Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2070

Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/2070 оd 18. kolovoza 2023. o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2016/1675 u pogledu dodavanja Kameruna i Vijetnama na popis visokorizičnih trećih zemalja (Tekst značajan za EGP)

C/2023/5552

SL L 239, 28.9.2023, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2070/oj

28.9.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 239/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/2070

оd 18. kolovoza 2023.

o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2016/1675 u pogledu dodavanja Kameruna i Vijetnama na popis visokorizičnih trećih zemalja

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2015. o sprečavanju korištenja financijskog sustava u svrhu pranja novca ili financiranja terorizma, o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive 2005/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Direktive Komisije 2006/70/EZ (1), a posebno njezin članak 9. stavak 2.,

budući da:

(1)

Unija treba osigurati učinkovitu zaštitu cjelovitosti i pravilnog funkcioniranja svojeg financijskog sustava i unutarnjeg tržišta od pranja novca i financiranja terorizma. Direktivom (EU) 2015/849 stoga se predviđa da Komisija treba utvrditi jurisdikcije trećih zemalja sa strateškim nedostacima u svojem režimu sprečavanja pranja novca i borbe protiv financiranja terorizma (SPNFT) koji predstavljaju znatnu prijetnju financijskom sustavu Unije („visokorizične treće zemlje”).

(2)

Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2016/1675 (2) utvrđene su visokorizične treće zemlje sa strateškim nedostacima.

(3)

Uzimajući u obzir visoku razinu integriranosti međunarodnog financijskog sustava, veliku povezanost tržišnih subjekata, velik broj prekograničnih transakcija iz Unije i prema Uniji te stupanj otvorenosti tržišta, svaka prijetnja za međunarodni financijski sustav, povezana sa suzbijanjem pranja novca i financiranja terorizma, ujedno je i prijetnja financijskom sustavu Unije.

(4)

Na temelju članka 9. stavka 4. Direktive (EU) 2015/849, Komisija pri utvrđivanju visokorizičnih zemalja uzima u obzir relevantne evaluacije, procjene ili izvješća koje su sastavile međunarodne organizacije i stručnjaci zaduženi za određivanje standarda nadležni u području sprečavanja pranja novca i borbe protiv financiranja terorizma. Takve informacije uključuju javne izjave Radne skupine za financijsko djelovanje (FATF), FATF-ov popis „jurisdikcija pod pojačanim praćenjem” i izvješća Skupine FATF-a za preispitivanje međunarodne suradnje u vezi s rizicima koje predstavljaju pojedine treće zemlje.

(5)

FATF je od posljednjih izmjena Delegirane uredbe (EU) 2016/1675 ažurirao svoj popis „jurisdikcija pod pojačanim praćenjem”. FATF je na plenarnoj sjednici od 21. do 23. lipnja 2023. ažurirao svoj popis „jurisdikcija pod pojačanim praćenjem” tako što je dodao Kamerun i Vijetnam na taj popis. S obzirom na te promjene Komisija je u skladu s člankom 9. Direktive (EU) 2015/849 provela procjenu za utvrđivanje visokorizičnih trećih zemalja.

(6)

U lipnju 2023. Kamerun je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i GABAC-om („Groupe d’Action Contre le Blanchiment d’Argent en Afrique Centrale”), regionalnim tijelom sličnim FATF-u (FSRB), kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od donošenja izvješća o uzajamnoj evaluaciji u listopadu 2021. Kamerun je ostvario napredak u pogledu nekih mjera preporučenih u tom izvješću tako što je povećao resurse financijsko-obavještajnih jedinica i izgradnjom kapaciteta istražnih i pravosudnih tijela kako bi učinkovitije vodili slučajeve pranja novca/financiranja terorizma. Kamerun će raditi na provedbi akcijskog plana FATF-a na sljedeći način: 1. usklađivanjem nacionalnih strategija i politika SPNFT-a sa zaključcima nacionalnih procjena rizika i praćenjem njihove provedbe te dokazivanjem suradnje i koordinacije u području SPNFT-a među nadležnim tijelima; 2. određivanjem na riziku temeljenih prioriteta za dolazne zahtjeve za međunarodnu suradnju u skladu s rizicima, kao i učinkovitim pružanjem odgovora; 3. poboljšanjem na riziku temeljenog nadzora banaka i provedbom učinkovitog na riziku temeljenog nadzora nad nebankarskim financijskim institucijama te određenim nefinancijskim poduzećima i zanimanjima te provođenjem odgovarajućih aktivnosti informiranja visokorizičnih financijskih institucija i određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanjima; 4. održavanjem i osiguravanjem da nadležna tijela imaju pravodoban pristup odgovarajućim i ažuriranim informacijama o stvarnom vlasništvu pravnih osoba te uspostavom režima sankcija za kršenje obveza transparentnosti koje se primjenjuju na pravne osobe; 5. jačanjem sigurne razmjene informacija između financijsko-obavještajne jedinice, tijela koja izvještavaju i nadležnih tijela te dokazivanjem da se povećalo širenje obavještajnih izvješća radi potpore operativnim potrebama nadležnih tijela; 6. dokazivanjem da tijela mogu provoditi niz istraga i kazneno progoniti u vezi s pranjem novca u skladu s rizicima; 7. provedbom politika i postupaka za zapljenu i oduzimanje imovinske koristi stečene kaznenim djelima i upravljanje zamrznutom, zaplijenjenom i oduzetom imovinom, kao i davanjem prednosti zapljeni i oduzimanju imovine na granici; 8. dokazivanjem da se istrage i kazneni progoni u vezi s financiranjem terorizma provode u skladu s rizikom; i 9. dokazivanjem učinkovite provedbe režima ciljanih financijskih sankcija zbog financiranja terorizma i financiranja širenja oružja te provedbom na riziku temeljenog pristupa neprofitnim organizacijama bez narušavanja njihovih zakonitih aktivnosti. Unatoč tom angažmanu i napretku Kamerun još nije u potpunosti riješio probleme zbog kojih je uvršten na FATF-ov popis „jurisdikcija pod pojačanim praćenjem”. Kamerun bi se stoga trebao smatrati jurisdikcijom treće zemlje sa strateškim nedostacima u svojem režimu SPNFT-a koji predstavlja znatnu prijetnju financijskom sustavu Unije kako je navedeno u članku 9. stavku 1. Direktive (EU) 2015/849.

(7)

U lipnju 2023. Vijetnam je preuzeo političku obvezu na visokoj razini da će surađivati s FATF-om i Azijsko-pacifičkom skupinom (APG), koja je njegov FSRB, kako bi ojačao učinkovitost svojeg režima SPNFT-a. Od donošenja izvješća o uzajamnoj evaluaciji u studenome 2021. Vijetnam je ostvario napredak u pogledu nekih mjera preporučenih u tom izvješću tako što se pridružio Azijsko-pacifičkoj međuagencijskoj mreži za povrat imovine i donio nacionalni akcijski plan za borbu protiv SPNFT-a/financiranja širenja oružja. Vijetnam će raditi na provedbi akcijskog plana FATF-a na sljedeći način: 1. povećanjem razumijevanja rizika, nacionalne koordinacije i suradnje u borbi protiv pranja novca/financiranja terorizma; 2. poboljšanjem međunarodne suradnje; 3. provedbom učinkovitog na riziku temeljenog nadzora nad financijskim institucijama i određenim nefinancijskim poduzećima i zanimanjima; 4. poduzimanjem mjera za reguliranje virtualne imovine i pružatelja usluga povezanih s virtualnom imovinom; 5. uklanjanjem nedostataka tehničke usklađenosti, među ostalim u vezi s kaznenim djelima pranja novca, ciljanim financijskim sankcijama, dubinskim analizama stranaka i prijavama sumnjivih transakcija; 6. provođenjem aktivnosti informiranja s privatnim sektorom; 7. uspostavom režima kojim nadležna tijela dobivaju odgovarajuće, točne i ažurirane informacije o stvarnom vlasništvu; 8. osiguravanjem neovisnosti financijsko-obavještajne jedinice te poboljšanjem kvalitete i povećanjem količine financijsko-obavještajnih analiza i širenja financijsko-obavještajnih podataka; 9. davanjem prednosti usporednim financijskim istragama i dokazivanjem da se povećao broj provedenih istraga i kaznenih progona u vezi s pranjem novca; i 10. dokazivanjem praćenja usklađenosti financijskih institucija i određenih nefinancijskih poduzeća i zanimanja s obvezama ciljanih financijskih sankcija zbog financiranja širenja oružja i dokazivanjem suradnje i koordinacije među tijelima u sprečavanju izbjegavanja tih ciljanih financijskih sankcija. Unatoč tom angažmanu i napretku Vijetnam još nije u potpunosti riješio probleme zbog kojih je uvršten na FATF-ov popis „jurisdikcija pod pojačanim praćenjem”. Vijetnam bi se stoga trebao smatrati jurisdikcijom treće zemlje sa strateškim nedostacima u svojem režimu SPNFT-a koji predstavlja znatnu prijetnju financijskom sustavu Unije kako je navedeno u članku 9. stavku 1. Direktive (EU) 2015/849.

(8)

Komisija stoga zaključuje da bi Kamerun i Vijetnam trebalo smatrati jurisdikcijama trećih zemalja sa strateškim nedostacima u režimima SPNFT-a koji predstavljaju znatnu prijetnju financijskom sustavu Unije. Kamerun i Vijetnam trebalo bi stoga dodati u tablicu u točki I. Priloga Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675.

(9)

Delegiranu uredbu (EU) 2016/1675 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Prilog Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 mijenja se u skladu s Prilogom ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 18. kolovoza 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)   SL L 141, 5.6.2015., str. 73.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/1675 оd 14. srpnja 2016. o dopuni Direktive (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem visokorizičnih trećih zemalja sa strateškim nedostacima (SL L 254, 20.9.2016., str. 1.).


PRILOG

U točki I. Priloga Delegiranoj uredbi (EU) 2016/1675 tablica se zamjenjuje sljedećim:

„Br.

Visokorizična treća zemlja (1)

1.

Afganistan

2.

Barbados

3.

Burkina Faso

4.

Kamerun

5.

Kajmanski Otoci

6.

Demokratska Republika Kongo

7.

Gibraltar

8.

Haiti

9.

Jamajka

10.

Jordan

11.

Mali

12.

Mozambik

13.

Mjanmar

14.

Nigerija

15.

Panama

16.

Filipini

17.

Senegal

18.

Južna Afrika

19.

Južni Sudan

20.

Sirija

21.

Tanzanija

22.

Trinidad i Tobago

23.

Uganda

24.

Ujedinjeni Arapski Emirati

25.

Vanuatu

26.

Vijetnam

27.

Jemen


(1)  Ne dovodeći u pitanje pravno stajalište Kraljevine Španjolske o suverenosti i jurisdikciji u odnosu na područje Gibraltara.”


Top