Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zakonska revizija – osiguravanje točnih financijskih izvještaja društava

Zakonska revizija – osiguravanje točnih financijskih izvještaja društava

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Direktiva 2006/43/EZ o zakonskim revizijama godišnjih financijskih izvještaja i konsolidiranih financijskih izvještaja

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • U svojem izvornom obliku objedinjuje dva postojeća zakonodavna akta (Direktivu 78/660/EEZ o pojedinačnim financijskim izvještajima i Direktivu 83/349/EEZ o konsolidiranim financijskim izvještajima) radi poboljšavanja pouzdanosti financijskih izvještaja društava.
  • U svojem izmijenjenom i dopunjenom obliku utvrđuje pravila Europske unije (EU), uključujući minimalne zahtjeve, za zakonsku reviziju * godišnjih i konsolidiranih financijskih izvještaja te za provjeru godišnjeg i konsolidiranog izvješćivanja o održivosti. U njoj se također definira uloga ovlaštenog revizora *.
  • Njome se nastoji osigurati da financijski izvještaji društava daju istinitu i pravednu sliku imovine, obveza, financijskog položaja i dobiti ili gubitka poduzeća. Njome se također nastoji osigurati usklađenost izvješća uprave, uključujući izvješćivanje o održivosti, s primjenjivim zakonskim zahtjevima.

KLJUČNE TOČKE

Javni registar revizora

  • Zakonske revizije mogu provoditi samo ovlašteni revizori ili revizorska društva koja su odobrila nadležna tijela država članica EU-a.
  • Države članice moraju voditi javni registar takvih revizora.
  • U registru se također bilježi je li ovlaštenom revizoru izdano odobrenje i za obavljanje provjere izvješćivanja o održivosti.

Priznavanje revizorskih društava izvan matične zemlje

  • Revizorsko društvo koje želi provoditi zakonske revizije u državi članici koja nije njegova matična država članica mora se registrirati kod nadležnog tijela zemlje domaćina.
  • Nadležno tijelo u zemlji domaćinu mora registrirati revizorsko društvo ako je ono registrirano kod nadležnog tijela u njegovoj matičnoj zemlji.

Odobravanje ovlaštenih revizora iz druge države članice

Revizori iz drugih država članica možda će podlijegati razdoblju prilagodbe (ne više od tri godine) i/ili testiranjima. Time se osigurava da imaju odgovarajuće poznavanje područja kao što su pravo društava, porezno pravo i socijalno pravo. Nakon što budu odobreni, moraju se upisati u javni registar.

Stalno obrazovanje

  • Države članice osiguravaju da ovlašteni revizori pohađaju programe stalnog obrazovanja radi održavanja i unaprjeđivanja njihova teorijskog znanja, stručnih vještina i vrijednosti.
  • Ako ne zadovolje te uvjete stalnog obrazovanja, podliježu sankcijama.

Neovisnost i objektivnost

  • Države članice moraju osigurati da je, u obavljanju svog posla, ovlašteni revizor ili revizorsko društvo i svaka fizička osoba koja je u mogućnosti izravno ili neizravno utjecati na rezultat zakonske revizije, neovisna od subjekta nad kojim se obavlja revizija i nije uključena u odlučivanje o subjektu nad kojim se obavlja revizija.
  • Neovisnost je obvezna tijekom oba sljedeća razdoblja:
    • razdoblja obuhvaćenog financijskim izvještajima nad kojima se treba provesti revizija; i
    • razdoblja kada je zakonska revizija provedena.

Organizacija rada

Države članice dužne su osigurati da revizorsko društvo pri obavljanju zakonske revizije odredi barem jednog glavnog partnera za reviziju te da revizorsko društvo glavnom partneru ili partnerima za reviziju stavlja na raspolaganje dostatne resurse i osoblje koje posjeduje potrebnu stručnosti i vještine kako bi na primjeren način moglo obavljati svoje dužnosti. Slično pravilo primjenjuje se kada revizorsko društvo provjerava izvješćivanje o održivosti.

Povjerljivost i službena tajna

  • Revizore obvezuju stroga pravila za poštivanje privatnosti njihovih klijenata; međutim, ta pravila ne smiju ometati pravilnu provedbu Direktive.
  • Ta pravila i dalje se primjenjuju na revizorska društva koja više nisu angažirana na određenom revizorskom zadatku.

Međunarodni standardi

Sve zakonske revizije trebaju se provoditi na temelju međunarodnih revizorskih standarda ako i kad ih donese Europska komisija. Komisija ima diskrecijske ovlasti donijeti te standarde, a može ih donijeti samo ako oni poštuju određene uvjete. Ako Komisija nije donijela nijedan međunarodni standard, države članice mogu primjenjivati nacionalne standarde.

Postavljanje i razrješavanje

  • Ovlašteni revizor ili revizorsko društvo postavlja se na glavnoj skupštini dioničara ili članova subjekta nad kojim se provodi revizija, iako države članice mogu dopustiti alternative, sve dok je osigurana neovisnost ovlaštenog revizora ili revizorskog društva subjekta nad kojim se provodi revizija.
  • Revizori ili revizorska društva mogu biti razriješena samo u slučaju opravdanih razloga. Razilaženje u mišljenjima vezano uz računovodstveno postupanje ili revizorske postupke nije opravdani razlog za razrješenje.

Revizija konsolidiranih financijskih izvještaja

U slučaju konsolidiranih financijskih izvještaja (tj. matičnog društva i društava kćeri), postoji jasna definicija odgovornosti među revizorima koji obavljaju reviziju sastavnih dijelova grupe. Revizor grupe (tj. ovlašteni revizor ili revizorsko društvo koje obavlja reviziju konsolidiranih financijskih izvještaja) snosi punu odgovornost za revizorsko izvješće.

Osiguranje kvalitete

  • Države članice moraju uvesti sustav osiguranja kvalitete koji je neovisan o ispitanim ovlaštenim revizorima i podliježe javnom nadzoru.
  • Sustav uključuje ocjenu:
    • pridržavanja važećih revizorskih standarda i zahtjeva neovisnosti;
    • kvantitete i kvalitete utrošenih sredstava;
    • zaračunatih revizorskih naknada i, ako je to primjenjivo, naknada zaračunatih za provjeru izvješćivanja o održivosti;
    • unutarnjeg sustava kontrole kvalitete revizorskog društva.
  • Financiranje sustava osiguranja kvalitete mora biti sigurno i ne smije biti ni pod kakvim neprimjerenim utjecajem ovlaštenih revizora ili revizorskih društava.
  • Ispitivači za specifične zadatke ispitivanja osiguranja kvalitete biraju se pomoću objektivnog postupka koji je oblikovan tako da osigurava nepostojanje sukoba interesa između ispitivača i ovlaštenog revizora ili revizorskog društva koji se ispituju.

Standardi provjere za izvješćivanje o održivosti

  • Države članice moraju zahtijevati da ovlašteni revizori i revizorska društva obavljaju provjeru izvješćivanja o održivosti u skladu sa standardima provjere koje donese Komisija.
  • Međutim, države članice mogu primjenjivati nacionalne standarde provjere, postupke ili zahtjeve dok Komisija ne donese standard provjere kojim se uređuje isti predmet.

Revizorsko izvješće i izvješće o provjeri izvješćivanja o održivosti

Direktivom se detaljno utvrđuju posebna pravila o tome kako ovlašteni revizor predstavlja rezultate zakonske revizije i izvješća o provjeri izvješćivanja o održivosti. Dodatno, ta se izvješća moraju pripremiti u skladu sa zahtjevima standarda provjere koje je donijela Komisija i/ili koje su donijele države članice.

Države članice mogu dopustiti neovisnom pružatelju usluga provjere* osnovanom na njihovu državnom području da provodi provjere izvješćivanja o održivosti pod uvjetom da pružatelj podliježe zahtjevima koji su ekvivalentni zahtjevima koji se Direktivom 2006/43/EZ utvrđuju za revizore.

Istraživanja i sankcije

  • Države članice moraju imati djelotvorne sustave istražnih radnji i sankcija za otkrivanje, uklanjanje i sprečavanje neprimjerenog izvršavanja zakonske revizije.
  • Poduzete mjere i sankcije nametnute ovlaštenim revizorima i revizorskim društvima moraju biti objavljene u javnosti na odgovarajući način. Sankcije moraju uključivati mogućnost oduzimanja dozvole.

Mala poduzeća

  • Ne postoji zahtjev EU-a da mala društva moraju provoditi zakonsku reviziju.
  • Ako države članice zahtijevaju zakonsku reviziju malih poduzeća, nju je potrebno provesti uzimajući u obzir veličinu i djelatnosti dotičnih društava.

Subjekti od javnog interesa*

Zakonska revizija subjekata od javnog interesa – zbog potrebe za pouzdanim informacijama i njihove relevantnosti za javnost i ulagače – podliježe strogim pravilima. Ta pravila uključuju:

  • detaljnije revizorsko izvješće koje uključuje informacije o provedbi revizije;
  • revizori / revizorska društva moraju se izmjenjivati;
  • popis nerevizorskih usluga koje ovlašteni revizor ili revizorsko društvo ne mogu pružiti subjektu nad kojim se provodi revizija moraju sastaviti države članice;
  • potrebno je postaviti ograničenja za naknade koje se naplaćuju za nerevizorske usluge;
  • uspostavlja se odbor za reviziju koji ima ključnu ulogu u postavljanju revizora i praćenju revizije.

Uredba (EU) br. 537/2014 sadržava dodatna pravila specifično primjenjiva na subjekte od javnog interesa.

Provedbeni i delegirani akti

Direktiva omogućuje Komisiji usvajanje provedbenih akata i delegiranih akata vezanih uz međunarodne aspekte Direktive. Njima je moguće dodatno utvrditi kako tijela država članica i različiti sudionici na tržištu moraju zadovoljavati obveze propisane Direktivom u ovom pogledu.

OTKAD SE PRIMJENJUJU TA PRAVILA?

Direktiva se trebala prenijeti u nacionalno pravo do 29. lipnja 2008.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Zakonska revizija. Zakonski zatražena revizija financijskih izvještaja čiji je cilj pružiti dioničarima mišljenje o točnosti izvještaja društava ili javnih poduzeća.
Ovlašteni revizor. Fizička osoba kojoj je u skladu s Direktivom 2006/43/EZ izdano odobrenje nadležnih tijela države članice za obavljanje zakonskih revizija i, ako je primjenjivo, provjere izvješćivanja o održivosti.
neovisni pružatelj usluga provjere. Tijelo za ocjenjivanje sukladnosti akreditirano u skladu s Uredbom (EZ) br. 765/2008 za provedbu informacija povezanih s osiguranje održivosti u skladu s člankom 34. stavkom 1. Direktive 2013/34/EU.
Subjekti od javnog interesa. Obuhvaćaju:

  • društva uvrštena na burzu bilo koje države članice;
  • kreditne institucije;
  • osiguravajuća društva;
  • društva koja su države članice imenovale subjektima od javnog interesa zbog prirode njihova poslovanja, njihove veličine ili broja zaposlenih.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2006/43/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2006. o zakonskim revizijama godišnjih financijskih izvještaja i konsolidiranih financijskih izvještaja, kojom se mijenjaju direktive Vijeća 78/660/EEZ i 83/349/EEZ i stavlja izvan snage Direktiva Vijeća 84/253/EEZ (SL L 157, 9.6.2006., str. 87.–107.)

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2006/43/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 537/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o posebnim zahtjevima u vezi zakonske revizije subjekata od javnog interesa i stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2005/909/EZ (SL L 158, 27.5.2014., str. 77.–112.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 20.11.2023

Top