Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1067

    Izuzeće za sporazume o specijalizaciji (od 2023.)

    Izuzeće za sporazume o specijalizaciji (od 2023.)

     

    SAŽETAK DOKUMENTA:

    Uredba (EU) 2023/1067 o primjeni članka 101. stavka 3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na određene kategorije sporazuma o specijalizaciji

    ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

    • Člankom 101. stavkom 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) zabranjuju se sporazumi između društava koja ograničavaju tržišno natjecanje. Međutim, člankom 101. stavkom 3. UFEU-a predviđa se iznimka za sporazume čije su koristi veće od njihovih negativnih učinaka.
    • Uredbom se primjenjuje članak 101. stavak 3. UFEU-a na određene vrste sporazuma o specijalizaciji* koji zadovoljavaju određene uvjete, čime ih se izuzima iz zabrane u članku 101. stavci 1. UFEU-a. Time se uspostavlja pravna sigurna luka za te sporazume, čime se izbjegava potreba za pojedinačnom procjenom njihove kompatibilnosti s člankom 101. UFEU-a.
    • Uredbom se nastoji osigurati učinkovita zaštita tržišnog natjecanja i pružiti pravna sigurnost za društva.

    KLJUČNE TOČKE

    Vrste sporazuma obuhvaćenih Uredbom

    Uredbom se obuhvaćaju tri vrste sporazuma o proizvodnji koji se zajedno nazivaju sporazumima o specijalizaciji:

    • jednostrani sporazumi o specijalizaciji*,
    • uzajamni sporazumi o specijalizaciji*,
    • sporazumi o zajedničkoj proizvodnji*.

    Uredba se primjenjuje i na sporazume o specijalizaciji koji uključuju:

    • odredbe o ustupanju ili licenciranju pravaintelektualnog vlasništva jednom ili više sudionika ako su te odredbe nužne za provedbu sporazuma, a nisu njegov glavni cilj;
    • obveze isključive kupnje ili isključive opskrbe;
    • zajedničku distribucija proizvoda koji su predmet specijalizacije*.

    Prag tržišnog udjela

    • Izuzeće predviđeno Uredbom primjenjuje se pod uvjetom da kombinirani tržišni udio sudionika ne premašuje 20 % na mjerodavnim tržištima kojima pripadaju proizvodi koji su predmet specijalizacije. Ako su ti proizvodi poluproizvodi koje jedan ili više sudionika upotrebljavaju kao input za vlastitu proizvodnju proizvoda na kraju proizvodnog lanca koje zatim prodaju, kombinirani tržišni udio sudionika ne smije premašiti 20 % na mjerodavnom tržištu kojem pripadaju proizvodi na kraju proizvodnog lanca.
    • Ako je kombinirani tržišni udio sudionika u početku unutar praga od 20 %, ali kasnije premaši taj prag, izuzeće se i dalje primjenjuje na razdoblje odgode od dvije uzastopne kalendarske godine.
    • Tržišni udjeli izračunavaju se na temelju podataka o vrijednosti prihoda od prodaje ili, ako ti podaci nisu dostupni, na temelju drugih pouzdanih tržišnih informacija, uključujući obujam prodaje.

    Teška ograničenja

    Izuzeće se ne primjenjuje na sporazume o specijalizaciji koji sadržavaju „teška ograničenja”, uključujući ograničenja koja:

    • utvrđuju cijene pri prodaji proizvoda trećim stranama, osim cijena koje se naplaćuju neposrednim klijentima ako se u sporazumu predviđa zajednička distribucija;
    • ograničavaju proizvodnju ili prodaju, s iznimkom:
      • dogovorenih količina proizvoda u jednostranim sporazumima o specijalizaciji ili uzajamnim sporazumima o specijalizaciji,
      • dogovorenog kapaciteta i obujmova proizvodnje u sporazumima o zajedničkoj proizvodnji,
      • dogovorenih ciljeva prodaje u kontekstu zajedničke distribucije;
    • dodjeljuju tržišta ili klijente.

    Povlačenje skupnog izuzeća

    Korist skupnog izuzeća može povući Europska komisija ili nacionalna tijela nadležna za tržišno natjecanje u skladu s člankom 29. Uredbe (EZ) br. 1/2003 ako se utvrdi da određeni sporazum o specijalizaciji ima učinke koji nisu u skladu s člankom 101. stavkom 3. UFEU-a.

    Komisija može upotrijebiti tu ovlast posebno ako je mjerodavno tržište vrlo koncentrirano i tržišno je natjecanje već slabo, primjerice zbog:

    • pojedinačnih tržišnih položaja drugih sudionika na tržištu;
    • veza između drugih sudionika na tržištu stvorenih paralelnim sporazumima o specijalizaciji;
    • veza između sudionika i drugih sudionika na tržištu.

    Postoje prijelazna pravila za sporazume koji su već bili na snazi 30. lipnja 2023. i koji su bili obuhvaćeni prethodnim skupnim izuzećem za sporazume o specijalizaciji (Uredba (EU) br. 1218/2010), ali koji ne zadovoljavaju uvjete novog skupnog izuzeća. Ti sporazumi ostaju obuhvaćeni skupnim izuzećem do 30. lipnja 2025.

    OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

    Stupila je na snagu 1. srpnja 2023. i primjenjuje se od 30. lipnja 2035.

    POZADINA

    • Prethodno skupno izuzeće za sporazume o specijalizaciji (Uredba Komisije (EU) br. 1218/2010) isteklo je 30. lipnja 2023. Stoga je bila potrebna nova uredba. Uredbom (EU) 2023/1067 poboljšava se jasnoća određenih pravila i obuhvaća se više vrsta sporazuma o proizvodnji.
    • Sporazumi o specijalizaciji omogućuju poduzećima s komplementarnim vještinama i sredstvima učinkovitije poslovanje i jeftiniju isporuku proizvoda. Uz učinkovito tržišno natjecanje, potrošači mogu imati koristi.
    • Uz Uredbu su priložene revidirane horizontalne smjernice o primjeni članka 101. UFEU-a na sporazume o horizontalnoj suradnji.
    • Za više informacija vidjeti:

    KLJUČNI POJMOVI

    Sporazum o specijalizaciji. Jednostrani sporazum o specijalizaciji, uzajamni sporazum o specijalizaciji ili sporazum o zajedničkoj proizvodnji.
    Jednostrani sporazum o specijalizaciji. Sporazum između dviju ili više sudionika koji djeluju na istom proizvodnom tržištu na temelju kojeg jedan ili više sudionika pristaju u cijelosti ili djelomično prestati proizvoditi određene proizvode ili pristaju prestati proizvoditi te proizvode te ih kupovati od drugog sudionika ili više njih.
    Uzajamni sporazum o specijalizaciji. Sporazum između dvaju ili više sudionika koji djeluju na istom proizvodnom tržištu na temelju kojeg dva ili više sudionika na uzajamnoj osnovi pristaju u cijelosti ili djelomično prestati proizvoditi određene proizvode ili pristaju prestati proizvoditi određene ali različite proizvode te ih kupovati od drugog sudionika ili više njih.
    Sporazum o zajedničkoj proizvodnji. Sporazum na temelju kojeg dva ili više sudionika pristaju zajednički proizvoditi određene proizvode.
    Proizvod koji je predmet specijalizacije. Proizvod koji se proizvodi na temelju sporazuma o specijalizaciji.

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba Komisije (EU) 2023/1067 od 1. lipnja 2023. o primjeni članka 101. stavka 3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na određene kategorije sporazuma o specijalizaciji (SL L 143, 2.6.2023., str. 20.–26.).

    VEZANI DOKUMENTI

    Komunikacija komisije – Smjernice o primjenjivosti članka 101. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na sporazume o horizontalnoj suradnji (SL L 259, 21.7.2023., str. 1.–125.).

    Pročišćene verzije Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći – Politike i unutarnja djelovanja Unije – Glava VII. – Zajednička pravila o tržišnom natjecanju, oporezivanju i usklađivanju zakonodavstava – Poglavlje 1. – Pravila o tržišnom natjecanju – Odjeljak 1. – Pravila koja se primjenjuju na poduzetnike – Članak 101. (bivši članak 81. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 88.–89.).

    Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2003 od 16. prosinca 2002. o provedbi pravila o tržišnom natjecanju koja su propisana člancima 81. i 82. Ugovora o EZ-u (SL L 1, 4.1.2003., str. 1.–25.).

    Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EZ) br. 1/2003 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

    Uredba Vijeća (EEZ) br. 2821/71 od 20. prosinca 1971. o primjeni članka 85. stavka 3. Ugovora na kategorije sporazuma, odluka i usklađenih djelovanja (SL L 285, 29.12.1971., str. 46.–48.).

    Vidjeti pročišćeni tekst.

    Posljednje ažuriranje 09.10.2023

    Vrh