Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22015D1144

    Odluka br. 1/2015 Carinskog pododbora EU-a i Republike Moldove od 20. svibnja 2015. o donošenju njegova poslovnika [2015/1144]

    SL L 185, 14.7.2015, p. 26–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/1144/oj

    14.7.2015   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 185/26


    ODLUKA br. 1/2015 CARINSKOG PODODBORA EU-A I REPUBLIKE MOLDOVE

    od 20. svibnja 2015.

    o donošenju njegova poslovnika [2015/1144]

    CARINSKI PODODBOR EU-a I REPUBLIKE MOLDOVE,

    uzimajući u obzir Sporazum o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane (1) („Sporazum”), a posebno njegov članak 200.,

    budući da:

    (1)

    U skladu s člankom 464. Sporazuma, dijelovi Sporazuma privremeno se primjenjuju od 1. rujna 2014.

    (2)

    U skladu s člankom 200. Sporazuma Carinski pododbor treba pratiti provedbu poglavlja 5. (Carinski režim i olakšavanje trgovine) glave V. (Trgovina i pitanja povezana s trgovinom) Sporazuma i upravljanje njime.

    (3)

    U skladu s člankom 200. stavkom 3. točkom (e) Sporazuma Carinski pododbor treba donijeti svoj poslovnik,

    DONIO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Donosi se poslovnik Carinskog pododbora, kako je naveden u Prilogu.

    Članak 2.

    Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    Sastavljeno u Chișinăuu 20. svibnja 2015.

    Za Carinski pododbor

    Iu. CEBAN

    Tajnici

    V. OPREA

    K. MYNAR


    (1)  SL L 260, 30.8.2014., str. 4.


    PRILOG

    Poslovnik Carinskog pododbora EU-a i Republike Moldove

    Članak 1.

    Opće odredbe

    1.   Carinski pododbor, uspostavljen u skladu s člankom 200. stavkom 1. Sporazuma o pridruživanju između Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju i njihovih država članica, s jedne strane, i Republike Moldove, s druge strane („Sporazum”), obavlja svoje zadaće kako su predviđene u članku 200. stavcima 2. i 3. Sporazuma.

    2.   Carinski pododbor sastavljen je od predstavnika Europske komisije i Republike Moldove koji su odgovorni za carinska pitanja i pitanja povezana s carinom.

    3.   Predstavnik Europske komisije ili Republike Moldove koji je odgovoran za carinska pitanja i pitanja povezana s carinom djeluje kao predsjednik u skladu s člankom 2.

    4.   Stranke ovog poslovnika definiraju se kako je predviđeno u članku 461. Sporazuma.

    Članak 2.

    Predsjedanje

    Stranke naizmjence predsjedaju Carinskim pododborom na razdoblje od 12 mjeseci. Prvo razdoblje započinje na dan prvog sastanka Vijeća za pridruživanje, a završava 31. prosinca iste godine.

    Članak 3.

    Sastanci

    1.   Osim ako se stranke drukčije dogovore, Carinski pododbor sastaje se jednom godišnje ili na zahtjev bilo koje od stranaka.

    2.   Svaki sastanak Carinskog pododbora saziva predsjednik na mjestu i u vrijeme o kojima se stranke dogovore. Obavijest o sazivanju sastanka izdaje predsjednik Carinskog pododbora najkasnije 28 kalendarskih dana prije početka sastanka, osim ako se stranke drukčije dogovore.

    3.   Sastanci Carinskog pododbora mogu se održati putem bilo kojeg dogovorenog tehnološkog sredstva, poput videokonferencije ili audiokonferencije.

    4.   Carinski pododbor može dopisnim putem razmotriti bilo koje pitanje i izvan zasjedanja.

    Članak 4.

    Delegacije

    Prije svakog sastanka Tajništvo Carinskog pododbora obavješćuje stranke o predviđenom sastavu delegacije svake stranke koja će prisustvovati sastanku.

    Članak 5.

    Tajništvo

    1.   Dužnosnik Europske komisije i dužnosnik Republike Moldove koji su odgovorni za carinska pitanja i pitanja povezana s carinom djeluju zajednički kao tajnici Carinskog pododbora i zajednički obavljaju tajničke zadaće, u duhu obostranog povjerenja i suradnje.

    2.   Tajništvo Odbora za pridruživanje u sastavu zaduženom za trgovinu kako je navedeno u članku 438. stavku 4. Sporazuma („Odbor za pridruživanje u sastavu zaduženom za trgovinu”) obavješćuje se o svim odlukama, mišljenjima, preporukama, izvješćima i ostalim dogovorenim djelovanjima Carinskog pododbora.

    Članak 6.

    Korespondencija

    1.   Korespondencija naslovljena na Carinski pododbor šalje se tajniku jedne od stranaka koji će zatim obavijestiti drugog tajnika.

    2.   Tajništvo Carinskog pododbora osigurava da se korespondencija naslovljena na Carinski pododbor prosljeđuje predsjedniku Carinskog pododbora i prema potrebi upućuje kao dokumenti iz članka 7.

    3.   Korespondenciju predsjednika Tajništvo šalje strankama u ime predsjednika. Takva korespondencija upućuje se, prema potrebi, kako je predviđeno u članku 7.

    Članak 7.

    Dokumenti

    1.   Dokumente upućuju tajnici Carinskog pododbora.

    2.   Svaka stranka šalje svoje dokumente svojem tajniku. Tajnik prosljeđuje te dokumente tajniku druge stranke.

    3.   Tajnik Unije upućuje dokumente relevantnim predstavnicima Unije te u takvu korespondenciju sustavno uključuje tajnika Republike Moldove. Tajnik Unije šalje primjerak završnih dokumenata tajnicima Odbora za pridruživanje u sastavu zaduženom za trgovinu.

    4.   Tajnik Republike Moldove upućuje dokumente relevantnim predstavnicima Republike Moldove te u takvu korespondenciju sustavno uključuje tajnika Unije. Tajnik Republike Moldove šalje primjerak konačnih dokumenata tajnicima Odbora za pridruživanje u sastavu zaduženom za trgovinu.

    Članak 8.

    Povjerljivost

    Osim ako stranke drukčije odluče, sastanci Carinskog pododbora nisu javni. Kada jedna stranka Carinskog pododboru dostavi informacije označene kao povjerljive, druga stranka s njima postupa kao s takvima.

    Članak 9.

    Dnevni red sastanaka

    1.   Tajništvo Carinskog pododbora na temelju prijedlogâ stranaka sastavlja privremeni dnevni red za svaki sastanak. Privremeni dnevni red sadržava točke u vezi s kojima je Tajništvo od jedne od stranaka zaprimilo zahtjev za uključivanje u dnevni red, popraćen odgovarajućim dokumentima, najkasnije 21 kalendarski dan prije dana sastanka.

    2.   Privremeni dnevni red, zajedno s odgovarajućim dokumentima, upućuje se kako je predviđeno u članku 7., najkasnije 15 kalendarskih dana prije početka sastanka.

    3.   Carinski pododbor donosi dnevni red na početku svakog sastanka. U dnevni red moguće je uključiti točke koje se ne nalaze na privremenom dnevnom redu ako se stranke tako dogovore.

    4.   Predsjednik Carinskog pododbora može, nakon dogovora s drugom strankom, na ad hoc osnovi pozvati predstavnike drugih tijela stranaka ili neovisne stručnjake za predmetno područje da prisustvuju sastancima kako bi pružili informacije o određenim pitanjima. Stranke osiguravaju da ti promatrači ili stručnjaci poštuju zahtjeve u pogledu povjerljivosti.

    5.   Predsjednik Carinskog pododbora u savjetovanju sa strankama može skratiti rokove utvrđene u stavcima 1. i 2. kako bi se u obzir uzele posebne okolnosti.

    Članak 10.

    Zapisnik i operativni zaključci

    1.   Tajnik Carinskog pododbora stranke koja predsjeda Carinskim pododborom sastavlja nacrt zapisnika svakog sastanka, uključujući operativne zaključke.

    2.   Nacrt zapisnika, uključujući operativne zaključke, podnosi se na odobrenje Carinskom pododboru. Nacrt zapisnika odobrava se u roku od 28 kalendarskih dana nakon svakog sastanka Carinskog pododbora. Primjerak se šalje svim primateljima iz članka 7.

    Članak 11.

    Odluke i preporuke

    1.   Carinski pododbor ovlašten je donositi praktične aranžmane, mjere, odluke i preporuke kako je predviđeno u članku 200. Sporazuma. Te praktične aranžmane, mjere, odluke i preporuke stranke donose konsenzusom nakon završetka odgovarajućih unutarnjih postupaka za njihovo donošenje. Odluke su za stranke obvezujuće i one poduzimaju odgovarajuće mjere za njihovu provedbu.

    2.   Predsjednik Carinskog pododbora potpisuje svaku odluku ili preporuku, a njezinu vjerodostojnost potvrđuju tajnici Carinskog pododbora. Ne dovodeći u pitanje stavak 3., predsjednik potpisuje navedene dokumente tijekom sastanka na kojem je donesena odgovarajuća odluka ili preporuka.

    3.   Carinski pododbor može donositi odluke ili davati preporuke pisanim postupkom, nakon završetka odgovarajućih unutarnjih postupaka za njihovo donošenje, ako se stranke tako dogovore. Pisani postupak sastoji se od razmjene nota između tajnika koji djeluju u dogovoru sa strankama. U tu svrhu tekst prijedloga upućuje se u skladu s člankom 7., uz rok od najmanje 21 kalendarskog dana za iznošenje svih rezervi ili izmjena. Predsjednik u savjetovanju sa strankama može skratiti taj rok kako bi se u obzir uzele posebne okolnosti. Nakon što se postigne dogovor o tekstu, odluku ili preporuku potpisuje predsjednik, a njezinu vjerodostojnost potvrđuju tajnici.

    4.   Akti Carinskog pododbora naslovljuju se kao „Odluka” odnosno „Preporuka”. Svaka odluka stupa na snagu na dan donošenja osim ako je odlukom drukčije predviđeno.

    5.   Odluke i preporuke upućuju se strankama.

    6.   Svaka stranka može donijeti odluku o objavljivanju odluka i preporuka Carinskog pododbora u svojim službenim publikacijama.

    Članak 12.

    Izvješća

    Carinski pododbor podnosi izvješće Odboru za pridruživanje u sastavu zaduženom za trgovinu na svakom redovitom godišnjem sastanku Odbora za pridruživanje u sastavu zaduženom za trgovinu.

    Članak 13.

    Jezici

    1.   Radni jezici Carinskog pododbora su engleski i rumunjski.

    2.   Osim ako se drukčije odluči, Carinski pododbor se u svojim vijećanjima oslanja na dokumentaciju pripremljenu na tim jezicima.

    Članak 14.

    Troškovi

    1.   Svaka stranka snosi sve troškove nastale njezinim sudjelovanjem na sastancima Carinskog pododbora, kako u vezi s izdacima u pogledu osoblja, putovanja i dnevnica, tako i u vezi s poštanskim i telekomunikacijskim izdacima.

    2.   Izdatke povezane s organizacijom sastanaka i umnožavanjem dokumenata snosi stranka koja je domaćin sastanka.

    3.   Izdatke povezane s tumačenjem na sastancima te prevođenjem dokumenata na engleski i rumunjski ili s engleskog i rumunjskog, kako je navedeno u članku 13. stavku 1., snosi stranka koja je domaćin sastanka.

    Troškove tumačenja i prevođenja na druge jezike ili s njih izravno snosi stranka koja to zatraži.

    Članak 15.

    Izmjena poslovnika

    Ovaj se poslovnik može izmijeniti odlukom Carinskog pododbora u skladu s člankom 200. stavkom 3. točkom (e) Sporazuma.


    Top