EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zaštita zdravlja i okoliša od postojanih organskih onečišćujućih tvari

Zaštita zdravlja i okoliša od postojanih organskih onečišćujućih tvari

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) 2019/1021 o postojanim organskim onečišćujućim tvarima

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

KLJUČNE TOČKE

POO-ovi su opasne kemijske tvari koje mogu prelaziti međunarodne granice, često se nalaze udaljene od svojih izvora emisija, opstaju u okolišu, bioakumuliraju se* te stoga predstavljaju prijetnju za zdravlje ljudi i okoliš.

Kontrole proizvodnje, stavljanje na tržište* i upotreba

  • Proizvodnju, plasiranje na tržište i uporabu POO-ova navedenih u Prilogu I., neovisno o tome jesu li samostalni, u smjesama ili u proizvodu* zabranjena je osim ako se primjenjuju određena izuzeća navedena u Prilogu. Prilog I. u više je navrata izmijenjen delegiranim aktima koje je usvojila Europska komisija. Proizvodnja, stavljanje na tržište i uporaba POO-ova navedenih u Prilogu II. ograničena je na uporabe u kojima u dotičnoj državi članici EU-a nisu dostupne lokalno sigurne, učinkovite i pristupačne alternative.
  • Države članice i Komisija moraju primjenjivati odgovarajuće kontrole na postojeće tvari (kao što su uvrštenje na popis) i spriječiti proizvodnju, stavljanje na tržište i uporabu svih novih tvari koje imaju svojstva POO-ova.
  • Države članice mogu proslijediti prijedloge za uvrštenje na popis Komisiji, koja, uz potporu Europske agencije za kemikalije (ECHA), odlučuje hoće li predložiti dodatne tvari za uvrštenje na popis. ECHA pruža tehničku i znanstvenu pomoć i informacije za postupke opisane u Uredbi.

Izuzeća

  • Izuzeća od tih kontrola dopuštena su za tvari koje se upotrebljavaju za istraživanje na razini rada ili kao referentni standard ili koje su prisutne kao nenamjerni kontaminanti u tragovima u smjesama ili predmetima.
  • Ostala izuzeća primjenjuju se na proizvode koji sadržavaju postojane organske onečišćujuće tvari proizvedene prije stupanja na snagu uredbe, podložne posebnim jamstvima i uvjetima, uključujući zahtjeve za prijavu Komisiji i tajništvu Stockholmske konvencije.

Ograničenje, smanjivanje na najmanju moguću mjeru i ukidanje ispuštanja

Države članice moraju:

  • evidentirati tvari navedenih u Prilogu III. koje su puštene u zrak, vodu i zemljište;
  • dostaviti svoje akcijske planove za mjere s pomoću kojih će utvrditi, prikazati i svesti na minimum sva ispuštanja tvari, uključujući uporabu zamjenskih ili izmijenjenih tvari;
  • dati prednost alternativnim postupcima koji pri izračunu ili izmjeni postrojenja izbjegavaju stvaranje i ispuštanje POO-ova.

Otpad

  • Osobe koje proizvode ili drže otpad moraju u najvećoj mogućoj mjeri spriječiti kontaminaciju otpada tvarima navedenima u Prilogu IV.
  • U većini slučajeva onečišćeni otpad mora se brzo zbrinuti ili oporabiti* kako bi se osiguralo da se sadržaj POO-a uništi ili preobnovi.
  • Države članice moraju osigurati da se proizvodnja, prikupljanje i prijevoz onečišćenog otpada, zajedno s njegovim skladištenjem i obradom, mogu pratiti i provoditi u uvjetima koji pružaju zaštitu okoliša i zdravlja ljudi.
  • Izmjenom Uredbe (EU) 2022/2400 ažurira se prilozi IV. i V. kojima se utvrđuje način na koji se otpad koji sadržava POO-ove obrađuje, a posebno može li reciklirati ili bi ga trebalo uništiti ili nepovratno preobraziti. Prilozi IV. i V., u izmijenjenom stanju, uključuju pentaklorofenol koji je nenamjerno izostavljen u trenutku stavljanja izvan snage i preinaka Uredbe (EZ) br. 850/2004.
  • Uredbom o izmjeni dodaju se i dodatne tvari u Prilog IV. i ažuriraju granične vrijednosti koncentracije za neke tvari iz priloga IV. i V.:
    • perfluorooktanska kiselina te njezine soli i povezani spojevi – koji se upotrebljavaju u vodonepropusnim tekstilima i pjene za gašenje požara;
    • polibromirani difenil eteri – usporivači gorenja koji se nalaze u plastičnim masama i tekstilima koji se upotrebljavaju u električnoj i elektroničkoj opremi, vozilima i namještaju;
    • heksabromciklododekan – usporivač gorenja u određenim vrstama plastičnog i tekstilnog otpada, posebno izolacija polistirena;
    • ulančani parafini – usporivači gorenja u određenim vrstama gumenog i plastičnog otpada;
    • poliklorirani dibenzodioksi i dibenzofurani – tvari koje su prisutne kao nečistoće u određenim pepelima i u drugom industrijskom otpadu;
    • dioksinima slični poliklorirani bifenili – mogu biti prisutni kao nečistoće u nekim pepelima i industrijskim uljima;
    • perfluoroheksanska sulfonska kiselina te njezine soli i povezani spojevi – nalaze se u tekstilima, posuđu koje se ne lijepi i pjenama za gašenje požara;
    • dikofol – pesticid koji ranije upotrebljavao u poljoprivredi.

Planiranje, praćenje i izvještavanje

  • Države članice moraju javnosti pružiti mogućnost sudjelovanja u pripremi svojih provedbenih planova koji moraju biti javno dostupni i podijeljeni s Komisijom i ECHA-om, uključujući informacije o mjerama poduzetima na nacionalnoj razini kako bi se prema potrebi utvrdile i procijenile lokacije koje su onečišćene postojanim, spolnim i kreativnim tvarima. Komisija također mora zadržati provedbeni plan za EU koji će se prema potrebi preispitati i ažurirati.
  • Mora se uspostaviti mehanizam praćenja za prikupljanje usporedivih podataka o praćenju prisutnosti tvari, kako je navedeno u dijelu A Priloga III. Uredbi, u okolišu. Države članice također će izvješćivati o provedbi Uredbe.
  • Komisija je ovlaštena za donošenje delegiranih akata za izmjenu popisa tvari iz Priloga I., II. i III. ovoj Uredbi kako bi ih prilagodila promjenama popisa tvari iz priloga Stockholmskoj konvenciji ili Protokolu iz 1979.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

  • Uredba (EU) br. 2019/1021 primjenjuje se od 15. srpnja 2019.
  • Uredba o izmjeni (EU) 2022/2400 primjenjuje se od 10. lipnja 2023.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Bioakumulacija. Koncentriranost unutar tijela živih bića.
Plasiranje na tržište. Pribavljanje ili stavljanje na raspolaganje, u zamjenu za plaćanje ili besplatno, trećoj strani. Uvoz se također smatra plasiranjem na tržište.
Artikl. Predmet koji tijekom proizvodnje ima poseban oblik, površinu ili konstrukciju, što određuje njegovu funkciju u većoj mjeri od njegovog kemijskog sastava.
Oporaba otpada. U okvirnoj direktivi o otpadu definirano kao bilo koji postupak čiji je glavni rezultat otpad koji služi korisnoj namjeni zamjenom drugih materijala koji bi se inače upotrebljavali za ispunjenje određene funkcije ili za pripremu otpada za ispunjenje te funkcije u postrojenju ili u širem gospodarstvu.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2019/1021 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o postojanim organskim onečišćujućim tvarima (preinaka) (SL L 169, 25.6.2019., str. 45.-77.).

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2019/1021 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2022/2400 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. studenoga 2022. o izmjeni priloga IV. i V. Uredbi (EU) 2019/1021 o postojanim organskim onečišćujućim tvarima (SL L 317, 9.12.2022., str. 24.-31.).

Direktiva 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 19. studenoga 2008. o otpadu i stavljanju izvan snage određenih direktiva (SL L 312, 22.11.2008., str. 3.–30.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2006. o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH), osnivanju Europske agencije za kemikalije, izmjeni Direktive 1999/45/EZ i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EEZ) br. 793/93 i Uredbe Komisije (EZ) br. 1488/94 te Direktive Vijeća 76/769/EEZ i direktiva Komisije 91/155/EEZ, 93/105/EZ i 2000/21/EZ (SL L 396, 30.12.2006, str. 1–849). Tekst je ponovno objavljen u ispravku (SL L 136, 29.5.2007., str. 3.–280.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Komunikacija Komisije o načelu predostrožnosti (COM (2000) 1 final, 2.2.2000.).

Protokol o postojanim organskim onečišćujućim tvarima uz Konvenciju o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka iz 1979. godine (SL L 81, 19.3.2004., str. 37.-71.).

Posljednje ažuriranje 24.04.2023

Top