EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R0795

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2024/795, 29. veebruar 2024, millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241

PE/11/2024/REV/1

ELT L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj

European flag

Teataja
Euroopa Liidu

ET

Seeria L


2024/795

29.2.2024

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2024/795,

29. veebruar 2024,

millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikleid 164, 173, artikli 175 kolmandat lõiku, artikleid 176, 177, 178, artikli 182 lõiget 1 ja artikli 192 lõiget 1,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (1),

võttes arvesse Regioonide Komitee arvamust (2),

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (3)

ning arvestades järgmist:

(1)

Viimastel aastatel on liidu suunanäitaja olnud Euroopa majanduse konkurentsivõime ja vastupanuvõime tugevdamine rohe- ja digipöörde kaudu. Rohe- ja digipööre, mille pidepunktid leiab komisjoni 11. detsembri 2019. aasta teatises „Euroopa roheline kokkulepe“ esitatud Euroopa rohelisest kokkuleppest ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsusega (EL) 2022/2481 (4) loodud digikümnendi poliitikaprogrammist 2030, hoogustab majanduskasvu ja liidu majanduse moderniseerimist, avades uusi ärivõimalusi ja aidates liidul saada üleilmsetel turgudel konkurentsieelist. Euroopa rohelises kokkuleppes on esitatud tegevuskava, mille abil muuta liidu majandus õiglasel ja kaasaval viisil kliimaneutraalseks ja kestlikuks ning lahendada kliima- ja keskkonnaprobleeme. Lisaks on digikümnendi poliitikaprogrammis 2030 antud selge suund liidu digipöördele ja digieesmärkide saavutamisele liidu tasandil 2030. aastaks, eelkõige seoses digioskuste, digitaristu ning ettevõtete ja avalike teenuste digipöördega.

(2)

Liidu tööstus on tõestanud oma sisemist vastupidavust, kuid tagada tuleb ka selle konkurentsivõime tulevikus. Liidu tööstuse konkurentsivõimele mõjuvad halvasti kiire inflatsioon, tööjõupuudus, COVIDi-järgsed tarneahelahäired, Venemaa Ukraina-vastane agressioonisõda, intressimäärade tõus ning energiakulude ja sisendihindade tõus ning seetõttu on vaja, et liit kindlustaks eri sektorites oma avatud strateegilist autonoomiat ja vähendaks sõltuvust kolmandatest riikidest. Sellele survele liidu tööstusele lisandub tugev, kuid mitte alati õiglane konkurents killustunud maailmaturul. Liit on juba käivitanud mitu algatust oma tööstuse toetamiseks, näiteks 1. veebruari 2023. aasta teatises „Rohelise kokkuleppe tööstusplaan kliimaneutraalsuse ajastuks“ esitatud rohelise kokkuleppe tööstuskava,, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles sätestatakse kriitiliste toormete kindlate ja kestlike tarnete tagamise raamistik (edaspidi „kriitiliste toormete määrus“), Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse meetmete raamistik Euroopa nullnetotehnoloogia toodete tootmise ökosüsteemi tugevdamiseks (edaspidi „nullnetotööstuse määrus“), komisjoni 17. märtsi 2023. aasta teatises „Riigiabimeetmete ajutine kriisi- ja üleminekuraamistik majanduse toetamiseks pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale“ esitatud uus riigiabi ajutine kriisi- ja üleminekuraamistik,, nõukogu määrusega (EL) 2020/2094 (5) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2023/435 (6) loodud Euroopa Liidu taasterahastu. Kuigi need lahendused pakuvad kiiret, sihipärast ja mõnel juhul ajutist toetust, vajab liit oma tööstusharude investeerimisvajadustele struktuursemat lahendust, et tagada ühtekuuluvus, luua kvaliteetsed töökohad ja säilitada võrdsed tingimused siseturul, hõlbustades samal ajal juurdepääsu rahastamisele. Liit peaks töötama selle nimel, et vältida ümberpaigutamist, tuua elutähtsa tehnoloogia tootmisrajatised kolmandatest riikidest tagasi ning meelitada ligi uusi rajatisi, et vältida strateegilist sõltuvust.

(3)

Siseturg on andnud kogu liidule, sealhulgas selle kodanikele ja ettevõtjatele suure majandusliku, sotsiaalse ja poliitilise kasu. Kuigi seda kasu on laialdaselt tunnustatud, tuleb tingimata leida veel lahendusi, kuidas selle ühiskondlikku potentsiaali veel rohkem ära kasutada. Siseturg peab ka edaspidi kohanduma, võttes arvesse muutuvaid geopoliitilisi olusid, tehnoloogia arengut ning rohe- ja digipööret, edendades samal ajal tervisesüsteemide võimet tulla toime elanikkonna vananemisega ning aidates parandada liidu pikaajalist konkurentsivõimet ja tootlikkust.

(4)

Digitehnoloogia ja süvatehnoloogia innovatsiooni, puhta ja ressursitõhusa tehnoloogia ning biotehnoloogia kasutuselevõtt ja laiendamine liidus on oluline, et vähendada liidu strateegilist sõltuvust, kasutada ära rohe- ja digipöörde võimalusi ning saavutada selle eesmärgid, kindlustades seeläbi liidu suveräänsust ja strateegilist autonoomiat ning edendades liidu tööstuse konkurentsivõimet ja kestlikkust. Seetõttu on vaja võtta viivitamata meetmeid, et toetada liidus elutähtsa tehnoloogia arendamist ja tootmist, mis on liidu peamine strateegiline puudus. Elutähtsa tehnoloogia arendamine ja tootmine tugineb omavahel seotud ettevõtjate väärtusahelatele, mis toimivad eri suurusega ettevõtjates, sealhulgas väikestes ja keskmise suurusega ettevõtjates (VKEd), eri sektorites ja piirides. Seepärast peaks liit kaitsma ja tugevdama ka elutähtsa tehnoloogia ja seotud teenuste väärtusahelaid, mis on elutähtsa tehnoloogia arendamise või tootmise jaoks kriitilise tähtsusega ja selle jaoks spetsiifilised, vähendades seeläbi liidu strateegilist sõltuvust ja säilitades siseturu terviklikkuse, ning tegelema nendes sektorites olemasoleva tööjõu ja oskuste nappusega elukestva õppe, haridus- ja koolitusprojektide ning õpipoisiõppe kaudu ning luues atraktiivseid ja kvaliteetseid töökohti, mis on kõigile kättesaadavad.

(5)

Elutähtsaks tehnoloogiaks kvalifitseerumiseks peaks tehnoloogia tooma siseturu jaoks kaasa märkimisväärse potentsiaaliga uuendusliku elemendi või aitama vähendada või ennetada liidu strateegilist sõltuvust. Hinnates elutähtsa tehnoloogia majanduslikku potentsiaali siseturul, tuleks arvesse võtta, et ühes liikmesriigis võetud meetmetel võib olla ülekanduv mõju teistesse liikmesriikidesse. Selle hindamisel, kas tehnoloogia aitab vähendada või ennetada liidu strateegilist sõltuvust, tuleks arvesse võtta liidu tasandil tehtud analüüsi, et teha kindlaks riskid, mis võivad mõjutada kogu liitu. Komisjon peaks andma suunised selle kohta, kuidas käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluva kolme sektori tehnoloogiaid tuleks klassifitseerida elutähtsateks tehnoloogiateks, ning kuidas täita tingimusi, mille alusel tehnoloogia kvalifitseerub elutähtsaks tehnoloogiaks, et edendada asjaomaste programmide raames toetatavate projektide, ettevõtete ja sektorite ühtset tõlgendamist, pidades silmas asjaomaste programmide ja käesoleva määruse ühist strateegilist eesmärki. Nendes suunistes peaks komisjon täiendavalt selgitama ka väärtusahela mõistet ja sellega seotud teenuseid, mis on nende lõpptoodete väljatöötamiseks või tootmiseks kriitilise tähtsusega. Sellised suunised ei piira muude, konkreetseid programme käsitlevate suuniste kohaldamist.

(6)

Elutähtsaid tehnoloogiaid on vaja toetada järgmistes sektorites: digitehnoloogia ja süvatehnoloogia innovatsioon, puhas ja ressursitõhus tehnoloogia ning biotehnoloogia. Süvatehnoloogia innovatsiooni all mõeldakse innovatsiooni, mis võib pakkuda murrangulisi lahendusi, mis on tihedalt seotud tipptasemel teaduse, tehnoloogia ja inseneriteadusega, sealhulgas sellist innovatsiooni, mis koondab endas füüsika, bioloogia ja digivaldkonnas tehtavaid edusamme. Digitehnoloogia peaks hõlmama eelkõige tehnoloogiaid, mis aitavad saavutada digikümnendi poliitikaprogrammi 2030 sihte ja eesmärke ning otsuses (EL) 2022/2481 määratletud mitut riiki hõlmavaid projekte. Puhas ja ressursitõhus tehnoloogia peaks hõlmama eelkõige nullnetotööstuse määruses määratletud nullnetotehnoloogiat. Biotehnoloogiat tuleks mõista kui teaduse ja tehnoloogia rakendamist elusorganismide, samuti nende osade, toodete ja mudelite suhtes, et teadmiste, kaupade ja teenuste tootmise eesmärgil muuta elusaid või eluta materjale, sealhulgas tehnoloogiad, millele on osutatud Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni biotehnoloogia statistilises määratluses ning komisjoni 24. oktoobri 2023. aasta teatises „Ravimipuuduse lahendamine ELis“ osutatud liidu esmatähtsate ravimite ja nende komponentide loetelus. Projekte, mis on tunnistatud strateegilisteks projektideks nullnetotööstuse määruse alusel, kui projekt vastab kõnealuses määruses määratletud vastupidavuse ja konkurentsivõime kriteeriumidele, ning kriitiliste toormete määruse alusel, tuleks automaatselt pidada projektideks, mis aitavad kaasa käesoleva määruse eesmärkide saavutamisele. Elutähtsateks tehnoloogiateks tuleks pidada digitehnoloogiat, süvatehnoloogia innovatsiooni, puhast ja ressursitõhusat tehnoloogiat ning biotehnoloogiat, mis kuuluvad üleeuroopalist huvi pakkuva tähtsa projekti alla, mille komisjon on Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) artikli 107 lõike 3 punkti b kohaselt heaks kiitnud, ning sellise üleeuroopalist huvi pakkuva tähtsa projekti kohaldamisalasse kuuluvad üksikprojektid peaksid olema rahastamiskõlblikud kooskõlas vastava programmi reeglitega, kui kindlakstehtud rahastamispuudujääki ja rahastamiskõlblikke kulusid ei ole veel täielikult kaetud.

(7)

Tehnoloogiate arendusvõimekuse ja tootmisvõimsuse suurendamine liidus ei ole võimalik ilma märkimisväärse kvalifitseeritud tööjõuta. Samal ajal on tööjõupuudus ja oskuste nappus, mis on suurenenud kõigis sektorites, sealhulgas nendes, mida peetakse rohe- ja digipöörde jaoks oluliseks, demograafilisi muutusi silmas pidades eeldatavasti veelgi suurenemas ning see ohustab tehnoloogiate esilekerkimist käesolevas määruses nimetatud asjaomastes sektorites. Seetõttu on vaja hoogustada rohkemate inimeste osalemist tööturul, mis on oluline asjaomaste sektorite jaoks, eelkõige investeerides õppimisse, sealhulgas elukestvasse õppesse, asjakohaste oskuste parandamisse ning kvaliteetsete töökohtade ja õpipoisiõppe loomise kaudu ebasoodsas olukorras olevatele mittetöötavatele ja mitteõppivatele noortele. Selline toetus täiendab mitut muud meedet, mille eesmärk on täita rohe- ja digipöördest tulenevaid oskuste vajadusi, mis on esitatud ELi oskuste tegevuskavas, mis on esitatud komisjoni 1. juuli 2020. aasta teatises „Jätkusuutlikku konkurentsivõimet, sotsiaalset õiglust ja vastupanuvõimet toetava Euroopa oskuste tegevuskava kohta“. Neil meetmetel on oluline roll ümberõpet ja oskuste täiendamist soosiva mõtteviisi edendamisel, liidu ettevõtjate, eelkõige VKEde konkurentsivõime suurendamisel ning kvaliteetsete töökohtade loomisele kaasaaitamisel, et kasutada rohe- ja digipöörde kogu potentsiaali sotsiaalselt õiglasel, kaasaval ja ausal viisil.

(8)

Rohe- ja digipöördeks vajalike investeeringute ulatus nõuab olemasolevate liidu programmide, sealhulgas selliste liidu programmide täielikku kaasamist, millest antakse eelarvelisi tagatisi rahastamis- ja investeerimistoimingute ning rahastamisvahendite ja segarahastamistoimingute rakendamiseks. Sellist rahastamist tuleks kasutada paindlikumalt, et pakkuda strateegilistes sektorites õigeaegset ja sihipärast toetust elutähtsatele tehnoloogiatele. Seepärast peaks looma Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvormi (STEP), mis aitaks kaasa liidu investeerimisvajaduste jaoks vastuse andmisele, aidates paremini suunata olemasolevaid liidu vahendeid elutähtsatesse investeeringutesse, sealhulgas üleliidulistesse ja piiriülestesse projektidesse, mille eesmärk on toetada elutähtsate tehnoloogiate arendamist või tootmist strateegilistes sektorites, ning tagada samal ajal siseturul võrdsed tingimused, säilitades seeläbi ühtekuuluvuse ja mille eesmärk on saavutada STEPi raames rahastatavate projektide geograafiliselt tasakaalustatud jaotus kooskõlas vastavate programmivolitustega.

(9)

Käesoleva määruse kohaste programmide ja tegevuste rakendamisel julgustatakse komisjoni ja liikmesriike pöörama erilist tähelepanu nullnetotööstuse määruses määratletud nullnetotööstuse arengukeskuste projektidele, projektidele Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2021/1056 (7) osutatud õiglase ülemineku territoriaalsete kavadega hõlmatud territooriumidel ning vähem arenenud ja üleminekupiirkondades, samuti selliste liikmesriikide enam arenenud piirkondades, mille ostujõu standardites väljendatud ja liidu 2015.–2017. aasta arvnäitajate põhjal arvutatud keskmine SKP elaniku kohta on väiksem kui EL 27 keskmine, ja seadma need prioriteediks.

(10)

STEP peaks kaasama vahendeid olemasolevate liidu programmide, sealhulgas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/523 (8) loodud InvestEU, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/695 (9) loodud programmi „Euroopa horisont“, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/697 (10) loodud Euroopa Kaitsefondi, Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2003/87/EÜ (11) loodud innovatsioonifondi, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/1058 (12) loodud Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) ja Ühtekuuluvusfondi, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/1057 (13) loodud Euroopa Sotsiaalfondi+ (ESF+),

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/1056 (14) loodud Õiglase Ülemineku Fondi, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/241 (15) loodud taaste- ja vastupidavusrahastu, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/522 (16) loodud programmi „EL tervise heaks“ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/694 (17) loodud programmi „Digitaalne Euroopa“ raames. Nende liidu programmidega koondatud ressurssidele peaks lisanduma 1,5 miljardit eurot Euroopa Kaitsefondile projektide jaoks, mis aitavad kaasa STEPi eesmärkide saavutamisele.

(11)

Suveräänsusmärgis tuleks anda projektidele, mis aitavad kaasa STEPi eesmärkide saavutamisele, tingimusel et projekti on hinnatud ja see vastab kvaliteedi miinimumnõuetele, eelkõige rahastamiskõlblikkuse, kõrvalejätmise ja hindamiskriteeriumidele, mis on sätestatud programmi „Euroopa horisont“, Euroopa Kaitsefondi, innovatsioonifondi, programmi „EL tervise heaks“ või programmi „Digitaalne Euroopa“ konkursikutses, ning olenemata sellest, kas projekt on saanud rahastamist nende rahastamisvahendite alusel. Kõnealused kvaliteedi miinimumnõuded kehtestatakse eesmärgiga teha kindlaks kvaliteetsed projektid. Suveräänsusmärgis tuleks anda kooskõlas asjaomaste programmide konkursikutsetes kindlaks määratud rahastamiskõlblikkuse eritingimustega, mis võivad hõlmata geograafilisi piiranguid, kui see on asjakohane ja vastavates neid programme reguleerivates õigusaktides ette nähtud. Suveräänsusmärgisega projektikonkursside ulatuse ettevalmistamisel peaks komisjon asjakohasel juhul lisama nõude, et projektiettepanekutes tuleb näidata, kuidas need hakkavad kaasa aitama tööstusettevõtjate kohalike võrgustike tugevdamisele ja struktureerimisele ning töökohtade loomisele. Kui see on võimalik ja asjakohane, peaksid need projektikonkursid olema pidevalt avatud. Suveräänsusmärgist tuleks kasutada kvaliteedimärgisena, et aidata projektidel meelitada ligi avaliku ja erasektori investeeringuid, tõendades projektide panust STEPi eesmärkide saavutamisse. Lisaks peaks suveräänsusmärgis aitama paremini juurde pääseda liidu rahastamisele, hõlbustades eelkõige kumulatiivset või kombineeritud rahastamist mitmest liidu rahastamisvahendist. Liikmesriike tuleks samuti julgustada võtma oma programmide kaudu rahalise toetuse andmisel arvesse suveräänsusmärgist.

(12)

Selleks peaks olema võimalik tugineda Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL, Euratom) 2018/1046 (18) kohaselt muude liidu programmide jaoks tehtud hindamistele, et vähendada liidu vahenditest toetuse saajate halduskoormust ja soodustada investeerimist prioriteetsetesse tehnoloogiatesse. Tingimusel et need on kooskõlas määruse (EL) 2021/241 sätetega, peaksid liikmesriigid kaaluma oma taaste- ja vastupidavuskavade muutmisel selliste projektide lisamist, millele on antud suveräänsusmärgis, ning saama kaaluda projektide lisamist ka direktiiviga 2003/87/EÜ loodud moderniseerimisfondi enda osa vahenditest rahastatavate investeerimisprojektide üle otsustamisel. Komisjon peaks suveräänsusmärgist arvesse võtma ka Euroopa Liidu lepingule (ELi leping) ja ELi toimimise lepingule lisatud protokolli nr 5 (Euroopa Investeerimispanga põhikirja kohta) (edaspidi „EIP põhikiri“) artiklis 19 sätestatud menetluse ja määruses (EL) 2021/523 sätestatud poliitikavastavuse kontrolli raames. Lisaks tuleks rakenduspartneritelt nõuda, et nad vaataksid läbi projektid, millele on antud suveräänsusmärgis, juhul kui need kuuluvad kõnealuse määruse kohaselt nende geograafilisse kohaldamisalasse ja tegevusvaldkonda. Käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluvate programmide eest vastutavad ametiasutused peaksid kaaluma selliste strateegiliste projektide toetamist, mida tunnustatakse kooskõlas nullnetotööstuse määrusega ja kriitiliste toormete määrusega, mis kuuluvad käesoleva määruse kohaldamisalasse ja mille suhtes võidakse kohaldada kumulatiivse rahastamise reegleid.

(13)

STEPi tuleks rakendada tulemuslikul, tõhusal, õiglasel ja läbipaistval viisil. Selleks tuleks komisjonile teha ülesandeks anda suveräänsusmärgist ja seda tutvustada, hallata uut üldsusele kättesaadavat veebisaiti (edaspidi „suveräänsusportaal“) ning suhelda riiklike pädevate asutuste ja sidusrühmadega, kes on STEPi eesmärkide saavutamiseks asjakohased. Samuti peaks komisjon edendama liidu programmide järjepidevust, sidusust, koostoimet ja vastastikust täiendavust, et toetada projekte, mis aitavad kaasa STEPi eesmärkide saavutamisele.

(14)

Komisjon peaks looma suveräänsusportaali, et anda teavet selle kohta, millist toetust võivad saada projektid, mis aitavad kaasa STEPi eesmärkide saavutamisele. Et võtta arvesse selliste ettevõtjate ja projektiarendajate vajadusi, kes soovivad liidu rahastamisprogrammide kaudu STEPi projektide elluviimiseks raha saada, peaks suveräänsusportaal näitama ligipääsetaval ja kasutajasõbralikul viisil STEPi investeeringute rahastamisvõimalusi, mis on kättesaadavad liidu eelarvest. See peaks hõlmama teavet otsese eelarve täitmise raames rakendatavate liidu programmide, nagu programmi „Euroopa horisont“, Euroopa Kaitsefondi, innovatsioonifondi, programmi „EL tervise heaks“ ja programmi „Digitaalne Euroopa“ kohta, ning muude liidu rahastamisallikate, nagu programmi „InvestEU“, taaste- ja vastupidavusrahastu, ERFi, Ühtekuuluvusfondi, ESF+, Õiglase Ülemineku Fondi ja fondispetsiifiliste määruste kohta. Lisaks peaks suveräänsusportaal aitama suurendada STEPi investeeringute nähtavust investorite jaoks, loetledes projektid, millele on antud suveräänsusmärgis. Suveräänsusportaalis tuleks loetleda ka riiklikud pädevad asutused, kes tegutsevad STEPi rakendamise kontaktpunktidena riiklikul tasandil. Komisjon peaks tagama suveräänsusportaali vastastikuse täiendavuse sarnaste platvormidega, ning vältima ülereguleerimist ja halduskoormust.

(15)

Komisjon peaks seirama STEPi eesmärkide täitmist, et jälgida edusamme liidu poliitikaeesmärkide saavutamisel. Seire peaks olema sihipärane ja proportsionaalne STEPi raames elluviidavate tegevustega, et vältida ülereguleerimist ja halduskoormust, eelkõige toetusesaajate jaoks. Et tagada liidu kodanike ees aruandekohustus, peaks komisjon esitama Euroopa Parlamendile ja nõukogule igal aastal aruande edusammude kohta, mida on tehtud STEPi eesmärkide täitmisel vastavate programmide raames, rahastatud STEPi kogukulude kohta programmi kaupa ning STEPi tulemuslikkuse kohta, mis põhineb nende programmide jaoks ette nähtud tulemusnäitajatel. Võimalusel tuleks esitada teave STEPi kvalitatiivse ja kvantitatiivse panuse kohta piiriülestesse projektidesse ja projektidesse igas liikmesriigis.

(16)

Kuigi STEP tugineb strateegiliste investeeringute toetamiseks ja liidu strateegilise sõltuvuse vähendamiseks olemasolevate programmide ümberplaneerimisele ja nende vahendite suurendamisele, on see oluline element ka võimalike uute sekkumismeetmete teostatavuse ja ettevalmistamise katsetamisel, et toetada suveräänsust ja konkurentsivõimet strateegilistes sektorites ning tugevdada liidu tööstuspoliitikat. Eelkõige peaks STEP olema aluseks võimalike sarnaste meetmete, näiteks Euroopa suveräänsusfondi kaalumisele.

(17)

Komisjon peaks viima läbi käesoleva määruse vahehindamise, milles tuleks hinnata käesoleva määruse alusel võetud meetmete asjakohasust liidu strateegiliste sõltuvuste vähendamisel ja autonoomia tugevdamisel. Samuti tuleks hinnata suveräänsusportaali laiendamise teostatavust, et ühendada kõik olemasolevad üldsusele kättesaadavad veebisaidid ning anda teavet otsese, jagatud ja kaudse eelarve täitmise alla kuuluvate liidu programmide kohta ühes portaalis, samuti simulaatori loomise võimalust, mis annaks projektiarendajatele suuniseid liidu programmide või fondide kohta, mille jaoks nende konkreetne projekt võiks olla rahastamiskõlblik.

(18)

Innovatsioonifondist toetatakse investeeringuid uuenduslikesse vähese süsinikuheitega tehnoloogiatesse, mis kuuluvad käesoleva määruse kohaldamisalasse. Seetõttu on innovatsioonifond väga oluline, et toetada elutähtsate puhaste ja ressursitõhusate tehnoloogiate arendamist või tootmist liidus. Innovatsioonifondi raames projektikonkursside või võistupakkumiste kavandamisel ja rakendamisel peaks komisjon kaaluma nullnetotööstuse määruse alusel strateegilisteks tunnistatud projekte, mida peetakse STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavaks.

(19)

Selleks et laiendada võimalusi selliste investeeringute toetamiseks, mille eesmärk on tugevdada tööstuse arengut ja väärtusahelaid strateegilistes sektorites, tuleks ERFist antava toetuse kohaldamisala laiendada, nähes ERFi raames ette uued erieesmärgid, ilma et see piiraks määruses (EL) 2021/1058 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) 2021/1060 (19) sätestatud kulude rahastamiskõlblikkust ja kliimameetmetega seotud kulusid käsitlevate reeglite kohaldamist. Strateegilistes sektorites peaks olema võimalik toetada ka tulusaid investeeringuid muudesse ettevõtetesse kui VKEd, keskendudes aga VKEdele, mis võivad anda olulise panuse vähem arenenud ja üleminekupiirkondade arengusse, samuti selliste liikmesriikide enam arenenud piirkondadesse, mille SKP elaniku kohta on alla EL 27 keskmise. Korraldusasutusi julgustatakse edendama koostööd suurettevõtjate ja kohalike VKEde vahel, tarneahelaid, innovatsiooni ja tehnoloogia ökosüsteeme. See võimaldaks suurendada liidu üldist suutlikkust tugevdada oma positsiooni nendes sektorites, pakkudes kõikidele liikmesriikidele juurdepääsu sellistele investeeringutele, mis vähendaks ebavõrdsuse suurenemise ohtu. Nende uute erieesmärkide jaoks kavandatud vahendid peaksid moodustama kõige rohkem 20 % ERFi esialgsest riiklikust eraldisest kooskõlas määrusega (EL) 2021/1060.

(20)

Selleks et säilitada ühtekuuluvuspoliitika kliimaeesmärkide saavutamisel suured ambitsioonid ja samal ajal võimaldada paindlikkust Ühtekuuluvusfondi ja ERFi vahel, peaks olema ühelt poolt lubatud ERFi kliimaalase panuse arvutamisel võtta arvesse Ühtekuuluvusfondi kliimaalase panuse summat, mis ületab 37 % selle kogueraldisest, ning teiselt poolt peaks Ühtekuuluvusfondi kliimaalase panuse arvutamisel olema lubatud arvesse võtta ERFi kliimaalase panuse summat, mis ületab 30 % selle kogueraldisest.

(21)

Õiglase Ülemineku Fondi toetuse kohaldamisala tuleks samuti laiendada, et see hõlmaks investeeringuid käesoleva määrusega hõlmatud tehnoloogiatesse ning käsitleks nende investeeringute tegemiseks vajaliku tööjõu ja vajalike oskuste nappust, aidates suurtel ettevõtjatel saavutada STEPi eesmärke, keskendudes aga VKEdele, tingimusel et need investeeringud on kooskõlas õiglase ülemineku territoriaalsetes kavades kindlaks määratud eeldatava panusega kliimaneutraalsusele üleminekusse vastavalt määrusele (EL) 2021/1056. Sellistele investeeringutele antav toetus ei tohiks nõuda õiglase ülemineku territoriaalse kava läbivaatamist, kui läbivaatamine oleks seotud üksnes puudujääkide analüüsiga, mis õigustab investeerimist töökohtade loomise seisukohast. Seoses muude ettevõtjate kui VKEde toetamisega tuleks kaaluda ka investeeringuid, mis aitavad luua õpipoisiõpet ja töökohti või pakkuda haridust või koolitust uute oskuste omandamiseks.

(22)

ESF+, mis on peamine liidu inimestesse investeerimise fond, annab olulise panuse oskuste arendamise edendamisse. Selleks et hõlbustada ESF+ kasutamist STEPi eesmärkide saavutamiseks, peaks olema võimalik kasutada ESF+, et katta investeeringuid, mille eesmärk on saavutada kvalifitseeritud ja vastupanuvõimeline tööjõud, kes on valmis toimetulekuks tulevases töömaailmas.

(23)

Selleks et aidata kiirendada investeeringuid ja tagada kohe likviidsed vahendid selliste investeeringute tegemiseks, millega toetatakse STEPi eesmärke ERFi, ESF+ ja Õiglase Ülemineku Fondi raames, tuleks ühekordse erakorralise eelmaksena ette näha lisasumma seoses prioriteetidega, mis on eraldatud STEPi eesmärke toetavatele investeeringutele. Täiendavaid eelmakseid tuleks kohaldada kogu Õiglase Ülemineku Fondi eraldise suhtes, võttes arvesse vajadust kiirendada selle rakendamist ja Õiglase Ülemineku Fondi tugevaid sidemeid liikmesriikide toetamiseks STEPi eesmärkide saavutamisel. Nende erakorraliste eelmaksete summade suhtes kohaldatavad normid peaksid olema kooskõlas määruses (EL) 2021/1060 sätestatud eelmaksete suhtes kohaldatavate normidega. Selleks et veelgi stimuleerida selliste investeeringute kasutuselevõttu ja tagada nende kiirem rakendamine, peaks olema võimalik suurendada STEPi prioriteetide liidu maksimaalset kaasrahastamismäära 100 %-ni. Uute STEPi eesmärkide rakendamisel tuleks korraldusasutusi julgustada kohaldama teatavaid sotsiaalseid kriteeriume ja edendama sotsiaalseid positiivseid tulemusi, näiteks looma õpipoisiõpet ja kvaliteetseid töökohti ebasoodsas olukorras olevatele noortele, eelkõige mittetöötavatele ja mitteõppivatele noortele, kohaldama Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivides 2014/23/EL (20), 2014/24/EL (21) ja 2014/25/EL (22) sätestatud sotsiaalse pakkumuse hindamise kriteeriume, kui projekti viib ellu asutus, kellele kehtivad kõnealused direktiivid, ning maksma kollektiivläbirääkimistel kokku lepitud asjakohast palka.

(24)

Määrust (EL) 2021/1060 tuleks muuta, et parandada suveräänsusmärgise saanud projektide juurdepääsu liidu rahastamisele, eelkõige hõlbustades kumulatiivset või kombineeritud rahastamist mitmest liidu rahastamisvahendist. Selleks peaksid korraldusasutused saama anda ERFist või ESF+ist toetust otse tegevustele, millele on antud suveräänsusmärgis.

(25)

Selleks et vähendada halduskoormust ja tagada STEPi õigeaegne kasutuselevõtt, peaks erandina kohaldatavatest reeglitest olema võimalik jätta määrusega (EL) 2021/1060 ette nähtud ERFi, ESF+, Ühtekuuluvusfondi ja Õiglase Ülemineku Fondi vahehindamisest välja prioriteedid, mis on lisatud STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringutega tegelemiseks. Selliste programmimuudatustega peaks olema võimalik lõplikult eraldada ka 2026. ja 2027. aastaks ette nähtud kogu kohandatav summa või osa sellest. Komisjon peaks kiitma heaks programmi muudatused, mis on seotud üksnes STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate prioriteetide kehtestamisega ja mis esitatakse 31. augustiks 2024, kahe kuu jooksul pärast seda, kui liikmesriik on need esitanud. Lisaks peaks olema võimalik teha määruses (EL) 2021/1060 osutatud partnerluslepingusse vastavaid muudatusi ja komisjon peaks need kiiresti heaks kiitma.

(26)

2014.–2020. aasta programmide rakendamise õigusraamistikku on viimastel aastatel kohandatud, et anda liikmesriikidele ja piirkondadele rakendusreeglite osas täiendav paindlikkus ja suurem likviidsus, et tulla toime COVID-19 pandeemia ja Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja mõjuga. Need programmitöö perioodi lõpus kehtestatud meetmed nõuavad piisavalt aega ja haldusressursse, et neid täielikult ära kasutada ja rakendada; eelkõige ajal, mil liikmesriigid suunavad ressursid STEPi eesmärkidega seotud 2021.–2027. aasta rakenduskavade läbivaatamisele. Selleks et leevendada programmi haldavate asutuste halduskoormust ja vältida vahendite võimalikku kaotamist programmide lõpetamise ajal puhtalt halduslikel põhjustel, tuleks programmitöö perioodi 2014–2020 programmide haldusliku lõpetamise tähtaegu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrustes (EL) nr 1303/2013 (23) ja (EL) nr 223/2014 (24) pikendada. Täpsemalt tuleks kõnealuse lõppmakse taotluse esitamise tähtaega pikendada 12 kuu võrra. Samuti tuleks 12 kuu võrra pikendada lõpetamisdokumentide esitamise tähtaega. Nimetatud muudatusettepanekute kontekstis on asjakohane selgitada, et kuni rahastamiskõlblikkuse perioodi lõpuni (2023. aasta lõpp) ostetud toidu ja materjali jaotamist peaks olema lubatud jätkata ka pärast seda kuupäeva.

Selleks et tagada liidu eelarve usaldusväärne täitmine ja maksete ülemmäärade järgimine, peaks 2025. aastal tehtavate maksete ülemmäär olema programmi kohta 1 % nõukogu määruses (EL, Euratom) 2020/2093 (25) sätestatud 2021.–2027. aasta mitmeaastase finantsraamistiku vahenditest saadavatest finantsassigneeringutest. Tasumisele kuuluvaid summasid, mis ületavad 2025. aastaks ette nähtud programmi assigneeringute 1 % ülemmäära fondi kohta, ei tuleks maksta välja 2025. aastal ega järgnevatel aastatel, vaid kasutada üksnes eelmaksete tasaarvestamiseks. Kasutamata summad tuleks vabastada lõpetamise hetkel kooskõlas määrusega (EL) nr 1303/2013. Selle tagamiseks, et äärepoolseimad piirkonnad saaksid käesoleva määrusega hõlmatud fondide toetuse täielikult ära kasutada, tuleks selgitada, et määruses (EL) nr 1303/2013 sätestatud paindlikkuse eesmärgil tuleks äärepoolseimatele piirkondadele ette nähtud täiendavaid erieraldisi käsitada osana ERFi eraldisest samale piirkonnakategooriale kui asjaomane äärepoolseim piirkond. Hoolimata täiendavate erieraldiste suhtes kohaldatavatest erinevatest rahastamiskõlblikkuse reeglitest, peaks olema võimalik kohaldada sellist paindlikkust ka täiendava erieraldise ja muude ERFi eraldiste vahel samale piirkonnakategooriale programmi raames.

(27)

Programmitöö perioodiks 2014–2020 ette nähtud paindlikkus on aidanud liikmesriikidel kriisidele reageerida ja taastuda ning tulla toime täiendava survega avaliku sektori eelarvele, mille on põhjustanud Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu. Et liikmesriikidel oleks võimalik jätkuva eelarvesurvega määruses (EL) nr 1303/2013 sätestatud võimalust kasutades toime tulla, tuleks võimalust kohaldada ühtekuuluvusprogrammide suhtes 100 %-list liidu kaasrahastamise määra kasutada tagasiulatuvalt ka viimase aruandeaasta puhul, mis kestab 1. juulist 2023 kuni 30. juunini 2024, kui liikmesriigid teavitavad komisjoni enne viimase aruandeaasta lõpliku vahemakse taotluse esitamist kooskõlas eelarveassigneeringutega ja tingimusel, et selleks on olemas vahendid.

(28)

Programm „InvestEU“ on liidu juhtprogramm investeeringute, eelkõige rohe- ja digipöörde edendamiseks, pakkudes nõudlusel põhinevat rahastamist, sealhulgas segarahastamismehhanismide kaudu, ja tehnilist abi. See käsitus võimaldab praeguste poliitikaharude raames kaasata täiendavat avaliku ja erasektori kapitali. Kui rakenduspartnerid ei ole võimelised neile ette nähtud, määrusega (EL) 2021/523 loodud ELi tagatisest 25 % ära kasutama, peaks komisjonil olema võimalik selleks, et tagada kättesaadavate vahendite täielik ärakasutamine, anda ELi tagatisest üle 75 % EIP grupile. Sellega seoses peaks komisjon innustama muid rakenduspartnereid peale EIP grupi täielikult ära kasutama nende käsutuses olevad rahalised vahendid ning neid selles abistama. Liikmesriike julgustatakse panustama programmi „InvestEU“ liikmesriikide osasse praeguste tegevussuundade raames, et toetada finantstooteid kooskõlas STEPi eesmärkidega, ilma et see piiraks kohaldatavate riigiabi reeglite kohaldamist. Liikmesriikidel peaks olema võimalik lisada oma riiklikesse taaste- ja vastupidavuskavadesse meetmena rahaline panus programmi „InvestEU“ liikmesriigi osas, et toetada STEPi eesmärke praeguste poliitikaharude raames. See täiendav panus STEPi eesmärkide toetamiseks võib ulatuda kuni 6 %-ni nende riikliku taaste- ja vastupidavuskava rahalistest kogueraldistest programmi „InvestEU“ liikmesriigi osale. STEPi eesmärkide paremaks saavutamiseks tuleks ette näha ka täiendav paindlikkus ja täpsustused. STEPi eesmärkide saavutamisele kaasaaitavate projektide puhul tuleks teha kõik võimalik, et investeerimisperioodi lõpuks oleks hõlmatud ulatuslik sektorite ja piirkondade ring ja ära hoitud ülemäärane sektoripõhine või geograafiline kontsentratsioon.

(29)

Programm „Euroopa horisont“ on liidu peamine teadusuuringute ja innovatsiooni rahastamise programm ning selle Euroopa Innovatsiooninõukogu toetab eelkõige läbimurrangu potentsiaaliga ja murrangulise iseloomuga innovatsiooni, millel on kasvupotentsiaal, kuid mis võib olla erainvestorite jaoks liiga riskantne. Programmi „Euroopa horisont“ raames tuleks ette näha täiendav paindlikkus, et Euroopa Innovatsiooninõukogu rahastamisvahend „Accelerator“ saaks pakkuda üksnes omakapitalipõhist toetust pangakõlbmatutele VKEdele, sealhulgas iduettevõtjatele, ning pangakõlbmatutele väikestele keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjatele, kes tegelevad innovatsiooniga, eelkõige neile, kes töötavad STEPi kaudu toetatavate tehnoloogiate kallal, ja olenemata sellest, kas nad on varem saanud Euroopa Innovatsiooninõukogu rahastamisvahendist „Accelerator“ muud liiki toetust. Fondi, mis on osa Euroopa Innovatsiooninõukogu rahastamisvahendist „Accelerator“, mis pakub investeeringuid omakapitali kaudu või muul tagasimakstaval kujul (edaspidi „Euroopa Innovatsiooninõukogu fond“), rakendamine on praegu piiratud 15 miljoni euro suuruse maksimaalse investeeringusummaga, välja arvatud erandjuhtudel, ning see ei tohi hõlmata jätkurahastamist ega suuremaid investeerimissummasid. Üksnes omakapitalipõhise toetuse võimaldamine pangakõlbmatutele VKEdele ja väikestele keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjatele kõrvaldaks olemasoleva turulõhe, eelkõige investeerimisvajaduste puhul vahemikus 15–50 miljonit eurot. Lisaks on kogemused näidanud, et Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1291/2013 (26) programmi „Horisont 2020“ raames loodud Euroopa Innovatsiooninõukogu katseprojekti jaoks eraldatud summasid ei ole täielikult ära kasutatud. Määrust (EL) 2021/695 tuleks samuti muuta, et kajastada Euroopa Kaitsefondi suurendatud rahastamispaketti.

(30)

Euroopa Innovatsiooninõukogul on oluline roll kiirelt kasvavatele iduettevõtjatele ja väikestele keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjatele esialgse rahalise toetuse pakkumisel. Tänu oma eriteadmistele on Euroopa Innovatsiooninõukogu ideaalses olukorras, et pakkuda rahastamisvõimalusi ettevõtetele, kes otsivad pärast esialgset innovatsioonietappi laienemiseks vajalikku kapitali. Võttes arvesse Euroopa Innovatsiooninõukogu fondi keskset rolli STEPi edus, tuleks Euroopa Innovatsiooninõukogu toimimist käsitlevaid õigusnorme täpsustada.

(31)

Euroopa Kaitsefond on juhtiv programm, mille eesmärk on suurendada liidu kaitsetööstuse konkurentsivõimet, innovatsiooni, tõhusust ja tehnoloogilist autonoomiat, aidates seeläbi kaasa liidu avatud strateegilisele autonoomiale. Kaitsevõime arendamine on ülioluline, sest see toetab liidu tööstuse suutlikkust ja sõltumatust töötada välja kaitseotstarbelisi tooteid ning soodustab liikmesriikide kui kaitseotstarbeliste toodete lõpptarbijate sõltumatust. Seetõttu tuleks teha kättesaadavaks täiendav rahastamispakett, et toetada projekte, mis aitavad kaasa käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluvate kaitserakenduste väljatöötamisele.

(32)

Kuna käesoleva määruse eesmärke, nimelt liidu suveräänsuse ja julgeoleku tugevdamist, liidu rohe- ja digipöörde kiirendamist, konkurentsivõime suurendamist ning liidu strateegilise sõltuvuse vähendamist, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada, küll aga saab neid paremini saavutada liidu tasandil, võib liit võtta meetmeid kooskõlas ELi lepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

1. peatükk

STEP

Artikkel 1

Reguleerimisese

1.   Käesoleva määrusega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (edaspidi „STEP“), et toetada elutähtsaid ja kujunemisjärgus strateegilisi tehnoloogiaid ning nende väärtusahelaid asjaomastes sektorites.

2.   Käesolevas määruses sätestatakse STEPi eesmärgid, STEPi raames antava rahalise toetuse suurus ning normid, mis käsitlevad suveräänsusmärgise ja suveräänsusportaali rakendamist ning STEPi eesmärkide kohta aru andmist.

Artikkel 2

STEPi eesmärgid

1.   Selleks et tagada liidu suveräänsus ja julgeolek, vähendada liidu strateegilist sõltuvust strateegilistes sektorites, suurendada liidu konkurentsivõimet, tugevdades selle vastupanuvõimet ja tootlikkust ning kaasates rahalisi vahendeid, soodustada siseturul tehtavateks investeeringuteks võrdseid tingimusi, edendada piiriülest osalemist, sealhulgas VKEde osalemist, tugevdada majanduslikku, sotsiaalset ja territoriaalset ühtekuuluvust ja solidaarsust liikmesriikide ja piirkondade vahel ning edendada kaasavat juurdepääsu atraktiivsetele ja kvaliteetsetele töökohtadele, investeerides tulevikus vajatavatesse oskustesse ning muutes oma majandusliku, tehnoloogilise ja tööstusliku baasi rohe- ja digipöörde jaoks sobivaks, taotleb STEP järgmisi eesmärke:

a)

elutähtsa tehnoloogia arendamise või tootmise toetamine kogu liidus või nende lõikes 3 osutatud väärtusahelate kaitsmine ja tugevdamine järgmistes sektorites:

i)

digitehnoloogiad, sealhulgas need, mis aitavad saavutada digikümnendi poliitikaprogrammi 2030 sihte ja eesmärke ning viia ellu otsuse (EL) 2022/2481 artikli 2 punktis 2 määratletud mitut riiki hõlmavaid projekte, ning süvatehnoloogia innovatsioon;

ii)

nullnetotööstuse määruses määratletud puhtad ja ressursitõhusad tehnoloogiad, sealhulgas nullnetotehnoloogiad;

iii)

biotehnoloogiad, sealhulgas ravimid, mis on kantud liidu elutähtsate ravimite ja ravimikomponentide loetellu;

b)

tegelemine punktis a sätestatud eesmärgi toetamiseks igat liiki kvaliteetsete töökohtade jaoks kriitilise tähtsusega tööjõu ja oskuste nappusega, eelkõige elukestva õppe, haridus- ja koolitusprojektide kaudu, sealhulgas nullnetotööstuse määruse asjaomaste sätete alusel loodud Euroopa nullnetotööstuse akadeemiate kaudu, ning tihedas koostöös sotsiaalpartneritega ning juba olemasolevate haridus- ja koolitusalgatustega.

2.   Esimese lõigu punktis a osutatud tehnoloogiad loetakse elutähtsateks tehnoloogiateks, kui need vastavad ühele järgmistest tingimustest:

a)

need toovad siseturule uuendusliku, kujunemisjärgus ja tipptasemel elemendi, millel on märkimisväärne majanduslik potentsiaal;

b)

need aitavad kaasa liidu strateegilise sõltuvuse vähendamisele või ennetamisele.

3.   Käesoleva artikli lõike 1 punktis a osutatud elutähtsate tehnoloogiate väljatöötamise või tootmise väärtusahel on seotud nii lõpptoodetega kui ka konkreetsete komponentide ja konkreetsete masinatega, mida kasutatakse peamiselt lõpptoodete tootmiseks, ning kriitiliste toormete määruse lisas sätestatud kriitiliste toormetega, ning seotud teenustega, mis on nende lõpptoodete väljatöötamise või tootmise jaoks kriitilise tähtsusega ja spetsiifilised.

Erandina käesoleva lõike esimesest lõigust on selliste tehnoloogiate arendamise või tootmise väärtusahelad, mis kuuluvad nullnetotööstuse määruse kohaldamisalasse ja mis on käesoleva artikli lõike 1 punkti a alapunktis ii osutatud tehnoloogiad, seotud lõpptoodetega, samuti konkreetsete komponentide ja masinatega, mida kasutatakse peamiselt nullnetotööstuse määruses määratletud lõpptoodete tootmiseks ning nendega seotud teenustega, mis on nende lõpptoodete väljatöötamise või tootmise jaoks kriitilise tähtsusega ja spetsiifilised.

4.   Loetakse, et nullnetotööstuse määruse asjaomastes sätetes tunnustatud strateegilised projektid, mis vastavad nullnetotööstuse määruse vastupanuvõime kriteeriumile või konkurentsivõime kriteeriumile, aitavad kaasa lõike 1 punkti a alapunktis ii osutatud STEPi eesmärgi saavutamisele.

5.   Loetakse, et kriitiliste toormete määruse asjaomastes sätetes tunnustatud strateegilised projektid aitavad kaasa lõike 1 punktis a osutatud STEPi eesmärgi saavutamisele.

6.   Kui üleeuroopalist huvi pakkuv tähtis projekt, mille komisjon on ELi toimimise lepingu artikli 107 lõike 3 punkti b kohaselt heaks kiitnud, on seotud mõne käesoleva artikli lõike 1 punktis a osutatud tehnoloogiaga, loetakse asjaomane tehnoloogia elutähtsaks tehnoloogiaks.

7.   Hiljemalt 2. maiks 2024 annab komisjon välja suunised selle kohta, kuidas saab käesoleva artikli lõike 1 punktis a osutatud sektori tehnoloogiaid pidada elutähtsaks ning kuidas täita käesoleva artikli lõikes 2 sätestatud tingimusi. Nendes suunistes selgitab komisjon väärtusahela mõistet ja sellega seotud teenuseid, mis on käesoleva artikli lõikes 3 osutatud lõpptoodete väljatöötamiseks või tootmiseks kriitilise tähtsusega ja spetsiifilised. Need suunised vaadatakse asjakohasel juhul läbi artiklis 8 osutatud vahehindamise aruande põhjal.

Artikkel 3

Rahaline toetus

1.   STEPi rakendamiseks antakse olemasolevatest liidu programmidest rahalist toetust.

2.   Et tugevdada platvormi suutlikkust täita STEPi eesmärke, toetatakse STEPi rakendamist määruse (EL) 2021/697 artikli 4 lõikes 1 osutatud rahastamispaketist 1 500 000 000 euroga jooksevhindades. Seda summat rakendatakse kooskõlas kõnealuse määrusega ning seda kasutatakse STEPi eesmärkide saavutamiseks.

Artikkel 4

Suveräänsusmärgis, kombineeritud ja kumulatiivne rahastamine

1.   Komisjon annab igale STEPi eesmärkidele kaasa aitavale projektile suveräänsusmärgise, tingimusel et seda projekti on hinnatud ja see vastab määruse (EL) 2021/522, (EL) 2021/694, (EL) 2021/695 või (EL) 2021/697 või komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/856 (27) kohases konkursikutses esitatud kvaliteedi miinimumnõuetele, eelkõige rahastamiskõlblikkuse, kõrvalejätmise ja hindamiskriteeriumidele.

2.   Lõikes 1 osutatud konkursikutsed võivad sisaldada geograafilisi piiranguid ning asjakohasel juhul sisaldavad need kooskõlas asjakohaste valdkondlike liidu õigusaktidega kohustusi austada töö- ja töölevõtmistingimusi vastavalt kohaldatavale liidu ja riigisisesele õigusele, Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni konventsioonidele ja kollektiivlepingutele.

3.   Suveräänsusmärgist kasutatakse kvaliteeti näitava märgisena, eelkõige järgmistel eesmärkidel:

a)

projekti jaoks toetuse saamine mõne muu liidu programmi raames kooskõlas selle programmi suhtes kohaldatavate normidega või

b)

projekti rahastamine kumulatiivse või kombineeritud rahastamise kaudu liidu muu rahastamisvahendiga kooskõlas nende rahastamisvahendite suhtes kohaldatavate normidega.

4.   Ilma et see piiraks kõnealuse määruse sätete kohaldamist, peavad liikmesriigid oma määruse (EL) 2021/241 kohaseid riiklikke taaste- ja vastupidavuskavasid läbi vaadates prioriteetseks neid projekte, millele on käesoleva artikli lõike 1 kohaselt antud suveräänsusmärgis.

5.   Kui liikmesriigid otsustavad, milliseid investeerimisprojekte nende vastavatest moderniseerimisfondi osadest kooskõlas direktiivi 2003/87/EÜ artikliga 10d rahastada, võivad nad pidada prioriteetseks elutähtsa puhta tehnoloogia ja ressursitõhusa tehnoloogia neid projekte, millele on antud käesoleva artikli lõike 1 kohaselt suveräänsusmärgis. Lisaks võivad liikmesriigid otsustada anda riiklikku toetust suveräänsusmärgise saanud projektidele, mis aitavad kaasa käesoleva määruse artikli 2 lõike 1 punkti a alapunktis ii osutatud STEPi eesmärgi saavutamisele.

6.   Määruse (EL) 2021/523 kohaselt võetakse suveräänsusmärgist arvesse EIP põhikirja artiklis 19 sätestatud menetluse ja kõnealuse määruse artikli 23 lõikes 3 sätestatud poliitikavastavuse kontrolli raames. Lisaks vaatavad rakenduspartnerid aegsasti läbi projektid, millele on antud suveräänsusmärgis, kui need kuuluvad nende määruse (EL) 2021/523 artikli 26 lõikes 5 sätestatud geograafilisse ulatusse ja tegevusvaldkonda.

7.   Käesoleva määruse artikli 2 kohaldamisalasse kuuluvad nullnetotööstuse määruse ja kriitiliste toormete määruse asjaomaste sätete kohaselt tunnustatud strateegilised projektid, mis saavad toetust käesoleva määruse artiklis 3 osutatud programmide alusel, võivad saada toetust ka muust liidu programmist, sealhulgas jagatud eelarve täitmise alla kuuluvatest fondidest, tingimusel et nendest toetustest ei kaeta samu kulusid. Selle osa suhtes, millega on strateegilist projekti toetatud, kohaldatakse asjakohase liidu programmi norme. Kumulatiivne rahastamine ei tohi ületada strateegilise projekti rahastamiskõlblikke kogukulusid. Liidu eri programmidest saadud toetuse võib arvutada proportsionaalselt kooskõlas dokumentidega, milles on kindlaks määratud toetuse tingimused.

8.   Suveräänsusmärgise andmine ja kumulatiivse rahastamise eraldamine ei piira kohaldatavate riigiabi reeglite ega liidu rahvusvaheliste kohustuste kohaldamist.

9.   Suveräänsusmärgis kehtib projekti, millele see anti, rakendamise ajal ja kaotab kehtivuse, kui projekti ei ole alustatud viie aasta jooksul pärast suveräänsusmärgise andmist või kui projekt on ümberpaigutatud väljapoole liitu.

Artikkel 5

STEPi rakendamine

STEPi rakendamiseks teeb komisjon eelkõige järgmist:

a)

propageerib artikli 4 lõikes 1 osutatud suveräänsusmärgist, eeskätt selleks, et suurendada nähtavust suveräänsusmärgise saanud projektide ja nende projektide puhul, mida on rahastatud ERFist, Ühtekuuluvusfondist, ESF+ist või Õiglase Ülemineku Fondist;

b)

loob artiklis 6 osutatud suveräänsusportaali ja haldab seda, et tuua eeskätt kõik liidult raha saamise võimalused potentsiaalsetele toetusesaajatele lähemale ja suurendada liidu kodanike jaoks läbipaistvust;

c)

teeb koostööd artikli 6 lõike 4 kohaselt määratud riiklike pädevate asutuste ja muude asjaomaste sidusrühmadega, et koordineerida ja vahetada teavet käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluvate rahastamisvõimaluste kasutamisega seotud finantsvajaduste, olemasolevate kitsaskohtade ja parimate tavade kohta;

d)

edendab kontakte artiklis 2 osutatud tehnoloogiasektorite vahel, kasutades eelkõige olemasolevaid tööstusliite, võrgustikke ja struktuure, sealhulgas nullnetotööstuse määrusega loodud Euroopa nullnetotehnoloogia platvormi ja kriitiliste toormete määrusega loodud Euroopa kriitiliste toorainete nõukogu;

e)

edendab liidu programmide järjepidevust, sidusust, koostoimet ja vastastikust täiendavust, et toetada projekte, mis aitavad kaasa STEPi eesmärkide saavutamisele.

Artikkel 6

Suveräänsusportaal

1.   Komisjon loob sihtotstarbelise üldsusele kättesaadava veebisaidi (edaspidi „suveräänsusportaal“), mis annab teavet STEPi eesmärkidega seotud projektide rahastamisvõimaluste kohta ja parandab nende projektide nähtavust, eelkõige järgmise teabe kuvamise abil:

a)

teave käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluvate liidu programmide kohta ning käimasolevate ja tulevaste projektikonkursside ja pakkumiskutsete kohta, mis on seotud STEPi eesmärkidega nende vastavate programmide raames;

b)

üksikasjad projektide kohta, millele on antud suveräänsusmärgis vastavalt artiklile 4;

c)

üksikasjad projektide kohta, mida on tunnustatud strateegiliste projektidena nullnetotööstuse määruse ja kriitiliste toormete määruse alusel niivõrd, kuivõrd need kuuluvad käesoleva määruse artikli 2 kohaldamisalasse;

d)

üksikasjad STEPi eesmärke toetavate projektide kohta, mis on välja valitud ERFist, Ühtekuuluvusfondist, ESF+ist või Õiglase Ülemineku Fondist toetuse saamiseks, kui neist on komisjonile teatatud kooskõlas käesoleva artikli lõikega 5;

e)

lõike 4 kohaselt määratud riiklike pädevate asutuste kontaktid.

2.   Suveräänsusportaal kuvab ka teavet STEPi rakendamise kohta ja teavet artiklis 7 osutatud liidu eelarve kulude kohta ning samuti teavet vastavates programmides kindlaks määratud tulemusnäitajate kohta.

3.   Suveräänsusportaal avatakse 1. märtsil 2024 ja komisjon ajakohastab seda korrapäraselt.

4.   Hiljemalt 2. juuniks 2024 määrab iga liikmesriik ühe riikliku pädeva asutuse, kes tegutseb STEPi riiklikul tasandil rakendamise peamise kontaktpunktina.

5.   Võimaluse korral teavitavad käesoleva artikli lõikes 4 osutatud riiklikud pädevad asutused komisjoni STEPi eesmärke toetavate projektide üksikasjadest, mis on välja valitud ERFist, Ühtekuuluvusfondist, ESF+ist või Õiglase Ülemineku Fondist toetuse saamiseks, et kuvada need suveräänsusportaalis.

Artikkel 7

Seire ja iga-aastane aruandlus

1.   Komisjon seirab STEPi rakendamist ja mõõdab STEPi eesmärkide saavutamist, tuginedes artiklis 3 osutatud liidu programmide seireraamistikele. Rakendamise seire on sihipärane ja STEPi raames elluviidava tegevusega proportsionaalne.

2.   Komisjon tagab, et STEPi raames elluviidava tegevuse rakendamise seireks vajalikke andmeid kogutakse tõhusalt, tulemuslikult ja aegsasti. Selleks esitavad liidu rahaliste vahendite saajad seireks andmeid, tuginedes olemasolevatele aruandlusnõuetele, kui see on vajalik, ja proportsionaalsel viisil.

3.   Komisjon esitab Euroopa Parlamendile ja nõukogule STEPi rakendamise kohta igal aastal aruande ning teeb selle aruande üldsusele kättesaadavaks.

4.   Aastaaruanne sisaldab konsolideeritud teavet edusammude kohta, mida on tehtud STEPi eesmärkide elluviimisel iga artiklis 3 osutatud programmi raames, sealhulgas kvalitatiivset ja kvantitatiivset teavet selle kohta, kuidas STEP toetab iga liikmesriiki ja piiriüleseid projekte, kui see on kättesaadav.

5.   Aastaaruanne sisaldab teavet ka järgmise kohta:

a)

STEPi kogukulud programmi kaupa;

b)

STEPi tulemuslikkus, mis põhineb vastavates programmides kindlaks määratud tulemusnäitajatel;

c)

ülevaade sellest, kuidas aitab STEP kaasa liidu pikaajalise konkurentsivõime tagamise strateegiliste eesmärkide saavutamisele;

d)

suveräänsusmärgise saanud projektide geograafilise ja tehnoloogilise jaotuse analüüs.

Artikkel 8

STEPi hindamine

1.   Komisjon esitab 31. detsembriks 2025 Euroopa Parlamendile ja nõukogule STEPi rakendamise kohta vahehindamise aruande, et anda edasiste otsuste tegemiseks teavet.

2.   Hindamisaruandes hinnatakse eelkõige, mil määral on STEPi eesmärgid saavutatud, kui tõhusalt on vahendeid kasutatud ja milline on STEPi Euroopa lisaväärtus.

Vahehindamise aruandes lisaks:

a)

antakse ülevaade liidu piirkondadest, mille puhul on ühtekuuluvusprogramme partnerluspõhimõtte kohaselt muudetud;

b)

analüüsitakse, kas STEPi eesmärgid ja meetmed, sealhulgas STEPi toetatav elutähtis tehnoloogia, on asjakohased;

c)

hinnatakse, kas liidu programmide kohta on võimalik teavet esitada ühtses liidu portaalis, et tuua kõik liidult raha saamise võimalused potentsiaalsetele toetusesaajatele lähemale ja suurendada nende võimaluste läbipaistvust liidu kodanike jaoks, ning

d)

antakse hinnang selle kohta, kas on võimalik luua simulaator, mis annaks projektiarendajatele, eelkõige VKEdele, suuniseid selle kohta, milliste liidult raha saamise võimaluste puhul võib nende konkreetne projekt rahastamiskõlblik olla.

3.   Asjakohasel juhul lisatakse vahehindamise aruandele käesoleva määruse muutmist käsitlev seadusandlik ettepanek, mille eesmärk on vähendada liidu strateegilist sõltuvust ja tugevdada liidu tööstuspoliitikat ning tagada samal ajal siseturu nõuetekohane toimimine, vältida turumoonutusi ja luua liidus võrdsed tingimused, või seadusandlikud ettepanekud sarnaste eesmärkidega muude algatuste kohta.

4.   Komisjon esitab selliste liidu programmide rakendamise lõpus, millest STEPi rahaliselt toetatakse, ent hiljemalt 31. detsembriks 2031 Euroopa Parlamendile ja nõukogule STEPi rakendamise kohta lõpliku hindamise aruande, tuginedes eelkõige kõigile vahehindamise aruandes sisalduvatele elementidele ja esitades artiklis 7 osutatud aastaaruannetes kirjeldatud elementide kokkuvõtte.

2. peatükk

Muudatused

Artikkel 9

Direktiivi 2003/87/EÜ muutmine

Direktiivi 2003/87/EÜ artikli 10a lõike 8 viienda lõigu järele lisatakse järgmine lõik:

„Innovatsioonifondi konkursikutsete ja võistupakkumiste kavandamisel ja elluviimisel võtab komisjon arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse, millega kehtestatakse meetmete raamistik Euroopa nullnetotehnoloogia toodete tootmise ökosüsteemi tugevdamiseks, kohaselt tunnustatud strateegilisi projekte, mille puhul ollakse seisukohal, et need aitavad kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2024/795 (*1) artikli 2 lõikega 4 Euroopa Strateegiliste Tehnoloogiate Platvormi (STEP) eesmärkide saavutamisele kaasa. Liikmesriigid kaaluvad oma territooriumil elluviidavatele projektidele innovatsioonifondi raames välja töötatud finantsmehhanismide raames, näiteks enampakkumisteenuse süsteemi raames, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/1058 (*2) loodud Euroopa Regionaalarengu Fondist ja Ühtekuuluvusfondist ning määrusega (EL) 2021/1056 loodud Õiglase Ülemineku Fondist toetuse andmist.

Artikkel 10

Määruse (EL) 2021/1058 muutmine

Määrust (EL) 2021/1058 muudetakse järgmiselt.

1)

Artiklit 3 muudetakse järgmiselt:

a)

lõike 1 punkti a lisatakse järgmine alapunkt:

„vi)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2024/795 (*3) artiklis 2 osutatud Euroopa Strateegiliste Tehnoloogiate Platvormi (STEP) eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringute toetamine.“

(*3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. veebruari 2024. aasta määrus (EL) 2024/795, millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241 (ELT L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).“;"

b)

lõike 1 punkti b lisatakse järgmine alapunkt:

„ix)

määruse (EL) 2024/795 artikli 2 lõike 1 punkti a alapunktis ii osutatud STEPi eesmärgi saavutamisele kaasa aitavate investeeringute toetamine.“;

c)

lisatakse järgmine lõige:

„1a.   Lõike 1 punkti a alapunktis vi ja punkti b alapunktis ix osutatud erieesmärgi vahendid kavandatakse eraldiseisvate prioriteetide raames, mis vastavad asjakohasele poliitikaeesmärgile, ning nende ülemmäär on 20 % ERFist saadavast esialgsest riiklikust eraldisest.

Komisjon maksab 30 % eraldisest, mis on ette nähtud käesoleva lõike esimeses lõigus osutatud prioriteetidele, nagu on sätestatud programmimuudatuse heakskiitmise otsuses, välja erakorralise ühekordse eelmaksena, mis lisandub programmi iga-aastastele eelmaksetele, mis on sätestatud määruse (EL) 2021/1060 artikli 90 lõigetes 1 ja 2 või Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/1059 (*4) artikli 51 lõigetes 2, 3 ja 4. Erakorraline eelmakse tehakse 60 päeva jooksul alates sellest, kui komisjon võtab vastu otsuse, millega kiidetakse programmimuudatus heaks, tingimusel et programmimuudatus esitatakse komisjonile 31. märtsiks 2025.

Vastavalt määruse (EL) 2021/1060 artikli 90 lõikele 5 ja määruse (EL) 2021/1059 artikli 51 lõikele 5 tasaarvestatakse komisjoni raamatupidamisarvestusest erakorraliste eelmaksetena makstud summa hiljemalt viimasel aruandeaastal.

Vastavalt määruse (EL) 2021/1060 artikli 90 lõikele 6 kasutatakse erakorralistest eelmaksetest saadud intresse asjaomase programmi jaoks samamoodi nagu ERFi vahendeid ja need kajastatakse viimase aruandeaasta raamatupidamisarvestuses.

Kooskõlas määruse (EL) 2021/1060 artikli 97 lõikega 1 erakorralisi eelmakseid ei peatata.

Määruse (EL) 2021/1060 artikli 105 lõike 1 kohaselt peavad kulukohustustest vabastatavate summade arvutamisel arvesse võetavad eelmaksed sisaldama tehtud erakorralisi eelmakseid.

Erandina määruse (EL) 2021/1060 artiklist 112 on STEPi eesmärkide toetamiseks kehtestatud eraldiseisvate prioriteetide maksimaalsed kaasrahastamismäärad 100 %.

(*4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1059, mis käsitleb Euroopa Regionaalarengu Fondist ja välistegevuse rahastutest toetatava Euroopa territoriaalse koostöö eesmärgi (Interreg) erisätteid (ELT L 231, 30.6.2021, lk 94).“ "

2)

Artiklit 5 muudetakse järgmiselt:

a)

lõikesse 2 lisatakse järgmine punkt:

„e)

kui need aitavad kaasa artikli 3 lõike 1 punkti a alapunktis vi sätestatud poliitikaeesmärgi 1 erieesmärgi või artikli 3 lõike 1 punkti b alapunktis ix sätestatud poliitikaeesmärgi 2 erieesmärgi saavutamisele vähem arenenud ja üleminekupiirkondades ning selliste liikmesriikide enam arenenud piirkondades, mille ostujõu standardites väljendatud ja liidu 2015.–2017. aasta arvnäitajate põhjal arvutatud keskmine SKP elaniku kohta on väiksem kui EL 27 keskmine, keskendudes aga VKEdele.“;

b)

lõikesse 2 lisatakse järgmine lõik:

„Punkti e kohaldatakse Interregi programmide suhtes, kui programmi geograafiline ulatus liidus hõlmab üksnes kõnealuses punktis sätestatud piirkondade kategooriaid.“;

c)

lisatakse järgmine lõige:

„3a.   Et aidata kaasa artikli 3 lõike 1 punkti a alapunktis vi sätestatud poliitikaeesmärgi 1 ja kõnealuse lõigu punkti b alapunktis ix sätestatud poliitikaeesmärgi 2 erieesmärkide saavutamisele, toetatakse ERFist ka koolitusi, elukestvat õpet, ümberõpet ja haridustegevust.“

3)

I lisa tabelit 1 muudetakse järgmiselt:

a)

poliitikaeesmärgi 1 alla lisatakse järgmine rida:

 

„vi)

Määruse (EL) 2024/795 artiklis 2 osutatud STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringute toetamine

Mis tahes erieesmärkide i, iii ja iv puhul loetletud RCO 125 – toetatavad ettevõtjad, kes on peamiselt seotud digitehnoloogia ja süvatehnoloogia innovatsiooni tulusate investeeringutega RCO 126 – toetatavad ettevõtjad, kes on peamiselt seotud puhta ja ressursitõhusa tehnoloogia tulusate investeeringutega RCO 127 – toetatavad ettevõtjad, kes on peamiselt seotud biotehnoloogia tulusate investeeringutega [Need näitajad tuleb esitada RCO 01 – RCO 04 alamrühmadena]

Mis tahes erieesmärkide i, iii ja iv puhul loetletud RCR“

b)

poliitikaeesmärgi 2 alla lisatakse järgmine rida:

 

„ix)

Määruse (EL) 2024/795 artikli 2 lõike 1 punkti a alapunktis ii osutatud STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringute toetamine

Mis tahes RCO, mis on loetletud poliitikaeesmärgi 1 erieesmärkide i, iii, iv ja vi puhul RCO 125 – toetatavad ettevõtjad, kes on peamiselt seotud digitehnoloogia ja süvatehnoloogia innovatsiooni tulusate investeeringutega RCO 126 – toetatavad ettevõtjad, kes on peamiselt seotud puhta ja ressursitõhusa tehnoloogia tulusate investeeringutega RCO 127 – toetatavad ettevõtjad, kes on peamiselt seotud biotehnoloogia tulusate investeeringutega [Need näitajad tuleb esitada RCO 01 – RCO 04 alamrühmadena]

Mis tahes poliitikaeesmärgi 1 erieesmärkide i, iii ja iv puhul loetletud RCR“

4)

II lisa tabelit muudetakse järgmiselt:

a)

poliitikaeesmärgi 1 alla lisatakse järgmine rida:

 

„vi)

Määruse (EL) 2024/795 artiklis 2 osutatud STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringute toetamine

Mis tahes poliitikaeesmärgi 1 erieesmärkide i, iii ja iv puhul loetletud CCO

Mis tahes poliitikaeesmärgi 1 erieesmärkide i, iii ja iv puhul loetletud CCR“

b)

poliitikaeesmärgi 2 alla lisatakse järgmine rida:

 

„ix)

Määruse (EL) 2024/795 artikli 2 lõike 1 punkti a alapunktis ii osutatud STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringute toetamine

Mis tahes poliitikaeesmärgi 1 erieesmärkide i, iii ja iv puhul loetletud CCO

Mis tahes poliitikaeesmärgi 1 erieesmärkide i, iii ja iv puhul loetletud CCR“

Artikkel 11

Määruse (EL) 2021/1056 muutmine

Määrust (EL) 2021/1056 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikkel 2 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 2

Erieesmärgid

Kooskõlas määruse (EL) 2021/1060 artikli 5 lõike 1 teise lõiguga aitab Õiglase Ülemineku Fond kaasa erieesmärgile võimaldada piirkondadel ja inimestel tegeleda liidu 2030. aasta energia- ja kliimaeesmärkide saavutamise ja Pariisi kokkuleppe alusel 2050. aastaks liidu kliimaneutraalsele majandusele ülemineku sotsiaalse, tööhõive, majandusliku ja keskkonnamõjuga. Õiglase Ülemineku Fondist võib toetada ka investeeringuid, mis aitavad kaasa Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2024/795 (*5) artiklis 2 osutatud Euroopa Strateegiliste Tehnoloogiate Platvormi (STEP) eesmärkide saavutamisele.

(*5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. veebruari 2024. aasta määrus (EL) 2024/795, millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241 (ELT L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).“ "

2)

Artikli 8 lõikesse 2 lisatakse järgmine lõik:

„Õiglase Ülemineku Fondist võib toetada ka tulusaid investeeringuid muudesse ettevõtetesse kui VKEd, keskendudes aga VKEdele, mis aitavad kaasa määruse (EL) 2024/795 artiklis 2 osutatud STEPi eesmärkide saavutamisele. Toetust võib anda olenemata sellest, kas kooskõlas käesoleva määruse artikli 11 lõike 2 punktiga h on tehtud puudujääkide analüüs, ja olenemata selle tulemusest. Sellised investeeringud on rahastamiskõlblikud üksnes juhul, kui need ei too kaasa määruse (EL) 2021/1060 artikli 2 punktis 27 määratletud üleviimist. Toetuse andmine ei tähenda, et õiglase ülemineku territoriaalne kava tuleb läbi vaadata, kui läbivaatamine oleks seotud üksnes puudujääkide analüüsiga. Valikumenetluses võetakse arvesse õpipoisiõpet ja töökohti ning haridust ja koolitust uute oskuste omandamiseks.“

3)

Artiklisse 10 lisatakse järgmine lõige:

„4.   Komisjon maksab 30 % Õiglase Ülemineku Fondi eraldisest, mille hulgas on määruse (EL) 2021/1060 artikli 27 kohaselt ümber paigutatud summad, välja asjaomase programmi heakskiitmise otsuses sätestatud programmile mõeldud erakorralise ühekordse eelmaksena, mis lisandub kõnealuse määruse artikli 90 lõigetes 1 ja 2 sätestatud programmi iga-aastastele eelmaksetele. Nimetatud erakorraline eelmakse tehakse alates 1. märtsist 2024.

Vastavalt määruse (EL) 2021/1060 artikli 90 lõikele 5 tasaarvestatakse komisjoni raamatupidamisarvestusest erakorraliste eelmaksetena makstud summa hiljemalt viimasel aruandeaastal.

Vastavalt määruse (EL) 2021/1060 artikli 90 lõikele 6 kasutatakse erakorralistest eelmaksetest saadud intresse asjaomase programmi jaoks samamoodi nagu Õiglase Ülemineku Fondi vahendeid ja need kajastatakse viimase aruandeaasta raamatupidamisarvestuses.

Kooskõlas määruse (EL) 2021/1060 artikli 97 lõikega 1 erakorralisi eelmakseid ei peatata.

Määruse (EL) 2021/1060 artikli 105 lõike 1 kohaselt peavad kulukohustustest vabastatavate summade arvutamisel arvesse võetavad eelmaksed sisaldama tehtud erakorralisi eelmakseid.

Erandina määruse (EL) 2021/1060 artiklist 112 on STEPi eesmärkide toetamiseks kehtestatud eraldiseisvate prioriteetide maksimaalsed kaasrahastamismäärad 100 %.“

Artikkel 12

Määruse (EL) 2021/1057 muutmine

Määrusesse (EL) 2021/1057 lisatakse järgmine artikkel:

„Artikkel 12a

Toetus STEPi eesmärkide saavutamiseks

1.   Liikmesriigid võivad kasutada ESF+, et toetada käesoleva määruse artikli 4 lõikes 1 sätestatud asjakohaste erieesmärkide raames Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2024/795 (*6) artikli 2 lõike 1 punktis b osutatud Strateegiliste Tehnoloogiate Euroopa Platvormi (STEP) eesmärki, sealhulgas toetades nullnetotehnoloogiaalaste oskuste arendamist, muu hulgas selliste oskuste arendamist, mis põhinevad Euroopa oskuste akadeemiate loodud õppeprogrammidel, samuti noorte koolitamist ning töötajate oskuste omandamist, täiendamist ja ümberõpet nullnetotehnoloogia valdkonnas.

2.   Kui komisjon kiidab heaks programmimuudatuse, mis hõlmab üht või mitut prioriteeti, mis on suunatud ESF+ist toetatavatele tegevustele, mis aitavad kaasa määruse (EL) 2024/795 artiklis 2 osutatud STEPi eesmärkide saavutamisele, teeb ta lisaks määruse (EL) 2021/1060 artikli 90 lõigetes 1 ja 2 sätestatud programmi eelmaksetele kõnealuste prioriteetide jaoks eraldatud vahendite alusel erakorralise eelmakse summas 30 %. Nimetatud erakorraline eelmakse tehakse 60 päeva jooksul alates sellest, kui komisjon võtab vastu otsuse, millega kiidetakse programmimuudatus heaks, tingimusel et programmimuudatus esitatakse komisjonile 31. märtsiks 2025.

Vastavalt määruse (EL) 2021/1060 artikli 90 lõikele 5 tasaarvestatakse erakorraliste eelmaksetena makstud summa hiljemalt viimasel aruandeaastal.

Määruse (EL) 2021/1060 artikli 90 lõike 6 kohaselt kasutatakse erakorralistest eelmaksetest saadud intresse asjaomase programmi jaoks samamoodi nagu ESF+ vahendeid ja need kajastatakse viimase aruandeaasta raamatupidamisarvestuses.

Kooskõlas määruse (EL) 2021/1060 artikli 97 lõikega 1 erakorralisi eelmakseid ei peatata.

Määruse (EL) 2021/1060 artikli 105 lõike 1 kohaselt peavad kulukohustustest vabastatavate summade arvutamisel arvesse võetavad eelmaksed sisaldama tehtud erakorralisi eelmakseid.

Erandina määruse (EL) 2021/1060 artiklist 112 on STEPi eesmärkide toetamiseks kehtestatud eraldiseisvate prioriteetide maksimaalsed kaasrahastamismäärad 100 %.

Artikkel 13

Määruse (EL) 2021/1060 muutmine

Määrust (EL) 2021/1060 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 2 punkt 45 asendatakse järgmisega:

„45)

„kvaliteedimärgis“ – komisjoni poolt taotlusele antud kvaliteedimärgis, mis näitab, et taotlus, mida on hinnatud liidu rahastamisvahendi kohase konkursikutse raames ja mida peetakse kõnealuse liidu rahastamisvahendi kvaliteedi miinimumnõuetele vastavaks, kuid mida ei olnud võimalik rahastada selle konkursikutse raames vajaliku eelarve puudumise tõttu, võib saada toetust muudest liidu või riiklikest rahastamisallikatest; või Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2024/795 (*7) artiklis 4 osutatud suveräänsusmärgise.

(*7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. veebruari 2024. aasta määrus (EL) 2024/795, millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241 (ELT L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).“ "

2)

Artikli 6 lõikesse 1 lisatakse järgmine lõik:

„Kui määrusega (EL) 2024/795 loodud Strateegiliste Tehnoloogiate Euroopa Platvormiga (STEP) seotud programmimuudatuse tulemusena oleks Ühtekuuluvusfondist kaetav kliimaalane panus suurem kui sihtväärtus, mis on 37 % fondist saadud kogueraldisest, võib nimetatud sihtväärtust ületavat summat võtta arvesse ERFist kaetava kliimaalase panuse arvutamisel, mille puhul on sihtväärtuseks seatud 30 % fondist saadud kogueraldisest. Summasid, mis ületavad ERFist kaetava kliimaalase panuse sihtväärtust, mis on 30 % fondist saadud kogueraldisest, võib võtta arvesse Ühtekuuluvusfondist kaetava kliimaalase panuse arvutamisel.“

3)

Artiklisse 13 lisatakse järgmised lõiked:

„5.   Ilma et see piiraks käesoleva artikli lõikes 1 osutatud võimalust partnerluslepingut hiljemalt 31. märtsil 2025 muuta, võib liikmesriik esitada komisjonile muudetud partnerluslepingu, et võtta arvesse programmidesse selliste prioriteetide lisamist, mis aitavad kaasa STEPi eesmärkide saavutamisele, nagu on osutatud määruse (EL) 2024/795 artiklis 2.

6.   Erandina käesoleva artikli lõigetest 2 ja 4 kiidab komisjon lõikes 5 osutatud muudetud partnerluslepingu heaks hiljemalt kolme kuu jooksul pärast seda, kui liikmesriik on selle esimest korda esitanud.“

4)

Artikli 14 lõike 5 esimene lõik asendatakse järgmisega:

„Kooskõlas määruse (EL) 2021/523 artikli 10 lõike 4 teise lõiguga lõpetatakse osalusleping või seda pikendatakse vastastikusel kokkuleppel, kui kohast tagatislepingut ei ole sõlmitud 12 kuu jooksul pärast osaluslepingu sõlmimist.“

5)

Artiklisse 24 lisatakse järgmised lõiked:

„9.   Kui määruse (EL) 2024/795 artiklis 2 osutatud STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringute prioriteedid on lisatud sellise programmimuudatuse heakskiitmise tulemusena, mille liikmesriik on esitanud 31. augustiks 2024, siis erandina käesoleva määruse artiklist 18 neid prioriteete vahehindamisel arvesse ei võeta. Selliste programmimuudatuste heakskiitmise otsus võib sisaldada kogu 2026. ja 2027. aastaks ette nähtud kohandatava summa või selle osa lõplikku jaotust, et tegeleda STEPi eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringute prioriteetidega. Kui kogu programmi kohandatav summa on sellistele prioriteetidele eraldatud lõplikult, siis selle programmi kohta vahehindamist ei tehta.

10.   Erandina käesoleva artikli lõikest 4 võtab komisjon 31. augustiks 2024 esitatud programmimuudatuse heakskiitmise otsuse vastu kahe kuu jooksul pärast seda, kui liikmesriik on selle esitanud, tingimusel et see puudutab üksnes eraldiseisvate prioriteetide seadmist selliste investeeringute tegemiseks, mis aitavad kaasa STEPi eesmärkide saavutamisele, nagu on osutatud määruse (EL) 2024/795 artiklis 2.“

6)

Artiklisse 49 lisatakse järgmine lõige:

„7.   Kui toetus on kavandatud määruse (EL) 2024/795 artiklis 2 osutatud STEPi eesmärkide saavutamiseks, tagab korraldusasutus, et kogu käesoleva artikli lõike 2 kohaselt avaldatav teave esitatakse komisjonile ka käesoleva artikli lõikes 4 sätestatud vormingus, et avaldada see määruse (EL) 2024/795 artiklis 6 sätestatud suveräänsusportaalis, sealhulgas kavandatavate konkursikutsete ajakava, mida ajakohastatakse vähemalt kolm korda aastas, ning link konkursikutsetele nende avaldamise päeval.“

7)

I lisa muudetakse järgmiselt:

a)

tabelisse 1 lisatakse järgmised read:

SEKKUMISVALDKOND

Koefitsient kliimamuutuste alaste eesmärkide saavutamiseks antava toetuse arvutamiseks

Koefitsient keskkonnaalaste eesmärkide saavutamiseks antava toetuse arvutamiseks

„145a

Digitehnoloogia ja süvatehnoloogia innovatsiooni ning biotehnoloogia valdkonnas oskuste arendamise või tööturule juurdepääsu toetamine

0  %

0  %

145b

Puhta ja ressursitõhusa tehnoloogia valdkonnas oskuste arendamise või tööturule juurdepääsu toetamine

100  %

40  %

188

Tulusad investeeringud suurettevõtjatesse, kes on peamiselt seotud puhta ja ressursitõhusa tehnoloogiaga

100  %

40  %

189

Tulusad investeeringud VKEdesse, kes on peamiselt seotud puhta ja ressursitõhusa tehnoloogiaga

100  %

40  %

190

Tulusad investeeringud suurettevõtjatesse, kes on peamiselt seotud biotehnoloogiaga

0  %

0  %

191

Tulusad investeeringud VKEdesse, kes on peamiselt seotud biotehnoloogiaga

0  %

0  %

192

Tulusad investeeringud suurettevõtjatesse, kes on peamiselt seotud digitehnoloogia ja süvatehnoloogia innovatsiooniga

0  %

0  %

193

Tulusad investeeringud VKEdesse, kes on peamiselt seotud digitehnoloogia ja süvatehnoloogia innovatsiooniga

0  %

0  %“

b)

tabelisse 6 lisatakse järgmine rida:

„11

Oskuste ja töökohtade toetamine digitehnoloogia ja süvatehnoloogia innovatsiooni, puhta ja ressursitõhusa tehnoloogia ning biotehnoloogia valdkonnas

0 %

0 %“

Artikkel 14

Määruse (EL) nr 1303/2013 muutmine

Määrust (EL) nr 1303/2013 muudetakse järgmiselt.

1)

Artiklisse 25a lisatakse järgmine lõige:

„1b.   Erandina artikli 60 lõikest 1 ning artikli 120 lõike 3 esimesest ja neljandast lõigust võib ERFist, ESFist või Ühtekuuluvusfondist toetatava programmi ühe või mitme prioriteetse suuna puhul kohaldada 100 %-list kaasrahastamismäära kogu 1. juulil 2023 algava ja 30. juunil 2024 lõppeva aruandeaasta jooksul.

Erandina artikli 30 lõigetest 1 ja 2 ning artikli 96 lõikest 10 ei ole 100 %-lise kaasrahastamismäära kohaldamiseks vaja komisjoni otsust programmi muutmise heakskiitmise kohta. Liikmesriik edastab muudetud finantstabelid komisjonile pärast seda, kui seirekomisjon on need heaks kiitnud. 100 %-list kaasrahastamismäära kohaldatakse üksnes juhul, kui finantstabelid edastatakse komisjonile enne lõpliku vahemaksetaotluse esitamist viimase aruandeaasta kohta, mis algab 1. juulil 2023 ja lõpeb 30. juunil 2024 vastavalt artikli 135 lõikele 2.“

2)

Artikli 130 lõike 3 esimene lõik asendatakse järgmisega:

„3.   Erandina lõikest 2 ei tohi fondide ega EMKFi toetus iga prioriteedi lõppmaksena fondi ja piirkonnakategooria kohta viimasel aruandeaastal ületada rohkem kui 15 % võrra fondide või EMKFi toetust igale prioriteedile fondi ja piirkonnakategooria kohta, nagu on sätestatud komisjoni otsuses, millega rakenduskava heaks kiidetakse. Käesoleva lõike kohaldamisel käsitatakse artikli 92 lõike 1 punktis e sätestatud äärepoolseimatele piirkondadele ette nähtud täiendavat eritoetust osana ERFi eraldisest asjaomase äärepoolseima piirkonna piirkonnakategooriale.“

3)

Artiklisse 135 lisatakse järgmine lõige:

„6.   Erandina lõikest 2 on viimase aruandeaasta lõpliku vahemaksetaotluse esitamise tähtpäev 31. juuli 2025. Viimast vahemaksetaotlust, mis on esitatud 31. juuliks 2025, käsitatakse viimase aruandeaasta lõpliku vahemaksetaotlusena.

Summad, mille komisjon hüvitab 2025. aastal vahemaksetena muudest vahenditest kui REACT-EU, ei tohi ületada 1 % asjaomase programmi rahaliste assigneeringute kogusummast fondi kaupa, välja arvatud REACT-EU vahendid. Komisjoni poolt 2025. aastal makstavaid summasid, mis ületavad seda protsendimäära, ei maksta välja ja neid kasutatakse üksnes eelmaksete tasaarvestamiseks lõpetamisel.“

4)

Artiklisse 138 lisatakse järgmine lõik:

„Erandina esimeses lõigus sätestatud tähtajast võivad liikmesriigid esitada punktides a, b ja c osutatud dokumendid viimase aruandeaasta kohta 15. veebruariks 2026.“

Artikkel 15

Määruse (EL) nr 223/2014 muutmine

Määrust (EL) nr 223/2014 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 13 lõige 5 asendatakse järgmisega:

„5.   Liikmesriik esitab rakenduskava elluviimise lõpparuande koos artiklis 52 sätestatud lõpetamisdokumentidega hiljemalt 15. veebruariks 2026.“

2)

Artiklile 22 lisatakse järgmine lõige:

„2a.   Artikli 26 lõike 2 punktide b–e kohaselt hüvitatavate kulude puhul viiakse hüvitatavad tegevused ellu selleks ajaks, kui esitatakse artikli 45 lõike 6 kohane lõplik vahemaksetaotlus viimase aruandeaasta kohta.“

3)

Artiklisse 45 lisatakse järgmine lõige:

„6.   Erandina lõikest 2 on viimase aruandeaasta lõpliku vahemaksetaotluse esitamise tähtpäev 31. juuli 2025. Viimast vahemaksetaotlust, mis on esitatud 31. juuliks 2025, käsitatakse viimase aruandeaasta lõpliku vahemaksetaotlusena.

Summad, mis komisjon 2025. aastal vahemaksetena hüvitab, ei tohi ületada 1 % asjaomase programmi rahaliste assigneeringute kogusummast. Komisjoni poolt 2025. aastal makstavaid summasid, mis ületavad seda protsendimäära, ei maksta välja ja neid kasutatakse üksnes eelmaksete tasaarvestamiseks lõpetamisel.“

4)

Artiklisse 48 lisatakse järgmine lõik:

„Erandina esimeses lõigus sätestatud tähtajast võivad liikmesriigid esitada punktides a, b ja c osutatud dokumendid viimase aruandeaasta kohta 15. veebruariks 2026.“

Artikkel 16

Määruse (EL) 2021/523 muutmine

Määrust (EL) 2021/523 muudetakse järgmiselt.

1)

Artiklit 3 muudetakse järgmiselt:

a)

lõikesse 1 lisatakse järgmine punkt:

„h)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2024/795 (*8) artiklis 2 osutatud Strateegiliste Tehnoloogiate Euroopa Platvormi (STEP) eesmärkide saavutamisele kaasa aitavate investeeringute toetamine.

(*8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. veebruari 2024. aasta määrus (EL) 2024/795, millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241 (ELT L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).“ "

2)

Artikli 7 lõikesse 3 lisatakse järgmine lõik:

„Erandina esimesest lõigust võib juhul, kui rahastamisvahenditest antav toetus on kombineeritud finantstootega, mis on käesoleva määruse kohasest ELi tagatisest ja/või määrusega (EL) 2015/1017 kehtestatud ELi tagatisest madalama nõudeõiguse järguga, lõikes 1 osutatud finantstoodetest tuleneva kahjumi, tulud ja tagasimaksed ning võimalikud sissenõudmised jaotada rahastamisvahendite ja käesoleva määruse kohase ELi tagatise ja/või määrusega (EL) 2015/1017 kehtestatud ELi tagatise vahel mitteproportsionaalselt.“

3)

Artikli 10 lõike 4 teine lõik asendatakse järgmisega:

„Kui 12 kuu jooksul alates osaluslepingu sõlmimisest ei ole tagatislepingut sõlmitud, siis osalusleping kas lõpetatakse või seda pikendatakse vastastikusel kokkuleppel. Kui kaheteistkümne kuu jooksul alates osaluslepingu sõlmimisest ei ole osaluslepingu summa ühe või mitme tagatislepingu kaudu kulukohustustega täielikult kaetud, siis summat muudetakse vastavalt. Kasutamata eraldised, mis on seotud summadega, mis liikmesriigid eraldasid vastavalt sätetele, mis käsitlevad ERDFi, ESFi+, Ühtekuuluvusfondi ja EMFAFi kasutamist programmi „InvestEU“ kaudu, mis on ette nähtud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2021/1060 (*9), või sätetele, mis käsitlevad EAFRDi kasutamist programmi „InvestEU“ kaudu, mis on ette nähtud ÜPP strateegiakavade määrusega, võetakse uuesti kasutusele vastavalt nimetatud määrustele. Kasutamata eraldised, mis on seotud liikmesriigi poolt vastavalt käesoleva määruse artikli 4 lõike 1 kolmandale lõigule eraldatud summadega, makstakse liikmesriigile tagasi.

(*9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1060, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfond+, Ühtekuuluvusfondi, Õiglase Ülemineku Fondi ja Euroopa Merendus-, Kalandus-, ja Vesiviljelusfondi kohta ning nende ja Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi, Sisejulgeolekufondi ning piirihalduse ja viisapoliitika rahastu suhtes kohaldatavad finantsreeglid (ELT L 231, 30.6.2021, lk 159).“ "

4)

Artiklit 13 muudetakse järgmiselt:

a)

lõige 5 asendatakse järgmisega:

„5.   Ülejäänud 25 % ELi osa raames antavast ELi tagatisest antakse muudele rakenduspartneritele, kelle rahaline osalus määratakse kindlaks tagatislepingutes. Kui komisjon teeb kindlaks, et sellised muud rakenduspartnerid ülejäänud 25 % ELi osa raames antavast ELi tagatisest täielikult ära ei kasuta, võidakse kasutamata summad anda EIP grupile. Sel juhul annab EIP grupp vastava täiendava rahalise osaluse lõike 4 kolmandas lauses sätestatud nõuete kohaselt.“

;

b)

lõike 7 teine lõik asendatakse järgmisega:

„Artikli 4 lõike 2 esimeses lõigus osutatud ELi tagatisega seotud lepingud rakenduspartneri ning lõpliku vahendite saaja või finantsvahendaja või artikli 16 lõike 1 punktis a osutatud muu üksuse vahel allkirjastatakse hiljemalt 31. augustiks 2026. Muudel juhtudel allkirjastatakse lepingud rakenduspartneri ning lõpliku vahendite saaja või finantsvahendaja või artikli 16 lõike 1 punktis a osutatud muu üksuse vahel 31. detsembriks 2028.“

5)

Artiklisse 23 lisatakse järgmine lõige:

„3.   Käesoleva artikli lõigetes 1 ja 2 osutatud menetluste raames võtab komisjon arvesse määruse (EL) 2024/795 artikli 4 alusel projektile antud suveräänsusmärgist.“

6)

Artiklisse 26 lisatakse järgmine lõige:

„5.   Lisaks lõikele 4 vaatavad rakenduspartnerid läbi ka projektid, millele on antud määruse (EL) 2024/795 artikli 4 kohane suveräänsusmärgis, kui need projektid kuuluvad nende geograafilisse ulatusse ja tegevusvaldkonda.“

Artikkel 17

Määruse (EL) 2021/695 muutmine

Määrust (EL) 2021/695 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 12 lõige 1 asendatakse järgmisega:

„1.   Raamprogrammi rakendamise rahastamispakett 1. jaanuarist 2021 kuni 31. detsembrini 2027 on 86 123 000 000 eurot jooksevhindades artikli 1 lõike 2 punktis a osutatud eriprogrammi ning EITi jaoks ja 9 453 000 000 eurot jooksevhindades artikli 1 lõike 2 punktis c osutatud eriprogrammi jaoks.“

2)

Artikli 48 lõiget 1 muudetakse järgmiselt:

a)

teise lõigu punkt c asendatakse järgmisega:

„c)

samuti võidakse pangakõlbmatutele VKEdele, sealhulgas iduettevõtjatele, kes tegelevad läbimurdelise ja murrangulise pangakõlbmatu innovatsiooniga, anda üksnes omakapitalipõhist toetust;

d)

üksnes omakapitalipõhine toetus, mida on vaja kasvuks pangakõlbmatutele VKEdele, sealhulgas iduettevõtjatele, ja pangakõlbmatutele väikestele keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjatele, sealhulgas üksustele, kes on juba saanud toetust kooskõlas punktidega a–c, ning kes tegelevad läbimurdelise ja murrangulise pangakõlbmatu innovatsiooniga määruse (EL) 2024/795 (*10) artikli 2 lõike 1 punktis a osutatud elutähtsate tehnoloogiate valdkonnas.

(*10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. veebruari 2024. aasta määrus (EL) 2024/795, millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241 (ELT L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).“;"

b)

lisatakse järgmine lõik:

„Omakapitalitoetuse andmisel püüab Euroopa Innovatsiooninõukogu kaasata teisi investoreid. Selleks, et tulemuslikult toetada pangakõlbmatut innovatsiooni, võib aga omakapitalitoetust anda ilma teisi investoreid kaasamata, eelkõige (kuid mitte ainult) läbimurdelise ja murrangulise pangakõlbmatu innovatsiooni puhul määruse (EL) 2024/795 artikli 2 lõike 1 punktis a osutatud tehnoloogiate valdkonnas.“

Artikkel 18

Määruse (EL) 2021/697 muutmine

Määruse (EL) 2021/697 artiklit 4 muudetakse järgmiselt:

1)

lõige 1 asendatakse järgmisega:

„1.   Määruse (EL) 2021/695 artikli 12 lõike 1 kohaselt on kaitsefondi rakendamise rahastamispakett ajavahemikul 1. jaanuarist 2021 kuni 31. detsembrini 20279 453 000 000 eurot jooksevhindades.“

;

2)

lõike 2 punktid a ja b asendatakse järgmisega:

„a)

3 151 000 000 eurot teadustegevuseks,

b)

6 302 000 000 eurot arendustegevuseks.“;

3)

lisatakse järgmine lõige:

„5.   Lõikes 2 osutatud summast eraldatakse 1 500 000 000 eurot jooksevhindades konkursikutsetele või rahastamisotsustele, millega toetatakse investeeringuid, mis aitavad kaasa Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2024/795 (*11) artikli 2 lõike 1 punktis a osutatud Strateegiliste Tehnoloogiate Euroopa Platvormi (STEP) eesmärkide saavutamisele.

(*11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. veebruari 2024. aasta määrus (EL) 2024/795, millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241 (ELT L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).“ "

Artikkel 19

Määruse (EL) 2021/241 muutmine

Määrust (EL) 2021/241 muudetakse järgmiselt.

1)

Artiklisse 7 lisatakse järgmine lõige:

„3.   Ilma et see piiraks käesoleva artikli lõike 2 kohaldamist, võivad liikmesriigid teha ka ettepaneku lisada oma riiklikusse taaste- ja vastupidavuskavasse hinnanguliste kuludena rahalise panuse liikmesriigi osas vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2021/523 (*12) asjakohastele sätetele üksnes selliste meetmete puhul, millega toetatakse investeerimistoiminguid, mis aitavad kaasa määruse (EL) 2024/795 (*13) artiklis 2 osutatud Strateegiliste Tehnoloogiate Euroopa Platvormi (STEP) eesmärkide saavutamisele. Need kulud ei tohi ületada 6 % riikliku taaste- ja vastupidavuskava kogueraldisest ning riiklikus taaste- ja vastupidavuskavas sätestatud asjakohased meetmed peavad vastama käesoleva määruse nõuetele.

(*12)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. märtsi 2021. aasta määrus (EL) 2021/523, millega luuakse programm „InvestEU“ ja millega muudetakse määrust (EL) 2015/1017 (ELT L 107, 26.3.2021, lk 30)."

(*13)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. veebruari 2024. aasta määrus (EL) 2024/795, millega luuakse Euroopa strateegiliste tehnoloogiate platvorm (STEP) ja muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ ning määrusi (EL) 2021/1058, (EL) 2021/1056, (EL) 2021/1057, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) 2021/1060, (EL) 2021/523, (EL) 2021/695, (EL) 2021/697 ja (EL) 2021/241 (ELT L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).“ "

2)

Artiklisse 21 lisatakse järgmine lõige:

„1a.   Üksnes käesoleva määruse artikli 7 lõikes 3 ja määruse (EL) 2024/795 artikli 4 lõikes 4 sätestatud võimaluse kasutamiseks võivad liikmesriigid esitada komisjonile põhjendatud taotluse esitada ettepanek muuta käesoleva määruse artikli 20 lõigetes 1 ja 3 osutatud nõukogu rakendusotsust, et lisada sellesse meetmed, mis toetavad määruse (EL) 2024/795 eesmärke, ilma et see piiraks käesoleva määruse sätete kohaldamist.“

3)

Artiklisse 29 lisatakse järgmine lõige:

„6.   Enne määruse (EL) 2024/795 artiklis 2 sätestatud STEPi eesmärkidega seotud konkursikutsete või hankemenetluste algatamist teevad liikmesriigid kõnealuse määruse artiklis 6 osutatud suveräänsusportaalis kättesaadavaks järgmise teabe:

a)

konkursikutsega hõlmatud geograafiline piirkond;

b)

asjaomased investeeringud;

c)

toetuse saamise tingimustele vastavate taotlejate liik;

d)

konkursikutse toetuse kogusumma;

e)

konkursikutse algus- ja lõppkuupäev;

f)

link veebisaidile, kus konkursikutse avaldatakse.“

3. peatükk

Lõppsätted

Artikkel 20

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Strasbourg, 29. veebruar 2024

Euroopa Parlamendi nimel

president

R. METSOLA

Nõukogu nimel

eesistuja

M. MICHEL


(1)   ELT C, C/2023/866, 8.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/866/oj.

(2)   ELT C, C/2023/1331, 22.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/1331/oj.

(3)  Euroopa Parlamendi 27. veebruari 2024. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 28. veebruari 2024. aasta otsus.

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. detsembri 2022. aasta otsus (EL) 2022/2481, millega luuakse digikümnendi poliitikaprogramm 2030 (ELT L 323, 19.12.2022, lk 4).

(5)  Nõukogu 14. detsembri 2020. aasta määrus (EL) 2020/2094, millega luuakse Euroopa Liidu taasterahastu COVID-19 kriisi järgse taastumise toetuseks (ELT L 433 I, 22.12.2020, lk 23).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. veebruari 2023. aasta määrus (EL) 2023/435, millega muudetakse määrust (EL) 2021/241 riiklike taaste- ja vastupidavuskavade REPowerEU peatükkide osas ning määrusi (EL) nr 1303/2013, (EL) 2021/1060 ja (EL) 2021/1755 ning direktiivi 2003/87/EÜ (ELT L 63, 28.2.2023, lk 1).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1056, millega luuakse Õiglase Ülemineku Fond (ELT L 231, 30.6.2021, lk 1).

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. märtsi 2021. aasta määrus (EL) 2021/523, millega luuakse programm „InvestEU” ja millega muudetakse määrust (EL) 2015/1017 (ELT L 107, 26.3.2021, lk 30).

(9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 28. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/695, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Euroopa horisont” ja kehtestatakse selle osalemis- ja levitamisreeglid ning tunnistatakse kehtetuks määrused (EL) nr 1290/2013 ja (EL) nr 1291/2013 (ELT L 170, 12.5.2021, lk 1).

(10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/697, millega luuakse Euroopa Kaitsefond ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) 2018/1092 (ELT L 170, 12.5.2021, lk 149).

(11)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 13. oktoobri 2003. aasta direktiiv 2003/87/EÜ, millega luuakse ühenduses kasvuhoonegaaside saastekvootidega kauplemise süsteem ja muudetakse nõukogu direktiivi 96/61/EÜ (ELT L 275, 25.10.2003, lk 32).

(12)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1058, mis käsitleb Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Ühtekuuluvusfondi (ELT L 231, 30.6.2021, lk 60).

(13)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1057, millega luuakse Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+) ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 1296/2013 (ELT L 231, 30.6.2021, lk 21).

(14)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1056, millega luuakse Õiglase Ülemineku Fond (ELT L 231, 30.6.2021, lk 1).

(15)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. veebruari 2021. aasta määrus (EL) 2021/241, millega luuakse taaste- ja vastupidavusrahastu (ELT L 57, 18.2.2021, lk 17).

(16)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. märtsi 2021. aasta määrus (EL) 2021/522, millega luuakse liidu tervisevaldkonna tegevusprogramm (programm „EL tervise heaks”) ajavahemikuks 2021-2027 ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 282/2014 (ELT L 107, 26.3.2021, lk 1).

(17)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2021. aasta määrus (EL) 2021/694, millega luuakse programm „Digitaalne Euroopa” ja tunnistatakse kehtetuks otsus (EL) 2015/2240 (ELT L 166, 11.5.2021, lk 1).

(18)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuli 2018. aasta määrus (EL, Euratom) 2018/1046, mis käsitleb liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantsreegleid ja millega muudetakse määrusi (EL) nr 1296/2013, (EL) nr 1301/2013, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 1304/2013, (EL) nr 1309/2013, (EL) nr 1316/2013, (EL) nr 223/2014 ja (EL) nr 283/2014 ja otsust nr 541/2014/EL ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL, Euratom) nr 966/2012 (ELT L 193, 30.7.2018, lk 1).

(19)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. juuni 2021. aasta määrus (EL) 2021/1060, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfond+, Ühtekuuluvusfondi, Õiglase Ülemineku Fondi ja Euroopa Merendus-, Kalandus-, ja Vesiviljelusfondi kohta ning nende ja Varjupaiga-, Rände- ja Integratsioonifondi, Sisejulgeolekufondi ning piirihalduse ja viisapoliitika rahastu suhtes kohaldatavad finantsreeglid (ELT L 231, 30.6.2021, lk 159).

(20)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/23/EL kontsessioonilepingute sõlmimise kohta (ELT L 94, 28.3.2014, lk 1).

(21)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/24/EL riigihangete kohta ja direktiivi 2004/18/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 94, 28.3.2014, lk 65).

(22)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/25/EL, milles käsitletakse vee-, energeetika-, transpordi- ja postiteenuste sektoris tegutsevate üksuste riigihankeid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2004/17/EÜ (ELT L 94, 28.3.2014, lk 243).

(23)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1303/2013, millega kehtestatakse ühissätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi, Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta, nähakse ette üldsätted Euroopa Regionaalarengu Fondi, Euroopa Sotsiaalfondi, Ühtekuuluvusfondi ja Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi kohta ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 1083/2006 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 320).

(24)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2014. aasta määrus (EL) nr 223/2014, mis käsitleb Euroopa abifondi enim puudustkannatavate isikute jaoks (ELT L 72, 12.3.2014, lk 1).

(25)  Nõukogu 17. detsembri 2020. aasta määrus (EL, Euratom) 2020/2093, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2021-2027 (ELT L 433 I, 22.12.2020, lk 11).

(26)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1291/2013, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020“ aastateks 2014–2020 ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1982/2006/EÜ (ELT L 347, 20.12.2013, lk 104).

(27)  Komisjoni 26. veebruari 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/856, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2003/87/EÜ innovatsioonifondi toimimise osas (ELT L 140, 28.5.2019, lk 6).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj

ISSN 1977-0650 (electronic edition)


Top