EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0376

2010/376/EU: Odluka Komisije od 2. srpnja 2010. o sigurnosnim zahtjevima koje europske norme moraju ispuniti za određene proizvode u okruženju u kojemu spavaju djeca sukladno Direktivi 2001/95/EZ Europskog parlamenta i Vijeća

SL L 170, 6.7.2010, p. 39–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/376/oj

15/Sv. 22

HR

Službeni list Europske unije

271


32010D0376


L 170/39

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


ODLUKA KOMISIJE

od 2. srpnja 2010.

o sigurnosnim zahtjevima koje europske norme moraju ispuniti za određene proizvode u okruženju u kojemu spavaju djeca sukladno Direktivi 2001/95/EZ Europskog parlamenta i Vijeća

(2010/376/EU)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2001/95/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 3. prosinca 2001. o općoj sigurnosti proizvoda (1), a posebno njezin članak 4. stavak 1. točku (a),

budući da:

(1)

Direktiva 2001/95/EZ propisuje da europske norme donose europska normizacijska tijela. Te norme trebaju osigurati da proizvodi ispunjavaju opći sigurnosni zahtjev iz Direktive.

(2)

Sukladno Direktivi 2001/95/EZ pretpostavlja se da je proizvod siguran, u vezi s rizikom i kategorijama rizika obuhvaćenih relevantnim nacionalnim normama, kada je sukladan s neobvezujućim nacionalnim normama kojima su preuzete europske norme.

(3)

Europska komisija je 2006. godine naručila studiju (2) za procjenu sigurnosti nekoliko proizvoda za djecu koji se obično koriste za malu djecu u dobi od 0 do 5 godina. Studija je provedena u suradnji s državnim tijelima, nacionalnim normizacijskim tijelima, potrošačkim udrugama, organizacijama za sigurnost proizvoda, gospodarskim subjektima i ispitnim laboratorijima.

(4)

Za te su proizvode u okviru studije prikupljeni statistički podaci o nesrećama i ozljedama u Uniji i svijetu te je provedena cjelovita procjena rizika koja se temelji na utvrđivanju glavnih opasnosti i procjeni scenarija izloženosti.

(5)

Za nastavak studije određeno je pet vrsta proizvoda ocijenjenih u ranijoj studiji, a koji se često nalaze u okruženju u kojemu spava novorođenčad i mala djeca. Ti su proizvodi madraci za dječje krevetiće, zaštitne ogradice za dječje krevetiće, viseći ležaji za malu djecu, popluni za djecu i dječje vreće za spavanje.

(6)

Novorođenčad u prosjeku spava najmanje 16 sati dnevno, a djeca u dobi od 3 do 5 godina još uvijek spavaju 11-13 sati dnevno. Uključujući i razdoblja budnosti, mala djeca tijekom prvih pet godina života provode najmanje pola dana u okruženju u kojemu spavaju. Proizvodi koji se upotrebljavaju u okruženju u kojemu mala djeca spavaju moraju biti sigurni, jer se tamo obično ostavljaju bez nadzora na duže vrijeme tijekom dana i noći.

(7)

Prema Europskoj bazi podataka o ozljedama (IDB), između 2005. i 2007. godine u Europskoj uniji dogodilo se 17 000 nesreća koje uključuju djecu u dobi od 0 do 4 godine za vrijeme boravka u u krevetiću (3). Prema Američkoj komisiji za sigurnost proizvoda (US CPSC), svake godine sve više male djece umire u nesrećama koje su povezane s krevetićima i srodnim proizvodima nego s bilo kojim drugim proizvodom za djecu (4).

(8)

Pojedini modeli zaštitnih ogradica za dječje krevetiće i dječje vreće za spavanje notificirani su kroz europski sustav za brzu razmjenu obavijesti o opasnim proizvodima RAPEX kao proizvodi koji predstavljaju opasnost od gušenja i davljenja, slijedom čega su povučeni s tržišta ili opozvani. Zbog opasnosti od zapaljivosti, pregrijavanja i gušenja, Francuska komisija za sigurnost potrošača je 1992. godine preporučila provedbu aktivnosti informiranja potrošača i poboljšavanja sigurnosti popluna za djecu (5). U 2002., 2007. i 2008. godini US CPSC je naredila opoziv nekih modela madraca za krevetiće zbog rizika od zaglavljivanja i neutemeljenih tvrdnji (6).

(9)

Ako zaštitne ogradice za dječje krevetiće, madraci i popluni za djecu nisu sigurni ili ako uz njih nisu dostavljena odgovarajuća sigurnosna upozorenja, mogu, zbog opasnosti od pregrijavanja i gušenja, uzrokovati češću pojavu sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS) (7).

(10)

Istraživanja su u isto vrijeme pokazala da dječje vreće za spavanje mogu imati zaštitni učinak protiv SIDS-a (8), budući da one smanjuju mogućnost okretanja na trbuh i spriječavaju da posteljina tijekom spavanja pokrije lice i glavu. Ako se zbog tih razloga preporučuje njihova uporaba, potrebno je osigurati njihovu sigurnost u odnosu na druge rizike, kao što su gušenje malim dijelovima i zaglavljivanje.

(11)

Za prethodno navedenih pet vrsta proizvoda ne postoje europske norme. Stoga je potrebno utvrditi posebne zahtjeve iz članka 4. stavka 1. točke (a) Direktive 2001/95/EZ, kako bi se od normizacijskih tijela zahtijevala izrada norma za smanjenje rizika pri korištenju tih proizvoda.

(12)

Te bi se norme trebale izraditi u skladu s postupkom uređenim Direktivom 98/34/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 22. lipnja 1998. o utvrđivanju postupka osiguravanja informacija u području tehničkih normi i propisa i pravila za usluge informatičkog društva (9). Referentne oznake usvojene norme treba u skladu s člankom 4. stavkom 2. Direktive 2001/95/EZ objaviti u Službenom listu Europske unije.

(13)

Nakon što odgovarajuće norme postanu dostupne i pod uvjetom da Komisija odluči objaviti njihove referentne oznake u Službenom listu, u skladu s postupkom iz članka 4. stavka 2. Direktive 2001/95/EZ, pretpostavlja se da madraci za dječje krevetiće, zaštitne ogradice za dječje krevetiće, viseći ležaji za malu djecu, popluni za djecu i vreće za spavanje za djecu koji su proizvedeni u skladu s tim normama, ispunjavaju opći sigurnosni zahtjev iz Direktive 2001/95/EZ s obzirom na sigurnosne zahtjeve obuhvaćene normama.

(14)

Ova je Odluka u skladu s mišljenjem Odbora koji je osnovan u skladu s člankom 15. Direktive 2001/95/EZ,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Definicije

Za potrebe ove Odluke:

madrac za dječji krevetić” znači proizvod koji pruža potporu za novorođenčad i djecu koja spavaju u krevetiću. Dimenzije su mu obično 60 × 120 cm ili 70 × 140 cm, a debljine je između 6 i 15 cm. Može biti i sklopiv,

zaštitna ogradica za dječji krevetić” znači podstavljeni dodatak za krevetić koji se postavlja na njegovu unutarnju stranicu, obično se koristi za poboljšanje udobnosti djeteta. Može se postaviti na najmanje jednu stranicu kreveta,

viseći ležaj za malu djecu” znači krevetić ili kolijevka, često bez čvrstih temelja, koji/koja je pomoću uzica, remenja ili užadi s omčama pričvršćen/pričvršćena na jednu ili više potpornih točaka. Koristi se za odlaganje malog djeteta koja ne može klečati ili sjediti uspravno bez tuđe pomoći,

poplun za djecu” znači vreća od tkanine s mekim punjenjem koja se u krevetiću koristi za udobnije spavanje i sprječavanje pothlađivanja,

„dječja vreća za spavanje” znači toplo podstavljena ili napunjena vreća dužine tijela u koju se stavlja dijete i koja je namijenjena sprječavanju pothlađivanja i gušenja dok dijete spava ili leži u krevetiću.

Članak 2.

Zahtjevi

Posebni sigurnosni zahtjevi za proizvode koji su navedeni u članku 1. ove Odluke koje europske norme moraju ispuniti sukladno članku 4. Direktive 2001/95/EZ navedeni su u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 3.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 2. srpnja 2010.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 11, 15.1.2002., str. 4.

(2)  http://ec.europa.eu/consumers/safety/projects/ongoing-projects_en.htm#project_results

(3)  IDB All Injury Data, 2005.-2007.

(4)  „Nursery product-related injuries and deaths among children under the age of five” („Ozljede i smrtni slučajevi kod djece mlađe od pet godina koji su uzrokovani proizvodima za njegu djece”), u: CPSC, veljača 2009.

(5)  http://www.securiteconso.org/Article195.html

(6)  http://www.cpsc.gov/cgi-bin/prod.aspx

(7)  „Environment of infants during sleep and risk of sudden infant death” („Okruženje dojenčadi tijekom spavanja i iznenadna dojenačka smrt”), British Medical Journal, 1996., „Changing concepts of SIDS: implications for infant sleeping environment and sleep position” („Mijenjanje koncepata o iznenadnoj dojenačkoj smrti: posljedice za okruženje u kojemu dojenčad spava i položaj spavanja”), American Academy of Paediatrics, ožujak 2000.,

„Sleep Environment and the risk of sudden Infant death in an urban population” („Okruženje tijekom spavanja i rizik od iznenadne dojenačke smrti kod urbane populacije”), American Academy of Paediatrics, svibanj 2003.,

http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/legislation/pol/bumper-bordure-eng. php

(8)  „Risk and preventive factors for cot death in The Netherlands, a low-incidence country” („Rizik i sprječavanje smrti u kolijevci u Nizozemskoj, zemlji s malim brojem zabilježenih slučajeva”), European Journal of Paediatrics, srpanj 1998.

(9)  SL L 204, 21.7.1998., str. 37.


PRILOG

POSEBNI SIGURNOSNI ZAHTJEVI ZA MADRACE ZA DJEČJE KREVETIĆE

RIZICI: Glavni rizici povezani s ovim proizvodom su zaglavljivanje i zapaljivost.

Sigurnosni zahtjevi

1.   Opći sigurnosni zahtjevi

Proizvodi ne smiju ugrožavati sigurnost ili zdravlje djece i skrbnika, ako se koriste u skladu s namjenom ili na predviđeni način te uzimajući u obzir ponašanje djece. Treba uzeti u obzir sposobnost korisnika i njihovih skrbnika, posebno kod proizvoda koji su zbog svojih funkcija, mjera i značajka namijenjeni za djecu mlađu od pet godina. Oznake na proizvodima ili na njihovom pakiranju i popratne upute za korištenje moraju skrenuti pozornost skrbnicima na opasnosti i rizike koji proizlaze iz korištenja proizvoda te na načine kako ih izbjeći.

2.   Posebni sigurnosni zahtjevi

Kemijski zahtjevi

Madraci za dječje krevetiće moraju biti u skladu sa zakonodavstvom EU-a.

Požarna i toplinska svojstva

Madraci za dječje krevetiće ne smiju predstavljati opasne zapaljive predmete u djetetovu okruženju. Stoga se oni moraju sastojati od materijala koji zadovoljavaju najmanje jedan od sljedećih uvjeta:

ne gore ako su izravno izloženi plamenu ili iskri,

ako se zapale, gore sporo i plamen se širi sporo.

Osim toga, zapaljivi materijali ne ispuštaju otrovne pare tijekom izgaranja.

Uporabu kemijskih sredstava protiv širenja plamena (retardanata) treba svesti na najmanju moguću mjeru. Ako se koriste kemijska sredstva protiv širenja plamena, njihova toksičnost tijekom uporabe i zbrinjavanja ne smije ugroziti zdravlje korisnika, njegovatelja i okoliš.

Fizička i mehanička svojstva

Opasnosti od zaglavljivanja u prazninama i otvorima

Kako bi se spriječilo zaglavljivanje trupa, glave i vrata na dnu krevetića, madrac za dječji krevetić mora u potpunosti prekrivati dno krevetića i izdržati opterećenje ako dijete stoji na madracu ili hoda u krevetiću.

Dijete ne bi smjelo moći podići dijelove sklopivog madraca koji bi mu mogli omogućiti pristup dnu krevetića i time povećati rizik od zaglavljivanja.

Proizvodi se moraju što je moguće bolje oblikovati i proizvoditi tako da se spriječi zaglavljivanje udova, nogu i ruku u prostorima između madraca i stranica krevetića.

Kako bi se spriječilo gušenje djeteta čiji su glava ili trup zaglavljeni između madraca i stranica krevetića, razmak između madraca i stranica krevetića mora biti ograničen, uzimajući u obzir odgovarajući položaj madraca na dnu krevetića.

Opasnosti od zaplitanja

Duljina uzica, vrpci i dijelova koji se koriste za vezivanje, i veličina petlja moraju biti ograničeni kako bi se izbjegao rizik od zaplitanja.

Opasnosti od gušenja stranim tijelom

Madraci za dječje krevetiće ne smiju sadržavati plastične naljepnice koje dijete može odlijepiti niti druge nepropusne premaze koji mogu pokriti i usta i nos.

Pakiranje proizvoda ne smije predstavljati rizik od gušenja zbog opstrukcije dišnih puteva.

Kako bi se izbjegla opasnost od gušenja, proizvod ne smije sadržavati meko punjenje za madrac koje bi se moglo oblikovati tako da se prilijepi na djetetovo lice ili prouzroči udubine, što bi moglo ometati dišne puteve.

Opasnosti od davljenja i gušenja

Madraci za dječje krevetiće ne smiju sadržavati odvojene ili male dijelove koje dijete može odvojiti, staviti cijele u usta i progutati.

Madraci za dječje krevetiće ne smiju sadržavati male dijelove koje dijete može odvojiti i koji se mogu zaglaviti u ždrijelu ili u stražnjem dijelu usne šupljine. Materijal kojim je madrac ispunjen ne smije biti djetetu dostupan, posebno u slučaju odgrizanja, i mora izdržati opterećenje nastalo zbog predvidive uporabe, uzimajući u obzir mogućnost da vlakna prolaze kroz šavove i čvrstoću šavova.

Opasnir ubovi

Madraci za dječje krevetiće ne smiju imati oštre rubove ili točke. Opruge ne smiju imati opasne točke i ne smiju biti izbočene kroz površinu madraca.

Strukturna cjelovitost

Materijal za madrac mora imati takva fizička svojstva da madrac ne predstavlja opasnost od zaglavljivanja. Punjenje ne smije biti trajno deformirano jer bi površina mogla olabaviti.

Posebna upozorenja za proizvod

Upozorenja i upute za korištenje moraju skrbnicima jasno navesti debljinu i veličinu (duljinu i širinu) madraca kako bi se spriječilo ispadanje iz krevetića, odnosno kako bi se njegovim tijesnim nalijeganjem na krevetić spriječilo zaglavljivanje.

Kako bi se spriječilo gušenje, upute skreću skrbnicima pozornost na opasnosti od slaganja dvaju ili više madraca u svrhu poboljšanja udobnosti djeteta.

Moraju biti priložena i upozorenja vezana uz moguće aktivnosti koje bi mogle izazvati požar (npr. pušenje u blizini madraca).

Higijena

Madraci za krevetiće trebali bi biti oblikovani tako da zadovolje zahtjeve higijene i čistoće kako bi se izbjegla opasnost od infekcije ili zaraze.

POSEBNI SIGURNOSNI ZAHTJEVI ZA ZAŠTITNE OGRADICE ZA DJEČJE KREVETIĆE

RIZICI: Glavni rizici povezani s ovim proizvodom su davljenje, gušenje i gušenje stranim tijelom.

Sigurnosni zahtjevi

1.   Opći sigurnosni zahtjevi

Proizvodi ne smiju ugroziti sigurnost ili zdravlje djece ako se koriste u skladu s namjenom ili na predviđeni način te uzimajući u obzir ponašanje djece.

Treba uzeti u obzir sposobnost korisnika i njihovih skrbnika, posebno kod proizvoda koji su zbog svojih funkcija, mjera i značajka namijenjeni za djecu od šest do 18 mjeseci.

Oznake na proizvodima ili na njihovom pakiranju i popratne upute za korištenje moraju skrbnicima skrenuti pozornost na svojstvene opasnosti i rizike koji proizlaze iz korištenja proizvoda te na načine kako ih izbjeći.

2.   Posebni sigurnosni zahtjevi

Kemijski zahtjevi

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće moraju biti u skladu sa zakonodavstvom EU-a.

Požarna i toplinska svojstva

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće ne smiju predstavljati opasnost od zapaljivosti u djetetovu okruženju. Oni se moraju sastojati od materijala koji zadovoljavaju najmanje jedan od sljedećih uvjeta:

ne gore ako su izravno izloženi plamenu ili iskri,

ako se zapale, gore sporo i plamen se širi sporo.

Osim toga, zapaljivi materijali ne ispuštaju otrovne pare tijekom izgaranja.

Uporabu kemijskih sredstava protiv širenja plamena (retardanata) treba svesti na najmanju moguću mjeru. Ako se koriste kemijska sredstva protiv širenja plamena, njihova toksičnost tijekom uporabe i zbrinjavanja ne smije ugroziti zdravlje korisnika, njegovatelja i okoliš.

Fizička i mehanička svojstva

Mikrobiološke opasnosti

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće ne smiju predstavljati mikrobiološke opasnosti zbog neodgovarajuće higijene materijala životinjskog podrijetla.

Opasnosti od zaglavljivanja u prazninama i otvorima

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće ne smiju predstavljati rizik od zaglavljivanja glave i vrata djeteta u petljama, uzicama ili drugim napravama za pričvršćivanje. Prošiveni i ukrasni dijelovi na zaštitnoj ogradici ne smiju popustiti kada su izloženi mehaničkom opterećenju koje je nastalo zbog predvidive uporabe kako ne bi nastao dodatni rizik od zaglavljivanja udova, glave i prstiju ili kako punjenje ne bi postalo dostupno (pogledajte pod Opasnosti od gušenja).

Opasnosti od zaplitanja

Na zaštitnim ogradicama za dječje krevetiće ne smije biti uzica ni petlji u koje bi se mogao zaplesti djetetov vrat. Treba izbjegavati petlje u koje se mogu uhvatiti prsti na rukama ili nogama.

Opasnosti od davljenja i gušenja

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće ne smiju sadržavati odvojene ili male dijelove koje dijete može odvojiti, staviti cijele u usta i progutati.

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće ne smiju sadržavati male dijelove koje dijete može odvojiti i koji se mogu zaglaviti u ždrijelu ili u stražnjem dijelu usne šupljine. Materijal kojim su ispunjene zaštitne oggradice ne smije biti djetetu dostupan, posebno u slučaju odgrizanja, i mora izdržati opterećenje nastalo zbog predvidive uporabe, uzimajući u obzir mogućnost da vlakna prolaze kroz šavove i čvrstoću šavova. Također, predmetni materijal ne smije sadržavati nikakve teške ili oštre dijelove kao što su metalne čestice, čavli, igle ili krhotine.

Opasnosti od gušenja stranim tijelom

Proizvod ne smije sadržavati plastične naljepnice koje dijete može odlijepiti niti druge nepropusne premaze koji bi mogli pokriti i usta i nos.

Pakiranje proizvoda ne smije predstavljati rizik od gušenja zbog opstrukcije vanjskih dišnih puteva.

Kako bi se izbjegla opasnost od gušenja, proizvod ne smije sadržavati meke materijale koji bi se mogli oblikovati prema djetetovom licu ili prouzročiti udubine, što bi moglo ometati dišne puteve.

Opasni rubovi

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće ne smiju imati oštre rubove i točke. One ne smiju imati točke ili izbočene površine koje bi mogle predstavljati opasnost od uboda.

Zaštitna funkcija

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće moraju se oblikovati i proizvoditi tako da se izbjegne prisutnost dijelova koje bi djeca mogla koristiti kao oslonac za noge pri penjanju na proizvod.

Opasnosti zbog kombinacije dvaju odvojenih dijelova

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće ne smiju predstavljati dodatnu opasnost od zaglavljivanja ili gušenja ako dijete stavi glavu između zaštitne ogradice i stranice krevetića.

Posebna upozorenja za proizvod

Moraju se navesti odgovarajuće informacije o tome kako pravilno namjestiti zaštitnu ogradicu na stranicu krevetića. Na upozorenju se mora navesti da zaštitnu ogradicu treba pravilno postaviti na stranicu krevetića, tako da naprava za pričvršćivanje ne sadrži uzice i petlje u kojima se mogu zaglaviti djetetova glava i vrat. Upozorenja skreću skrbnicima pozornost na rizike koje predstavljaju zaštitne ogradice za dječje krevetiće koje nisu spojive (zbog veličine ili modela) s krevetićem i zaštitne ogradice za dječje krevetiće koje nisu pravilno postavljene na krevetić.

Higijena

Zaštitne ogradice za dječje krevetiće moraju se oblikovati i proizvoditi tako da se mogu jednostavno i temeljito očistiti kako bi se izbjegla opasnost od infekcije ili zaraze. Proizvod mora ispunjavati ovaj uvjet i nakon pranja u skladu s uputama proizvođača i ne bi smio puštati boju u dodiru s djetetom.

POSEBNI SIGURNOSNI ZAHTJEVI ZA VISEĆE LEŽAJE ZA ZA MALU DJECU

RIZICI: Glavni rizici povezani s ovim proizvodom su zaglavljivanje, gušenje i ozljeda zbog strukturnog kvara i nestabilnosti.

Sigurnosni zahtjevi

1.   Opći sigurnosni zahtjevi

Proizvodi ne smiju ugroziti sigurnost ili zdravlje djece ako se koriste u skladu s namjenom ili na predviđeni način te uzimajući u obzir ponašanje djece.

Treba uzeti u obzir sposobnost korisnika i njihovih skrbnika, posebno kod proizvoda koji su zbog svojih funkcija, mjera i značajka namijenjeni za djecu mlađu od 12 mjeseci.

Oznake na proizvodima ili na njihovom pakiranju i popratne upute za korištenje moraju skrenuti pozornost skrbnicima na opasnosti i rizike koji proizlaze iz korištenja proizvoda te na načine kako ih izbjeći.

2.   Posebni sigurnosni zahtjevi

Kemijski zahtjevi

Viseći ležaji za malu djecu moraju biti u skladu sa zakonodavstvom EU-a.

Požarna i toplinska svojstva

Viseći ležaji za malu djecu ne smiju predstavljati opasnost od zapaljivosti u djetetovu okruženju. One se moraju sastojati od materijala koji zadovoljavaju najmanje jedan od sljedećih uvjeta:

ne gore ako su izravno izloženi plamenu ili iskri,

ako se zapale, gore sporo i plamen se širi sporo,

ako se zapale, gore sporo i ne proizvode ostatke od gorenja i taljenja.

Osim toga, zapaljivi materijali ne ispuštaju otrovne pare tijekom izgaranja.

Uporabu kemijskih sredstava protiv širenja plamena (retardanata) treba svesti na najmanju moguću mjeru. Ako se koriste kemijska sredstva protiv širenja plamena, njihova toksičnost tijekom uporabe i zbrinjavanja ne smije ugroziti zdravlje korisnika, skrbnika i okoliš.

Fizička i mehanička svojstva

Opasnosti od zaglavljivanja u prazninama i otvorima

Viseći ležaji za malu djecu moraju se oblikovati i proizvoditi tako da se spriječi svako zaglavljivanje djetetove glave, prstiju, udova, ruku i nogu u raznim otvorima.

Opasnosti od pomičnih dijelova

Viseći ležaji moraju se oblikovati tako da se spriječe udarci djeteta ležaju u okvir ili u drugi namještaj u sobi zbog bočnog gibanja.

Viseći ležaji moraju se oblikovati tako da je rotacija kolijevke ograničena, primjerice ako se ležaj zavrti.

Viseći ležaji ne smiju predstavljati opasnost (npr. od zaglavljivanja) za drugu djecu (npr. braću i sestre) koja bi mogla doći u dodir s kolijevkom.

Opasnosti od pada

Okvir i ležaj moraju biti dovoljno stabilni kako bi spriječili slučajno prevrtanje, a što bi moglo prouzročiti pad djeteta. Ležaj bi trebaoi ostati stabilani ako se dijete u njemu pomiče ili ako se ležaj njiše amplitudom koju dopušta naprava za ovjes.

Naprava za pričvršćivanje ne smije se odvojiti od nosive konstrukcije.

Naprava za ovjes, uključujući njezine sastavne dijelove, mora izdržati kretanje djeteta u ležaju.

Opasnosti od zaplitanja

Na visećim ležajima za malu djecu ne smije biti uzica ni vrpci u koje bi se mogao zaplesti djetetov vrat. U visećem ležaju ne smije postojati opasnost od zaplitanja u uzice i remenje naprave za ovjes i naprave za namještanje.

Opasnosti od davljenja i gušenja

Viseći ležaji ne smiju sadržavati odvojene ili male dijelove koje dijete može odvojiti, staviti cijele u usta i progutati.

Viseći ležaji ne smiju sadržavati male dijelove koje dijete može odvojiti i koji se mogu zaglaviti u ždrijelu ili u stražnjem dijelu usne šupljine. Materijal kojim je ispunjen viseći ležaj za malu djecu ne smije biti djetetu dostupan i mora izdržati opterećenje nastalo zbog predvidive uporabe (uključujući odgrizanje).

Opasnosti od gušenja stranim tijelom

Proizvod ne smije sadržavati plastične naljepnice koje dijete može odlijepiti niti druge nepropusne premaze koji mogu pokriti i usta i nos.

Pakiranje proizvoda ne smije predstavljati rizik od gušenja zbog opstrukcije dišnih puteva. Kako bi se izbjegla opasnost od gušenja, proizvod ne smije sadržavati meke materijale koji bi se mogli oblikovati tako da se prilijepe na djetetovo lice ili prouzroče udubine, što bi moglo ometati dišne puteve.

Opasni rubovi

Viseći ležaji ne smiju imati oštre rubove i točke. Dostupni rubovi i uglovi moraju biti zaobljeni i oborenih bridova.

Proizvod ne smije sadržavati izbočene dijelove na koje dijete može pasti i ozlijediti se.

Proizvod ne smije imati točke ili izbočene površine koje bi mogle predstavljati opasnost od uboda.

Strukturna cjelovitost

Kako bi se spriječili udarci i padovi iz visećeg ležaja potrebno je ograničiti deformaciju naprave za ovjes i proklizavanje naprave za namještanje.

Prošiveni i ukrasni dijelovi na visećem ležaju ne smiju popustiti kad su izloženi mehaničkom opterećenju koje je nastalo zbog predvidive uporabe, slijedom čega bi predstavljali rizik od zaglavljivanja udova, glave i prstiju.

Premještanjem težine djetetova tijela ne smiju se stvarati praznine niti povećavati postojeće praznine jer bi to moglo prouzročiti zaglavljivanje prstiju, ruku i nogu.

Kako se viseći ležaj za malu djecu ne bi urušio i njegovi sastavni dijelovi (okvir, naprava za pričvršćivanje ili naprava za ovjes) slomili, što bi vjerojatno prouzročilo tjelesne ozljede, mora izdržati mehaničko opterećenje kojemu je izložen tijekom vijeka trajanja proizvoda.

Posebna upozorenja za proizvod

Upozorenja i upute za korištenje skreću pozornost skrbnicima na činjenicu da je za postavljanje i namještanje kolijevke potrebna vještina. Upozorenja također prenose i sljedeće poruke:

dijete se može ozlijediti ako je amplituda njihaja prevelika (npr. dijete se može udariti u okvir ležaja, ili ležaj može udariti u druge dijelove namještaja),

viseći ležaji mogu predstavljati opasnost za drugu djecu,

druga djeca mogu predstavljati dodatnu opasnost (npr. kad se žele nagnuti nad viseći ležaj),

viseći ležaj treba postaviti na ravne površine,

ne savjetuje se uporaba visećih ležaja za spavanje noću,

viseće ležaje ne bi trebalo koristiti ako dijete može klečati ili sjediti uspravno bez tuđe pomoći. Treba jasno navesti dobnu skupinu koja je prikladna za ovaj proizvod (do 12 mjeseci).

Higijena

Viseće kolijevke moraju se oblikovati i proizvoditi tako da se mogu jednostavno i temeljito očistiti kako bi se izbjegla opasnost od infekcije ili zaraze.

POSEBNI SIGURNOSNI ZAHTJEVI ZA POPLUNE ZA DJECU

RIZICI: Glavni rizici povezani s ovim proizvodom su gušenje i hipertermija, često povezani sa sindromom iznenadne dojenačke smrti.

Sigurnosni zahtjevi

1.   Opći sigurnosni zahtjevi

Proizvodi ne smiju ugrožavati sigurnost ili zdravlje djece ako se koriste u skladu s namjenom ili na predviđeni način te uzimajući u obzir ponašanje djece.

Oznake na proizvodima ili na njihovom pakiranju i popratne upute za korištenje moraju skrenuti pozornost skrbnicima na opasnosti i rizike koji proizlaze iz korištenja proizvoda te na načine kako ih izbjeći.

2.   Posebni sigurnosni zahtjevi

Kemijski zahtjevi

Popluni za djecu moraju biti u skladu sa zakonodavstvom EU-a.

Požarna i toplinska svojstva

Popluni za djecu ne smiju predstavljati opasnost od zapaljivosti u djetetovu okruženju.

Moraju se sastojati od materijala koji zadovoljavaju najmanje jedan od sljedećih uvjeta:

ne gore ako su izravno izloženi plamenu ili iskri,

ako se zapale, gore sporo i plamen se širi sporo.

Osim toga, zapaljivi materijali ne ispuštaju otrovne pare tijekom izgaranja.

Uporabu kemijskih sredstava protiv širenja plamena (retardanata) treba svesti na najmanju moguću mjeru. Ako se koriste kemijska sredstva protiv širenja plamena, njihova toksičnost tijekom uporabe i zbrinjavanja ne smije ugroziti zdravlje korisnika, skrbnicima i okoliš.

Opasnost od hipertermije

Upozorenja i upute skreću pozornost skrbnicima na temperaturu u prostoriji gdje se proizvod koristi kako bi se spriječila hipertermija.

Fizička i mehanička svojstva

Mikrobiološke opasnosti

Popluni za djecu ne smiju predstavljati mikrobiološke opasnosti zbog neodgovarajuće higijene materijala životinjskog podrijetla.

Opasnosti od zaglavljivanja u prazninama i otvorima

Prošiveni i ukrasni dijelovi na poplunima za djecu ne smiju popustiti kad su izloženi mehaničkom opterećenju koje je nastalo zbog predvidive uporabe te tako predstavljati rizik od zaglavljivanja (posebno prstiju).

Opasnosti od zaplitanja

Na poplunima za djecu ne smije biti uzica ni petlji u koje bi se mogao zaplesti djetetov vrat.

Opasnosti od davljenja i gušenja

Popluni za djecu ne smiju sadržavati odvojene ili male dijelove koje dijete može odvojiti, staviti cijele u usta i progutati. Popluni za djecu ne smiju sadržavati male dijelove koje dijete može odvojiti i koji se mogu zaglaviti u ždrijelu ili u stražnjem dijelu usne šupljine. Materijal kojim je popun ispunjen ne smije biti djetetu dostupan i ne smije sadržavati nikakve teške ili oštre dijelove kao što su metalne čestice, čavli, igle ili krhotine. Također, predmetni materijal mora izdržati opterećenje nastalo zbog predvidive uporabe (uključujući odgrizanje), uzimajući u obzir mogućnost da vlakna prolaze kroz šavove i čvrstoću šavova.

Opasnosti od gušenja stranim tijelom

Popluni za djecu ne smiju sadržavati plastične naljepnice koje dijete može odlijepiti niti druge nepropusne premaze koji mogu pokriti i usta i nos.

Pakiranje proizvoda ne smije predstavljati rizik od gušenja zbog opstrukcije dišnih puteva.

Dijete mora moći disati i dobiti dovoljno zraka ako mu/joj poplun tijekom spavanja prekrije lice.

Posebna upozorenja za proizvod

Upozorenja i upute za korištenje skreću pozornost skrbnicima na ozbiljnu opasnost od gušenja ako se popluni koriste kod djece mlađe od četiri mjeseca.

Minimalna dob djeteta za koju je preporučljivo koristiti ovaj proizvod je devet mjeseci.

Moraju se navesti i podaci o veličini krevetića u kojemu će se koristiti poplun.

Moraju se navesti i upozorenja o temperaturi u prostoriji (pogledajte pod Opasnosti od hipertermije).

Higijena

Popluni za djecu moraju se oblikovati i proizvoditi tako da se mogu jednostavno i temeljito očistiti kako bi se izbjegla opasnost od infekcije ili zaraze. Proizvod mora ispunjavati ovaj uvjet i nakon pranja u skladu s uputama proizvođača i ne bi smio puštati boju u dodiru s djetetom.

POSEBNI SIGURNOSNI ZAHTJEVI ZA VREĆE ZA SPAVANJE ZA DJECU

RIZICI: Glavni rizici povezani s ovim proizvodom su gušenje malim dijelovima i zaglavljivanje u vreći.

Sigurnosni zahtjevi

1.   Opći sigurnosni zahtjevi

Proizvodi ne smiju ugrožavati sigurnost ili zdravlje djece ako se koriste u skladu s namjenom ili na predviđeni način te uzimajući u obzir ponašanje djece.

Oznake na proizvodima ili na njihovom pakiranju i popratne upute za korištenje moraju skrenuti pozornost skrbnicima na opasnosti i rizike koji proizlaze iz korištenja proizvoda te na načine kako ih izbjeći.

2.   Posebni sigurnosni zahtjevi

Kemijski zahtjevi

Vreće za spavanje za djecu moraju biti u skladu sa zakonodavstvom EU-a.

Požarna i toplinska svojstva

Vreće za spavanje za djecu ne smiju predstavljati opasnost od zapaljivosti u djetetovu okruženju.

Moraju se sastojati od materijala koji zadovoljavaju najmanje jedan od sljedećih uvjeta:

ne gore ako su izravno izloženi plamenu ili iskri,

ako se zapale, gore sporo i plamen se širi sporo.

Osim toga, zapaljivi materijali ne ispuštaju otrovne pare tijekom izgaranja.

Uporabu kemijskih sredstava protiv širenja plamena (retardanata) treba svesti na najmanju moguću mjeru. Ako se koriste kemijska sredstva protiv širenja plamena, njihova toksičnost tijekom uporabe i zbrinjavanja ne smije ugroziti zdravlje korisnika, njegovatelja i okoliš.

Opasnost od hipertermije

Upozorenja i upute skreću pozornost skrbnicima na temperaturu u prostoriji gdje se proizvod koristi u cilju sprječavanja hipertermije.

Fizička i mehanička svojstva

Opasnosti od zaglavljivanja u prazninama i otvorima

Prošiveni i ukrasni dijelovi na vrećama za spavanje za djecu ne smiju popustiti kad su izloženi mehaničkom opterećenju koje je nastalo zbog predvidive uporabe te tako predstavljati rizik od zaglavljivanja (posebno prstiju). Veličina otvora za vrat i ruke također bi trebala spriječiti da dijete ne klizne u vreću.

Strukturna cjelovitost

Zatvarači moraju spriječavati da dijete ne klizne u vreću. Šavovi i zatvarači moraju zadržati svoju cjelovitost nakon pranja u skladu s uputama proizvođača.

Opasnosti od zaplitanja

Na vrećama za spavanje ne smije biti uzica ni petlji u koje bi se mogao zaplesti djetetov vrat.

Opasnosti od davljenja i gušenja

Vreće za spavanje ne smiju sadržavati odvojene ili male dijelove koje dijete može odvojiti, staviti cijele u usta i progutati. Vreće za spavanje ne smiju sadržavati male dijelove koje dijete može odvojiti i koji se mogu zaglaviti u ždrijelu ili u stražnjem dijelu usne šupljine. Materijal kojim je ispunjena vreća za spavanje ne smije biti djetetu dostupan i ne smije sadržavati nikakve teške ili oštre dijelove kao što su metalne čestice, čavli, igle ili krhotine. Također, predmetni materijal mora izdržati opterećenje nastalo zbog predvidive uporabe (uključujući odgrizanje), uzimajući u obzir mogućnost da vlakna prolaze kroz šavove i čvrstoću šavova.

Opasnosti od gušenja stranim tijelom

Vreće za spavanje za djecu ne smiju sadržavati plastične naljepnice koje dijete može odlijepiti niti druge nepropusne premaze ili tkanine koje mogu pokriti i usta i nos.

Pakiranje proizvoda ne smije predstavljati rizik od gušenja zbog opstrukcije dišnih puteva.

Dijete mora moći disati ako mu/joj vreća za spavanje tijekom spavanja prekrije lice.

Opasni rubovi

Vreće za spavanje za djecu ne smiju imati oštre rubove ili točke.

Posebna upozorenja za proizvod

Upozorenja i upute preporučuju skrbnicima odabir vreće za spavanje koja je prikladna za dob i visinu djeteta.

Moraju se navesti i upozorenja o temperaturi u prostoriji (pogledajte pod Opasnosti od hipertermije).

Higijena

Vreće za spavanje za djecu moraju se oblikovati i proizvoditi tako da se mogu jednostavno i temeljito očistiti kako bi se izbjegla opasnost od infekcije ili zaraze. Proizvod mora ispunjavati ovaj uvjet i nakon pranja u skladu s uputama proizvođača i ne bi smio puštati boju u dodiru s djetetom.


Top