Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0493

Soovitus: NÕUKOGU OTSUS, millega antakse luba alustada läbirääkimisi investeerimisvaidluste lahendamisega tegeleva mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni üle

COM/2017/0493 final

Brüssel,13.9.2017

COM(2017) 493 final

Soovitus:

NÕUKOGU OTSUS,

millega antakse luba alustada läbirääkimisi investeerimisvaidluste lahendamisega tegeleva mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni üle

{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Investori ja riigi vaheliste vaidluste lahendamise süsteemi lisamine kaubandus- ja investeerimislepingutesse on viimastel aastatel sattunud üha enam avalikkuse huviorbiiti ja tekitanud küsimusi. Praegusel süsteemil, mis põhineb vahekohtu põhimõtetel, on mitmeid puudusi. Nende puuduste hulka kuuluvad olematu või piiratud õiguspärasus, järjepidevus ja läbipaistvus ning läbivaatamisvõimaluse puudumine.

Kõnealuste probleemide kõrvaldamiseks on liit alates 2015. aastast lähtunud lähenemisviisist, mille eesmärk oli institutsionaliseerida ELi kaubandus- ja investeerimislepingutest tulenevate vaidluste lahendamise süsteem, lisades lepingutele investeerimiskohtu süsteemi käsitleva sätte. Kuna tegemist on kahepoolsete lepingutega, ei võimalda kõnealuse sätte lisamine siiski täielikult kõrvaldada kõiki puudusi. Lisaks on investeerimiskohtu süsteemi käsitleva sätte lisamine liidu lepingutesse haldusalaselt keerukas ja koormab eelarvet.

Mitmepoolse investeerimiskohtu algatuse eesmärk on luua rahvusvaheliste investeerimisvaidluste lahendamiseks raamistik, 1 mis oleks alaline, sõltumatu ja õiguspärane, tänu järjepidevale kohtupraktikale prognoositav, võimaldaks otsuseid edasi kaevata, kulutõhus, näeks ette läbipaistva ja tõhusa menetluse ning võimaldaks sekkuda kolmandatel isikutel (sh näiteks huvitatud keskkonna- ja tööorganisatsioonid). Kohtu sõltumatus tuleks tagada rangete eetika- ja erapooletusnõuete, ühekordse ametissenimetamise, täistööajaga töötavate kohtunike ning sõltumatu ametisse nimetamise mehhanismi kaudu.

Käesolev algatus hõlmab vaid menetluslikke küsimusi. Kohaldatava õigusega või tõlgendamisega seotud küsimusi, sh kooskõla muude rahvusvaheliste kohustustega (nt Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni ja ÜRO konventsioonide liikmesusest tulenevate kohustustega) käsitletakse mitmepoolse investeerimiskohtu kohaldatavates üldistes investeerimislepingutes.

Käesoleva algatuse eesmärk on viia liidu investeerimisvaidluste lahendamise poliitika kooskõlla mitmepoolseid lahendusi eelistava lähenemisviisiga, mida liit kohaldab ka muudes rahvusvahelise juhtimise ja rahvusvaheliste vaidluste lahendamisega seotud valdkondades. Käesolev algatus ei ole osa õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmist (REFIT).

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

Komisjoni 2015. aasta mais avaldatud kontseptsioonidokumendis „Investeerimine Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerluse raames ja väljaspool seda – reformi tee. Reguleerimisõiguse kindlustamine ning teekond praegusest ajutisest vahekohtust investeerimiskohtu poole“ 2 tutvustatakse kaheetapilist lähenemisviisi investori ja riigi vaheliste vaidluste lahendamise traditsioonilise süsteemi reformimiseks. Esimene samm oli lisada tulevikus sõlmitavatesse kaubandus- ja investeerimislepingutesse säte, mille kohaselt investeerimisvaidluste lahendamiseks kasutatakse institutsionaliseeritud kohtusüsteemi (investeerimiskohtu süsteem). Teises etapis pidi liit alustama tööd mitmepoolse investeerimiskohtu loomiseks. Mitmepoolse kohtu loomise eesmärk on asendada liidu sõlmitud kaubandus- ja investeerimislepingutes kõik investeerimiskohtu süsteemi käsitlevad kahepoolsed sätted ning võimaldada liidul, selle liikmesriikidel ja partnerriikidel asendada kehtivates investeerimislepingutes investori ja riigi vaheliste vaidluste lahendamist käsitlevad sätted võimalusega pöörduda mitmepoolse investeerimiskohtu poole.

Kooskõla liidu muude tegevuspõhimõtetega

Käesolev soovitus on kooskõlas komisjoni 2015. aasta oktoobri teatisega „Kaubandus kõigile“ 3 , milles märgitakse, et komisjon teeb lisaks kahepoolsete lepingute muutmisele samal ajal koostööd partneritega, et saavutada üksmeel täieõigusliku alalise rahvusvahelise investeerimiskohtu moodustamise küsimuses.

Komisjon märkis 12. novembril 2015 avaldatud dokumendis, mis sisaldas ELi ettepanekuid investeeringute kaitse ja investeerimisvaidluste lahendamise kohta Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerluse raames, et komisjon hakkab koos muude riikidega arutama alalise rahvusvahelise investeerimiskohtu loomist. Selle tulemusel asendatakse vana investori ja riigi vaheliste vaidluste lahendamise süsteem täielikult ajakohase, tõhusa, läbipaistva ja erapooletu rahvusvaheliste investeerimisvaidluste lahendamise süsteemiga 4 .

Samuti on soovitus kooskõlas komisjoni 2017. aasta mais avaldatud aruteludokumendiga üleilmastumise ohjamise kohta, 5 milles on konkreetselt osutatud kõnealusele algatusele, märkides, et rahvusvahelisi investeerimisvaidlusi ei peaks enam lahendama vahekohtunikud nn investori ja riigi vaheliste vaidluse lahendamise süsteemi raames. Seepärast on komisjon teinud ettepaneku luua mitmepoolne investeerimiskohus, millega tagatakse õiglane ja läbipaistev vaidluste lahendamise mehhanism.

Lisaks märkis nõukogu seoses otsusega, millega anti luba CETA allkirjastamiseks, et ta toetab Euroopa Komisjoni soovi töötada selle nimel, et luua mitmepoolne investeerimiskohus, mis asendaks pärast selle loomist CETAga loodud kahepoolse süsteemi kooskõlas CETAs ette nähtud menetlusega. 6

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikes 3 on sätestatud, et komisjon annab soovitusi nõukogule, kes võtab vastu otsuse, millega antakse luba alustada läbirääkimisi ning nimetatakse liidu läbirääkija. Nõukogu võib vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikele 4 anda läbirääkijale juhiseid.

Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

Euroopa Liidu lepingu artikli 5 lõike 3 kohaselt ei kohaldata subsidiaarsuse põhimõtet valdkondades, mis kuuluvad ELi ainupädevusse.

Liidul on investeeringute kaitse valdkonnas osaliselt ainupädevus ja osaliselt jagatud pädevus.

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 3 on sätestatud, et liidul on ühise kaubanduspoliitika suhtes ainupädevus. Vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 207 on välismaised otseinvesteeringud, sealhulgas võimalus pidada selles valdkonnas läbirääkimisi ja sõlmida rahvusvahelisi lepinguid, osa liidu ühisest kaubanduspoliitikast.

Euroopa Kohus on ELi ja Singapuri vabakaubanduslepingut käsitlevas arvamuses 2/15 kinnitanud, et vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 207 on liidul ainupädevus investeerimislepingus tavaliselt sisalduvate sisuliste kaitsenõuete osas niivõrd, kui need on seotud välismaiste otseinvesteeringutega 7 . Samas arvamuses on Euroopa Kohus selgitanud, et kaudsete investeeringutega seotud sisuliste kaitsenõuete puhul on pädevus jagatud liidu ja selle liikmesriikide vahel.

Euroopa Kohus on arvamuses 2/15 täiendavalt selgitanud, et investori ja riigi vaheliste vaidluste lahendamise süsteemi raames on pädevus (nii välismaiste otseinvesteeringute kui ka kaudsete investeeringute puhul) jagatud liidu ja selle liikmesriikide vahel, kui teatavates vaidlustes tuleb kostjaks olla liikmesriigil.

Liit on koos liikmesriikidega osaline lepingutes, millega nähakse ette tavapärane investori ja riigi vaheliste vaidluste lahendamise süsteem (energiaharta (ECT)) või investeerimiskohtu süsteem (ELi ja Kanada vaheline laiaulatuslik majandus- ja kaubandusleping (CETA)), ja mille alusel algatatud vaidlustes võib kostjaks olla liit. Lisaks peab komisjon läbirääkimisi mitme vabakaubanduslepingu ja eraldi investeerimislepingu sõlmimise üle, mis sisaldavad investeerimiskohtu süsteemi kohaldamist käsitlevat sätet. Kavakohaselt on vähemalt mõne eespool nimetatud lepingu alusel algatatud vaidluse puhul kostjaks liit.

Seega on liidu osalemine kavandatava konventsioonis vajalik selleks, et lisada selle kohaldamisalasse eespool nimetatud lepingute alusel algatatud vaidlused, mille puhul kostjaks on liit.

Olemasolevate lepingutega, milles liit on osaline ja mis sisaldavad investori ja riigi vaheliste vaidluste lahendamise süsteemi või investeerimiskohtu süsteemi kohaldamisega seotud sätet (ECT ja CETA), nähakse ette, et mõnel juhul on kostjaks liikmesriik. Ka investeerimiskohtu süsteemi käsitlevat sätet sisaldavate kavandatavate lepingutega võidakse ette näha, et teatavate vaidluste puhul on kostjaks liikmesriik. Lisaks on liit andnud liikmesriikidele määruse nr 1219/2012 8 alusel volituse jätta kehtima või sõlmida peaaegu 1 400 kahepoolset investeerimislepingut, mis sisaldavad tavapärast investori ja riigi vaheliste vaidluste lahendamise süsteemi käsitlevat sätet. Seepärast peavad käesoleva algatuse raames kavandatavat reformi, mille eesmärk on kasutusele võtta investeerimisvaidluste mitmepoolne lahendusviis, lisaks liidule toetama ka liikmesriigid.

Proportsionaalsus

Käesolev soovitus nõukogu otsuse kohta, millega antakse luba alustada läbirääkimisi investeerimisvaidluste lahendamisega tegeleva mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni üle, ei lähe kaugemale sellest, mis on asjaomaste poliitikaeesmärkide saavutamiseks vajalik.

Kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega kaaluti kõiki põhjendatud poliitikavariante, et hinnata selliste poliitiliste meetmete tõenäolist tulemuslikkust. Neid valikuid on üksikasjalikult tutvustatud mõju hindamise aruandes.

Vahendi valik

Komisjoni soovitus nõukogu otsuse kohta, millega antakse luba alustada läbirääkimisi, on kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõikega 3, mille kohaselt komisjon annab soovitusi nõukogule, kes võtab vastu otsuse, millega antakse luba alustada läbirääkimisi.

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

Investori ja riigi vaheline vaidluste lahendamise süsteem vaadatakse korrapäraselt läbi energiaharta raames, milles liit ja liikmesriigid on aktiivsed lepinguosalised. Ehkki energiaharta raames jääb investeeringute kaitse ja vaidluste lahendamise ajakohastamine endiselt liidu prioriteediks, eelistatakse investeeringuvaidluste lahendamise reformimisel käesoleva algatuse kohast mitmepoolset reformi.

Kuna investeerimiskohtu süsteem võeti kasutusele alles hiljuti, ei ole sellele veel hinnangut antud.

Konsulteerimine sidusrühmadega

Komisjon suhtles aktiivselt sidusrühmadega ning pidas kogu mõjuhindamise jooksul ulatuslikke konsultatsioone.

Komisjon korraldas alates 21. detsembrist 2016 kuni 15. märtsini 2017 avaliku veebipõhise konsultatsiooni, mis avaldati kaubanduse peadirektoraadi veebisaidil ja EU Survey keskkonnas (komisjoni avalike veebikonsultatsioonide vahend). Sidusrühmadel paluti vastata küsimustele, mis muu hulgas käsitlesid võimalikke poliitikavariante, nende variantide tehnilisi aspekte ja võimalikku mõju. Konsultatsioon näitas, et käesolevas algatuses kirjeldatud investeerimisvaidluste lahendamise mitmepoolne reform leidis üldiselt laialdast toetust, ehkki kõikidele küsimustele, eelkõige tehniliste aspektidega seotud küsimustele ei ole veel lahendust leitud.

Avaliku konsultatsiooni raames saadud konkreetsed vastused avaldati konsultatsioonide veebisaidil. Mõju hindamise aruandele on lisatud kokkuvõtlik aruanne avaliku veebipõhise konsultatsiooni ja muude komisjoni poolt sidusrühmadega konsulteerimise käigus tehtud toimingute kohta.

Mõjuhinnang

Investeerimisvaidluste lahendamise mitmepoolse reformi ja mitmepoolse investeerimiskohtu võimaliku loomise kohta koostati mõjuhinnang. Mõju hindamise aruanne ja selle kommenteeritud kokkuvõte ning õiguskontrollikomitee positiivne arvamus on lisatud käesolevale soovitusele.

Kuna mitmepoolse investeerimiskohtu algatuses käsitletakse vaid menetlusnorme (st vaidluste lahendamist), kuid mitte materiaalõiguse norme (mis sisalduvad asjaomastes investeerimislepingutes), ei tohiks algatusega kaasneda sellekohast keskkonna- või sotsiaalset mõju.

Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

Mitmepoolne investeerimiskohus vähendab investeerimisvaidluste lahendamisega seotud halduskoormust, koondades kõik asjaomased vaidlused ühtsete menetluseeskirjade alla. See tagab investoritele juurdepääsu õiguspärasele, sõltumatule ja tõhusale rahvusvaheliste investeerimisvaidluste lahendamise süsteemile, mis ei sõltu vaidluse ulatusest ja/või sellega seotud käibe suurusest. Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad võivad saada täiendavat abi, lähtudes nende tagasihoidlikumast käibest. Kohtumenetlus peaks olema varasema, reformimata süsteemiga võrreldes lühem ja seetõttu investorite jaoks vähem kulukas. Lisaks peaks suurenenud prognoositavus ja investeeringuid käsitlevate materiaalõigusnormide ühtne tõlgendamine aitama vähendada vaidluste arvu.

Põhiõigused

Vastavalt Euroopa Liidu lepingu artikli 21 lõikele 1 on liidu tegevuse aluseks käesoleva algatusega seotud põhimõtted – demokraatia, õigusriik, inimõigused ja põhivabadused, sealhulgas eelkõige põhiõiguste harta artiklis 47 loetletud õigused.

Liidu tegevus mitmepoolsel tasandil ei tohi kahjustada inimõiguste kaitse taset liidus. Mitmepoolse investeerimiskohtuga peaks loodama rahvusvahelisel õigusel põhinev täiendav abivahend, millega riikide poolt rahvusvaheliste lepingute alusel võetud kohustuste täitmist tagada. Seepärast ei mõjuta mitmepoolse kohtu loomine välisinvestorite olemasolevaid õigusi, mis tulenevad liidu või liikmesriikide õigusest, ega sellise siseriikliku õiguse täitmise tagamiseks kasutatavaid vahendeid.

4.MÕJU EELARVELE

Praegu ei ole käesoleva algatuse täpset finantsmõju võimalik kindlaks teha, kuna mitmepoolse investeerimiskohtu põhielemendid sõltuvad mitmepoolsete läbirääkimiste tulemustest. Arvatakse, et mitmepoolse kohtuga seotud kulud on väiksemad kui kulud, mis tuleb kanda juhul, kui säilitatakse nii praegune süsteem kui ka investeerimiskohtu süsteemi käsitlevad sätted lepingutes, mille üle peetavad läbirääkimised on juba lõpule viidud või veel pooleli. Koostatud on mitmesuguseid eri eeldustel põhinevaid kalkulatsioone, mis on lisatud mõju hindamise aruandele.

5.MUU TEAVE

Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

Pärast mitmepoolse kohtu loomist hakkab komisjon teostama selle üle korrapärast järelevalvet. Komisjon auditeerib korrapäraselt liidu poolt kohtu kulude katmiseks eraldatud rahalisi vahendeid. Komisjon korraldab mitmepoolse investeerimiskohtu hindamise, kui kohtu loomist käsitleva otsuse jõustumisest on möödunud piisav aeg, et tagada sisuliste andmete kättesaadavus. Ettepanekule lisatud mõju hindamise aruanne sisaldab üksikasjalikku teavet kavandatud järelevalve- ja hindamistoimingute kohta.

Menetluslikud aspektid

Komisjon väljendab heameelt, et Euroopa Liidu Nõukogu liikmed osalevad koos oma parlamentidega ja kooskõlas institutsionaalsete tavadega üha aktiivsemalt investeerimisläbirääkimiste varastes etappides. Komisjon kutsub Euroopa Liidu Nõukogu liikmeid üles käituma samuti ka nõukogu otsuse kohta tehtud käesoleva soovituse puhul, võttes nõuetekohaselt arvesse nõukogu otsust 2013/488/EL ELi salastatud teabe kaitseks vajalike julgeolekueeskirjade kohta 9 .

Komisjon avaldab käesoleva soovituse ja selle liite kohe pärast nende vastuvõtmist.

Komisjon soovitab läbirääkimisjuhised avaldada vahetult pärast nende vastuvõtmist.

Soovitus:

NÕUKOGU OTSUS,

millega antakse luba alustada läbirääkimisi investeerimisvaidluste lahendamisega tegeleva mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni üle

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 218 lõikeid 3 ja 4,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni soovitust

NING ARVESTADES, et tuleks alustada läbirääkimisi, mille eesmärk on sõlmida Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiste huvitatud riikide vahel investeerimisvaidluste lahendamisega tegeleva mitmepoolse kohtu loomise konventsioon,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Komisjonile antakse luba alustada liidu nimel läbirääkimisi investeeringuvaidluste lahendamisega tegeleva mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni üle.

Artikkel 2

Läbirääkimised peetakse käesoleva otsuse lisas esitatud läbirääkimisjuhiste kohaselt.

Artikkel 3

Käesolev otsus ja selle liide avaldatakse vahetult pärast nende vastuvõtmist.

Artikkel 4

Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1) Liikmesriikidevahelistest kahepoolsetest investeerimislepingutest (st ELi- sisestest kahepoolsetest investeerimislepingutest) tulenevad vaidlused ning energiaharta lepingust tulenevad vaidlused liikmesriigi investori ja liikmesriikide vahel jäävad käesoleva algatuse kohaldamisalast välja. Komisjoni arvates on seda liiki lepingud vastuolus liidu õigusaktidega.
(2) Kättesaadav aadressil http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/may/tradoc_153408.PDF .
(3) Kättesaadav aadressil http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/october/tradoc_153846.pdf .
(4) Vt http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-6059_en.htm .
(5) Kättesaadav aadressil https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/reflection-paper-globalisation_en.pdf .
(6) Vt avaldused, mis kantakse nõukogu istungi protokolli nõukogu poolt CETA allkirjastamiseks luba andva otsuse vastuvõtmise ajal, avaldus 36. Brüssel, 27. oktoober 2016. a.
(7) Euroopa Kohtu 16. mai 2017. aasta arvamus 2017, C-2/15, EU:C:2017:376, mis on antud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 218 lõike 11 alusel ja milles käsitletakse Euroopa Liidu pädevust seoses Euroopa Liidu ja Singapuri vahelise vabakaubanduslepingu sõlmimisega.
(8) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. detsembri 2012 aasta määrus (EL) nr 1219/2012, millega kehtestatakse üleminekukord liikmesriikide ja kolmandate riikide vaheliste kahepoolsete investeerimislepingute jaoks (ELT L 351, 20.12.2012, lk 40).
(9) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32013D0488  
Top

Brüssel,13.9.2017

COM(2017) 493 final

LISAD

järgmise dokumendi juurde:

Soovitus: Nõukogu otsus,

millega antakse luba alustada läbirääkimisi investeerimisvaidluste lahendamisega tegeleva mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni üle

{SWD(2017) 302 final}
{SWD(2017) 303 final}


LISA

Läbirääkimiste protsess:

1.Liit püüab tagada, et kõik huvitatud riigid ja rahvusvahelised organisatsioonid saaksid tõhusalt osaleda konventsiooni üle peetavates läbirääkimistes ja konsensuse saavutamises.

2.Liitu esindab läbirääkimiste käigus komisjon. Aluslepingute kohaseid siira koostöö ja välistegevuse ühtsuse tagamise põhimõtteid arvesse võttes kooskõlastavad liit ja läbirääkimistel osalevad liikmesriigid kogu läbirääkimiste protsessi jooksul täies ulatuses kõik oma toimingud.

3.Läbirääkimised toimuvad ÜRO rahvusvahelise kaubandusõiguse komisjoni (UNCITRAL) raames. Hääletamise korral kasutavad ÜRO rahvusvahelise kaubandusõiguse komisjoni liikmeks olevad ELi liikmesriigid oma hääleõigust vastavalt asjakohastele direktiividele ja ELi varem kokkulepitud seisukohtadele.

4.Liit püüab tagada, et läbirääkimised oleksid läbipaistvad, kasutades võimaluse korral audio- ja/või veebiedastust ning et kodanikuühiskonna organisatsioonide esindajatel oleks võimalik osaleda läbirääkimistel volitatud vaatlejatena.

Läbirääkimiste sisu:

5.Konventsioon peaks võimaldama liidul pöörduda mitmepoolse kohtu poole vaidlustes, mis algatatakse selliste kokkulepete alusel, milles liit praegu või tulevikus osaleb. Sellest tulenevalt peaks liidul olema võimalik saada konventsiooni osaliseks ning konventsiooni sätted tuleks koostada nii, et Euroopa Liidul oleks võimalik neid tõhusalt kasutada.

6.Konventsioon peaks võimaldama ELi liikmesriikidel pöörduda mitmepoolse kohtu poole vaidlustes, mis algatatakse selliste kokkulepete alusel, milles nad praegu või tulevikus osalevad 1 .

7.Konventsioon peaks põhinema mehhanismil, mille kohaselt mitmepoolse kohtu pädevus laieneb sellistele kahepoolsetele lepingutele, mille mõlemad osalised on kokku leppinud, et asjaomase lepingu alusel algatatud vaidluse korral pöördutakse mitmepoolsesse kohtusse. Mitmepoolsete kokkulepete puhul peaks konventsioon võimaldama kahel või enamal lepingupoolel sõlmida kokkulepe, mille kohaselt lepingu alusel algatatud vaidlused kuuluvad mitmepoolse kohtu pädevusse.

8.Mitmepoolne kohus peaks koosnema esimese astme kohtust ja apellatsioonikohtust. Apellatsioonikohtul peaks olema õigus vaadata läbi esimese astme kohtu otsused juhul, kui on rikutud õigusnormi või kui asjaolude hindamisel on tehtud ilmseid vigu. Apellatsioonikohtul peaks olema õigus saata kohtuasjad tagasi esimesesse astmesse, et viia menetlus apellatsioonikohtu järeldusi arvesse võttes lõpule (eelotsus).

9.Tagada tuleks kohtu sõltumatus. Nii esimese astme kohtu kui ka apellatsioonikohtu liikmed peaksid vastama rangetele kvalifikatsiooni- ja erapooletusnõuetele. Konventsiooni raames tuleks ette nähta eetikaeeskirjad ja vaidlustamismehhanismid. Kohtu liikmetele tuleks maksta alalist töötasu. Nad tuleks ametisse nimetada kindlaksmääratud ja pikaks ametiajaks, mida ei saa pikendada ja neile peaks olema tagatud kindlus ametiaja suhtes ning kõik, mis on vajalik sõltumatuse tagamiseks. Kohtu liikmed tuleks ametisse nimetada objektiivse ja läbipaistva menetlusega.

10.Konventsioon peaks sisaldama vajalikke paindlikkussätteid, mis võimaldaks teha kohandusi vastavalt konventsiooniosaliste arvu muutumisele ja arvesse võtta võimalikke muudatusi lepingutes, millega seoses tekkinud vaidlused kuuluvad kohtu pädevusse. Konventsioonis ei tohiks välistada võimalust, et kohtu sekretariaadi tööd hakkab toetama olemasolev rahvusvaheline organisatsioon, ega võimalust ühineda tulevikus mõne sellise rahvusvahelise organisatsiooniga.

11.Mitmepoolse kohtu menetlust tuleks läbi viia läbipaistval viisil, nähes muu hulgas kolmandatele isikutele ette võimaluse menetlusse astuda ja kohaldades ÜRO rahvusvahelise kaubandusõiguse komisjoni vastu võetud läbipaistvuseeskirjades (mida kohaldatakse lepingul põhinevate investori ja riigi vaheliste vahekohtumenetluste suhtes) sätestatud norme või nendega sarnaseid eeskirju.

12.Mitmepoolse kohtu otsuste puhul tuleks kohaldada tõhusat rahvusvahelist täitmisele pööramise korda.

13.Läbirääkimise üks eesmärk peaks olema see, et mitmepoolne kohus tegutseks kulutõhusal viisil, tagades juurdepääsu väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele ning eraisikutele. Kohtu püsikulud, sealhulgas kohtunike töötasud ning haldamise ja sekretariaaditeenustega seotud kulud peaksid põhimõtteliselt jääma mitmepoolse kohtu loomise konventsiooni lepinguosaliste kanda. Nende kulude jaotamine lepinguosaliste vahel tuleks kindlaks määrata õiglaselt, võttes arvesse selliseid asjaolusid nagu lepinguosalise majandusliku arengu tase või lepingute arv, milles ta on osaline, ning lepinguosalisega seotud rahvusvaheliste investeerimisvoogude või aktsiate/osade maht.

14.Liit peaks püüdma tagada, et arenevatel ja vähim arenenud riikidel oleks võimalik saada toetust, mis võimaldaks neil investeeringute lahendamise korda tõhusalt kasutada. Seda algatust võib rakendada osana mitmepoolse investeerimiskohtu loomise menetlusest, kuid see võib olla ka eraldiseisev algatus.

15.Mitmepoolse kohtu loomise konventsioon peaks olema allkirjastamiseks ja ühinemiseks avatud kõikidele investeerimislepingu osaliseks olevatele huvitatud riikidele ja piirkondliku majandusintegratsiooni organisatsioonidele. Konventsiooni peaks olema võimalik jõustada võimalikult varakult, kohe pärast minimaalse arvu ratifitseerimiskirjade hoiuleandmist.

(1) Käesolev otsus ei hõlma liikmesriikide vahel sõlmitud kahepoolsetest investeerimislepingutest (st ELi sisestest kahepoolsetest investeerimislepingutest) tulenevaid vaidlusi ega liikmesriigi investori ja energiaharta lepingu osaliseks oleva liikmesriigi vahelisi vaidlusi.
Top