Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D2009

    Odluka Vijeća (ZVSP) 2019/2009 od 2. prosinca 2019. o potpori naporima koje Ukrajina ulaže u suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, u suradnji s OESS-om

    ST/13394/2019/INIT

    SL L 312, 3.12.2019, p. 42–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 24/06/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/2009/oj

    3.12.2019   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 312/42


    ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2019/2009

    od 2. prosinca 2019.

    o potpori naporima koje Ukrajina ulaže u suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, u suradnji s OESS-om

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 28. stavak 1. i članak 31. stavak 1.,

    uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

    budući da:

    (1)

    Vijeće je 19. studenoga 2018. donijelo Strategiju EU-a za suzbijanje nezakonitog vatrenog oružja, malog i lakog oružja (SALW) i pripadajućeg streljiva naslovljenu „Osiguravanje oružja, zaštita građana” („Strategija EU-a za SALW”). Svrha je Strategije EU-a za SALW usmjeriti integrirano, zajedničko i koordinirano europsko djelovanje kako bi se teroriste, kriminalce i druge neovlaštene aktere spriječilo da nezakonito nabavljaju SALW i pripadajuće streljivo te kako bi se promicalo preuzimanje odgovornosti u pogledu zakonite trgovine oružjem.

    (2)

    Na regionalnoj razini Strategijom EU-a za SALW Unija i njezine države članice obvezuju se pružiti pomoć u jačanju kapaciteta za kazneni progon kako bi se utvrdile, spriječile i zabranile mreže za nezakonito trgovanje te spriječilo da preko nezakonitog tržišta vatreno oružje dođe u ruke terorista i kriminalaca, među ostalim blokiranjem nezakonitog financiranja i prijevoza oružja te jačanjem uloge granične policije, carine i lučke uprave u borbi protiv nezakonitih tokova oružja u pomorskom prometu.

    (3)

    U Strategiji EU-a za SALW navodi se da je trenutačna nestabilnost u istočnoj Europi uzrokovala porast nezakonite trgovine vatrenim oružjem u nizu zemalja u regiji, npr. u Ukrajini. To predstavlja veliku dugoročnu prijetnju sigurnosti i za Ukrajinu i za Uniju. Suradnja između Unije i Ukrajine u tom pitanju stoga je od zajedničkog interesa. Unija je angažirana u bilateralnoj suradnji s Ukrajinom i drugim zemljama u regiji i sustavno uključuje borbu protiv nezakonitog SALW-a u sve dijaloge o sigurnosnim pitanjima s partnerskim zemljama u susjedstvu.

    (4)

    U svibnju 2016., Državna služba za graničnu stražu Ukrajine zatražila je od Tajništva Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) da provede procjenu potreba u vezi sa suzbijanjem nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini i preko ukrajinskih granica. Ta procjena potreba provedena je uz potporu Francuske i Njemačke te je objavljena u travnju 2018. Rezultate te procjene potreba potvrdila su glavna tijela za kazneni progon i sigurnost u Ukrajini tijekom sastanka na visokoj razini koji je organiziran 7. lipnja 2018. u Kijevu.

    (5)

    Državna služba za graničnu stražu Ukrajine, Državna porezna služba/Državna carinska služba Ukrajine i Ministarstvo unutarnjih poslova Ukrajine službeno su, u pisanom obliku, izrazili interes i zatražili suradnju s Tajništvom OESS-a i koordinatorom projekata OESS-a u Ukrajini radi pružanja potpore naporima koje Ukrajina ulaže u suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u skladu s rezultatima procjene potreba.

    (6)

    Pomoć Unije Ukrajini povezana s nadzorom granica, kao što je strategija za integrirano upravljanje granicama koju podupiru Komisijin Europski instrument za susjedstvo i civilne misije zajedničke sigurnosne i obrambene politike Unije, tj. Savjetodavna misija Europske unije za reformu sektora civilne sigurnosti u Ukrajini (EUAM Ukraine) i Misija Europske unije za pomoć na granici u Moldovi i Ukrajini (EUBAM Moldova i Ukrajina), i njihove aktivnosti potpore nadzoru granica ne uključuju potporu koja je posebno usmjerena na suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    (7)

    Na trećoj konferenciji Ujedinjenih naroda o reviziji napretka postignutog u provedbi Akcijskog programa UN-a protiv nezakonitog malog i lakog oružja, održanoj 30. lipnja 2018., donesen je zaključni dokument u kojem su države obnovile svoju predanost sprečavanju i suzbijanju preusmjeravanja malog i lakog oružja. Države su ponovno potvrdile da su spremne razvijati međunarodnu i jačati regionalnu suradnju s pomoću bolje koordinacije, savjetovanja, razmjene informacija i operativne suradnje, u kojima će sudjelovati relevantne regionalne i podregionalne organizacije, kao i tijela kaznenog progona, tijela nadležna za nadzor granica i tijela nadležna za izdavanje dozvola za izvoz i uvoz.

    (8)

    U Programu održivog razvoja do 2030. potvrđuje se da je suzbijanje nezakonite trgovine malim i lakim oružjem nužno za postizanje mnogih ciljeva održivog razvoja, uključujući one koji se odnose na mir, pravdu i snažne institucije, smanjenje siromaštva, gospodarski rast, zdravlje, rodnu ravnopravnost i sigurne gradove. Stoga su se u okviru cilja održivog razvoja br. 16.4. sve države obvezale na znatno smanjenje nezakonitih financijskih tokova i nezakonitih tokova oružja.

    (9)

    U svojem programu za razoružanje naslovljenom „Osiguravanje naše zajedničke budućnosti”, koji je predstavljen 24. svibnja 2018., glavni tajnik UN-a pozvao je na rješavanje problema nezakonite trgovine konvencionalnim oružjem i njegova prekomjernog gomilanja te na podupiranje pristupa na razini zemalja u vezi s malim oružjem.

    (10)

    Vijeće je 25. listopada 2012. donijelo Odluku 2012/662/ZVSP (1) o potpori aktivnostima za smanjenje rizika nezakonite trgovine, i prekomjernog prikupljanja, malog i lakog oružja u regiji koju obuhvaća OESS, a 4. kolovoza 2017. Vijeće je donijelo Odluku (ZVSP) 2017/1424 (2) o potpori aktivnostima OESS-a radi smanjivanja rizika od nezakonitog trgovanja malim i lakim oružjem te konvencionalnim streljivom i njihova prekomjernog gomilanja u bivšoj jugoslavenskoj republici Makedoniji i Gruziji,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    1.   Svrha je ove Odluke jačanje kapaciteta Državne službe za graničnu stražu Ukrajine, Ministarstva unutarnjih poslova Ukrajine i Državne porezne službe/Državne carinske službe Ukrajine za suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini.

    2.   Na temelju stavka 1. ciljevi ove Odluke jesu sljedeći:

    (a)

    jačanje kapaciteta Državne službe za graničnu stražu, Ministarstva unutarnjih poslova i Državne porezne službe/Državne carinske službe u Ukrajini u pogledu sprečavanja i suzbijanja nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima;

    (b)

    jačanje nadzornih kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova u pogledu kontrole proizvodnje i označivanja oružja, streljiva i eksploziva te vođenja evidencije o njima u skladu s potrebama utvrđenima u procjeni potreba;

    (c)

    jačanje operativnih kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova i Nacionalne policije Ukrajine, koja izvješćuje Ministarstvo unutarnjih poslova, u pogledu forenzike, analiziranja, otkrivanja, praćenja i istraga nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima;

    (d)

    jačanje kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova za poboljšanje zakonodavnih mehanizama za reguliranje i kontrolu kretanja i upotrebe oružja, streljiva i eksploziva, kao i podizanje javne svijesti o rizicima povezanima s nezakonitim posjedovanjem, zlouporabom i nezakonitom trgovinom oružjem, streljivom i eksplozivima u skladu s potrebama utvrđenima u procjeni potreba;

    (e)

    jačanje koordinacije i suradnje između tijela, što dovodi do razvoja strateškog pristupa, prikupljanja i analize podataka za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini u skladu s potrebama utvrđenima u procjeni potreba.

    3.   Na temelju stavka 2. Unija podupire sljedeća djelovanja:

    (a)

    jačanje relevantnog normativnog i zakonodavnog okvira;

    (b)

    prikupljanje, slaganje i razmjenu relevantnih podataka, uključujući razvoj i sjedinjavanje elektroničkih baza podataka;

    (c)

    razvoj kapaciteta relevantnih institucija;

    (d)

    pružanje osposobljavanja;

    (e)

    nabavu specijalizirane opreme i infrastrukture, uključujući kapacitete u vezi s psima tragačima;

    (f)

    stvaranje platformi za pojačanu nacionalnu koordinaciju između tijela te pojašnjavanje mandatâ, olakšavanje suradnje i razmjenu informacija;

    (g)

    podizanje svijesti u široj javnosti;

    (h)

    regionalnu i međunarodnu razmjenu i suradnju.

    4.   Korisnici projekta su ukrajinska nacionalna tijela odgovorna za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima. Primarna ciljna nacionalna tijela jesu: Državna služba za graničnu stražu, Ministarstvo unutarnjih poslova, Nacionalna policija Ukrajine, koja izvješćuje Ministarstvo unutarnjih poslova, i Državna porezna služba/Državna carinska služba. Druga ovlaštena nacionalna tijela, kao što je Sigurnosna služba Ukrajine, uključuju se na pojedinačnoj osnovi.

    5.   Detaljan opis projekta naveden je u Prilogu ovoj Odluci.

    Članak 2.

    1.   Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku („Visoki predstavnik”) odgovoran je za provedbu ove Odluke.

    2.   Tehničku provedbu projekta iz članka 1. („projekt”) izvršava Tajništvo OESS-a.

    3.   Tajništvo OESS-a svoje zadaće provodi pod odgovornošću Visokog predstavnika. Visoki predstavnik u tu svrhu s Tajništvom OESS-a sklapa potrebne aranžmane.

    Članak 3.

    1.   Financijski referentni iznos za provedbu projekta koji financira Unija iznosi 5 151 579 EUR.

    2.   Izdacima koji se financiraju iz referentnog iznosa određenog u stavku 1. upravlja se u skladu s postupcima i pravilima koji se primjenjuju na opći proračun Unije.

    3.   Komisija nadzire ispravnost upravljanja izdacima iz stavka 1. U tu svrhu s Tajništvom OESS-a sklapa potrebni sporazum o financiranju. U sporazumu o financiranju utvrđuje se da Tajništvo OESS-a mora osigurati vidljivost doprinosa Unije, u skladu s njegovim opsegom.

    4.   Komisija nastoji sklopiti sporazum o financiranju iz stavka 3. što je prije moguće nakon stupanja na snagu ove Odluke. Ona obavješćuje Vijeće o svim poteškoćama u tom procesu i o datumu sklapanja sporazuma o financiranju.

    Članak 4.

    1.   Visoki predstavnik izvješćuje Vijeće o provedbi ove Odluke na temelju redovitih polugodišnjih opisnih izvješća koje priprema Tajništvo OESS-a. Ta izvješća predstavljaju temelj za evaluaciju koju treba obaviti Vijeće.

    2.   Komisija izvješćuje o financijskim aspektima projekta iz članka 1.

    Članak 5.

    1.   Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    2.   Ova Odluka prestaje važiti 36 mjeseci nakon dana sklapanja sporazuma o financiranju iz članka 3. stavka 3. Međutim, ona prestaje važiti šest mjeseci nakon dana njezina stupanja na snagu ako se u tom razdoblju sporazum ne sklopi.

    Sastavljeno u Bruxellesu 2. prosinca 2019.

    Za Vijeće

    Predsjednica

    M. OHISALO


    (1)  Odluka Vijeća 2012/662/ZVSP od 25. listopada 2012. o potpori aktivnostima za smanjenje rizika nezakonite trgovine, i prekomjernog prikupljanja, malog i lakog oružja u regiji koju obuhvaća Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) (SL L 297, 26.10.2012., str. 29.).

    (2)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2017/1424 od 4. kolovoza 2017. o potpori aktivnostima OESS-a radi smanjivanja rizika od nezakonitog trgovanja malim i lakim oružjem te konvencionalnim streljivom i njihova prekomjernog gomilanja u bivšoj jugoslavenskoj republici Makedoniji i Gruziji (SL L 204, 5.8.2017., str. 82.).


    PRILOG

    SVEOBUHVATAN PROGRAM OESS-a O POTPORI NAPORIMA KOJE UKRAJINA ULAŽE U SUZBIJANJE NEZAKONITE TRGOVINE ORUŽJEM, STRELJIVOM I EKSPLOZIVIMA

    1.   Kontekst

    Ukrajina se posljednjih godina suočava sa znatnim rizicima u području zaštite i sigurnosti te izazovima u vezi sa širenjem nezakonitog oružja, streljiva i eksploziva na svojem državnom području i preko svojih granica. To se osobito pogoršalo zbog krize u Ukrajini i oko nje te se manifestiralo u obliku nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima te njihovim nezakonitom posjedom i zlouporabom.

    Ukrajina je i dalje problematično područje te važan izazov u okviru Strategije EU-a za suzbijanje nezakonitog vatrenog oružja, malog i lakog oružja i pripadajućeg streljiva („Strategija EU-a za SALW”). U Strategiji EU-a za SALW navodi se da je „trenutačna nestabilnost u istočnoj Europi uzrokovala porast nezakonite trgovine vatrenim oružjem u nizu zemalja u regiji, npr. u Ukrajini. To predstavlja veliku dugoročnu prijetnju sigurnosti i za Ukrajinu i za EU. Suradnja između EU-a i Ukrajine u tom pitanju stoga je od zajedničkog interesa. EU je angažiran u bilateralnoj suradnji s Ukrajinom i drugim zemljama u regiji i sustavno uključuje borbu protiv nezakonitog SALW-a u sve dijaloge o sigurnosnim pitanjima s partnerskim zemljama u susjedstvu”.

    Stoga se uz upućivanje na istočno susjedstvo općenito te konkretno Ukrajinu Strategijom EU-a za SALW utvrđuju sljedeća djelovanja:

    „EU i njegove države članice uključit će borbu protiv trgovine vatrenim oružjem/SALW-om u dijalog o sigurnosnim pitanjima s partnerskim zemljama u susjedstvu, primjerice s Ukrajinom;

    EU i njegove države članice uspostavit će komunikacijske kanale između stručnjaka iz EU-a i Ukrajine, odrediti kontaktnu točku kako bi se osigurala neometana suradnja, podizati svijest, razmjenjivati najbolje prakse i stručno znanje te utvrditi potrebe u pogledu osposobljavanja i druge mjere potpore za jačanje ukrajinskih kapaciteta u predmetnom području, i

    EU i njegove države članice i dalje će surađivati s Ukrajinom u okviru stalnog tehničkog okruglog stola kako bi riješili gorući problem nezakonite trgovine vatrenim oružjem i opasnost povezanu s takvim oružjem koje dospije u ruke terorista i organiziranih zločinačkih skupina”.

    Na temelju početnog zahtjeva Državne službe za graničnu stražu Ukrajine iz svibnja 2016., Tajništvo OESS-a provelo je „Procjenu potreba za suzbijanjem nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini i preko ukrajinskih granica” („procjena potreba”). U procjenu potreba, objavljenu u travnju 2018., bilo je uključeno nekoliko ministarstava i tijela nadležnih za reguliranje, kazneni progon i sigurnost u vezi s oružjem, streljivom i eksplozivima. Njome se pokazalo da je trenutačan pristup otkrivanju i zaustavljanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini i preko ukrajinskih granica problematičan. Potrebno je ojačati potporu u smislu razvoja ljudskih i tehničkih resursa, jasno razumljivog zakonodavstva i koordinacije između tijela, kao i međunarodnu potporu i suradnju. Procjenom potreba također je utvrđena osnova za pružanje tehničke pomoći i institucijske potpore za razvoj kapaciteta ukrajinskih tijela u okviru napora koje ulažu u suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima na cjelovit i održiv način.

    Glavna ministarstva i tijela nadležna za reguliranje, kazneni progon i sigurnost u vezi s oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini 7. lipnja 2018. potvrdila su rezultate procjene potreba na sastanku na visokoj razini koji je organiziran u Kijevu. Ponovno su istaknuli da su jasno razumjeli trenutačne i prijeteće rizike nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima i obveze poboljšanja stanja na terenu. To je uključivalo odobravanje plana, izrađenog na temelju procjene potreba, kojim se podupire integriran, sveobuhvatan i suradnički pristup učinkovitom razvoju kapaciteta i funkcioniranju sustava za suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini.

    Ista su tijela 12. ožujka 2019. održala drugi sastanak na visokoj razini koji je organiziran u Kijevu i na njemu je jasno navedeno da je ostvaren napredak u pogledu rasprava o izazovima, stvarnim potrebama i inicijativama povezanima sa suzbijanjem nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini i preko ukrajinskih granica. Nadalje, na sastanku su također preuzete nacionalne i međunarodne obveze za jačanje djelovanja.

    Nekoliko ministarstava i tijela nadležnih za kazneni progon i sigurnost službeno je, u pisanom obliku, izrazilo interes i zatražilo suradnju s Tajništvom OESS-a u pružanju potpore naporima koje Ukrajina ulaže u suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, a to su Državna služba za graničnu stražu u svibnju 2016., Državna porezna služba/Državna carinska služba u srpnju 2018. i Ministarstvo unutarnjih poslova Ukrajine u ožujku 2019. Ta ministarstva i tijela obratila su se koordinatoru projekata OESS-a u Ukrajini kako bi podržala praktičnu provedbu aktivnosti u okviru projekata prije sredine rujna 2019.

    2.   Opći cilj

    Ojačati kapacitete ukrajinskih tijela za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    3.   Opis djelovanja

    Djelovanje se temelji na nalazima i preporukama iz „Procjene potreba za suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini i preko ukrajinskih granica”, koju je sastavilo Tajništvo OESS-a. Nadalje, dodatno je razvijeno kao odgovor na zahtjeve za izričitu suradnju i pomoć koje su Tajništvu OESS-a i koordinatoru projekata OESS-a u Ukrajini uputili Državna služba za graničnu stražu, Državna porezna služba i Ministarstvo unutarnjih poslova Ukrajine. Nakon zahtjeva uslijedila su opsežna tehnička savjetovanja između OESS-a i spomenutih državnih aktera.

    U bliskoj suradnji s relevantnim ukrajinskim tijelima, OESS je pripremio tri projekta koja se bave različitim aspektima svojih mandata u vezi sa suzbijanjem nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima. Projekti se kombiniraju u jedinstven i sveobuhvatan program radi jačanja cjelokupne sigurnosti i zaštite u Ukrajini. Sveobuhvatnim programom podupire se Strategija EU-a za suzbijanje nezakonitog vatrenog oružja, malog i lakog oružja (SALW) i pripadajućeg streljiva (2018.), a posebno djelovanja u istočnom susjedstvu.

    3.1   Projekt 1.: podupiranje Državne službe za graničnu stražu Ukrajine u sprečavanju i suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima

    3.1.1   Cilj

    Cilj je projekta pružiti pomoć Državnoj službi za graničnu stražu u jačanju njezinih kapaciteta za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    3.1.2   Opis

    Državna služba za graničnu stražu jedno je od tijela kaznenog progona u Ukrajini koja su ovlaštena za suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima. Povjerene su joj dužnosti osiguravanja nepovredivosti državnih granica i zaštite suverenih prava Ukrajine u okviru njezina isključivog (pomorskog) gospodarskog pojasa.

    Projektom će se nastojati ukloniti potvrđeni nedostaci u kapacitetima Državne službe za graničnu stražu putem: (a) osposobljavanja, razvoja tehničkih i operativnih kapaciteta za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima; i (b) prijenosa međunarodnih dobrih praksi i razmjene informacija, posebno u odnosu na države članice EU-a, partnere sa zapadnog Balkana i države u susjedstvu.

    3.1.3   Očekivani rezultat

    Rezultat 1.: poboljšani kapaciteti Državne službe za graničnu stražu za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima

    Pokazatelji:

    veće sposobnosti (organizacijske, tehničke i one u vezi sa znanjem) članova osoblja Državne službe za graničnu stražu koji su korisnici projekta u relevantnim ustanovama za obrazovanje i osposobljavanje, analitičkim i istražnim jedinicama te operativnim jedinicama za potporu sprečavanju i suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, koje se primjenjuju u njihovim redovnim radnim postupcima;

    mjere suradnje i umrežavanje stručnjaka u nacionalnom, podregionalnom i međunarodnom kontekstu, kojima se doprinosi interoperabilnosti korisnika projekta s njihovim partnerima te koji se primjenjuju u redovnim radnim postupcima relevantnih jedinica i institucija korisnika projekta;

    dokumentirani rezultati evaluacija i pristupi upravljanja kvalitetom razmjenjuju se i primjenjuju u praksi te ih dionici u projektu (primarni i sekundarni korisnici projekta, zajednica donatora i OESS) uzimaju u obzir za potrebe izgradnje kapaciteta.

    3.1.4   Aktivnosti

    3.1.4.1   Sveobuhvatan program osposobljavanja u području sprečavanja i suzbijanja nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima za Državnu službu za graničnu stražu koji odgovara potrebama utvrđenima u procjeni potreba

    Aktivnost će uključivati:

    sveobuhvatan program osposobljavanja u području sprečavanja i suzbijanja nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, koji će slijediti dvostupanjski pristup: (a) razvojem i jačanjem potrebnih vještina i znanja te stavova instruktora i edukatora, tj. pristupa za osposobljavanje instruktora; i (b) razvojem i poboljšanjem stručnosti u specijaliziranim područjima kao što su analiza rizika i profiliranje, kriminalistička obrada, uvođenje novih i ažuriranje postojećih tehničkih sredstava, tehnologija i postupaka.

    3.1.4.2   Program pomoći u obliku opreme u području sprečavanja i suzbijanja nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima za Državnu službu za graničnu stražu koji odgovara potrebama utvrđenima u procjeni potreba

    Ta će aktivnost uključivati:

    pružanje ograničene količine fiksne i mobilne opreme, kao i drugih vrsta tehničkih sredstava i tehnologija kojima se podupiru ispitivanje, evaluacija i uvođenje novih tehnoloških i postupovnih rješenja za otkrivanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima. Oprema će se osigurati za odabrane organizacijske strukture u okviru Državne službe za graničnu stražu, odnosno jedinice za nadzor granica (s naglaskom na sjevernoj i sjeverozapadnoj Ukrajini), upravljačke strukture i obrazovne institucije. Nadalje, ta se aktivnost može uključiti u sveobuhvatan program osposobljavanja, tj. njome se stvara šira inicijativa „osposobi i opremi” za Državnu službu za graničnu stražu. Osigurana oprema bit će u skladu s potrebama utvrđenima u procjeni potreba.

    3.1.4.3   Program za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima uz pomoć pasa za Državnu službu za graničnu stražu koji odgovara potrebama utvrđenima u procjeni potreba

    Ta će aktivnost uključivati:

    organiziranje uzajamnih posjeta radi upoznavanja odgovarajućih stručnjaka Državne službe za graničnu stražu i edukatora s međunarodnim iskustvom i dobrim praksama u suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima s pomoću pasa te radi potpore stručnom umrežavanju, i

    preispitivanje i ažuriranje metodologija osposobljavanja i operativnih postupaka u vezi sa suzbijanjem nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima uz pomoć pasa.

    3.2   Projekt 2.: podupiranje Ministarstva unutarnjih poslova Ukrajine (MUP) i Nacionalne policije Ukrajine, koja izvješćuje MUP, u sprečavanju i suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima

    3.2.1   Cilj

    Cilj je projekta pružiti pomoć Ministarstvu unutarnjih poslova Ukrajine i Nacionalnoj policiji Ukrajine, koja izvješćuje MUP, u sprečavanju i suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    3.2.2   Opis

    MUP je jedno od ključnih nacionalnih tijela u Ukrajini koje regulira i kontrolira zakonitu upotrebu oružja, streljiva i eksploziva te provodi operativne i koordinacijske mjere za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima bilo izravno ili putem svojih podređenih tijela.

    U okviru projekta rješavaju se potvrđeni nedostaci u kapacitetima MUP-a kako bi se djelotvorno spriječila i suzbila nezakonita trgovina oružjem, streljivom i eksplozivima podupiranjem poboljšavanja MUP-ovih: (a) nadzornih kapaciteta za kontrolu zakonite proizvodnje i označivanja oružja, streljiva i eksploziva te vođenja evidencije o njima; (b) operativnih kapaciteta u području forenzike, analiziranja, otkrivanja i istraga nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima; (c) zakonodavnih mehanizama za reguliranje i kontrolu zakonitog kretanja i upotrebe oružja, streljiva i eksploziva, kao i za podizanje svijesti o nezakonitom posjedovanju, zlouporabi i trgovini oružjem, streljivom i eksplozivima i (d) koordinacijskim mehanizmima i mehanizmima suradnje s drugim relevantnim nacionalnim tijelima, kojima se podupiru zajednički strateški i operativni pristupi za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    3.2.3   Očekivani rezultati

    Rezultat 1.: jačanje nadzornih kapaciteta MUP-a u pogledu kontrole proizvodnje i označivanja oružja, streljiva i eksploziva te vođenja evidencije o njima u skladu s potrebama utvrđenima u procjeni potreba

    Pokazatelji:

    izmjene i prijedlozi koji se odnose na nacionalni zakonodavni okvir, propise MUP-a i upravne postupke u pogledu kontrole proizvodnje i označivanja oružja, streljiva i eksploziva u Ukrajini te vođenja evidencije o njima;

    izmjene i prijedlozi koji se odnose na nacionalni zakonodavni okvir, propise MUP-a i upravne postupke za sprečavanje nezakonite proizvodnje vatrenog oružja upotrebom 3D tiskanih dijelova, nezakonita ponovna aktivacija onesposobljenog vatrenog oružja, obrtnička proizvodnja vatrenog oružja i nezakonita preinaka oružja za uzbunjivanje ili signalizaciju konstruiranog za manevarsko streljivo ili oružja Flobert;

    ujednačeni elektronički klasifikator oružja, streljiva i eksploziva razvijen, ispitan i reguliran za uvođenje u redovnu upotrebu u MUP-u i drugim zainteresiranim vladinim tijelima, koji je također integriran u MUP-ov registar oružja, streljiva i eksploziva.

    Rezultat 2.: poboljšani operativni kapaciteti MUP-a i Nacionalne policije Ukrajine u području forenzike, analiziranja, otkrivanja, praćenja i istraga nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima

    Pokazatelji:

    poboljšani operativni i tehnički kapaciteti te kapaciteti politike povezani s nezakonitom trgovinom oružjem, streljivom i eksplozivima, kao i poboljšano znanje, vještine i stavovi osoblja MUP-a koje radi u području forenzike, uključujući praćenje zaplijenjenog vatrenog oružja, koji se primjenjuju u redovnim radnim postupcima;

    poboljšani operativni i tehnički kapaciteti te kapaciteti politike Nacionalne policije Ukrajine za suzbijanje i otkrivanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, uključujući improvizirane eksplozivne naprave i nezakonite eksplozivne materijale, kao i poboljšano znanje, vještine i stavovi osoblja Nacionalne policije Ukrajine, koji se primjenjuju u redovnim radnim postupcima.

    Rezultat 3.: poboljšani kapaciteti MUP-a za unapređenje zakonodavnih mehanizama za reguliranje i kontrolu kretanja i upotrebe oružja, streljiva i eksploziva, kao i podizanje javne svijesti o rizicima povezanima s nezakonitim posjedovanjem, zlouporabom i trgovinom oružjem, streljivom i eksplozivima u skladu s potrebama utvrđenima u procjeni potreba

    Pokazatelji:

    jasno razumijevanje percepcija, potreba i razmišljanja ukrajinskog društva i ciljnih skupina u pogledu regulacije i kontrole kretanja i upotrebe vatrenog oružja te drugih pitanja povezanih s oružjem, streljivom i eksplozivima;

    jačanje svijesti građana Ukrajine o rizicima povezanima s nezakonitim posjedovanjem, zlouporabom i nezakonitom trgovinom oružjem, streljivom i eksplozivima provođenjem kampanja za podizanje javne svijesti;

    sveobuhvatna procjena i analiza nedostataka nacionalnog zakonodavnog okvira o regulaciji i kontroli kretanja i upotrebe oružja, streljiva i eksploziva;

    izmjene i prijedlozi koji se odnose na nacionalni zakonodavni okvir o regulaciji i kontroli kretanja i upotrebe oružja, streljiva i eksploziva.

    Rezultat 4.: poboljšana koordinacija i suradnja između tijela, iz čega proizlaze razvoj strateškog pristupa, prikupljanje i analiza podataka za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini u skladu s potrebama utvrđenima u procjeni potreba

    Pokazatelji:

    učinkovita provedba mehanizama koordinacije i suradnje kojima se doprinosi usklađenom planiranju, razvoju, provedbi (uključujući praćenje i kontrolu) i evaluaciji zajedničkog strateškog pristupa;

    učinkovito uvođenje i upotreba na nacionalnoj razini usklađenih statističkih pokazatelja o nezakonitoj trgovini oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini;

    preporuke za poboljšanje koordinacije i suradnje između tijela podnesene nacionalnom koordinacijskom tijelu u području kontrole SALW-a razvijene u okviru ovog projekta;

    poboljšane analitičke sposobnosti i institucionalizirana analiza podataka o nezakonitom vatrenom oružju.

    3.2.4   Aktivnosti

    3.2.4.1   Promicanje i prijenos međunarodnih i europskih standarda i dobre prakse za kontrolu proizvodnje, označivanja i vođenja evidencije o oružju, streljivu i eksplozivima u Ukrajini, uključujući sprečavanje nezakonite proizvodnje oružja, streljiva i eksploziva, među ostalim nezakonitom ponovnom aktivacijom, konverzijom ili drugim metodama

    Ta će aktivnost uključivati:

    pružanje jednog prilagođenog stručnog osposobljavanja za oblikovatelje politika i vodeće stručnjake MUP-a, uključujući Odjel za izdavanje dozvola, Znanstveni i istraživački centar za kriminal i kriminologiju, Nacionalnu policiju i druga tijela kaznenog progona, i

    studiju izvedivosti u vezi s označivanjem vatrenog oružja u tijelima kaznenog progona Ukrajine i u civilnom vlasništvu s naglaskom na postprodukciji i uvoznim oznakama.

    3.2.4.2   Razvoj i uvođenje ujednačenog elektroničkog klasifikatora oružja, streljiva i eksploziva i njegova integracija u registar oružja, streljiva i eksploziva

    Ta će aktivnost uključivati:

    razvoj i ispitivanje ujednačenog elektroničkog klasifikatora oružja, streljiva i eksploziva, i

    tehničku potporu za uvođenje ujednačenog elektroničkog klasifikatora u MUP-ov registar oružja, streljiva i eksploziva te za povezano osposobljavanje (do 25 tečajeva osposobljavanja).

    3.2.4.3   Promicanje dobre prakse i prijenosa znanja u području forenzike i istraga nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima

    Ta će aktivnost uključivati:

    pružanje dvaju prilagođenih stručnih osposobljavanja za vodeće stručnjake MUP-a, uključujući Znanstveni i istraživački centar za kriminal i kriminologiju, Nacionalnu policiju i druga tijela kaznenog progona kao što su Državna carinska služba i Ured glavnog tužitelja. Okvirni popis tečajeva osposobljavanja uključivat će: zahtjeve i tehnike u vezi s označivanjem uvoza vatrenog oružja; osiguravanje mjesta zločina (članovi policije koji prvi interveniraju u hitnim slučajevima); ispitivanje mjesta zločina i osiguravanje, pakiranje i proučavanje dokaza (kriminalistički tehničari); podupiranje domaćeg i međunarodnog praćenja (laboratorijski tehničari); razvoj, razumijevanje i širenje balističkih obavještajnih podataka o kriminalitetu povezanom s vatrenim oružjem.

    3.2.4.4   Promicanje dobre prakse, prijenosa znanja i programa pomoći u obliku opreme u području suzbijanja i otkrivanja nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima za Nacionalnu policiju Ukrajine

    Ta će aktivnost uključivati:

    pružanje jednog prilagođenog stručnog osposobljavanja za vodeće stručnjake Nacionalne policije i drugih tijela kaznenog progona, kao što su Državna služba za graničnu stražu i Državna porezna služba/Državna carinska služba Ukrajine, kao i povezivanje s europskom mrežom u okviru EMPACT-a koja okuplja nacionalne stručnjake za kazneni progon u vezi s vatrenim oružjem, i

    nabavu ograničene količine tehničke opreme za kaznene istražne jedinice Nacionalne policije Ukrajine radi potpore novim metodologijama i tehnološkim rješenjima za suzbijanje i otkrivanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    3.2.4.5   Anketa o javnom mnijenju na razini cijele zemlje, studija o ukorijenjenim stavovima i kampanje za podizanje javne svijesti i komunikacijske kampanje o rizicima povezanima s nezakonitim posjedovanjem, zlouporabom i nezakonitom trgovinom oružjem, streljivom i eksplozivima

    Ta će aktivnost uključivati:

    istraživanje i analizu javnog mnijenja o nezakonitom posjedovanju, zlouporabi i nezakonitoj trgovini oružjem, streljivom i eksplozivima;

    detaljnu studiju o ukorijenjenim stavovima s ciljnim skupinama o nezakonitom posjedovanju, zlouporabi i nezakonitoj trgovini oružjem, streljivom i eksplozivima i

    kampanje za podizanje javne svijesti i komunikacijske kampanje o pravnim propisima i rizicima povezanima s nezakonitim posjedovanjem, zlouporabom i trgovinom oružjem, streljivom i eksplozivima te analizu učinka.

    3.2.4.6   Promicanje poboljšanja zakonodavnih mehanizama za reguliranje i kontrolu kretanja i upotrebe oružja, streljiva i eksploziva i njihove provedbe

    Ta će aktivnost uključivati:

    sveobuhvatnu procjenu i analizu nedostataka postojećeg zakonodavstva i propisa o upravljanju i kontroli kretanja i upotrebe oružja, streljiva i eksploziva, uključujući međunarodne sporazume i zakonodavstvo, podršku prevođenju i evaluaciju njihove praktične provedbe i

    pružanje stručne pomoći pri izradi zakonodavstva i izradi nacrta za reguliranje i kontrolu kretanja i upotrebe oružja, streljiva i eksploziva, uključujući razmatranje usklađivanja zakonodavstva i regulatornih pitanja s međunarodnim propisima i standardima koji su relevantni za Ukrajinu.

    3.2.4.7   Promicanje razvoja strateškog pristupa u sprečavanju i suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima u Ukrajini

    Ta će aktivnost uključivati:

    podizanje javne svijesti, pružanje savjeta i stručne potpore za uspostavu stalnog, međuagencijskog nacionalnog koordinacijskog tijela u području kontrole SALW-a koje se sastoji od relevantnih ovlaštenih nacionalnih tijela u Ukrajini (šest formalnih sastanaka); nacionalno koordinacijsko tijelo razvit će se u okviru ovog projekta i njime će predsjedati MUP, i

    sastavljanje i vođenje registra svih inicijativa povezanih sa SALW-om u Ukrajini, među ostalim o sredstvima zajednice donatora.

    3.2.4.8   Promicanje razvoja međuagencijskog sustava za prikupljanje, analizu i širenje podataka o nezakonitom vlasništvu, zlouporabi i nezakonitoj trgovini oružjem, streljivom i eksplozivima

    Ta će aktivnost uključivati:

    promicanje zajedničke metodologije za prikupljanje, popisivanje, usporedbu i upotrebu službenih statističkih podataka, zajedničkih i usporedivih pokazatelja uspješnosti te zajednički format potreban za automatiziranu razmjenu informacija o nezakonitom vlasništvu, zlouporabi i nezakonitoj trgovini oružjem, streljivom i eksplozivima i

    pružanje dvaju tečajeva osposobljavanja za prikupljanje i analizu podataka, uključujući procjenu rizika i prijetnji;

    pružanje pomoći pri izradi analitičkog izvješća o metodama i rutama trgovine, oblikovanog na temelju podataka prikupljenih od ukrajinskih tijela;

    promicanje prikupljanja razvrstanih podataka i međuagencijske razmjene podataka među relevantnim nadležnim nacionalnim tijelima.

    3.3   Projekt 3.: podupiranje Državne porezne službe/Državne carinske službe Ukrajine u sprečavanju i suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima

    3.3.1   Cilj

    Cilj je projekta pružiti pomoć Državnoj poreznoj službi/Državnoj carinskoj službi u jačanju kapaciteta za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    3.3.2   Opis

    Zadaće Državne porezne službe/Državne carinske službe jesu sprečavanje i suzbijanje krijumčarenja te borba protiv kršenja carinskih propisa na točkama prolaska kroz državnu granicu Ukrajine, na području morskih i riječnih luka, zračnih luka, na željezničkim kolodvorima i drugim mjestima utvrđenima u Carinskom zakoniku Ukrajine. To uključuje mjere za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    Projektom će se nastojati ukloniti potvrđeni nedostaci u kapacitetima Državne porezne službe u vezi s: (a) osposobljavanjem, tehničkim i operativnim kapacitetima za suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima: i (b) prijenosom međunarodnih dobrih praksi i razmjenom informacija, posebno u odnosu na države članice EU-a, partnere sa zapadnog Balkana i države u susjedstvu.

    3.3.3   Očekivani rezultati

    Rezultat 1.: poboljšani kapaciteti Državne porezne službe/Državne carinske službe za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima

    Pokazatelji:

    poboljšane sposobnosti osoblja korisnika projekta u relevantnim ustanovama za obrazovanje i osposobljavanje, analitičkim i istražnim jedinicama te operativnim jedinicama za potporu suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, koje se primjenjuju u redovnim radnim postupcima;

    poboljšani organizacijski i tehnički kapaciteti korisnika projekta u relevantnim ustanovama za obrazovanje i osposobljavanje, analitičkim i istražnim jedinicama te operativnim jedinicama za potporu suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, koji se primjenjuju u redovnim radnim postupcima;

    mjere suradnje i umrežavanje stručnjaka u nacionalnom, podregionalnom i međunarodnom kontekstu, kojima se doprinosi interoperabilnosti korisnika projekta s njihovim partnerima i koji se primjenjuju u redovnim radnim postupcima relevantnih jedinica i institucija korisnika projekta;

    dokumentirani rezultati evaluacija i pristupi upravljanja kvalitetom razmjenjuju se i primjenjuju u praksi te ih dionici u projektu (primarni i sekundarni korisnici projekta, zajednica donatora i OESS) uzimaju u obzir za potrebe izgradnje kapaciteta.

    3.3.4   Aktivnosti

    3.3.4.1   Sveobuhvatan program osposobljavanja za suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima za Državnu poreznu službu/Državnu carinsku službu, koji odgovara potrebama utvrđenima u procjeni potreba.

    Ta će aktivnost uključivati:

    sveobuhvatan program osposobljavanja za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima, koji će slijediti dvostupanjski pristup: (a) razvojem i jačanjem potrebnih vještina i znanja te stavova instruktora i edukatora, tj. pristupa za osposobljavanje instruktora; i (b) razvojem i poboljšanjem stručnosti u specijaliziranim područjima kao što su kršenja carinskog zakonodavstva, timovi sa službenim psima, osposobljavanja o novim i moderniziranim tehničkim sredstvima, tehnologijama i postupcima.

    3.3.4.2   Program pomoći u obliku opreme za sprečavanje i suzbijanje trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima za Državnu poreznu službu/Državnu carinsku službu, koji odgovara potrebama utvrđenima u procjeni potreba

    Ta će aktivnost uključivati:

    pružanje ograničene količine fiksne i mobilne opreme, kao i drugih vrsta tehničkih sredstava i tehnologija kojima se podupiru ispitivanje, evaluacija i uvođenje novih tehnoloških i postupovnih rješenja za otkrivanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima. Oprema će biti osigurana za odabrane organizacijske strukture u okviru glavne administracije Državne porezne službe/Državne carinske službe, teritorijalnih tijela (s naglaskom na sjevernoj, sjeverozapadnoj i zapadnoj Ukrajini) i specijaliziranih odjela. Osim toga, ta se aktivnost može brzo uključiti u sveobuhvatan program osposobljavanja, tj. njome se stvara šira inicijativa „osposobi i opremi” za Državnu poreznu službu/Državnu carinsku službu i

    tehničku podršku provedbi i prilagodbi programa osposobljavanja te njegovoj integraciji u redovne kurikulume za osposobljavanje.

    3.3.4.3   Program za sprečavanje i suzbijanje nezakonitog trgovanja oružjem, streljivom i eksplozivima uz pomoć pasa za Državnu poreznu službu/Državnu carinsku službu

    Ta će aktivnost uključivati:

    organiziranje uzajamnih posjeta radi upoznavanja odgovarajućih stručnjaka Državne porezne službe/Državne carinske službe i edukatora s međunarodnim iskustvima i dobrim praksama za suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima uz pomoć pasa te radi potpore stručnom umrežavanju;

    preispitivanje i ažuriranje metodologija osposobljavanja i operativnih postupaka u vezi sa sprečavanjem i suzbijanjem nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima uz pomoć pasa;

    tehničku potporu za osposobljavanje i mobilna rješenja za operacije uz pomoć pasa za suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    4.   Upravljanje projektom i administrativna podrška provedbi djelovanja

    Osoblje zaduženo za provedbu projekta iz Tajništva OESS-a i iz ureda koordinatora projekata OESS-a u Ukrajini koordinirat će provedbu djelovanja i aktivnosti povezanih s projektima i upravljati njima kako je utvrđeno u odjeljku 3. Osoblje zaduženo za provedbu projekta, organizirano u timove za upravljanje projektima i njihovu provedbu, dodatno će podupirati razvoj suradničkog okvira između ukrajinskih partnera, kao i suradnju i koordinaciju s međunarodnom zajednicom.

    Zadaće osoblja zaduženog za provedbu projekta bit će sljedeće:

    upravljanje projektima u svim fazama projektnog ciklusa;

    svakodnevni financijski nadzor nad projektima;

    pružanje tehničkog i pravnog stručnog znanja za potporu nabavi u okviru projekata;

    suradnja i koordinacija s drugim međunarodnim organizacijama i programima;

    osiguravanje i kontrola kvalitete rezultata odobrenih projekata;

    pružanje potpore ukrajinskim tijelima u razvoju novih nacionalnih mjera za jačanje kapaciteta i zajedničkih napora u sprečavanju i suzbijanju nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima.

    5.   Rodna ravnopravnost

    Kako bi se povećala učinkovitost politika za kontrolu oružja, streljiva i eksploziva te osiguralo da se njihovom provedbom poboljša sigurnost i muškaraca i žena, rodna perspektiva uključit će se u djelovanja koja se podupiru ovom Odlukom i pristupit će joj se putem tehničkih savjeta i stručnog znanja, razvojem proizvoda znanja i osposobljavanjem.

    6.   Korisnici

    Izravni korisnici djelovanja bit će ukrajinska nacionalna tijela nadležna za sprečavanje i suzbijanje nezakonite trgovine oružjem, streljivom i eksplozivima. Primarna ciljna nacionalna tijela jesu: MUP, uključujući njegove stručne službe i službe za izdavanje dozvola, Nacionalnu policiju Ukrajine, Državnu službu za graničnu stražu i Državnu poreznu službu/Državnu carinsku službu. Druga ovlaštena nacionalna tijela, kao što je Sigurnosna služba Ukrajine, uključivat će se na pojedinačnoj osnovi.

    Neizravni korisnici djelovanja bit će stanovništvo u Ukrajini i njezinu europskom susjedstvu koje je izloženo riziku zbog upotrebe nezakonitog oružja, streljiva i eksploziva za kriminalne aktivnosti, terorizam i nasilnu zlouporabu.

    EU i njegove države članice također će biti neizravni korisnici projekta jer će imati koristi od povratnih informacija ukrajinskih tijela o utvrđenim rutama trgovanja nezakonitim oružjem.

    7.   Vidljivost Unije

    OESS poduzima sve odgovarajuće mjere kako bi javnost znala da to djelovanje financira Unija. Takve će se mjere provoditi u skladu s Priručnikom Komisije za komunikacije i vidljivost vanjskog djelovanja Europske unije. OESS će stoga osigurati vidljivost doprinosa Unije primjerenim brendiranjem i oglašavanjem, isticanjem uloge Unije, osiguravanjem transparentnosti njezina djelovanja i podizanjem svijesti o razlozima za Odluku, kao i o potpori Unije za Odluku te rezultatima te potpore. Materijal koji će nastati kao rezultat projekta imat će zastavu Europske unije na vidljivom mjestu u skladu sa smjernicama Unije za pravilnu upotrebu i reproduciranje zastave.

    Budući da se planirane aktivnosti uvelike razlikuju po području primjene i prirodi, upotrebljavat će se niz promidžbenih alata, uključujući: tradicionalne medije; internetske stranice; društvene medije i informativno-promidžbene materijale, uključujući informativnu grafiku, letke, biltene, priopćenja za medije i ostalo prema potrebi. Publikacije, javne manifestacije, kampanje, oprema i građevinski radovi, ostvareni javnom nabavom u okviru ovog projekta, primjereno će se brendirati. Kako bi se dodatno pojačao učinak podizanja svijesti među različitim nacionalnim vladama i javnosti, međunarodnom zajednicom te lokalnim i međunarodnim medijima, svakoj će se ciljnoj projektnoj skupini obratiti primjerenim jezikom.

    8.   Trajanje

    Na temelju iskustva provedbe Odluke (ZVSP) 2017/1424 i uzimajući u obzir šire područje djelovanja, broj korisnika te broj i složenost planiranih aktivnosti, vremenski okvir za provedbu iznosi 36 mjeseci.

    9.   Subjekt zadužen za tehničku provedbu

    Tehnička provedba ove Odluke povjerit će se Tajništvu OESS-a – Centru za sprečavanje sukoba i koordinatoru projekata OESS-a u Ukrajini. OESS će provoditi aktivnosti u okviru ove Odluke u koordinaciji i suradnji s drugim međunarodnim organizacijama i tijelima, posebno s ciljem osiguravanja učinkovitih sinergija i izbjegavanja udvostručavanja aktivnosti.

    10.   Upravljački odbor

    Upravljački odbor za ovaj projekt sastojat će se od predstavnika Visokog predstavnika, delegacije EU-a u Kijevu i subjekta zaduženog za provedbu iz stavka 6. ovog Priloga. Subjekt zadužen za provedbu, kojem pomaže upravljački odbor, osigurat će da se projekt provodi u koordinaciji s drugom povezanom pomoći koju EU pruža Ukrajini, kao što je strategija za integrirano upravljanje granicama (uz potporu Komisijinog Europskog instrumenta za susjedstvo), regionalna suradnja sa zapadnim Balkanom u području kontrole SALW-a, koju provodi UNDP/SEESAC (poduprto odlukama Vijeća (ZVSP) 2018/1788 (1) i (ZVSP) 2016/2356 (2)), suradnja EU-a i Ukrajine u kaznenom progonu u području nezakonite trgovine vatrenim oružjem (koju podupiru Komisijina Glavna uprava za migracije i unutarnje poslove, Europol i EMPACT za vatreno oružje), rad u okviru projekta Conflict Armament Research u Ukrajini (uz potporu Odluke Vijeća (ZVSP) 2017/2283 (3)), misije zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU-a EUAM Ukraine i EUBAM Moldova i Ukrajina te njihove pomoćne aktivnosti za nadzor granica, te rad Međunarodne organizacije za migracije (IOM) na razoružanju, demobilizaciji i reintegraciji bivših boraca (uz potporu iz Instrumenta Komisije za doprinos stabilnosti i miru). Upravljački odbor redovito će pozivati predstavnike ukrajinskih vladinih partnera. Upravljački odbor može pozvati i predstavnike subjekata uključenih u projekte u Ukrajini koji imaju sličan ili povezan cilj. Upravljački odbor redovito će preispitivati provedbu ove Odluke, najmanje svakih šest mjeseci, među ostalim upotrebom elektroničkih sredstava komunikacije.

    11.   Izvješćivanje

    Izvješćivanje, i opisno i financijsko, obuhvaća cjelokupno djelovanje kako je opisano u relevantnom sporazumu o utvrđenom doprinosu i njemu priloženom proračunu, neovisno o tome financira li se to djelovanje u potpunosti Odlukom Vijeća ili se njome sufinancira.


    (1)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2018/1788 od 19. studenoga 2018. o potpori Centru za kontrolu malog i lakog oružja za jugoistočnu i istočnu Europu (SEESAC) radi provedbe Regionalnog plana za suzbijanje nezakonitog trgovanja oružjem na zapadnom Balkanu (SL L 293, 20.11.2018., str. 11.).

    (2)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2016/2356 od 19. prosinca 2016. za potporu aktivnostima SEESAC-a za razoružanje i nadzor naoružanja u jugoistočnoj Europi u okviru Strategije EU-a za suzbijanje nezakonitog prikupljanja i trgovanja malim i lakim oružjem (SALW) i pripadajućim streljivom (SL L 348, 21.12.2016., str. 60.).

    (3)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2017/2283 od 11. prosinca 2017. za potporu globalnog mehanizma izvješćivanja o nezakonitom malom i lakom oružju te drugom nezakonitom konvencionalnom oružju i streljivu kako bi se smanjila opasnost nezakonite trgovine njima („iTrace III”) (SL L 328, 12.12.2017., str. 20.).


    Top