Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0724

    Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse teatavaid direktiive seoses Euroopa ühtse juurdepääsupunkti loomise ja toimimisega

    COM/2021/724 final

    Brüssel,25.11.2021

    COM(2021) 724 final

    2021/0379(COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

    millega muudetakse teatavaid direktiive seoses Euroopa ühtse juurdepääsupunkti loomise ja toimimisega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    {SEC(2021) 572 final} - {SWD(2021) 344 final} - {SWD(2021) 345 final}


    SELETUSKIRI

    1.ETTEPANEKU TAUST

    Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

    Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ingl European Single Access Point e ESAP) loomine 2024. aastaks on Euroopa Komisjoni poolt 2020. aasta septembris vastu võetud kapitaliturgude liidu tegevuskava 1 üks juhtmeetmeid. ESAP aitab kaasa kapitaliturgude liidu eesmärkide saavutamisele, võimaldades kogu ELis juurdepääsu kapitaliturgude, finantsteenuste ja kestliku rahastamise seisukohast oluliste üksuste avaldatud teabele, st peamiselt teabele nende majandustegevuse ja toodete kohta. ESAP võimaldab sellele teabele sujuvat ja mittediskrimineerivat juurdepääsu.

    Teave üksuste tegevuse ja toodete kohta on kapitalipakkujatele otsuste tegemiseks väga oluline. ESAP aitab kaasa finantsteenuste ja kapitaliturgude edasisele integreerimisele ühtsel turul, kapitali tõhusamale jaotamisele kogu ELis ning väiksemate riikide kapitaliturgude ja majanduse arengu edendamisele, suurendades nende nähtavust. ESAP võimaldab vabatahtlikult teavet avaldada ka börsil noteerimata üksustel, sealhulgas väikestel ja keskmise suurusega ettevõtjatel (VKEd). See hõlbustab nende juurdepääsu kapitalile.

    Ettepanek on osa paketist, mis koosneb järgmistest osadest:

    ·ettepanek määruse kohta, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt;

    ·ettepanek direktiivi kohta, millega muudetakse teatavaid direktiive (käesolev ettepanek), ning

    ·ettepanek määruse kohta, millega muudetakse teatavaid määrusi.

    Teatavate direktiivide muutmine on vajalik eespool nimetatud eesmärkide saavutamiseks, et aidata kaasa ühtse turu integreerimisele, eelkõige seoses ESAPile kättesaadavaks tehtava teabe kogumisega.

    Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

    Käesolev ettepanek tugineb finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestliku rahanduse valdkonnas kehtivate õigusaktide nõuetele. Kapitaliturgude tõhusaks toimimiseks on oluline, et turuosalistele ja muudele sidusrühmadele edastataks korrapäraselt asjakohast, usaldusväärset, täielikku, õigeaegset ja võrreldavat teavet äriühingute kohta.

    Käesoleva ettepanekuga ei looda uusi sisulisi aruandluskohustusi, vaid lähtutakse kehtivatest avalikustamisnõuetest, mis on ette nähtud käesoleva ettepanekuga muudetud ELi õigusaktides.

    Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

    Ettepanek aitab rakendada komisjoni 2020. aasta veebruari teatises 2 esitatud Euroopa andmestrateegiat, tehes asjakohase teabe kättesaadavaks ühtses Euroopa finantsandmeruumis. ESAP on osa strateegias kirjeldatud Euroopa finantsandmeruumidest.

    Kestlikule majandusele ülemineku rahastamise strateegias 3 seadis komisjon kestliku rahastamise finantssüsteemi keskmesse ning käsitles seda eeltingimusena kestlikesse projektidesse ja tegevustesse tehtavaid erainvesteeringuid soodustava raamistiku loomiseks.

    Lisaks aitab ettepanek kaasa Euroopa rohelise kokkuleppe 4 ja kestlikule majandusele ülemineku rahastamise strateegia eesmärkide saavutamisele, käsitledes Euroopa äriühingute tegevuse kestlikkust käsitleva teabe kättesaadavust ja kasutatavust.

    2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

    Õiguslik alus

    Ettepaneku õiguslik alus põhineb Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklitel 50, 53, 62 ja 114. Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 50 on õiguslik alus, et võtta vastu ELi meetmeid, mille eesmärk on ühtsel turul äriühinguõiguse raames asutamisõiguse saavutamine. Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 50 kohustab Euroopa Parlamenti ja nõukogu andma direktiive. Lisaks on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 114 üldakt, mille eesmärk on rajada ühtne turg või tagada selle toimimine, mis praegusel juhul tähendab kapitali vaba liikumist.

    Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

    Liikmesriigid ei suuda selle algatuse eesmärke üksinda piisaval tasemel saavutada. Liikmesriikidel on praegu teatav tegutsemisruum ELi õigusaktides sätestatud ettevõtjate aruandluskohustuste mehhanisme ja vorminguid käsitlevate eeskirjade väljatöötamisel. Selle tagajärjel on avalikustamismehhanismid ja -vormingud liidus geograafiliselt ja temaatiliselt killustatud, mis suurendab äriteabe kasutajate juurdepääsu- ja töötlemiskulusid. Jätkuv individuaalsete meetmete võtmine liikmesriikide poolt ei aitaks seda killustatust vähendada, välja arvatud juhul, kui liikmesriigid liiguvad samas suunas eesmärgiga luua ühtne juurdepääsupunkt ja kõrvaldada mitmesugused tõkked, mis on aga ilma koordineeritud lähenemisviisita ebatõenäoline.

    Seega võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega.

    Proportsionaalsus

    Kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega ei lähe käesolev direktiiv kaugemale sellest, mis on algatuse eesmärkide saavutamiseks vajalik. Käesoleva ettepanekuga ei lisata ega muudeta sisulisi aruandluskohustusi. Selleks et minimeerida äriühingute ja riikide ametiasutuste koormust, tugineb ESAP võimalikult suurel määral olemasolevatele aruandluskanalitele ja -taristule.

    Vahendi valik

    Koonddirektiivi peetakse kõige sobivamaks õiguslikuks vahendiks, et ESAPi loomiseks muuta olemasolevaid direktiive, sest enamikus selle sätetes täpsustatakse, milline avalik teave tuleks ESAPile kogumisasutuse kaudu edastada.

    3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

    Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

    Ettepanekule lisatud mõjuhinnang põhineb muu hulgas üksuste avaliku aruandluse ELi raamistiku toimivuskontrollil, mille tulemused komisjon avaldas 2021. aasta aprillis 5 . Toimivuskontrolli ühe põhijäreldusena ilmnes vajadus kasutada ära digitaalsete vahendite potentsiaal, et parandada juurdepääsu üksuste avalikustatud korraldatud teabele ning selle kasutamist ja taaskasutamist. Eelkõige tõi toimivuskontroll esile korraldatud teabele juurdepääsu võimaldava kogu ELi hõlmava ühtse juurdepääsupunkti puudumise ja üksuste avaldatud teabe piiratud masinloetavuse.

    Konsulteerimine sidusrühmadega

    Konsultatsiooniprotsess ja selle peamised järeldused, millel käesolev ettepanek põhineb, on kokkuvõtlikult esitatud ESAPi loomist käsitleva määruse ettepanekule lisatud mõjuhinnangu 2. lisas 6 . Konsultatsioonid hõlmasid suunatud veebikonsultatsiooni, seminare asjaomaste sidusrühmade eri kategooriatega ning komisjoni loodud asjaomaste eksperdirühmade, eelkõige kapitaliturgude liidu teemalise kõrgetasemelise foorumi panust 7 .

    Üldiselt tervitasid kõik konsulteeritud sidusrühmad komisjoni ESAPi-teemalist algatust ja väljendasid oma toetust järkjärgulisele rakendamisele, et ESAPi raames seada prioriteete ja teha teave kättesaadavaks eri etappides. Sidusrühmad rõhutasid ka ühekordse andmeesituse põhimõtte kasutamise tähtsust. Avalikult esitatava teabe koostajad ja VKEd rõhutasid ka vajadust vältida täiendava halduskoormuse tekitamist ning üksustele uute aruandluskohustuste tekitamist.

    Enamik sidusrühmi toetas ESAPisse ulatusliku teabe lisamist, et see hõlmaks nii finants- kui ka kestlikkusteavet. Valdav enamik sidusrühmi leidis, et teabe standardimine ühise aruandlusraamistiku alusel koos ühiste süsteemide ja metaandmetega oleks kasulik teabe võrreldavuse, usaldusväärsuse ja taaskasutatavusega seotud probleemide lahendamiseks. Samuti märkisid nad, et selliste ühiste standardite puudumine on üks peamisi takistusi, millega kasutajad ja ühiskond finantsteabe ning keskkonna-, sotsiaalse ja juhtimisalase teabe töötlemisel kokku puutuvad.

    Enamikul sidusrühmadel on sarnased seisukohad ESAPi taristu ja selle kohta, kuidas ESAP peaks teavet koguma, ning nad leiavad, et ESAP peaks tuginema olemasolevatele riiklikele või üleeuroopalistele aruandluskanalitele. Lisaks nõudsid sidusrühmad, et teave tehtaks ESAPi kaudu kättesaadavaks samal ajal, kui see avaldatakse mis tahes muul viisil või muu kanali kaudu.

    Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

    Ettepanekule lisatud mõjuhinnangus tuginetakse ka kabinetiuuringute andmetele ning eelkõige järgmistele uuringutele ja eksperditeadmistele:

    ·uuring „Regulatory framework analysis for potential integration into the European Electronic Access Point (EEAP)“ (Reguleeriva raamistiku analüüs võimalikuks integratsiooniks Euroopa elektroonilise juurdepääsupunktiga) 8 ;

    ·„Impact Assessment study on the list of High Value Datasets to be made available by the Member States under the Open Data Directive“ (Mõju hindamise uuring väärtuslike andmestike loetelu kohta, mille liikmesriigid peavad avaandmete direktiivi kohaselt kättesaadavaks tegema) 9 ;

    ·spetsiaalselt selle algatuse jaoks komisjoni nõustama kutsutud ettevõtte BR-AG (Business Reporting - Advisory Group) eksperditeadmised.

    Mõjuhinnangu koostamisel kogutud ja kasutatud materjal oli üldiselt faktipõhine või pärines muul viisil mainekatest ja valdkonnas autoriteetse etalonina tunnustatud allikatest. Sidusrühmadelt konsultatsiooni käigus saadud tagasisidet käsitleti üldiselt arvamusena, välja arvatud juhul, kui see oli faktilist laadi.

    Mõjuhinnang

    Ettepanekule lisatud mõjuhinnangut analüüsis õiguskontrollikomitee 22. juulil 2021. Komitee esitas positiivse arvamuse koos mõne märkusega, mida komisjon käsitles mõjuhinnangu lõplikus versioonis (üksikasjad on esitatud selle 1. lisas).

    Mõjuhinnangus analüüsitakse mitut poliitikavarianti, mille abil saavutada konkreetsed eesmärgid: võimaldada sujuvat ja ühtset juurdepääsu asjaomaste üksuste avalikule teabele ning suurendada sellise teabe digitaalset kasutamist (ja taaskasutamist). Võimalikud poliitikavariandid, mis on käesoleva ettepaneku puhul asjakohased, on seotud järgmiste mõõtmetega: 1) ESAPi kaudu kättesaadava teabe ulatus; 2) ESAPi kaudu kättesaadava teabe vorming; 3) ESAPi kaudu kättesaadava teabe kogumine ja olemasolevate kogumispunktide ühendamine. Need on põhitegurid, millest sõltuvad nii tuvastatud probleemide lahendamine kui ka kulud.

    Hinnati ka järgmisi aspekte, kuigi neid peetakse tehnilisemateks ja vähem olulisteks ESAPi konkreetsete eesmärkide saavutamisel: i) ESAPi kaudu kättesaadava teabe ajakohasus; ii) andmete tervikluse ja allika usaldusväärsuse tagamine; iii) omandatud õiguste säilitamine; iv) säilitamisperiood; v) põhimõtted vabatahtliku teabe esitamise kohta ESAPi kaudu.

    Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

    Ettepanek käsitleb peamiselt ESAPi loomiseks vajalike kogumisasutuste määramist. Tänu avalikustamiskanalite ühtlustamisele kaasneb ESAPiga lihtsustamine ja tõhustamine peamiselt nõudluse poolel (kasutajad) koos väiksemate otsingu- ja töötlemiskuludega ning teataval määral lihtsustuvad ka üksuste teabe esitamise kohustused.

    Põhiõigused

    Ettepanekus austatakse põhiõigusi ja järgitakse põhimõtteid, mida on eelkõige tunnustatud Euroopa Liidu põhiõiguste hartas. ESAP parandab juurdepääsu isikuandmeid sisaldavale teabele. See on vajalik selleks, et edendada andmepõhist innovatsiooni rahanduses, aidata integreerida Euroopa kapitaliturge, suunata investeeringuid kestlikesse tegevustesse ning suurendada tõhusust tarbijate ja ettevõtjate jaoks. Samal ajal parandab ESAP juurdepääsu üksnes nendele isikuandmetele, mida tuleb töödelda liidu õiguse või muu õigusliku aluse kohaselt vastavalt määrusele (EL) 2016/679, 10 kuna ettepanekuga ei kehtestata uusi aruandlusnõudeid lisaks olemasolevatele.

    4.MÕJU EELARVELE

    Ettepanek käsitleb peamiselt teavet esitavaid üksusi ja kogumisasutusi.

    Et tagada algatuse eesmärkide optimaalne saavutamine, ei ole käesoleval ettepanekul täiendavat mõju kuludele peale mõju, mis tuleneb õiguslikust finantsselgitusest, ja ESAPi loomise määruse ettepanekust tuleneva eelarvemõju liikmesriikide või ELi kogumisasutustele (ametlikult kindlaksmääratud süsteemid, liikmesriikide pädevad asutused, Euroopa järelevalveasutused, millele viidatakse finantsteenuseid, kapitaliturge ja jätkusuutlikkust käsitlevate ELi õigusaktide kontekstis).

    Kogumisasutuste jaoks on kulud, mis on seotud ELi/riiklike kogumisasutuste ühendamisega ESAPiga (peamiselt rakendusliideste arendamise kaudu), hinnanguliselt ligikaudu 50 800 eurot individuaalsel tasandil (ühekordne kulu), samal ajal kui iga-aastased korduvkulud oleksid individuaalsel tasandil ligikaudu 6 500 eurot. Mõnel juhul on olemas tugev koostoime kogumisasutuste täidetavate ülesannetega või nende poolt juba kavandatud projektidega, näiteks hiljutine ettepanek muuta määrust (EL) nr 575/2013, et anda Euroopa Pangandusjärelevalvele (EBA) õigus tsentraliseerida asutuste aasta-, poolaasta- ja kvartaliandmete avaldamine usaldatavusnõuete kohta. EBA tegutseb ESAPi raames selle teabe kogumisasutusena 11 . Käesolev ettepanek tugineb ka olemasolevatele ametlikult kindlaksmääratud süsteemidele, millega praegu kogutakse ELi reguleeritud turgudel noteeritud vabalt võõrandatavate väärtpaberite emitentidelt korraldatud teavet vastavalt läbipaistvusdirektiivile 12 .

    Teavet esitavate üksuste kulud (teabe esitamise kulud) oleksid 800 eurot aastas, mis koosnevad juriidilise isiku tunnuse, allkirjastamisvahendite ja digitaalse sertifikaadi omandamise kuludest ning kogumisasutuste võimalikest andmeesitustasudest (see hinnang on tõenäoliselt tegelikkusest kõrgem – kogumisasutuste rahastamine kuulub liikmesriikide pädevusse ja võib üldiselt hõlmata ka riiklikku rahastamist). Need kulud oleksid teavet esitavate üksuste jaoks kokku 121,4 miljonit eurot aastas.

    Eespool nimetatud tegurite mõju liikmesriikide eelarvetele ei saa peale kulude uurimise kindlalt prognoosida, sest see sõltub paljudest teguritest, sealhulgas sellest, kas kogumisasutus on avalik-õiguslik või eraõiguslik, nende praegusest rahastamiskorrast jne.

    Komisjon pakub tehnilise toe algatuse kaudu kohandatud eksperditeadmisi, et aidata ELi liikmesriikidel kavandada ja rakendada majanduskasvu soodustavaid reforme paljudes poliitikavaldkondades. Komisjoni tehnilise toe algatuse programm võib osaliselt rahastada tehnilist abi ESAPi rakendamiseks liikmesriikide pädevate asutuste poolt, kui nad seda taotlevad. Tehnilise toe algatuse programmi kaudu annab komisjon panuse ka reformide praktilisse elluviimisse. See võib toimuda strateegilise või õigusnõustamise, uuringute, koolituse ja ekspertide riigisiseste lähetuste vormis. Tehnilise toe algatuse kaudu antav rahastamine põhineb iga-aastastel taotlusvoorudel.

    5.MUU TEAVE

    Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

    Ettepanek ei vaja rakenduskava.

    Ettepaneku teatavate elementide jälgimine, eelkõige seoses teabe masinloetavuse ulatusega, oleks ESAPi loomist käsitleva määruse ettepaneku kohaselt ESMA ülesanne.

    Ettepanek määruse kohta, millega luuakse ESAP, sisaldab paketi läbivaatamisklauslit.

    Ettepaneku sätete üksikasjalik selgitus

    Käesoleva ettepaneku iga artikliga muudetakse üht konkreetset direktiivi nendest, mis on loetletud ESAPi loomist käsitleva määruse ettepaneku lisas, kehtestades lisasätte, millega reguleeritakse ESAPi toimimise võimaldamiseks järgmisi konkreetseid aspekte.

    (1)Teatava teabe avalikustamine ja vorming

    Selle lisasättega täpsustatakse, et mis tahes teave, dokumendid ja aruanded, mille üksus (sh väärtpaberite emitendid, audiitorid, fondid ja fondivalitsejad, kindlustusseltsid, äriühingud, asutused, investeerimisühingud või krediidiasutused) on ELi õiguse kohaselt avalikuks teinud, tuleb avalikustamisega samal ajal esitada kogumisasutusele andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus.

    Samuti täpsustatakse selles sättes, et mis tahes avalikustatava teabe, dokumendi ja aruandega peab olema kaasas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014 13 artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel ning see teave, dokument või aruanne peab sisaldama vähemalt järgmisi metaandmeid:

    teavet esitava üksuse nimi;

    juriidilise isiku tunnus;

    üksuse suurus;

    teabe laad;

    konkreetne ajavahemik teabe avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane.

    Asjaomane Euroopa järelevalveasutus (st ESMA, EBA või EIOPA) töötab kulude-tulude analüüsi põhjal välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    teabele lisatavad konkreetsed metaandmed;

    andmete struktureerimine teabes;

    masinloetav vorming.

    Komisjonil on õigus võtta kõnealused rakenduslikud tehnilised standardid vastu rakendusaktidega.

    (2)Kogumisasutuste määramine

    Selles sättes määratakse kindlaks asjaomane kogumisasutus, kellele teavet esitav üksus peaks teabe esitama. Kui kogumisasutus on juba mõne direktiiviga kindlaks määratud, määratakse sellele konkreetne ülesanne koguda teavet ESAPi jaoks. Kui direktiivide alusel ei ole võimalik kindlaks määrata ühtegi kogumisasutust ESAPi tähenduses, delegeeritakse kogumisasutuseks olemine ESAPi tähenduses ametlikult kindlaksmääratud süsteemidele, mis on loodud direktiivi 2004/109/EÜ (läbipaistvusdirektiiv) alusel.

    (3)Kohaldamise kuupäev

    Igas artiklis sätestatud kohaldamiskuupäevaga määratakse kindlaks, millal konkreetne direktiiv ja sellega seotud avalikustamiskohustused hakkavad kuuluma ESAPi alla.

    2021/0379 (COD)

    Ettepanek:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

    millega muudetakse teatavaid direktiive seoses Euroopa ühtse juurdepääsupunkti loomise ja toimimisega

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikleid 50, 53, 62 ja 114,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust 14 ,

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt

    ning arvestades järgmist:

    (1)Kapitaliturgude liidu tegevuskavas 15 tegi komisjon ettepaneku parandada üldsuse juurdepääsu üksuste finants- ja mittefinantsteabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti loomisega. Komisjoni digirahanduse strateegias 16 on esitatud üldised tegevussuunad selle kohta, kuidas Euroopa saab lähiaastatel toetada rahanduse digipööret ja eelkõige edendada andmepõhist rahastamist. Kestlikule majandusele ülemineku rahastamise strateegias 17 seadis komisjon kestliku rahanduse finantssüsteemi keskmesse, kuna see on peamine vahend rohelise kokkuleppe raames ELi majanduse rohepöörde saavutamiseks 18

    (2)ESAP luuakse kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) XXX/XXX [ESAPi määrus], 19 et võimaldada majanduse ja ühiskonna üle otsustajatele hõlpsat juurdepääsu andmetele, et nad saaksid teha usaldusväärseid otsuseid, mis aitavad kaasa turu tõhusale toimimisele. Seda eesmärki täidaks ühiste Euroopa andmeruumide kasutuselevõtt olulistes sektorites, sealhulgas finantssektoris. Finantsmaailmas toimub lähiaastatel eeldatavasti digipööre ja liit peaks seda toetama, eelkõige edendades andmepõhist rahastamist. Lisaks on kestliku rahanduse seadmine finantssüsteemi keskmesse oluline vahend liidu majanduses rohepöörde saavutamiseks. Rohepöörde õnnestumiseks kestliku rahastamise kaudu peab ettevõtjate kestlikkusega seotud teave olema investoritele hõlpsasti kättesaadav, et nad oleksid investeeringute kohta otsuste tegemisel paremini informeeritud. Selleks tuleb parandada üldsuse juurdepääsu finants- ja mittefinantsteabele füüsiliste või juriidiliste isikute kohta, kellelt nõutakse teabe avalikustamist või esitavad oma majandustegevust käsitlevat finants- ja kestlikkusteavet kogumisasutusele vabatahtlikult (edaspidi „üksused“). Tõhus viis selleks liidu tasandil on luua keskne platvorm ESAP, mis pakub elektroonilist juurdepääsu kogu asjakohasele teabele.

    (3)ESAP peaks võimaldama üldsusele hõlpsat keskset juurdepääsu teabele üksuste ja nende finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud toodete kohta, mida ametiasutused ja üksused peavad vastavalt mitmele selle valdkonna direktiivile avaldama. Igal juhul võib iga üksus kooskõlas määruse (EL) XXX/XXX [ESAPi määrus] artikliga 3 esitada kogumisasutusele teavet oma finantsteenuste või kapitaliturgude seisukohast olulise majandustegevuse või kestlikkuse kohta, et teha see teave ESAPi kaudu kättesaadavaks.

    (4)ESAPi toimimise võimaldamiseks tuleks muuta mitut finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkuse valdkonna direktiivi. Selleks, et võimaldada ESAPi usaldusväärset ja tõhusat toimimist proportsionaalsel viisil, peaks teabe kogumise ja esitamise laiendamine toimuma järk-järgult.

    (5)ESAPi toimimiseks tuleks määrata kogumisasutused, kes koguvad üksuselt teavet finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkuse kohta. Kui liidu õiguse alusel ei ole juba kogumisasutust asutatud, määravad liikmesriigid kõnealuse teabe kogumiseks ja säilitamiseks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/109/EÜ 20 alusel loodud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi ning teavitavad sellest Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvet (ESMA). See ametlikult kindlaksmääratud süsteem peaks toimima määruse (EL) XXXX/XXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutusena ja täitma kõnealuses määruses sätestatud eriülesandeid. Kui Euroopa järelevalveasutus või pädev asutus on liidu õiguse kohaselt kohustatud koostama ja avaldama oma veebisaidil teavet üksuste ja nende finantstoodete kohta seoses finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega, peaks see asutus tegutsema määruse (EL) XXXX/XXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutusena. Kõnealune asutus peaks avaldama teabe andmete väljavõttu võimaldavas vormingus, sisaldama üksuse nime ja juriidilise isiku tunnust, kui see on olemas, ning täpsustama teabe laadi.

    (6)Tagamaks, et ESAP võimaldab õigeaegset juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkuse seisukohast olulisele teabele, nagu on sätestatud määruses (EL) XXXX/XXX [ESAPi määrus], peaksid üksused esitama oma teabe kogumisasutusele samal ajal, kui nad selle teabe avalikustavad.

    (7)Selleks, et teave oleks digitaalselt kasutatav, peaksid üksused esitama kogumisasutustele teabe andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus. Üksused peaksid kogumisasutustele esitatavale teabele lisama ka kogumisasutuse nõutavad metaandmed. Komisjonile tuleks anda õigus võtta vastu asjaomase Euroopa järelevalveasutuse välja töötatud rakenduslikud tehnilised standardid, milles täpsustatakse iga teabe osa kohta metaandmed, andmete struktuur ja teave, mille puhul nõutakse masinloetavat vormingut ning millist masinloetavat vormingut sel juhul kasutatakse.

    (8)Üksused peaksid vastutama kogumisasutustele esitatava teabe eest. Andmete tervikluse ja allika usaldusväärsuse tagamine võimaldaks kaitsta üksusi nende teabe põhjendamatu muutmise eest ning suurendada üldsuse usaldust ESAPi vastu. Selleks peaks üksuste poolt kogumisasutustele esitatavatele dokumentidele olema lisatud kvalifitseeritud e-tempel, mille andmeid esitav üksus lisab kooskõlas määruses (EL) XXXX/XXX [ESAPi määrus] sätestatud spetsifikatsioonidega kogumisasutustele esitatud teabele, kui selline tempel on nõutav.

    (9)Euroopa Andmekaitseinspektoriga konsulteeriti kooskõlas määruse (EL) 2018/1725 21 artikli 42 lõikega 1 ning ta esitas arvamuse [lisada kuupäev] 22 .

    (10)Kuna käesoleva direktiivi eesmärki, nimelt ühtlustada sellise avaliku teabe avalikustamise nõudeid, mis peaks olema kättesaadav ESAPi kaudu, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada ning eesmärgi ulatuse või mõju tõttu on seda parem saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas Euroopa Liidu lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev direktiiv nimetatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale.

    (11)Seetõttu tuleks vastavalt muuta järgmisi direktiive:

    direktiiv 2002/87/EÜ, milles käsitletakse finantskonglomeraati kuuluvate krediidiasutuste, kindlustusseltside ja investeerimisühingute täiendavat järelevalvet 23 ;

    direktiiv 2004/25/EÜ ülevõtmispakkumiste kohta 24 ;

    direktiiv 2004/109/EÜ läbipaistvuse nõuete ühtlustamise kohta teabele, mis kuulub avaldamisele emitentide kohta, kelle väärtpaberid on lubatud reguleeritud turul kauplemisele 25 ;

    direktiiv 2006/43/EÜ, mis käsitleb raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustuslikku auditit 26 ;

    direktiiv 2007/36/EÜ noteeritud äriühingute aktsionäride teatavate õiguste kasutamise kohta 27 ;

    direktiiv 2009/65/EÜ vabalt võõrandatavatesse väärtpaberitesse ühiseks investeeringuks loodud ettevõtjaid (eurofondid) käsitlevate õigus- ja haldusnormide kooskõlastamise kohta 28 ;

    direktiiv 2009/138/EÜ kindlustus- ja edasikindlustustegevuse alustamise ja jätkamise kohta (Solventsus II) 29 ;

    direktiiv 2011/61/EL alternatiivsete investeerimisfondide valitsejate kohta 30 ;

    direktiiv 2013/34/EL teatavat liiki ettevõtjate aruandeaasta finantsaruannete, konsolideeritud finantsaruannete ja nendega seotud aruannete kohta 31 ;

    direktiiv 2013/36/EL, mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet 32 ;

    direktiiv 2014/59/EL, millega luuakse krediidiasutuste ja investeerimisühingute finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse õigusraamistik 33 ;

    direktiiv 2014/65/EL finantsinstrumentide turgude kohta 34 ;

    direktiiv (EL) 2016/97, mis käsitleb kindlustustoodete turustamist 35 ;

    direktiiv (EL) 2016/2341 tööandja kogumispensioni asutuste tegevuse ja järelevalve kohta 36 ;

    direktiiv (EL) 2019/2034, mis käsitleb investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet 37 ;

    direktiiv (EL) 2019/2162, mis käsitleb pandikirjade emiteerimist ja pandikirjade avalikku järelevalvet 38 ,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

    Artikkel 1
    Direktiivi 2002/87/EÜ
     muutmine 

    Direktiivile 2002/87/EÜ lisatakse artikkel 30b järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 30b

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 9 lõike 4 kohase teabe avalikustamisel esitavad reguleeritud üksused kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teave esitatakse koos kõigi järgmiste metaandmetega:

    i)kõik selle reguleeritud üksuse nimed, millega teave on seotud;

    ii)reguleeritud üksuse juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)reguleeritud üksuse suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel nõuavad liikmesriigid, et reguleeritud üksused omandaksid juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõike 1 kohaldamisel määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2025 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud andmete tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab ESMA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad konkreetsed metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Punkti c kohaldamisel hindab ESMA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    ESMA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 2
    Direktiivi 2004/25/EÜ muutmine

    Direktiivile 2004/25/EÜ lisatakse artikkel 16a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 16a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2025 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 4 lõike 2 punkti c, artikli 5 lõike 4, artikli 6 lõigete 1 ja 2 ning artikli 9 lõike 5 kohase teabe avalikustamisel esitavad ettevõtted kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teave esitatakse koos kõigi järgmiste metaandmetega:

    i)kõik selle ettevõtte nimed, millega teave on seotud;

    ii)ettevõtte juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)ettevõtte suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Käesoleva artikli lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel nõuavad liikmesriigid, et ettevõtted omandaksid juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus käesoleva direktiivi artikli 4 lõike 1 kohaselt määratud pädev asutus.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud teabe tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab ESMA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Enne rakenduslike tehniliste standardite eelnõu väljatöötamist teeb ESMA kulude-tulude analüüsi. Punkti c kohaldamisel hindab ESMA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    ESMA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 3
    Direktiivi 2004/109/EÜ muutmine

    Direktiivi 2004/109/EÜ muudetakse järgmiselt.

    (1)Direktiivile 2004/109/EÜ lisatakse artikkel 23a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 23a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2024 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 21 lõike 1 kohase teabe avalikustamisel esitab emitent või isik, kes on taotlenud väärtpaberite reguleeritud turul kauplemisele lubamist ilma emitendi nõusolekuta, kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 2 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teave esitatakse koos kõigi järgmiste metaandmetega:

    i)kõik selle emitendi nimed, kellega teave on seotud;

    ii)emitendi juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)emitendi suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 kohaldamisel on määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud kogumisasutused käesoleva direktiivi artikli 21 lõike 2 kohaselt määratud ametlikult kindlaksmääratud süsteemid.

    Artikli 29 lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2024 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutused pädevad asutused. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 lõikes 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab emitendi nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    ___________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    (2)Artikkel 21a tunnistatakse kehtetuks.

    Artikkel 4
    Direktiivi 2006/43/EÜ  muutmine

    Direktiivile 2006/43/EÜ lisatakse artikkel 20a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 20a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 15 ja artikli 30c kohase teabe avalikustamisel esitab vannutatud audiitor või audiitorühing kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 2 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    2.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus avaliku registri eest vastutav pädev asutus. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 lõikes 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab vannutatud audiitori või audiitorühingu nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    _______________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).“

    Artikkel 5
    Direktiivi 2007/36/EÜ muutmine

    Direktiivile 2007/36/EÜ lisatakse peatükk IIb järgmises sõnastuses:

    „PEATÜKK IIb

    EUROOPA ÜHTNE JUURDEPÄÄSUPUNKT (ESAP)

    Artikkel 14c

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2025 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 3g lõike 1, artikli 3h lõigete 1 ja 2, artikli 3j lõigete 1 ja 2, artikli 9a lõike 7, artikli 9b lõike 5, artikli 9c lõigete 2 ja 7 ning artikli 14 lõike 2 kohase teabe avalikustamisel esitavad äriühingud kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teave esitatakse koos kõigi järgmiste metaandmetega:

    i)kõik selle äriühingu nimed, millega teave on seotud;

    ii)äriühingu juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)äriühingu suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel nõuavad liikmesriigid, et äriühingud omandaksid juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemiseks määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2024 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud teabe tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab ESMA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Enne rakenduslike tehniliste standardite eelnõu väljatöötamist teeb ESMA kulude-tulude analüüsi. Punkti c kohaldamisel hindab ESMA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    ESMA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 6
    Direktiivi 2009/65/EÜ muutmine 

    Direktiivi 2009/65/EÜ IX peatükile lisatakse IV jagu, artikkel 82a järgmises sõnastuses:

    „IV jagu

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    Artikkel 82a

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 68 lõike 1, artikli 76 ja artikli 78 lõike 1 kohase teabe avalikustamisel esitavad eurofondid selle teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teabele lisatakse kõik järgmised metaandmed:

    i)kõik selle eurofondi nimed, mille kohta teave esitatakse;

    ii)eurofondi juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)eurofondi suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et eurofondid omandavad juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus ESMA.

    Artikli 6 lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus ESMA. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab eurofondi nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    Artikli 99b lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus liikmesriigi pädev asutus. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab eurofondi nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud andmete tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab ESMA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Enne rakenduslike tehniliste standardite eelnõu väljatöötamist teeb ESMA kulude-tulude analüüsi. Punkti c kohaldamisel hindab ESMA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    ESMA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 7
    Direktiivi 2009/138/EÜ muutmine

    Direktiivile 2009/138/EÜ lisatakse artikkel 304b järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 304b

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 51 lõike 1 ja artikli 256 lõike 1 kohase teabe avalikustamisel esitavad kindlustus- või edasikindlustusandjad kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teabele lisatakse kõik järgmised metaandmed:

    i)kõik selle kindlustus- või edasikindlustusandja nimed, millega teave on seotud;

    ii)kindlustus- või edasikindlustusandja juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)kindlustus- või edasikindlustusandja suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et kindlustus- või edasikindlustusandjad omandavad juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemiseks määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2025 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    Artiklis 25a ja artikli 52 lõikes 2 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus EIOPA. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab kindlustus- või edasikindlustusandja nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    Käesoleva direktiivi artikli 271 lõikes 1 ja artikli 280 lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus pädev asutus. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab kindlustus- või edasikindlustusandja nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud andmete tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab EIOPA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Enne rakenduslike tehniliste standardite eelnõu väljatöötamist teeb EIOPA kulude-tulude analüüsi. Punkti c kohaldamisel hindab EIOPA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    EIOPA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 8
    Direktiivi 2011/61/EL muutmine

    Direktiivile 2011/61/EL , lisatakse artikkel 69b järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 69b

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 7 lõike 5 kohase teabe avalikustamisel esitavad pädevad asutused kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 2 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    2.Lõike 1 kohaldamisel on määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus ESMA.

    Alates 1. jaanuarist 2026 koostatakse kõnealune teave määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab AIFi valitsejate nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4. ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).“

    Artikkel 9
    Direktiivi 2013/34/EL muutmine

    Direktiivile 2013/34/EÜ lisatakse artikkel 33a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 33a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2025 tagavad liikmesriigid, et nõuetekohaselt heakskiidetud aruandeaasta finantsaruande, tegevusaruande, konsolideeritud finantsaruande, konsolideeritud tegevusaruande, auditiaruande ja valitsemissektori üksustele tehtud maksete aruande avalikustamisel vastavalt käesoleva direktiivi artiklitele 30 ja 42 esitavad artiklites 19a ja 29a osutatud ettevõtjad nõuetekohaselt heakskiidetud aruandeaasta finantsaruande, tegevusaruande, konsolideeritud finantsaruande, konsolideeritud tegevusaruande, auditiaruande ja valitsemissektori üksustele tehtud maksete aruande käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et teha see teave kättesaadavaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud ESAPi kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teabele lisatakse kõik järgmised metaandmed:

    i)kõik selle ettevõtja nimed, mille kohta teave esitatakse;

    ii)ettevõtja juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)ettevõtja suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamiseks peavad ettevõtjad omandama juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    2.Lõike 1 kohaldamisel määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2024 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    3.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud andmete tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks on komisjonil õigus võtta vastu rakendusmeetmeid, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).“

    Artikkel 10
    Direktiivi 2013/36/EL muutmine

    Direktiivile 2013/36/EL lisatakse artikkel 116a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 116a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 68 ja artikli 131 lõike 12 kohase teabe avalikustamisel esitavad krediidiasutused ja investeerimisühingud kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teabele lisatakse kõik järgmised metaandmed:

    i)kõik selle krediidiasutuse või investeerimisühingu nimed, millega teave on seotud;

    ii)krediidiasutuse või investeerimisühingu juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)asutuse suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et krediidiasutused ja investeerimisühingud omandavad juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus pädev asutus.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaldamisel töötab EBA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Punkti c kohaldamisel hindab EBA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    EBA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    __________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).“

    Artikkel 11
    Direktiivi 2014/59/EL muutmine

    Direktiivile 2014/59/EL lisatakse artikkel 128a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 128a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 26 lõike 1, artikli 29 lõike 1, artikli33a lõike 8, artikli 35 lõike 1, artikli 45i lõike 3, artikli 83 lõike 4, artikli 111 lõike2 punkti a ja artikli 112 lõike 1 kohase teabe avalikustamisel esitavad asjaomased ettevõtjad selle samal ajal lõikes 3 osutatud asjaomasele kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teave esitatakse koos kõigi järgmiste metaandmetega:

    i)kõik selle asjaomase ettevõtja nimed, millega teave on seotud;

    ii)asjaomase ettevõtja juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)asjaomase ettevõtja suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et asutused omandavad juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemiseks määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2025 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud andmete tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab EBA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Enne rakenduslike tehniliste standardite eelnõu väljatöötamist teeb EBA kulude-tulude analüüsi. Punkti c kohaldamisel hindab EBA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    EBA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 12
    Direktiivi 2014/65/EL muutmine

    Direktiivile 2014/65/EL lisatakse artikkel 87a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 87a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 27 lõigete 3 ja 6, artikli 33 lõike 3 punktide c, d ja f ning artikli 46 lõike 2 kohase teabe avalikustamisel esitavad investeerimisühingud või turukorraldajad selle teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teabele lisatakse kõik järgmised metaandmed:

    i)kõik selle investeerimisühingu või turukorraldaja nimed, millega teave on seotud;

    ii)investeerimisühingu või turukorraldaja juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)investeerimisühingu või turukorraldaja suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et üksused omandavad juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemiseks määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2025 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    Artikli 71 lõikes 1, artikli 32 lõike 2 esimeses lõigus ja artikli 52 lõikes 2 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus liikmesriigi pädev asutus. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab investeerimisühingu või turukorraldaja nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    Artikli 5 lõikes 3, artikli 18 lõike 10 neljandas lauses, artikli 58 lõike 1 punkti a ja artikli 59 lõikes 3 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus ESMA. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab investeerimisühingu või turukorraldaja nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    Artikli29 lõikes 3 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus avalik register. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab seotud vahendaja nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud andmete tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab ESMA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Enne rakenduslike tehniliste standardite eelnõu väljatöötamist teeb ESMA kulude-tulude analüüsi. Punkti c kohaldamisel hindab ESMA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    ESMA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 13
    Direktiivi (EL) 2016/97 muutmine 

    Direktiivi (EL) 2016/97 lisatakse artikkel 40a:

    „Artikkel 40a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    Käesoleva direktiivi artikli 32 lõikes 1 ja artikli 32 lõikes 2 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus pädev asutus. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab üksuse nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    _______________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).“

    Artikkel 14
    Direktiivi (EL) 2016/2341 muutmine

    Direktiivile (EL) 2016/2341 lisatakse artikkel 63a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 63a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 23 lõike 2 ja artikli 29 kohase teabe avalikustamisel esitavad pensioniasutused kõnealuse teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teabele lisatakse kõik järgmised metaandmed:

    i)kõik selle pensioniasutuse nimed, mille kohta teave esitatakse;

    ii)pensioniasutuse juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)pensioniasutuse suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014***. artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et pensioniasutused omandavad juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemiseks määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2025 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    Artiklis 30 ja artikli 48 lõikes 4 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus pädev asutus. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab investeerimisühingu nimesid ja juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud andmete tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab Euroopa Kindlustusjärelevalve välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Enne rakenduslike tehniliste standardite eelnõu väljatöötamist teeb Euroopa Kindlustusjärelevalve kulude-tulude analüüsi. Punkti c kohaldamisel hindab Euroopa Kindlustusjärelevalve eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    Euroopa Kindlustusjärelevalve esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 15
    Direktiivi (EL) 2019/2034 muutmine

    Direktiivile (EL) 2019/2034 lisatakse artikkel 44a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 44a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 44 kohase teabe avalikustamisel esitavad investeerimisühingud selle teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teabele lisatakse kõik järgmised metaandmed:

    i)kõik selle investeerimisühingu nimed, millega teave on seotud;

    ii)investeerimisühingu juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)investeerimisühingu suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et investeerimisühingud omandaksid juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPile kättesaadavaks tegemiseks määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2025 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    Artiklis 20 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus EBA. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab investeerimisühingu nimesid ja juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaldamisel töötab EBA tihedas koostöös ESMA ja EIOPAga välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Punkti c kohaldamisel hindab EBA tihedas koostöös ESMA ja EIOPAga eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    EBA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56–83).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 16
    Direktiivi (EL) 2019/2162 muutmine

    Direktiivile (EL) 2019/2162 lisatakse artikkel 29a järgmises sõnastuses:

    „Artikkel 29a

    Juurdepääs teabele Euroopa ühtse juurdepääsupunkti kaudu

    1.Alates 1. jaanuarist 2026 tagavad liikmesriigid, et käesoleva direktiivi artikli 14 kohase teabe avalikustamisel esitavad krediidiasutused, kellel on lubatud pandikirju emiteerida, selle teabe samal ajal käesoleva artikli lõikes 3 osutatud kogumisasutusele, et võimaldada sellele teabele juurdepääsu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus]* alusel loodud Euroopa ühtse juurdepääsupunkti (ESAP) kaudu.

    Kõnealune teave peab vastama kõigile järgmistele nõuetele:

    (a)teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus või, kui see on liidu õiguse kohaselt nõutav, masinloetavas vormingus Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/1024** artikli 2 punkti 13 määratluse kohaselt;

    (b)teabele lisatakse kõik järgmised metaandmed:

    i)kõik selle pandikirjade emiteerimise loaga krediidiasutuse nimed, millega teave on seotud;

    ii)pandikirjade emiteerimise loaga krediidiasutuse juriidilise isiku tunnus, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iii)pandikirjade emiteerimise loaga krediidiasutuse suurus kategooriate kaupa, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    iv)teabe laad vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4;

    v)konkreetne ajavahemik teabe ESAPi kaudu avalikkusele kättesaadavaks tegemiseks, kui see on asjakohane;

    (c)teabele lisatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 910/2014*** artikli 3 punktis 27 määratletud kvalifitseeritud e-tempel.

    2.Lõike 1 punkti b alapunkti ii kohaldamisel tagavad liikmesriigid, et krediidiasutused, kellel on lubatud pandikirju emiteerida, omandavad juriidilise isiku tunnuse, mis on kindlaks määratud vastavalt määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 7 lõikele 4.

    3.Lõikes 1 osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemiseks määravad liikmesriigid 31. detsembriks 2025 ühe direktiivi 2004/109/EÜ artikli 21 punktis 2 kirjeldatud ametlikult kindlaksmääratud süsteemi määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutuseks ja teavitavad sellest ESMAt.

    Artiklis 24 ning artikli 26 lõike 1 punktides b ja c osutatud teabe ESAPi kaudu kättesaadavaks tegemisel on alates 1. jaanuarist 2026 määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 2 määratletud kogumisasutus pädev asutus. Kõnealune teave koostatakse määruse (EL) XX/XXXX [ESAPi määrus] artikli 2 punktis 3 määratletud, andmete väljavõttu võimaldavas vormingus ning see sisaldab pandikirjade emiteerimise loaga krediidiasutuse nimesid ja, kui see on olemas, juriidilise isiku tunnust, mis on kindlaks määratud vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4, ning teabe liiki vastavalt kõnealuse määruse artikli 7 lõikele 4.

    4.Lõike 1 punktide a ja b kohaselt esitatud andmete tõhusa kogumise ja haldamise tagamiseks töötab EBA välja rakenduslike tehniliste standardite eelnõu, et täpsustada järgmist:

    (a)mis tahes muud teabele lisatavad konkreetsed metaandmed;

    (b)andmete struktureerimine teabes;

    (c)millise teabe puhul on nõutav masinloetav vorming ja millist masinloetavat vormingut tuleb kasutada.

    Punkti c kohaldamisel hindab EBA eri masinloetavate vormingute eeliseid ja puudusi ning teeb asjakohased kohapealsed testid.

    EBA esitab kõnealuse rakenduslike tehniliste standardite eelnõu komisjonile.

    Komisjonile antakse õigus võtta vastu esimeses lõigus osutatud rakenduslikud tehnilised standardid kooskõlas määruse (EL) nr 1095/2010 artikliga 15.

    ________________

    * Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) XX/XXXX, millega luuakse Euroopa ühtne juurdepääsupunkt (ESAP), mis tagab keskse juurdepääsu finantsteenuste, kapitaliturgude ja kestlikkusega seotud avalikult kättesaadavale teabele (ELT L [...], [...], lk [...]).

    ** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/1024 avaandmete ja avaliku sektori valduses oleva teabe taaskasutamise kohta (ELT L 172, 26.6.2019, lk 56).

    *** Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).“

    Artikkel 17
    Ülevõtmine

    1.Liikmesriigid võtavad käesoleva direktiivi täitmiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid vastu ja avaldavad need hiljemalt [väljaannete talitus: palun sisestada kuupäev: 12 kuud pärast jõustumist]. Nad edastavad nimetatud normide teksti viivitamata komisjonile.

    Kui liikmesriigid need meetmed vastu võtavad, lisavad nad nendesse meetmetesse või nende meetmete ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

    2.Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastu võetud põhiliste õigusnormide teksti.

    Artikkel 18
    Jõustumine

    Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Artikkel 19
    Adressaadid

    Käesolev direktiiv on suunatud liikmesriikidele.

    Brüssel,

    Euroopa Parlamendi nimel    Nõukogu nimel

    president    eesistuja

    (1)    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Inimeste ja ettevõtete hüvanguks toimiv kapitaliturgude liit – uus tegevuskava“, 24.9.2020, COM(2020) 590 final.
    (2)    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa andmestrateegia“, 19.2.2020, COM(2020) 66 final.
    (3)    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Kestlikule majandusele ülemineku rahastamise strateegia“, 6.7.2021, SWD(2021) 390 final.
    (4)    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa roheline kokkulepe“, 11.12.2019, COM(2019) 640 final.
    (5)    SWD(2021) 81 final, 21. aprill 2021.
    (6)    SWD(2021) XXX, [kuupäev].
    (7)    Kõrgetasemeline foorum soovitas, et ESAP peaks võimaldama juurdepääsu „üksuste avalikule finants- ja mittefinantsteabele, samuti muule finantstoodete või tegevusega seotud avalikule teabele [...], mis on üldsusele vabalt kättesaadav ning mida saab kasutada tasuta ja litsentsita“. Vt kapitaliturgude liidu kõrgetasemelise foorumi lõpparuanne „A new vision for Europe’s capital markets“ (Uus visioon Euroopa kapitaliturgude jaoks), juuni 2020.
    (8)    ISBN 978-92-76-13304-9.
    (9)    ISBN 978-92-76-25267-2.
    (10)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus), ELT L 119, 4.5.2016, lk 1–88.
    (11)    Vt komisjoni ettepanekud määruse kohta, millega muudetakse määrust (EL) nr 575/2013 seoses krediidiriski, krediidiväärtuse korrigeerimise riski, operatsiooniriski, tururiski ja minimaalse väljundmäära nõuetega, eelkõige artikli 433 muudatused.
    (12)    Vt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. detsembri 2004. aasta direktiivi 2004/109/EÜ (muudetud kujul) artikli 21 lõige 1.
    (13)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).
    (14)    ELT C [...], [...], lk [...].
    (15)    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Inimeste ja ettevõtete hüvanguks toimiv kapitaliturgude liit – uus tegevuskava“, 24.9.2020, COM(2020) 590 final.
    (16)    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele ELi digirahanduse strateegia kohta, 24.9.2020, COM(2020) 591 final.
    (17)    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Kestlikule majandusele ülemineku rahastamise strateegia“, 6.7.2021, COM(2021) 390 final.
    (18)    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa roheline kokkulepe“, 11.12.2019, COM(2019) 640 final.
    (19)    [Väljaannete talitus: palun lisada vastav joonealune märkus: täielik pealkiri ja ELT viide].
    (20)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. detsembri 2004. aasta direktiiv 2004/109/EÜ läbipaistvuse nõuete ühtlustamise kohta teabele, mis kuulub avaldamisele emitentide kohta, kelle väärtpaberid on lubatud reguleeritud turul kauplemisele, ning millega muudetakse direktiivi 2001/34/EÜ (ELT L 390, 31.12.2004, lk 38).
    (21)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).
    (22)    ELT C [...], [...], lk [...].
    (23)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 2002. aasta direktiiv 2002/87/EÜ, milles käsitletakse finantskonglomeraati kuuluvate krediidiasutuste, kindlustusseltside ja investeerimisühingute täiendavat järelevalvet ning millega muudetakse nõukogu direktiive 73/239/EMÜ, 79/267/EMÜ, 92/49/EMÜ, 92/96/EMÜ, 93/6/EMÜ ja 93/22/EMÜ ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 98/78/EÜ ja 2000/12/EÜ (ELT L 35, 11.2.2003, lk 1).
    (24)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. aprilli 2004. aasta direktiiv 2004/25/EÜ, ülevõtmispakkumiste kohta (ELT L 142, 30.4.2004, lk 12).
    (25)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. detsembri 2004. aasta direktiiv 2004/109/EÜ läbipaistvuse nõuete ühtlustamise kohta teabele, mis kuulub avaldamisele emitentide kohta, kelle väärtpaberid on lubatud reguleeritud turul kauplemisele, ning millega muudetakse direktiivi 2001/34/EÜ (ELT L 390, 31.12.2004, lk 38).
    (26)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2006. aasta direktiiv 2006/43/EÜ, mis käsitleb raamatupidamise aastaaruannete ja konsolideeritud aruannete kohustuslikku auditit ning millega muudetakse nõukogu direktiive 78/660/EMÜ ja 83/349/EMÜ ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 84/253/EMÜ (ELT L 157, 9.6.2006, lk 87).
    (27)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. juuli 2007. aasta direktiiv 2007/36/EÜ noteeritud äriühingute aktsionäride teatavate õiguste kasutamise kohta (ELT L 184, 14.7.2007, lk 17).
    (28)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. juuli 2009. aasta direktiiv 2009/65/EÜ vabalt võõrandatavatesse väärtpaberitesse ühiseks investeeringuks loodud ettevõtjaid (eurofondid) käsitlevate õigus- ja haldusnormide kooskõlastamise kohta (ELT L 302, 17.11.2009, lk 32).
    (29)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2009. aasta direktiiv 2009/138/EÜ, kindlustus- ja edasikindlustustegevuse alustamise ja jätkamise kohta (Solventsus II) (ELT L 335, 17.12.2009, lk 1).
    (30)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2011. aasta direktiiv 2011/61/EL alternatiivsete investeerimisfondide valitsejate kohta, millega muudetakse direktiive 2003/41/EÜ ja 2009/65/EÜ ja määruseid (EÜ) nr 1060/2009/EL ja (EL) nr 1095/2010 (ELT L 174, 1.7.2011, lk 1).
    (31)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/34/EL teatavat liiki ettevõtjate aruandeaasta finantsaruannete, konsolideeritud finantsaruannete ja nendega seotud aruannete kohta ja millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/43/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 78/660/EMÜ ja 83/349/EMÜ (ELT L 182, 29.6.2013, lk 19).
    (32)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/36/EL, mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet, millega muudetakse direktiivi 2002/87/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2006/48/EÜ ja 2006/49/EÜ (ELT L 176, 27.6.2013, lk 338).
    (33)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta direktiiv 2014/59/EL, millega luuakse krediidiasutuste ja investeerimisühingute finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse õigusraamistik ning muudetakse nõukogu direktiivi 82/891/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2001/24/EÜ, 2002/47/EÜ, 2004/25/EÜ, 2005/56/EÜ, 2007/36/EÜ, 2011/35/EL, 2012/30/EL ja 2013/36/EL ning määruseid (EL) nr 1093/2010 ja (EL) nr 648/2012 (ELT L 173, 12.6.2014, lk 190).
    (34)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta direktiiv 2014/65/EL finantsinstrumentide turgude kohta ning millega muudetakse direktiive 2002/92/EÜ ja 2011/61/EL (ELT L 173, 12.6.2014, lk 349).
    (35)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. jaanuari 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/97, mis käsitleb kindlustustoodete turustamist (ELT L 26, 2.2.2016, lk 19).
    (36)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2016. aasta direktiiv (EL) 2016/2341 tööandja kogumispensioni asutuste tegevuse ja järelevalve kohta (ELT L 354, 23.12.2016, lk 37).
    (37)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. november 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/2034, mis käsitleb investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet ning millega muudetakse direktiive 2002/87/EÜ, 2009/65/EÜ, 2011/61/EL, 2013/36/EL, 2014/59/EL ja 2014/65/EL (ELT L 314, 5.12.2019, lk 64).
    (38)    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. novembri 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/2162, mis käsitleb pandikirjade emiteerimist ja pandikirjade avalikku järelevalvet ning millega muudetakse direktiive 2009/65/EÜ ja 2014/59/EL (ELT L 328, 18.12.2019, lk 29).
    Top