EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0447

Delegirana uredba Komisije (EU) br. 447/2012 od 21. ožujka 2012. o dopuni Uredbe (EZ) br. 1060/2009 Europskog parlamenta i Vijeća o agencijama za kreditni rejting utvrđivanjem regulatornih tehničkih standarda za procjenu usklađenosti metodologija vezanih uz kreditni rejting Tekst značajan za EGP

SL L 140, 30.5.2012, p. 14–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2012/447/oj

06/Sv. 9

HR

Službeni list Europske unije

296


32012R0447


L 140/14

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) br. 447/2012

od 21. ožujka 2012.

o dopuni Uredbe (EZ) br. 1060/2009 Europskog parlamenta i Vijeća o agencijama za kreditni rejting utvrđivanjem regulatornih tehničkih standarda za procjenu usklađenosti metodologija vezanih uz kreditni rejting

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 1060/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o agencijama za kreditni rejting (1), a posebno njezin članak 21. stavak 4. točku (d),

budući da:

(1)

Člankom 8. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 1060/2009 od agencije za kreditni rejting se zahtijeva da se koristi metodologijama vezanim uz kreditni rejting koje su stroge, sustavne, postojane i koje podliježu validaciji temeljenoj na podacima iz prošlosti, uključujući retroaktivno testiranje.

(2)

Ova je Uredba nužna kako bi se osigurala transparentnost procjene koju vrši Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala („European Securities and Markets Authority” – ESMA) osnovano Uredbom (EU) br. 1095/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala), izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/77/EZ (2) te ujednačenost pravila vezanih uz zahtjeve utvrđene člankom 8. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 1060/2009.

(3)

Prilikom pregledavanja zahtjeva za registraciju u skladu s člankom 15. Uredbe (EZ) br. 1060/2009, ESMA mora ocijeniti usklađenost agencija za kreditni rejting s odredbom članka 8. stavka 3. te Uredbe. Nakon registracije ESMA bi u okviru svog stalnog nadzora trebala ocijeniti, kad god takvu procjenu smatra potrebnom, ispunjavaju li agencije za kreditni rejting trajno odredbu članka 8. stavka 3.

(4)

U skladu s Uredbom (EZ) br. 1060/2009, a posebno njezinim člankom 23., ni ESMA, ni Komisija ni bilo koja tijela javne vlasti države članice ne utječu na sadržaj kreditnog rejtinga ili na metodologije. U skladu s tim, ovom je Uredbom potrebno utvrditi pravila procjenjivanja tih metodologija, ali ne i predvidjeti mogućnost da ta tijela odlučuju o točnosti kreditnog rejtinga koji je izrađen primjenom navedenih metodologija.

(5)

Člankom 6. stavkom 2., kad ga se čita zajedno s točkom 9. odjeljka A Priloga I. Uredbi (EZ) 1060/2009, od agencije za kreditni rejting se zahtijeva da uspostavi funkciju revizije, koja je odgovorna za redovito preispitivanje njezinih metodologija, modela i ključnih pretpostavki vezanih uz rejting, poput matematičkih pretpostavki ili pretpostavki o korelaciji i svih njihovih značajnih promjena ili modifikacija, kao i za preispitivanje prikladnosti tih metodologija, modela i ključnih pretpostavki vezanih uz rejting kad se oni koriste ili se planiraju koristiti za ocjenu novih financijskih instrumenata.

(6)

Ova se Uredba temelji na nacrtu regulatornih tehničkih standarda koje je ESMA podnijela Komisiji na odobrenje u skladu s postupkom utvrđenim člankom 10. Uredbe (EU) br. 1095/2010.

(7)

ESMA je provela otvorena javna savjetovanja o nacrtu regulatornih tehničkih standarda na kojima se ova Uredba temelji, izvršila analizu mogućih povezanih troškova i koristi te zatražila mišljenje Interesne skupine za vrijednosne papire i financijska tržišta osnovane u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) br. 1095/2010. Povrh toga, ESMA je u svibnju 2011. zatražila podnošenje dokaza kako bi prikupila informacije od sudionika tržišta,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Predmet

Ovom se Uredbom utvrđuju pravila koja se primjenjuju pri procjeni usklađenosti metodologija vezanih uz kreditni rejting sa zahtjevima članka 8. stavka 3. Uredbe (EZ) br. 1060/2009.

Članak 2.

Dokaz usklađenosti

Agencija za kreditni rejting mora u svakom trenutku biti u stanju ESMI dokazati da ispunjava zahtjeve utvrđene člankom 8. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 1060/2009 u vezi s korištenjem metodologija vezanih uz kreditni rejting.

Članak 3.

Procjena usklađenosti od strane ESME

1.   Osim provjeravanja usklađenosti agencija za kreditni rejting s odredbom članka 8. stavka 3. Uredbe (EZ) br. 1060/2009 u vezi sa zahtjevom za registraciju u skladu s člankom 15. te Uredbe, ESMA, kada to smatra prikladnim, na trajnoj osnovi provjerava usklađenost svake agencije za kreditni rejting sa člankom 8. stavkom 3. Uredbe (EZ) br. 1060/2009.

2.   Prilikom provjere usklađenosti agencija za kreditni rejting s odredbom članka 8. stavka 3. Uredbe (EZ) br. 1060/2009, ESMA koristi sve informacije koje su značajne za ocjenu postupka razvoja, odobravanja, primjene i revizije metodologija vezanih uz kreditni rejting.

3.   Pri određivanju odgovarajuće razine procjenjivanja, ESMA razmatra je li metodologija vezana uz kreditni rejting u prošlosti dokazala dosljednost i točnost u predviđanju kreditne sposobnosti te se može služiti metodama validacije kao što su odgovarajuće studije o neplaćanju ili studije o prijelazu koje su namijenjene testiranju određene metodologije.

Članak 4.

Procjenjivanje je li metodologija vezana uz kreditni rejting stroga

1.   Agencija za kreditni rejting koristi i primjenjuje metodologije vezane uz kreditni rejting koje:

(a)

sadrže jasne i stroge kontrole i postupke za njihov razvoj i s time povezana odobravanja koji omogućuju odgovarajuće provjere;

(b)

uključuju sve čimbenike koji se smatraju značajnima za utvrđivanje kreditne sposobnosti ocjenjivanog subjekta ili financijskog instrumenta, potkrijepljene statističkim podacima, podacima iz prošlosti ili dokazima;

(c)

uzimaju u obzir modelom izražen odnos između ocjenjivanih subjekata ili financijskih instrumenata s istim faktorom rizika i faktora rizika na koje su metodologije vezane uz kreditni rejting osjetljive;

(d)

uključuju pouzdane i relevantne analitičke modele usmjerene ka kvaliteti, ključne pretpostavke procjene kreditnog rejtinga i kriterije, ako postoje.

2.   Agencija za kreditni rejting sastavlja popis i daje detaljna objašnjenja sljedećih točaka u vezi s korištenim metodologijama vezanim uz kreditni rejting za:

(a)

svaki kvalitativni čimbenik, uključujući opseg kvalitativne procjene za taj čimbenik;

(b)

svaki kvantitativni čimbenik, uključujući ključne varijable, izvore podataka, ključne pretpostavke, modele i kvantitativne tehnike.

3.   Detaljno objašnjenje iz stavka 2. uključuje sljedeće:

(a)

izjavu o važnosti svakog kvalitativnog ili kvantitativnog čimbenika koji se koristi u okviru te metodologije vezane uz kreditni rejting, uključujući, kada je to značajno, i opis i obrazloženje svih povezanih pondera dodijeljenih tim čimbenicima i njihovog utjecaja na kreditne rejtinge;

(b)

procjenu odnosa između ključnih pretpostavki koje se koriste u okviru te metodologije vezane uz kreditni rejting i kritičnih faktora rizika proizašlih iz makroekonomskih ili financijskih podataka; i

(c)

procjenu odnosa između ključnih pretpostavki koje se koriste u okviru te metodologije vezane uz kreditni rejting i promjenjivosti kreditnih rejtinga koji su tijekom vremena dodijeljeni primjenom te metodologije.

4.   Agencija za kreditni rejting koristi metodologiju vezanu uz kreditni rejting i s njome povezane analitičke modele, ključne pretpostavke kreditnog rejtinga i kriterije koji mogu odmah obuhvatiti nalaze ili ishode interne revizije ili nadzornog pregleda, koji su izvršili jedan ili više sljedećih:

(a)

neovisni članovi upravnog ili nadzornog odbora agencije za kreditni rejting;

(b)

funkcija revizije agencije za kreditni rejting; i

(c)

sve druge relevantne osobe ili odbori koji su uključeni u nadzor i reviziju metodologija vezanih uz kreditni rejting.

Članak 5.

Procjenjivanje je li metodologija vezana uz kreditni rejting sustavna

1.   Agencija za kreditni rejting koristi metodologiju vezanu uz kreditni rejting i s njome povezane analitičke modele, ključne pretpostavke kreditnog rejtinga i kriterije koji se primjenjuju sustavno pri izradi svih kreditnih rejtinga unutar određene kategorije imovine ili tržišnog segmenta, osim ako postoji objektivan razlog za odstupanje od njih.

2.   Agencija za kreditni rejting koristi metodologiju vezanu uz kreditni rejting koja može odmah obuhvatiti nalaze svih kontrola njezine primjerenosti.

Članak 6.

Procjenjivanje je li metodologija vezana uz kreditni rejting postojana

1. Agencija za kreditni rejting koristi metodologije vezane uz kreditni rejting koje su utemeljene i primjenjuju se na način koji im omogućava:

(a)

da se koriste trajno, osim ako postoji objektivan razlog za promjenu ili prestanak korištenja metodologije vezane uz kreditni rejting;

(b)

da budu u stanju odmah obuhvatiti sve nalaze nadzora ili revizija u tijeku, posebno u slučajevima kad bi promjene strukturnih makroekonomskih uvjeta ili uvjeta financijskog tržišta mogle utjecati na ocjene kreditnog rejtinga dodijeljene primjenom te metodologije;

(c)

da uspoređuju kreditne rejtinge različitih kategorija imovine.

Članak 7.

Procjenjivanje podliježe li metodologija vezana uz kreditni rejting validaciji temeljenoj na podacima iz prošlosti, uključujući retroaktivno testiranje

1.   Agencija za kreditni rejting koristi metodologije vezane uz kreditni rejting koje su potkrijepljene kvantitativnim dokazima o razlikovnoj sposobnosti te metodologije vezane uz kreditni rejting.

2.   Agencija za kreditni rejting koristi metodologije vezane uz kreditni rejting koje opisuju sljedeće:

(a)

povijesnu utemeljenost i moć predviđanja kreditnih rejtinga koji su dodijeljeni primjenom relevantne metodologije tijekom odgovarajućih vremenskih razdoblja i u različitim kategorijama imovine;

(b)

stupanj odstupanja pretpostavki korištenih u okviru modela kreditnog rejtinga od stvarnih stopa neplaćanja i gubitaka.

3.   Validacija metodologije vezane uz kreditni rejting koncipirana je tako da se:

(a)

ispituje osjetljivost metodologije vezane uz kreditni rejting na promjene svih pretpostavki na kojima se temelji, uključujući kvalitativne ili kvantitativne čimbenike;

(b)

provodi odgovarajuća i prikladna analiza kreditnih rejtinga koji su dodijeljeni primjenom te metodologije vezane uz kreditni rejting;

(c)

koriste pouzdani ulazni podaci, uključujući odgovarajuću veličinu uzoraka podataka;

(d)

na odgovarajući način uzmu u obzir glavna zemljopisna područja ocjenjivanih subjekata ili financijskih instrumenata za svaku od ocjenjivanih kategorija kreditnog rejtinga kao što su strukturirani financijski instrumenti, države, gospodarski subjekti, financijske institucije, osiguravajuća društva i javne financije.

4.   Agencija za kreditni rejting ima uspostavljene postupke koji osiguravaju identificiranje i odgovarajuće rješavanje sustavnih anomalija kreditnih rejtinga utvrđenih pri retroaktivnom testiranju.

5.   Agencija za kreditni rejting u postupak revizije metodologija za dodjelu kreditnog rejtinga uključuje:

(a)

redovne revizije kreditnog rejtinga i uspješnosti ocjenjivanih subjekata i financijskih instrumenata;

(b)

testiranja unutar i izvan uzorka;

(c)

podatke iz prošlosti o validaciji ili retroaktivnom testiranju.

Članak 8.

Izuzeće

U slučajevima kada postoje samo ograničeni kvantitativni podaci koji potvrđuju sposobnost predviđanja određene metodologije vezane uz kreditni rejting, agencija za kreditni rejting je izuzeta od obveze ispunjavanja zahtjeva članka 7. ove Uredbe ako:

(a)

osigura da metodologije vezane uz kreditni rejting omogućavaju razumno predviđanje kreditne sposobnosti;

(b)

primjenjuje interne postupke dosljedno, tijekom dužeg vremenskog razdoblja i u različitim tržišnim segmentima;

(c)

ima uspostavljene postupke koji osiguravaju identificiranje i odgovarajuće rješavanje sustavnih anomalija kreditnih rejtinga utvrđenih pri retroaktivnom testiranju.

Članak 9.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 21. ožujka 2012.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 302, 17.11.2009., str. 1.

(2)  SL L 331, 15.12.2010., str. 84.


Top