Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02006R1950-20130216

    Consolidated text: Uredba Komisije (EZ) br. 1950/2006 od 13. prosinca 2006. o utvrđivanju liste tvari prijeko potrebnih za liječenje kopitara i tvari koje donose dodatnu kliničku prednost, sukladno Direktivi 2001/82/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o zakoniku Zajednice koji se odnosi na veterinarsko-medicinske proizvode (Tekst značajan za EGP)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/1950/2013-02-16

    2006R1950 — HR — 16.02.2013 — 001.002


    ►B

    UREDBA KOMISIJE (EZ) br. 1950/2006

    od 13. prosinca 2006.

    o utvrđivanju liste tvari prijeko potrebnih za liječenje kopitara i tvari koje donose dodatnu kliničku prednost, sukladno Direktivi 2001/82/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o zakoniku Zajednice koji se odnosi na veterinarsko-medicinske proizvode

    (Tekst značajan za EGP)

    ( L 367, 22.12.2006, p.33)

     

     

      No

    page

    date

    ►M1

    Uredba Komisije (EU) br. 122/2013 od 12. veljače 2013.

      L 42

    1

    13.2.2013




    ▼B

    ▼M1

    UREDBA KOMISIJE (EZ) br. 1950/2006

    od 13. prosinca 2006.

    o utvrđivanju liste tvari prijeko potrebnih za liječenje kopitara i tvari koje donose dodatnu kliničku prednost, sukladno Direktivi 2001/82/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o zakoniku Zajednice koji se odnosi na veterinarsko-medicinske proizvode

    ▼B

    (Tekst značajan za EGP)



    KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

    uzimajući u obzir Direktivu 2001/82/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. studenoga 2001. o kodeksu Zajednice koji se odnosi na veterinarsko-medicinske proizvode ( 1 ), a posebno njezin članak 10. stavak 3.,

    budući da:

    (1)

    Nijedan veterinarsko-medicinski proizvod ne smije biti stavljen na tržište države članice, osim ako nadležno tijelo te države članice, sukladno Direktivi 2001/82/EZ, odnosno Uredbi (EZ) br. 726/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 31. ožujka 2004. o utvrđivanju postupaka odobravanja primjene i postupaka nadzora nad primjenom lijekova koji se rabe u humanoj i veterinarskoj medicini, te uspostavlja Europsku agenciju za lijekove ( 2 ), nije izdalo dozvolu za stavljanje lijeka u promet.

    (2)

    Sukladno Uredbi Vijeća (EEZ) br. 2377/90 od 26. lipnja 1990. o utvrđivanju postupka Zajednice za određivanje najvećih dopuštenih količina rezidua veterinarsko-medicinskih proizvoda u hrani životinjskog podrijetla ( 3 ), primjena veterinarskih lijekova u životinja za proizvodnju hrane, uključujući tu i kopitare, može se odobriti samo pod uvjetima koji jamče da će proizvedeni prehrambeni proizvodi biti, što se tiče najvećih dopuštenih količina rezidua takvih lijekova u njima, posve neškodljivi za konzumente.

    (3)

    Iz razloga navedenih u Komunikaciji Komisije o „Dostupnosti veterinarsko-medicinskih proizvoda” ( 4 ), koje je Komisija uputila Vijeću i Europskom parlamentu, broj odobrenih veterinarsko-medicinskih proizvoda dostupnih na tržištu, posebno onih koji se primjenjuju u životinja za proizvodnju hrane, postupno opada.

    (4)

    Slijedom toga, potrebno je poduzeti mjere usmjerene na održivo povećanje broja dostupnih lijekova, kako bi se udovoljilo potrebama zdravstvene zaštite i dobrobiti životinja za proizvodnju hrane, kakve su one iz obitelji kopitara, pri čemu visoka razina zaštite konzumenata ne smije biti dovedena u pitanje.

    (5)

    Odstupajući od odredbi kako je predviđeno Direktivom 2001/82/EZ, u kopitara predviđenih za klanje u svrhu prehrane ljudi, terapijski se mogu primijeniti tvari prijeko potrebne za njihovo liječenje (u daljnjem tekstu: ‚prijeko potrebne tvari’), pri čemu je razdoblje karencije najmanje šest mjeseci.

    (6)

    U svrhu toga odstupanja nužno je uspostaviti listu prijeko potrebnih tvari. Određenu tvar treba uključiti u tu listu samo u iznimnim okolnostima, kada za tu terapijsku indikaciju nije odobren niti jedan drugi zadovoljavajući način liječenja, te kada bi bolesno stanje, ukoliko ga se ne liječi, životinji prouzročilo nepotrebnu patnju.

    (7)

    Specifična bolesna stanja ili zootehnološki zahvati, mogu iziskivati raspoloživost mogućnosti odabira ljekovitih tvari koje omogućuju udovoljavanje različitim zahtjevima vezanim uz starost kopitara i namjenu njihova uzgoja.

    (8)

    S obzirom da, sukladno Direktivi 2001/82/EZ-a, tvari nabrojene u prilozima I., II., odnosno III. Uredbi (EEZ) br. 2377/90, koje nisu odobrene kao sastavnice proizvoda namijenjenih uporabi u kopitara, u određenim okolnostima mogu biti primijenjene u liječenju istih, ove tvari ne smiju biti uključene u listu prijeko potrebnih tvari. Nadalje, u ovu listu ne smije biti uključena niti jedna tvar nabrojena u Prilogu IV. Uredbi (EEZ) br. 2377/90. Nadalje, uključivanje neke tvari u priloge I. do IV. Uredbi (EEZ) br. 2377/90, mora isključiti njezinu uporabu kao prijeko potrebne tvari u smislu ove Uredbe.

    (9)

    Nužno je pobrinuti se da se nad kopitarima liječenim prijeko potrebnim tvarima uspostavi odgovarajući nadzor. Stoga valja primijeniti kontrolne mehanizme predviđene Odlukom Komisije 93/623/EEZ od 20. listopada 1993. o identifikacijskom dokumentu (putovnici) koji prati registrirane kopitare ( 5 ), te Odlukom 2000/68/EZ od 22. prosinca 1999. kojom se izmjenjuje Odluka Komisije 93/623/EEZ, i utvrđuje potreba identifikacije kopitara predviđenih za uzgoj i proizvodnju ( 6 ), a sa svrhom očuvanja zdravlja konzumenta.

    (10)

    Nužno je pobrinuti se da bilo koja izmjena liste prijeko potrebnih tvari bude podložna usklađenom znanstvenom vrednovanju, koje će provesti Europska agencija za lijekove, osnovana Uredbom (EZ) br. 726/2004. Uz to, države članice i profesionalne veterinarske udruge koje su zatražile izmjenu ove liste, svoj zahtjev moraju primjereno potkrijepiti i dostaviti relevantne znanstvene podatke.

    (11)

    Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za veterinarsko-medicinske proizvode,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:



    ▼M1

    Članak 1.

    U Prilogu ovoj Uredbi navedena je lista tvari prijeko potrebnih za liječenje kopitara, dalje u tekstu „prijeko potrebne tvari”, i tvari koje donose dodatnu kliničku prednost u usporedbi s drugim mogućnostima liječenja koje su na raspolaganju za kopitare, dalje u tekstu „tvari koje donose dodatnu kliničku prednost”, koja se primjenjuje odstupajući od odredaba članka 11. Direktive 2001/82/EZ.

    ▼B

    Članak 2.

    Prijeko potrebne tvari mogu se koristiti u liječenju specifičnih bolesnih stanja, u terapijske svrhe ili zootehničke potrebe navedene u Prilogu, samo u slučaju kada uporaba niti jednog lijeka odobrenog za primjenu u kopitara, ili navedenog u članku 11. Direktive 2001/82/EZ, ne bi urodila jednako zadovoljavajućim rezultatima u smislu uspješnog izlječenja životinje, sprečavanja njezine nepotrebne patnje, odnosno jamčenja sigurnosti osobama koje životinju liječe.

    ▼M1

    Tvari koje donose dodatnu kliničku prednost mogu se koristiti za specifična bolesna stanja, za potrebe liječenja ili za zootehničke namjene navedene u Prilogu, samo kada pružaju klinički relevantnu prednost temeljenu na poboljšanoj djelotvornosti ili neškodljivosti, ili veliki doprinos liječenju u usporedbi s lijekovima koji su odobreni za kopitare ili lijekovima iz članka 11. Direktive 2001/82/EZ.

    Za potrebe prvog i drugog podstavka uzimaju se u obzir alternative navedene u Prilogu.

    Članak 3.

    1.  Prijeko potrebne tvari i tvari koje donose dodatnu kliničku prednost upotrebljavaju se samo u skladu s člankom 10. stavkom 1. Direktive 2001/82/EZ.

    2.  Detalji o liječenju prijeko potrebnim tvarima evidentiraju se u skladu s uputama utvrđenim u odjeljku IX. identifikacijskog dokumenta za kopitare koji je određen u Uredbi Komisije (EZ) br. 504/2008 ( 7 ).

    Članak 4.

    Za potrebe ove Uredbe više se ne upotrebljava bilo koja tvar uvrštena u jednu od lista iz Priloga Uredbi Komisije (EU) br. 37/2010 ( 8 ) ili tvar čija je upotreba za kopitare zabranjena zakonodavstvom Unije.

    ▼B

    Članak 5.

    1.  Europska agencija za lijekove će, na zahtjev Komisije, osigurati da Odbor za medicinske proizvode za veterinarsku uporabu provede znanstveno vrednovanje nacrta bilo koje izmjene i dopune liste navedene u Prilogu.

    Unutar 210 dana od zaprimanja takvog zahtjeva, Europska agencija za lijekove će Komisiji dostaviti mišljenje od znanstvenoj primjerenosti predmetne izmjene.

    Ako je potrebno pribavit će se i mišljenje Europske agencije za sigurnost hrane.

    ▼M1

    2.  Kada države članice ili profesionalne veterinarske udruge zahtijevaju od Komisije da izmijeni listu navedenu u Prilogu, svoj zahtjev moraju primjereno obrazložiti i u obrazloženje uključiti sve dostupne relevantne znanstvene podatke.

    ▼B

    Članak 6.

    Ova Uredba stupa na snagu trećeg dana nakon objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    ▼M1




    PRILOG

    Lista tvari prijeko potrebnih za liječenje kopitara i tvari koje donose dodatnu kliničku prednost u usporedbi s drugim mogućnostima liječenja koje su na raspolaganju za kopitare

    Karencija za svaku od tvari u sljedećoj listi je šest mjeseci.



    Indikacija

    Djelatna tvar

    Opravdanost primjene i pojašnjenje upotrebe

    Anestetici, analgetici i tvari koje se primjenjuju u sprezi s anestezijom

    Sedacija i premedikacija

    (i antagoni-zam)

    Acepromazin

    Svrha: premedikacija prije uvođenja u opću anesteziju, blaga sedacija.

    Alternative: detomidin, romfidin, ksilazin, diazepam, midazolam.

    Rasprava o specifičnim prednostima: dosljedno se pokazuje da acepromazin smanjuje rizik od ugibanja radi anestetika. Način djelovanja (na limbički sustav) i jedinstvena kvaliteta sedacije, ne može se postići sedativima iz skupine alfa-2 agonista (detomidinom, romifidinom i ksilazinom) ili benzodiazepinima (diazepam, midazolam).

    Atipamezol

    Svrha: antagonist α-2 adrenoceptora, koji se koristi za reverziju α-2 agonista.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: samo za liječenje preosjetljivih jedinki i slučajeva predoziranja. Lijek koji se koristi u urgentnim stanjima. Izričito se koristi u slučajevima respiratorne depresije.

    Diazepam

    Svrha: premedikacija i uvođenje u anesteziju. Blago smirivanje životinje (benzodiazepinom) s minimalnim kardiovaskularnim i respiratornim nuspojavama. Antikonvulziv, prijeko potreban u liječenju konvulzivnih napadaja.

    Alternative: acepromazin, detomidin, romfidin, ksilazin, midazolam, primidon, fenitoin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: prema suvremenim medicinskim standardima, ključna komponenta protokola uvođenja u anesteziju, uz znatna iskustva stečena primjenom na kopitarima. Upotrijebljen s ketaminom u fazi uvođenja u anesteziju, izaziva bazičnu opuštenost koja omogućuje neometano uvođenje u anesteziju i intubaciju. Način djelovanja (djeluje na GABA receptor) i jedinstveno smirivanja životinje bez kardiovaskularne depresije, ne može se postići sedativima iz skupine α-2 agonista (detomidinom, romifidinom i ksilazinom) ili acepromazinom.

    Flumazenil

    Svrha: intravenozni antagonist za benzodiazepine. Reverzija učinka benzodiazepina tijekom oporavka od tehnika potpune intravenozne anestezije (TIVA).

    Alternative: sarmazenil.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanje od sarmazenila koji osigurava dodatne načine reverzije benzodiazepina na kraju tehnika potpune intravenozne anestezije (TIVA). Sarmazenil je djelomični inverzni agonist receptora benzodiazepina, dok je flumazenil antagonist, koji konkurentno inhibira mjesto vezivanja benzodiazepina na GABA receptoru.

    Midazolam

    Svrha: premedikacija i uvođenje u anesteziju. Blago smirivanje životinje (benzodiazepinom) s minimalnim kardiovaskularnim i respiratornim nuspojavama. Antikonvulziv za liječenju konvulzivnih napadaja, posebno kod odraslih konja oboljelih od tetanusa.

    Alternative: acepromazin, detomidin, romfidin, ksilazin, diazepam, primidon, fenitoin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: djelovanje slično onome diazepama, ali je topiv u vodi te stoga pogodan za primjenu u obliku intravenozne injekcije i prijeko potreban za intravenoznu infuziju u kombinaciji s anesteticima. Djeluje kraće od diazepama. Za ždrjebad pogodniji za uporabu od diazepama.

    Antikonvulziv za liječenje konvulzivnih napadaja, posebno kod odraslih konja oboljelih od tetanusa – zbog njegove topivosti u vodi, za višednevno liječenje bolji je od diazepama.

    Upotrijebljen s ketaminom u fazi uvođenja u anesteziju, izaziva bazičnu opuštenost koja omogućuje neometano anesteziranje i intubaciju.

    Način djelovanja (djeluje na GABA receptor) i jedinstveno smirivanje životinje bez kardiovaskularne depresije, ne može se postići sedativima iz skupine α-2 agonista (detomidinom, romifidinom i ksilazinom) ili acepromazinom.

    Nalokson

    Svrha: protuotrov kod otrovanja opioidima, lijek koji se koristi u urgentnim stanjima.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: nema raspoloživih alternativnih načina liječenja.

    Propofol

    Svrha: anestetik za intravenoznu primjenu. Uvođenje ždrjebadi u anesteziju.

    Alternative: sevofluran ili izofluran.

    Rasprava o specifičnim prednostima: anestetik koji se brzo izlučuje iz organizma i koji se može primijeniti injekcijski. Nedavna izvješća pokazuju veliko poboljšanje u pogledu kardiovaskularne stabilnosti i kvalitete oporavka u odnosu na inhalacijsku anesteziju.

    Sarmazenil

    Svrha: antagonist benzodiazepina.

    Alternative: flumazenil.

    Rasprava o specifičnim prednostima: potpuno poništenje učinka sedacije benzodiazepinom koje se zahtijeva nakon infuzije tijekom potpune intravenozne anestezije. U usporedbi s drugim lijekovima koje bi se moglo uključiti u listu prijeko potrebnih tvari, klinička iskustva stečena primjenom sarmazenila su najopsežnija.

    Tiletamin

    Svrha: disocijacijski anestetik sličan ketaminu, koji se koristi posebno pri anesteziranju na terenu. Upotrebljava se u kombinaciji sa zolazepamom.

    Alternative: ketamin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: upotreba u kombinaciji sa zolazepamom prijeko je potrebna ako životinju nije moguće uvesti u inhalacijsku anesteziju, primjerice kod anesteziranja na terenu. Ova kombinacija je također prijeko potrebna u slučajevima kada je kombinirana ketaminska anestezija prekratkog trajanja. Tipične primjene su pri kastracijama, laringotomijama, ogoljenjima periosta, ekscizijama cista ili kvrga, reparacijama prijeloma kostiju lica, postavljanjima sadrene imobilizacije i reparacijama preponske kile.

    Zolazepam

    Svrha: benzodiazepinsko umirenje, koje se upotrebljava posebno za anesteziranje na terenu u kombinaciji s tiletaminom.

    Alternative: diazepam ili midazolam.

    Rasprava o specifičnim prednostima: benzodiazepinski trankvilizator koji djeluje dulje od diazepama ili midazolama. Upotreba s tiletaminom je prijeko potrebna ako životinju nije moguće uvesti u inhalacijsku anesteziju, primjerice kod anesteziranja na terenu. Ova je kombinacija prijeko potrebna i u slučajevima kada je kombinirana ketaminska anestezija prekratkog trajanja. Tipične primjene su pri kastracijama, laringotomijama, ogoljenjima periosta, ekscizijama cista ili kvrga, reparacijama prijeloma kostiju lica, postavljanjima sadrene imobilizacije i reparacijama preponske kile.

    Hipotenzija ili stimulacija disanja tijekom anestezije

    Dobutamin

    Svrha: liječenje hipotenzije tijekom anestezije.

    Alternative: dopamin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: terapija pozitivnog inotropnog učinka, vjerojatno korištena češće nego dopamin, no preferencije se razlikuju. Kod konja je uobičajena hipotenzija tijekom anestezije, a pokazalo se da održavanje normalnog krvnog tlaka smanjuje učestalost teške postoperativne rabdomiolize. Pri anesteziranju konja lako-hlapivim anesteticima, vrijednost dobutamina je neprocjenjiva.

    Dopamin

    Svrha: liječenje hipotenzije tijekom anestezije.

    Alternative: dobutamin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: dopamin je potreban kod konja koji ne reagiraju na dobutamin. Za ždrjebad mu se daje prednost nad dobutaminom. Potreban je također za liječenje intraoperativnih bradidisritmija koje ne reagiraju na atropin.

    Efedrin

    Svrha: liječenje hipotenzije tijekom anestezije.

    Alternative: dopamin, dobutamin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: potreban je u slučaju kada su dopamin i dobutamin nedjelotvorni. Jedinstveni simpatomimetik, strukturom sličan adrenalinu. Kod oboljelih kopitara, djelovanje kateholamina na specifične receptore u tijelu nemoguće je iskoristiti za postizanje pozitivnog terapijskog učinka, a da se pritom ne koristi veći broj kateholamina od kojih svaki djeluje na različiti profil receptora. Stoga se efedrin, koji uzrokuje oslobađanje noradrenalina na završecima živaca, povećavajući time kontraktilnost miokarda i ublažavajući hipotenziju, koristi u slučajevima kada su dopamin i dobutamin nedjelotvorni. Djelovanje efedrina traje nekoliko minuta do nekoliko sati, a djelotvornost se postiže već jednokratnom intravenoznom injekcijom, dok djelovanje dobutamina i dopamina traje samo nekoliko sekundi ili minuta pa ih se mora davati u obliku infuzije.

    Glikopirolat

    Svrha: sprečavanje bradikardije. Antikolinergik. Antikolinergici predstavljaju osnovo liječenje za sprečavanje parasimpatičkih učinaka, kao što je to bradikardija, te se stoga rutinski primjenjuju kao komponente anestezije pri operacijama oka i dišnih putova.

    Alternative: atropin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: glikopirolat ima ograničeni centralni učinak te je kod konja pri svijesti (prije i nakon anestezije) primjereniji od atropina.

    Noradrenalin (norepinefrin)

    Svrha: kardiovaskularno zatajivanje. Infuzija u svrhu liječenja kardiovaskularnog zatajivanja kod ždrjebadi.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: različite vrste kateholaminskih receptora u tijelu životinje, precizno reagiraju na lijekove koji djeluju na različitim mjestima. Stoga se za postizanje točno određenog terapijskog učinka koristi čitav niz kateholamina, koji djeluju, više ili manje isključivo, na različite adrenergičke receptore. Noradrenalin djeluje prvenstveno na alfa-1 receptore, uzrokujući vazokonstrikciju arteriola, čime se povećava krvni tlak i održava centralna cirkulacija. Noradrenalin je kod ždrjebadio općenito jedini kateholamin koji je učinkovit za liječenje hipotenzije.

    Analgezija

    Buprenorfin

    Svrha: analgezija, koristi se u kombinaciji sa sedativima, kako bi se životinju sputalo.

    Alternative: butorfanol, fentanil, morfij i petidin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: opioidni analgetik koji djeluje kao djelomični μ-agonist. Aktivnošću μ-receptora postiže se bolja analgezija nego κ-agonist opioidima, kao što je butorfanol. Analgetik dugotrajnog djelovanja. Zbog njegovih djelomičnih agonističkih svojstava, mogućnosti razvijanja ovisnosti i depresije disanja su ograničene. Opioidi dugog i kratkog djelovanja imaju različite indikacije i zbog toga postoji potreba za izborom više lijekova ove farmakološke klase.

    Fentanil

    Svrha: analgezija.

    Alternative: butorfanol, buprenorfin, morfij i petidin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: μ-agonist opioidnog djelovanja. Aktivnošću μ-receptora postiže se bolja analgezija nego κ-agonist opioidima, kao što je butorfanol. Djelovanje mu je vrlo kratko zbog brzog metaboliziranja i izlučivanja iz organizma. Fentanil je jedini opioid koji je pogodan kod konja za infuzijsku primjenu i primjenu u obliku flastera koji se pričvršćuju na kožu. Iznimno je učinkovit u kontroliranju boli.

    Morfij

    Svrha: analgezija.

    Alternative: butorfanol, buprenorfin, petidin i fentanil.

    Rasprava o specifičnim prednostima: opioidni analgetik, potpuni μ-agonist. Aktivnošću μ-receptora postiže se najbolja analgezija. Primjenjuje se sa sedativima kod sputavanja životinje te za epiduralnu anesteziju. Analgetik srednje dugog djelovanja. Morfij je μ-opioidni agonist s najboljim osobinama topivosti za epiduralnu primjenu. Navedenim načinom primjene postiže se dugotrajna analgezija, popraćena sa tek nekoliko sustavnih učinaka. U suvremenoj veterinarskoj medicini, ova tehnika je u širokoj primjeni za liječenje jake perioperativne i kronične boli.

    Petidin

    Svrha: analgezija.

    Alternative: butorfanol, buprenorfin, morfij i fentanil.

    Rasprava o specifičnim prednostima: opioidni analgetik, μ-agonist, koji djeluje 10 puta slabije od morfija. Opioid kratkog djelovanja, koji kod konja dokazano učinkovito liječi spazmičku koliku. Jedini opioid koji ima spazmolitička svojstva. Njegovom primjenom, kod konja se postiže dublja sedacija i manja vjerojatnost ekscitacijskih učinaka nego primjenom drugih opioida.

    Mišićni relaksansi i pridružene tvari

    Atrakurij

    Svrha: opuštanje mišića tijekom anestezije.

    Alternative: guaifenezin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: neuromuskularni blokator koji nema depolarizacijska svojstva. Neuromuskularni blokatori primjenjuju se posebno tijekom zahvata na oku i dubokim abdominalnim strukturama. Za poništavanje njegovog djelovanja potreban je edrofonij. O atrakuriju i edrofoniju postoji najviše kliničkih podataka.

    Edrofonij

    Svrha: poništavanje miorelaksacijskog učinka atrakurija.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: inhibitor kolinesteraze, prijeko potreban za poništavanje neuromuskularne blokade. Od svih inhibitora kolinesteraze koji se primjenjuju kod konja, edrofonij uzrokuje najmanje nuspojava.

    Guaifenezin

    Svrha: opuštanje mišića tijekom anestezije.

    Alternative: atrakurij.

    Rasprava o specifičnim prednostima: prijeko potrebna alternativa upotrebi α-2/ketamina kod konja kod kojih je primjena α-2 tvari i ketamina kontraindicirana, kao i kod konja koji ne reagiraju na te tvari ili konja kod kojih su se tijekom ranije primjene pojavili negativni učinci. Od neprocjenjive vrijednosti u kombinaciji s ketaminom i α-2 tvarima za izuzetno sigurnu anesteziju u terenskim uvjetima, za koju do danas nije razvijena učinkovita alternativna intravenozna tehnika.

    Inhalacijski anestetici

    Sevofluran

    Svrha: inhalacijska anestezija za konje koji su pretrpjeli prijelom nogu i druge ortopedske povrede, te uvođenje ždrjebadi u anesteziju putem maske.

    Alternative: izofluran.

    Rasprava o specifičnim prednostima: sevofluran je lako hlapivi anestetik koji se sporo metabolizira, a brzo izlučuje. Iako je za izofluran u EU-u određena najveća dopuštena količina rezidua, on nije pogodan za primjenu u svim slučajevima anestezije kopitara zbog svojih osobina u pogledu buđenja, kada zbog uzbuđenja konj može slomiti nogu. Sevofluran je prijeko potreban kod nekih operacija kopitara kod kojih je bitno buđenje iz anestezije bez teškoća, budući da se pokazalo da se njime postiže nesmetano i bolje kontrolirano buđenje konja iz anestezije. Stoga mu se kod konja s prijelomima nogu i drugim ortopedskim ozljedama daje prednost nad izofluranom. Nadalje, sevofluran je nužan za uvođenje ždrjebadi u anesteziju s maskom, jer nema nadražujuće djelovanje, za razliku od izoflurana koji ima nadražujuće djelovanje te stoga uzrokuje kašalj i zadržavanje daha.

    Lokalni anestetici

    Bupivakain

    Svrha: lokalna anestezija.

    Alternative: lidokain.

    Rasprava o specifičnim prednostima: lokalni anestetik dugotrajnog djelovanja. Dugotrajno djelovanje potrebno je za postizanje perioperativne analgezije i liječenje kronične jake boli, kao kod laminitisa. Bupivakain je lokalni anestetik dužeg djelovanja od uobičajeno korištenog lidokaina. Samim lidokainom osigurava se jedan sat lokalne anestezije. Dodavanjem adrenalina, učinak se može produljiti na dva sata, ali to stvara rizik od prekida lokalnog krvotoka, te je ova kombinacija kod niza stanja neprimjerena. Bupivakain osigurava četiri do šest sati lokalne anestezije te je stoga primjereniji za postoperativnu analgeziju i za zbrinjavanje laminitisa, jer je često dostatna samo jedna injekcija; to je važno zbog dobrobiti životinje u usporedbi s uzastopnim injekcijama lidokaina koje se daju svaki sat. Primjena lokalnih anestetika kratkog djelovanja nije pogodna u gore navedenim slučajevima, jer iziskuju učestalo ponavljanje injekcija, s rizikom od neželjenih reakcija, a neprihvatljiva je i zbog dobrobiti životinja.

    Oksibuprokain

    Svrha: lokalna anestezija koja se koristi za oči.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: u odnosu na druge lijekove koje bi se moglo uključiti u listu prijeko potrebnih tvari, klinička iskustva stečena primjenom oksibuprokaina su najšira.

    Prilokain

    Svrha: lokalna anestezija prije intravenozne kateterizacije.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: u specifičnim pripravcima (eutektička mješavina lokalnih anestetika) za topičku primjenu na kožu, gdje se intradermalno apsorbira za 40 minuta. Koristi se za olakšavanje intravenozne kateterizacije, posebno kod ždrjebadi.

    Protuupalne tvari

    Kortikosteroidi

    Triamcinolon acetonid

    Svrha: intraartikularno liječenje za degenerativnu bolest zglobova i osteoartritis.

    Alternative: metilprednizolon.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji stanični i biosintetički učinci od alternativnog kortikosteroidnog intraartikularnog lijeka metilprednizolona; triamicinolon štiti hrskavicu i potiče njezino obnavljanje. Učinkovitiji od sistemskog liječenja (nesteroidnim protuupalnim lijekovima (NSAID) i kondroitin sulfatom) i drugih (nekortikosteroidnih) intraartikularnih liječenja za kontrolu upale zglobova, boli i hromosti kod akutne i kronične bolesti zglobova, posebno degenerativne bolesti zglobova i osteoartritisa. Jedino učinkovito nekirurško liječenje subhonralnih koštanih cista.

    Flumetazon

    Svrha: kratkotrajno sistemsko kortikosteroidno liječenje, uključujući terapiju kod šoka, protuupalnu i protualergijsku terapiju.

    Alternative: deksametazon, prednizolon.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji klinički učinci od alternativa, s bržim početkom djelovanja, duljim trajanjem i većom djelotvornošću. Drukčiji način djelovanja od alternativa (nema značajne mineralokortikoidne aktivnosti).

    Protuendotoksini

    Pentoksifilin

    Svrha: sistemsko i oralno liječenje endotoksemije. Laminitis.

    Alternative: fluniksin, acepromazin.

    Rasprava o specifičnim prednostima:

    Endotoksemija: drukčiji način djelovanja (inhibitor metiliranog derivata ksantina fosfodiesteraze) i drukčiji klinički učinci u usporedbi s alternativom (fluniksin). Smanjuje endotoksinski uzrokovano oslobađanje proinflamatornih citokina i leukotriena iz makrofaga i neutrofila, smanjuje sistemski odgovor na endotoksin.

    Laminitis: drukčiji način djelovanja u smislu poboljšanja dotoka krvi u prst, u usporedbi s alternativom (acepromazin); smanjuje viskoznost krvi i poboljšava dotok krvi u prst.

    Polimiksin B

    Svrha: sistemsko liječenje endotoksemije povezane sa snažnim kolikama i drugih gastrointestinalnih bolesti.

    Alternative: fluniksin, bizmut subsalicilat.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja (agens koji veže endotoksine) u odnosu na sistemsku alternativu (fluniksin), djeluje ranije u kaskadi uzrokovanoj endotoksinom. Drukčiji mehanizam vezivanja, drukčiji put primjene i drukčije mjesto djelovanja u odnosu na oralnu alternativu bizmut. Pomaže u prevenciji započinjanja upalne kaskade uzrokovane vezivanjem endotoksina i sprečavanjem vezivanja na Toll-u slične receptore.

    Kardiovaskularni lijekovi

     

    Amiodaron

    Svrha: antidisritmik. Sistemsko i oralno liječenje atrijske fibrilacije, supraventrikularne i vetrikularne tahikardije.

    Alternative: kinidin sulfat, prokainamid, propranolol.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja u odnosu na alternative (antidisritmik klase III.). Novi dokazi da je amiodaron djelotvoran i neškodljiv pri atrijskoj fibrilaciji i bolji od alternative kinidin sulfata; djelotvoran za različite vrste aritmija uključujući ventrikularne aritmije.

    Alopurinol

    Svrha: liječenje neonatalne ihsemije – reperfuzijske ozljede

    Alternative: vitamin E.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja u odnosu na alternativu za reperfuzijsku ozljedu; alopurinol je inhibitor ksantin oksidaze koji inhibira stvaranje slobodnih radikala tijekom reperfuzije nakon ishemije.

    Vazopresin

    Svrha: liječenje cirkulatornog kolapsa kod ždrjebadi i odraslih konja.

    Alternative: dopamin/dobutamin, epinefrin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: specifični agonist koji djeluje putem receptora V1. Ima drukčiji način djelovanja u odnosu na druge odobrene tvari kojima se regulira krvni tlak, a to su: epinefrin (agonist adrenergičkih receptora) i dopamin/dobutamin (receptori D1-5 koji reguliraju volumen srca i tonus krvnih žila). Upotrebljava se u situacijama kada su dopamin/dobutamin i efedrin bili neuspješni te je potreban alternativni farmakološkim pristup.

    Digoksin

    Svrha: liječenje zatajivanja srca.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: digoksin je jedini način liječenja nuspojava izazvanih kinidinom.

    Kinidin sulfat i kinidin glukonat

    Svrha: liječenje srčanih aritmija.

    Alternative: prokainamid, propranolol.

    Rasprava o specifičnim prednostima: anti-disritmik. Koristi se rijetko, ali predstavlja važnu terapijsku opciju, ima različit način djelovanja potreban za različite vrste aritmija. Lijek izbora za atrijsku fibrilaciju.

    Prokainamid

    Svrha: liječenje srčanih aritmija.

    Alternative: kinidin sulfat i kinidin glukonat, propranolol.

    Rasprava o specifičnim prednostima: anti-disritmik. Koristi se rijetko, ali predstavlja važnu terapijsku opciju, ima različit način djelovanja potreban za različite vrste aritmija.

    Propranolol

    Svrha: liječenje srčanih aritmija.

    Alternative: kinidin sulfat i kinidin glukonat, prokainamid.

    Rasprava o specifičnim prednostima: antihipertenziv, koji se koristi stoga što u izvjesnoj mjeri djeluje i kao antiaritmik. Koristi se rijetko, ali predstavlja važnu terapijsku opciju. Radi različite patofiziologije aritmija, važno je imati više lijekova s različitim djelovanjem, kako bi se moglo liječiti specifično stanje. Uporaba ovih lijekova obično je jednokratna kako bi se povratio normalan ritam, a ponovna primjena potrebna je tek u rijetkim slučajevima.

    Konvulzije

     

    Fenitoin

    Svrha: antikonvulzivna terapija za ždrjebad. Liječenje rabdomiolize. Liječenje hiperfleksije stražnjih nogu.

    Alternative: diazepam, primidon, dantrolen natrij (za liječenje rabdomiolize).

    Rasprava o specifičnim prednostima: antikonvulziv neophodno potreban za liječenje ždrjebadi. U slučajevima kada primidon/fenobarbital ne djeluje, za kontrolu konvulzivnih napada uvodi se fenitoin. Fenitoin je blokator kalcijevih kanala, koristan za liječenje recidivirajućih oblika rabdomiolize.

    Primidon

    Svrha: antikonvulzivna terapija za ždrjebad.

    Alternative: diazepam, fenitoin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: liječenje primidonom indicirano je kao nastavak liječenja diazepamom, ili kao njegova alternativa.

    Gastrointestinalni lijekovi

     

    Betanekol

    Svrha: liječenje ileusa, gastroduodenalne strikture kod ždrjebadi te recidivirajućih impakcija tankog crijeva kod odraslih životinja.

    Alternative: metoklopramid, eritromicin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: betanekol je muskarinski kolinergički agonist koji stimulira receptore acetilkolina u glatkim gastrointestinalnim mišićima, uzrokujući njihovu kontrakciju. Ubrzava pražnjenje želuca i crijeva. Pokazalo se da su i betanekol i metoklopramid djelotvorni u liječenju postoperativnog ileusa.

    Kodein

    Svrha: liječenje dijareje.

    Alternative: bizmut subsalicilat.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja u usporedbi s bizmut subsalicilatom. Opioidni modulator pokretljivosti koji djeluje na mu receptore u crijevu i pruža učinkovito simptomatsko zbrinjavanje neinfektivne dijareje, posebno kod ždrjebadi. Često se upotrebljava u kombinaciji s loperamidom. Sličnost s loperamidom u načinu djelovanja doprinosi sinergijskom djelovanju.

    Loperamid

    Svrha: liječenje dijareje kod ždrjebadi.

    Alternative: bizmut subsalicilat.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja u usporedbi s bizmut subsalicilatom. Opioidni modulator pokretljivosti koji djeluje na mu receptore u crijevu i pruža učinkovitije simptomatsko zbrinjavanje neinfektivne dijareje kod ždrjebadi nego druge tvari. Često se upotrebljava u kombinaciji s kodeinom. Sličnost s kodeinom u načinu djelovanja doprinosi sinergijskom djelovanju.

    Metoklopramid

    Svrha: liječenje postoperativnog ileusa.

    Alternative: betanekol, eritromicin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: Metoklopramid je supstituirani benzamid koji ima nekoliko mehanizama djelovanja: (1) antagonist je receptora dopamina; (2) pojačava oslobađanje acetilkolina iz intrinzičkih kolinergičkih neurona i (3) blokira adrenergičku aktivnost. Učinkovit je u obnavljanju postoperativne želučano-crijevne koordinacije i smanjuje ukupni volumen, brzinu i trajanje želučanog refluksa. Metaklopramid je prokinetik, čije je djelovanje izraženije u proksimalnom dijelu gastrointestinalnog sustava. Pokazalo se da su i betanekol i metoklopramid djelotvorni u liječenju postoperativnog ileusa.

    Fenoksibenzamin

    Svrha: liječenje dijareje; kolitis.

    Alternative: bizmut subsalicilat; fluniksin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja (alfa-1 antagonist i antisekrecijsko sredstvo) u usporedbi s drugim odobrenim načinima liječenja i kodeinom. Pruža korisno simptomatsko zbrinjavanje dijareje i kolitisa.

    Propantelin bromid

    Svrha: anti-peristaltik.

    Alternative: atropin, lidokain primijenjen intrarektalno, razrijeđen, u obliku klizme.

    Rasprava o specifičnim prednostima: propantelin bromid je sintetički kvarterni amonijev antikolinergik, koji inhibira motilitet gastro-intestinalnog sustava i grčenje njegove muskulature te smanjuje lučenje želučane kiseline. Također inhibira djelovanje acetilkolina na postganglijske završetke živaca parasimpatičkog živčanog sustava. Njegovi učinci slični su učincima atropina, ali su dugotrajniji (šest sati). Propantelin bromid je važan terapijski izbor, kojim se postiže smanjenje peristaltike, bilo zato da se prilikom rektalne palpacije izbjegne ruptura rektuma, ili da se ispita i liječi moguća ruptura rektuma kada je teško postići učinkovit učinak klizmom lidokaina.

    Ranitidin

    Svrha: profilaksa čira na želucu kod novooždrijebljene ždrjebadi.

    Alternative: omeprazol.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja od omeprazola. Put primjene (intravenozno) donosi dodatnu prednost nad svim drugim lijekovima protiv čira, budući da oni zahtijevaju oralnu primjenu. Intravenozni pripravak ranitidina je važan za ždrjebad bez gastrointestinalnog motiliteta, budući da je to skupina s visokim rizikom u pogledu čireva.

    Sukralfat

    Svrha: profilaksa čira na želucu kod novooždrijebljene ždrjebadi.

    Alternative: omeprazol.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja od omeprazola i dragocjena dodatna profilaksa čira na želucu. Jedinstvenim načinom djelovanja (pojačava mukoznu barijeru) postiže se stabilizacija fizičke lezije.

    Rabdomioliza

     

    Dantrolen natrij

    Svrha: liječenje rabdomiolize. Liječenje maligne hipertermije tijekom anestezije.

    Alternative: fenitoin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: dantrolen djeluje kao miorelaksans izravnim djelovanjem na mišić, budući da inhibira otpuštanje kalcija iz sarkoplazmatskog retikuluma i time uzrokuje razdvajanje ekscitativno-kontraktilnih mikrofilamenata. Pokazalo se da su i fenitoin i dantrolen natrij korisni u liječenju recidivirajućih oblika rabdomiolize.

    Antimikrobni lijekovi

    Infekcije bakterijama Klebsiella spp.

    Tikarcilin

    Svrha: liječenje infekcija uzrokovanih bakterijama iz roda Klebsiella.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: specifični antibiotik za infekcije uzrokovane bakterijama Klebsiella spp.

    Infekcije bakterijom Rhodococcus equi

    Azitromicin

    Svrha: liječenje infekcija uzrokovanih bakterijom Rhodococcus equi.

    Alternative: eritromicin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: standardno liječenje u kombinaciji s rifampicinom, koje ždrjebad podnosi bolje nego eritromicin.

    Rifampicin

    Svrha: liječenje infekcija uzrokovanih bakterijom Rhodococcus equi.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: liječenje infekcija uzrokovanih bakterijom Rhodococcus equ u kombinaciji s eritromicinom ili azitromicinom. Lijek izbora.

    Septični artritis

    Amikacin

    Svrha: liječenje septinog artritisa.

    Alternative: gentamicin ili drugi aminoglikozidi.

    Rasprava o specifičnim prednostima: ždrjebad ga podnosi bolje nego gentamicin ili druge aminoglikozide.

    Lijekovi za bolesti dišnih putova

     

    Ambroksol

    Svrha: poticanje lučenja surfaktanta kod prerano oždrjebljene ždrjebadi.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: nema raspoloživih alternativa.

    Budesonid

    Svrha: inhalacijski kortikosteroid za kontrolu alergijske plućne bolesti.

    Alternative: beklometazon.

    Rasprava o specifičnim prednostima: inhalacijska kortikosteroidna terapija uzrokuje manju adrenokortikalnu supresiju s bržim povratom normalne funkcije nakon završetka terapije i manjim sistemskim nuspojavama nego što je to slučaj kod sistemske kortikosteroidne terapije, radi ograničene sistemske apsorpcije. Inhalacija omogućava smanjene doze i lokalnu isporuku visokih koncentracija aktivne tvari, pa stoga i veću djelotvornost. Posebno koristan za kontrolu blage do umjerene bolesti i dugotrajnu terapiju održavanja. Dodatne tvari veće snage i drukčijeg trajanja učinka od beklometazona potrebne su za titraciju doze na temelju kliničke reakcije i postizanje optimalne kontrole bolesti. Budesonid se po svojoj snazi nalazi između beklometazona i flutikazona.

    Flutikazon

    Svrha: inhalacijski kortikosteroid za kontrolu alergijske plućne bolesti.

    Alternative: beklometazon.

    Rasprava o specifičnim prednostima: inhalacijska kortikosteroidna terapija uzrokuje manju adrenokortikalnu supresiju s brzim povratom normalne funkcije nakon završetka terapije i manjim sistemskim nuspojavama nego što je to slučaj kod sistemske kortikosteroidne terapije, radi ograničene sistemske apsorpcije. Inhalacija omogućava lokalnu isporuku visokih koncentracija aktivne tvari, pa stoga i veću djelotvornost. Posebno koristan za kontrolu blage do umjerene bolesti i dugotrajnu terapiju održavanja. Dodatne tvari veće snage i drukčijeg trajanja učinka od beklometazona potrebne su za titraciju doze na temelju kliničke reakcije i postizanje optimalne kontrole bolesti. Flutikazon je 50 % jači od beklometazona i ima duži poluvijek (6 sati nasuprot 2,8 sati), čime se postiže dodatna korist za ozbiljnije ili refraktorne slučajeve.

    Ipratropij bromid

    Svrha: bronhodilatacija.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: antikolinergičko djelovanje. Potreban je kao terapijska opcija, jer je u nekim slučajevima učinkovitiji od β-agonista.

    Oksimetazolin

    Svrha: liječenje edema nosne sluznice.

    Alternative: fenilefrin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: agonist α-adrenoceptora izrazitih vazokonstrikcijskih svojstava, kojem se daje prednost nad fenilefrinom zbog toga što je njegovo djelovanje dugotrajnije.

    Antiprotozoici

     

    Izometamidij

    Svrha: liječenje mijeloencefalitisa kopitara uzrokovanog protozoama.

    Alternative: pirimetamin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: bolest je ponekad refraktorna na terapiju pirimetaminom pa je stoga potreba alternativa.

    Ponazuril

    Svrha: liječenje mijelitisa kopitara uzrokovanog protozoama (Sarcocystis neurona).

    Alternative: izometamidij, pirimetamin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način djelovanja u usporedbi s drugim odobrenim tvarima, koristan kao alternativna terapija kada je bolest refraktorna na druge načine liječenja. Smanjena pojavnost nuspojava (dijareja) u usporedbi s terapijom pirimetaminom/sulfonamidom; povećana klinička djelotvornost u usporedbi s izometamidijem i pirimetaminom.

    Pirimetamin

    Svrha: liječenje mijeloencefalitisa kopitara, uzrokovanog protozoama.

    Alternative: izometamidij.

    Rasprava o specifičnim prednostima: kada se upotrebljava u kombinaciji sa sulfadiazinom-sulfonamidom, liječenje je uspješno u najmanje 75 % slučajeva.

    Oftalmološki lijekovi

    Ulkusi očiju

    Aciklovir

    Svrha: liječenje ulkusa očiju (antivirusni lijek). Topička primjena.

    Alternative: idoksuridin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: pokazalo se da su aciklovir i idoksiuridin jednako djelotvorni u liječenju ulceroznog herpesnog keratitisa.

    Idoksuridin

    Svrha: liječenje ulkusa očiju (antivirusni lijek). Topička primjena.

    Alternative: aciklovir.

    Rasprava o specifičnim prednostima: pokazalo se da su aciklovir i idoksiuridin jednako djelotvorni u liječenju ulceroznog herpesnog keratitisa.

    Glaukom

    Fenilefrin

    Svrha: liječenje glaukoma, epifore, edema nosne sluznice i uklještenja u području slezene.

    Alternative: tropikamid (za glaukom), druge nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: pokazalo se da su fenilefrin i tropikamid jednako učinkoviti u liječenju glaukoma.

    Tropikamid

    Svrha: liječenje glaukoma. Topička primjena.

    Alternative: fenilefrin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: pokazalo se da su fenilefrin i tropikamid jednako učinkoviti u liječenju glaukoma.

    Dorzolamid

    Svrha: liječenje glaukoma. Topička primjena.

    Alternative: latanoprost, timolol maleat.

    Rasprava o specifičnim prednostima: specifični način djelovanja kao inhibitora ugljične anhidraze. Važna terapijska opcija.

    Latanoprost

    Svrha: liječenje glaukoma. Topička primjena.

    Alternative: dorzolamid, timolol maleat.

    Rasprava o specifičnim prednostima: specifični način djelovanja kao analoga prostaglandina F2α. Važna terapijska opcija.

    Timolol maleat

    Svrha: liječenje glaukoma. Topička primjena.

    Alternative: dorzolamid, latanoprost.

    Rasprava o specifičnim prednostima: specifični način djelovanja u smislu neselektivnog blokiranja beta-adrenergičkih receptora, uzrokuje vazokonstrikciju koja dovodi do smanjenja stvaranja očne vodice. Važna terapijska opcija.

    Ciklosporin A

    Svrha: imunosupresiv koji se koristi u liječenju autoimunih bolesti oka.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: nema raspoloživih alternativa.

    Ketorolak

    Svrha: liječenje boli i upale oka, nesteroidni protuupalni lijek, kapi za oči, topička primjena.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: u odnosu na druge lijekove koje bi se moglo uključiti u listu prijeko potrebnih tvari, klinička iskustva stečena primjenom ketorolaka su najopsežnija.

    Ofloksacin

    Svrha: liječenje infekcija oka otpornih na uobičajeno korištene oftalmičke antibiotike.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: u odnosu na druge lijekove koje bi se moglo uključiti u listu prijeko potrebnih tvari, klinička iskustva stečena primjenom ofloksacina su najopsežnija. U usporedbi s uobičajeno korištenim liječenjem oftalmičkim antibioticima, ofloksacin bi se trebalo koristiti samo kao rezervni antibiotik u pojedinačnim slučajevima.

    Fluorescein

    Svrha: sredstvo za postavljanje dijagnoze ulceracije rožnice, topička primjena.

    Alternative: Rose Bengal.

    Rasprava o specifičnim prednostima: Rose Bengal ima određeno protuvirusno djelovanje, dok fluorescein nema značajnog učinka na replikaciju virusa. Stoga dijagnostička primjena Rose Bengal testa koja prethodi kultivaciji virusa, može isključiti pozitivan rezultat. Stoga je fluorescein dijagnostičko sredstvo izbora kada se planira kultivacija virusa.

    Rose Bengal

    Svrha: sredstvo za dijagnostiku početnog oštećenja rožnice, topička primjena.

    Alternative: fluorescein.

    Rasprava o specifičnim prednostima: Rose Bengal je dijagnostičko sredstvo izbora za dijagnostiku samih početaka oštećenja rožnice.

    Hiperlipemija

     

    Inzulin

    Svrha: liječenje hiperlipemije, koristi se u kombinaciji s glukoznom terapijom, dijagnosticiranje metaboličkih poremećaja.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: nema raspoloživih alternativa.

    Gljivične infekcije

     

    Griseofulvin

    Svrha: sistemska protugljivična upotreba. Liječenje gljivičnih infekcija kože.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: oralna primjena griseofulvina ima učinkovito djelovanje na trihofiton, mikrosporum i epidermofiton.

    Ketokonazol

    Svrha: sistemska protugljivična upotreba. Liječenje gljivične pneumonije i mikoze ždrijela.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: u odnosu na druge lijekove koje bi se moglo uključiti u listu prijeko potrebnih tvari, klinička iskustva stečena primjenom ketokonazola su najopsežnija.

    Mikonazol

    Svrha: liječenje gljivičnih infekcija oka.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: topička primjena na oboljelom oku, šire protugljivično djelovanje i/ili uz manji nadražaj nego pri primjeni drugih protugljivičnih tvari.

    Nistatin

    Svrha: liječenje gljivičnih infekcija očiju i genitalnog trakta.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: specifično djelovanje protiv infekcija uzrokovanih kvaščevim gljivicama.

    Dijagnostičko snimanje

     

    Radiofarmaceustki pripravak Tc99m

    Svrha: scintigrafija.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: najosjetljiviji način dijagnostičkog snimanja za otkrivanje početne patologije kostiju i lomova – osjetljiviji od radiografije. Omogućava kvantifikaciju i snimanje onih područja za koje radiografija nije primjerena. Važna tehnika snimanja kojom se osigurava dobrobit trkaćih konja ranim otkrivanjem ozljede i prevencijom kobnih lomova. Kratki poluvijek (6,01 sati) pripravka Tc99m rezultira brzim očišćenjem detektibilne radioaktivnosti (< 72 sata) iz konja.

    Razno

     

    Karbamazepin

    Svrha: sindrom tresenja glavom.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: karbamazepin djeluje kao antikolvuziv s učincima blokiranja natrijevih kanala. Upotrebljava se uglavnom za liječenje i dijagnostičko potvrđivanje trigeminalne neuralgije (sindrom tresenja glavom).

    Ciproheptadin

    Svrha: sindrom tresenja glavom.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: konji koji pokazuju znakove tresenja glavom povezanog sa svjetlom, dobro reagiraju na liječenje antihistaminikom ciproheptadinom. Osim antihistaminičnog djelovanja, ciproheptadin ima i antikolinergičko djelovanje i antagnost je 5-hidroksitriptamina (serotonin). Ovo ponašanje obično prestaje u roku od 24 sata od početka terapije ciproheptadinom, a često se ponovno vraća u roku od 24 sata nakon prestanka primjene terapije. Drugi antihistamini nisu djelotvorni za otklanjanje tresenja glavom.

    Domperidon

    Svrha: agalakcija kobila.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: djeluje kao antagonist dopamina, te pospješuje stvaranje prolaktina.

    Oksitocin nije primjerena alternativa jer smanjuje proizvodnju mlijeka, za razliku od domperidona, koji je usmjeren na povećanje njegove proizvodnje. Uz to, oksitocin primijenjen u visokim dozama može uzrokovati bol u trbuhu.

    Gabapentin

    Svrha: neuropatska bol.

    Alternative: buprenorfin, fentanil, morfij, petidin.

    Rasprava o specifičnim prednostima: drukčiji način i drukčije mjesto djelovanja u usporedbi s alternativnim odobrenim tvarima. Tvar slična GABA-i koja blokira kanale kalcija i inhibira formiranje novih sinapsa. Novo liječenje neuropatske boli s dokazima koji ukazuju na dodatnu kliničku prednost u zbrinjavanju boli povezane s neuropatijom, npr. bol u stopalu, laminitis, bol u trbuhu.

    Hidroksietil škrob

    Svrha: koloidna supstitucija volumena.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: praktična i lako dostupna alternativa za krv ili plazmu.

    Imipramin

    Svrha: farmakološki izazvana ejakulacija kod pastuha s disfunkcijom ejakulacije.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: nema raspoloživih alternativa.

    Hormon koji oslobađa tireotropin

    Svrha: dijagnostičko sredstvo kojim se potvrđuju poremećaji štitnjače i hipofize.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: nema raspoloživih alternativa.

    Barijev sulfat

    Svrha: radiografsko kontrastno sredstvo, koje se koristi za kontrastne pretrage jednjaka i gastrointestinalnog trakta.

    Alternative: nisu poznate.

    Rasprava o specifičnim prednostima: nema raspoloživih alternativa.

    Joheksol

    Svrha: radiografsko kontrastno sredstvo, koje se koristi za kontrastni prikaz donjeg dijela mokraćnog sustava, artrografiju, mijelografiju, sino- ili fistulografiju, te dakriocistografiju.

    Alternative: jopamidol.

    Rasprava o specifičnim prednostima: neionizirano kontrastno sredstvo niske osmolarnosti. Joheksol i jopamidol jednako su prihvatljive opcije.

    Jopamidol

    Svrha: radiografsko kontrastno sredstvo, koje se koristi za kontrastni prikaz donjeg dijela mokraćnog sustava, artrografiju, mijelografiju, sino- ili fistulografiju, te dakriocistografiju.

    Alternative: joheksol.

    Rasprava o specifičnim prednostima: neionizirano kontrastno sredstvo niske osmolarnosti, koje se koristi pri navedenim indikacijama. Joheksol i jopamidol jednako su prihvatljive opcije.



    ( 1 ) SL L 311, 28.11.2001., str. 1. Direktiva kako je zadnje izmijenjena Direktivom 2004/28/EZ (SL L 136, 30.4.2004., str. 58.).

    ( 2 ) SL L 136, 30.4.2004., str. 1.

    ( 3 ) SL L 224, 18.8.1990., str. 1. Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom Komisije (EZ) br. 1451/2006 (SL L 271, 30.9.2006., str. 37.).

    ( 4 ) COM(2000.) 806, final, 5.12.2000.

    ( 5 ) SL L 298, 3.12.1993., str. 45.

    ( 6 ) SL L 23, 28.1.2000., str. 72.

    ( 7 ) SL L 149, 7.6.2008., str. 3.

    ( 8 ) SL L 15, 20.1.2010., str. 1.

    Top