Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0448

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 448/2012, 21. märts 2012 , millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1060/2009 regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad selle teabe esitust, mille reitinguagentuurid teevad kättesaadavaks Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve loodud keskses teabehoidlas EMPs kohaldatav tekst

ELT L 140, 30.5.2012, p. 17–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2015; kehtetuks tunnistatud 32015R0002

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2012/448/oj

30.5.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 140/17


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) nr 448/2012,

21. märts 2012,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1060/2009 regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad selle teabe esitust, mille reitinguagentuurid teevad kättesaadavaks Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve loodud keskses teabehoidlas

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. septembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1060/2009 reitinguagentuuride kohta, (1) eriti selle artikli 21 lõike 4 punkti c,

ning arvestades järgmist:

1)

Määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11 lõikega 2 nõutakse, et reitinguagentuur peab tegema teatava teabe oma varasemate tegevusandmete kohta kättesaadavaks Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (edaspidi „ESMA”) poolt loodud keskses teabehoidlas. See teave tuleb esitada ESMA kehtestatud standardvormis ning ESMA peab tegema selle teabe üldsusele avalikuks, avaldades teabekokkuvõtte peamiste täheldatud muutuste kohta. Neid nõudeid on vaja täiendada esitatava teabe esituse osas, sealhulgas teabe struktuuri ja vormingu ning esitamise meetodi ja sageduse osas.

2)

Liidus asuvasse reitinguagentuuride gruppi kuuluvad reitinguagentuurid võivad esitada oma aruandeid kesksele teabehoidlale eraldi. Arvestades aga reitinguagentuuride väga integreeritud funktsionaalset ülesehitust liidu tasandil ning selleks, et lihtsustada statistiliste andmete mõistmist, tuleks soodustada seda, et reitinguagentuurid esitaksid oma aruandeid kesksele teabehoidlale globaalselt kogu grupi nimel.

3)

Keskne teabehoidlasüsteem kogub krediidireitingute andmed kokku ning säilitab neid keskselt. Selleks et aidata turuosalistel krediidireitingute usaldusväärsust paremini hinnata ning seeläbi abistada neid investeerimisotsuste vastuvõtmisel, peaks keskne teabehoidla võtma vabatahtlikkuse alusel vastu ka krediidireitinguid, mis on avaldatud kolmandate riikide reitinguagentuuride poolt, mis kuuluvad samasse reitinguagentuuride gruppi, kuid ei ole liidus heaks kiidetud.

4)

Selleks et esitatud statistika mõistmist veelgi enam lihtsustada, peaksid krediidireitingute andmete aruanded hõlmama kõiki andmeid vähemalt viimase kümne aasta kohta enne määruse (EÜ) nr 1060/2009 jõustumist. Reitinguagentuur ei peaks olema kohustatud neid andmeid esitama, kui ta suudab tõestada, et see ei oleks proportsionaalne, arvestades tema tegevuse mastaapi ja keerukust.

5)

Käesolev määrus tugineb regulatiivsete tehniliste standardite eelnõule, mille on ESMA komisjonile esitanud heakskiitmiseks vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1095/2010 (2) artiklis 10 sätestatud menetlusele.

6)

ESMA on käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta viinud läbi avaliku üldsusega konsulteerimise ning küsinud määruse (EL) nr 1095/2010 artikli 37 kohaselt moodustatud väärtpaberituru sidusrühmade arvamust. Teisalt ei analüüsinud ESMA kulusid ja kasu, kuna pidas seda ebaproportsionaalseks võrreldes regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu mõjuga, arvestades et Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve Komitee (CESR) on keskset teabehoidlat üles ehitanud juba 2010. aastast peale ning see tehniliste standardite eelnõu käsitleb juba olemasoleva süsteemi toimimist, mitte ei esita täiesti uusi nõudeid, ning seepärast ei kaasne sellega eeldatavalt märkimisväärseid lisakulusid ei ESMA-le ega reitinguagentuuridele,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I   PEATÜKK

ÜLDSÄTTED

Artikkel 1

Reguleerimisese

Käesoleva määrusega määratakse kindlaks teabe esitamise reeglid, sealhulgas teabe struktuur ja vorm ning esitamise meetod ja sagedus, mille kohaselt reitinguagentuurid peavad oma andmed keskses teabehoidlas kättesaadavaks tegema, juhindudes:

a)

määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 11 lõikest 2;

b)

määruse (EÜ) nr 1060/2009 I lisa E jao II osa punktist 1.

II   PEATÜKK

ARUANDE STRUKTUUR

Artikkel 2

Aruandluspõhimõtted

1.   Reitinguagentuur esitab ESMA loodud kesksele teabehoidlale järgmist liiki aruanded:

a)

kvalitatiivsete andmete aruanded, nagu sätestatud artiklites 7 ja 9, ning

b)

reitinguandmete aruanded, nagu sätestatud artiklites 8 ja 10.

2.   Reitinguagentuur vastutab esitatud andmete õigsuse, terviklikkuse ja kättesaadavuse eest. Ta tagab aruannete esitamise õigeaegsuse, kasutades artiklis 11 sätestatud aruandluskanaleid ning järgides artiklis 13 sätestatud aruandlusmenetlust.

3.   Kui reitinguagentuur kuulub reitinguagentuuride gruppi, võivad grupi liikmed volitada ühte grupi liiget esitama nõutava teabe kogu grupi nimel. Kui grupi volitatud liige esitab teabe grupi nimel, peab ta esitama nii enda kui ka nende grupi liikmete identifitseerimisandmed, kelle nimel ta teabe esitab.

Artikkel 3

Esitamisele kuuluvad reitingud

1.   Reitinguagentuur esitab krediidireitingu andmed kõigi aruandeperioodide kohta, kuni see krediidireiting tagasi võetakse.

2.   Reitinguagentuur esitab nii tellitud kui mittetellitud krediidireitingud. Ta märgib ära, kas tegu on tellitud või mittetellitud krediidireitinguga.

3.   Reitinguagentuuride grupi nimel aruannet esitav reitinguagentuur võib kaasata ka kolmandate riikide, kuid samasse sidusgruppi kuuluvate reitinguagentuuride andmed, mida liidus ei kinnitata. Kui reitinguagentuur selliseid andmeid ei esita, peab ta esitama oma kvalitatiivsete andmete aruandes sellekohase selgituse.

4.   Reitinguagentuur esitab andmed kõigi vähemalt kümne viimase aasta jooksul enne määruse (EÜ) nr 1060/2009 jõustumist antud krediidireitingute kohta. Reitinguagentuur, kes enne 7. detsembrit 1999 krediidireitinguid ei avaldanud, esitab andmed kõigi aruandeperioodide kohta alates kuupäevast, mil ta avaldas esimese krediidireitingu. Reitinguagentuur ei pea esitama aruandeid reitinguperioodide kohta, mis eelnevad tema registreerimisele või sertifitseerimisele vastavalt määrusele (EÜ) nr 1060/2009, kui ta suudab tõestada, et selliste andmete esitamine on ebaproportsionaalne võrreldes tema tegevuse mastaabi ja keerukusega.

5.   Reitinguagentuur esitab järgmist liiki reitingud:

a)

ettevõtete reitingud,

b)

struktureeritud finantsinstrumentide reitingud,

c)

riigireitingud ja riigivõlakirjade reitingud.

Artikkel 4

Ettevõtete reitingud

1.   Reitinguagentuur esitab ettevõtete reitingute andmed emitentide lõikes.

2.   Reitinguagentuur võib käsitada ettevõtja tütarettevõtja reitinguid eraldi reitingutena või mitte. Kõnealune reitinguagentuur peab oma valitud põhimõtet selgitama.

3.   Ettevõtete reitingute esitamisel liigitab reitinguagentuur reitingud vastavalt II lisa tabeli 1 lahtris 18 sätestatud tegevusvaldkondadele.

4.   Kui on olemas nii ettevõtte lühiajalise kui ka pikaajalise krediidireitingu andmed, tuleb esitada mõlemad. Pikaajaliste krediidireitingute puhul tuleb esitada emitendi reiting. Kui emitendi reitingut ei ole, esitatakse pikaajalise tagamata võla reiting. Kui on olemas nii riigi välisvaluutakohustuste kui ka riigi kohalikus valuutas nomineeritud kohustuste reiting, esitatakse ainult riigi välisvaluutakohustuste reiting.

Artikkel 5

Struktureeritud finantsinstrumentide reitingud

1.   Võttes arvesse lõigetes 2 ja 3 sätestatud eriomadusi, esitab reitinguagentuur struktureeritud finantsinstrumentide pikaajalised krediidireitingud emissioonide lõikes.

2.   Reitinguagentuur esitab struktureeritud investeerimisvahendite ja sarnaste struktuuride pikaajalised krediidireitingud emitentide lõikes.

3.   Reitinguagentuur esitab varaga tagatud kommertsväärtpaberite lühiajalised krediidireitingud emissioonide lõikes.

4.   Andmete esitamisel struktureeritud finantsinstrumentide reitingute kohta liigitab reitinguagentuur reitingud järgmistesse varaklassidesse:

a)

varaga tagatud väärtpaberid (Asset-Backed Securities). Sellesse varaklassi kuuluvad järgmised alamvaraklassid: auto/laeva/lennuki laenud, õppelaenud, tarbimislaenud, tervishoiulaenud, elementmajade laenud, filmilaenud, kommunaalteenuste laenud, seadmete rent, krediitkaartide nõuded, maksutasumise tagatised, viivislaenud, krediidiriski vahetustehingut sisaldavad võlakirjad (Credit-Linked Notes), vabaajasõidukite laenud ja nõuded klientide vastu;

b)

eluasemehüpoteekväärtpaberid (Residential Mortgage-Backed Securities). Sellesse varaklassi kuuluvad järgmised alamvaraklassid: madala riskisusega eluasemehüpoteekväärtpaberid ja madalast erineva riskisusega eluasemehüpoteekväärtpaberid ning kodukapitalilaenud (Home Equity Loans);

c)

ärikinnisvara hüpoteekväärtpaberid (Commercial Mortgage-Backed Securities). Sellesse varaklassi kuuluvad järgmised alamvaraklassid: jae- või ärikinnisvaralaenud, haiglalaenud, ööpäevaste hoolekandeasutuste, laoruumide, hotellide laenud, hooldusasutuste ja tööstuslaenud ning mitmepereelamud;

d)

kollateraliseeritud võlakohustused (Collateralised Debt Obligations). Sellesse varaklassi kuuluvad järgmised alamvaraklassid: kollateraliseeritud laenukohustused (Collateralised Loan Obligations), krediidiga tagatud kohustused (credit backed obligations), kollateraliseeritud sünteetilised kohustused (Collateralised Synthetic Obligations), ühe väärtpaberistamise seeriaga kollateraliseeritud võlakohustused, kollateraliseeritud fondikohustused (Collateralised Fund Obligations), kollateraliseeritud võlakirjakohustused (Collateralised Bond Obligations), varaga tagatud väärtpaberite kollateraliseeritud võlakohustused ja kollateraliseeritud võlakohustuste kollateraliseeritud võlakohustused;

e)

varaga tagatud kommertsväärtpaberid (Asset-Backed Commercial Papers);

f)

muud, eelnevatesse varaklassidesse mitte arvatud struktureeritud finantsinstrumendid, sealhulgas struktureeritud tagatud võlakirjad, struktureeritud investeerimisvahendid, kindlustusega seotud väärtpaberid ning tuletistoodete ettevõtted.

5.   Reitinguagentuur märgib, millisesse varaklassi ja (vajadusel) alamvaraklassi iga reitingu saanud instrument kuulub.

6.   II lisa tabeli 1 lahtri 17 täitmisel märgitakse instrumendi riigikoodiks suurema osa alusvara asukohariigi kood. Juhul kui suurema osa alusvara asukohariiki ei ole võimalik kindlaks määrata, liigitatakse reitingu saanud instrument „rahvusvaheliseks”.

Artikkel 6

Riigireitingud ja riigivõlakirjade reitingud

1.   Reitinguagentuur esitab riigireitingute ja riigivõlakirjade reitingute andmed emitentide lõikes. Reitinguagentuur liigitab reitingud järgmistesse sektoritesse:

a)

riigi kohalikus valuutas nomineeritud kohustuste reitingud;

b)

riigi välisvaluutakohustuste reitingud;

c)

riigi haldusüksuste ja kohalike omavalitsuste nagu osariikide ja kohalike omavalitsuste reitingud;

d)

rahvusüleste organisatsioonide reitingud, näiteks rohkem kui ühe suveräänsest keskvalitsusest aktsionäri loodud, omanduses olevate ja kontrollitavate institutsioonide reitingud, sealhulgas selliste organisatsioonide reitingud, mis kuuluvad Euroopa ühenduste majanduse tegevusalade statistilise klassifikaatori (edaspidi NACE) koodi U alla (eksterritoriaalsete organisatsioonide ja üksuste tegevus) (3);

e)

avaliku sektori asutuste reitingud, sealhulgas selliste üksuste reitingud, mis kuuluvad NACE koodi O (haldus ja riigikaitse; kohustuslik sotsiaalkindlustus), P (haridus) ja Q (tervishoid ja sotsiaalhoolekanne) alla.

2.   Iga sektori siseselt esitatakse lühiajalised ja pikaajalised emitendi krediidireitingud. Kui emitendi reitingut ei ole, esitatakse pikaajaline võlareiting.

3.   II lisa 2 tabeli 1 lahtri 17 täitmisel, kui rahvusülese organisatsiooni puhul ei ole võimalik konkreetset riiki emissiooni riigina kindlaks määrata, nagu sätestatud lõike 1 punktis d, liigitatakse reitingu saanud emitent „rahvusvaheliseks”.

III   PEATÜKK

ARUANDE VORM

Artikkel 7

Kvalitatiivsed andmed

1.   Reitinguagentuur esitab kvalitatiivsete andmete aruanded I lisa tabelis 1 sätestatud vormis. Eelkõige esitab reitinguagentuur kvalitatiivsed andmed oma reitinguskaala kohta, selgitades iga reitingu individuaalseid omadusi ja tähendust. Reitinguagentuur võib esitada kuni kuus reitinguskaalat. Iga konkreetse ajalise horisondi ja reitingu liigi kombinatsiooni kohta võib esitada ainult ühe reitinguskaala.

2.   Juhul, kui reitinguagentuur annab teatava ajalise horisondi ja reitingu liigi osas reitinguid rohkem kui üht reitinguskaalat kasutades, esitab ta oma kvalitatiivsete andmete aruannetes ainult selle reitinguskaala, mida on kasutatud suurema arvu selliste reitingute juures. Neid reitinguid, mille puhul on kasutatud reitinguskaalat, mida vastavalt käesolevale lõikele ei ole esitatud, reitinguandmete aruandes ei esitata.

3.   Reitinguskaala sisaldab määramata arvu laiu reitingukategooriaid, mis võivad omakorda sisaldada alamkategooriatena määramatut arvu astmeid. Reitinguagentuur esitab nii reitingukategooriad kui ka astmed, kui neid on kasutatud.

Artikkel 8

Reitinguandmed

1.   Reitinguagentuur esitab artiklis 3 nimetatud reitingute kohta reitinguandmete aruande II lisa tabelis 1 kindlaks määratud vormis.

2.   II lisa tabeli 1 lahtri 12 täitmisel teatab reitinguagentuur reitinguga seoses makseviivitusest, kui on aset leidnud üks järgmistest sündmustest:

a)

reiting näitab, et on esinenud reitinguagentuuri „makseviivituse” määratlusele vastav makseviivitus;

b)

reiting on reitingu saanud üksuse maksejõuetuse või võlgade restruktureerimise tõttu tagasi võetud;

c)

mis tahes muu juhtum, mille puhul võib reitinguagentuuri arvates seostada reitingu saanud üksuse või reitingu saanud instrumendiga nõuete rikkumist, olulist kahjustumist või samaväärset muutust.

3.   Kõigi teatatud reitingute kohta, mis on teatava aruandeperioodi jooksul tagasi võetud, tuleb lisada tagasivõtmise põhjus, nagu kajastatud II lisa tabeli 1 lahtris 11. Reitingud, mis võeti tagasi enne 7. septembrit 2010, võib kanda kategooriasse „Reitingu kehtivus lõppenud muudel põhjustel”.

Artikkel 9

Kvalitatiivsete andmete muutmine ja tühistamine

1.   Reitinguagentuur teatab varem esitatud kvalitatiivsete andmete muutmisest või tühistamisest, kui see on vajalik selleks, et:

a)

kajastada kvalitatiivsete andmete muudatusi;

b)

parandada reitinguskaala kohta esitatud andmetes avastatud faktivead.

2.   Kvalitatiivsete andmete muutumise korral, välja arvatud reitinguskaalat käsitlevate andmete muutumise korral, saadab reitinguagentuur uue aruande, mis sisaldab uuendatud andmeid. Reitinguagentuur saadab uue kvalitatiivsete andmete aruande ainult sel juhul, kui mis tahes andmed selles on muutunud, esitades aruandes ainult need andmed, mis on muutunud. Meetodite muutumise korral esitab reitinguagentuur uuendatud kvalitatiivsete andmete aruande ning võib täiendavalt viidata lisateabele varasemate meetodimuutuste kohta, mis on esitatud tema veebisaidil.

3.   Kui on esinenud reitinguskaala muutus, mis piirdub ainult kategooriate või astmete nimetuste muutusega, saadab reitinguagentuur kvalitatiivsete andmete aruande, mis kätkeb eelmise reitinguskaala uuendatud versiooni (mis on identifitseeritud reitingu unikaalse identifitseerimisnumbriga), kus on muudetud vastavalt vajadusele nimetusi või kirjeldusi. Sama reitinguskaalat käsitlevad teised lahtrid kaasatakse aruandesse muutmata kujul. Reitinguagentuur kasutab I lisa tabelis 1 kindlaks määratud lahtreid.

4.   Kui reitinguskaalat on sisuliselt oluliselt muudetud, teatab reitinguagentuur uuest reitinguskaalast ning teeb läbi järgmised sammud:

a)

saadab kvalitatiivsete andmete faili, mis sisaldab eelmise reitinguskaala uuendatud versiooni, kus kehtivuse lõpu kuupäev on muudetud eelmise aruandeperioodi lõpu kuupäevaks. Reitinguagentuur kasutab I lisa tabelis 1 kindlaks määratud lahtreid;

b)

reitinguagentuur esitab uue reitinguskaala uue unikaalse identifitseerimisnumbriga ning märgib kehtivuse alguskuupäevaks esimese aruandeperioodi, millal uus skaala kehtima hakkas, alguskuupäeva;

c)

kui reitinguagentuur on saanud keskselt teabehoidlalt tagasisidefaili, milles kinnitatakse, et uus reitinguskaala on vastu võetud, saadab ta reitinguandmete failid esimese aruandeperioodi kohta, millal uus reitinguskaala kehtima hakkas, kasutades uut reitinguskaalat.

5.   Kui reitinguskaala tühistatakse, teeb reitinguagentuur läbi järgmised sammud:

a)

tühistamine toimub enne, kui reitinguagentuur on esitanud kesksele teabehoidlale mis tahes reitinguandmeid, mis on seotud selle reitinguskaalaga. Juhul kui reitinguandmeid on juba esitatud, peab reitinguagentuur tühistama kõik need reitinguandmed, kasutades eelmist reitinguskaalat;

b)

reitinguagentuur saadab kvalitatiivsete andmete faili, mis sisaldab reitinguskaala tühistamist. Reitinguagentuur kasutab I lisa tabelis 2 kindlaks määratud lahtreid.

Artikkel 10

Reitinguandmete tühistamine ja varasemate reitinguandmete esitamine

1.   Kui juba esitatud reitinguandmetes avastatakse faktivigu, teatab reitinguagentuur reitinguandmete tühistamisest ning asendab tühistatud reitinguandmed uutega.

2.   Reitinguandmete tühistamisel rakendab reitinguagentuur üht järgmistest meetmetest:

a)

jooksva aruandeperioodi reitinguandmete puhul kasutab reitinguagentuur II lisa tabeli 2 lahtreid. Kui algsed andmed on tühistatud, saadab ta andmete uue versiooni;

b)

eelmiste aruandeperioodide reitinguandmete puhul võib reitinguagentuur tühistada kõigi aruandeperioodide algsed reitinguandmed, mille kohta on aruanne esitatud, kasutades II lisa tabeli 2 lahtreid, lisades tühistamise põhjuse, ning seejärel asendada andmete algse versiooni uuega kõigi perioodide kohta, rakendades artikli 3 lõikes 4 kirjeldatud menetlust.

3.   Reitinguandmete esitamisel tagantjärele lisab reitinguagentuur andmete lahtritesse iga reitingu kohta varasema aruandeperioodi ning varasemate reitinguandmete esitamise põhjuse, nagu kindlaks määratud II lisa tabeli 1 lahtrites 24 ja 25.

IV   PEATÜKK

ARUANNETE ESITAMISE MEETOD

Artikkel 11

Aruandluskanalid ja andmete edastamine

1.   Andmete esitamiseks kesksele teabehoidlale kasutab reitinguagentuur keskse teabehoidla süsteemi aruandlusvahendeid.

2.   Kõik kesksele teabehoidlale saadetavad ja sealt saadavad failid peavad olema XML-vormingus, mis vastab ESMA avaldatud XSD-skeemile.

3.   Reitinguagentuur annab failidele nimed ESMA poolt avaldatud failide nimetamise tava kohaselt.

4.   Reitinguagentuur säilitab kesksele teabehoidlale saadetud ja sealt saadud faile elektroonilisel kujul vähemalt viie aasta vältel. ESMA taotluse korral tuleb need failid teha ESMA-le kättesaadavaks.

Artikkel 12

Failivahetuse põhimõtted ja aruandeperioodid

1.   Reitinguagentuur saadab kõik teatavat aruandeperioodi käsitlevad failid kesksele teabehoidlale järgneva avaldamiseelse perioodi jooksul. See nõue kehtib nii kvalitatiivsete andmete failide kui reitinguandmete failide kohta.

2.   Aruandeperiood hõlmab kuut kuud 1. jaanuarist 30. juunini või 1. juulist 31. detsembrini. Avaldamiseelne periood on kolmekuuline pärast vastava aruandeperioodi lõppu, s.o 1. jaanuarist 31. märtsini või 1. juulist 30. septembrini. Avaldamiseelse perioodi ja aruandeperioodi algus ja lõpp määratakse kindlaks Kesk-Euroopa aja järgi.

3.   Esmalt edastab reitinguagentuur kvalitatiivsed andmed. Reitinguandmete failid saadab ta alles siis, kui on saanud keskselt teabehoidlalt tagasisidefaili, millega kvalitatiivsed andmed kinnitatakse.

4.   Iga avaldamiseelse perioodi jooksul esitab reitinguagentuur kesksele teabehoidlale reitinguandmete failid, mis sisaldavad kogu II lisa tabelites 1, 2 ja 3 nõutud teavet. Reitinguandmete tühistamisest teatatakse vastavalt artiklile 10.

5.   Kui reitinguagentuur esitab kesksele teabehoidlale aruande esimest korda, edastab ta kesksele teabehoidlale kvalitatiivsete andmete faili, mis sisaldab kõiki I lisa tabelites 1, 2 ja 3 nõutavaid kvalitatiivseid andmeid. Seejärel, kui reitinguagentuur esitab ainult uusi reitinguskaalasid, esitab ta kvalitatiivsete andmete uuendusi ja tühistusi vastavalt artiklile 9.

6.   Lisaks oma esimesele aruandele kesksele teabehoidlale esitab reitinguagentuur ka varasemad andmed vastavalt artikli 3 lõikele 4. Need aruanded koostatakse aruandeperioodide kronoloogilises järjestuses, alustades kõige varasemast.

Artikkel 13

Aruandlusmenetlus

1.   Reitinguagentuur tagab, et kesksele teabehoidlale saadetud teave vastab tema sisemistele dokumentidele. Iga avalikustamiseelse perioodi jooksul saadetakse kõik asjakohased failid kronoloogilises järjestuses ning vead parandatakse avalikustamiseelse perioodi jooksul.

2.   Keskne teabehoidla saadab reitinguagentuurile iga esitatud andmefaili kohta tagasisidefaili, kinnitades, et fail on korrektselt kätte saadud ja laaditud, või teavitades reitinguagentuuri tuvastatud vigadest. Juhul kui keskne teabehoidla on tuvastanud vea, saadab reitinguagentuur nõutud aja jooksul järgmised parandused:

a)

failivea korral parandab reitinguagentuur vea, nagu näidatud tagasisidefailis, ning saadab kogu faili uuesti;

b)

sisulise vea korral parandab reitinguagentuur vea, nagu näidatud tagasisidefailis, ning saadab uuesti ainult parandatud andmed.

V   PEATÜKK

LÕPPSÄTTED

Artikkel 14

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 21. märts 2012

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 302, 17.11.2009, lk 1.

(2)  ELT L 331, 15.12.2010, lk 84.

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1893/2006, 20. detsember 2006, millega kehtestatakse majanduse tegevusalade statistiline klassifikaator NACE Revision 2 ning muudetakse nõukogu määrust (EMÜ) nr 3037/90 ja teatavaid EÜ määrusi, mis käsitlevad konkreetseid statistikavaldkondi (ELT L 393, 30.12.2006, lk 1).


I LISA

Kvalitatiivsete andmete faili lahtrite loetelu

Tabel 1.   Kvalitatiivsete andmete faili esmakordsel esitamisel ja uuendamisel kasutatavate sisuliste lahtrite loetelu

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

1

CRA Name

Keskse teabehoidla veebiliideses reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav nimi. See peab vastama nimele, mida reitinguagentuur kasutas enda registreerimisel ja kasutatakse kõigi muude ESMA teostatavate järelevalvemenetluste raames. Juhul kui üks reitinguagentuuride grupi liige esitab aruande kogu grupi nimel, siis reitinguagentuuride grupi nimi.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral.

2

CRA Description

Reitinguagentuuri lühikirjeldus.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral.

3

CRA Methodology

Reitinguagentuuri reitinguandmismeetodite kirjeldus. Reitinguagentuuril on võimalus kirjeldada oma reitingute andmise metoodika ainulaadseid iseärasusi.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral.

4

Solicited and unsolicited ratings policies

Kirjeldus põhimõtete kohta, millest lähtuvalt reitinguagentuur kasutab tellitud või mittetellitud krediidireitinguid.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral.

5

Subsidiary ratings policy

Tütarettevõtete reitingute esitamise põhimõtete kirjeldus.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral. Kohaldatakse ainult reitinguagentuuride suhtes, kes avaldavad ettevõtete reitinguid.

6

Geographical reporting scope

Kirjeldus selle kohta, kas reitinguid määratakse kogu maailma mastaabis. Kui tegevus ei hõlma kogu maailma, selgitab reitinguagentuur, miks ta seda ei tee.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral.

Et määrata kindlaks, kas tegevus on üleilmne või mitte, tuleb valida vastav XML-tähis „Üleilmne/mitteüleilmne” (Global/Non global). Kui on valitud mitteüleilmne mastaap, on kohustuslik täita selgituse alamlahter.

7

Definition of default

Määratleb reitinguagentuuri kasutatava „makseviivituse” mõiste.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral.

8

Rating scale identifier

Reitinguagentuuri konkreetsele reitinguskaalale omistatud unikaalne identifitseerimiskood.

Kohustuslik, kui on vaja esitada reitinguskaala või seda uuendada.

9

Rating scale validity start date

Kuupäev, millest alates reitinguskaala jõustub (perioodi algus – BOP). Peab vastama mõnele süsteemis olemasolevale tegelikule aruandeperioodi alguse kuupäevale. Kuupäev ei tohi kattuda juba esitatud sama ulatusega reitinguskaala omaga.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

ISO 8601 kuupäevavorming

(AAAA-KK-PP).

10

Rating scale validity end date

Viimane kuupäev, mil reitinguskaala kehtib (perioodi lõpp – EOP). Peab vastama mõnele süsteemis olemasolevale tegelikule aruandeperioodi lõpu kuupäevale. Juhul kui konkreetne kehtivuse lõpu kuupäev ei ole teada või kui see on tulevikus, märgitakse selleks 9999-01–01. Kuupäev ei tohi kattuda juba esitatud sama ulatusega reitinguskaala omaga.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

ISO 8601 kuupäevavorming

(AAAA-KK-PP).

11

Time horizon

Määratleb reitinguskaala kohaldatavuse lähtuvalt ajalisest horisondist. Kehtib reitingu liigi ja ajalise horisondi kombinatsioon.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

„L” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse pikaajaliste krediidireitingute suhtes;

„S” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse lühiajaliste krediidireitingute suhtes.

12

Rating type

Määratleb reitinguskaala kohaldatavuse lähtuvalt reitingu liigist. Kehtib reitingu liigi ja ajalise horisondi kombinatsioon.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

„C” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse ettevõtete reitingute suhtes;

„S” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse riigireitingute ja riigivõlakirjade reitingute suhtes;

„T” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse struktureeritud finantsinstrumentide reitingute suhtes.

13

Rating category label

Määratleb konkreetse reitingukategooria, mis kuulub antud reitinguskaala alla.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

14

Rating category description

Antud reitinguskaala alla kuuluva reitingukategooria määratlus.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

15

Rating category value

Reitingukategooria järjekoht reitinguskaalal, vaadeldes skaala astmeid alamkategooriatena.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

Järjekoht on täisarv, mille vähim väärtus on 1 ja suurim väärtus 20. Reitingukategooria väärtused tuleb esitada arvulises järjestuses. Iga reitingu kohta peab olema vähemalt üks reitingukategooria.

16

Notch label

Määratleb konkreetse astme, mis kuulub antud reitinguskaala alla. Astmed täpsustavad reitingukategooriat täiendavate üksikasjadega.

Kohustuslik, kui reitinguskaala all on esitatud astmeid.

17

Notch description

Antud reitinguskaala alla kuuluva astme määratlus.

Kohustuslik, kui reitinguskaala all on esitatud astmeid.

18

Notch value

Antud reitinguskaala alla kuuluva astme järjekoht. Astme väärtus on väärtus, mis on omistatud igale reitingule, et määrata kindlaks reiting iga perioodi alguses ja lõpus.

Kohustuslik, kui reitinguskaala all on esitatud astmeid.

Reitinguskaala astme väärtus on täisarv, mille vähim väärtus on 1 ja suurim väärtus 99. Väärtused tuleb esitada arvulises järjestuses. Igasse konkreetsesse reitingute kategooriasse kuulub määramata arv astmeid.


Tabel 2.   Reitinguskaala tühistamise lahter

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

1

Rating scale identifier

Tühistatava reitinguskaala identifitseerimisnumber.

Kohustuslik.


Tabel 3.   Kvalitatiivsete andmete faili tehniliste lahtrite loetelu

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

1

Language

Määrab kindlaks faili keele.

Kohustuslik.

ISO 639–1.

2

CRA unique identifier

Süsteemisiseselt reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav kood. Peab olema faili saatnud reitinguagentuuri ettevõtte tunnuskood (BIC).

Kohustuslik.

ISO 9362.

3

Version

Faili loomiseks kasutatud XML-skeemi definitsiooni (XSD) versioon.

Kohustuslik.

Peab olema täpne versiooni number.

4

Creation date

Faili loomise kuupäev.

Kohustuslik.

ISO 8601 kuupäevavorming

(AAAA-KK-PP).

5

Creation time

Faili loomise kellaaeg. Esitatakse faili loonud reitinguagentuuri kohaliku aja järgi ning väljendatakse koordineeritud maailmaajas (UTC) +/– tundi.

Kohustuslik.

ISO 8601 ajavorming

(TT-MM-SS).

6

Creation time offset

Näitab, et faili loomise kellaaeg on märgitud kohaliku aja järgi ajavahega TT enne või pärast UTC kellaaega. Lisaks on eraldi alamlahter väärtustega (+/–) TT, kuhu märgitakse vajadusel suveaja kasutamine.

Kohustuslik.


II LISA

Reitinguandmete faili lahtrite loetelu

Tabel 1.   Reitinguandmete faili töölahtrite loetelu

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

1

Rating identifier

Reitingu unikaalne identifitseerimiskood, mida ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik.

2

Rating name

Reitingu nimetus või kirjeldus. Määrab kindlaks reitingu ning instrumendi või emitendi, millele reiting antakse.

Valikuline.

3

Internal instrument identifier

Unikaalne kood reitingu saanud finantsinstrumendi identifitseerimiseks. Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult struktureeritud finantsinstrumentide (mitte struktureeritud investeerimisvahendite (SIV)) reitingute suhtes.

4

Standard instrument identifier

Reitingu saanud instrumendi rahvusvaheline väärtpaberite identifitseerimisnumber (ISIN). Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Valikuline.

Kohaldatakse ainult struktureeritud finantsinstrumentide (mitte SIV) reitingute suhtes.

ISO 6166 kood.

5

Internal issuer identifier

Emitendi (või emitendi emaettevõtte) unikaalne identifitseerimisnumber. Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult ettevõtete reitingute, riigireitingute ja riigivõlakirjade reitingute ning SIV reitingute suhtes.

6

Standard issuer identifier

Emitendi unikaalne ettevõtte tunnuskood (BIC). Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Valikuline.

Kohaldatakse ainult ettevõtete reitingute, riigireitingute, riigivõlakirjade reitingute ning SIV reitingute suhtes.

ISO 9362 kood.

7

Rating BOP

Astme väärtus aruandeperioodi alguses (BOP). Identne reitingu eelmise perioodi EOP-väärtusega (aruandeperioodi lõpus), välja arvatud juhul, kui reitinguskaalat on muudetud.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult reitingute suhtes, mis olid aruandeperioodi alguses olemas.

8

Rating EOP

Astme väärtus aruandeperioodi lõpus.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult reitingute suhtes, mis olid aruandeperioodi lõpus olemas.

9

New rating

Näitab, et reiting genereeriti aruandeperioodi jooksul esmakordselt.

Kohustuslik.

10

Withdrawal

Näitab, et reiting võeti aruandeperioodi kestel tagasi. Kui reiting on tagasi võetud, siis järgnevatel aruandeperioodidel seda konkreetset reitingut enam ei esitata.

Kohustuslik, kui reiting võeti aruandeperioodi kestel tagasi.

11

Withdrawal reason

Kui „Tagasivõtmise” lahtris on olemas kanne, siis tagasivõtmise põhjus.

Kohustuslik, kui „Tagasivõtmise” lahtris on olemas kanne.

„1” ebaõige või ebapiisava teabe puhul emitendi/emissiooni kohta;

„2” reitingu saanud üksuse pankroti või võlgade restruktureerimise puhul;

„3” reitingu saanud üksuse saneerimise, sealhulgas reitingu saanud üksuse ühinemise või ülevõtmise puhul;

„4” võlakohustuse maksetähtaja lõppemise puhul;

„5” reitingu automaatse kehtetuse korral seoses reitinguagentuuri ärimudeliga;

„6” reitingu kehtivuse lõppemise korral muudel põhjustel.

12

Default

Näitab, kas reitingu saanud emitendi või instrumendiga seoses esines aruandeperioodil makseviivitusi, nagu sätestatud artikli 9 lõikes 2.

Kohustuslik.

13

Solicited/

Krediidireitingut käsitatakse mittetellituna, kui krediidireitingu määramist ei algatatud emitendi või selle üksuse taotlusel, kellele reiting antakse. Krediidireitingut käsitatakse tellituna, kui krediidireitingu määramise algatas emitent, üksus, kellele reiting antakse, või selle esindaja.

Kohustuslik.

„S”, kui krediidireiting on tellitud;

„U”, kui krediidireiting ei ole tellitud;

„N”, kui see teave ei ole 7. septembrile 2010 eelnenud aruandeperioodide kohta kättesaadav.

14

Unsolicited

Määrab kindlaks, kes reitingu avaldas.

Kohustuslik.

„I”, kui reitingu avaldas ELis reitinguagentuur, mis on registreeritud vastavalt määrusele (EÜ) nr 1060/2009;

„E”, kui reiting on heaks kiidetud vastavalt määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 4 lõikele 3;

„T”, kui reitingu avaldas määruse (EÜ) nr 1060/2009 (muudetud) artikli 5 lõike 2 kohaselt sertifitseeritud reitinguagentuur;

„N”, kui see teave ei ole 7. septembrile 2010 eelnenud aruandeperioodide kohta kättesaadav;

„O” mis tahes muul juhul.

15

Location of the issuance of the rating

Määrab kindlaks, kas tegu on lühiajalise või pikaajalise krediidireitinguga. Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik.

„S”, kui tegu on lühiajalise krediidireitinguga;

„L”, kui tegu on pikaajalise krediidireitinguga.

16

Time horizon

Määrab kindlaks, kas reitingu puhul on tegu ettevõtte reitinguga, riigireitingu või riigivõlakirja reitinguga või struktureeritud finantsinstrumendi reitinguga. Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik.

„C” ettevõtte reitingu korral;

„S” riigireitingu või riigivõlakirja reitingu korral;

„T” struktureeritud finantsinstrumendi reitingu korral.

17

Rating type

Reitingu saanud emitendi/instrumendi riigi kood.

Kohustuslik.

ISO 3166-1. Kategooria „rahvusvaheline” märkimiseks kasutatakse koodi „ZZ”.

18

Country

Emitendi tegevussegment.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ettevõtete reitingute suhtes.

„FI”, kui tegu on finantseerimisasutusega, sealhulgas krediidiasutused ja investeerimisühingud;

„IN”, kui tegu on kindlustusandjaga;

„CO”, kui tegu on äriühingust emitendiga, keda ei saa käsitada finantseerimisasutuse ega kindlustusandjana.

19

Industry

Määrab kindlaks riigireitingute ja riigivõlakirjade reitingute alamkategooriad.

Kohustuslik.

Kohaldatakse riigireitingute ja riigivõlakirjade reitingute suhtes.

„FC” riigi välisvaluutakohustuste reitingu korral;

„SL” riigi kohalikus valuutas nomineeritud kohustuste reitingu korral;

„SM” riigi haldusüksuse või kohaliku omavalitsuse reitingu korral;

„SO” rahvusülese organisatsiooni reitingu korral;

„PE” avaliku sektori asutuse reitingu korral.

20

Sector

Määrab struktureeritud finantsinstrumentide reitingute korral kindlaks peamised varaklassid.

Kohustuslik.

Kohaldatakse struktureeritud finantsinstrumentide reitingute suhtes.

„ABS” varaga tagatud väärtpaberi korral;

„RMBS” eluasemehüpoteekväärtpaberi korral;

„CMBS” ärikinnisvara hüpoteekväärtpaberi korral;

„CDO” kollateraliseeritud võlakohustuse korral;

„ABCP” varaga tagatud kommertsväärtpaberi korral;

„OTH” kõigil muudel juhtudel.

21

Asset class

Määrab ABSide, RMBSide ja CDOde reitingute puhul kindlaks alamvaraklassi.

Kohustuslik.

Kohaldatakse struktureeritud finantsinstrumentide reitingute määratud varaklasside suhtes.

ABSi reitingu puhul:

„CCS” krediitkaartide nõuetega tagatud väärtpaberi korral;

„ALB” autolaenuga tagatud väärtpaberi korral;

„OTH” muud liiki ABSi korral.

RMBSi reitingu puhul:

„HEL” kodukapitalilaenu korral;

„PRR” madala riskisusega RMBSi korral;

„NPR” madalast erineva riskisusega RMBSi korral.

CDO reitingu puhul:

„CFH” rahavoo või hübriidse CDO/CLO korral;

„CDO” sünteetilise CDO/CLO korral;

„MVO” turuväärtuse CDO korral.

22

Sub-asset

Määrab kindlaks reitingu saanud instrumendi väljalaskeaasta. Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik.

Kohaldatakse struktureeritud finantsinstrumentide reitingute suhtes.

23

Vintage year

Reitingu määranud üksuse ettevõtte tunnuskood (BIC), s.o:

kui reiting avaldati ELis, siis määruse (EÜ) nr 1060/2009 kohaselt registreeritud reitinguagentuur, kes reitingu avaldas;

heakskiidetud reitingu puhul määruse (EÜ) nr 1060/2009 kohaselt registreeritud reitinguagentuur, kes reitingu heaks kiitis;

kui reitingu avaldas määruse (EÜ) nr 1060/2009 kohaselt sertifitseeritud reitinguagentuur, siis sertifitseeritud üksus;

kui reiting avaldati kolmandas riigis, kuid ei ole määruse (EÜ) nr 1060/2009 kohaselt registreeritud reitinguagentuuri poolt heaks kiidetud, siis kolmanda riigi reitinguagentuur, kes reitingu avaldas.

Kohustuslik.

ISO 9362.

24

Responsible CRA unique identifier

Määrab kindlaks reitingu aruandeperioodi, kui see oli minevikus. Kasutatakse sel juhul, kui esitatakse andmed varasemal perioodil avaldatud reitingu kohta, et parandada faktivigu.

Valikuline.

ISO 8601 kuupäevavorming (AAAA-KK-PP).

25

Historical reporting period of the rating

Põhjus, miks esitatakse andmed reitingu kohta perioodist, mille kohta on andmed juba esitatud.

Kohustuslik, kui lahtris „Reitingu varasem aruandeperiood” on olemas kanne.


Tabel 2.   Reitinguandmete tühistamiseks vajalike lahtrite loetelu

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

1

Rating identifier

Olemasoleva reitingu, mida soovitakse tühistada, identifitseerimisnumber.

Kohustuslik.

2

Reason for Historic Cancellation

Põhjus, miks reiting kõigi varem kajastatud perioodide kohta tühistatakse.

Valikuline.

Kohustuslik täieliku tühistamise korral (kõigi reitingute tühistamine kõigi perioodide kohta).


Tabel 3.   Reitinguandmete faili tehniliste lahtrite loetelu

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

1

Language

Määrab kindlaks faili keele.

Kohustuslik.

ISO 639–1

2

CRA unique identifier

Süsteemisiseselt reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav kood. Peab olema faili saatnud reitinguagentuuri ettevõtte tunnuskood (BIC).

Kohustuslik.

ISO 9362

3

Version

Faili loomiseks kasutatud XML-skeemi definitsiooni (XSD) versioon.

Kohustuslik.

Peab olema täpne versiooni number.

4

Creation date

Faili loomise kuupäev.

Kohustuslik.

ISO 8601 kuupäevavorming (AAAA-KK-PP).

5

Creation time

Faili loomise kellaaeg. Esitatakse faili loonud reitinguagentuuri kohaliku aja järgi ning väljendatakse koordineeritud maailmaajas (UTC) +/– tundi.

Kohustuslik.

ISO 8601 ajavorming (TT-MM-SS).

6

Creation time offset

Näitab, et faili loomise kellaaeg on märgitud kohaliku aja järgi, ajavahega TT enne või pärast UTC kellaaega. Lisaks on eraldi alamlahter väärtustega (+/–) TT, kuhu märgitakse vajadusel suveaja kasutamine.

Kohustuslik.

7

Reporting period

Määrab kindlaks aruandeperioodi, mida fail käsitleb. Vastab perioodi alguse kuupäevale.

Kohustuslik.

Perioodi alguse kuupäev ISO 8601 kuupäevavorming (AAAA-KK-PP).

8

Number of records

Failis sisalduvate reitinguandmete koguarv, sealhulgas reitingute esitamised ja tühistamised.

Kohustuslik.


Top