Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/051/08

Poziv za podnošenje prijedloga – EACEA/10/14 – U okviru Programa Erasmus+ – Ključna aktivnost 3: Potpora reformi politike – Potencijalne inicijative – Eksperimentiranja europske politike u području obrazovanja i osposobljavanja te mladih: transnacionalna suradnja u provedbi inovativnih politika pod vodstvom tijela javne vlasti visoke razine

SL C 51, 22.2.2014, p. 17–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.2.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 51/17


POZIV ZA PODNOŠENJE PRIJEDLOGA – EACEA/10/14

U okviru Programa Erasmus+

Ključna aktivnost 3: Potpora reformi politike – Potencijalne inicijative

Eksperimentiranja europske politike u području obrazovanja i osposobljavanja te mladih: transnacionalna suradnja u provedbi inovativnih politika pod vodstvom tijela javne vlasti visoke razine

(2014/C 51/08)

1.   Opis, ciljevi i prioritetne teme

Opći je cilj poziva za podnošenje prijedloga potaknuti procjenu sustavnog utjecaja inovativnih mjera politike putem terenskih ispitivanja u cilju poboljšanja djelotvornosti i učinkovitosti sustava obrazovanja i osposobljavanja te politika za mlade. Ovaj poziv usmjeren je na uključivanje tijela javne vlasti visoke razine prihvatljivih zemalja u prikupljanje i procjenu relevantnih dokaza pomoću sigurnih i široko priznatih metoda procjene temeljenih na opsežnim terenskim ispitivanjima u svrhu podržavanja i nadzora reforme politike.

Posebni ciljevi ovog poziva jesu:

Promicati transnacionalnu suradnju i uzajamno učenje između nadležnih tijela na najvišoj razini kako bi se ispitali i poboljšali sustavi, strukture i postupci provedbe politike, s potencijalno značajnim utjecajem,

Olakšati prikupljanje i analizu važnih dokaza i time omogućiti nadležnim tijelima javne vlasti procjenu i nadziranje provedbe inovativnih politika,

Utvrditi ključne kriterije i uvjete za učinkovitu provedbu i nadziranje politike,

Olakšati prijenos i nadogradivost.

Prioritetne teme ovog poziva jesu:

Procjena interdisciplinarnih vještina u osnovnom i srednjem obrazovanju,

Praktično poduzetničko iskustvo u školi,

Suradnja na inovativnim metodama za brzo i jednostavno akademsko priznavanje preko granica u visokom obrazovanju,

Smanjenje broja niskokvalificiranih odraslih osoba,

Poticanje razvoja i internacionalizacije volontiranja mladih.

2.   Prihvatljive zemlje

Prihvatljivi su prijedlozi pravnih osoba sa sjedištem u jednoj od sljedećih zemalja uključenih u program:

28 država članica Europske unije,

Zemlje EFTA-e/EGP-a: Island, Lihtenštajn, Norveška (1),

Države kandidatkinje: Turska, bivša jugoslavenska Republika Makedonija (2),

Švicarska Konfederacija (3).

3.   Prihvatljivi podnositelji prijave

Izraz „podnositelji prijave” odnosi se na sve organizacije i institucije koje sudjeluju u prijedlogu, bez obzira na njihovu ulogu u projektu.

Prihvatljivi podnositelji prijave za ovaj poziv jesu:

(a)

Tijela javne vlasti (ministarstvo ili ekvivalentna tijela) odgovorna za obrazovanje, osposobljavanje ili mlade na najvišoj razini u odgovarajućem nacionalnom ili regionalnom kontekstu (upućivanje na najvišu razinu odnosi se na oznake NUTS 1 ili 2, a za zemlje u kojima oznake NUTS 1 ili 2 nisu dostupne, primijenite najvišu dostupnu oznaku NUTS (4)). Tijela javne vlasti na najvišoj razini odgovorna za sektore osim onih za obrazovanje, osposobljavanje i mlade (npr. zapošljavanje, financije, socijalna pitanja, zdravstvo itd.) smatraju se prihvatljivima dok god pokazuju da imaju određenu nadležnost u području u kojem će se provoditi eksperimentiranje. Tijela javne vlasti mogu ovlastiti druge javne ili privatne organizacije koje će ih zastupati, kao i pravno uspostavljene mreže ili udruženja tijela javnih vlasti, pod uvjetom da je ovlaštenje u pisanom obliku i sadrži izričitu uputu na prijedlog koji se podnosi;

(b)

Javne ili privatne organizacije ili institucije koje djeluju na području obrazovanja, osposobljavanja ili mladih;

(c)

Javne ili privatne organizacije ili institucije koje obavljaju djelatnosti povezane s obrazovanjem, osposobljavanjem i/ili mladima u drugim društveno-gospodarskim sektorima (npr. centri za priznavanje, gospodarske komore, trgovinske organizacije, kulturne organizacije, tijela za procjenu, istraživačka tijela itd.).

4.   Sastav najmanjeg partnerstva

Zahtjev za najmanja partnerstva za ovaj poziv jesu 4 tijela koja predstavljaju 3 prihvatljive zemlje. Posebno:

(a)

Najmanje jedno tijelo javne vlasti (ministarstvo ili ekvivalentno tijelo) ili ovlašteno tijelo – kao što je opisano u točki 3.a) – iz 3 različite prihvatljive zemlje, odnosno pravno uspostavljena mreža/udruženje tijela javne vlasti koje predstavlja najmanje tri različite prihvatljive zemlje. Mreža ili udruženje mora imati ovlast najmanje 3 nadležna tijela javne vlasti – kao što je opisano u točki 3.a) – kako bi djelovala u njihovo ime na konkretnom prijedlogu;

Prijedlozi moraju uključivati najmanje jedno tijelo javne vlasti iz države članice, kao što je navedeno u točki 3.a).

Tijela javne vlasti koja sudjeluju ili su zastupljena u prijedlogu odgovorna su za strateško vodstvo projekta i usmjeravanje eksperimentiranja u njihovoj nadležnosti.

(b)

Najmanje jedno javno ili privatno tijelo s iskustvom u procjeni utjecaja politike. Takvo tijelo odgovorno je za metodološke aspekte i protokole procjene. Prijedlog može uključivati više od jednog tijela za procjenu, dok god je rad koordiniran i dosljedan.

5.   Koordinacija

U ime svih podnositelja prijave prijedlog može koordinirati i podnijeti samo jedno od sljedećih tijela:

(a)

tijelo javne vlasti kao što je opisano u točki 3.a);

(b)

pravno uspostavljena mreža ili udruženje tijela javne vlasti navedeno u točki 3.a);

(c)

javno ili privatno tijelo koje su ovlastila tijela javne vlasti navedena u točki 3.a) da odgovore na poziv. Ovlaštena tijela moraju imati izričito pismeno ovlaštenje tijela javne vlasti, kao što je opisano u točki 3.a), da dostave i koordiniraju prijedlog u njihovo ime.

Prijedloge moraju podnijeti zakonski zastupnici koordinirajuće vlasti u ime svih podnositelja prijave. Fizičke osobe ne mogu se prijaviti za bespovratna sredstva.

6.   Prihvatljive aktivnosti

Aktivnosti moraju započeti između 1. prosinca 2014. i 1. ožujka 2015.

Trajanje projekta mora biti između 24 i 36 mjeseci.

Aktivnosti koje će se financirati u sklopu ovog poziva jesu:

Razvoj terenskih ispitivanja o primjeni inovativnih mjera. Odgovarajuću pozornost treba posvetiti razvoju detaljne baze dokaza i uključivanju pouzdanog praćenja, procjene i postupaka izvješćivanja na temelju priznatih metodoloških pristupa koje je razvio nadležni i iskusni ocjenjivač utjecaja politike u suradnji s relevantnim partnerima projekta.

To bi trebalo uključivati (popis nije konačan): utvrđivanje i odabir mjere ili mjera koje treba ispitati, uzorke i skup predviđenih radnji; utvrđivanje očekivanog utjecaja mjere u mjerljivom obliku i procjenjivanje njegove relevantnosti u odnosu na očekivane rezultate, uključujući i temeljitim traženjem primjera sličnih intervencija politike koje su provedene u zemlji ili inozemstvu; utvrđivanje detaljne metodologije i pokazatelja za mjerenje učinka ispitane mjere na nacionalnoj i europskoj razini.

Istovremena provedba terenskih ispitivanja u različitim zemljama koje sudjeluju u projektu pod vodstvom nadležnih vlasti (ministarstvo ili ekvivalentno tijelo). Dovoljno reprezentativan broj tijela/poduzeća koja sudjeluju treba biti uključen u postizanje razumne i reprezentativne kritične mase i pružanje značajne baze dokaza.

Analiza i procjena: djelotvornost, učinkovitost i utjecaj ispitane mjere, ali i metodologije eksperimentiranja, uvjeta za skalabilnost i transnacionalni prijenos naučenih lekcija i dobre prakse (uzajamno učenje).

Podizanje svijesti, širenje i korištenje koncepta projekta i njegovih rezultata na regionalnoj, nacionalnoj i europskoj razini tijekom trajanja projekta i na duge staze, te za poticanje prenosivosti između različitih sektora, sustava i politika.

Preporuča se plan korištenja rezultata eksperimentiranja kroz otvorene metode koordinacije u obrazovanju i osposobljavanju te mladima, povezano s ciljevima strategije Europa 2020.

7.   Kriteriji dodjele

Kriteriji dodjele (vidi odlomak 8. Vodiča za podnositelje prijave) za financiranje prijedloga jesu:

1.

Važnost (20 %)

2.

Kvaliteta izrade i provedbe projekta (30 %)

3.

Kvaliteta partnerstva (20 %)

4.

Utjecaj, širenje i korištenje (30 %)

Ovaj poziv podijeljen je u dvije faze dostave/procjene: 1. faza pretprijedloga, i 2. faza konačnog prijedloga. Ovim pristupom namjerava se pojednostaviti postupak zahtijevanjem samo osnovnih podataka o prijedlogu u prvoj fazi. Samo oni pretprijedlozi koji zadovoljavaju kriterije prihvatljivosti i postižu najmanji prag od 60 % rezultata za kriterij dodjele „važnost”, pristupit će drugoj fazi u kojoj će se od podnositelja prijave zahtijevati da podnesu potpun paket za prijavu.

Prihvatljivi pretprijedlozi procijenit će se na temelju kriterija dodjele „važnost”. Konačni prijedlozi procijenit će se na temelju isključenja, odabira i preostala tri kriterija dodjele: kvaliteta izrade i provedbe projekta; kvaliteta partnerstva; te utjecaj, širenje i održivost.

Konačna ocjena prijedloga bit će ukupni rezultat dobiven iz faze pretprijedloga i faze konačnog prijedloga (primjenom naznačenih postotaka).

8.   Proračun

Ukupni proračun dostupan za sufinanciranje projekata iz ovog poziva je 10 000 000 EUR, a podijeljen je na sljedeći način između dva područja djelovanja:

Obrazovanje i osposobljavanje: 8 000 000 EUR,

Mladi: 2 000 000 EUR.

Financijski doprinos iz EU-a ne smije premašiti 75 % ukupnih prihvatljivih troškova.

Najveći iznos bespovratnih sredstava po projektu bit će 2 000 000 EUR.

Agencija zadržava pravo da ne dodijeli sva raspoloživa sredstva.

9.   Postupak za dostavu i rokovi

Prije podnošenja prijave, podnositelji prijave moraju registrirati svoju organizaciju putem jedinstvenog sustava za registraciju (Unique Registration Facility (URF)) te će im se dodijeliti identifikacijska oznaka sudionika (Participant Identification Code (PIC)). U obrascu za prijavu potrebno je navesti identifikacijsku oznaku sudionika.

Jedinstveni sustav za registraciju je alat kojim će se upravljati svim pravnim i financijskim podatcima vezanima za organizacije. Dostupan je putem Portala za obrazovanje, audiovizualnu politiku, kulturu, državljanstvo i volontere. Podatci o postupku registracije mogu se pronaći na portalu na sljedećoj adresi:

http://ec.europa.eu/education/participants/portal

Prijave za bespovratna sredstva potrebno je sastaviti na jednom od službenih jezika EU-a pomoću službenog paketa za prijavu. Provjerite koristite li ispravan obrazac za prijavu za fazu pretprijedloga i fazu konačnog prijedloga.

Paket za prijavu dostupan je na sljedećoj internetskoj adresi:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/prospective-initiatives-eacea-102014_en

Prihvatljive su samo prijave koje se podnose na ispravnom obrascu koji je propisno ispunjen te sadrži datum podnošenja prijave i potpis osobe koja je ovlaštena preuzimati pravno obvezujuće obveze u ime koordinatora.

Rokovi:

Pretprijedlozi: 20. svibnja 2014. – prema datumu poštanskog žiga,

Konačni prijedlozi: 2. listopada 2014. – prema datumu poštanskog žiga.

Obrasci za prijavu podnose se poštom kao paket. Svaki paket mora sadržavati samo jednu potpunu papirnatu verziju koju je potpisao zakonski zastupnik koordinirajuće organizacije. Usto je potrebno poslati e-poštom potpunu skeniranu verziju potpisane prijave na adresu u nastavku odmah nakon slanja papirnate verzije. Obje verzije moraju sadržavati sve relevantne i primjenjive priloge te prateće dokumente.

Paket je potrebno dostaviti putem ekspresne kurirske službe (kao dokaz služi registrirana potvrda o isporuci poštanske službe) na sljedeću adresu:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Unit A.1 — Erasmus+: Schools, Prospective initiatives, Programme coordination

Call for Proposals EACEA/10/14

BOU2 02/109

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

i putem e-pošte na: EACEA-Policy-Support@ec.europa.eu

Neće se razmatrati prijave koje ne sadržavaju sve navedene dokumente te koje se ne dostave do zadanog roka.

Više detalja potražite u Vodiču za podnositelje prijave.

10.   Dodatne informacije

Detaljan Vodič za podnositelje prijave i potpun paket za prijavu dostupni su na sljedećoj internetskoj stranici:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/prospective-initiatives-eacea-102014_en


(1)  Sudjelovanje Islanda, Lihtenštajna i Norveške podliježe Odluci Zajedničkog odbora EGP-a. Ako u vrijeme odluke o dodjeli bespovratnih sredstava uredba o programu Erasmus+ nije uključena u Sporazum o EGP-u, sudionici iz tih zemalja neće biti financirani i neće se uzeti u obzir u odnosu na najmanju veličinu konzorcija/partnerstava.

(2)  Sudjelovanje Turske i bivše jugoslavenske Republike Makedonije u ovom pozivu za podnošenje prijedloga podliježe potpisivanju Memoranduma o razumijevanju između Komisije i nadležnih tijela ovih dviju zemalja. Ako u vrijeme odluke o dodjeli bespovratnih sredstava Memorandum o razumijevanju nije potpisan, sudionici iz tih zemalja neće biti financirani i neće se uzeti u obzir u odnosu na najmanju veličinu konzorcija/partnerstava.

(3)  Sudjelovanje Švicarske Konfederacije podliježe sklapanju bilateralnog sporazuma s tom zemljom. Ako u vrijeme donošenja odluke o dodjeli bespovratnih sredstava nije potpisan ovaj sporazum, neće se financirati sudionici iz Švicarske Konfederacije i neće se uzeti u obzir u odnosu na najmanju veličinu konzorcija/partnerstava.

(4)  http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/nuts_nomenclature/correspondence_tables/national_structures_eu


Top