Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0956

    Odluka Vijeća (Euratom) 2017/956 od 29. svibnja 2017. o donošenju dodatnog istraživačkog programa 2016. – 2019. za reaktor s visokim protokom koji treba provesti Zajednički istraživački centar za Europsku zajednicu za atomsku energiju

    SL L 144, 7.6.2017, p. 23–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/956/oj

    7.6.2017   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 144/23


    ODLUKA VIJEĆA (Euratom) 2017/956

    od 29. svibnja 2017.

    o donošenju dodatnog istraživačkog programa 2016. – 2019. za reaktor s visokim protokom koji treba provesti Zajednički istraživački centar za Europsku zajednicu za atomsku energiju

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju, a posebno njegov članak 7.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    nakon savjetovanja sa Znanstvenim i tehničkim odborom,

    budući da:

    (1)

    U okviru Europskog istraživačkog prostora reaktor s visokim protokom (HFR) u Pettenu već jest, a to će se i nastaviti neko vrijeme, važno sredstvo za istraživanja Zajednice u području znanosti o materijalima, testiranja materijala, nuklearne medicine i sigurnosti nuklearnih reaktora.

    (2)

    Rad HFR-a bio je potpomognut nizom dodatnih istraživačkih programa, od kojih je posljednji (1) istekao 31. prosinca 2015.

    (3)

    Rad HFR-a nastavio se tijekom 2016. bez dodatnog istraživačkog programa jer su još trajali pregovori između tijela opunomoćenih od država članica koje ga financiraju. Budući da su ti napori urodili sporazumom dvaju nacionalnih tijela, potreban je novi dodatni istraživački program radi osiguranja kontinuirane financijske potpore HFR-u.

    (4)

    Kako bi se osigurao kontinuitet dodatnih istraživačkih programa, ova bi se Odluka trebala primjenjivati od 1. siječnja 2016. Dijelom doprinosa u okviru dodatnog istraživačkog programa za HFR od 2016. do 2019. trebalo bi biti dopušteno pokriti i troškove nastale u 2016.

    (5)

    S obzirom na to da HFR predstavlja nezamjenjivu infrastrukturu za istraživanja Zajednice u području sigurnosti nuklearnih reaktora, zdravlja (uključujući razvoj medicinskih izotopa za potrebe medicinskih istraživanja), nuklearne fuzije, temeljne znanosti, osposobljavanja i gospodarenja otpadom (uključujući sigurnosno ponašanje nuklearnih goriva koja se koriste za specifične Unijine reaktorske sustave koji su važni za Europu), njegov bi se rad trebao nastaviti do kraja 2019. u okviru dodatnog istraživačkog programa za HFR od 2016. do 2019.

    (6)

    Budući da imaju poseban interes za HFR-ove sposobnosti ozračivanja, Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA) i NRG: Nuclear Research and Consultancy Group V.O.F. (NRG), kao provedbena tijela za Francusku odnosno Nizozemsku, sporazumjeli su se financirati čitav dodatni istraživački program za HFR od 2016. do 2019. putem doprinosa koje će uplatiti u opći proračun Europske unije u obliku namjenskih prihoda.

    (7)

    Ti su doprinosi namijenjeni za financiranje rada HFR-a kako bi se poduprlo istraživački program koji podrazumijeva normalan rad i redovito održavanje HFR-a. Ako operater NRG službeno obavijesti nizozemsko nacionalno regulatorno tijelo o potpunom gašenju prije proglašenja stanja sigurne konzerviranosti, trebalo bi suspendirati plaćanja koja su još preostala za izvršenje, kao i Komisijine pozive za sredstva,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Usvaja se dodatni istraživački program za rad HFR-a, čiji su ciljevi navedeni u Prilogu I., na razdoblje od četiri godine, počevši od 1. siječnja 2016.

    Članak 2.

    Troškovi provedbe programa, procijenjeni na 30,2 milijuna EUR, u cijelosti se financiraju iz doprinosa Francuske i Nizozemske, putem CEA-e odnosno NRG-a. Raščlamba tog iznosa određena je u Prilogu II. Taj se doprinos smatra namjenskim prihodom u skladu s člankom 21. stavkom 2. Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (2).

    Članak 3.

    1.   Komisija je zadužena za upravljanje programom. U tu se svrhu obraća službama Zajedničkog istraživačkog centra.

    2.   O provedbi programa Komisija obavješćuje Vijeće guvernera Zajedničkog istraživačkog centra.

    Članak 4.

    Ako NRG službeno obavijesti nizozemsko nacionalno regulatorno tijelo o potpunom gašenju HFR-a (prije proglašenja stanja sigurne konzerviranosti), obveze na strani Francuske i Nizozemske, putem CEA-e odnosno NRG-a, da izvrše daljnja plaćanja suspendira se, te se suspendiraju i svi Komisijini pozivi za sredstva na temelju ove Odluke.

    Članak 5.

    Komisija dostavlja završno izvješće o provedbi ove Odluke Europskom parlamentu i Vijeću nakon završetka dodatnog istraživačkog programa za HFR od 2016. do 2019.

    Članak 6.

    Ova Odluka stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od 1. siječnja 2016.

    Članak 7.

    Ova je Odluka upućena državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 29. svibnja 2017.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    C. CORDONA


    (1)  Odluka Vijeća 2012/709/Euratom od 13. studenoga 2012. o usvajanju dodatnog istraživačkog programa 2012.-2015. za reaktor s visokim protokom koji treba provesti Zajednički istraživački centar za Europsku zajednicu za atomsku energiju (SL L 321, 20.11.2012., str. 59.).

    (2)  Uredba (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ, Euratom) br. 1605/2002 (SL L 298, 26.10.2012., str. 1.).


    PRILOG I.

    ZNANSTVENI I TEHNIČKI CILJEVI

    Glavni ciljevi dodatnog istraživačkog programa jesu sljedeći:

    1.

    Osiguravanje sigurnog i pouzdanog rada reaktora s visokim protokom (HFR) kako bi se mogla osigurati raspoloživost neutronskog toka u eksperimentalne svrhe.

    2.

    Omogućavanje istraživačkim institutima učinkovite primjene HFR-a u različitim istraživačkim područjima: povećanje sigurnosti nuklearnih reaktora; zdravlje (uključujući razvoj medicinskih izotopa); nuklearna fuzija; temeljna znanost; osposobljavanje i gospodarenje otpadom (uključujući sigurnosno ponašanje nuklearnih goriva za reaktorske sustave koji su važni za Europu).


    PRILOG II.

    RAŠČLAMBA DOPRINOSA

    Doprinosi dodatnom istraživačkom programu potječu iz Nizozemske i Francuske.

    Raščlamba je tih doprinosa sljedeća:

     

    Francuska: 1,2 milijuna EUR;

     

    Nizozemska: 29 milijuna EUR;

     

    ukupno: 30,2 milijuna EUR.

    Doprinosi se uplaćuju u opći proračun Europske unije i dodjeljuju ovom programu. Dijelom doprinosa u okviru ovog dodatnog programa mogu se također pokriti rashodi rada HFR-a tijekom 2016. u skladu s programom rada koji dogovaraju države članice koje daju doprinos i Komisija.

    Ti su doprinosi fiksni i ne mogu se mijenjati s obzirom na promjene troškova rada, održavanja i razgradnje.


    Top