Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0174

    2003/174/EZ: Odluka Vijeća od 6. ožujka 2003. o uspostavi Trostranog socijalnog samita za rast i zapošljavanje

    SL L 70, 14.3.2003, p. 31–33 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/10/2016; stavljeno izvan snage 32016D1859

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/174(1)/oj

    01/Sv. 002

    HR

    Službeni list Europske unije

    195


    32003D0174


    L 070/31

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

    06.03.2003.


    ODLUKA VIJEĆA

    od 6. ožujka 2003.

    o uspostavi Trostranog socijalnog samita za rast i zapošljavanje

    (2003/174/EZ)

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 202.,

    uzimajući u obzir prijedlog Komisije,

    budući da:

    (1)

    Socijalni partneri uključeni su u provedbu koordinirane strategije zapošljavanja uspostavljene Europskim vijećem u Luxembourgu od 20. i 21. studenoga 1997., u okviru Stalnog odbora za zapošljavanje osnovanog Odlukom Vijeća 70/532/EEZ od 14. prosinca 1970. o osnivanju Stalnog odbora Europskih zajednica za zapošljavanje (1);

    (2)

    Europsko vijeće u Kölnu od 3. i 4. lipnja 1999. uspostavilo je makroekonomski dijalog uz sudjelovanje predstavnika Vijeća, Komisije, Europske središnje banke i socijalnih partnera.

    (3)

    Europsko vijeće u Lisabonu od 23. i 24. ožujka 2000. postavilo je novi strateški cilj za sljedeće desetljeće i sporazumjelo se da je za postizanje tog cilja potrebna sveukupna strategija osmišljena tako da uključuje strukturne reforme, koordiniranu europsku strategiju zapošljavanja, socijalnu zaštitu i makroekonomske politike u sklopu koordinacije općih gospodarskih politika država članica. U svojem priopćenju „Europski socijalni dijalog, pokretač inovacija i promjena”, Komisija je naglasila da Trostrani socijalni samit treba doprinijeti raspravi o tim temama.

    (4)

    U njihovom zajedničkom doprinosu Europskom vijeću u Laekenu od 14. i 15. prosinca 2001., socijalni su partneri naglasili da Stalni odbor za zapošljavanje nije doveo do takve integracije usklađivanja i da nije ispunio potrebe povezanosti i sinergije između raznih procesa u kojima su bili uključeni. Stoga su predložili da se odbor ukine te da se uspostavi novi oblik trostranog savjetovanja.

    (5)

    U tom zajedničkom doprinosu, socijalni partneri predložili su da se njihovi sastanci formaliziraju putem Trojke na razini šefova država ili vlade i Komisije, koji su se u sklopu luksemburškog procesa održavali od 1997. uoči zasjedanja Europskog vijeća. Od prosinca 2000. ti su sastanci poznati kao Socijalni samiti i na njima su sudjelovali predsjednik Komisije i šefova država ili vlada Trojke zajedno s ministrima rada i socijalne skrbi te socijalnim partnerima koje predstavlja Udruženje konfederacija industrije i poslodavaca Europe (UNICE), Europski centar za poduzeća u javnom vlasništvu i od općeg društvenog interesa (CEEP), Europsko udruženje obrtnika, malih i srednjih poduzetnika (UEAPME), Europska konfederacija sindikata (ETUC), Eurocadres i Confédération européenne des cadres (CEC).

    (6)

    Europsko vijeće u Leakenu primilo je na znanje volju socijalnih partnera za razvojem i poboljšanjem usklađivanja glede različitih aspekata Lisabonske strategije. Sporazumjeli su se da se takav socijalni samit ubuduće treba održavati prije svakog proljetnog zasjedanja Europskog vijeća. To je potvrdilo Europsko vijeće u Barceloni od 15. i 16. ožujka 2002.

    (7)

    Ova odluka ne dovodi u pitanje organizaciju i djelovanje socijalnog dijaloga u raznim državama članicama.

    (8)

    U sklopu proširenja i razvoja samostalnog socijalnog dijaloga, od najveće su važnosti najšira moguća zastupljenost kao i legitimnost i djelotvornost savjetovanja socijalnih partnera. S tim ciljem potrebno je uzeti u obzir studiju Komisije o prepoznatljivosti socijalnih partnera i revidirani popis organizacija uključenih u sve dimenzije socijalnog dijaloga na europskoj razini te tu listu treba ažurirati.

    ODLUČILO JE:

    Članak 1.

    Uspostava

    Ovime se uspostavlja Trostrani socijalni samit za rast i zapošljavanje (u daljnjem tekstu „Samit”).

    Članak 2.

    Zadaća

    Zadaća Samita je, u skladu s Ugovorom i vodeći računa o ovlastima institucija i tijela Zajednice te uz pridržavanje Ugovora, osigurati neprekinuto usklađivanje među Vijećem, Komisijom i socijalnim partnerima. Samit će omogućiti socijalnim partnerima na europskoj razini da u okviru socijalnog dijaloga doprinose različitim komponentama integrirane gospodarske i socijalne strategije, uključujući dimenziju održivog razvoja koja je pokrenuta na Europskom vijeću u Lisabonu u ožujku 2000. i dopunjena na Europskom vijeću u Göteborgu u lipnju 2001. S tim ciljem, Samit se oslanja na rad i rasprave među Vijećem, Komisijom i socijalnim partnerima u različitim forumima za usklađivanje o gospodarskim i socijalnim pitanjima i pitanjima zapošljavanja.

    Članak 3.

    Članstvo

    1.   Samit se sastoji od predstavnika na najvišoj razini predsjedništva Vijeća, dva sljedeća predsjedništva, Komisije i socijalnih partnera.

    Prisutni su također ministri tih triju predsjedništava i član Komisije odgovoran za radna i socijalna pitanja.

    Ovisno o dnevnom redu, ostali ministri tih triju predsjedništava i ostali Povjerenici mogu također biti pozvani da sudjeluju u radu Samita.

    2.   Predstavnici socijalnih partnera podijeljeni su u dva jednako velika izaslanstva u kojima je deset predstavnika radnika i deset predstavnika poslodavaca, pri čemu se uzima u obzir potreba za osiguravanjem uravnoteženog sudjelovanja muškaraca i žena.

    Svako se izaslanstvo sastoji od predstavnika međuindustrijskih organizacija koje zastupaju opće interese ili specifičnije interese nadzornog i rukovodećeg osoblja te malih i srednjih poduzetnika na europskoj razini.

    Izaslanstvu radnika će tehničku koordinaciju osigurati Europska konfederacija sindikata (ETUC), a izaslanstvu poslodavaca Europsko udruženje konfederacija industrije i poslodavaca (UNICE). ETUC i UNICE osiguravaju da mišljenja izražena u doprinosima specifičnih i sektorskih organizacija budu u potpunosti uzeta u obzir te, gdje je to primjereno, da uključuju predstavnike nekih od tih organizacija u svoja izaslanstva.

    Članak 4.

    Priprema

    1.   Dnevni red Samita utvrđuju zajednički predsjedništvo Vijeća, Komisija i međuindustrijske organizacije radnika i poslodavaca koji sudjeluju u radu Samita tijekom pripremnih sastanaka.

    2.   Pitanja na dnevnom redu raspravljaju se na sastancima Vijeća za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravlje i potrošačka pitanja.

    3.   Komisija osigurava tajništvo Samita. Tajništvo se posebice brine za pravovremenu distribuciju dokumenata. U smislu pripreme i organizacije sastanaka, tajništvo Samita uspostavlja odgovarajuće kontakte s ETUC-om i UNICE-om, koji su odgovorni za koordinaciju svojih dotičnih izaslanstava.

    Članak 5.

    Djelovanje

    1.   Samit se sastaje najmanje jednom godišnje. Sastanak se održava prije proljetnog zasjedanja Europskog vijeća.

    2.   Predsjednik Vijeća i predsjednik Komisije zajedno predsjedaju Samitom.

    3.   Sastanke Samita sazivaju zajednički predsjednici na vlastitu inicijativu, po savjetovanju sa socijalnim partnerima.

    Članak 6.

    Informacije

    Zajednički predsjednici sastavljaju sažetak rasprava sa Samita kako bi se informiralo odgovarajuće konfiguracije Vijeća i opću javnost.

    Članak 7.

    Stavljanje izvan snage

    Ovime se, od dana prvog sastanka Samita, stavlja izvan snage Odluka 1999/207/EZ.

    Članak 8.

    Stupanje na snagu

    Ova Odluka stupa na snagu 6. ožujka 2003.

    Sastavljeno u Bruxellesu 6. ožujka 2003.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    D. REPPAS


    (1)  SL L 273, 17.12.1970., str. 25. Odluka kako je zadnje izmijenjena Odlukom 1999/207/EZ (SL L 72, 18.3.1999., str. 33.).


    Top