EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Plava karta EU-a – ulazak i boravak visokokvalificiranih radnika (do 2023.)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Plava karta EU-a – ulazak i boravak visokokvalificiranih radnika (od 2023.)' for an updated information about the subject.

Plava karta EU-a – ulazak i boravak visokokvalificiranih radnika (do 2023.)

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Direktiva 2009/50/EZ – Uvjeti za ulazak i boravak državljana zemalja izvan EU-a radi visokokvalificiranog zapošljavanja

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Njome se utvrđuju uvjeti za ulazak i boravak visokokvalificiranih* državljana zemalja izvan EU-a koji žele raditi visokokvalificirani posao u državi članici Europske unije (EU) (osim u Danskoj, Irskoj i Ujedinjenoj Kraljevini (1)) i za članove njihovih obitelji.
  • Njome se kreira sustav plave karte EU-a*.
  • Direktivu će zvan snage staviti i zamijeniti Direktiva (EU) 2021/1883 (vidjeti sažetak) od 19. studenoga 2023.

KLJUČNE TOČKE

  • Podnositelji zahtjeva za plavu kartu EU-a trebaju predočiti:
    • valjani ugovor o radu ili obvezujuću ponudu za posao za razdoblje od najmanje godinu dana u kojoj se nudi plaća koja iznosi najmanje 1,5 prosječne bruto godišnje plaće u toj državi članici;
    • dokumentarni dokaz da imaju potrebne kvalifikacije;
    • valjanu putnu ispravu i, ako je to potrebno, vizu;
    • dokaz o zdravstvenom osiguranju.
  • Države članice mogu odbiti zahtjev ako nisu ispunjeni prethodni uvjeti ili kada su dokumenti pribavljeni prijevarom, krivotvoreni ili protuzakonito mijenjani.
  • Podnositelj zahtjeva ne smije predstavljati prijetnju za javni poredak, javnu sigurnost ili javno zdravstvo.
  • Države članice mogu odrediti broj visokokvalificiranih zaposlenika koje prihvaćaju.
  • Uspješni podnositelji zahtjeva dobivaju plavu kartu EU-a, čije standardno razdoblje valjanosti iznosi između jedne i četiri godine, ovisno o državi članici u pitanju ili trajanju ugovora o radu, ako je ono kraće od standardnog razdoblja valjanosti s tri dodatna mjeseca.
  • Zahtjev mogu podnijeti pojedinac i/ili njegov poslodavac, ovisno o državi članici.
  • U prve dvije godine nositelji plave karte EU-a ograničeni su na visokokvalificirane poslove koji ispunjavaju uvjete za prihvat. Nakon toga mogu se prijaviti za ostala visokokvalificirana zaposlenja pod jednakim uvjetima kao i državljani te zemlje ovisno o državi članici.
  • Nositelji plave karte EU-a i njihove obitelji mogu ulaziti, ponovno ulaziti i boraviti u državi članici koja je izdala plavu kartu EU-a te prolaziti kroz ostale države članice.
  • Nositelji plave karte EU-a uživaju ista prava kao i državljani zemlje kad je riječ o uvjetima rada, obrazovanju, priznavanju diploma, socijalnom osiguranju i slobodi udruživanja. Države članice mogu ograničiti neka od tih prava, posebice obrazovne stipendije i zajmove.
  • Nacionalna tijela mogu oduzeti plavu kartu EU-a ili je odbiti produljiti ako nositelj više ne ispunjava izvorne uvjete, ako je nezaposlen duže od tri mjeseca ili ako se smatra prijetnjom za javnost.
  • Nakon 18 mjeseci zakonskog boravka nositelj plave karte EU-a može se koristiti nekom olakšicom kako bi dobio potrebnu vizu za preseljenje u drugu državu članicu. Pod uvjetom da i dalje ispunjava uvjete prihvata, može mu se odobriti početak rada prije donošenja odluke o odobrenju vize te mu se članovi obitelji mogu odmah pridružiti.
  • Svake 3 godine Europska komisija izvješćuje o primjeni zakonodavstva. Prvo izvješće objavljeno je u lipnju 2014.

Preispitivanje i prijedlog

  • Godine 2016., Europska komisija izdala je prijedlog o stavljanju izvan snage Direktive 2009/50/EZ. Taj prijedlog proizlazi iz preispitivanja direktive koja je usporedno objavljena, čime se zaključuje da su u postojećoj direktivi prisutne mnoge bitne slabosti te da se dosljedno ne primjenjuje unutar EU-a. Osim toga, mnoge države članice imaju usporedna pravila i postupke za istu kategoriju visokokvalificiranih radnika. Ta rascjepkanost nije učinkovita jer stvara opterećenje za poslodavce i podnositelje zahtjeva niti je djelotvorna jer su brojevi dozvola koje se izdaju visokokvalificiranim radnicima i dalje ograničeni. Time EU teže privlači i zadržava talente koji su mu potrebni.
  • Prijedlogom se zahtijeva rješavanje nedostataka iz prethodne direktive, kao i proširenje njezina područja djelovanja na korisnike međunarodne zaštite i članove obitelji državljana zemalja izvan EU-a. Predloženi sustav zamijenio bi i usporedne nacionalne sustave namijenjene istoj skupini kao plava karta.
  • Prijedlogom je obuhvaćeno i sljedeće:
    • fleksibilniji uvjeti prihvata (niži prag plaća, minimalno trajanje početnog ugovora kraće od šest mjeseci; jednostavnija pravila za nedavno diplomirane studente i radnike deficitarnih zanimanja te istovrijednost između stručnog iskustva i formalne osposobljenosti);
    • jednostavniji postupci (brži i fleksibilniji postupci; opcionalni ubrzani postupak za pouzdane poslodavce);
    • šira prava (fleksibilniji pristup tržištu radne snage, uključujući aktivnost samozapošljavanja; neposredno spajanje obitelji; lakši pristup statusu osobe s dugotrajnim boravištem u EU-u);
    • lakše putovanje unutar EU-a (npr. za kratkotrajna poslovna putovanja u EU-u, pristup plavoj karti EU-a u drugoj državi članici).

Stavljanje izvan snage

Direktiva 2009/50/EZ stavlja se izvan snage i zamjenjuje Direktivom (EU) 2021/1883 od 19. studenoga 2023.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 19. lipnja 2009. i trebala je ući u zakonodavstvo država članica do 19. lipnja 2011.

POZADINA

Za više informacije vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Visokokvalificirani zaposlenik. Osoba koja prima plaću i ima posebnu stručnost koju dokazuju visoke stručne kvalifikacije.
Plava karta EU-a. Radna i boravišna dozvola koja se naziva „plava karta EU-a”, a koja ovlašćuje imatelja na boravak i rad u državi članici koja ju je odobrila.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2009/50/EZ od 25. svibnja 2009. o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja radi visokokvalificiranog zapošljavanja (SL L 155, 18.6.2009., str. 17.–29.).

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva 2004/38/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o pravu građana Unije i članova njihovih obitelji na slobodno kretanje i boravište na području države članice, kojom se izmjenjuje Uredba (EEZ) br. 1612/68 i stavljaju izvan snage direktive 64/221/EEZ, 68/360/EEZ, 72/194/EEZ, 73/148/EEZ, 75/34/EEZ, 75/35/EEZ, 90/364/EEZ, 90/365/EEZ i 93/96/EEZ (SL L 158, 30.4.2004., str. 77.–123.).

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2004/38/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Direktiva 2013/32/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o zajedničkim postupcima za priznavanje i oduzimanje međunarodne zaštite (SL L 180, 29.6.2013., str. 60.–95.).

Direktiva (EU) 2016/801 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. svibnja 2016. o uvjetima ulaska i boravka državljana trećih zemalja u svrhu istraživanja, studija, osposobljavanja, volonterstva, razmjene učenika ili obrazovnih projekata, i obavljanja poslova au pair (SL L 132, 21.5.2016., str. 21.–57.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o provedbi Direktive 2009/50/EZ o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja radi visokokvalificiranog zapošljavanja („Plava karta EU-a”) (COM(2014) 287 final, 22.5.2014.).

Prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o uvjetima ulaska i boravka državljana trećih zemalja radi visokokvalificiranog zapošljavanja (COM(2016) 378 final, 7.6.2016.).

Radni dokument službi Komisije – Procjena učinka – Priložen dokumentu Prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja radi zapošljavanja visokokvalificiranih radnika te o stavljanju izvan snage Direktive 2009/50/EZ (SWD(2016) 193 final, 7.6.2016.).

Radni dokument službi Komisije – Sažetak procjene učinka – Priložen dokumentu Prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja radi zapošljavanja visokokvalificiranih radnika (SWD(2016) 194 final, 7.6.2016.).

Posljednje ažuriranje 11.11.2021



(1) Ujedinjena Kraljevina povukla se iz Europske unije i od 1. veljače 2020. postala treća zemlja (zemlja koja nije članica EU-a).

Top