Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Cjeloživotno učenje – Europske kvalifikacije

Cjeloživotno učenje – Europske kvalifikacije

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Preporuka – Europski kvalifikacijski okvir za cjeloživotno učenje

ČEMU SLUŽI OVA PREPORUKA?

  • Pri revidiranju zajedničkog referentnog okvira za nacionalne kvalifikacijske sustave – Europski kvalifikacijski okvir (EKO) za cjeloživotno učenje* – svrha je preporuke poboljšati transparentnost, usporedivost i prenosivost kvalifikacija osoba u Europi.
  • Širi je cilj doprinijeti osuvremenjivanju sustava obrazovanja i osposobljavanja te povećati zapošljivost, mobilnost i društvenu integraciju osoba koje uče ili rade.

KLJUČNE TOČKE

Revizija EKO-a osigurava da su obuhvaćene sve vrste i razine kvalifikacija, uključujući kvalifikacije visokoškolskog obrazovanja, strukovnog obrazovanja* i osposobljavanja te općeg obrazovanja, kao i kvalifikacije koje dodjeljuju organizacije iz privatnog i međunarodnog sektora.

Preporuke zemljama EU-a:

  • da upotrebljavaju Europski kvalifikacijski okvir za povezivanje svojih nacionalnih kvalifikacija – i to povezivanjem s razinama Europskoga kvalifikacijskog okvira navedenima u Prilogu II., upotrebom kriterija navedenih u Prilogu III. i zajedničkih načela za osiguravanje kvalitete utvrđenima u Prilogu IV. – te za usporedbu s nacionalnim kvalifikacijama drugih zemalja EU-a;
  • da, prema potrebi, promiču veze između sustavâ bodovanja* i nacionalnih kvalifikacijskih okvira ili sustava uzimajući u obzir zajednička načela za sustave bodovanja utvrđena u Prilogu V.;
  • da, prema potrebi, preispitaju i ažuriraju povezivanje svojih nacionalnih kvalifikacija u skladu s revidiranim Europskim kvalifikacijskim okvirom;
  • da osiguraju transparentnost postupka povezivanja i odgovarajuće javne informacije o njemu upotrebom podatkovnih polja u skladu s Prilogom VI.;
  • da potaknu sve zainteresirane stranke na upotrebu Europskoga kvalifikacijskog okvira (socijalne partnere, javne službe za zapošljavanje, pružatelje obrazovnih usluga, tijela za osiguravanje kvalitete, tijela javne vlasti);
  • da osiguraju nastavak i koordinaciju zadaća koje obavljaju nacionalne koordinacijske točke za Europski kvalifikacijski okvir* (eng. EQF NCP).

Preporuke Europskoj komisiji:

  • da surađuje sa zemljama EU-a i drugim organizacijama uključenim u Savjetodavnu skupinu za provedbu Europskoga kvalifikacijskog okvira* kako bi:
    • poduprijela dosljednu provedbu Europskoga kvalifikacijskog okvira u EU-u i to razvojem zajedničkih metodologija koje se upotrebljavaju za određivanje razina kvalifikacija te dijeljenjem informacija i primjera najbolje prakse među zemljama EU-a;
    • izradila smjernice za obavješćivanje u vezi s Europskim kvalifikacijskim okvirom; i
    • istražila moguće kriterije i postupke za usporedbu nacionalnih i regionalnih kvalifikacijskih sustava trećih zemalja s Europskim kvalifikacijskim okvirom;
  • da osigura pravilno financiranje EU-a za provedbu preporuke i učinkovito upravljanje Europskim kvalifikacijskim okvirom Savjetodavne skupine za provedbu Europskoga kvalifikacijskog okvira;
  • da, u suradnji sa zemljama EU-a i zainteresiranim strankama, procijeni i vrednuje mjere poduzete kao odgovor na ovu Preporuku te do 2022. izvijestila Vijeće. Po mogućnosti, ako je potrebno, trebalo bi uključiti i preispitivanje i reviziju ove Preporuke.

POZADINA

KLJUČNI POJMOVI

Cjeloživotno učenje: svaka svrhovita aktivnost učenja, poduzeta u bilo kojem razdoblju života osobe, s ciljem poboljšanja znanja, vještina i kompetencija.
Strukovno obrazovanje: obrazovanje koje priprema osobe za rad u određenim strukama ili sektorima. Može se provoditi na različitim razinama, od srednjoškolskog do visokoškolskog obrazovanja.
Sustavi bodovanja: alat za transparentnost s ciljem olakšavanja priznavanja bodova, tj. da je dio kvalifikacije koji se sastoji od koherentnog skupa ishoda učenja vrednovalo i potvrdilo nadležno tijelo, u skladu s dogovorenim standardom.
Nacionalne koordinacijske točke za Europski kvalifikacijski okvir: njihove su glavne zadaće podupirati nacionalna tijela u povezivanju nacionalnih kvalifikacijskih okvira ili sustava s Europskim kvalifikacijskim okvirom i približiti Europski kvalifikacijski okvir pojedincima i organizacijama.
Savjetodavna skupina za provedbu Europskoga kvalifikacijskog okvira: sastoji se od predstavnika zemalja EU-a i drugih zemalja sudionica, sindikata, udruženja poslodavaca i ostalih stranaka, prema potrebi; njezina je uloga osigurati općenitu usklađenost i promicati transparentnost postupka povezivanja nacionalnih kvalifikacijskih okvira ili sustava s Europskim kvalifikacijskim okvirom te povjerenje u njega.

GLAVNI DOKUMENT

Preporuka Vijeća od 22. svibnja 2017. o Europskome kvalifikacijskom okviru za cjeloživotno učenje i o stavljanju izvan snage Preporuke Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2008. o uspostavi Europskoga kvalifikacijskog okvira za cjeloživotno učenje (SL C 189, 15.6.2017., str. 15.–28.)

VEZANI DOKUMENTI

Preporuka Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2008. o uspostavi Europskog kvalifikacijskog okvira za cjeloživotno učenje (SL C 111, 6.5.2008., str. 1.–7.)

Posljednje ažuriranje 28.11.2017

Top