Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mjere ograničavanja EU-a s obzirom na stanje u Siriji

Mjere ograničavanja EU-a s obzirom na stanje u Siriji

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Odluka 2013/255/ZVSP – mjere ograničavanja protiv Sirije

Uredba (EU) br. 36/2012 – mjere ograničavanja s obzirom na stanje u Siriji

ČEMU SLUŽE OVA ODLUKA I UREDBA?

Odluka i Uredba dio su paketa za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku (ZVSP) Europske unije (EU), promicanjem ciljeva ZVSP-a pružanjem pravne osnove za sankcije EU-a s obzirom na stanje u Siriji.

Oba pravna akta izmijenjena su nekoliko puta.

KLJUČNE TOČKE

Ograničenja trgovine robom, uslugama i tehnologijom

Sankcije uključuju ograničenja trgovine s EU-om proizvodima koji bi se mogli neposredno ili posredno upotrijebiti za unutarnju represiju sirijskog stanovništva. Pravila obuhvaćaju:

  • zabranu uvoza oružja i s njim povezanog materijala iz Sirije;
  • ograničenja izvoza za određene opreme, robe i tehnologije koje se mogu upotrebljavati za unutarnju represiju ili za proizvodnju i održavanje takvih proizvoda;
  • zahtjev za države članice EU-a da pregledaju plovila i zrakoplove ako postoji utemeljena sumnja da prevoze oružje, povezani materijal ili opremu koji se mogu upotrijebiti za unutarnju represiju;
  • zabranu izvoza opreme, tehnologije i softvera namijenjenog ponajprije praćenju ili presretanju uporabe interneta i telefonskih komunikacija;
  • zabranu sirijskim financijskim institucijama otvaranja novih podružnica ili društva kćeri u EU-u ili osnivanja novih zajedničkih pothvata ili novih korespondentnih bankovnih odnosa s bankama u EU-u;
  • zabranu uvoza sirove nafte i naftnih derivata iz Sirije i bilo kakvog financiranja, osiguranja ili reosiguranja u vezi s tim;
  • zabranu ulaganja u naftnu industriju Sirije;
  • zabranu ulaganja u društva koja sudjeluju u izgradnji novih elektrana za električnu energiju u Siriji;
  • zabranu trgovanja robom koja pripada kulturnoj baštini Sirije, a koja je nezakonito uklonjena iz Sirije u cilju olakšavanja sigurnog povrata te robe;
  • zabranu trgovanja zlatom, plemenitim kovinama i dijamantima sa sirijskim tijelima javne vlasti i središnjom bankom.

Zamrzavanje sredstava i zabrane putovanja

Sankcije su također usmjerene protiv pojedinaca i društava odgovornih za nasilnu represiju civilnog stanovništva u Siriji, uz one koji podupiru ili imaju koristi od režima te pojedince i društva koja su s njima povezana. Konkretno, Odlukom i Uredbom nameću se sljedeća ograničenja.

  • Zamrzavanje sredstava i zabrane putovanja za više od 350 pojedinaca i najmanje 90 subjekata. Sredstva ili gospodarski izvori koji su već zamrznuti mogu se osloboditi u određenim okolnostima, uključujući:
  • Zamrzavanje sredstava Sirijske središnje banke u EU-u, uz zabranu stavljanja sredstava ili gospodarskih izvora na raspolaganje te uz dopuštanje nastavka zakonitog trgovanja pod strogim uvjetima.

U Prilogu Odluci 2013/255/ZVSP nalazi se popis pojedinaca i društava obuhvaćenih tim mjerama koji se redovito mijenja i nadopunjuje.

Strategija EU-a za Siriju

Godine 2017., pri donošenju Strategije EU-a za Siriju, Vijeće Europske unije utvrdilo je da će nastaviti razmatrati dodatne mjere ograničavanja protiv sirijskih pojedinaca i subjekata koji podržavaju režim tako dugo dok represija bude trajala. Strategija se usredotočuje na šest ključnih područja:

  • okončanje rata putem stvarne političke tranzicije;
  • promicanje istinske i uključive tranzicije u Siriji;
  • spašavanje života pravodobnim, djelotvornim, učinkovitim i principijelnim pružanjem humanitarne pomoći najranjivijim Sirijcima diljem zemlje;
  • promicanje demokracije, ljudskih prava i slobode izražavanja jačanjem organizacija civilnog društva u Siriji;
  • promicanje odgovornosti za ratne zločine s ciljem olakšavanja procesa nacionalnog pomirenja i tranzicijskog pravosuđa;
  • potporu otpornosti sirijskog stanovništva i sirijskog društva.

Izmjene Odluke i Uredbe s obzirom na potres u veljači 2023. godine

Zakonodavstvo EU-a u vezi sa sankcijama s obzirom na stanje u Siriji ne zabranjuje izvoz hrane, lijekova ili medicinske opreme u Siriju niti je usmjereno protiv sirijskog zdravstvenog sustava, a uključuje široku humanitarnu iznimku kako bi se osiguralo kontinuirano pružanje humanitarne pomoći bilo kojem dijelu zemlje. U veljači 2023., nakon snažnog potresa koji je pogoršao humanitarnu krizu, Vijeće je donijelo izmjene Odluke 2013/255/ZVSP i Uredbe (EU) br. 36/2012 kako bi se osiguralo brzo pružanje pomoći civilnom stanovništvu Sirije. To je uključivalo izuzeće od zahtjeva za humanitarne organizacije da traže prethodno dopuštenje nadležnih tijela država članica za prijenos ili pružanje robe i usluga namijenjenih u humanitarne svrhe osobama i subjektima s popisa. Prvotno doneseno na razdoblje od šest mjeseci, izuzeće je produljeno nekoliko puta, posljednji put izmjenom Uredbe (EU) 2023/2877 i Odluke (ZVSP) 2023/2876, kojima je produljeno do 1. lipnja 2024.

OTKAD SE ODLUKA I UREDBA PRIMJENJUJU?

  • Odluka se primjenjuje od 1. lipnja 2013.
  • Uredba se primjenjuje od 19. siječnja 2012. Njome se izvan snage stavlja Uredba (EU) br. 442/2011.

POZADINA

U prosincu 2015. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda usvojilo je Rezoluciju 2254 o suverenitetu, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnoj cjelovitosti Sirije. EU ostaje predan pronalaženju trajnog i vjerodostojnog političkog rješenja za situaciju u zemlji na temelju ove Rezolucije i Priopćenja iz Ženeve iz 2012.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2013/255/ZVSP od 31. svibnja 2013. o mjerama ograničavanja protiv Sirije (SL L 147, 1.6.2013., str. 14.–45.).

Sukcesivne izmjene i dopune Odluke Vijeća 2013/255/ZVSP uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Uredba Vijeća (EU) br. 36/2012 od 18. siječnja 2012. o mjerama ograničavanja s obzirom na stanje u Siriji i o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 442/2011 (SL L 16, 19.1.2012., str. 1.–32.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

VEZANI DOKUMENTI

Zajednička komunikacija Europskom parlamentu i Vijeću – Elementi strategije EU-a za Siriju (JOIN(2017) 11 final, 14.3.2017.).

Pročišćena verzija Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio peti – Vanjsko djelovanje Unije – Glava IV. – Mjere ograničavanja – Članak 215. (bivši članak 301. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 144.).

Posljednje ažuriranje 27.05.2024

Top