EUROOPA KOMISJON
Brüssel,13.9.2017
COM(2017) 493 final
LISAD
järgmise dokumendi juurde:
Soovitus: Nõukogu otsus,
millega antakse luba alustada läbirääkimisi investeerimisvaidluste lahendamisega tegeleva mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni üle
{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}
LISA
Läbirääkimiste protsess:
1.Liit püüab tagada, et kõik huvitatud riigid ja rahvusvahelised organisatsioonid saaksid tõhusalt osaleda konventsiooni üle peetavates läbirääkimistes ja konsensuse saavutamises.
2.Liitu esindab läbirääkimiste käigus komisjon. Aluslepingute kohaseid siira koostöö ja välistegevuse ühtsuse tagamise põhimõtteid arvesse võttes kooskõlastavad liit ja läbirääkimistel osalevad liikmesriigid kogu läbirääkimiste protsessi jooksul täies ulatuses kõik oma toimingud.
3.Läbirääkimised toimuvad ÜRO rahvusvahelise kaubandusõiguse komisjoni (UNCITRAL) raames. Hääletamise korral kasutavad ÜRO rahvusvahelise kaubandusõiguse komisjoni liikmeks olevad ELi liikmesriigid oma hääleõigust vastavalt asjakohastele direktiividele ja ELi varem kokkulepitud seisukohtadele.
4.Liit püüab tagada, et läbirääkimised oleksid läbipaistvad, kasutades võimaluse korral audio- ja/või veebiedastust ning et kodanikuühiskonna organisatsioonide esindajatel oleks võimalik osaleda läbirääkimistel volitatud vaatlejatena.
Läbirääkimiste sisu:
5.Konventsioon peaks võimaldama liidul pöörduda mitmepoolse kohtu poole vaidlustes, mis algatatakse selliste kokkulepete alusel, milles liit praegu või tulevikus osaleb. Sellest tulenevalt peaks liidul olema võimalik saada konventsiooni osaliseks ning konventsiooni sätted tuleks koostada nii, et Euroopa Liidul oleks võimalik neid tõhusalt kasutada.
6.Konventsioon peaks võimaldama ELi liikmesriikidel pöörduda mitmepoolse kohtu poole vaidlustes, mis algatatakse selliste kokkulepete alusel, milles nad praegu või tulevikus osalevad.
7.Konventsioon peaks põhinema mehhanismil, mille kohaselt mitmepoolse kohtu pädevus laieneb sellistele kahepoolsetele lepingutele, mille mõlemad osalised on kokku leppinud, et asjaomase lepingu alusel algatatud vaidluse korral pöördutakse mitmepoolsesse kohtusse. Mitmepoolsete kokkulepete puhul peaks konventsioon võimaldama kahel või enamal lepingupoolel sõlmida kokkulepe, mille kohaselt lepingu alusel algatatud vaidlused kuuluvad mitmepoolse kohtu pädevusse.
8.Mitmepoolne kohus peaks koosnema esimese astme kohtust ja apellatsioonikohtust. Apellatsioonikohtul peaks olema õigus vaadata läbi esimese astme kohtu otsused juhul, kui on rikutud õigusnormi või kui asjaolude hindamisel on tehtud ilmseid vigu. Apellatsioonikohtul peaks olema õigus saata kohtuasjad tagasi esimesesse astmesse, et viia menetlus apellatsioonikohtu järeldusi arvesse võttes lõpule (eelotsus).
9.Tagada tuleks kohtu sõltumatus. Nii esimese astme kohtu kui ka apellatsioonikohtu liikmed peaksid vastama rangetele kvalifikatsiooni- ja erapooletusnõuetele. Konventsiooni raames tuleks ette nähta eetikaeeskirjad ja vaidlustamismehhanismid. Kohtu liikmetele tuleks maksta alalist töötasu. Nad tuleks ametisse nimetada kindlaksmääratud ja pikaks ametiajaks, mida ei saa pikendada ja neile peaks olema tagatud kindlus ametiaja suhtes ning kõik, mis on vajalik sõltumatuse tagamiseks. Kohtu liikmed tuleks ametisse nimetada objektiivse ja läbipaistva menetlusega.
10.Konventsioon peaks sisaldama vajalikke paindlikkussätteid, mis võimaldaks teha kohandusi vastavalt konventsiooniosaliste arvu muutumisele ja arvesse võtta võimalikke muudatusi lepingutes, millega seoses tekkinud vaidlused kuuluvad kohtu pädevusse. Konventsioonis ei tohiks välistada võimalust, et kohtu sekretariaadi tööd hakkab toetama olemasolev rahvusvaheline organisatsioon, ega võimalust ühineda tulevikus mõne sellise rahvusvahelise organisatsiooniga.
11.Mitmepoolse kohtu menetlust tuleks läbi viia läbipaistval viisil, nähes muu hulgas kolmandatele isikutele ette võimaluse menetlusse astuda ja kohaldades ÜRO rahvusvahelise kaubandusõiguse komisjoni vastu võetud läbipaistvuseeskirjades (mida kohaldatakse lepingul põhinevate investori ja riigi vaheliste vahekohtumenetluste suhtes) sätestatud norme või nendega sarnaseid eeskirju.
12.Mitmepoolse kohtu otsuste puhul tuleks kohaldada tõhusat rahvusvahelist täitmisele pööramise korda.
13.Läbirääkimise üks eesmärk peaks olema see, et mitmepoolne kohus tegutseks kulutõhusal viisil, tagades juurdepääsu väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele ning eraisikutele. Kohtu püsikulud, sealhulgas kohtunike töötasud ning haldamise ja sekretariaaditeenustega seotud kulud peaksid põhimõtteliselt jääma mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni lepinguosaliste kanda. Nende kulude jaotamine lepinguosaliste vahel tuleks kindlaks määrata õiglaselt, võttes arvesse selliseid asjaolusid nagu lepinguosalise majandusliku arengu tase või lepingute arv, milles ta on osaline, ning lepinguosalisega seotud rahvusvaheliste investeerimisvoogude või aktsiate/osade maht.
14.Liit peaks püüdma tagada, et arenevatel ja vähim arenenud riikidel oleks võimalik saada toetust, mis võimaldaks neil investeeringute lahendamise korda tõhusalt kasutada. Seda algatust võib rakendada osana mitmepoolse investeerimiskohtu loomise menetlusest, kuid see võib olla ka eraldiseisev algatus.
15.Mitmepoolse kohtu loomise konventsioon peaks olema allkirjastamiseks ja ühinemiseks avatud kõikidele investeerimislepingu osaliseks olevatele huvitatud riikidele ja piirkondliku majandusintegratsiooni organisatsioonidele. Konventsiooni peaks olema võimalik jõustada võimalikult varakult, kohe pärast minimaalse arvu ratifitseerimiskirjade hoiuleandmist.