EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0577

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) 2017/577, 13. juuni 2016, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad mahu ülempiiri reguleerimise korda ning teabe esitamist läbipaistvuse ja muude arvutuste eesmärgil (EMPs kohaldatav tekst )

C/2016/2711

ELT L 87, 31.3.2017, p. 174–182 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2017/577/oj

31.3.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 87/174


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2017/577,

13. juuni 2016,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad mahu ülempiiri reguleerimise korda ning teabe esitamist läbipaistvuse ja muude arvutuste eesmärgil

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta määrust (EL) nr 600/2014 finantsturgude kohta ning millega muudetakse määrust (EL) nr 648/2012, (1) eriti selle artikli 5 lõiget 9 ja artikli 22 lõiget 4,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EL) nr 600/2014 kohaselt peavad pädevad asutused ja Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) tegema märkimisväärselt palju arvutusi, et kalibreerida kauplemiseelse ja -järgse korra kohaldatavust ja tuletisinstrumentide kohustusliku kauplemiskoha nõuet ning määrata kindlaks, kas investeerimisühing on kliendi korralduste süsteemne täitja.

(2)

Vajalike arvutuste tegemiseks peavad nii pädevad asutused kui ka ESMA saama usaldusväärseid ja kvaliteetseid andmeid iga varaklassi kohta, mille suhtes kohaldatakse määrust (EL) nr 600/2014. Seepärast tuleb parandada Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/65/EL (2) ning määruse (EL) nr 600/2014 kohaselt pädevatele asutustele ja ESMA-le esitatavate andmete kättesaadavust ja kvaliteeti, et finantsinstrumentide liigitamist, sealhulgas kauplemiseelse ja -järgse läbipaistvusega seotud künniseid ja vajaduse korral kõnealuste künniste ümberkalibreerimist saaks arvutada informeeritumalt pärast seda, kui korda on juba teatava aja jooksul kohaldatud.

(3)

Tuleks ette näha sätted, millega määratakse üldiselt kindlaks ühised elemendid seoses selliste andmete sisu ja vorminguga, mida esitavad läbipaistvuse ja muude arvutuste eesmärgil kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad. Kõnealuseid sätteid tuleks lugeda kooskõlas komisjoni delegeeritud määrustega (EL) 2017/587, (3) (EL) 2017/583, (4) (EL) 2017/567, (5) (EL) 2017/565 (6) ja (EL) 2016/2020, (7) milles kirjeldatakse asjaomaste arvutuste tegemise metoodikat ja selleks vajalikke andmeid ning määratakse kindlaks läbipaistvuse eesmärgil tehtavateks arvutusteks vajalike andmete sisu ja ulatus. Seepärast peaks selliste arvutuste tegemisel olema kauplemiskohtade, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajate ja kauplemiskoondteabe pakkujate esitatud andmete sisu, vorming ja kvaliteet kooskõlas direktiivi 2014/65/EL ning määruse (EL) nr 600/2014 asjaomastes rakendusaktides kirjeldatud metoodikaga.

(4)

Erandina võimalikest ühekordsetest andmetaotlustest ja mahu ülempiiri reguleerimise korra eesmärgil tehtavatest arvutustest peaksid kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad esitama aruanded kord päevas. Võttes arvesse hõlmatud eri liiki finantsinstrumentide suurt hulka ja töödeldavate andmete suurt mahtu, võimaldab teabe igapäevane esitamine pädevatel asutustel täpsemini töödelda hallatavas mahus andmepakette ning tagab tõhusa ja õigeaegse andmete esitamise, töötlemise ja nende kvaliteedi kontrollimise. Nõue koguda andmeid kord päevas hõlbustab ka kauplemiskohtadel, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajatel ja kauplemiskoondteabe pakkujatel andmete esitamise kohustuse täitmist, vabastades nad kohustusest arvutada kauplemispäevade arv juhtudel, mil kohaldatakse kõnealust kvantitatiivset likviidsuse kriteeriumi, ja koondada andmed sama finantsinstrumendi eri tähtaja klasside lõikes juhtudel, mil tuleb arvesse võtta tähtajani jäänud aega. Sellise arvutamise ühtlustamine tagab ka kriteeriumide järjepideva kasutamise finantsinstrumentide ja kauplemiskohtade lõikes.

(5)

Kauplemiskohad peaksid säilitama andmed, mis on terviklikud ning võimaldavad pädevatel asutustel ja ESMA-l teha täpseid arvutusi. Kuigi nõutud teave on tavaliselt esitatud kauplemisjärgsetes aruannetes, on mõnel juhul arvutusteks vaja teavet, mida kõnealustes aruannetes ei ole esitatud. See hõlmab näiteks teavet tehingute kohta, mis on täidetud korralduste alusel, mille suhtes kohaldatakse suuremahulise korralduse vabastust. Sellist teavet ei tohiks esitada kauplemisteabearuannetes, kuna sellega võib sellistele tehingutele kaasneda negatiivne turumõju. Kuna pädevatel asutustel võib kõnealust teavet olla vaja täpsete arvutuste tegemiseks, peaksid kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad seda nõuetekohaselt säilitama ning vajaduse korral pädevatele asutustele ja ESMA-le esitama. Kauplemiskohad peaksid tagama, et nad levitavad pädevatele asutustele ja ESMA-le esitatavat teavet asjakohaselt. Suuremahuliste korralduste alusel täidetud tehingud tuleks kauplemiskoondteabe pakkujatele esitatavates aruannetes nõuetekohaselt tähistada.

(6)

Andmeid tuleks koguda eri allikatest, kuna ühest allikast ei pruugi alati saada kõiki andmeid varaklassi või isegi konkreetse instrumendi kohta. Selleks et pädevad asutused ja ESMA saaksid kasutada ja koondada kvaliteetseid andmeid eri allikatest, peaksid kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad võimaluse korral kasutama sisu ja vormingu osas eelnevalt kindlaks määratud standardeid, et muuta andmete kogumine lihtsamaks ja kulutõhusamaks.

(7)

Võttes arvesse vajalike arvutuste tundlikkust ning võimalikke ärilisi tagajärgi, mis kaasnevad kauplemiskohtadele, emitentidele ja muudele turuosalistele ebaõige teabe avaldamisega, mis võib mahu ülempiiri reguleerimise korra puhul viia vabastuste kasutamise peatamiseni ühe konkreetse finantsinstrumendi puhul ühes konkreetses kauplemiskohas või kogu liidus, on esmatähtis täpsustada pädevatele asutustele ja ESMA-le esitavate andmete vormingut, et luua tõhusad kommunikatsioonikanalid kauplemiskohtadega ja kauplemiskoondteabe pakkujatega ning tagada nõutud andmete õigeaegne ja nõuetekohane avaldamine.

(8)

Määrusega (EL) nr 600/2014 on ette nähtud, et ESMA avaldab finantsinstrumentide puhul, mille suhtes kohaldatakse mahu ülempiiri reguleerimise korda, viimase 12 kuu jooksul toimunud kauplemise kogumahu ning nii määratud vastaspoolega tehinguga kui ka võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse alusel kogu liidus ja igas kauplemiskohas viimase 12 kuu jooksul toimunud kauplemise protsendimäära. Kui finantsinstrumendiga kaubeldakse mitmes valuutas, tuleb eri valuutades täidetud tehingute mahud ümber arvestada ühtsesse valuutasse, et oleks võimalik kõnealused mahud kokku arvutada ja teha nõutud arvutused. Seepärast tuleks ette näha metoodika ja vahetuskursid, mida vajaduse korral kasutatakse kauplemismahu ümberarvestamiseks.

(9)

Mahu ülempiiri reguleerimise korra puhul peaksid kauplemiskohad esitama võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse alusel täidetud tehingute mahu ja likviidsete instrumentide puhul määratud vastaspoolega tehinguga seotud kohustustest vabastuse alusel täidetud tehingute mahu. Võttes arvesse, et vabastust kohaldatakse korralduste, mitte tehingute suhtes, on oluline täpsustada, et esitatav maht peaks hõlmama kõiki tehinguid, mis on tehingute kauplemisjärgse avaldamise eesmärgil märgistatud märkega „RFPT“ või „NLIQ“, nagu on kindlaks määratud delegeeritud määruses (EL) 2017/587. Kui tehing täideti kahe sellise korralduse alusel, mille suhtes kohaldatakse suuremahulise korralduse vabastust, ei tuleks kõnealust tehingut võtta arvesse võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse alusel täidetud tehingute mahu ja määratud vastaspoolega tehinguga seotud kohustustest vabastuse alusel täidetud tehingute mahu arvutamisel.

(10)

Mahu ülempiiri reguleerimise korra puhul peaksid kauplemiskohad ja kauplemiskoondteabe pakkujad tagama, et kauplemiskoht, kus tehing täideti, on piisavalt üksikasjalikult identifitseeritud, et ESMA saaks teha kõik määruses (EL) nr 600/2014 osutatud arvutused. Eelkõige tuleks konkreetse kauplemiskoha puhul kasutada kordumatut tunnust, mida ei tohiks jagada teiste sama turukorraldaja korraldavate kauplemiskohtadega. Kauplemiskoha tunnus peaks võimaldama ESMA-l üheselt mõistetavalt eristada kõiki kauplemiskohti, mille jaoks on turukorraldaja saanud direktiivi 2014/65/EL alusel eriloa.

(11)

Mahu ülempiiri reguleerimise korra puhul tuleks ette näha, et kauplemiskohad esitavad esimese aruande direktiivi 2014/65/EL ja määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeval ning selles esitatakse võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse alusel täidetud tehingute maht ja likviidsete instrumentide puhul määratud vastaspoolega tehinguga seotud kohustustest vabastuse alusel täidetud tehingute maht eelmise kalendriaasta kohta. Kõnealuse nõude proportsionaalse kohaldamise tagamiseks peaksid kauplemiskohad sel eesmärgil koostama oma aruande Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2004/39/EÜ (8) ja komisjoni määrusega (EÜ) nr 1287/2006 (9) ette nähtud vabastuste alusel toimunud kauplemise kohandatud mahu põhjal.

(12)

Pädevatele asutustele ja ESMA-le täpsete andmete esitamiseks peaksid kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad tagama, et aruannetes võetakse arvesse üksnes tehingu ühte poolt.

(13)

Käesoleva määruse sätted on tihedalt seotud, kuna need käsitlevad andmetaotluste sisu, sagedust ja vormingut, selliste andmete töötlemise meetodit ja muid täpsustusi seoses teabe läbipaistvuse eesmärgil avaldamisega, nagu on määratletud määruses (EL) nr 600/2014. Selleks, et tagada kooskõla kõnealuste sätete puhul, mis jõustuvad samal ajal, ja anda sidusrühmadele ja eelkõige isikutele, kelle suhtes neid kohustusi kohaldatakse, põhjalik ülevaade neist, oleks soovitatav koondada need sätted ühte määrusesse.

(14)

Ühtsuse huvides ja finantsturgude sujuva toimimise tagamiseks on vaja, et käesoleva määruse sätteid ja määruse (EL) nr 600/2014 sätteid hakataks kohaldama samast kuupäevast.

(15)

Käesolev määrus põhineb regulatiivsete tehniliste standardite eelnõul, mille ESMA esitas komisjonile.

(16)

ESMA on korraldanud avalikud konsultatsioonid käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta, analüüsinud potentsiaalseid seonduvaid kulusid ja tulusid ning küsinud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1095/2010 (10) artikli 37 kohaselt moodustatud väärtpaberituru sidusrühmade kogu arvamust,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese ja kohaldamisala

1.   Käesolevas määruses sätestatakse pädevate asutuste saadetavate andmetaotluste üksikasjad ja kõnealustele taotlustele kauplemiskohtade, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajate ja kauplemiskoondteabe pakkujate poolt esitatavate vastuste üksikasjad seoses kauplemiseelse ja -järgse läbipaistvuse nõuete ja kohustusliku kauplemiskoha korra arvutamise ja kohandamisega ning eelkõige seoses järgmiste tegurite kindlaksmääramisega:

a)

kas aktsiatel, aktsialaadsetel instrumentidel ja mittekapitaliinstrumentidel on likviidne turg;

b)

kauplemiseelse läbipaistvuse nõuete täitmisest vabastuste andmise künnised aktsiate, aktsialaadsete instrumentide ja mittekapitaliinstrumentide puhul;

c)

kauplemisjärgse läbipaistvuse nõuete täitmisega viivitamise künnised aktsiate, aktsialaadsete instrumentide ja mittekapitaliinstrumentide puhul;

d)

millal langeb finantsinstrumentide klassi likviidsus allapoole kindlaks määratud künnist;

e)

kas investeerimisühing on kliendi korralduste süsteemne täitja;

f)

aktsiate ja aktsialaadsete instrumentidega kauplevate kliendi korralduste süsteemsete täitjate suhtes kohaldatav turu tavamaht ning mittekapitaliinstrumentidega kauplevate kliendi korralduste süsteemsete täitjate suhtes kohaldatav finantsinstrumendile omane maht;

g)

aktsiate ja aktsialaadsete instrumentide puhul viimase 12 kuu jooksul toimunud kauplemise kogumaht ja nii määratud vastaspoolega tehinguga kui ka võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse alusel kogu liidus ja igas kauplemiskohas viimase 12 kuu jooksul toimunud kauplemise protsendimäär;

h)

kas tuletisinstrumendid on tuletisinstrumentide kohustusliku kauplemiskoha nõude rakendamiseks piisavalt likviidsed.

Artikkel 2

Andmetaotluste sisu ja esitatav teave

1.   Selleks et saaks teha eelnevalt kindlaks määratud kuupäevadel või sagedusel arvutusi, esitavad kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad pädevatele asutustele kõik andmed, mida on vaja järgmiste määrustega ette nähtud arvutuste tegemiseks:

a)

delegeeritud määrus (EL) 2017/587;

b)

delegeeritud määrus (EL) 2017/583;

c)

delegeeritud määrus (EL) 2017/567;

d)

delegeeritud määrus (EL) 2017/565.

2.   Pädevad asutused võivad vajaduse korral nõuda kauplemiskohtadelt, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajatelt ja kauplemiskoondteabe pakkujatelt täiendavat teavet, et jälgida ja kohandada artikli 1 punktides a–f ja h osutatud künniseid ja parameetreid.

3.   Pädevad asutused võivad nõuda kõiki andmeid, mida ESMA peab arvesse võtma vastavalt delegeeritud määrusele (EL) 2016/2020 mittekapitaliinstrumentide puhul, sealhulgas järgmisi andmeid:

a)

tehingute keskmine sagedus;

b)

tehingute keskmine maht ja jaotus;

c)

turuosaliste arv ja liik;

d)

keskmised hinnavahed.

Artikkel 3

Andmetaotluste sagedus ning aeg, mille jooksul peavad kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad neile vastama

1.   Kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad esitavad artikli 2 lõikes 1 osutatud andmed iga päev.

2.   Kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad esitavad vastuseks artikli 2 lõikes 2 osutatud ühekordsele taotlusele andmed nelja nädala jooksul pärast kõnealuse taotluse saamist, välja arvatud juhul, kui taotluses esitatud erakorraliste asjaolude tõttu tuleb vastata lühema ajavahemiku jooksul.

3.   Erandina lõigetest 1 ja 2 esitavad kauplemiskohad ja kauplemiskoondteabe pakkujad mahu ülempiiri reguleerimise korra puhul kasutatavad andmed vastavalt artikli 6 lõigetele 6–9.

Artikkel 4

Andmetaotluste vorming

Kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad esitavad artiklis 2 osutatud andmed ühtses XML-vormingus ja võimaluse korral kooskõlas muude kindlaks määratud sisu- ja vorminõuetega, et hõlbustada andmete automaatset ja tõhusat edastamist ning nende koondamist muudest allikatest saadavate samalaadsete andmetega.

Artikkel 5

Säilitatavad andmed ja minimaalne aeg, mille jooksul peavad kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad andmeid säilitama

1.   Kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad säilitavad kõik andmed, mida on vaja artiklis 2 sätestatud künniste ja parameetrite arvutamiseks, jälgimiseks või kohandamiseks, olenemata sellest, kas kõnealune teave on avalikustatud või mitte.

2.   Kauplemiskohad, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajad ja kauplemiskoondteabe pakkujad säilitavad lõikes 1 osutatud andmeid vähemalt kolm aastat.

Artikkel 6

Kauplemiskohtade ja kauplemiskoondteabe pakkujate aruandlusnõuded seoses mahu ülempiiri reguleerimise korraga

1.   Kauplemiskohad esitavad iga finantsinstrumendi kohta, mille suhtes kohaldatakse määruse (EL) nr 600/2014 artikli 3 kohaseid läbipaistvusnõudeid, pädevale asutusele järgmised andmed:

a)

finantsinstrumendiga kõnealuses kauplemiskohas toimunud kauplemise kogumaht;

b)

finantsinstrumendiga kõnealuses kauplemiskohas toimunud sellise kauplemise kogumaht, mille suhtes kohaldatakse vastavalt määruse (EL) nr 600/2014 artikli 4 lõike 1 punkti a või artikli 4 lõike 1 punkti b alapunkti i kohast vabastust, kusjuures kogumaht esitatakse iga vabastuse puhul eraldi.

2.   Kauplemiskoondteabe pakkujad esitavad iga finantsinstrumendi kohta, mille suhtes kohaldatakse määruse (EL) nr 600/2014 artikli 3 kohaseid läbipaistvusnõudeid, ja juhul, kui seda taotleb pädev asutus, pädevale asutusele järgmised andmed:

a)

finantsinstrumendiga kõigis liidu kauplemiskohtades toimunud kauplemise kogumaht, kusjuures kogumaht esitatakse iga kauplemiskoha puhul eraldi;

b)

finantsinstrumendiga kõigis liidu kauplemiskohtades toimunud sellise kauplemise kogumaht, mille suhtes kohaldatakse vastavalt määruse (EL) nr 600/2014 artikli 4 lõike 1 punkti a või artikli 4 lõike 1 punkti b alapunkti i kohast vabastust, kusjuures kogumaht esitatakse iga vabastuse ja kauplemiskoha puhul eraldi.

3.   Kauplemiskohad ja kauplemiskoondteabe pakkujad esitavad pädevale asutusele lõigetes 1 ja 2 sätestatud andmed lisas ette nähtud vormingus. Eelkõige tagavad nad, et nende esitatavad kauplemiskoha tunnused on piisavalt üksikasjalikud, et pädevad asutused ja ESMA saaksid iga kauplemiskoha puhul kindlaks teha võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse alusel täidetud tehingute mahu ja likviidsete instrumentide puhul määratud vastaspoolega tehinguga seotud kohustustest vabastuse alusel täidetud tehingute mahu ning et oleks võimalik arvutada määruse (EL) nr 600/2014 artikli 5 lõike 1 punktis a sätestatud protsendimäära.

4.   Lõigetes 1 ja 2 osutatud mahtude arvutamiseks:

a)

määratakse üksiktehingu maht kindlaks, korrutades finantsinstrumendi hinna kaubeldud ühikute hinnaga;

b)

määratakse lõike 1 punkti a ja lõike 2 punkti a kohane iga finantsinstrumendiga kauplemise kogumaht kindlaks, liites kokku kõnealuse finantsinstrumendiga tehtud üksiktehingute (võttes arvesse üksnes tehingu ühte poolt) mahu;

c)

lõike 1 punktis b ja lõike 2 punktis b sätestatud kauplemismahud määratakse kindlaks, liites kokku kõnealuse finantsinstrumendiga tehtud üksiktehingute (võttes arvesse üksnes tehingu ühte poolt) mahud, mis on märgistatud märkega „võrdlushind“ ja „määratud vastaspoolega tehingud likviidsete finantsinstrumentidega“ vastavalt delegeeritud määruse (EL) 2017/587 I lisa tabelile 4.

5.   Kauplemiskohad ja kauplemiskoondteabe pakkujad liidavad kokku üksnes samas valuutas tehtud tehingud ja esitavad tehingute puhul kasutatud valuutade lõikes iga koondmahu eraldi.

6.   Kauplemiskohad esitavad lõigetes 1–5 osutatud andmed pädevale asutusele iga kalendrikuu esimesel ja kuueteistkümnendal päeval hiljemalt kell 13.00 Kesk-Euroopa aja järgi. Kui kalendrikuu esimene või kuueteistkümnes päev ei ole kauplemiskoha tööpäev, esitab kauplemiskoht pädevale asutusele andmed järgmisel tööpäeval hiljemalt kell 13.00 Kesk-Euroopa aja järgi.

7.   Kauplemiskohad esitavad pädevale asutusele kauplemise kogumahud, mis on kindlaks määratud vastavalt lõigetele 1–5, järgmiste ajavahemike kohta:

a)

iga kalendrikuu kuueteistkümnendal päeval esitatavate aruannete puhul on täitmisperiood sama kalendrikuu esimesest päevast kuni viieteistkümnenda päevani;

b)

iga kalendrikuu esimesel päeval esitatavate aruannete puhul on täitmisperiood eelmise kalendrikuu kuueteistkümnendast päevast viimase päevani.

8.   Erandina lõigetest 6 ja 7 esitavad kauplemiskohad esimese aruande iga finantsinstrumendi kohta direktiivi 2014/65/EL ja määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeval hiljemalt kell 13.00 Kesk-Euroopa aja järgi ning selles esitatakse lõikes 1 osutatud kauplemismahud eelmise kalendriaasta kohta. Selleks esitavad kauplemiskohad iga kalendrikuu kohta eraldi järgmise:

a)

kauplemismahud ajavahemikul iga kalendrikuu esimesest päevast kuni viieteistkümnenda päevani;

b)

kauplemismahud ajavahemikul iga kalendrikuu kuueteistkümnendast päevast kuni viimase päevani.

9.   Kauplemiskohad ja kauplemiskoondteabe pakkujad vastavad igale pädevate asutuste ühekordsele taotlusele saada teavet kauplemismahu kohta seoses arvutustega, mida tehakse võrdlushinnaga või määratud vastaspoolega tehinguga seotud kohustustest vabastamise kasutamise jälgimiseks, taotluse saamisele järgneva tööpäeva tööaja lõpuks.

Artikkel 7

Pädevate asutuste poolt ESMA-le teabe esitamise nõuded seoses mahu ülempiiri reguleerimise korra ja tuletisinstrumentide kohustusliku kauplemiskoha nõudega

1.   Pädevad asutused esitavad ESMA-le andmed, mis on saadud kauplemiskohalt või kauplemiskoondteabe pakkujalt vastavalt artiklile 6, hiljemalt andmete saamisele järgneval tööpäeval kell 13.00 Kesk-Euroopa aja järgi.

2.   Pädevad asutused esitavad ESMA-le andmed, mis on saadud kauplemiskohalt, tunnustatud kauplemisteabearuandluse avalikustajalt või kauplemiskoondteabe pakkujalt, et määrata vastavalt artikli 1 punktile h kindlaks, kas tuletisinstrumendid on piisavalt likviidsed, viivitamata ja hiljemalt kolme tööpäeva jooksul pärast asjaomaste andmete saamist.

Artikkel 8

ESMA aruandlusnõuded seoses mahu ülempiiri reguleerimise korraga

1.   ESMA avaldab iga finantsinstrumendi puhul viimase 12 kuu jooksul toimunud kauplemise kogumahu ning nii määratud vastaspoolega tehinguga kui ka võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse alusel kogu liidus ja igas kauplemiskohas viimase 12 kuu jooksul toimunud kauplemise protsendimäära vastavalt määruse (El) nr 600/2014 artikli 5 lõigetele 4, 5 ja 6 hiljemalt käesoleva määruse artikli 6 lõikes 6 sätestatud aruandlusperioodidele järgneval viiendal tööpäeval kell 22.00 Kesk-Euroopa aja järgi.

2.   Lõikes 1 osutatud avaldatavad andmed on tasuta ning masin- ja inimloetavas vormingus, nagu on kindlaks määratud komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2017/571 (11) artiklis 14 ja delegeeritud määruse (EL) 2017/567 artikli 13 lõigetes 4 ja 5.

3.   Kui finantsinstrumendiga kaubeldakse liidus mitmes valuutas, arvestab ESMA kõik mahud ümber eurodesse, kasutades keskmisi vahetuskursse, mis on arvutatud euro igapäevaste viitevahetuskursside alusel, mille Euroopa Keskpank on avaldanud oma veebisaidil viimase 12 kuu jooksul. Kõnealuseid ümberarvestatud mahtusid kasutatakse lõikes 1 osutatud kauplemise kogumahu ning määratud vastaspoolega tehinguga või võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse alusel kogu liidus ja igas kauplemiskohas toimunud kauplemise protsendimäära arvutamiseks ja avaldamiseks.

Artikkel 9

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolevat määrust kohaldatakse alates 3. jaanuarist 2018.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 13. juuni 2016

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 173, 12.6.2014, lk 84.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta direktiiv 2014/65/EL finantsinstrumentide turgude kohta ning millega muudetakse direktiive 2002/92/EÜ ja 2011/61/EL (ELT L 173, 12.6.2014, lk 349).

(3)  Komisjoni 14. juuli 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/587, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad kauplemiskohtade ja investeerimisühingute läbipaistvusnõudeid seoses aktsiatega, hoidmistunnistustega, börsil kaubeldavate fondidega, sertifikaatidega ja muude sarnaste finantsinstrumentidega, samuti tehingute tegemisega seotud kohustusi kauplemiskohas või kliendi korralduste süsteemsete kaubeldavate aktsiate puhul (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 387).

(4)  Komisjoni 14. juuli 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/583, millega täiendatakse finantsinstrumentide turge käsitlevat Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad kauplemiskohtade ja investeerimisühingute suhtes kohaldatavaid läbipaistvuse nõudeid võlakirjade, struktureeritud finantstoodete, lubatud heitkoguste väärtpaberite ning tuletisinstrumentide osas (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 229).

(5)  Komisjoni 18. mai 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/567, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 seoses mõistete, läbipaistvuse, portfellide tihendamise ning toodetesse sekkumise ja positsioonide juhtimise järelevalvemeetmetega (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 90).

(6)  Komisjoni 25. aprilli 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/565, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/65/EL seoses investeerimisühingute suhtes kohaldatavate organisatsiooniliste nõuete ja tegutsemistingimustega ning nimetatud direktiivi jaoks määratletud mõistetega (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 1).

(7)  Komisjoni 26. mai 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2016/2020, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 (finantsinstrumentide turgude kohta) seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad kriteeriume, mille alusel tehakse kindlaks, kas kliirimiskohustusega tuletisinstrumentide suhtes tuleks kohaldada kohustusliku kauplemiskoha nõuet (ELT L 313, 19.11.2016, lk 2).

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. aprilli 2004. aasta direktiiv 2004/39/EÜ finantsinstrumentide turgude kohta, millega muudetakse nõukogu direktiive 85/611/EMÜ ja 93/6/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2000/12/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 93/22/EMÜ, (ELT L 145, 30.4.2004, lk 1).

(9)  Komisjoni 10. augusti 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1287/2006, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2004/39/EÜ seoses investeerimisühingute registripidamise kohustuse, tehinguaruandluse, turu läbipaistvuse, finantsinstrumentide kauplemisele lubamise ning nimetatud direktiivi jaoks määratletud mõistetega (ELT L 241, 2.9.2006, lk 1).

(10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/77/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 84).

(11)  Komisjoni 2. juuni 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/571, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/65/EL seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad tegevuslubade väljastamist aruandlusteenuste pakkujatele ning neile esitatavaid organisatsioonilisi ja tehingute avaldamisega seotud nõudeid (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 126).


LISA

Tabel 1

Tabelis 2 kasutatavad tähised

TÄHIS

ANDMETE LIIK

MÄÄRATLUS

{ALPHANUM-n}

Kuni n tähtnumbrilist märki

Vabateksti väli.

{DECIMAL-n/m}

Kuni n kümnendkohta, millest m kohta võivad olla murdarvud

Lahtrisse kantakse kas positiivne või negatiivne arv.

kümnendkohtade eraldusmärk on punkt;

negatiivsete arvude ette võib märkida miinusmärgi.

Vajaduse korral väärtused ümardatakse, neid ei kärbita.

{CURRENCYCODE_3}

3 tähtnumbrilist märki

kolmetäheline valuutakood (ISO 4217 valuutakood)

{DATEFORMAT}

ISO 8601 kuupäevavorming

Kuupäevad tuleb esitada järgmisel kujul:

AAA-KK-PP.

{ISIN}

12 tähtnumbrilist märki

ISIN kood, nagu on määratletud standardis ISO 6166

{MIC}

4 tähtnumbrilist märki

Turu tunnuskood, nagu on määratletud standardis ISO 10383.


Tabel 2

Seoses mahu ülempiiri reguleerimise korraga esitatava aruande vorming

Andmevälja nimetus

Vorming

Aruandeperiood

{DATEFORMAT}/{DATEFORMAT},

kus esimene kuupäev tähistab aruandeperioodi algust ja teine kuupäev aruandeperioodi lõppu.

Aruandva üksuse tunnusandmed

Kui aruandev üksus on kauplemiskoht: {MIC}

(segmendi MIC või võimaluse korral operatsiooniline MIC)

või

{ALPHANUM-50},

kui aruandev üksus on kauplemiskoondteabe pakkuja.

Kauplemiskoha tunnus

{MIC}

(võimluse korral segmendi MIC või muul juhul operatsiooniline MIC).

Finantsinstrumendi tunnus

{ISIN}

Tehingute valuuta

{CURRENCYCODE_3}

Kauplemise kogumaht (valuuta kohta)

{DECIMAL-18/5}

Kauplemise kogumaht MiFIRi artikli 4 lõike 1 punkti a kohase võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse puhul (valuuta kohta)

{DECIMAL-18/5}

Kauplemise kogumaht MiFIRi artikli 4 lõike 1 punkti b alapunkti i kohase määratud vastaspoolega tehingutega seotud kohustustest vabastuse puhul (valuuta kohta)

{DECIMAL-18/5}


Top