Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 92003E000331

KIRJALLINEN KYSYMYS E-0331/03 esittäjä(t): Joan Vallvé (ELDR) komissiolle. Euroopan saarivirasto.

EUVL C 222E, 18.9.2003, pp. 185–186 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

European Parliament's website

92003E0331

KIRJALLINEN KYSYMYS E-0331/03 esittäjä(t): Joan Vallvé (ELDR) komissiolle. Euroopan saarivirasto.

Virallinen lehti nro 222 E , 18/09/2003 s. 0185 - 0186


KIRJALLINEN KYSYMYS E-0331/03

esittäjä(t): Joan Vallvé (ELDR) komissiolle

(10. helmikuuta 2003)

Aihe: Euroopan saarivirasto

Kirjallisessa kysymyksessä E-2303/01(1) (31. heinäkuuta 2001) komissiolle esitettiin ongelmia, joita saarialueiden yrityksillä on. Erillään Manner-Euroopasta olevilla saarialueilla, jotka eivät kuulu yhteisön kaikkein syrjäisimpiin alueisiin, sijaitsevien yritysten kilpailukyky on vakavassa vaarassa, koska ne joutuvat maksamaan paljon korkeampia kuljetuskustannuksia kuin yritykset, jotka sijaitsevat mantereella, ja koska saarilla ei ole rautateitä, moottoriteitä ja muita maaliikenneverkkoja. Tämä on vakava puute EU:n yhtenäismarkkinoiden muodostamalla vapaakauppa-alueella.

Yhteisön elinten eräänä tehtävänä on edistää yhtenäismarkkinoiden toimintaa toimimalla sääntelijöinä ja tarjoamalla erilaisia palveluja teollisuuden aloille jne. Euroopan saariviraston perustaminen on tarpeen ja asianmukaista, jotta voidaan kompensoida sitä, että saarialueet, jotka eivät kuulu kaikkein syrjäisimpiin alueisiin, eivät voi hyötyä vapaakauppa-alueesta. Saarivirasto voisi myös tarjota teknistä apua saarialueiden erityisongelmissa. Muistettakoon, että yli 14 miljoonaa eurooppalaista asuu saarialueilla.

Komissiolta kysyttiin kantaa siihen, että eräät Euroopan alueet eivät voi yhtäläisesti hyötyä sellaisista EU:n perusperiaatteista kuten vapaat markkinat ja vapaa kilpailu, ja siihen, pitäisikö perustaa Euroopan saarivirasto. Komissio vastasi käynnistäneensä Euroopan unionin saarten tilannetta kartoittavan tutkimuksen, jonka yhteydessä luodaan saarialueita koskeva tietokanta ja laaditaan puolueeton selvitys, jossa vertaillaan ja arvioidaan saariasemaan liittyviä ongelmia ja saarten erityistarpeita. Tässä tieteellisessä tutkimuksessa ei kuitenkaan ole tarkoitus selvittää tarvetta Euroopan saariviraston perustamiseen, koska se olisi ennenaikaista. Tutkimuksen oli määrä kestää vuoden.

Onko komissio nyt saanut kyseisen tutkimuksen päätökseen, ja jos on, onko aiheesta aloitettu jo vuoropuhelu? Aikooko komissio tukea Euroopan saariviraston perustamista? Voiko komissio harkita Baleaareja Euroopan saariviraston kotipaikaksi?

(1) EYVL C 81 E, 4.4.2002, s. 148.

Michel Barnier'n komission puolesta antama vastaus

(10. maaliskuuta 2003)

Kuten parlamentin jäsen mainitseekin, komissio on käynnistänyt tutkimuksen unionin saarialueiden tilanteesta.

Komissio tutkii parhaillaan tutkimuksen konsolidoituja loppuraportteja, jotka toimeksisaaja toimitti komissiolle 31. tammikuuta 2003.

Saariviraston perustamista ei käsitellä tässä luonteeltaan tieteellisessä tutkimuksessa.

Tutkittuaan raportit komissio julkistaa tutkimuksen tulokset. Se toivoo, että asiasta käydään keskustelua tämän jälkeen. Tässä yhteydessä voitaisiin pohtia myös parlamentin jäsenen esille tuomia seikkoja.

Komissio merkitsee parlamentin jäsenen ehdotukset muistiin. Saariviraston perustaminen ei kuitenkaan tässä vaiheessa ole suunnitteilla.

Top