Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prema gospodarstvu s niskim udjelom ugljika do 2050. godine

Prema gospodarstvu s niskim udjelom ugljika do 2050. godine

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Komunikacija (COM(2011) 112 završna verzija) – Plan puta za prijelaz na konkurentno gospodarstvo s niskim udjelom ugljika 2050. godine

KOJI JE CILJ OVE KOMUNIKACIJE?

  • Ona predstavlja plan puta za razdoblje do 2050. godine koji obuhvaća različite načine na koje se može postići cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova EU-a (GHG).
  • Sadrži ciljane prekretnice koje će pokazati razinu do koje je EU došao na putu stvaranja gospodarstva s niskom razinom ugljika.
  • Njome se utvrđuju politički izazovi, potrebe za ulaganjima i uloge koje bi trebali preuzeti pojedini sektori.

KLJUČNE TOČKE

Analiza Europske komisije govori da je najekonomičniji način postizanja krajnjeg cilja smanjenje domaćih emisija za 40 % za 2030. i 60 % za 2040. godinu, u odnosu na razine iz 1990. godine.

Svi sektori morat će doprinijeti prijelazu na gospodarstvo s niskom razinom ugljika, a plan puta za razdoblje do 2050. utvrđuje doprinos pojedinih sektora:

  • energetski sektor može gotovo u potpunosti ukloniti emisije CO2 do 2050. godine, posebice proizvodnjom električne energije iz obnovljivih izvora koristeći postojeće i još naprednije tehnologije.
  • promet bi mogao smanjiti emisije za više od 60 % na način da postane održiviji kroz veću učinkovitost vozila, električna vozila i čistiju energiju.
  • građevine mogu smanjiti trenutačne emisije za otprilike 90 % poboljšanjem energetske učinkovitosti.
  • industrija može smanjiti svoje emisije stakleničkih plinova za više od 80 % putem učinkovitijih procesa, energetske učinkovitosti, recikliranja i novih tehnologija.
  • Iako je predviđeno da će do 2050. godine predstavljati trećinu ukupnih emisija u EU-u, poljoprivreda može smanjiti emisije za 42–49 % kroz niz novih tehnika, uključujući i zdraviju prehranu s manje mesa.

Postizanje tih ciljeva zahtijevat će velika javna i privatna ulaganja tijekom sljedeća 4 desetljeća. Prema procjeni iz komunikacije, to bi moglo ukupno predstavljati dodatno ulaganje na razini cijelog EU-a u iznosu otprilike 270 milijardi eura godišnje ili 1,5 % BDP-a EU-a.

Međutim, potencijalne koristi, osim borbe protiv klimatskih promjena i učinkovitijeg korištenja resursa, neizmjerne su. Paket mjera mogao bi:

  • smanjiti prosječne godišnje troškove EU-a za energiju u iznosu od 175 do 320 milijardi eura;
  • smanjiti ovisnost Europe o uvoznim fosilnim gorivima;
  • potaknuti strukturalne promjene u gospodarstvu Europe, stvarajući stotine tisuća radnih mjesta;
  • poboljšati kvalitetu zraka u korist zdravlja građana Europe.

POZADINA

Kako bi globalne klimatske promjene ostale na razini ispod 2 oC – što predstavlja međunarodno usuglašen cilj kako bi se spriječile katastrofalne posljedice globalnog zagrijavanja – EU nastoji smanjiti emisiju stakleničkih plinova (GHG) za 80–95 % do 2050. godine u usporedbi s razinama iz 1990. godine

Za više informacija pogledajte:

GLAVNI DOKUMENT

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Plan puta za prijelaz na konkurentno gospodarstvo s niskim udjelom ugljika 2050. godine (COM(2011) 112 završna verzija, 8.3.2011.)

Posljednje ažuriranje 03.08.2016

Top