EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016C1224(01)

Ühisavaldus ELi 2017. aasta õigusloome prioriteetide kohta

ELT C 484, 24.12.2016, p. 7–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.12.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 484/7


Ühisavaldus ELi 2017. aasta õigusloome prioriteetide kohta

(2016/C 484/02)

Euroopa Liit seisab otsustaval teelahkmel. Lahendada tuleb terve rida globaalseid, majanduslikke, keskkonnaalaseid ja ühiskondlikke väljakutseid. Sellises olukorras ootavad Euroopa kodanikud Euroopa Liidult konkreetset panust kõige raskemate probleemide lahendamisse.

Tulemuste saavutamine kõige olulisemates valdkondades eeldab Euroopa Parlamendi, nõukogu ja Euroopa Komisjoni tihedat koostööd, eriti Euroopa õigusloome protsessis. Seetõttu sätestasime 13. aprilli 2016. aasta institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppe punktis 7, lähtudes Euroopa Liidu lepingu artikli 17 lõikest 1, et määrame igal aastal kindlaks teatava arvu ettepanekuid, mida soovime käsitleda seadusandlikus menetluses eelisjärjekorras.

Jätkame küll tööd kõikide seadusandlike ettepanekutega, kuid selleks, et saavutada märkimisväärseid tulemusi ja võimaluse korral töö 2017. aasta jooksul lõpule viia, käsitletakse seadusandlikus menetluses eelisjärjekorras järgmisi algatusi.

1.

Töökohtade loomise, majanduskasvu ja investeeringute hoogustamine. Selleks tuleb eelkõige kahekordistada Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi vahendid ja fondi tugevdada (EFSI 2.0), kaasajastada kaubanduse kaitsemeetmed, parandada ringmajanduse põhimõtete kohaselt jäätmekäitlust, viia majandus- ja rahaliidu süvendamise käigus lõpule pangandusliidu loomine, et tasakaalustada riskide jagamist ja vähendamist, muuta väärtpaberistamise turud turvalisemaks ja läbipaistvamaks ning täiustada väärtpaberiprospekte, et viia ellu kapitaliturgude liit.

2.

Euroopa Liidu sotsiaalse mõõtme tugevdamine. Selleks tuleb eelkõige tõhustada noorte tööhõive algatust, parandada sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimist, viia ellu Euroopa juurdepääsetavuse akt ja luua Euroopa solidaarsuskorpus.

3.

Kodanike turvalisuse tõhusam kaitse. Selleks tuleb eelkõige kaitsta paremini ELi välispiire, võttes kasutusele riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemi, e-piiri ning ELi reisiinfo ja -lubade süsteemi (ETIAS), tõhustada tulirelvade omandamise ja valdamise kontrolli, parandada terrorismi kriminaliseerimise vahendeid ning rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise vahendeid ning vahetada Euroopa karistusregistrite infosüsteemis (ECRIS) teavet kolmandate riikide kodanike kohta.

4.

Rändepoliitika ümberkujundamine ja arendamine vastutustundlikkuse ja solidaarsuse põhimõttel. Selleks tuleb eelkõige reformida Euroopa ühine varjupaigasüsteem (sh Dublini mehhanism) ning viia ellu seadusliku rände pakett ja välisinvesteeringute kava, et partnerriikidesse investeerimise suurendamise ja seal töökohtade loomise abil jõuda rände algpõhjusteni.

5.

Ühendatud digitaalse ühtse turu väljakujundamine. Selleks tuleb eelkõige reformida ELi telekommunikatsiooni ja autoriõiguse eeskirju, võtta liidus kasutusele 700 MHz sagedusala, vältida põhjendamatuid asukohapõhiseid piiranguid, vaadata läbi audiovisuaalmeedia teenuste direktiiv ning viia lõpule ühtsete andmekaitse-eeskirjade kaasajastamine.

6.

Kaugeleulatuvate sihtidega energialiidu ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika eesmärkide elluviimine. Selleks tuleb eelkõige viia ellu kliima- ja energiapoliitika raamistik 2030, Pariisi kokkuleppest tulenevad meetmed ja pakett „Puhas energia kõigile eurooplastele“.

Lisaks peame vajalikuks teha edusamme järgmistes olulistes valdkondades:

järjekindel pühendumine Euroopa ühistele väärtustele, õigusriigi põhimõttele ja põhiõigustele, sealhulgas meie ühisele kohustusele võidelda diskrimineerimise ja ksenofoobia vastu;

maksupettuse, maksudest kõrvalehoidumise ja maksustamise vältimise tõkestamine ning usaldusväärse ja õiglase maksusüsteemi tagamine;

töötajate vaba liikumise põhimõtte säilitamine, eelkõige tagades õiglase kohtlemise, piisaval tasemel sotsiaalkaitse ja sotsiaalsed õigused;

Euroopa rolli tugevdamine meie huvide kaitsmisel väljaspool ELi ning stabiilsuse, julgeoleku ja rahu edendamisel.

Peame ka edaspidi oluliseks kehtivate õigusaktide nõuetekohast rakendamist ja jõustamist.

Meie – Euroopa Parlamendi president, nõukogu eesistuja ja Euroopa Komisjoni president – jälgime korrapäraselt käesoleva ühisavalduse õigeaegset ja tõhusat elluviimist.

Martin SCHULZ

Euroopa Parlamendi president

Robert FICO

Nõukogu eesistuja

Jean-Claude JUNCKER

Euroopa Komisjoni president


Top