Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006R1921

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1921/2006, 18. detsember 2006 , mis käsitleb statistiliste andmete esitamist kalandustoodete lossimise kohta liikmesriikides ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 1382/91 (EMPs kohaldatav tekst)

    ELT L 403, 30.12.2006, p. 1–8 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 10/01/2014

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2006/1921/oj

    30.12.2006   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 403/1


    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 1921/2006,

    18. detsember 2006,

    mis käsitleb statistiliste andmete esitamist kalandustoodete lossimise kohta liikmesriikides ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 1382/91

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artikli 285 lõiget 1,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

    tegutsedes asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras (1)

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Nõukogu 21. mai 1991. aasta määrus (EMÜ) nr 1382/91 (andmete esitamise kohta seoses kalastussaaduste lossimisega liikmesriikides) (2) kohustab liikmeriike esitama andmed nende territooriumile lossitavate kalastussaaduste koguse ja keskmise hinna kohta.

    (2)

    Kogemused on näidanud, et andmete esitamine ühenduse õigusaktide kohaselt iga kuu asemel igal aastal ei kahjustaks kalandustooteturu analüüsimist ja muud majandusanalüüsi.

    (3)

    Analüüsid oleksid paremad, kui andmed esitataks lossivate kalalaevade lipuriikide kaupa.

    (4)

    Määrusega (EMÜ) nr 1382/91 kehtestatakse piirang, millises ulatuses on valikumeetodid andmete kogumisel lubatud, kui see koormab ülemääraselt teatud siseriiklikke ametiasutusi. Andmete edastamise süsteemi täiustamiseks ja lihtsustamiseks on asjakohane asendada nimetatud määrus uue õigusaktiga. Määrus (EMÜ) nr 1382/91 tuleks seetõttu kehtetuks tunnistada.

    (5)

    Kuna käesoleva määruse eesmärki, nimelt ühise õigusliku raamistiku kehtestamist ühenduse statistiliste andmete süstemaatiliseks tootmiseks liikmesriikides kalandustoodete lossimise andmete kohta, ei suuda liikmesriigid piisavalt saavutada ning seetõttu on seda parem saavutada ühenduse tasandil, võib ühendus võtta meetmeid kooskõlas asutamislepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärgi saavutamiseks vajalikust kaugemale.

    (6)

    Nõukogu 17. veebruari 1997. aasta määrus (EÜ) nr 322/97 ühenduse statistika kohta (3) näeb kalandusstatistika kohta ette raamistiku. Eelkõige nõutakse selles kooskõla erapooletuse, usaldusväärsuse, asjakohasuse, kulutasuvuse, statistilise konfidentsiaalsuse ja läbipaistvuse põhimõtetega.

    (7)

    Oluline on tagada käesoleva määruse ühtne kohaldamine ning näha sellel eesmärgil ette ühenduse menetlus rakendusmeetmete kindlaksmääramiseks asjakohase ajavahemiku jooksul ja vajalike tehniliste kohanduste tegemiseks.

    (8)

    Käesoleva määruse rakendamiseks vajalikud meetmed tuleks võtta vastu vastavalt nõukogu 28. juuni 1999. aasta otsusele 1999/468/EÜ, millega kehtestatakse komisjoni rakendusvolituste kasutamise menetlused (4).

    (9)

    Kuivõrd lossitavaid kalandustooteid käsitlevad statistilised andmed on oluline vahend ühise kalanduspoliitika juhtimise seisukohast, on asjakohane sätestada võimalus kasutada otsuses 1999/468/EÜ sätestatud korralduskomitee menetlust selleks, et anda liikmesriikidele käesoleva määruse rakendamiseks üleminekuaeg ning teha neile erandeid, mis mille alusel nad võivad konkreetse kalandussektori statistilised andmed esitatavatest riigi statistilistest andmetest välja jätta.

    (10)

    Teisest küljest tuleks komisjonile anda volitused sätestada, mis tingimustel tuleks lisasid tehniliselt kohandada. Kuna kõnealused meetmed on üldmeetmed, mille eesmärk on muuta käesoleva määruse vähemolulisi sätteid, tuleks need vastu võtta vastavalt otsuse 1999/468/EÜ artiklis 5a sätestatud kontrolliga regulatiivmenetlusele.

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Mõisted

    Käesoleva määruse kohaldamisel kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1)

    ühenduse kalalaevad — liikmesriigi lipu all sõitvad ja ühenduses registreeritud kalalaevad;

    2)

    EFTA kalalaevad — EFTA riigi lipu all sõitvad või EFTA riigis registreeritud kalalaevad;

    3)

    ühikuväärtus

    a)

    väärtus lossitud kalandustoodete esmamüügil (omavääringus) jagatuna lossitud kogusega (tonnides) või

    b)

    nende kalandustoodete puhul, mida kohe ei müüda, keskmine asjakohase meetodi abil määratud tonni hind omavääringus.

    Artikkel 2

    Liikmesriikide kohustused

    1.   Igal aastal esitavad kõik liikmesriigid komisjonile statistilised andmed ühenduse ja EFTA riikide kalalaevadest nende territooriumile lossitavate kalandustoodete kohta (edaspidi “statistilised andmed”).

    2.   Käesoleva määruse kohaldamisel tähendavad aruandva liikmesriigi territooriumile lossitavad kalandustooted:

    a)

    tooteid, mida lossitakse kalalaevadest või muudest kalalaevastiku alustest riigisisestes sadamates ühenduse piires;

    b)

    tooteid, mida lossitakse aruandvate liikmesriikide kalalaevadest ühendusevälistes sadamates ja mille suhtes kohaldatakse T2M vormi, mis sisaldub komisjoni 2. juuli 1993. aasta määruse (EMÜ) nr 2454/93, millega kehtestatakse rakendussätted nõukogu määrusele (EMÜ) nr 2913/92, millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik, (5) lisas 43.

    Artikkel 3

    Statistiliste andmete koostamine

    1.   Statistilised andmed hõlmavad lossitud kogusaaki riigi territooriumil ühenduse piires.

    2.   Valikumeetodeid võib kasutada juhul, kui liikmesriigi teatava kalandussektori ülesehituslikud tunnusjooned põhjustaks terviklike andmete kogumisel siseriiklikele ametiasutustele raskusi, mis ei ole võrreldavad selle sektori tähtsusega.

    Artikkel 4

    Statistilised andmed

    Statistilised andmed esitatakse vaatlusaastal lossitud kalandustoodete üldkoguse ja ühikuväärtuste kohta.

    Muutujad, mille kohta statistilised andmed tuleb esitada, nende määratlused ja asjaomased nomenklatuurid on esitatud II, III ja IV lisas.

    Artikkel 5

    Statistiliste andmete esitamine

    Liikmesriigid esitavad komisjonile igal aastal statistilised andmed I lisas esitatud vormis ning II, III ja IV lisas sätestatud koode kasutades.

    Statistilised andmed esitatakse kuue kuu jooksul alates vaatlusaasta lõpust.

    Artikkel 6

    Metoodika

    1.   Iga liikmesriik esitab 19 jaanuar 2010 komisjonile üksikasjaliku metoodikaaruande, milles kirjeldatakse andmete kogumise ja statistika koostamise viise. Aruanne sisaldab teavet valikumeetodite kohta ja tulemuste kvaliteedi hinnangut.

    2.   Komisjon uurib aruandeid ja esitab oma järeldused nõukogu otsuse 72/279/EMÜ (6) artikliga 1 asutatud alalise põllumajandusstatistika komitee (edaspidi “komitee”) asjaomasele töörühmale.

    3.   Liikmesriigid teavitavad komisjoni kõigist lõikes 1 sätestatud andmetes tehtud muudatustest kolme kuu jooksul pärast sellise muudatuse tegemist. Liikmesriigid edastavad komisjonile ka teabe kõigi oluliste muudatuste kohta kasutatud andmekogumismeetodites.

    Artikkel 7

    Üleminekuaeg

    Artikli 11 lõikes 2 osutatud korras võib liikmesriikidele käesoleva määruse rakendamiseks anda kuni kolmeaastase üleminekuaja alates määruse jõustumise kuupäevast.

    Artikkel 8

    Erandid

    1.   Kui liikmesriigi konkreetse kalandussektori statistika kaasaarvamine põhjustaks siseriiklikele ametiasutustele raskusi, mis ei ole võrreldavad selle sektori tähtsusega, võib artikli 11 lõikes 2 osutatud korras teha erandi, mille alusel liikmesriik võib kõnealuse sektori statistilised andmed esitatavatest riigi statistilistest andmetest välja jätta.

    2.   Kui liikmesriik taotleb lõike 1 alusel erandit, esitab ta oma taotluse põhjendamiseks komisjonile aruande probleemide kohta, mis on tekkinud käesoleva määruse kohaldamisel tema territooriumile lossitud kogusaagi suhtes.

    Artikkel 9

    Lisade ajakohastamine

    Lisade tehnilise kohandamisega seotud meetmed võetakse vastu vastavalt artikli 11 lõikes 3 osutatud kontrolliga regulatiivmenetlusele.

    Artikkel 10

    Hindamine

    Komisjon esitab 19 jaanuar 2010 ja seejärel iga kolme aasta tagant Euroopa Parlamendile ja nõukogule hindamisaruande käesoleva määruse kohaselt koostatud statistiliste andmete ning eelkõige selle asjakohasuse ja kvaliteedi kohta. Aruandes analüüsitakse ka statistiliste andmete kogumis- ja töötlemissüsteemi kulutasuvust ning tuuakse välja parimad meetodid liikmesriikide töökoormuse vähendamiseks ja statistiliste andmete kasulikkuse ja kvaliteedi tõstmiseks.

    Artikkel 11

    Komiteemenetlus

    1.   Komisjoni abistab komitee.

    2.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikleid 4 ja 7, arvestades kõnealuse otsuse artikli 8 sätteid.

    Otsuse 1999/468/EÜ artikli 4 lõikes 3 sätestatud tähtajaks kehtestatakse kolm kuud.

    3.   Käesolevale lõikele viitamisel kohaldatakse otsuse 1999/468/EÜ artikli 5a lõikeid 1 kuni 4 ja artiklit 7, võttes arvesse kõnealuse otsuse artikli 8 sätteid.

    Artikkel 12

    Kehtetuks tunnistamine

    Käesolevaga tunnistatakse määrus (EMÜ) nr 1382/91 kehtetuks.

    Artikkel 13

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 18 detsember 2006

    Euroopa Parlamendi nimel

    president

    J. BORREL FONTELLES

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    J.-E. ENESTAM


    (1)  Euroopa Parlamendi 15. juuni 2006. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata), nõukogu 14. novembri 2006. aasta ühine seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja Euroopa Parlamendi 12. detsembri 2006. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

    (2)  EÜT L 133, 28.5.1991, lk 1. Määrust on viimati muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1882/2003 (ELT L 284, 31.10.2003, lk 1).

    (3)  EÜT L 52, 22.2.1997, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 1882/2003.

    (4)  EÜT L 184, 17.7.1999, lk 23. Otsust on muudetud otsusega 2006/512/EÜ (ELT L 200, 22.7.2006, lk 11).

    (5)  EÜT L 253, 11.10.1993, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 402/2006 (ELT L 70, 9.3.2006, lk 35).

    (6)  EÜT L 179, 7.8.1972, lk 1.


    I LISA

    STATISTILISTE ANDMETE ESITAMISE VORM

    Statistiliste andmete faili vorming

    Statistilised andmed esitatakse failina, kus iga salvestis sisaldab allpool esitatud välju. Väljad eraldatakse komaga (“,”).

    Väli

    Märkused

    Lisa

    Vaatlusaasta

    4 numbrikohta (nt 2003)

     

    Andmeid esitav riik

    kolmetäheline kood

    II lisa

    Liik või liigirühm

    rahvusvaheline kolmetäheline kood (1)

    Lipuriik

    kolmetäheline kood

    II lisa

    Esitamisviis

     

    III lisa

    Kavandatav kasutus

     

    IV lisa

    Kogus

    lossitud tonnid (ümardatud ühe kümnendkohani)

     

    Ühikuväärtus

    omavääringus tonni kohta

     

    Kogused lossimiskaaluga alla 50 kg märgitakse “0,0”.


    (1)  Liikide rahvusvaheline kolmetäheliste koodide täielik loetelu on esitatud FAO ASFIS failis (http://www.fao.org/fi/statist/fisoft/asfis/asfis.asp)


    II LISA

    RIIKIDE KOODID

    Riik

    Kood

    Belgia

    BEL

    Tšehhi Vabariik

    CZE

    Taani

    DNK

    Saksamaa

    DEU

    Eesti

    EST

    Kreeka

    GRC

    Hispaania

    ESP

    Prantsusmaa

    FRA

    Iirimaa

    IRL

    Itaalia

    ITA

    Küpros

    CYP

    Läti

    LVA

    Leedu

    LTU

    Luksemburg

    LUX

    Ungari

    HUN

    Malta

    MLT

    Madalmaad

    NLD

    Austria

    AUT

    Poola

    POL

    Portugal

    PRT

    Sloveenia

    SVN

    Slovakkia

    SVK

    Soome

    FIN

    Rootsi

    SWE

    Ühendkuningriik

    GBR

    Island

    ISL

    Norra

    NOR

    muud

    OTH


    III LISA

    ESITAMISVIISIDE KOODID

    A osa

    Loetelu

    Esitamisviis

    Kood

    Värske (määratlemata)

    10

    Värske (terve)

    11

    Värske (roogitud)

    12

    Värske (sabad)

    13

    Värske (filee)

    14

    Värske (roogitud ja ilma peata)

    16

    Värske (elus)

    18

    Värske (muu)

    19

    Külmutatud (määratlemata)

    20

    Külmutatud (terve)

    21

    Külmutatud (roogitud)

    22

    Külmutatud (sabad)

    23

    Külmutatud (filee)

    24

    Külmutatud (fileerimata)

    25

    Külmutatud (roogitud ja ilma peata)

    26

    Külmutatud (puhastatud)

    27

    Külmutatud (puhastamata)

    28

    Külmutatud (muu)

    29

    Soolatud (määratlemata)

    30

    Soolatud (terve)

    31

    Soolatud (roogitud)

    32

    Soolatud (filee)

    34

    Soolatud (roogitud ja ilma peata)

    36

    Soolatud (muu)

    39

    Suitsutatud

    40

    Kuumtöödeldud

    50

    Kuumtöödeldud (külmutatud ja pakitud)

    60

    Kuivatatud (määratlemata)

    70

    Kuivatatud (terve)

    71

    Kuivatatud (roogitud)

    72

    Kuivatatud (filee)

    74

    Kuivatatud (roogitud ja ilma peata)

    76

    Kuivatatud (nülitud)

    77

    Kuivatatud (muu)

    79

    Terve (määratlemata)

    91

    Sõrad

    80

    Mari

    85

    Esitamisviis teadmata

    99

    B osa

    Märkused

    1.

    Filee tähendab kala selgrooga paralleelselt lõigatud liharibasid, mis koosnevad kala paremast või vasakust küljest, tingimusel et pea, sisikond, uimed (selja-, päraku-, saba-, kõhu-, rinnauimed) ja luud (selgroolülid või selgroog, kõhuuime-, rinnauime-, bronhiaal- või jaluseluud, jne) on eemaldatud ning kala kaks külge ei puutu teineteisega näiteks selga- või kõhtupidi kokku.

    2.

    Terve kala on rookimata kala.

    3.

    Puhastatud kala tähendab kalmaarlasi, mille haarmed, pea ja siseelundid on kehast eemaldatud.

    4.

    Külmutatud kala on kala, mida on selle loomulikku kvaliteeti säilitades külmutatud nii, et keskmist temperatuuri vähendatakse -18 oC või alla selle, ning mida pärast seda hoitakse -18 oC või sellest madalamal temperatuuril.

    5.

    Värske kala on kala, mida ei ole konserveeritud, soolatud, suitsutatud, külmutatud ega muul viisil töödeldud, välja arvatud jahutamine. Värske kala esitatakse tavaliselt tervelt või roogitult.

    6.

    Soolatud kala on kala, sageli roogitud ja ilma peata, mida säilitatakse soolas või soolvees.


    IV LISA

    KALANDUSTOODETE KAVANDATUD KASUTUSE KOODID

    A osa

    Loetelu

    Otstarve

    Kood

    Märkused

    Inimtarbimiseks

    1

    Kohustuslikud

    Tööstuslikuks otstarbeks

    2

    Kohustuslikud

    Turult kõrvaldatud

    3

    Vabatahtlikud

    Kalasööt

    4

    Vabatahtlikud

    Loomasööt

    5

    Vabatahtlikud

    Jäätmed

    6

    Vabatahtlikud

    Kavandatud kasutus teadmata

    9

    Vabatahtlikud

    B osa

    Märkused

    1.

    Inimtarbimiseks: kõik kalandustooted, mida esmamüügil müüakse inimtarbimiseks või mis lossitakse sellise lepingu või kokkuleppe alusel, mis tagab kauba kasutamise inimtarbimiseks. Siia ei kuulu kogused, mis on mõeldud inimtarbimiseks, kuid mis esmamüügi ajal kõrvaldatakse toiduaineteturult turutingimustest või tervishoiueeskirjadest tulenevalt või muudel samalaadsetel põhjustel.

    2.

    Tööstuslikuks otstarbeks: kõik kalandustooted, mis on lossitud jahu, õli või loomasööda valmistamiseks, ning need algselt inimtarbimiseks ettenähtud kogused, mida esmamüügil ei müüda inimtarbimiseks.

    3.

    Turult kõrvaldatud: algselt inimtarbimiseks ettenähtud kogused, mis kõrvaldatakse esmamüügil turult turutingimustest või tervishoiueeskirjadest tulenevalt või muudel samalaadsetel põhjustel.

    4.

    Kalasööt: värske kala kogused, mis on ette nähtud kasutamiseks kalasöödana muude kalastustegevuste juures. Üheks näiteks on ritvõngedega tuunipüügil kasutatav kalasööt.

    5.

    Loomasööt: otse loomadele söötmiseks ettenähtud värske kala kogused. Siia ei kuulu kalajahuks ja -õliks töötlemiseks mõeldud kogused.

    6.

    Jäätmed: kalad või kalade osad, mis nende seisundi tõttu tuleb enne lossimist hävitada.

    7.

    Kavandatud kasutus teadmata: kalakogused, mida ei saa liigitada ühegi ülalnimetatud jaotuse alla.


    Top