.1994., str. 175.

    (4)  SL L 389, 31.12.1992., str. 1., Uredba kako je zadnje izmijenjena Aktom o pristupanju iz 1994. godine.

    (5)  SL L 132, 23.5.1997., str. 1.

    (6)  SL L 9, 15.1.1998., str. 1.

    (7)  SL L 276, 10.10.1983., str. 1., Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom Komisije (EZ) br. 2945/95 (SL L 308, 21.12.1995., str. 18.)

    (8)  SL L 261, 20.10.1993., str. 1., Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom (EZ) br. 686/97 (SL L 102, 19.4.1997., str. 1.)

    (9)  SL L 9, 15.1.1998., str. 1.”


    PRILOG

    „PRILOG VIII.

    Tunj dugokrilac: Thunnus alalunga

    Tunj plavoperajni: Thunnus thynnus

    Tunj velikooki: Thunnus obesus

    Tunj prugavac: Katsuwonus pelamis

    Palamida: Sarda sarda

    Tunj žutoperajni: Thunnus albacares

    Tunj crnoperajni: Thunnus atlanticus

    Trup crnopjeg: Euthynnus spp.

    Južni plavoperajni tunj: Thunnus maccoyii

    Trup rombac: Auxis spp.

    Grboglavke: Brama rayi

    Iglani: Tetrapturus spp.; Makaira spp.

    Jedrani: Istiophorus spp.

    Sabljan: Xiphias gladius

    Proskok: Scomberesox spp.; Cololabis spp.

    Lampuga: obiĉna lampuga: Coryphaena spp.

    Morski psi: Hexanchus griseus; Cetorhinus maximus; Alopiidae; Carcharhinidae; Sphyrnidae; Isuridae; Lamnidae

    Glavonošci: sve vrste.”


    Top